Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Sofra e Muhabetit - Zone e lire :: Diskutime - Debate - Problematika
 
<< Previous thread | Next thread >>
1 Maji, dite feste apo proteste ?
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
:IROLF:
Thu Apr 30 2009, 05:40am


Registered Member #2138
Joined: Tue Jul 22 2008, 10:10am

Posts: 3284
Po e hapi kete teme qe te diskutojme rreth 1 Majit qe ne Shqiptare e kena kthy traditcionalisht ne dite feste,ne nje kohe qe duhet te jete dita e protestave kunder papunesise.

[ Edited Thu Apr 30 2009, 08:47am ]
Back to top
L - N
Thu Apr 30 2009, 06:53am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
::IROLF:: ka shkruar:

Po e hapi kete teme qe te diskutojme rreth 1 Majit qe ne Shqiptare e kena kthy traditcionalish ne dite feste,ne nje kohe qe duhet te jete dita e protestave kunder papunesise.T'lumshin durt per temen zotni ::IROLF:: se taman tem e goditun me duket mu.

Sa per temen kuptohet se shoqnia ne Shkoder ka shum probleme dhe asht e drejt e saj me protestu sa here qe dojn me te drejt, gjithsesi protestat e 1 Majit nuk me duken te arsyshme sepse vet protestat e 1 majit kan lin prej sistemit komunist ne Russin komuniste si (dita e puntorit) e perdoren sot gjithkun neper bote prej ish nostalgjistve komunisto-socialist e prej anarkistave apo (shkatrrimtarve te gjithckaje). Ne komunizem 1 Maji ka ken dita e puntorit demek se s'ka nevoj me komentu per komunizem se dihet se asht sistem katastrofik i deshtum.

Ne qoft se duhet me protestu duhet mu organizu e me protestu me te madhe por nuk besoj se duhet mu lidhe dita e 1 Majit si ish dita e puntorit ne komunizem me protestat e problemeve sot, besoj se jo vetem Shkodrani e Ilirjani por kushdo duhet mu organizu me protestu persmarit kurdo jo me mshtet me dashje apo padashje rryma ekstreme si komunizem e anarkizem, protestanizem te tipit Grek protesto per gjithca se nuk kena nevoj per rryma rrevulucionare por kena nevoj per rryma zhvillimi. Nejse jam per protesta paqsore e te organizume por nuk jam per protesta ankuse si bajn Grekt se na nuk jena Grek por jena Ilir, nuk duhet kurr na me adoptu virusin Grek te vetshkatrrimit e protestimit per gjithca, besoj se na duhet me protestu me te madhe por jo me lan protestimin me na ushqy me njenja revulucionare e militariste kuner gjithcaje e kuner gjithkuj, sic thashe na duhet edhe me zan men mos me lan vedin me ra ma posht si kena ba ne 1997 se 1997 asht marrja e kombit ku dolme si komb e si shtet anrkist e injorant qe pasojat vuhen e do te vuhen edhe ne te ardhmen.

Perfunimisht se e zgjata e mem fale, besoj se 1 Maji duhet mu festu biles Shkodra e Ilirt kan nevoje per gzime ma shum se per hidhnime se ne hidhnim kem jetu qysh se mahet men, protestat te bahen kur duhet mu ba e ja mu solidarizu me rryma ekstreme sepse 1 Maji ka lin e mahet prej cdo rryme ekstreme si dit proteste.

Un sygjeroj qe Shkodrant e tan Ilirt e vertet ta kthejn ne dit qefit me hanger e me pi e mu aktivizu per qefe se ka dit sa te dush viti per me protestu


[ Edited Thu Apr 30 2009, 06:59am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
:IROLF:
Thu Apr 30 2009, 08:56am


Registered Member #2138
Joined: Tue Jul 22 2008, 10:10am

Posts: 3284
E kuptova shume mire diskutimin tand Z.Lec.E ne fakt fjalen proteste nuk e kam thane ne nji kuptim te eger.Pra duhet me u kuptu qe duhet nji manifestim qe përfshihen punëtorë, invalidë, pensionistë etj. janë mbledhur po e zajme nën moton 'punë, siguri, barazi, drejtësi'.
Pra nuk duhet te jete dite feste sepse ashtu konsiderohen sikur çdo gja asht ne rregull.Si punesimi,kushtet e punes,siguria ne pune,etj etj deri te mbeshtetja nga sindikatat qe nuk ekziston aspak.
Back to top
L - N
Thu Apr 30 2009, 01:16pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
::IROLF:: ka shkruar:

E kuptova shume mire diskutimin tand Z.Lec.E ne fakt fjalen proteste nuk e kam thane ne nji kuptim te eger.Pra duhet me u kuptu qe duhet nji manifestim qe përfshihen punëtorë, invalidë, pensionistë etj. janë mbledhur po e zajme nën moton 'punë, siguri, barazi, drejtësi'.
Pra nuk duhet te jete dite feste sepse ashtu konsiderohen sikur çdo gja asht ne rregull.Si punesimi,kushtet e punes,siguria ne pune,etj etj deri te mbeshtetja nga sindikatat qe nuk ekziston aspak.Nuk jam kuner protestave zotni i nerum ::IROLF:: sidomos kur duhen por jam kuner protestave ne dit qe njifen si dit te protestave komuniste e anarkiet. Jam me protestu por jo me 1 Maj se asht dita e puntorit e Karl Marksit plus asht adoptu prej cdo organizate anakiet ne boten perendimore, nuk jam me josh kta njerz apo me i mshtet pa dashje por jam per me protestu sa here qe te duhet kastan personalisht menoj se do te ishte ma e mire sikur na mos me protestu diten e 1 majit por me nejt ose me festu, se ka dit sa te dush vjeta me protestu, gjithsesi simpatizohem me protestat qe duhen taman ashtu si the vete ti.

