Forums
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Engel
Tue Apr 28 2009, 08:59am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Nje fjale e urte thot:" Ambicja te shtyn perpara" desha te di nga antaret e forumit kush ka deshire te pergjigjet, sa ambicioz jeni?? deri ku arrin ambicja juaj personale?Ambicja sjedh gjithmone dicka pozitive apo negative tek ne??

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
Engel
Wed May 06 2009, 08:21am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Deshire,vullnete te mbrendshme te njeriut,per te pasur.per te zotruar diqka qe nuk e ka...(ksaj radhe nga une kaq,megjithse per ket tem mund te shkruajme shume.Esht nji teme qe do te percjelli ne vazhdimsi mendimet e te tjerve)

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
SuperGirl
Tue Jul 28 2009, 02:21pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Une jam tipike ambicioze!
Nuk e di si e kam zhvillu ket gja, por i ka rranjet qysh ne femijeri.
kam ken gjithmone tipi qe ne ambjentin ku jam, du me ken e para. ne klase te pare jam ul ne banke te pare, dhe nuk kam leviz deri ne vit te katert gjimnaz. gjithmone kam ken kujdestare klase, gjithmone jam marr me organizime. ne klase te katert kam hi ne kurs per karate, me mendimin qe per nje femen duhet me dit me i dal zot vedit ne cdo situate, mos me ia dit kujt per nder
ne gjimnaz po ashtu gjithmone perfaqesuse e studentave. notat e mia deri ne klase te 8 kane ken me mesatare 10, dhe ne gjimnaz 9,8.
ia jam perkushtu gjithmone shum gjanave, nuk asht ul ndonjehere mami me ba detyrat me mu. kam msu gjuhe te huja vete.
ne universitet: s'kam guxu me marr nji 9 ne provim,se asht perserit provimi me u ba 10. cdo detyre kursi do ishte perfekte. nji presje ma shum prish rregullin. cdo prezantim power point perfekt. gjithmone kam dasht me degju nga goja e pedagogeve qe detyrat e mia kane ken ma te vecantat.
gjithmone kam dasht me ken e para, dhe vazhdoj me e dasht ket gja.
ne specializim: kam dhan nja 4 provime shtese, ma shum se jane ne program, dhe e kam kry vitin e pare ne kohe rekord, pa mbaru qershori...kur te tjeret jane hala te provimi i trete.

dhe per ma teper, nuk jam tipi qe rri mbi libra, pa ba kergja tjeter. perkundrazi, 70% qejf e 30% studim.

gjithmone kam kerku ma shum prej vedit. gjithmone kam dasht me arrit maksimumin tem, me i prek limitet e mia.
me ate qe shkruva ma nelt nuk desha me lavderu vedin, se kam ken mire me msime apo gjana te tilla, se nuk asht naj gja e jashtezakonshme, por desha vetem me than qe ambicja te shtyn gjithmone perpara, me ba gabime dhe me u cu me i ba gjanat ma mire.

kujdes: keshilla jeme, kurre mos me e shtyp tjetrin, apo me ken ziliqare. zilija te vret. une nuk kam pa kurre ca kane ba te tjeret rreth meje. jam e verber kur bahet fjale per te tjeret, me bahet qejfi kur ecin perpara me kamt e tyne. une kam rrugen teme, dhe mjere ai qe me del perpara


heh, jeta vjen vec nje here, duhet me e kap te shkreten maje se asht lezetBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Engel
Mon Sep 28 2009, 08:53am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
SuperGirl me pelqeu shpjegimi jot sidomos pjesa e fundit se theksove ndaj te tjerve.resp.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
Hannibal
Wed Dec 30 2009, 09:42am

Registered Member #3602
Joined: Wed Dec 23 2009, 12:11am

Posts: 31
Hmmm.. ambicja.
E lexova me kenaqesi shkrimin e SuperGirl, e tesh po del edhe kuptimi i nick te saj , ky pershkrim ne fakt lidhet me nje mabicje personale dhe ne nje perjudh kur rruget jane ne korsi individuale, e pytja eshte po kur dalim ne jete?
Kur ato rrug bahen te ngushta e perher nuk mjafton vetem dija personale por ka nje nderthurje te jashtzakonshme te elementeve qe munden me te ba me ec perpara ose me te lan ne vend, ather qa ndoll?
Ambicja ne fakt eshte motorri i karrieres personale, e dashje pa dashje ne ket rruge sa me i shpejt te jet motorri aq me shume "viktima" aksidentale do ket rruges, prandaj po qe se ambicja eshte ne kufijte e kerkeses ndaj vetes eshte ok, kur eshte lufte per sundim e daljen perher i pari... besoj eshte e qarte qa ndoll..

