Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Psikologji dhe Sociologji
 
<< Previous thread | Next thread >>
Sa ndikon stresi ne punet tuaja te perditshme dhe a eshte ai shkak i shume fenomeneve negative ?!
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
WORLD
Thu Apr 26 2007, 04:15pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
jepni idet tuja

[ Edited Tue Nov 25 2008, 07:22am ]

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
WORLD
Thu Apr 26 2007, 04:16pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
une them po ..per dike qe nuk eshte mesuar ti bej 'bisht ' stresit po !

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
SuperGirl
Thu Apr 26 2007, 06:43pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Jemi qe jemi ketu, te shpjegojme pak cfare eshte stresi:
Stres quhet reagimi i organizmit te njeriut ndaj cdo situate qe i pengon plotesimin e nevojave te tij. Graviteti i stresit dhe rrjedhimisht shkalla e veprimit te tij mbi organizmin varet nga rendesia, zgjatja, shpeshtesia, shumellojshmeria, shkalla e nderlikimit te kerkesave qe i parashtrohen njeriut. Sa me i zgjatur ne kohe te jete stresi aq me i rende ka ti ngjare te behet.
Kjo nuk do ti thote qe stresori fuqizohet, po aftesia jone perballuese ulet, raskapitet. Stresor quhet cdo gje qe shkakton stres. Kemi Eustres qe eshte stres i shaktuar nga gjerat pozitive dhe te bukura, dhe Distres qe shkaktohet nga gjerat negative, si frustracionet. Veprimi i stresoreve behet me i rende kur keta veprojne ne te njejten kohe dhe ku jane rradhitur e ngjeshur njeri pas tjetrit.
Stresoret renditen:
-Ndryshimet jetësore.
-Shqetësimet e zakonshme të jetës së përditshme.
-Konfliktet
-Frustracionet
-Vetmia
-Presionet
-Ndodhitë katastrofike.Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
shkodra
Thu Apr 26 2007, 07:26pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
stresi te shkatrron jeten me pak fjale!!!!!!!!!!!!!!!!lum ai qe nuk ka stres!!!!!!!!!!!

no comment......
Back to top
WORLD
Fri Apr 27 2007, 11:17am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
hmmm une skam qejf me shkru gjana shkolle se pfffff sdi shume (si disa nxanse me tana 10 , une kam dhe noj 9 ) lol mgjth ....jo tan streset te shkatrrojne shkodra .....por stresi ndahet ne distres dhe euster dmth sters te mire dhe stres te keq ...Psh ..Kur shet ndonje gja ti a gezohesh ?!PO!!! ai eshte stresi i mire lol


MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
SuperGirl
Fri Apr 27 2007, 01:32pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
shkodra ka shkruar:

stresi te shkatrron jeten me pak fjale!!!!!!!!!!!!!!!!lum ai qe nuk ka stres!!!!!!!!!!!shkodra s'ka rob Zoti mbi toke qe s'perjeton stres cdo dite. Ta siguroj.Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
WORLD
Fri Apr 27 2007, 02:34pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
vetem une lol

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
SuperGirl
Tue May 01 2007, 10:00am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Hahahahahahahah, ne fakt stresi ju ben mire o njerez, mos e mendoni kaq te tmerrshem, na motivon per te bere gjerat me mire, na shtyn para!!!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
.: Deno :.
Tue May 01 2007, 08:37pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Super, nga perkufizimi qe bane, un i bjen me ken ne graden ma te nalt te depresjonit... lol... pash Zoten kur po ma ban nji terapi se jam tu maru ....