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
::bud::
Thu Apr 30 2009, 01:28pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Feste e 1 Maji meqe e feston tane bota le te festohet edhe ne Shkoder. Bile bile do te ishte kene edhe ma feste sikur te festohesh festa e papunsise.

Po edhe protestat kunder presjonit dhe keqtrajtimit te puntoreve nga pronaret (nese mund ti quaj keshtu)duhet te ndodhin besoj, dhe punetoret duhet ti kundrapergjigjen ketij keqtrajtimi dhe punsimi nen kushte jo njerzore pa asnje siguri, dhe te paligjshme qe klasa punetore fatkesisht akoma vazhdojn sot e kesaj dite te punojne nen keto kushte.
Back to top
belgium
Thu Apr 30 2009, 06:43pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
trokit ketu
1MAJI asht dite respekti ndaj cdo punetori dhe puntoreje!
ndersa me lidhje me protestat,them se 1MAJI sduhet te prishet ne atmosfere,se keto protesta vijn nga vende me demokraci dhe nji sistem social-demokrat ku vite me pare dihej botnisht se kapitalizmi asht anti plotsim kushtesh per punonjesit, gja qe sot duket realisht!e ne pranum ket sistem ku jemi te detyrum te ecim ne ket vije.........
dhe mendoj se sot kjo dite feste sikur tregon nje nostalgji te kohes se shkuar!
trokit ketu


[ Edited Thu Apr 30 2009, 07:22pm ]
Back to top
belgium
Thu Apr 30 2009, 07:31pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
1 Maj: historinë e saj

Shekulli i nëntëmbëdhjetë e pashë lindjen e punës klasës. Proletarianization e punës që është zhvilluar si makineri industriale që zëvendëson forma e vjetër e prodhimit. Punëdhënësit janë absolut zotërit e biznesit e kushtet e punës janë të mjerueshme. Puna shpesh është 15 ditë në 16 orë në ditë, pa pushim dhe javor në vit edhe më pak. 6 vjet Fëmijët shpesh punojnë në fabrika dhe miniera, gratë janë të punësuar në të minave dhe të punojnë shumë dhe i sëmurë. Punëtorët nuk kanë të drejtë të organizojnë.

Të "drejtën koalicion" është e njohur në 1824 vetëm në Britaninë e Madhe, në Francë në 1864 (por nuk ishte deri në 1884 për bashkimin) në 1869 në Gjermani. Në gjysmën e dytë të shekullit të nëntëmbëdhjetë deri Luftës së Parë Botërore, industriale e popullsisë vazhdon të rritet në mënyrë të qëndrueshme. Ndërmjet 1895 dhe 1914, numri i punonjësve është rritur nga 5 deri 7 milion në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, 8 deri në Britani 12500000, nga 3 deri në 4.500.000 në Rusi. Në Francë, e punuar në 1866 popullsia ishte 5.575.000 e 3.385.000 meshkuj dhe femra.

E revoltën e "Canuts":

Më 21 nëntor 1831 ishte revolta e parë e "Canuts" Lyon që pushtuan qytetin me parull e "Jeto i lirë ose të vdesë ndërsa punonte në ndërluftues." Frëngjisht i monarkisë është dërguar 20.000 trupa dhe 150 cannons për shtyp e "trazirave". Në këtë kohë, ministër i frengjisht Casimir Perier tha: "Le të punëtorëve e di se nuk ka shërim për ata që me durim dhe me dorëheqjen."

Më 14 shkurt 1834, e re rebelimit "Canuts. Ata zënë e lart e Lyon dhe do të përballet për 6 ditë në 12.000 ushtarë.

Ky manifest i Marks dhe Engels:

Në 1840 korporatave të mëdha grevat do të zhvillohet në Francë. Më 22 shkurt 1848 në Paris dhe demonstratave të rënies së monarkisë. Krijimi i një qeveri të përkohshme me disa Demokratët dhe socialistët. Më 23 qershor 1848, kryengritje të lagjeve të kryeqytetit kundër Republikës së dytë e dominuar nga borgjezi. Do të jetë dënim të tmerrshëm: dhjetëra mijëra burra, gra, fëmijë, të moshuar, të vrarë, 25.000 të arrestuar, deportuar 15.000 dhe burgosur.

Por 1848 ishte gjithashtu në vitin e botimit të "Komuniste Manifest" nga Karl Marx. Në 1864 u krijua e Parë Ndërkombëtare Ouvrière dhe në vendet e industrializuara, pavarësisht vështirësive të mëdha, filluan të bashkimit të organizoni.

