Forums
Go to page  1 2 3
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
L - N
Fri Sep 14 2007, 09:13pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
=>

[ Edited Wed Feb 06 2008, 09:17am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
SuperGirl
Sat Sep 15 2007, 12:10am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Lec ne fakt kam shkru nje here te kjo tema, sepse e ke hap para disa muajsh, e nuk e di, me duket asht fshi !mistrust mgjate, une do thosha qe ne Shqipni ekzistojne dy dialekte, kane ekzistu gjithmone, e kane me ekzistu gjithmone
Gjuha letrare dhe perdorimi i saj nuk besoj se ndikojne ne varferimin ose pasurimin e gegenishtes, sepse nuk ka aspak lidhje kjo gja. Me duket mese normale qe neper TV shqiptare me fol me gjuhe letrare, sepse ajo eshte gjuha zyrtare shqipe, por faktet tregojne qe edhe gegnishtja flitet, absolutisht nuk asht tu u zbeh, e as tu i hup vlerat.
Kurse persa i perket forumeve, asht dicka krejt ndryshe, sepse secili zgjedh se si deshiron me shkru (te pakten une personalisht, shpesh e kam te veshtire te shkruj me dialekt), por besoj se nje perqindje e madhe, sidomos te forumi jone, flasin ne dialekt

Pra me pak fjale, ky shqetesim qe ti parashtron, mu nuk me duket rrezik real, sepse gegnishtja nuk po cenohet, as ka me u cenu kurre, sepse asht e ngulitun thelle ne vetedijen e njerezve (verioreve) dhe absolutisht nuk mund te nderrohet!

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
L - N
Sat Sep 15 2007, 09:16am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
=>

[ Edited Wed Feb 06 2008, 09:17am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
shehrezade
Sat Sep 15 2007, 11:48pm
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
O LEC NELI DU ME TA QETSU SHPIRTIN PAK EDHE KET RRADH
GEGNISHTJA DO BAHET GJUH ZYRTARE NE KOSOVE BURIME MJAFT TE SIGURTA DHE KJO ASHT NJI ARRITJE E MADHE PER GJUHEN TONE
Back to top
migu
Sun Sep 16 2007, 11:43am

Registered Member #1084
Joined: Tue Aug 14 2007, 03:26pm

Posts: 234
po edhe nqs bahet gjuhe zyrtare ne kosove nuk eshte ndonje gje e madhe pastaj dialekti shkodrane ndryshon me tere dialektet e tjera te gegnishtes,pastaj kosovaret ne 60% te fjaleve i kane serbisht.po edhe tek ne ne shqiperi kemi sa te duash fjale te cilat i thojme vetem ne gegenisht sepse nuk thuhen ne gjuhe letrare,si p.sh kryeminister ,hala nuk kam negju tu i thane kokeminister etj si kjo ka sa te dushe mos u merakos lec per shkodranishten se nuk humbet jo.

V.F.L.P
NQS E PROVON MUNDE EDHE TE HUMBASESH,POR NQS NUK E PROVON KE HUMBUR GJITHSESI

Back to top
al82
Sun Sep 16 2007, 01:13pm
rrencaku

Registered Member #344
Joined: Fri Jan 12 2007, 08:30pm

Posts: 270
Pershendetje Lec Neli. Jam plotesisht dakord me ty persa i perket ruajtjes se dialektit si thesar duke e fol e duke e shkrujt, por nuk jam dakord qe ne forumet e veriut duhet te flasim gjithmone ne dialekt, perkundrazi duhet te shkruajm dhe te flasim sa me shume ne gjuhen letrare sepse eshte ajo qe po humb vlerat dhe jo dialekti. Nuk asht problemi te marrja por askush dhe askund nuk mund te prezantohet duke fol ne dialek, ne shqiperi as neper bote. Pastaj kjo varet nga persona te ndryshem, sipas preferencave. (per plak_81) A asht e vertet qe kosovaret 60% te fjaleve i kane ne serbisht?! Po me duket teper!
Back to top
migu
Sun Sep 16 2007, 01:53pm

