Forums
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
SuperGirl
Wed Jun 02 2010, 10:01am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Per ma teper, je tu diskutu gjanat e mia personale, dhe s'je tu diskutu per temen. Je tu m'than genjeshtare, dhe kjo spo me pelqen hic. skam mbet me t'rrejt ty e askend tjeter ktu. e din mire kush jam, mundesh me pyt njerez qe me njofin ma mire se si jam, meqe po dyshon per fjalet e mia.

kujdes Lissandro, mos mi tejkalo caqet.

te pershendes!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
lissandro
Wed Jun 02 2010, 07:35pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Nejse po e la ne tenden se je gabim, nuk jam tui diskutu per personalitetin tend ket e din edhe ti por gjdo gje filloj tek nje shprehje qe ke shkru ti.

Fundi fundit me mire thuaj qe nuk kam qef me i ba komente postimeve tuja edhe ne rregull gjdo gje zgjidhet .
pastaj un shkruaj sipas opinjonit tim per temen dhe jo sipas pelqimit privat pastaj ketu ne forum gjdo gje esht anonim dhe me se e vertet qe nuk esht vendi me u tregu sa realist jan njerzit apo me besu nje person i dyt se cfar thot nje i par .

dhe sebesoj se kam kalu caqet fundi fundit per mu thuj dhe shkruaj sa te duash dhe cfar te duash se nuk te baj ma komente postimeve tuaja .


Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
SuperGirl
Thu Jun 03 2010, 12:15pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
M'fal mar vlla, un te them qe qysh se kam ken ne gjimnaz, kam studiu vec 30% te dites, e 70% jam marr me pune te tjera, e ti vjen e me thu qe nuk asht e vertete...e ngul kamb qe nuk asht e mujtun.
Teshi si e kuptoj un debatin konstruktiv, asht qe ti me than qe nuk e beson ket gja (pune per ty), por jo me m'than mu, e ke gabim e je tu rrejt, e ca di un se ca.
Nqs ksaj i thu shprehje opinioni ne forum, atehere do isha ma e knaqun qe mos me shpreh ma opinione te tilla me mu.
Ti s'din kergja per jeten teme, e dashke me ma mbush mendjen se un bej ne jete ashtu si zotrote mendon se duhet me ba.
S'kam kergja me ty sepse ste njof dhe te kam respektu gjithmone, por kujdes se kur flet me te tjeret, nuk mundesh me ia imponu opinionin e gjykimin tand.

Kalofsh mire!!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Thu Jun 03 2010, 12:22pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
::bud:: ka shkruar:


SuperG,
... "une kam rrugen teme, dhe mjere ai qe me del perpara"

Fatkeqsisht SuperG si ne jeten private, dhe sidomos ne ate profesjonale ke me pas gjithmone, jo vetem njerz qe te dalin para, por edhe qe dojne me te shkele.bud e ke shpjegu shume bukur ambicjen. me pelqen.
E di edhe qe kam me pas gjithmone persona te tille...shyqyr Zotit deri tesh s'me ka ndodh, sepse jam bajagi indiferente ndaj te tjereve..me bahet qejfi kur ecin para, dhe i ndihmoj me gjithe zemer me aq sa mundem. Njerezit qe me kane pas inat e zili, jane kufizu tu fol keq mas shpine e tu shpik gjana kot, por kjo ka kalu, sepse koha ka tregu cdo gja.
Kur thoshin disa ne shkoder qe paguj per provimet (gja absurde sepse ato qe kam pas ne klase e kane pa se kush e ka majt oren e msimit), tesh kane mbyll sqepin sepse e dijne qe ne Itali nuk ka pagesa per provime, e une jam ne te njejtat nivele. Njerezit ziliqare se kuptojne qe i bajne dam vec vedit, e mu vec vlerat mi cojne

Kush e di si ka me ken puna jeme e ardhshme..shpresoj mas te kem probleme, sepse kur me prekun ne tela di me e tregu shum mire anen teme negative. njashtu si s'ia bej e s'ia them kujt fjalen e keqe, njashtu sdu me ma ba.
Me ambicjen qe kam, edhe ne pune kam me kerku gjithmone me ken nelt e ma nelt, pa shkel kend natyrisht. shpresoj te marr ate qe mendoj se meritojBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
lissandro
Thu Jun 03 2010, 10:46pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
kjo shprehje i perket vetem atyre qe egzegjerojn. Po qe se gomari fluturon ne boten e tyre.... , ne boten time nuk ndoll kjo gje .

