Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Psikologji dhe Sociologji
 
<< Previous thread | Next thread >>
C;fare kuptojme me kulture???
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Engel
Tue Apr 28 2009, 08:01am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Vete imigrimi na beri te perplasemi me shume kultura.Cfare kuptojme me fjalen kulture???Ku e dalojme nje njeri me kulture dhe pse ai/ajo ka kulture??a eshte kaq e rendesishme KULTURA dhe PSE???

FLM:dhe bashkebisedim te kendshem.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
SuperGirl
Tue Apr 28 2009, 11:51am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Termi kulture ne fakt i pershtatet me shume sociologjise sesa filozofise, sepse asht edhe objekt studimi i saj (i soc.). gjithsesi mund ta diskutojme edhe ktu.
shpesh ne e perdorim pa ia dit kuptimin; qujm me kulture nje person qe din me u sjell, qe han mire, vishet mire, eshte i sjellshem. por ne fakt, kultura asht me pak fjale cdo gja qe nje person ban.
ne librin e sociologjise, dikur na jepej perkufizimi qe person i kulturum quhet ai person qe ka njohuri per boten, shkollim, di te permbushe veten dhe qe merret me aktivitete te ndryshme ne plan social....(nese e kujtoj mire)kjo ne plan individual.
kurse ne plan ma kolektiv, kultura e nje populli quhet teresia e vlerave, normave, besimeve qe nje popull ndan. mund te flasim per kulturen shqiptare, italiane, ballkanike, e keshtu me radhe.

une shpeshhere kam tendencen me vu barazimin midis kultures dhe njohurive. deri diku mund te jete e sakte...por qe nje person te jete i kulturum, duhet shume ma teper se kaq.


[ Edited Tue Apr 28 2009, 11:51am ]Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
belgium
Tue Apr 28 2009, 12:05pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Engel ka shkruar:

Vete imigrimi na beri te perplasemi me shume kultura.Cfare kuptojme me fjalen kulture???Ku e dalojme nje njeri me kulture dhe pse ai/ajo ka kulture??a eshte kaq e rendesishme KULTURA dhe PSE???

FLM:dhe bashkebisedim te kendshem.


Me fjalen KULTURE,kuptojm tek personi sa asht ai i kultivum ne njohuri te pergjithshme si njohje dhe mbrojtje te gjuhve te ndryshme, ka info ndaj kulturave vendeve te ndryshme,asht i disponushem me ba bised me cdo lloj shtrese te shoqnis,e tregon masfundi edhe edukimin personal......
e rancishme ahst kultura se te ndihmon ne hapat e jetes, por pa disiplinen e dhe edukaten personale s ja vlen!!!!


Back to top
Engel
Tue Apr 28 2009, 02:03pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
SuperGirl ka shkruar:

Termi kulture ne fakt i pershtatet me shume sociologjise sesa filozofise, sepse asht edhe objekt studimi i saj (i soc.). gjithsesi mund ta diskutojme edhe ktu.
shpesh ne e perdorim pa ia dit kuptimin; qujm me kulture nje person qe din me u sjell, qe han mire, vishet mire, eshte i sjellshem. por ne fakt, kultura asht me pak fjale cdo gja qe nje person ban.
ne librin e sociologjise, dikur na jepej perkufizimi qe person i kulturum quhet ai person qe ka njohuri per boten, shkollim, di te permbushe veten dhe qe merret me aktivitete te ndryshme ne plan social....(nese e kujtoj mire)kjo ne plan individual.
kurse ne plan ma kolektiv, kultura e nje populli quhet teresia e vlerave, normave, besimeve qe nje popull ndan. mund te flasim per kulturen shqiptare, italiane, ballkanike, e keshtu me radhe.

une shpeshhere kam tendencen me vu barazimin midis kultures dhe njohurive. deri diku mund te jete e sakte...por qe nje person te jete i kulturum, duhet shume ma teper se kaq.
eshte e vertete qe tema ndodhet ne vendin e gabuar.dhe per kete i lutem admin nese mundet ta ndryshoj.flm.

p.s:sa per temen jam shume dakorte me ty. i ke dhene nje shpjegim te sakte e permbledhes.resp.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
Engel
Mon Nov 09 2009, 08:12am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
fjala kultur mundt ta zberthejme ne dy kuptime:kuptimi KLASIK, i cili i referohet kultivimit te vertete te virtyteve me te mira qe zoteron njeriu, dhe kuptimi ANTROPOLOGJIK i cili e percjell fjalen kulture si nje bashkesi besimesh dhe menyrash vetjake te sjellej te nje grupi shoqeror.
kultura eshte jo vetem keto qe lartpermenda por mundt te flasim,mbi kulturen e artit,kulturen e lashte te nje kombi,kulturen e antikutetit e shume e shume te tjera.eshte nje bote e gjere mbi kete fjale.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2016 sec, 0.0794 of that for queries. DB queries: 39. Memory Usage: 2,593kB