Komuna:

Më 19 mars 1871, pas luftës franko-gjermane të 1870 një kryengritje popullore shpërtheu në Paris. Komuna e Parisit u krijua. Ajo do të jetë i thërrmuar disa javë më vonë nga aleanca e gjermanisht dhe frengjisht bourgeoisies me Thiers dhe Bismarck. Parizian 25.000 punëtorë do të jenë vrarë nga forcat e shtypjes, kufomat janë djegur, janë bërë arrestime 38.500, 13.700 do të dënohet me deri në 90 vjet në burg, në 3000 vdesin pontoons, e burgut, të burgjeve dhe të mërgim.

Gjatë viteve 1873-1895 krizat vazhdojnë të shkaktojnë sulme të dhunshme. Në 1873, në Angli në 1899 e sidomos në Londër ku të ndalen të gjitha Dockers punë. Në Gjermani, greva dhe demonstrata nga punonjësit e Ruhr. Në Francë, ku Decazeville qarkullimin e gjakut në 1886. Në 1886 edhe në Belgjikë dhe popullore revolts në Roux shtënat dhe publikimit të "libër me pyetje e Popullit" nga Alfred Defuisseaux, etj ...

Duke filluar nga 1848, udhëheqësit e punëtorëve të përqëndrohet pretendimet e tyre në ditën e 8 orë, të përfshira në një punonjësve të arsimit: 8 orë, 8 orë pushim, 8 orë të arsimit. Në 1886, Kongresi Kombëtar të Punës, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shpreh dëshira e tij për të marrë këtë rezultat.

Kongresi Chicago (1884):

Një ligj i 1868, vetëm në punën e udhëhequr nga SHBA shtetit nuk është aplikuar. Gjithashtu në 1881, Federata Amerikane e Punës (AFL) vendosur të ndërmarrë veprim. Çikago 1884 Kongresi vendosi që nga 1 maj (data e rinovimit të qera) të vitit 1886, ose të pranojë bosët ditën e 8 orë ose grevë punëtorët do të ...

Në 1886, më shumë se 5000 u zhvillua greva (me një masakër të përgjakshme të punëtorëve në Çikago) dhe në qoftë se nuk ishte rezultat i përftuar të gjithë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, së paku, është ajo e bëri këtë përparim. Kjo është origjina e parë ngjarjet e Maj.

Në 1889, Kongresi Ndërkombëtar Socialiste vendosi që në të gjitha vendet e përfaqësuar, do të ndërpres punën në 1 maj 1890. Demonstrim i parë i bashkimit të përbashkët veprimi të punëtorëve ndërkombëtare. Në Francë, ai u bë në një mbresëlënëse të qetë dhe kishte një efekt të menjëhershëm: shtypjen e punetorit broshurë, e kufizuar në 10 orët e pune për gratë dhe vajzat Adoleshenti, ligjin mbi aksidentet e punës, Bill punonjësve pensionet.

Xhirimi i ants:

Më 1 maj 1891, është shënuar nga të shtënat e Fourmies (North). Troopers qëlloi mbi një procesion paqësor e të rinjve dhe vajzave që donin çarmatosën festuar 1 Maj Më shumë se një duzinë vdekur. Shumë 1 maj do të jetë shënuar nga dhuna kundër punonjësve në një numër të vendeve të botës.

Në 1919, Francë, në ditën e 8 orë i është dhënë nga Akti i 23 prill 1919, 1 maj është subjekt i demonstratave në vend. Në Paris, protestues ndeshen me policinë dhe u vranë dy punëtorë.

Pa pagesë punëtorëve:

Edhe pse shpesh e ka 1 Maj humbi karakterin e saj si një goditje, që nga ajo ditë u bë një pushim të punës dhe organizata kanë paguar gjithmonë u përpoqën për të ruajtur karakterin e saj si një demonstrim për lirimin e punëtorëve.

Në vendeve socialiste, kjo ditë u jep të rritet në demonstratat masive dhe parada i ushtrisë. Megjithatë, Rusia, e re Car Yeltsin, kukull e kapitalizmit ndërkombëtar dhe i perëndimit, e ka ndryshuar zyrtarisht ditës "mëllenjë e festës. Kjo qartazi nuk e ndalon komunist dhe punëtorët 'organizatave për të vazhduar demonstratat mobilisations dhe kundër rregjimit të ri.