Registered Member #1084
Joined: Tue Aug 14 2007, 03:26pm

Posts: 234
skenderbeu une kur thashe qe kosovaret 60&% te fjaleve i kan serbisht kete e ke fakt,dhe une fuse ne 60% te gjithe popullin e kosoves,prendaj them 60%,se ato qe jane intelektual mundohen qe mos ti perdorin fjalet serbisht,por po te them dhe kete qe sa here qe jam me kosovare pervec fjaleve te shumta serbisht ,nganjehere fillojne edhe flasin vetem serbisht ,dhe i pyes pse flitni,nostalgjia more jaran me thojne, dhe une prap po ta garantoj qe dialekti jone shkodrane nuk ka lidhje me ate gegnishte te kosovareve,keshtu qe dhe ti besoj qe u sqarove tani. kolofsh mire

V.F.L.P
NQS E PROVON MUNDE EDHE TE HUMBASESH,POR NQS NUK E PROVON KE HUMBUR GJITHSESI

Back to top
L - N
Sun Sep 16 2007, 04:21pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
=>

[ Edited Wed Feb 06 2008, 09:17am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
migu
Sun Sep 16 2007, 06:20pm

Registered Member #1084
Joined: Tue Aug 14 2007, 03:26pm

Posts: 234
me vjen keq po ti nuk i njifke aspak kosovaret,nejse ti ke mendimin tend une timin dhe smund te ja ndryshojme mendimin njeri tjetrit,une kete mendim kam per kosovaret se jetoj me ta perdite dhe i njoh mire,ti mbaj tendin dhe jemi ok,kalofsh mire

V.F.L.P
NQS E PROVON MUNDE EDHE TE HUMBASESH,POR NQS NUK E PROVON KE HUMBUR GJITHSESI

Back to top
shehrezade
Sun Sep 16 2007, 11:59pm
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
plak 81 edhe un i njoh kosovaret ka fjale serbe ne fjalor si ka turqizma ne shqipe por KURR PO TA PERSERIS KURR S'KAM NDI KOSOVAR TE THOT KENA NOSTALGJI PER SERBISHTEN BILES un njoh qe e kan sabotuar dhe nuk e njohin.ka edhe te asimilum, ka edhe ne Shkoder me dell serb qe na flasin fjale serbe.Nejse me vjen keq qe flet per at nostalgji pergjithsuse,nostalgji mu masakru a? kur ata kan ba lufte e tash kerkojne Kosove te pavarun.Problemi a duke qene se shkenca gjuhsore s'ka ken objektive ne kongresin e Drejtshkrimit duhet me u rishiku standarti e tan tradita geg e shkrimtareve t'rendsishem e t'persekutum me mujt me u fut nder libra letrare te shkolles se mesme.Shkodranishtja a nendialekt i dialektit geg e a shum e rendesishme per pasunin e gjuhes shqipe qe gegnishtja te standartizohet ne Kosove pasi jo vetem then tabu e paragjykime por ban qe edhe ne Shqipni te ket levizje per nje ekuiliber te drejte mes 2 dialekteve tosk e geg, pasi tu prit eliten tone te toskerizume rrime ne ujna te ndejuna.Gjuha duhet te jet gjithperfshirese e jo perjashtuse e kategorive sociale, duhet ti jap mundesi te barabarta Tropojanit e Gjirokastritit.
Back to top
freni
Mon Sep 17 2007, 05:46am

Registered Member #1129
Joined: Tue Aug 21 2007, 10:41am

Posts: 1112
Shkodranishtja per mu asht gjuha Shqipe.
Nuk kam ba asnji klas shkoll aty ,se kam ik e vogel por jam mundu me msu se jam shqiptare. Kur njdi lajmet ose diqka tjeter ne televizor nuk i kuptoj shum se flasim shkodranqe me prinderit e ata flasin ne gjuh letrare prandaj asht pak e veshtir.Per sa i perket Kosovarve qe jetojn jasht normal qe nuk e flasin shqipen e paster dhe pa gabime por ketu e ka fajin edhe emigracioni. por na e pranojm kur na kurrigjon dikush per naj fjal kur e kena gabim por ata e majn ne tyne e ska zot qe ja ndron mendimin se e kan gabim.(Me me fal por jam me mendimin e plak-81 kur jena ne rreth me serb fillojn flasin serbisht dhe un kam pershtypjen se me ata i ec muhabeti ma shum se me ne!!!!!!!!!!! !sad
Back to top
L - N
Mon Sep 17 2007, 06:33am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
=>