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Alterran
Fri Jun 04 2010, 12:07am
Alterran

Registered Member #1980
Joined: Tue Jun 10 2008, 08:17am

Posts: 1709
E para
Un se di ma shok e shoqe si i keni punt ju, per sa koh msoni gjat dits, hani, pini, rrini bani qejf etj etj sepse sejcili ka metoden e studimit te veten. dikush psh duhet me e shkru ate ca ka me msu edhe e mson prej fletores, kja harxhon koh jasht maset. dikush tjeter me nji te lexume te librit e man mend (dmth e mson) materialin edhe e ban psh me 1/10 e kohes qe i duhet atij tjetrit qe nxjerr shenime me e msu. Pra mos thoni qe mundesh/s'mundesh me msu per kaq e per aq.
E dyta.
mu per mjeksi me shkan paraditja qysh 7 te nadjes deri ne 4-5 masdite neper spitale tu u sjell (shumicen e rasteve gjat vitit) e kur vi ne shpi sme bjen nder mend me prek liber me dor. megjithate nuk mund te thush qe skam msu, ose qe kam msu tan kohen qe kam ken jasht. Ne praktika ka koh me msu, me u sjell kot, me ba hardhek, me ba pun krahut, me hanger, me pushu etj etj.
Nuk di me fol si e ka psikologjia por mendoj qe ata se kan si ne qe dalim nadje e vijm ne mramje ne shpi. ma merr mendja ata kan ifije ma pak leksione edhe pjesen tjeter e kan te lir me ba ca te dojn.
e treta
edhe un kam nji aftesi (jo me shit mend) qe mbaj mend shum mir kur ja ve veshin msimit edhe skam nevoj fort me lexu ne shpi. Kam shok e shoqe qe ndryhen ne dhom sa shkojn ne shpi e s'dalin hic (vec per nevoja personale) deri diten tjeter se ngulen neper libra 20/24 or (4 or me fjet edhe e kan shum) edhe kur vjen puna kajher un marr not ma te nalt se ata.
edhe mu me thojn si ia ban
un i tham vec e nigjaj msusin kur flet edhe kur shkaj ne shpi, nji te lexume e e kam te msume.

kur thot supergirlsja qe e kan inat.
e di se edhe mu me kan inat disa po un tham iu shtoft inati se mu sme bajn gja e atyne gja pozitive njaj inati si bjen.

mosjafutkot@kodramasbregut
Back to top
LUPEN
Fri Jun 04 2010, 12:18am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
M'bahet qefi qe shume ktu mesojne e lexojne.......dhe 90% e njatyne gjanave qe dine i kan lexu neper libra.
Une ,90% e gjanave qe di i kam jetu dhe i kam vujt ne shpatullat e mija si te kqijat e si te mirat.....dhe ,per shume gjana nuk ma hedh ma i miri qe mund te ket studiu.
Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
Alterran
Fri Jun 04 2010, 12:35am
Alterran

Registered Member #1980
Joined: Tue Jun 10 2008, 08:17am

Posts: 1709
fiks

mosjafutkot@kodramasbregut
Back to top
LUPEN
Fri Jun 04 2010, 12:37am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
fare ;-)


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
West****
Fri Jun 04 2010, 12:58am