këtu, shkarko Ndërkombëtare
Be nice: shkruaj mua, nëse ju të gjeni një lidhje nuk punon, ose një vend që tashmë është jorelevante. Faleminderit!
"Kjo do të jetë një ngjarje të madhe ndërkombëtare në një datë të caktuar, në mënyrë që në çdo vend dhe çdo qytet, punëtorët vënë në të njëjtën ditë qeveria është ligjërisht të zvogëlojë ditë pune për të tetë orë dhe për të aplikuar zgjidhjet e tjera të Ndërkombëtare Kongresin e Paris .. "
"Duke vlerësuar se një ngjarje të ngjashme tashmë është vendosur deri më 1 maj 1890 nga ana e Federatës Amerikane të Punës, në dhjetor 1988 kongresin e saj, të mbajtur në Shën Luis, kjo datë është miratuar për veprimtari ndërkombëtare."
"Punëtorët e kombeve të ndryshme kanë për të kryer këtë ngjarje sipas kushteve të vëna nga ana e tyre në situata të veçanta të vendit të tyre.".
Është në këto fjalë, në një rezolutë të miratuar njëzëri, Socialiste e Punëtorëve 'Ndërkombëtare të Kongresit, duke sjellë së bashku 391 delegatë dhe përfaqësues nga 22 vende, të mbajtur në Paris, nga 1 deri në 21 korrik 1889, vendosi për t'u organizuar e parë Ngjarjet e maj 1. Nga të gjitha këto akuza, ajo është në orën tetë ditë që do të rriste idenë idenë e maj 1. Material në fuqi. Çfarë është quajtur "Tre Tetë" - tetë orë, tetë orë rekreacioni, tetë orë gjumë - ishte një Kërkesa kryesore e punës lëvizjen e kohës. Kjo kërkesë për të punuar në reduktimin e kohës është "gjithmonë përfshihet në mesin e kërkesave themelore të punëtorëve që sot janë në javën e 36 orë.
Në fakt që prej revolucionit industrial, në botën e punës është një paturpshëm eksploatimit. Ditët 12, 14 dhe edhe 16 orë është ajo që jam i etur për fitime bosët gjithmonë kërkon punë regjimit. Situata është e tillë që në disa kompani, punëtorët janë të detyruar të fle makina e tyre të ardhshme, sepse ato kanë më shumë kohë për të shkuar në shtëpi. Femrat përjeton këto ditë të gjatë dhe e vështirë e tyre si companions. Fëmijët nuk janë të kursyer. Dhe ne e shohim këtë punë në metalurgji, qelqi, qymyr, pesë apo gjashtë vjet. Në këtë kontekst, nuk e konsiderojnë drejtim. Dhe sëmundjeve janë të zakonshme dhe më shumë.
Megjithatë, në fakt nuk ka qenë gjithmonë kështu. Gjatë katërmbëdhjetë dhe pesëmbëdhjetë shekuj, kohëzgjatjen e fuqisë punëtore midis anglisht craftsmen weavers është tetë orë. Gjatë orëve të punës të grave dhe fëmijëve është e parëndësishme. Dhe disa utopians ndjell ditët e shtatë, gjashtë dhe madje edhe katër orë. Një diplomat francez i shekullit të shtatëmbëdhjetë, Denis Veirs d 'Ales, mbështetur në romanin e tij sociale "Historia e Severambes", për të zgjidhur Tre Dita Tetë në Kushtetutë.
Por erdhi e revolucionit industrial, e kapitalist koncentrim dhe gatishmëria e punëdhënësve për të nxitur punëtorët që të punojnë deri në kufijtë ekstrem të forcave të tyre. Në këtë qëllim të fitimit maksimal, gratë dhe fëmijët e mori rrugën e Mills për të fituar një pagë e vogël.

Një kohë të gjatë betejës

Shumë shpejt, beteja është ngritur kundër capitalists për nxjerrjen e një reduktim të punuar kohë. Në 1825, të spinners nga Nottingham janë të parat të organizonte një grevë për tetë orë. Në Francë, revoltën e famshme të canuts de Lyon në 1831 shënon vërtetë e lindjes e punëtorëve luftën në këtë vend. Dhe 1832 pa marrë carpenters Pecq ofensiva për Tre Tetë. Në të njëjtën kohë, industriale anglisht ankua për të qeverisë së tyre: "Nëse ne jemi të penguar nga fëmijët që punojnë pa marrë parasysh çfarë moshe dhjetë orë në ditë, duke e bërë të ndalojmë". Në 1841, në Francë, një ligj që përcakton tetë vjet moshën minimale për punën e hyrjes ...
Përgjatë mënyrë, objektivat e politikave të tilla si votë universale, për shembull, shoqërohem me ekonomike, afër lidh këto dy aspekte të emancipimin e punëtorëve. Me sukses të konsiderueshëm. Kështu, i pari që të marrë në orën tetë ditë të punës ishin builders e Melburnit në Australi. Ishte 21 prill 1856. Ajo nuk ishte e mjaftueshme për të kërkoni. Grevat, në qoftë se kërkesat armë par excellence, ishin më së shpeshti nga shtypja e përgjakshme e "zbatimit" të klasave.
Individi rezistencës ishte i dënuar në shkallë. Vetëm të grupimit të punëtorëve në mbrojtje të të njëjtit objektiv mund të sjellë rezultate. Kështu është krijuar e para të punëtorëve shoqatat. Kështu janë krijuar e parë sindikatat. Kjo e bën të parë punëtorët 'partive. Pra, është Shoqata Ndërkombëtare e Punëtorëve (1864-1872), edukues për shumicën nga themeluesit e lëvizjes socialiste ndërkombëtare. Dhe një nga të cilat u ngul në orën tetë ditë pune.
Varur për një shembull:

"Nga 1 maj 1886, ditën e normale të punës do të jetë tetë orë për të gjithë punëtorët 'organizatave." Nga 1884, këtë pohim duket në propagandën e organizuar nga sindikatat grupohen në Federata Amerikane e Punës. I çel në pranverë të vitit 1886 të zënë një periudhë grevash në total rreth 5000. Puna nga stoppages masive, ngjarje të mëdha, monsters takime në të gjithë vendin, të shënojë vullnetin e punëtorëve amerikane për të parë të materializohet "3 X 8".
Në Çikago, ata kanë 40.000 sulmues. Për shkak se stafi në grevë në shkurt, menaxhimin e fermës Mac Cormick, vendosën shkarkimin e përgjithshme. Më 3 maj, punëtorë demonstrojnë jashtë kompanisë vazhdon ta kthejë me të gjitha rascals, scabs dhe goons që administrata të ishte në gjendje të grumbullojë. Policia po aty, të armatosur deri në dhëmbë. Ajo buron. Gjashtë të vdekur dhe të plagosur pesëdhjetë. Në protestë, pesëmbëdhjetë mijë punëtorë u mblodhën në mënyrë paqësore Haymarket, hay sheshin e tregut. Gardës Kombëtare wildly load. Një bombë ra në askush nuk e di se ku e thyen në mes të policëve, duke vrarë dhe shtatë të plagosur gjashtëdhjetë. Policia ka hapur zjarr, duke shkaktuar shumë viktima në mesin e protestuesve duke u përpjekur të iknin.
Reagimi i kësaj ngjarje të përfitojnë për gjueti "për krerët revolucionare." Albert Parsons, nje aktivist i cili sapo kishte shpëtuar e hulumtimit do të kapet në dëgjim të plotë. Për të "rriten tepër, nëse është e nevojshme në tribunë, për të drejtat e punës, kauzën e lirisë dhe përmirësimin e gjendjes së oppressed." Nga tetë punëtorët aktivistë të arrestuar, tre do të ruhen në sajë të protestuar popullore. I tyre do të jetë dënim i përjetshëm communée në paraburgim. Një tjetër vetëvrasje në burg. Katër të tjerët-Parsons, Engels, dhe Fischer-spiunë ishin varur në 11 nëntor 1887. Spiunë në kohën e vdekjes, që do të jetë dënim të tmerrshëm dhe profetike: "Hi kohë kur heshtje tonë do të jenë më të fuqishme se tonë shpreh se ne në strangling vdekje." I "Martirëve të Çikagos" kur hynë në historinë e punës do të klasës shndrit kujtuar ata përgjithmonë, e pandashme nga e saj "1 Maj". Gjashtë vjet më vonë, në 1893, ata do të réhabillités. Nisja e bomba, nuk ishte e tyre ...

Ndërkombëtarizoj e maj 1:
Në të njëjtin vit 1886, punëtorët në Wallonia (Belgjikë) revoltuar kundër atrocious miseries shkaktuar nga papunësia përvojë për herë të parë, vetvetiu, praktika e grevën e përgjithshme. Një i mbytur në gjak qëllua de Roux, i CARNIERES e MONCEAU e SERAING ... E njëjta vjet, të rinjtë belg Punonjësve Partisë u hyjnë në arenën politike.