[ Edited Wed Feb 06 2008, 09:18am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
shehrezade
Mon Sep 17 2007, 08:38am
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
Mandej mor plak 81 si ja ke ba me u marr vesh me 60% te fjalorit serbisht a e ke dit serbishten apo e msove tu ndejt me ta.P.sh. un kam msu prej tyne fjalen Maic(serbisht,e perdor edhe Ulqini)=kanatjere ne shqip, po qe vjen prej italishtes s'asht shqipe.S'kishte ken keq me e msu nje gjuh +, po nuk kam arrit me e ba ket gja duke qen se me ta flas gegnisht.....
Back to top
Rabije
Tue Sep 18 2007, 02:34am

Registered Member #1168
Joined: Fri Aug 31 2007, 06:36pm

Posts: 1371
Nuk po du me hi ne diskutim po vetem po lexosha pak edhe me Plak_81 me bani pershtypje, si shum i permend kosovaret edhe hap diskutime kot per to. S'mbete kujt ne forum pa i than nuk i njifke kosovaret aspak, nuk e di se cfar problemesh mund te kesh pas ti me to po s'ka lezet me e permend te cdo tem.

E kalosh mir edhe pershndetja nga rabija

Kush s'nigjan nanen, del n'rrug e then kamen
Back to top
::bud::
Tue Sep 18 2007, 12:59pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Un jam shkodran she mandej Shqiptar.
Ne kyt forum un do shkruej genisht dhe vetem gegnisht.
Gjuha letrare me ka ardh hakut tan jeten.

Pershndetje
Back to top
::bud::
Tue Sep 18 2007, 01:03pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
RROFSHIN GEGT
Back to top
L - N
Tue Sep 18 2007, 01:35pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
=>

[ Edited Wed Feb 06 2008, 09:18am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
unevete
Tue Sep 18 2007, 02:21pm
Registered Member #23
Joined: Thu Aug 10 2006, 11:36am

Posts: 58
Me than te drejten, edhe une mendoj qe duhet me i dhan nji perparsi dialektit shkodran, na si shkodran qi jena. po ka ana tjeter, jam i ides qe secili mund te shkrujn si te dojn neper forume, sepse asht pak e vshtir me shkru ne forum shkodrance, e mandej neper dokumente zyrtare me shkru ne gjuhen letrare. kjo ishte nji, e dyta asht qi shum vete qe dojn me shkru ne shkodrance, e bastardhojn ate si dialekt. kjo vjen ngaqe shume e kan msu kete dialekt vetem me te ndigjume ose me te folun, dhe pak dine se si shkruhet. psh une vuna re shum gabime (pa ofendime per lec nelin, mos ma merr per keq) ne te shkrumen tande o lec. shkodrancja asht e njoftun qi flitet edhe ka shkronja hundore, dmth si psh ndij, e jo nij, ose ndigjoj, e jo nigjoj, ose ngaj vrap, jane tana te shqiptume ne menyre hundore, nuk thuhet nd vec e vec por sikur bashkohen ne nji tingull te vetem. Ose nuk duhet me i ngatrru shkronjat ç dhe q, ose ll dhe dh ose gj dhe xh, sepse keto jan shkronja te shqipes, dhe kur nji person qe shkrun ne dialekt i ngaterron, i jep "te drejte" (po e ve ne thonjza te drejten) dikujt tjeter qe me u tall me shkodrancen ose/dhe gegnishten. Ba me marr me lexu ndej liber te shkrum ne dialekt si psh te ernest koliqit, etj etj se ka shum shkodran qe kan shkru, do i veni re qi (thuhet qi dhe jo ci) gjanave te tilla i kan vu shum randsi, dhe i kan pas shum kujdes. nejse, une jam qe secili me mujt me shkru si te dojn vete, e si ta ket ma te lehte, por sido qi te jete zgjedhja ne dac gjuhe letrare ne dac dialekt duhet qe te shkruhet me norma sipas rregullave. Sa per dijeni dhe vete personalisht kisha veshtiresi te shkruaj ne dialekt, ngaqe shpesh me duhet te shkruaj ne dokumente gjuhen letrare. Megjithate pergezoj dhe jam partizan qe te shkruhet dhe ne dialekt, ama nese shkruhet, duhet te shkruhet sipas rregullave. shnet te tanve.
Back to top
SuperGirl
Tue Sep 18 2007, 04:24pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Fjale me vend unevete, jam shume shume shume dakord me ty, me tana gjanat qe the
Sidomos per gabimet qe bahen ne shkrim, si ngaterrimi i 'c' me 'q' ose 'll' me 'dh' duket se asht nje defekt i shkodraneve e verej ne pjesen ma te madhe te shkrimeve ktu ne forum, por edhe ne gjuhen e folun...Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
::bud::
Tue Sep 18 2007, 08:49pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Njashtu asht siq thoni ju ma ndelt.