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
A dini se jeni tu me pelqy ju dy me diskutimet e ma siperme, mos tju rriten veshet e
Kam mesu boll ne Shqipni , dhe sot kur e mendoj tham kena msu si te marr, pra kena msu per nji provim me nga 2 libra te tan , flas per vitet 90 kur une kam kene studente atje. Te ka taku nji tez me dy pytje e nqs te jan kujtu, se helbete smund te mbahen mend te tana, ke marr provimin. tash nuk e di si mund te jene Shkolat e nalta ne Shqipni. Per ketu te une, po tregoj se mesohet gjate vitit, sepse e atille eshte e ndertume nji land. S'ke shanse mos me studiu gjate viti se te gjitha projektet ose detyrat kane lidhje me njena tjetren dhe ka nji afat nga njena tjetra qe duhet me i dorzu, dhe ne fund provimi ka shume pytje nga gjithe landa, pra duket a ke studiu gjate gjithe kohes sitematikisht .
po kallzoj nji histori te vogel.Kam pas nji shoqe qe lexote shume, tip derr qe thoshim na ne at kohe. Ta pytshe ne 1 te nates si asht kjo pytje kishte per detyre me ta than , po ashtu uj ......... Kur shkote ne provim mezi merrte 5 ose 6. Sa keq m'vite per te. S'mund ti tham qe s'kishte studiu, por varet sa jep ne fund. E si tha Lupen shkolla me e mire eshte ajo qe merr ne jeten reale. Te meson dhe te perballon me tana.
Back to top
LUPEN
Fri Jun 04 2010, 01:06am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Ups ,m'doli nji vesh ma teper
West ,me te pelqy ty asht si me marr 10 ne oxford university.Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
West****
Fri Jun 04 2010, 01:14am

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
Pse aq e eger jam une
Back to top
LUPEN
Fri Jun 04 2010, 01:17am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Nuk e kisha per egersine maj se ti je sheqer,
e kisha per nga qe ke studiu vet e i din shume gjana ma mire se shume kush . :-)


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
MiCoLjA
Fri Jun 04 2010, 06:15am


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
shum dakort me parafolsit....

ambicja ishte tema eee :p se gati e harrume lol

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Fri Jun 04 2010, 11:54am


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Ambicja shpesh here shtyn njeriun, por njeriu asht ai qe vendos e mate mire se ku ven kambet ne rrugen e vertete te realitetit!

I care and I wish well!

Back to top
guest
Fri Jun 04 2010, 10:39pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
SuperGirl ka shkruar:

Une jam tipike ambicioze!
Nuk e di si e kam zhvillu ket gja, por i ka rranjet qysh ne femijeri.
kam ken gjithmone tipi qe ne ambjentin ku jam, du me ken e para. ne klase te pare jam ul ne banke te pare, dhe nuk kam leviz deri ne vit te katert gjimnaz. gjithmone kam ken kujdestare klase, gjithmone jam marr me organizime. ne klase te katert kam hi ne kurs per karate, me mendimin qe per nje femen duhet me dit me i dal zot vedit ne cdo situate, mos me ia dit kujt per nder
ne gjimnaz po ashtu gjithmone perfaqesuse e studentave. notat e mia deri ne klase te 8 kane ken me mesatare 10, dhe ne gjimnaz 9,8.
ia jam perkushtu gjithmone shum gjanave, nuk asht ul ndonjehere mami me ba detyrat me mu. kam msu gjuhe te huja vete.
ne universitet: s'kam guxu me marr nji 9 ne provim,se asht perserit provimi me u ba 10. cdo detyre kursi do ishte perfekte. nji presje ma shum prish rregullin. cdo prezantim power point perfekt. gjithmone kam dasht me degju nga goja e pedagogeve qe detyrat e mia kane ken ma te vecantat.
gjithmone kam dasht me ken e para, dhe vazhdoj me e dasht ket gja.
ne specializim: kam dhan nja 4 provime shtese, ma shum se jane ne program, dhe e kam kry vitin e pare ne kohe rekord, pa mbaru qershori...kur te tjeret jane hala te provimi i trete.

dhe per ma teper, nuk jam tipi qe rri mbi libra, pa ba kergja tjeter. perkundrazi, 70% qejf e 30% studim.

