Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Besimet e ndryshme
 
<< Previous thread | Next thread >>
SI MENDONI KUR DY TE FEVE TE NDRYSHME MARTOHEN BASHK !!!!!
Go to page  1 2 3 4 5
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
angel
Thu Apr 03 2008, 11:21am

Registered Member #1463
Joined: Wed Dec 05 2007, 01:27pm

Posts: 105
dy me fe te ndryshem qe martohen asht gjaja ma e bukur qe mund te ekzistoj. don me than qe dashnia ke kan per njeri tjetrin kalon dhe perballon edhe diferencat qe mund te ket njeriu. edhe fmit e kesaj kopjet do te msojn ne jet te tyne prej dy kulturave te dryshme!!

NON PUO' PIOVERE PER SEMPRE @};-

Back to top
belgium
Thu Apr 03 2008, 01:52pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
eu ka shkruar:

dy me fe te ndryshem qe martohen asht gjaja ma e bukur qe mund te ekzistoj. don me than qe dashnia ke kan per njeri tjetrin kalon dhe perballon edhe diferencat qe mund te ket njeriu. edhe fmit e kesaj kopjet do te msojn ne jet te tyne prej dy kulturave te dryshme!!


BRAVO JE FANTASTIKE ORIGJINAL KE FOLE.....UN JAM ME NANE E BABE TE FEVE TE NDRYSHME DHE NUK KA FAR RANCIJET QA ASHT FEJA POR VECSE BESOJM NE ZOT KJO ASHT E RANCISHME....
Back to top
::bud::
Fri Apr 25 2008, 12:11pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
me falni se po shkapercej pak mendimet tuaja po do i lexoj me hollsi kur nje here tjeter kur t'kem kohe

Per mendimin tim kjo mvaret nga "sa i dedikuar" asht qifti tek besimi i tyre, dhe sa afrohen besimet.
Sa ma e forte te jete praktika e besimit aq ma e veshtire do te jete ne mardhanjen e qiftit.
Por per me pase sa ma lehtesi njeri prej tyre duhet te mjenojne nga ana besimi i partnerit tjeter, qofte mashkulli qofte dhe gruaja. Pse e tham kete? Sepse neser ato do kene femije dhe kjo barriere mes qiftit do te influencohet shum ma shum kur te kene femije.
Sikur lind edhe konflikti "cilin besim do ti jap femijes, besimin tem apo te partnerit??? Cilat rrite do te ndjeke femija qe kur lind? Po sikur fmija edukohet me nje religjion dhe pastaj zhqenjehet dhe e nderron ate kur rritet? Pra krojon nje konfuzion te brendshem tek femijet.
Dhe per kete thashe qe sa ma te afrueshem dhe tolerante ndaj besimit te partnerit te jete qifti aq ma i shendoshe do jete mardhanja familjare e tyre.
Back to top
belgium
Fri Apr 25 2008, 02:53pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
UNE KET RADHE DU ME U MARTU ME NJI VAJZE BUDISTE NGA NEPALI.....
Back to top
scutari82
Fri Apr 25 2008, 02:56pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
merre sataniste ma belgium se ca s'ban ne ty
Back to top
belgium
Fri Apr 25 2008, 02:58pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
scutari82 ka shkruar:

merre sataniste ma belgium se ca s'ban ne ty


HAHHAHAHHAHAHAAH SCUTARI KUR STHU VAMPIRE ....
Back to top
scutari82
Fri Apr 25 2008, 03:07pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
t'kishte hanger dham ne cdo pjese te trupit if ya know wat I mean
Back to top
belgium
Fri Apr 25 2008, 03:13pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
scutari82 ka shkruar:

t'kishte hanger dham ne cdo pjese te trupit if ya know wat I mean


AHHAHAHAHAHAHAHAHHA SCUTARI SHQIP MA PJESEN TJETER HHAHAHAHHAHA
Back to top
belgium
Thu May 08 2008, 07:54pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
mendoj se nuk do exzistojn keto tema mbi martesen mes dy feve te ndryshme.sepse a thuhet feja e shqiptarit asht shqiptaria,,, po ateher pse nuk martohen me shume ndermjet njeri tjetrit,,, vec llapin.
Back to top
JAMES
Thu May 08 2008, 08:29pm