Gjithsesi ky eshte mendimi im personal
Me respekt Hannibal

[ Edited Wed Dec 30 2009, 09:44am ]
Back to top
Rose
Wed Dec 30 2009, 11:34am

Registered Member #3399
Joined: Thu Oct 15 2009, 09:08pm

Posts: 35
Po baj nji kohe t’gjate jasht Shqipnis dhe kam jetu ma shum jasht se atje. Jam rrit me mentalitetin se duhet me punu pak ma shum me ju arrit ktyne Anglezve se ishim emigrante dhe kta ishin vendas, t’pakten kshu thoshin prindt kur erdhen n’fillim, per rrespektin qe kam per ta kam msu – ma shum per ta se per vedi, se ban tan at sakrific me na pru ktu dhe nuk kishte lezet mas me jau shperbly. Nji shprehje vjeter thot “fmit jan pasqyr e prindit” dhe per nji pjese te madhe te ksaj qe kam arrit sot (jo se asht shum – po asht mjaftushem) e kan mami me babin.

Pa egzagjerime, 9 kam nxjer vec matematike e fizike (qe edhe sot sdu me i pa me sy). Ambicja duhet dhe asht shum e nevojshme per te ec perpara ne cdo aspekt te jetes e sidomos ne karriere. Duhet me pas kujdes qe te mos kthehet ne xhelozi te tepert dhe urrejtje se atehere t’shkatrron. Asht motiv i mire per te arrit sa ma lart. Njeriu duhet te jete i lumtur me at qe ka por njekohesisht duhet ti kerkoj vetes sa ma shum qe te arrije maksimalen si njeri se ndryshe asht e kote.
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Wed Dec 30 2009, 12:12pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Ambicja nuk me pelqen! Me pelqen me thane: Me zgjedh mire e me mend ne kry ca duhet e te pershtatet ty si person me pase veglat e domosdosshme me mbijetu.. Me hedh syte ne rruge e me pase kujdes ku ven kamen. Shpesh dhe fatmirsisht, kena shansin me pase disa variante e disa andrra qe vehen ne realitet!
Nuk baj gja se du me kene ma mire se te tane, nuk baj gja me ja kalu kuj, nuk baj gja me i dhane vedid vleresim, nuk baj gja se me shtyn turma as mentaliteti....Baj ca une jam pru ne kete Toke me ba, vetem te jete me nder, me jep kenaqesi dhe shoh ndryshime pozitive e me ndihmon me ma ba jeten sa me te larmishme e te adhurume per mu. Baj me dhane shembull pozitiv po ne fund te fundit, kam aq rrespekt per nje njeri qe ka shisen ne dore tu pastru restorantet ashtu si kam rrespekt per nje neri qe asht doktorr....rendesi ka njeriu...Kurre nuk e gjykoj librin prej kopertines.....Njeriu shpesh asht i kufizum prej mundesive e qe vete lindja, venddndodhja, fati i keq e shume prej tyne buka e gojes apo kepucet qe nuk kane ne kame ku me e marre ata ambicjen kur kane barkun bosh????
NJERIU ASHT MAGJIK!
ADMIROJ QENJEN NJEREZORE DHE KAPACITETI PERSONAL ASHT I PAIMAGJINUSHEM....
JO nuk jam ambicioze Jam njeri pozitiv qe definicionin tem e ve une me personalitetin tem jo me nje titull as me naj vleresim....
Mendimi jem..
Rrespekt dhe sukses per te tane dhe gjithcka qe vendosin me arrite ne jete
A-cat

I care and I wish well!

Back to top
S~erenity
Fri Jan 01 2010, 09:52pm
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
a-cat ka shkruar:

Ambicja nuk me pelqen! Me pelqen me thane: Me zgjedh mire e me mend ne kry ca duhet e te pershtatet ty si person me pase veglat e domosdosshme me mbijetu.. Me hedh syte ne rruge e me pase kujdes ku ven kamen. Shpesh dhe fatmirsisht, kena shansin me pase disa variante e disa andrra qe vehen ne realitet!
Nuk baj gja se du me kene ma mire se te tane, nuk baj gja me ja kalu kuj, nuk baj gja me i dhane vedid vleresim, nuk baj gja se me shtyn turma as mentaliteti....Baj ca une jam pru ne kete Toke me ba, vetem te jete me nder, me jep kenaqesi dhe shoh ndryshime pozitive e me ndihmon me ma ba jeten sa me te larmishme e te adhurume per mu. Baj me dhane shembull pozitiv po ne fund te fundit, kam aq rrespekt per nje njeri qe ka shisen ne dore tu pastru restorantet ashtu si kam rrespekt per nje neri qe asht doktorr....rendesi ka njeriu...Kurre nuk e gjykoj librin prej kopertines.....Njeriu shpesh asht i kufizum prej mundesive e qe vete lindja, venddndodhja, fati i keq e shume prej tyne buka e gojes apo kepucet qe nuk kane ne kame ku me e marre ata ambicjen kur kane barkun bosh????
NJERIU ASHT MAGJIK!
ADMIROJ QENJEN NJEREZORE DHE KAPACITETI PERSONAL ASHT I PAIMAGJINUSHEM....
JO nuk jam ambicioze Jam njeri pozitiv qe definicionin tem e ve une me personalitetin tem jo me nje titull as me naj vleresim....
Mendimi jem..
Rrespekt dhe sukses per te tane dhe gjithcka qe vendosin me arrite ne jete
A-cat