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
Kafscett@
Wed May 30 2007, 01:16pm
°*°OnE LikE NonE°*°

Registered Member #642
Joined: Thu Apr 05 2007, 02:42pm

Posts: 1370
Per fat te mire e gjeta veten tek Eustresi, gjerat pozitive tek une kan kohezgjatje superiore ndaj atye negative. Kur perjetoj situata pozitive, eshte sikur te karikoj gjendjen time shpirterore me pozitivitet te cilin e shfrytezoj ne momentet me te veshtira. Eshte si nje ilaç per te kuruar stresin, e per te marre veten me te mire. Sidomos kjo e fundit (te marresh veten me te mire) sipas meje eshte shume e rendesishme. !shy !shy !shy

Iluzjone optike

Back to top
BRUNJA_USA
Mon Dec 17 2007, 03:59am
MRS.

Registered Member #1062
Joined: Sat Aug 11 2007, 02:54am

Posts: 1395
munohem qe streset e punes me i lan ne pune dhe streset e shpis me e lan ne shpi se kshtu fumksionoj ma mire..tesh a e baj perdit ket pune JO por gjithsesi munohem qe streset e punes mos me ndiku ne jeten e familjes ....lum si ai qe e ka sahatin 12 :00 di me than ......

when ur in love u cant fall asleep cause reality is better than ur dreams !!!!!!!!!
Back to top
ShKoDrAn_NyC
Mon Dec 17 2007, 06:19pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
une se stresoj vedin hiç... ca te bahet te bahet... e kam nxjerr ceken... lol

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
BRUNJA_USA
Mon Dec 17 2007, 06:53pm
MRS.

Registered Member #1062
Joined: Sat Aug 11 2007, 02:54am

Posts: 1395
shkodran nyc ti e paske oren 12:00 gjithmon lol i admire u

when ur in love u cant fall asleep cause reality is better than ur dreams !!!!!!!!!
Back to top
ShKoDrAn_NyC
Mon Dec 17 2007, 06:59pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
faktikisht e kam 12 e 5 se i baj gjanat gjithmone me vonese... lol

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
SHKoDRaNi-1
Thu Jan 24 2008, 06:35pm
DeM BaBa DeMsH

Registered Member #940
Joined: Tue Jun 12 2007, 12:03pm

Posts: 40
sikur te mos kishte ekzistuar stresi ?!

Vdekja Demton Rende Shendetin

Back to top
eda
Thu Jun 26 2008, 06:28pm

Registered Member #2014
Joined: Sat Jun 21 2008, 08:23pm

Posts: 170
personalisht per streset e perditshme te jetes, pun shkoll e shpi mundohem me ja kalu vedit mos me e majt mendjen shum aty se normal stresi ka ndikim negativ ne jete. kur jan strese te medha si ndodhin rrall ateher mundohem me e zgjidh problemin sa ma shpejt per me ja hek at stres vedit.
Back to top
WORLD
Thu Oct 02 2008, 10:16am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
Bravo eda ......gjaja ma e mire ashte me elargu stresin duke u mundu, t pakten , me e zgjidh ate !

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
☆_CorOnA_☆
Mon Nov 10 2008, 04:46pm
♠ •° ∂ι gισяиσ тι ρєиѕσ ∂ι иσттє тι ѕσgиσ •°♠

Registered Member #2419
Joined: Fri Oct 31 2008, 01:26pm

Posts: 1274
Nuk jam i stresum aspak, edhe kur jam mendoj ne gjana positive


████─████─████─████─█──███──█─ ────█
█────█──█─█────█──█─█─█───█─█─ ────█
████─████─████─█────█─█████─█─ ────█
───█─█────█────█──█─█─█───█─█
████─█────████─████─█─█───█─██ ██──█-

Back to top
almi
Mon Nov 24 2008, 12:27am

Registered Member #2473
Joined: Fri Nov 21 2008, 10:03pm

Posts: 37
Shyqyr stresin nuk e para njof se pa me e njoft e kam mbyt krejt hahah.

Por stresi ndikon per keq fenomenet e saj jane :
renie flokesh ,crregullim ushqimit ashtu dhe i gjumit.
renie ne peshe ose shtohesh ne pesh nga stresi pastaj ndikon dhe shume me keq me anen shendetsore lindin semundje.
Kot nuk thojne kur bjen ne dashuri ose kur je shume ne qejf sa NUR i bukur i paska ra , prandaj ju keshilloj merreni vedin me te mire kur keni stres se stresi ju plak para kohet.