Registered Member #772
Joined: Sun May 06 2007, 05:48pm

Posts: 1458
për mua kjo temë ashtë shumë e diskutushme ,po ka rendesi që të shprehemi realistë e jo hipokritë siq po lexoj në shumicen e rasteve,
mendimi im ashtë
ska më të bukur se me merrë fen tande me dashuri ,
sepse jeta ashtë e gjetë dhe të detyron të përballesh me shumë situata të këndshme e të pakandshme ,dhe harmonia në mes familjeve të djalit e të vajzës ka shumë rendesi për përballimin e situatave që mund të paraqiten,
as neri prej jush nuk deshiron që femija i tijë të marrë një të fesë tjetër,
por kur ajo ndodhë atëherë duhet që të kapërdihet me kujdes pa dram,
dikush këtu kishte fol dhe ishte shprehë si një gjë fantastike një lidhje me fe të ndryshme ,
për mua dhe për ju e di mirë që në[ ndergjegjen tuaj jeni me mua ,por për ilustrime në këte furum arificialisht dikush po abuzon me realitetin.
për mendimin tim
ska më bukur ,kur një qiftë kombinon si me paraqitje ,karakter,me moshë ,me familje ,e me fe të njejtë ,
pra kjo quhet kombinim ku probaliteti për të kaluar në harmoni i ka shancet mbi 80 % për të ken një jetë e kombinume e në harmoni.
ju lutem mos më keqkuptoni pse thash realitetin ton ,të bazuar nga eksperjecat e jetës tëpakten në qytetin tonBack to top
belgium
Thu May 08 2008, 08:33pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
JAMES ka shkruar:

për mua kjo temë ashtë shumë e diskutushme ,po ka rendesi që të shprehemi realistë e jo hipokritë siq po lexoj në shumicen e rasteve,
mendimi im ashtë
ska më të bukur se me merrë fen tande me dashuri ,
sepse jeta ashtë e gjetë dhe të detyron të përballesh me shumë situata të këndshme e të pakandshme ,dhe harmonia në mes familjeve të djalit e të vajzës ka shumë rendesi për përballimin e situatave që mund të paraqiten,
as neri prej jush nuk deshiron që femija i tijë të marrë një të fesë tjetër,
por kur ajo ndodhë atëherë duhet që të kapërdihet me kujdes pa dram,
dikush këtu kishte fol dhe ishte shprehë si një gjë fantastike një lidhje me fe të ndryshme ,
për mua dhe për ju e di mirë që në[ ndergjegjen tuaj jeni me mua ,por për ilustrime në këte furum arificialisht dikush po abuzon me realitetin.
për mendimin tim
ska më bukur ,kur një qiftë kombinon si me paraqitje ,karakter,me moshë ,me familje ,e me fe të njejtë ,
pra kjo quhet kombinim ku probaliteti për të kaluar në harmoni i ka shancet mbi 80 % për të ken një jetë e kombinume e në harmoni.
ju lutem mos më keqkuptoni pse thash realitetin ton ,të bazuar nga eksperjecat e jetës tëpakten në qytetin ton


thjesht po te pyes james nese me lejon,: je i martuar ti me nji femer e jo fese tende??
Back to top
belgium
Thu May 08 2008, 08:38pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
JAMES ka shkruar:

për mua kjo temë ashtë shumë e diskutushme ,po ka rendesi që të shprehemi realistë e jo hipokritë siq po lexoj në shumicen e rasteve,
mendimi im ashtë
ska më të bukur se me merrë fen tande me dashuri ,
sepse jeta ashtë e gjetë dhe të detyron të përballesh me shumë situata të këndshme e të pakandshme ,dhe harmonia në mes familjeve të djalit e të vajzës ka shumë rendesi për përballimin e situatave që mund të paraqiten,
as neri prej jush nuk deshiron që femija i tijë të marrë një të fesë tjetër,
por kur ajo ndodhë atëherë duhet që të kapërdihet me kujdes pa dram,
dikush këtu kishte fol dhe ishte shprehë si një gjë fantastike një lidhje me fe të ndryshme ,
për mua dhe për ju e di mirë që në[ ndergjegjen tuaj jeni me mua ,por për ilustrime në këte furum arificialisht dikush po abuzon me realitetin.
për mendimin tim
ska më bukur ,kur një qiftë kombinon si me paraqitje ,karakter,me moshë ,me familje ,e me fe të njejtë ,
pra kjo quhet kombinim ku probaliteti për të kaluar në harmoni i ka shancet mbi 80 % për të ken një jetë e kombinume e në harmoni.
ju lutem mos më keqkuptoni pse thash realitetin ton ,të bazuar nga eksperjecat e jetës tëpakten në qytetin ton


ti je jasht temet mar james e mos na ban si filozof ti ketu....e kete abuzimin artificialisht po e ben ti direkt...ketu asht per martes te dy feve e jo te marresh fene tende me dashuri...hhahhahahahahahahahah
Back to top
scutari82
Sun May 25 2008, 02:09am