O:-)
Back to top
SuperGirl
Sun Jan 10 2010, 03:33pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Hannibal ka shkruar:

Hmmm.. ambicja.
E lexova me kenaqesi shkrimin e SuperGirl, e tesh po del edhe kuptimi i nick te saj , ky pershkrim ne fakt lidhet me nje mabicje personale dhe ne nje perjudh kur rruget jane ne korsi individuale, e pytja eshte po kur dalim ne jete?
Kur ato rrug bahen te ngushta e perher nuk mjafton vetem dija personale por ka nje nderthurje te jashtzakonshme te elementeve qe munden me te ba me ec perpara ose me te lan ne vend, ather qa ndoll?
Ambicja ne fakt eshte motorri i karrieres personale, e dashje pa dashje ne ket rruge sa me i shpejt te jet motorri aq me shume "viktima" aksidentale do ket rruges, prandaj po qe se ambicja eshte ne kufijte e kerkeses ndaj vetes eshte ok, kur eshte lufte per sundim e daljen perher i pari... besoj eshte e qarte qa ndoll..

Gjithsesi ky eshte mendimi im personal
Me respekt Hannibal
flm hannibal. jam dakord edhe une me mendimin tand. ambicja brenda kufinjve qe me te ba me ec asht e nevojshme, e nese kalohen kto kufinj asht veteshkaterrueseBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Sun Jan 10 2010, 03:48pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
a-cat ka shkruar:

Ambicja nuk me pelqen! Me pelqen me thane: Me zgjedh mire e me mend ne kry ca duhet e te pershtatet ty si person me pase veglat e domosdosshme me mbijetu.. Me hedh syte ne rruge e me pase kujdes ku ven kamen. Shpesh dhe fatmirsisht, kena shansin me pase disa variante e disa andrra qe vehen ne realitet!
Nuk baj gja se du me kene ma mire se te tane, nuk baj gja me ja kalu kuj, nuk baj gja me i dhane vedid vleresim, nuk baj gja se me shtyn turma as mentaliteti....Baj ca une jam pru ne kete Toke me ba, vetem te jete me nder, me jep kenaqesi dhe shoh ndryshime pozitive e me ndihmon me ma ba jeten sa me te larmishme e te adhurume per mu. Baj me dhane shembull pozitiv po ne fund te fundit, kam aq rrespekt per nje njeri qe ka shisen ne dore tu pastru restorantet ashtu si kam rrespekt per nje neri qe asht doktorr....rendesi ka njeriu...Kurre nuk e gjykoj librin prej kopertines.....Njeriu shpesh asht i kufizum prej mundesive e qe vete lindja, venddndodhja, fati i keq e shume prej tyne buka e gojes apo kepucet qe nuk kane ne kame ku me e marre ata ambicjen kur kane barkun bosh????
NJERIU ASHT MAGJIK!
ADMIROJ QENJEN NJEREZORE DHE KAPACITETI PERSONAL ASHT I PAIMAGJINUSHEM....
JO nuk jam ambicioze Jam njeri pozitiv qe definicionin tem e ve une me personalitetin tem jo me nje titull as me naj vleresim....
Mendimi jem..
Rrespekt dhe sukses per te tane dhe gjithcka qe vendosin me arrite ne jete
A-cata-cat e lexova me kujdes se ca ke shkru naqe, dhe e admiroj ca ke than, e i bashkendaj mendimet me ty. por ca ke shkru s'ka lidhje me ambicjen. fakti qe nje njeri asht ambicioz, nuk don me than qe nuk duhet me respektu nje kamerier apo nje pastrues rrugesh. normal qe tan bajme ne jete ate qe ke ken e shkrume per ne me ba...por pa ambicje, as ti e as une nuk do kishim ken ktu ku jena. me aq sa te njof nga forumi, di disa gjana per ty, dhe vete fakti qe je ne Australi dhe ke arrit aty ku je, me nje pune te mire e me respekt per vedin, don me than qe ke ambicje.
Ambicja nuk asht dicka negative, por ka njerez qe e bajne me ken negative, ashtu si cdo gja tjeter. ajo varet si perdoret. Ambicja qofte maj naqe, sepse njerezit jashte shteti do ishin kufizu me pastru shpia e me mbajt pleq (pritezot, skam asnje gja kunder ktyne puneve), por kena shume shembuj shqiptaresh qe kane ec perpara, po bajne shkolla e po na e cojne nelt e ma nelt emrin si shqiptare. po na nderojne. kjo asht ambicja pozitive qe na ban me ken njerez te mire e te sukseshem ne jeten tone, na ban mos me u kenaq me cdo gja, por me zgjedh ne vete ate qe dona prej jetes, e jo ate qe te tjeret zgjedhin per ne.