Duke filluar që këtë vit 1886, ideja e një reconstituting punëtorëve dhe ndërkombëtare "e ndërkombëtarizoj 1 Maj është në ajër. Kjo është bërë në Paris në 1889. Në fakt, ka qenë dy punëtorëve Kongresit në kryeqytetin francez. Ka om Marxists. E tjerë përbëhet nga anti-marksiste elemente, të quajtur "possibile". Belg Socialistët nuk mund të vendosë lidhur me atë se si duhet të shkoni në Kongres. Kështu që Kongresi i Jolimont POB mbajtur më 21 dhe 22 prill 1889, vendosi, në dëshpërim, e delegacionit belg për të ndarë në mes të dy kuvendeve. Vini re se një shumicë (39 vota kundër dhe 33 abstenime 18) s' u lirua gjatë një votim për të shkuar në një nga Kongresi 'possibile ". Në çdo rast, belge Socialistëve n 'sjellje nuk janë shumë të Insightful. Cesar De Paepe dhe Jean Volders, i cili mori pjesë në konferencën "marksiste", s' abstinrent në votim (ata që merren me pikë të rendit të ditës, që është - të - ngjarje thonë se nga 1 maj, por edhe, inter alia, "heqjen e ushtrive në këmbë dhe e përgjithshme armatosjen e popullit." Jo, Volders tha se ata ishin në mosmarrëveshje për meritat, por për shkak se ata nuk donin të rinisë e tyre llogarinë "si dogmë dhe pa diskutim."
Ajo nuk e papritur prandaj ata që pikëpamjet e shprehura në Kongresin e pastaj e Parisit janë pesimist. Socialistët belg, në atë kohë, nuk e kuptojnë rëndësinë e politike të konferencës të cilat ata kishin marrë pjesë, e as rëndësinë e rezolutës në 1 Maj. Ajo ishte në fakt nuk reflektohen në llogaritë e "Popullit", i cili veproi saktësisht si borgjez shtypit. Dhe, gusht 11, Zhan Volders konsiderohet i aftë për të botuar në "Popullit" një artikull entuziazëm duke thënë se e punëtorëve nuk e duhur dhe se ajo nuk duhet të inkurajojë tyre "iluzion".
Nëse udhëheqësit belg Socialiste nuk e kuptoni kuptimin e veprimtarisë, Frederik Engels, në një letër për Paul Lafargue (teksti në dukje), ishte definuar në këto fjalë: "Zgjidhja e 1 Maj ishte më i miri që ka bërë tonë konferencë. Ajo provon forcën tonë në botë. Kjo ngre një shumë më të mira ndërkombëtare që të gjitha përpjekjet për të rindërtuar dhe tregon edhe një herë se të dy kongreseve u përfaqësues. " Të vërtetë, të Kongresit të Parisit, nga e cila erdhi e dytë ndërkombëtar, nuk ishte i rastësishëm. Jepini një formë e përpunuar shtysat internacionalist, ishte në qendër të punonjësve të organizatave në vendet e industrializuara. Dhe ajo 's auantant më shumë se ishte gjithnjë e më të ndjerë nevojën për të gjetur një përgjigje të përbashkët të problemeve të ngjashme si zhvillim i kapitalizmit u gunga të punëtorëve në vende të ndryshme. Vërtetohet nga burime të ndryshme të propozimeve. Kështu, për të treguar në të njëjtën ditë për tetë orë vjen nga sindikatat frengjisht. Në 1888, ndërsa Federata Amerikane e Punës mori vendimin për të manifestuar të gjithë vendin në 1 maj, Federata Kombëtare e Sindikatave të Franca kishte organizuar ngjarje për këtë ditë e tetë orë dhe për të dërguar delegacionet Dhoma e Deputetëve. Extremely përgjegjës dhe të dukshme përsa i përket kohës së lartë politike rëndësi. Data e avancuar 1 Maj ishte nga ana e amerikanëve. Paragrafi i fundit të rezolutës, ajo u shtua me kërkesën e krerëve të gjermanisht Social Demokratëve të cilët kishin për të marrë parasysh të ligjeve anti-socialiste në fuqi në vendin e tyre.
1890, 1 maj të parë:
Edhe nëse gaus e punonjësve të saj të cilët dëshirojnë të tregojnë se 1 maj 1890 në botë, është i shqetësuar se borgjezi. Kështu, gjermanisht punëdhënësit të krijojnë një shoqatë e mbrojtjes për kthimin e punëtorëve në mungesë punëtori 1 maj dhe angazhimin e secilit punëdhënësi nuk të punësojë një punonjës shkarkuar nga një koleg. Në rast të numrit të Grevistët tejkalojnë dy të tretat, ai pritej se bosi praktikojnë lokaut, dhe mbyllur biznesin e tij për tre javë. Në Paris, u bë një kamp të armatosur, bankat e transferimit në Banque de France kthyer në një fortesë e fondeve të parave të gatshme. Në Romë, shtetasit e të pasur janë duke e lënë qytetin me ngut. Këto fakte të demonstrojë e nevojshëm për të pasur frikë për të rritjen e kërkesave të punës.
Në Belgjikë, animacion përpiqet të jashtëzakonshëm që kishte marrë që nga 1886 për hapjen e mendjes idenë e 1 maj dhe fjalë që është e lidhur me qëllim që: "Për tetë orë kundër papunësisë." Gjithashtu, pavarësisht misgivings e tyre, krerët e POB janë sjellë sa më shpejt për të korrigjuar pikëpamjet e tyre fillestare. Më 6 prill 1890, Partia e Kongresit të Gjashtë të vendosur se "të gjitha grupet dhe federatat fêteraient 1 maj mbajtjen si liri të plotë me organizimin e këtij festivali, ose papunësia, ose duke demonstruar, ose duke mbajtur takime të ".

Kjo ditë u përgatitur aktivisht. Dhe rezultatet ishin proporcionale me përpjekje. D 'pas "Njerëzit", nuk ishte 1 Maj 1890 rreth 150,000 të papunë në industritë kryesore e Qendrës për Borinage dhe vasal. Ka qenë rreth 30.000 demonstrues në Bruksel, 9 deri në 10.000 Ghent. Mëdha processions scoured rrugët e Charleroi, vasal, Antwerp lokalitete dhe shumë të tjera. Miturit, ata ishin të shkëputur si një e tërë.

Hyjni e manifestuar nga ana e Këshillit të Përgjithshëm të POB u përqendruar tërësisht në pohimet e tetë orë. Ai përfundoi si vijon: "Ju do të gjeni sot në masë emërimit si i zellshëm nga të gjitha kombet i kanë dhënë, ju do të kthehet përsëri vitin e ardhshëm, dhe tani, më 1 maj do të jetë data që në kohën e të gjithë popujve, tregojnë se të madh Dita e Punës ".
Në njëzet vende, punëtorët 'organizata kishte bërë thirrje për mobilizim, duke u përqëndruar në dinjitet dhe jo të dhunshme që ata të kërkuar deri në këtë ditë. Kështu, ankesa e të rinjve hungarisht Punonjësve Partisë përfundoi me këto fjalë: "Me orën tetë ditë, punonjësi ndërpret të jetë një mjet i thjeshtë për t'u bërë për fillimin e një njeriu. Rezultat i tillë është me vlerë luftën" .

Në shumë vende, e "forcave të rendit" s' abstinrent asgjë. Nuk ka asnjë çrregullim në Zvicër apo Belgjikë, ose në Vjenë, ku Qeveria vendos në minutën e fundit për të lejuar mbledhjen dhe një gjigand paradë e 300,000 vetë përmes Prater. Ka takime në Lisbonë, Bukuresht, Meksikë, New York, dhe madje edhe ishullin e Kuba ende një spanjisht kolonisë. Në Londër, ngjarja të dielën, 4 Maj 300,000 në 500,000 njerëz, e cila u bëri të panjohur.