gjithmone kam kerku ma shum prej vedit. gjithmone kam dasht me arrit maksimumin tem, me i prek limitet e mia.
me ate qe shkruva ma nelt nuk desha me lavderu vedin, se kam ken mire me msime apo gjana te tilla, se nuk asht naj gja e jashtezakonshme, por desha vetem me than qe ambicja te shtyn gjithmone perpara, me ba gabime dhe me u cu me i ba gjanat ma mire.

kujdes: keshilla jeme, kurre mos me e shtyp tjetrin, apo me ken ziliqare. zilija te vret. une nuk kam pa kurre ca kane ba te tjeret rreth meje. jam e verber kur bahet fjale per te tjeret, me bahet qejfi kur ecin perpara me kamt e tyne. une kam rrugen teme, dhe mjere ai qe me del perpara


heh, jeta vjen vec nje here, duhet me e kap te shkreten maje se asht lezet


shum njerz do te kishin dasht me ken si ti dhe me arrit ato qe ke arrit. prej zilis disa mundohen me te ul, po keshtu jane njerzit, nuk duhet te bim pre e provokimeve. je person me u admiru edhe suksese te metejshme.


Back to top
Alterran
Fri Jun 04 2010, 11:03pm
Alterran

Registered Member #1980
Joined: Tue Jun 10 2008, 08:17am

Posts: 1709
West**** ka shkruar:

Pse aq e eger jam une


itash e mora vesht se west keka femen
marshalla alterran...

mosjafutkot@kodramasbregut
Back to top
SuperGirl
Wed Jun 09 2010, 02:23am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
hahahahah alterran, mas ban ma kshtu gafash


guest ka shkruar:

SuperGirl ka shkruar:

Une jam tipike ambicioze!
Nuk e di si e kam zhvillu ket gja, por i ka rranjet qysh ne femijeri.
kam ken gjithmone tipi qe ne ambjentin ku jam, du me ken e para. ne klase te pare jam ul ne banke te pare, dhe nuk kam leviz deri ne vit te katert gjimnaz. gjithmone kam ken kujdestare klase, gjithmone jam marr me organizime. ne klase te katert kam hi ne kurs per karate, me mendimin qe per nje femen duhet me dit me i dal zot vedit ne cdo situate, mos me ia dit kujt per nder
ne gjimnaz po ashtu gjithmone perfaqesuse e studentave. notat e mia deri ne klase te 8 kane ken me mesatare 10, dhe ne gjimnaz 9,8.
ia jam perkushtu gjithmone shum gjanave, nuk asht ul ndonjehere mami me ba detyrat me mu. kam msu gjuhe te huja vete.
ne universitet: s'kam guxu me marr nji 9 ne provim,se asht perserit provimi me u ba 10. cdo detyre kursi do ishte perfekte. nji presje ma shum prish rregullin. cdo prezantim power point perfekt. gjithmone kam dasht me degju nga goja e pedagogeve qe detyrat e mia kane ken ma te vecantat.
gjithmone kam dasht me ken e para, dhe vazhdoj me e dasht ket gja.
ne specializim: kam dhan nja 4 provime shtese, ma shum se jane ne program, dhe e kam kry vitin e pare ne kohe rekord, pa mbaru qershori...kur te tjeret jane hala te provimi i trete.

dhe per ma teper, nuk jam tipi qe rri mbi libra, pa ba kergja tjeter. perkundrazi, 70% qejf e 30% studim.

gjithmone kam kerku ma shum prej vedit. gjithmone kam dasht me arrit maksimumin tem, me i prek limitet e mia.
me ate qe shkruva ma nelt nuk desha me lavderu vedin, se kam ken mire me msime apo gjana te tilla, se nuk asht naj gja e jashtezakonshme, por desha vetem me than qe ambicja te shtyn gjithmone perpara, me ba gabime dhe me u cu me i ba gjanat ma mire.