te pershendes :*


[ Edited Sun Jan 10 2010, 03:49pm ]Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
lissandro
Tue May 25 2010, 10:25pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Super itesh po e shof i ket postim interesant po edhe e pabesushme mbase un them qe shpiku aeroplana ose mburrem por mbase ne realitet nuk jam ashtu .

me bani pershtypje ky rreshti qe ke shkru ti


(dhe per ma teper, nuk jam tipi qe rri mbi libra, pa ba kergja tjeter. perkundrazi, 70% qejf e 30% studim.)

Ikjo me duket e pabesushme vetem poqese ke lind e vetdijshme per ato lend qe studjon ti se me dal

e dallur si studente dhe pa e lodh veten duke studjuar jo me shum se 30% sikurse nuk duket ne rregull me realitetin .Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
_GUINNESS_
Tue May 25 2010, 10:35pm
be allways happy enjoy life its to short

Registered Member #1037
Joined: Tue Aug 07 2007, 11:58pm

Posts: 2385
anbicja jeme asht ne jete me pune PARET per mu edhe une me ba njat pune qe baj me pasion jo per pare
Back to top
SuperGirl
Wed May 26 2010, 12:52am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
lissandro ka shkruar:

Super itesh po e shof i ket postim interesant po edhe e pabesushme mbase un them qe shpiku aeroplana ose mburrem por mbase ne realitet nuk jam ashtu .

me bani pershtypje ky rreshti qe ke shkru ti


(dhe per ma teper, nuk jam tipi qe rri mbi libra, pa ba kergja tjeter. perkundrazi, 70% qejf e 30% studim.)

Ikjo me duket e pabesushme vetem poqese ke lind e vetdijshme per ato lend qe studjon ti se me dal

e dallur si studente dhe pa e lodh veten duke studjuar jo me shum se 30% sikurse nuk duket ne rregull me realitetin .

Lisso kurse mu po m'ban pershtypje qe po perdor fjalet 'mburrje' dhe 'shpikje arroplanash'. e kam theksu edhe te postimi jem qe ato qe kam than, nuk i kam than me u lavderu, absolutisht. per ma teper nuk jam tipi qe ktu shkruj gjana 'me u hap' e me tregu se jam e zonja...ato qe me njofin e dijne se sa studioj, dhe si studioj, dhe puna e 30% ka ken e vertete. Nese je, ose ke ken naj here student, duhet ta dish qe randsi ka SI studion, jo SA


Ndoshta tapo me duhet me e modifiku ifije njat postim qe kam ba, se duket sikur du me u lavderu...por faktikisht kam dasht vec me tregu ate qe mendoj per ambicjen, dhe randsine qe i jap. kaq.

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
lissandro
Wed May 26 2010, 07:35pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
SuperGirl ka shkruar:

lissandro ka shkruar:

Super itesh po e shof i ket postim interesant po edhe e pabesushme mbase un them qe shpiku aeroplana ose mburrem por mbase ne realitet nuk jam ashtu .

me bani pershtypje ky rreshti qe ke shkru ti


(dhe per ma teper, nuk jam tipi qe rri mbi libra, pa ba kergja tjeter. perkundrazi, 70% qejf e 30% studim.)

Ikjo me duket e pabesushme vetem poqese ke lind e vetdijshme per ato lend qe studjon ti se me dal

e dallur si studente dhe pa e lodh veten duke studjuar jo me shum se 30% sikurse nuk duket ne rregull me realitetin .