Përleshje të dhunshme, kjo n 'ka qenë në fund vetëm në disa nga vendet. Ka 's do të ketë vdekje për 1 Maj në botë. Në Paris, squared nga më shumë se 30.000 trupa, oficerë të gjitha janë loading Pasdite e 100.000 demonstrues. Shumëzimi arrestimet e demonstruesve dhe këmbësorëve, policia, me dhunti e tij të zakonshme, bluntly bordit dhe për të marrë një plak që qetë rezulton të jetë e Marshall MacMahon ...
Kongresi i Paris nuk deklarojnë vjetor rinovimin e ngjarje të tilla. Por para se të suksesit, e kongreseve kombëtare në vende të ndryshme veten marrë këtë vendim i cili u miratua zyrtarisht në kongresin ndërkombëtar në Bruksel në 1891.

"Red gjakut ...": punëtorëve
Më 1 Maj 1891 paqësore është më pak se në 1890. Në Romë, ai i jep të rritet në të vërtetë trazirave popullore, e ndjekur nga 'arrestime në masë. Në Madrid dhe në qytete të tjera spanjisht, policia përmbaj demonstratat e punëtorëve me një dhunë të rralla. Në vasal, anarkistë e vodhën qindra fishekë të dinamit në ditën e Dita e Punës. Arr ^ lidhjet, ata janë të ndëshkohet rëndë. Në Francë, më në fund, është tragjedia e ants.
Lule e 1 maj, është e rosehip kuq, e kuqe me gjakun e punonjësve të "këndojnë dhe Pali Brousse që nga 1877, në këngën e tij" flamurin e kuq ". Më 1 maj 1891 në Fourmies, Francë, është vetëm një degë të mirëmbahen murriz Maria Blondeau, me një vajzë 18 vjeç. Të dashurin e saj atë që ofrohen në mëngjes, si është adet, e fat i mirë që do të zbulojnë nëse përqeshës.

Ants, tekstile qendra ka 15.000 banore. Për disa ditë, me grushte të punëtorëve janë në grevë. Ata duan të shkoni deri në këshillin dhe ata janë një luftë disponimin nëse ata pastaj japin një teatër dhe në mbrëmje, një natë valle ... pa patronët. Por ata kanë marrë "angazhimin e nderit kolektivisht për të mbrojtur, së bashku dhe financiarisht në luftë shumë i keq se ne duam të tyre për të deklaruar (*)". Kjo do të thotë se ata kanë kërkuar nga autoritetet e policisë dhe të dërgojë trupa në skenë. Çfarë të qeverisë, si në mënyrë shumë të tjerë punuan me-alacrity.
Në mëngjes, të akuzuar xhandarë turmës kënduar fletushkat. Demonstruesit u arrestuan, u plagosën fëmijët. E pasdites, punëtorët bredh përsëri në rrugë, duke kërkuar lirimin e të burgosurve. Në 18 orë, dy grupe të vijë para se të këshillit që e mban kompania e dytë e 145. Line. Pa paralajmërim, pa paralajmërim, kapiteni urdhëroi Chapus zjarr. Ka nëntë u vranë dhe tridhjetë më shumë dëmtime serioze. Para se të shërbejnë më pas kundër gjermanëve, e re Lebel pushkë vijnë për të demonstruar efektivitetin e tyre vdekjeprurëse. Ndër të vdekurit, Emile Cornaille njëmbëdhjetë vjet, një top druri në xhepin e tij; Gustave Pestiaux, trembëdhjetë vjet; Félicie Pennetier, shtatëmbëdhjetë vjet, Ernestine Dial, nëntëmbëdhjetë. Sa për Blondiau Maria tetëmbëdhjetë vjet, ajo ishte valëzim ushtarë kundër një armë i frikshëm: dega e lule në maj oferte me të dashurin e saj. Në mesin e plagosën rëndë, ka më pak se dymbëdhjetë e tridhjetë vjet.
"The International":

Me shekullit njëzet, një këngë të re vjedhje buze buze: "Të Internationale". Autor i saj është francez Eugène Pottier. Lindur në 1816, ajo do të bëhet shumë në fillim të lëvizjes. Ajo do të jetë një nga dymbëdhjetë anëtarë të Këshillit të Përgjithshëm të Shoqatës Ndërkombëtare të punëtorëve kur ajo lëvizi për në Nju Jork në 1872.
Ai ka shkruajtur dhjetra, në mos qindra poezi, shumë prej të cilave do të muzikës. Just Komuna e Parisit të protestuar kundër frikacak dhe betrayals dhe e sheh për herë të parë, e në masë të proletarians hyrjen në një asamble të zgjedhur. Pottier është paraqitur në 1. Arrondissement e Parisit. Ai u zgjodh. Por ushtria versallaise, urdhërat e të pasurve, të batalionet overwrites federates. Loja u bë bagne, Pottier qëndron në një dhomë nën çati Montmartre. Si e shkrimit Choury Mauricius, Pottier nuk mund të pranojë se çdo gjë është konsumuar. Në rrugë rrjet bursts vdekjeprurëse vrasësve fitimtar. Larg nga të qenit, le të shkojë një dëshpërim pushtuar, Pottier, të bindur se ne nuk mund të mbulojë të ardhmen, nisjen e thirrjes se do të ndryshojë shekullit:
"Qëndroni të varfërit e në tokë!

