Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Psikologji dhe Sociologji
 
<< Previous thread | Next thread >>
Fëmijët e emgirantëve kontigjente eksperimentesh!!
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Engel
Thu May 14 2009, 08:12am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Problemi i dhunes ndaj femijve ka pushtuar mbare opinionin publik, ne cdo cep te globit dhe jane vendosur ligje te rrepta persa i perket ushtrimit te dhunes ndaj femijve.Por shohim se ligji po vepron,por ne shume raste, ai behet kaq i demshem nga disa persona, qe nen petkun e administrates ,kerkojne qe te demtojne bazen e familjes dhe kjo eshte e theksuar ne familje emigrantesh, ku komunat e vogla bejne eksperimente nga me te ndryshmet,duke jua shkeputur femijen nga gjiri i familjes,duke ndre femijet nga prinderit,duke ndare njerin prind nga femijet,qe te gjitha keto sjellin kaq probleme psiqike me pasoja te renda si per femijet,por dhe per te rriturit ,duke e ndjere kete shqetesim per te gjithe jeten,ne vend qe te ulen se bashku duke ndihmuar ne koregjimin e problemeve,ata zgjedhin rrugen e skaterrimit te familjes,qe eshte nje fenomen i denueshem edhe nga feja,pervec rasteve kur jane shume ekstreme mund te nderhyhet ne ate menyre. Keto familje largohen nga vendet e tyre per arsye nga me te ndryshmet,por ajo qe eshte me kryesorja,se cdo prind, mundohet me te gjitha mundesite ti krijoje femijes se vet kushtet e nevojshme, per te patur nje jete normale dhe per te hyre, ne ate shoqeri qe eshte duke jetuar.Komunat e vogla

Shpesh here komunat e vogla ne disa shtete europine u leshohen familjeve te huajve,duke u sjell mjafte pengesa ne ecurine dhe inegrimin e ketyre familjeve,thjeshte vetem nga racizmi qe kane ne shpirtin e tyre ndaj te huajve.

Ndaj institucionet me te larta duhet qe te kontrolljne me mire mvartesit e tyre,por dhe shoqata te te drejtave te njeriut dhe te te emigranteve duhet tu qendrojne me prane ketyre familjeve e sidomos atyre qe kane me shume probleme ,per ti futur ne shoqerine e atij vendi ku ata jetojne e punojne dhe te mos behen kontigjent i komunave,per eksperimente nga me te rendomtat. Eshte e pafalshme per ate komune apo institucion qe don te realizoje projektet e tyre ne dem te ketyre familjeve me nevoje duke i ndare e u sjelle edhe me shume probleme psikologjike.Vendet që kanë dalë nga sistemi komunist

Ne shume vende qe kane dale nga sistemi komunist ,kuptohet se dhuna eshte me e madhe ne kete drejtim,sepse eshte ushtruar dhune dhe ne shkolle, nga mesimdhenesit ,duke ushtruar dhune me mjete te ndryshme,qe nga shuplakat,renie me rriga prej druri, duarve dhe te tjera metoda. Por, per ti zhdukur kete lloj dhune ,kerkohet nje lloj edukimi masiv, qe nga prindrit dhe deri ne instancat me te larta,se vertete duhet ligji, qe mbron femijet nga dhuna ne pergjigjesi,por duhet pare dhe se si ushtrohet kjo lloj dhune,sepse ne shume raste ne shtetet europine,vetem merret ne pyetje femija dhe i zihet bese atij dhe nese ato nuk thone te verteten,atyre u besohet,se sipas psikologeve dhe te specialisteve per femije,femija na tregoka gjithmone te verteten. Une nuk jam i ketij mendimi, sepse femijet duhet te klasifikohen dhe duhet te njihen nga te gjithe, sepse femijet nuk jane te gjithe te nje kategorije,por ka nga tipat nga me te ndryshem e kete e them me bindje te plote,sepse kam patur rastin e mire te punoj nje perudhe 10-vjecare me adoleshentet dhe kam pare tipa adoleshentesh nga me te ndryshmit,i shikoje disa aq te urte ne pamje te pare,por ta benin sherrin aq te madh sa nuk e beson askush.Shoh se me ligjin ndaj dhunes se femijve, po abuzohet shume.Sidomos ne vendet europine me nje demokraci te gjate.Prindi

Prindi nuk mund ti terheqe vemendjen femijes se vet sepse frigohet, nga ai se mos e denoncon dhe pastaj kush merret me gjygje e institucione,ndaj stepet shume here para krijeses se vet.Pra dua te them sepse, ne nje menyre ka humbur dhe roli drejtues i prinderit tek femija i tyre.Adoleshenti del nga shtepia pasdreke dhe nuk kthehet deri ne mengjez, se ishte me shoket ne disko,dhe prindi duhet ti drejtohet me shume kujdes femijes edhe pse ai nuk ka asnje informacion ,ku ka qene vertete femija i tij gjithe naten,sepse po i foli pak eger, ai te iken nga shtepia , se e mbron ligji.