Lisso kurse mu po m'ban pershtypje qe po perdor fjalet 'mburrje' dhe 'shpikje arroplanash'. e kam theksu edhe te postimi jem qe ato qe kam than, nuk i kam than me u lavderu, absolutisht. per ma teper nuk jam tipi qe ktu shkruj gjana 'me u hap' e me tregu se jam e zonja...ato qe me njofin e dijne se sa studioj, dhe si studioj, dhe puna e 30% ka ken e vertete. Nese je, ose ke ken naj here student, duhet ta dish qe randsi ka SI studion, jo SA


Ndoshta tapo me duhet me e modifiku ifije njat postim qe kam ba, se duket sikur du me u lavderu...por faktikisht kam dasht vec me tregu ate qe mendoj per ambicjen, dhe randsine qe i jap. kaq.
Super Respekt por jam student edhe vazhdoj te jem por ka shum projekte qe jepen pershembull dhe studentit i jepen qe ti kryej pra edhe pse mund te jesh gjenial pra qe nuk ke nevoj te mendosh hiq vetem koha me i pergadit apo vetem me i shkru pershembull gjtih ato qe bahen per gjdo lend pra esht e pamujshme qe ti besh duke kushtuar kohen vetem 30% kjo esht njisoj si me than java ka 8 dit e pa mujshme htem ket se te studjosh psikologjin dhe te arrish te dalish e dallur si studente dhe duke kushtuar vetem 30% koh per studim njof njerz qe e kan mbaru dhe komplet qe kan marr degree per psikologji dhe shum te afte dhe kur ka ardh fundi tan kohen tui studju me takote me i pa edhe kam ba shum pyetje ne lidhje me ket dhe kam marr informacjon qe sa do i qafte qe te jesh esht vet koha qe nuk mund te kalosh me 30% te kohes qe te arrish te studjosh Psikologji dhe te dalesh i dalluar nuk kam pse te paj edit postimit se edi cfar jam duke then mund te jesh shum indeligjente nuk dyshoj te kjo qe thu ti por ama te koha qe thu ti po esht nje diference e madhe si nata me diten nejse kot per korjizitet se per mu mund te thuash edhe 10% te kohes esht e drejta jote shprehesh si te duash perkundrazi me fal qe te nderhyra ne ket tem .

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
SuperGirl
Wed May 26 2010, 09:46pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Lisso ti mund te njifsh edhe 100 vete qe te thojne njat gja, por mos harro qe jo tan njerezit jane njesoj

Une e pranoj qe tesh qe jam tu ba temen e diplomes, jam tan diten ne pc tu shkru, sepse skam ca bej ndrysh. dhe e pranoj qe per provime mesoj rregullisht gjate vitit, ndjeku leksionet, e lexoj perdite, dhe kur vjen koha e provimit i kam te msume e skam nevoje me u mbyll ne shpi 24 ore ne 24.

se them me u mburr se nuk asht ndonje krenari e madhe me ken student i mire, thjesht e mora si shembull se kjo asht puna jeme per momentin.

Nejse, njerez te ndryshem, mendje te ndryshme. ske pse me kerku falje, temat jane ba me u diskutu, edhe pse deri ne njefare pike me vjen keq, sepse po supozon se po genjej

nejseBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
lissandro
Wed May 26 2010, 09:59pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Me vjen keq SuperGirl por gjithni duke mendu qe kur e ke shkru mbase nuk ke mendu thell .Po te jap nje shembull qe me ndolli per mesusen time qe jepte mesim per autocat ajo shkruan shpejt ne kompjuter edhe un i thash e njof nje qe shkruan deri ne 40 fjal ne minut me accuarcy 100% kurse ajo tha nje shoqe e imja shkrun 150 fjal ne minut e pyeta me accuarcy 100% dhe me tha po edhe un qesha i thash kjo esht pamujshme tyiping tutor qe esht profesjonal dhe nuk arrin me shum se 50 fjal ne minut me accuarcy 100% nejse ky esht si shembull mbase edhe ajo e ka then pa menduar mire se me punu edhe me korrent 150 fjal nuk i shkruan kush .

[ Edited Wed May 26 2010, 10:25pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
SuperGirl
Thu May 27 2010, 09:33am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Ne ndryshim nga profesoresha jote, une e kam mendu shume mire kur e kam shkru. msimi nuk asht si fjalet qe mundesh me i mat. njof shume njerez qe mesojne kshtu si une, e kane rezultate te nalta. ndoshta naj dite ke me njoft edhe ti naj nji, dhe tapo me kujtnBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
lissandro
Thu May 27 2010, 06:07pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
SuperGirl ka shkruar:

Ne ndryshim nga profesoresha jote, une e kam mendu shume mire kur e kam shkru. msimi nuk asht si fjalet qe mundesh me i mat. njof shume njerez qe mesojne kshtu si une, e kane rezultate te nalta. ndoshta naj dite ke me njoft edhe ti naj nji, dhe tapo me kujtn
Amen ^:)^

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
::bud::
Fri May 28 2010, 10:58amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Fjala ambicje don me thane - Arritja e qellimeve apo e detyrave qe ja kushton vedit.
Per mendimin tem kjo fjale nuk e ka kuptimin per nivelin e arritjes se qellimit.

