Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Histori
 
<< Previous thread | Next thread >>
HISTORIA E SHQIPERISE NGA VITI 1912-1992
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
SuperGirl
Mon Jul 23 2012, 12:06pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
ahahah so closeBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
~*Christel*~
Tue Jul 24 2012, 06:47pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
SuperGirl ka shkruar:

Spo disha ku me e vu iket shkrim, m'u duk interesant


Karl Marks, me 1878, i shkruen Kongresit të Berlinit, si vijon:
“Arnautët (Shqiptarët) janë pjesërisht të krishtënë të ritit orthodoks-grek dhe, pjesërisht muslimanë, ku tue gjykue përsa i njohim, janë pak të përgatitun për t’u qytetnue. Primja e tyne grabitqare duhet ta detyrojë çdo qeveri fqinje t’i mbajë ata nën trysni të rreptë ushtarake, përderisa përparimi industrial në vendet fqinjë të mos u sigurojë punë atyne, si p.sh. druvarë dhe ujë-mbartës.” Kurse gadishullin e quejti “Turqi Europiane”. “Asht pasuni natyrore e trashigueme nga stërgjyshnit e rracës sllave të Jugut. Rivalë të sllavëve janë vetëm barbarët arnautë dhe turqit, të cilët prej kohësh quheshin dendun si kundërshtarët ma të egër të qytetnimit e përparimit; përkundrazi, sllavët janë të vetmit bartës të qytetnimit”.

(Kongresi i Berlinit, 1878, botim i plotë, Curcio, 1934, vëllimi VII)


Marre nga faqja 'Gegnishtja' ne facebook.


Viti i lidhjes se Prizrenit Me siguri Marksi nuk e ka parashiku c'rrjell do merrte sistemi politik ne shqiperi se perndryshe nuk i kishte thane keto njana Nejse, ky ka deshtu ne shume gjana...nji nder keto asht edhe pershkrimi qe ka ba nelt Kur vdiq tha: Une jam Marksi, po nuk jam Marksist
Back to top
~*Christel*~
Tue Jul 24 2012, 06:48pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
Kur te kem pak kohe, mund t'ju postoj info mbi kyt teme
Back to top
Al Bundy
Wed Jul 25 2012, 11:15am
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
~*Christel*~ ka shkruar:

SuperGirl ka shkruar:

Spo disha ku me e vu iket shkrim, m'u duk interesant


Karl Marks, me 1878, i shkruen Kongresit të Berlinit, si vijon:
“Arnautët (Shqiptarët) janë pjesërisht të krishtënë të ritit orthodoks-grek dhe, pjesërisht muslimanë, ku tue gjykue përsa i njohim, janë pak të përgatitun për t’u qytetnue. Primja e tyne grabitqare duhet ta detyrojë çdo qeveri fqinje t’i mbajë ata nën trysni të rreptë ushtarake, përderisa përparimi industrial në vendet fqinjë të mos u sigurojë punë atyne, si p.sh. druvarë dhe ujë-mbartës.” Kurse gadishullin e quejti “Turqi Europiane”. “Asht pasuni natyrore e trashigueme nga stërgjyshnit e rracës sllave të Jugut. Rivalë të sllavëve janë vetëm barbarët arnautë dhe turqit, të cilët prej kohësh quheshin dendun si kundërshtarët ma të egër të qytetnimit e përparimit; përkundrazi, sllavët janë të vetmit bartës të qytetnimit”.

(Kongresi i Berlinit, 1878, botim i plotë, Curcio, 1934, vëllimi VII)


Marre nga faqja 'Gegnishtja' ne facebook.


Viti i lidhjes se Prizrenit Me siguri Marksi nuk e ka parashiku c'rrjell do merrte sistemi politik ne shqiperi se perndryshe nuk i kishte thane keto njana Nejse, ky ka deshtu ne shume gjana...nji nder keto asht edhe pershkrimi qe ka ba nelt Kur vdiq tha: Une jam Marksi, po nuk jam MarksistMarksi paska ken si une qe i tham te tjereve bani ca tham po mos bani ca baj
Back to top
- Stella -
Sun Aug 19 2012, 08:26pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
1912-1913 Rrethimi i fundit i Shkodres

trokit ketu

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2247 sec, 0.0361 of that for queries. DB queries: 40. Memory Usage: 2,624kB