E kena shum t'vshtir me percakue gjuhen genishte ngaqi nuk ka asnji rregullore apo gramatike.(e gjejm vetem nese lexojm libra shum te vjeter). Vene re dy shkodran nuk flasin njisoj.
Na e shkruejm e e flasim me sa kena at mundsine e ditunine tone.

Gegnishtja asht nji dialekt ma i lasht se letrarshja, ka ma kultur mrenda e tingllon ma amel.

Jam krenar me fol ose me shkrue gegnisht meqi kena ken pak si edhe te forcuem me fol letrarshen.

Back to top
SYZEZA
Thu Sep 27 2007, 08:54am

Registered Member #828
Joined: Tue May 15 2007, 09:55am

Posts: 291
PERSHNDETJE
GEGNISHTJA ASHT GJUHA QE NE TEORI E FLASIN GEGET, D.M.TH I TAN VERIU, PO N.Q.S SHKONI QOFTE EDHE N'LEZH DO T'SHIFNI QI FLASIN ME NJI GJUHE TE PERZIME TE JUGUT ME GEGNISHTEN. E NJEJTA GJA NDODH EDHE NDER QYTETE TE TJERA TE VERIUT, ME PERJASHTIM TE SHKODRES. ME PAK FJALE GJUHA GEGE, GJUHA QE N'TEORI DUHET ME E FOL PERQINDJA MA E MADHE E SHQIPTAREVE, ASHT TU IK ME KALIMIN E KOHS.ISHALLA E PSHTOJM NE SHKODRANT SE METAMAN ASHT NJI GJUHE E FUQISHME, MJAFTON ME I LEXU POEZITE E NDRE MJEDES, AT GJERGJ FISHTES APO MIGJENIT E ME PA CFAR FORCET I JEP FJALES.
EDHE STACIONET TELEVIZIVE T'SHKODRES JAN TU I DHAN NJI SHJELM PER N'HUMNER GEGNISHTES. DALIN SPIKERAT NE TELEVIZOR E MUNDOHEN ME FOL GJUHEN LETRARE, QE NFAKT NUK ASHT AS LETRARJA E RREGULLT, ASHT NJI GJUHE POTHUJSE TOSKNISHT. PERDERISA KTA TELEVIZIONE JANE LOKALE, EDHE GJUHA QE DUHET ME FOL DUHET ME KEN AJO LOKALE. PUNA ASHT QE MAS TE BIJM PRE E POLITIKS ANTI VERI E ANTI GEGNISHTE QE EKZISTON NE SHQIPNI.
KESHTU QE EDHE NE GJITHKUND ME FOL GEGNISHT, TOSKNISHTEN LE TA FLASIN TOSKT KURSE LETRAREN KUR T'BAJM HARTIMET.
Back to top
L - N
Fri Sep 28 2007, 09:13am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
SYZEZA
Shum falemners per mshtetjen dhe menimin tan dhe shpresoj ashtu si ju edhe shumica tjeter e shoqnis Shkodrane si qyteti ma i madh ne veri por edhe i krejt veriut, te bahen te vetdishem se perdorimi, mrojtja, dhe permirsimi i gjuhs gege asht dhe duhet te jet pjes e e kulturs dhe e identitetit tone, dhe se lufta per mrojtjen dhe permirsimin e saj kuner diskriminimit qi i asht ba e qi po i bahet sot gjuhs gege asht dhe duhet te jete nji ner parimet kryesore tonat per mrojtjen e identitetit dhe historis, dhe asaj kulture qi kjo histori na ka pasu. Na duhet me kene te nergjegjshem, se duhet te jena krenar qi kena kyt gjuh, dhe duhet te jena krenar, me e mrojt, dhe me e perdor gjithkun, ktu perfshi midian e bazume midis nesh ne Veri.
Falemners per mshtetjen dhe besimin
Falemners
Lec Neli
Vetem njohuria, eksperienca dhe hapsina s'kane kufi, dhe vetem ura e njohuris dhe eksperiences te con te inteligjenca dhe menquria e karakterit