Ka njerez ambicjoz dhe me nje vullnet shum te forte po nuk ja arrijne qellimit ne nivel te larte, dhe po ashtu ka njerz qe me pak vullnet dhe ambicje arrijne nje qellim te perlqyeshem.
Lind pyetja; deri ku mund te themi qe ja ka arrite apo jo qellimit nje person apo nje tjeter? A ka limit kjo ambicje qe te vlersohet apo matet?
Besoj se jo.
Cdo gja mvaret tek kenaqesia qe fiton individi ne nivelin e tij qe asht i forum.
Personalisht nuk jam shum ambicjoz, dhe nese jam ne disa aspekte te caktuara mundohem mas me e kalu ne extrimitet duke u mundu me e balancu sa te mundem.

A asht ambicja gjithmone positive apo negative?
Mendoj, asht pozitive deri ne nje fare pike, sepse e the edhe ti vete Engel "Ambicja te shtyn perpara"dhe te man gjithje te ri dhe me plot jete.
Asht negative kur ambicja te pushton dhe nuk din te ndalesh kurr, duke marre me dy dure dhe duke hedhur ne toke aspektet tjerta te jetes per ti krijuar vend ambicjes dhe vetem amibicjes.

Jetohet ne harmoni kur njeriu arrin ne nje balanc dhe kenaqi per ate qe ka arrit.

Adhe ate qe ka arrite i duhet kushtuar nje kohe qe ta gezoje sepse jeta asht e shkurter dhe ambicja gjithmone vjen e te shtohet, dhe hudet dite kur me fillu me shtyp frenat.

Everything in balance, just like the univers where we live in:)


SuperG,
... "une kam rrugen teme, dhe mjere ai qe me del perpara"

Fatkeqsisht SuperG si ne jeten private, dhe sidomos ne ate profesjonale ke me pas gjithmone, jo vetem njerz qe te dalin para, por edhe qe dojne me te shkele.
Back to top
MiCoLjA
Fri May 28 2010, 11:39am


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
SuperGirl ka shkruar:

Une jam tipike ambicioze!
Nuk e di si e kam zhvillu ket gja, por i ka rranjet qysh ne femijeri.
kam ken gjithmone tipi qe ne ambjentin ku jam, du me ken e para. ne klase te pare jam ul ne banke te pare, dhe nuk kam leviz deri ne vit te katert gjimnaz. gjithmone kam ken kujdestare klase, gjithmone jam marr me organizime. ne klase te katert kam hi ne kurs per karate, me mendimin qe per nje femen duhet me dit me i dal zot vedit ne cdo situate, mos me ia dit kujt per nder
ne gjimnaz po ashtu gjithmone perfaqesuse e studentave. notat e mia deri ne klase te 8 kane ken me mesatare 10, dhe ne gjimnaz 9,8.
ia jam perkushtu gjithmone shum gjanave, nuk asht ul ndonjehere mami me ba detyrat me mu. kam msu gjuhe te huja vete.
ne universitet: s'kam guxu me marr nji 9 ne provim,se asht perserit provimi me u ba 10. cdo detyre kursi do ishte perfekte. nji presje ma shum prish rregullin. cdo prezantim power point perfekt. gjithmone kam dasht me degju nga goja e pedagogeve qe detyrat e mia kane ken ma te vecantat.
gjithmone kam dasht me ken e para, dhe vazhdoj me e dasht ket gja.
ne specializim: kam dhan nja 4 provime shtese, ma shum se jane ne program, dhe e kam kry vitin e pare ne kohe rekord, pa mbaru qershori...kur te tjeret jane hala te provimi i trete.

dhe per ma teper, nuk jam tipi qe rri mbi libra, pa ba kergja tjeter. perkundrazi, 70% qejf e 30% studim.

gjithmone kam kerku ma shum prej vedit. gjithmone kam dasht me arrit maksimumin tem, me i prek limitet e mia.
me ate qe shkruva ma nelt nuk desha me lavderu vedin, se kam ken mire me msime apo gjana te tilla, se nuk asht naj gja e jashtezakonshme, por desha vetem me than qe ambicja te shtyn gjithmone perpara, me ba gabime dhe me u cu me i ba gjanat ma mire.