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
...............................
Back to top
shehrezade
Sun May 25 2008, 08:33am
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
Bruna ti je martu me 1 ortodoks dhe nuk ke shku shum larg...Pasi feja ortodokse ne thelb nuk asht fe tjeter ajo asht gem i fese katolike.Papa nuk e pranon.nejse po themi tjeter masi perman 1 interpretim tjeter...
Tashi desha te sqaroj dikush tha ne shk. bahen dallime fatkeqsisht per martesa.Nuk a e vertet masi edhe ne koh te komunizmit kur jan marr vet sa pyt per fe as sot ne dashni nuk pytet kur NIPI I KARDINALI KOLIQIT pat marr myslimane ....Kuptohet me DASHNI.Shkodra ka larmi fesh dhe shpresoj ta ruj masi pluraliteti fetar,( asht edhe kultural), ne harmoni si ne shk.sjell kultur dhe ka sjell masi jena deshmitar.Po si mund te ruhet ky pluralitet nese tan katolikt e shk. martohen ,(15%) ne nivel nacional), e "asimilohen" ne shumic myslimane???Kuptohet dashnia sduhet te mohohet per fene po vete AFINITETI ne zgjedhje dashurore themi e "run" BALANCEN...E kuptoj at ca thot gjyshi jat brun.Konstatimi i tij sduhet me te friksu po perman ma shum at qi Katolikt e shkoders e kan problem ma shum problem me marr te fes tjeter sesa na myslimant masi kan ken pakic dhe ma fetar dhe kan pas per ket ma shum instiktin e" vetmrojtjes" se identitetit...vec kaq.Un tham qi sduhet me i "martu/maru "tan katolikt e shkoders masi i kena me kimet...Pra duhet edhe martesa mikste edhe ato "tradicionale" si thot gjyshi i Brunes.Edhe njashtu bahen edhe kan me u ba.
Back to top
::bud::
Sun May 25 2008, 10:18amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
belgium ka shkruar:

UNE KET RADHE DU ME U MARTU ME NJI VAJZE BUDISTE NGA NEPALI.....


po te baj shkosi me kujshiune teme... A din me henger me shkopinj? :-/
Back to top
whatishappiness
Mon Jun 09 2008, 11:10pm

Registered Member #1947
Joined: Tue Jun 03 2008, 06:44pm

Posts: 339
BRUNJA_USA ka shkruar:

E NISA KETE TEME NGA NJE NGJARJE E JEMJA PERSONALE DHE DO KISH QEF QE TE JEPNIT MENDIMET TUJA .JAM LINDUR NE NJE FAMILJE KATOLIKE DHE TE THEM TE DREJTEN PRINDRIT E MI JAN SHUME TOLERANTA DHE NUK E KAN PROBLEM QE UNE U DASHUROVA DHE U FEJOVA ME NJE TE FES ORTODOKSE .POR ME KA MET NE MEND NJE FJAL QE MA THA GJYSHI KUR SHKOVA NE SHKODER KET VER ME TE FEJUARIN .
ME MIRE NJE KATOLIK TE KEQ SE NJE TE MIRE TE NJE FJE TJETER ..
E NDJEVA VETEN SHUME KEQ PER MOMENTIN PASI EDHE MOSHA E TIJ NUK MA LEJONTE TA KUNDERSHTOJA POR GJITHSESI UNE NUK ISHA DAKORT ME MENDIMIN E TIJ SEPSE NE JETOJM NE VITET 2007 DHE ME DUKET ABSURDE QE KA EDHE NE ATE MOSH QE MENDOJN ASHTU .SEPSE PRINDERIT E MI GJITHMON ME KAN THENE QE NE RRADH TE PARE DUHET TE ZGJEDHESH NJERIUN DHE JO FENE.DHE TE THEM TE DREJTEN MENDOVA PO SIKUR TA KISHA TE FEJUARIN MUSLIMAN GJYSHI IM DO ME MALLKONTE DERI DITEN QE DO TE VDISTE.DHE MBASE DO ME MOHONTE QE ME KA EDHE MBES ..KUR ERDHA NE MICHIGAN I THASH BABIT DHE AI ME TE QESHUR ME THA SE PLAKUT I KAN RA TRUT NE QAFE LOL...DUA TE DI A KA ME SHUME PREJ ATYRE SI GJYSHI IM QE JETOJN ALA ME KOHEN E VJETER .KAM ME SHKRUJT PRAP PER KET TEME POR NOJ DITE TJETER ....FLMSikur ti dinim ata te dy qe do lidhem se cfare besimet e tyre...
Apo e ke fjalen per ata edhe ato qe vetem per festa shenjterohen? Valle? %%-