kujdes: keshilla jeme, kurre mos me e shtyp tjetrin, apo me ken ziliqare. zilija te vret. une nuk kam pa kurre ca kane ba te tjeret rreth meje. jam e verber kur bahet fjale per te tjeret, me bahet qejfi kur ecin perpara me kamt e tyne. une kam rrugen teme, dhe mjere ai qe me del perpara


heh, jeta vjen vec nje here, duhet me e kap te shkreten maje se asht lezet


shum njerz do te kishin dasht me ken si ti dhe me arrit ato qe ke arrit. prej zilis disa mundohen me te ul, po keshtu jane njerzit, nuk duhet te bim pre e provokimeve. je person me u admiru edhe suksese te metejshme.
Flm guest!! Jo un s'po ulem hic, karvani jem ec perpara
te uroj suksese edhe ty!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Wed Jun 09 2010, 02:27am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
west me pelqen ca ke shkru. ke te drejte qe ka shum studenta qe nuk kane rendiment, edhe pse shpenzojne shume kohe mbi libra. teknika e msimit ka shum randsi. mu m'bahet qejfi qe e kam kuptu heret randsine qe ka studimi, e shkolla, por njekohesisht kam kuptu edhe qe ne jete ka gjana te tjera, e nuk me duket normale me e ekzagjeru me msim. kur te plakem sdu me majt mend prej rinise qe kam nejt tan qershorin mbi libra e nuk kam shku ne plazh hahahah


Lupen, tan kane pas mundesi te ndryshme ne jete, dikush shkolle, e dikush pune, dikush asht rrah ma shum me jeten e dikush ma pak. randsi ka qe secilen rruge qe te zgjedhim, me e ba mire, simas menyres tone

Alterran, ti me aq sa mson, mas u bashim me ra ne dore tande, ahahahah qeshi eh. bravo bravo, je per t'u pas ziliBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
WORLD
Mon Jun 14 2010, 09:01am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
Pershendetje!

Me pelqen tema dhe sidomos argumentat qe keni dhene te gjithe!

Mendoj se amibicia eshte jetike dhe dietike per cdo person qe ka nisma, vizion, karrier, e deshire per te ecur perpara. Por shpesh, me apo pa dashje, per te arritur tek qellimi final, tek pika e finish-it, per plotesimin e "ambicjes tone", shkelim, ose me mire po shprehem: shtypim parime te ndryshme. Duke filluar nga ato etike-profesionale, morale, etj etj....
Nuk dua te mbetem rob i idelizmave dhe po hy ne praktike. Mua personalisht ne jeten time e sidomos tashi kam ndeshur ne persona, qe jo vetem me kane shkaktu stres, por edhe tentu me gjitha menyrat me me prish pune (profesionale).... Po citoj nje shprehje te nje postimi me lart nga Bud: "Fatkeqsisht SuperG si ne jeten private, dhe sidomos ne ate profesjonale ke me pas gjithmone, jo vetem njerz qe te dalin para, por edhe qe dojne me te shkele"...

E vertete....Une sot jam lart per nje te moshes sime. Ndjek master me qe po me sherbien dita - dites, me mesatare mbi 9.5. Jam prane je nje organizate ne pozicionin qe i korespondon shkollimit tim. Dhe sapo jam zgjedh koord.ekzekutiv i nje ojf. Udhtoj cdo muaj per pune pune, jashte shiqiperie... Ambicia ime eshte e realizuar 100%, e te mendosh jam 23 vjec

Por per here te pare ne jeten time jam ndeshur me "shkopin nder rrota", me mbledhje sabotuese, me intriga thasheetheme... bohhhh kam pesu stres, e them me bindje, nuk isha i mesuar... Me ka pelqy 1 shprehje qe thote "zakonisht ata qe puthin kemben e atyre qe i godet, kafshojne doren e atij qe i ushqen" ....

Sot jam me mire se dje, me me ambicje se di, me i bindur se dje.... Fatmirsisht ka njerez "shefa", qe arrijne te te njohin dhe vleresojne duke te dhane shansin per me lart, por duke egersu ma shume ata poshte ))
MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2514 sec, 0.0845 of that for queries. DB queries: 60. Memory Usage: 3,043kB