Back to top
**Rusjane**
Mon Nov 24 2008, 04:25am
" It is not Life that is wrongly made, it is humans that don't live right ! "

Registered Member #404
Joined: Wed Jan 24 2007, 01:33am

Posts: 1615
Kurre nuk ma kishte marre mendja se stresi qenka kaq i keq=((=((=((=((
Back to top
SuperGirl
Tue Nov 25 2008, 03:01am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
almi stresi nuk asht vetem i keq. ai gjithashtu na ndihmon dhe na stimulon me ec perpara. por ktu bahet fjale per sasi dhe kohezgjatje. stresi i tepert dhe qe zgjat shume, padyshim qe asht i keq.

ne sasi te vogla asht stimuluesBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Bujana's
Tue Nov 25 2008, 03:09am

Registered Member #1493
Joined: Sat Dec 15 2007, 01:04pm

Posts: 813
mundohem te sqaroj mendimet se nga me vjen ky stress , i baj pytje vedit a ja vlen qe te rri e stresume apo sja vlen??? mundohem ti daj ato te punes dhe te jetes. Jeta ka me rendesi


Friends like you, are special hugs from GOD.
Back to top
WORLD
Mon Jan 05 2009, 09:24am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
Shume ndikon, sidomos kur i je futur nje pune me vullnet e ciltersi

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
Engel
Thu Apr 16 2009, 08:28am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Stresi është i pashmangshëm në jetë. Ndërkohë ju nuk mund ta keni menduar por stresi është normal dhe i nevojshëm, në atë shkallë sa nuk ndikon në kualitetin e shëndetit dhe jetës.
Mund të dobësoni efektet e stresit duke identifikuar shkaqet nga vjen, duke e kuptuar dhe pranuar nëse mund ta kontrollosh apo jo dhe duke mësuar Aftësitë manaxhuese të tij. Tek secili prej nesh efektet e stresit jane të ndryshme, si dhe rrugët për t'u shëruar ndryshojnë nga një person tek tjetri.dhe mos te harrojme stresi mund të ketë një ndikim serioz në shëndetin tuaj, sidomos nëse ai bëhet kronik. Ai godet zemrën dhe qarkullimin e gjakut, sistemin nervor dhe atë imunitar.
prandaj sa me pak stres.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
☼sunshine
Thu Mar 11 2010, 06:26pm
(¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

Registered Member #2555
Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

Posts: 11539
STRESI
Disa teknika për të shmangur stresin e panevojshëm:

1- Menaxho kohën. Programimi dhe organizimi i kohës suaj mund t’ju bëjë më shumë produktivë.
2- Strategjitë për të përballuar. Përpiqu të dallosh mënyrat e sjelljes që ndikojnë në stres dhe gjej mënyrat për t’i reduktuar.
3- Krijo një stil jete. Balanco detyrimet duke i dhuruar vetes kohën e mjaftueshme për t’u qetësuar. Ushqehu mirë, mos pi duhan dhe limito sa të mundesh konsumin e alkoolit.
4- Mbaj afër miq të mirë: Njerëzit që kanë një rrjet të fortë shoqëror që i mbështet dhe që janë shumë të aftë të përballojnë ndryshimet e jetës.
5- Ndrysho mënyrën e të menduarit. Thuaju “stop” mendimeve që të shkaktojnë stres.
6-Zgjidhi problemet duke punuar dhe krijo intimitet me orenditë e shtëpisë o ambjentit, që të jenë sa më të këndshme për syrin.


* * *
O nate e qete...
qe xhiron bosh...
kur degjon frymemarrjen time..
mos mendo..
te luash muziken tende
te vetmis...
une veshtroj qiellin..
duke prit mengjesin..
te vallzoj...me diellin...Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2758 sec, 0.0878 of that for queries. DB queries: 71. Memory Usage: 3,170kB