kujdes: keshilla jeme, kurre mos me e shtyp tjetrin, apo me ken ziliqare. zilija te vret. une nuk kam pa kurre ca kane ba te tjeret rreth meje. jam e verber kur bahet fjale per te tjeret, me bahet qejfi kur ecin perpara me kamt e tyne. une kam rrugen teme, dhe mjere ai qe me del perpara


heh, jeta vjen vec nje here, duhet me e kap te shkreten maje se asht lezet


super =D> bravo zemer ishalla gjithmon ne jet je kshu edhe ta besoj sepse un njoh njerz qe rrin tan diten demek tu msu e kur vjen funi knaqet me nji 5.... gjithmon kam ken tip qe msim e kam msu tu shjegu msusja nuk kam pas nevoj shum kur kam shku me shpi me lexu librin se kam nigju msusen me vemenje dhe gjithcka ka ardh natyrshem.... fatkeqsia jeme ma e madhe asht se nuk luftova per te drejtat e mija anyway erdhi situata njashtu... te uroj suksese .....

sa i perket temes ambicja per menimin tem asht aja qe na ka ba tanve me arrit itu ku jena po mos te ihste ambicja sdo te kishte doktorra sdo te kishte msusa sdo te kishte kergja (flas profesional ee se per doktorra me 5 kaluse ka boll )

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sat May 29 2010, 10:45am


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Gjithcka me balance ne jete dhe me perqendrim te shendetshem. Teper e cado kjofte kjo e fundit, nuk asht e suksesshme se len dicka tjeter mas dore.


I care and I wish well!

Back to top
SuperGirl
Mon May 31 2010, 03:32pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
KeJsi ka shkruar:

SuperGirl ka shkruar:

Une jam tipike ambicioze!
Nuk e di si e kam zhvillu ket gja, por i ka rranjet qysh ne femijeri.
kam ken gjithmone tipi qe ne ambjentin ku jam, du me ken e para. ne klase te pare jam ul ne banke te pare, dhe nuk kam leviz deri ne vit te katert gjimnaz. gjithmone kam ken kujdestare klase, gjithmone jam marr me organizime. ne klase te katert kam hi ne kurs per karate, me mendimin qe per nje femen duhet me dit me i dal zot vedit ne cdo situate, mos me ia dit kujt per nder
ne gjimnaz po ashtu gjithmone perfaqesuse e studentave. notat e mia deri ne klase te 8 kane ken me mesatare 10, dhe ne gjimnaz 9,8.
ia jam perkushtu gjithmone shum gjanave, nuk asht ul ndonjehere mami me ba detyrat me mu. kam msu gjuhe te huja vete.
ne universitet: s'kam guxu me marr nji 9 ne provim,se asht perserit provimi me u ba 10. cdo detyre kursi do ishte perfekte. nji presje ma shum prish rregullin. cdo prezantim power point perfekt. gjithmone kam dasht me degju nga goja e pedagogeve qe detyrat e mia kane ken ma te vecantat.
gjithmone kam dasht me ken e para, dhe vazhdoj me e dasht ket gja.
ne specializim: kam dhan nja 4 provime shtese, ma shum se jane ne program, dhe e kam kry vitin e pare ne kohe rekord, pa mbaru qershori...kur te tjeret jane hala te provimi i trete.

dhe per ma teper, nuk jam tipi qe rri mbi libra, pa ba kergja tjeter. perkundrazi, 70% qejf e 30% studim.

gjithmone kam kerku ma shum prej vedit. gjithmone kam dasht me arrit maksimumin tem, me i prek limitet e mia.
me ate qe shkruva ma nelt nuk desha me lavderu vedin, se kam ken mire me msime apo gjana te tilla, se nuk asht naj gja e jashtezakonshme, por desha vetem me than qe ambicja te shtyn gjithmone perpara, me ba gabime dhe me u cu me i ba gjanat ma mire.

kujdes: keshilla jeme, kurre mos me e shtyp tjetrin, apo me ken ziliqare. zilija te vret. une nuk kam pa kurre ca kane ba te tjeret rreth meje. jam e verber kur bahet fjale per te tjeret, me bahet qejfi kur ecin perpara me kamt e tyne. une kam rrugen teme, dhe mjere ai qe me del perpara


heh, jeta vjen vec nje here, duhet me e kap te shkreten maje se asht lezet


super =D> bravo zemer ishalla gjithmon ne jet je kshu edhe ta besoj sepse un njoh njerz qe rrin tan diten demek tu msu e kur vjen funi knaqet me nji 5.... gjithmon kam ken tip qe msim e kam msu tu shjegu msusja nuk kam pas nevoj shum kur kam shku me shpi me lexu librin se kam nigju msusen me vemenje dhe gjithcka ka ardh natyrshem.... fatkeqsia jeme ma e madhe asht se nuk luftova per te drejtat e mija anyway erdhi situata njashtu... te uroj suksese .....

sa i perket temes ambicja per menimin tem asht aja qe na ka ba tanve me arrit itu ku jena po mos te ihste ambicja sdo te kishte doktorra sdo te kishte msusa sdo te kishte kergja (flas profesional ee se per doktorra me 5 kaluse ka boll )
hahah sidomos kto tipat qe msojne tan diten e skane rezultate te nalta, me pysin gjithmone si ia ban, si ia ban

Kejsi flm naq :*Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
LUPEN
Tue Jun 01 2010, 12:54am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
SuperGirl a mi kish ba do perseritje mu maj,se kam met mrapa me msime?