[ Edited Fri Sep 28 2007, 09:16am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
vesalio
Mon Jan 28 2008, 05:36pm
Registered Member #1603
Joined: Wed Jan 23 2008, 04:22pm

Posts: 3
Mendoj se dialekti gegnisht duhet me u mrojt ashtu si i ka hije. Nfakt edhe ngjuhen letrare ka ma teper perqindje te dialektit tosk se geg, megjithate duhet me pas parasysh se shumica e figurave te ndrituna te letersise shqipe kane shkrujt ne gegnisht e jo ne tosknisht ose ngjuh letrare, mundesh me permend thjesht kolose te tille te letersise si Gjergj Fishta, Ndre Mjeda, Migjeni, Martin Camaj etj per me kuptue sa i pasun asht ky dialekt, cfare fuqie ka e sa i bukur asht. Per mendimin tem duhet me e rujt sepse ma sparit ai na perfaqson, nese humbasim edhe ate atehere ca na mbetet ma?
Back to top
scutari82
Tue Jan 29 2008, 12:06am

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
lexova pak shkrimet e mesiperme edhe desha me shtu qe gegenishtja flitet nga tirana e ne veri ,flitet ne mal te zi mos harroni qe flitet edhe ne kosove , pra del qe ne vetvedi gegenishtja ka shume dialekte edhe sidomos ne shqiperi kto dialekte jan te perzime sic tha edhe syzeza ma siper lezhjanet e kan perzi shume dialektin e tyne me gjuhen letrare ose tirana e kanryshu krejtesisht ti duhesh me shku ne disa zona te thella te tiranes per me nigju pak gegenisht ne dialektin tiranas per mu shkodra e ka rujt ma s'miri dialektin e vet megjithese ne shkodrant munena me e dallu njeni tjetrin fill mu m'ka taku me taku nji prej jugut edhe kur m'nigjoj tu fol budallica menoj qe jam kosovar ne megjthese kosova asht veni ku gegenishtja flitet ma shum se gjithku po dal thjeshte me nji konkluzion qe un nuk mund t'a imagjinoj vedi t'u fol at gjuhen letrare qe enveri me zagart e tij venosen me e ba gjuhe komtare letrare
Back to top
scutari82
Sat Feb 09 2008, 06:59am

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
pa lexosha da poezi te migjenit edhe te ndre mjedes edhe vuna re qe edhe gjuha shkodrane ka nryshu pak edhe keta autore nuk jan aq te vjeter
Back to top
Go to page  1 2 3  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2615 sec, 0.0903 of that for queries. DB queries: 68. Memory Usage: 3,121kB