Une mendoj, se keto pune duhen pare me nje sy tjeter dhe jo kaq liri,sepse vime deri aty ,qe duke dhene, kaq liri demtojme shume te ardhmen e femijes dhe e bejme ate femije te pavlefteshen per shoqerine. Kerkesa e prindit ndaj femijes duhet te jete ne shkallen me te larte,sepse shohim se moshat e adoleshences jane kontigjenti me i madh i krimit ne te gjithe globin,ndaj projektuesit e kety ligjeve qe mbrojne te drejtat e femijve eshte dashur, qe te punojne me mire e me drejte ne drejtim te kesaj pune ,sepse dihet nga te gjithe ne kete moshe te adoleshences,genjeshtra eshte me e zhvilluar se asnjehere tjeter e kjo, duket se keto eksperte e kane harruar veten se kur kane qene vete ne ate moshe.

Shoh dhe takoj, cdo dite njerez me probleme te tilla sociale, ku kane shume probleme me femijet e vet dhe kane shume frige te marrin qofte dhe nje mase sa do te vogel ,ndaj femijes se tyre,sepse sidomos familje emigrantesh, kane shume frike nga komunat ku ato jetojne,sepse jane kontigjenti me i pare i eksperimenteve qe bejne komunat me ta dhe nje gabim sado i vogel u nxjerr nje problem aq te madhe sa nuk jane te zotet ta perballojne ate dydje te papare situatash te mepastajme.

Kemi raste te renda ku babai kalon total ne depresion dhe humb jeten e tij nga kjo dyndje dhe nga keto eksperimente qe bejne komunat e vogla, thjeshte me emigrantet, keto gjera duhen pare mire dhe duhet te vihet dore,sepse te shkaterrosh familje te tera sepse i ka rene shpulle nje femije,eshte gjeja me skandaloze, qe mund te ndolle ne kete jete,ndaj keto njerez me pikepamje raciste dhe kunder te huajve, duhet tu vihet kufiri nga institucionet me te larta dhe jo keto njerez te prishin imazhin e mire dhe human te atij shteti,ku pastaj te huajte te flasin per mjafte probleme sociale, qe atyre u krijohet krejt kot dhe pa asnje arsye.

Shohim qe ndodhin mjafte probleme nga keto adoleshente ne qendra qyteti,por dhe ne qendra me pak te populluara, ku ky kontigjent ben plot gjera te demeshme, duke djegur e shkaterruar,duke perdore lende narkotike ,duke therur me thike moshatarin e vet, duke vene maska e duke hyre ne lokale dhe vjellur dhe pastaj u kerkohet llogari prinderve, se pse keto nuk jane marre me femijet e tyre dhe u kerkohet qe demin e shkaketuar nga ato, ta paguajne prinderit. Mendoj se dicka nuk shkon, perderisa prindi ka frike femijen e vet, ti flase sepse e din se cfare e gjen me pas, duke rrahur dyert e policise e te komunave e te gjykatave,ai prind i shkrete terhiqet dhe nuk ben ze,se femijet i mbron ligji kunder dhunes.

Ja pra keto jane ato qe sjellin me shume dem shoqerise ne te cilen ne po jetojme per dite Pastaj thuhet se krimet nga adoleshentet kane marre permasa te medha,.pra nga kush ka rrjedh ky faj nga berja, jo e sakte dhe citimi jo i mire i ligjit, apo nga prindi qe nuk mund ti flase femijes se vet, vec nga frika se shkon e lajmeron ne polici dhe pastaj prit pasojat e tij.Kam degjuar se shume familje emigrantesh ,kane keto probleme, ku komunat perkatese ku jetojne keto emigrante ,kane bere eksperimente nga me te ndryshmet dhe nga ky fenomen i panevojshem,ku mund te ishin gjetur forma dhe menyra me efikase pune,keto familje i kane shkaterruar,duke i ndare femijet nga familja,duke ju a marre femijet dhe duke i adaptuar dikuj tjeter,duke ndare nenen e femijet, vec babait te tyre dhe sa e sa menyra e forma te tjera, qe une do ti quaja, nje dhune psiqike e ushtruar ne keto familje emigrantesh.

Eshte skandaloze, qe nje familje vjen nga nje vend dhe shkon ne nje vend tjeter ,vetem si e si per te mbrojtur familjen e vet nga lufta apo nga probleme te ndryshme, qofshin keto politike apo sociale dhe kur vendoset ne ate vend, fillon e i ushtrohet dhune, ne vend qe te ndihmohet e te perkrahet nga ai vend ku mberrin, me ndihme te personave te specializuar dhe jo te tu afrojne ndihme per ti shkaterruar.

Ai kryefamiljar nuk erdhi ne ate vend per te shkaterruar familjen e tij,por per ta mbrojtur ate nga e keqja qe po i kanosej.