Te lumt ,sei una ragazza d'oro.
[ Edited Tue Jun 01 2010, 12:55am ]


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
lissandro
Tue Jun 01 2010, 11:21pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
[quote]
KeJsi ka shkruar:

SuperGirl ka shkruar:

Une jam tipike ambicioze!
Nuk e di si e kam zhvillu ket gja, por i ka rranjet qysh ne femijeri.
kam ken gjithmone tipi qe ne ambjentin ku jam, du me ken e para. ne klase te pare jam ul ne banke te pare, dhe nuk kam leviz deri ne vit te katert gjimnaz. gjithmone kam ken kujdestare klase, gjithmone jam marr me organizime. ne klase te katert kam hi ne kurs per karate, me mendimin qe per nje femen duhet me dit me i dal zot vedit ne cdo situate, mos me ia dit kujt per nder
ne gjimnaz po ashtu gjithmone perfaqesuse e studentave. notat e mia deri ne klase te 8 kane ken me mesatare 10, dhe ne gjimnaz 9,8.
ia jam perkushtu gjithmone shum gjanave, nuk asht ul ndonjehere mami me ba detyrat me mu. kam msu gjuhe te huja vete.
ne universitet: s'kam guxu me marr nji 9 ne provim,se asht perserit provimi me u ba 10. cdo detyre kursi do ishte perfekte. nji presje ma shum prish rregullin. cdo prezantim power point perfekt. gjithmone kam dasht me degju nga goja e pedagogeve qe detyrat e mia kane ken ma te vecantat.
gjithmone kam dasht me ken e para, dhe vazhdoj me e dasht ket gja.
ne specializim: kam dhan nja 4 provime shtese, ma shum se jane ne program, dhe e kam kry vitin e pare ne kohe rekord, pa mbaru qershori...kur te tjeret jane hala te provimi i trete.

dhe per ma teper, nuk jam tipi qe rri mbi libra, pa ba kergja tjeter. perkundrazi, 70% qejf e 30% studim.

gjithmone kam kerku ma shum prej vedit. gjithmone kam dasht me arrit maksimumin tem, me i prek limitet e mia.
me ate qe shkruva ma nelt nuk desha me lavderu vedin, se kam ken mire me msime apo gjana te tilla, se nuk asht naj gja e jashtezakonshme, por desha vetem me than qe ambicja te shtyn gjithmone perpara, me ba gabime dhe me u cu me i ba gjanat ma mire.

kujdes: keshilla jeme, kurre mos me e shtyp tjetrin, apo me ken ziliqare. zilija te vret. une nuk kam pa kurre ca kane ba te tjeret rreth meje. jam e verber kur bahet fjale per te tjeret, me bahet qejfi kur ecin perpara me kamt e tyne. une kam rrugen teme, dhe mjere ai qe me del perpara


heh, jeta vjen vec nje here, duhet me e kap te shkreten maje se asht lezet


super =D> bravo zemer ishalla gjithmon ne jet je kshu edhe ta besoj sepse un njoh njerz qe rrin tan diten demek tu msu e kur vjen funi knaqet me nji 5.... gjithmon kam ken tip qe msim e kam msu tu shjegu msusja nuk kam pas nevoj shum kur kam shku me shpi me lexu librin se kam nigju msusen me vemenje dhe gjithcka ka ardh natyrshem.... fatkeqsia jeme ma e madhe asht se nuk luftova per te drejtat e mija anyway erdhi situata njashtu... te uroj suksese .....

sa i perket temes ambicja per menimin tem asht aja qe na ka ba tanve me arrit itu ku jena po mos te ihste ambicja sdo te kishte doktorra sdo te kishte msusa sdo te kishte kergja (flas profesional ee se per doktorra me 5 kaluse ka boll )
hahah sidomos kto tipat qe msojne tan diten e skane rezultate te nalta, me pysin gjithmone si ia ban, si ia ban

Kejsi flm naq :*
[/quote12754341

Supergirl pse me keta tipat qe nuk kan rezultate te nalta me ket lloj kategoriet keke vu ne competition kjo lloj ambition esht kollaj me e arrit

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
SuperGirl
Wed Jun 02 2010, 09:19am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Ku e kam shkru qe jam vu ne competition??Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3139 sec, 0.0861 of that for queries. DB queries: 67. Memory Usage: 3,220kB