... Past faisons table bëj rrafsh me tokën. ...

Ne jemi asgjë, le të gjithë! "
"The Internationale" thotë se të gjitha: të pabarazisë sociale, të shfrytëzimit kapitalist, nevojën e një proletar parti, internacionalizëm, të urrejtjes e luftës dhe imperialist edhe kushtet e emancipimit: "Është e As nuk saviors suprem i Perëndisë as mbret, as tribun ..
Prodhuesit, ne shpëtojmë veten ...".

Eugène Pottier vdiq në 1887. Për të ndihmuar familjen e tij, e frengjisht punëtorët aktivistë të vogël të botojë një broshurë përmban disa e tij më të bukur poezi. Vitit në vijim, rastësisht, të steelworker lillois Pierr Degeyter përpara një pjesë e vogël e mbledhjes. Dhe ajo 'ignites lexim "The Internationale" se, deri tani ka vënë në muzikë. Seduced nga fuqia e fjalëve, Pierr Degeyter, i cili është i përbërë muzikë muzikë përshtatur në poemë. Më 23 qershor 1888, "The Internationale" u Sung për herë të parë në Lille, gjatë një festival i organizuar nga Punëtorëve 'Partisë. Ekzekutuar në 23 korrik 1896 nga fanfares e Kongresit XIVth Socialiste e Punëtorëve 'Partia e frengjisht, "The Internationale" bëhet, në 1890, nga Kongresin e Parisit të dytë Internationale, e hymn revolutionaries e gjithë bota.
Tridhjetë vjet luftë për të marrë e tetë orë.
Por zhurmën e armëve fillojnë të dëgjohen të gjithë Evropën. Kapitalizmi në krizë, duke kërkuar të zgjidhë problemet e saj me përhapjen e gjakut të punëtorëve. Si befasuar nëse në rrethana të tilla që 1904 në Kongresin e Amsterdamit e dytë ndërkombëtare e shton pretendimet nga 1 maj, mbrojtja e paqes?
Just 1914. Por edhe të luftës' s nuk ndalet plotësisht i fortë se një dëshmitar i shënuar si "të parë në maj." Demonstrimet, ka qenë midis nesh. Dhe Franca, në 1917, 10000 Paris Midinette në rrugë të bërtasin "ynë nën 20! Posht me luftë!". Në të njëjtën kohë, në anën tjetër të Evropës, një rendin shoqëror 's crumbling nën rrahje e meshat e bimëve dhe fushatave të bashkuar në luftë.
Fitorja, se është për njerëzit në fund të kasaphanë. Asgjë nuk mund të jetë si më parë. Kështu, në 1919, e processions e punonjësve kanë të drejtë në 1 Maj. Lejohet, por punonjësit e tij vazhdon të humbasin të paguajë për ditë. Nëse ka një zyrtar të shtetit, ai mund të përballet me shkarkimin për pjesëmarrje në një demonstrim politik.
Në vitin pasues, në 1920, në botën e punës së madhe në fund Tre Tetë, tetë orëve të punës, tetë orë rekreacioni, tetë orë gjumë. U deshën tridhjetë vjet për të parë realizohem objektive e maj 1. Kjo pasi shumë greva, pas shumë viktima, edhe pas Revolucionit të tetorit në Rusi.


[ Edited Fri May 01 2009, 08:53pm ]
Back to top
Al Bundy
Fri May 01 2009, 11:58am
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Putin Belgium paske postu Lufta dhe Paqja!!!:)Back to top
SuperGirl
Fri May 01 2009, 02:43pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
nga 1 maji kam vetem shijen e hidhur te lokaleve plot ne shkoder, kur njerezit bajne radhe me hanger nje dreke te bekume, qe me sa duket tan e lajne me e hanger jashte ate dite. psss feste kot. 1 dite pushim ma teperBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
MiCoLjA
Sat Apr 13 2013, 11:10am


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
hahahaha un maj men qe shkoshim ne kala kalaja plot me njerz

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
shkodra
Sat Apr 13 2013, 11:14am

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
irolf tem e bukur...po ne jena ac populli i mecem sa na kan lan pa drit e elektriciteti tu shit..e nuk kena dal ne protest ..na kan lan pa uji e shkodra tu myt e nuk dalim ne protest..ku ka shqiptar ose njeri ce del ne protest per me kerku te drejtat e veta..ska ma...na dalim bertasim per politik si hajvana e jo me kerku te drejtat tona....

no comment......
Back to top
Cen Durimadhi
Sat Apr 13 2013, 01:53pm
Marakli hesapi

Registered Member #4092
Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

Posts: 8730
MiCoLjA ka shkruar:

hahahaha un maj men qe shkoshim ne kala kalaja plot me njerz


inati jem kur thoshin njerzit doma me ik ne kala per 1 maj

ne gjithmon 1 maji o na ka gjet tu u la nvelipoj ose tu u la nzogaj

Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
lissandro
Wed May 01 2013, 02:22pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Dit festet pa ne shkoder, sot e paskan ba protest per shkak te pa punsis.

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.4032 sec, 0.0879 of that for queries. DB queries: 54. Memory Usage: 2,962kB