Keto skandale nuk dalin ne drite te diellit,sepse keto familje, nga ushtrimi i dhunes ,qofte tek nena ne vete dhe tek babai,ato jane komplet te pa fuqishem ti dalin balle dhe ta mbrojne vetveten,sepse kane dhe friken tjeter, qe u kanoset kthimi prapa nga kane ardhur dhe detyrohen te mbyllin gojen dhe mos te ndegjohen se kane frike, se mos duke folur dhe nxjerre ne pah padrejtesine qe u behet nga keto persona qe jane me shpirt racist te vendosur ne institucionet e shtetit ,te cilen veprojne ne kundershtim me rregullat dhe ligjet ne fuqi,duke sjelle pakenaqesi tek keto familje emigrantesh te shkrete e pa perkrahje nga askush..

Aktivistet e te drejtave te njeriut

Ndaj drejtues e aktiviste te te drejtave te njeriut dhe organizata ne ndihme te emigranteve duhet tu rrine afer dhe tu spjegojne atyre, mire te drejtat dhe lirite e njeriu, por dhe tu dalin ne mbr?jtje ketyre familjeve fatkeqe dhe jo keto familje, te pesojne trauma psiqike per te gjithe jeten , qe jane te pariparueshme per ta. Keto persona qe jane ne keto detyra punojne nen rrogoz dhe sic thote populli kerkojne qimen ne kashte te ketyre familjeve emigrante. Keshtu keto njerez qe merren me zbatrimin e ketyre ligjeve duhet te kene shume kujdes, kur duan te trajtojne tema te tilla, qe kane te bejne me adoleshentet,sepse ato shume gjera i bejne nga pa vetedija e tyre,vec me mendimin, se do te fitojne dicka ,pa ditur se kane demtur familjen, gjene me te prekshme,me te serte, qe nuk duron te tilla cenime te jashtme te padrejta e nderhyrje te pa vend,nese shikohet se duhet te behet nderhyja,duhet te njihen mire problemet dhe per nje kohe relativisht te gjate te kontrollohen ato dhe jo te shkohet deri ne eksrem , duke e shkaterruar ate familje.

Mendoj se ky shkrim do te shkoje ne vesh te atyre, qe aty ketu kane sjellur shqetesime te tilla te pa nevojshme,por qe ne te ardhmen duhet ta kene si nje vath ne veshin e tyre,sepse nuk duhet te prekin ne familje,pa e ditur krejt te verteten dhe duke e pare dhe e prekur vete me doren e tyre dhe jo te sjellin ,shqetesime te panevojshme ne familje te pambrojtura te emigranteve kudo ne bote ku jane. Sepse shume gjera nisin si pune lojrash dhe eksperimentesh e pastaj perfundojne ne tragjedi te verteta qe eshte e demeshme, per te gjithe shoqerine ku ne jetojme e punojme per dite.

marre nga gazeta.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
fabjani
Thu May 14 2009, 08:38am

Registered Member #2551
Joined: Sun Jan 11 2009, 04:31pm

Posts: 113
tana vet i ke shkru ..sa mir spriton maj...JAm beqarrrrrrr:D..dhe jam krenar
Back to top
Engel
Tue May 19 2009, 05:28am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
fabjani ka shkruar:

tana vet i ke shkru ..sa mir spriton maj...JAm beqarrrrrrr:D..dhe jam krenareksta per ty naqe.ahhahaa.resp.engel.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
belgium
Fri Jul 30 2010, 11:24am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Prindi

Prindi nuk mund ti terheqe vemendjen femijes se vet sepse frigohet, nga ai se mos e denoncon dhe pastaj kush merret me gjygje e institucione,ndaj stepet shume here para krijeses se vet.Pra dua te them sepse, ne nje menyre ka humbur dhe roli drejtues i prinderit tek femija i tyre.Adoleshenti del nga shtepia pasdreke dhe nuk kthehet deri ne mengjez, se ishte me shoket ne disko,dhe prindi duhet ti drejtohet me shume kujdes femijes edhe pse ai nuk ka asnje informacion ,ku ka qene vertete femija i tij gjithe naten,sepse po i foli pak eger, ai te iken nga shtepia , se e mbron ligji.

mendojs e asht normale me tregu kujdes se me egersi vetem e humbet autoritetin ndaj tij...
Back to top
Engel
Mon Aug 02 2010, 06:39am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
belgium ka shkruar:

Prindi

Prindi nuk mund ti terheqe vemendjen femijes se vet sepse frigohet, nga ai se mos e denoncon dhe pastaj kush merret me gjygje e institucione,ndaj stepet shume here para krijeses se vet.Pra dua te them sepse, ne nje menyre ka humbur dhe roli drejtues i prinderit tek femija i tyre.Adoleshenti del nga shtepia pasdreke dhe nuk kthehet deri ne mengjez, se ishte me shoket ne disko,dhe prindi duhet ti drejtohet me shume kujdes femijes edhe pse ai nuk ka asnje informacion ,ku ka qene vertete femija i tij gjithe naten,sepse po i foli pak eger, ai te iken nga shtepia , se e mbron ligji.

mendojs e asht normale me tregu kujdes se me egersi vetem e humbet autoritetin ndaj tij...Shume me vendt Belgium.Me pelqeu mendimi jot.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2116 sec, 0.0820 of that for queries. DB queries: 39. Memory Usage: 2,625kB