happiness

Back to top
::bud::
Mon Jun 16 2008, 10:48amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Brunja. Dashnija dhe mirkuptimi, vjen ne rradhe te pare dhe besim natyrisht me pas.
Besimi Katolik dhe ai Ortodoks kan mjaft afersi me njera tjetren, gje qe ban edhe lidhjen tuaj maratesore shum ma te lehte.
Do te ishte pak me e veshtire nese dy vete jane te besimeve shum te ndryshme dhe sikur te dy te ishin jo toleranta kundrejt besimeve te njeri tjetrit.
Me habiten pak fjalet e gjyshit tand po ashtu asht mentaliteti i pleqve, dhe nuk ka lidje aspak ketu se cilit besim i perket.
Fatkeqsisht dihet qe menataliteti kundrejt marteses akoma sot eshte shum i mblyllur ne Shkoder.
Lumturia dhe Dashnija jane virtytet ma te randsishme ne jeten tuaj.
Keshilla ime per ju dy, do ishte sikur te diskutoshit dhe te merrshit disa vendime paramartesore. Psh, si do ti fesojme festat fetare, Si do ti praktikojme besimet tona, si do edukojme femijte, dhe nga cili besim do te mjenojne (kjo asht shum e rendsishme per jeten e femijve). Natyrisht kjo, deri kur femite te rriten, pastaj ato vendosin per vete. Por te pakten prinderit e kan per detyre ti japin nje drejtim. Cillat sakaramente/apo rrite fetare do i jepni femise suaj, ato ortodokse apo katolike? etj etj.... pra nje percaktim i thjeshte i ketyre detyrave do ishte me e lehte per ju te dy.
The all you have to do then, is enjoy your life and be happy with your decisions that you both have made

Me shum rrespekt per ju dy, and I wish you all the happiness this life can offer!
Back to top
_GUINNESS_
Mon Jun 16 2008, 11:08am
be allways happy enjoy life its to short

Registered Member #1037
Joined: Tue Aug 07 2007, 11:58pm

Posts: 2385
FEJA per mendimin tem ka te baj ne ato vende qe jane shume fanatk te fese, ne rradhe te pare ka te baje lidhja e 2 bashkshortoreve
Back to top
Edmond-Cela
Mon Jun 16 2008, 08:19pm
Rrushi


Registered Member #977
Joined: Mon Jul 30 2007, 10:12am

Posts: 3038
per mendimin tem nje zot na ka fal te gjithve. keshtu qe mua nuk me interreson se cfar feje ka me ken gruja jeme. ranci ka dashurija ne mes te duve.

Pa Buk e Pa uje Rri, por Pa Bukuroshet e ShkodraOnline nuk Mund te Rri!!


Back to top
whatishappiness
Tue Jun 17 2008, 08:58pm

Registered Member #1947
Joined: Tue Jun 03 2008, 06:44pm

Posts: 339
Edhe njehere per ata qe nuk u kushtojne vemendje fjaleve. Jo per gje por nje mesues matematike nuk eshte matemacian. Jo per gje por tjeter eshte te jesh mesues matematike dhe tjeter eshte te jesh matematician.

A bahet fjale ketu per ata qe vetem per festa shenjterohen, te cilet duan njerin tjeter?
Nese po clidhje kane besimet e tyre kur interesi qe ata kane per besimet e tyre u rritet vetem per festa?

Alo?
Aty je? Mire.

happiness

Back to top
Al Bundy
Tue Jun 17 2008, 09:06pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
what is happiness?!!!....'KUR DY TE FE TE NDRYSHME MARTOHEN BASHK' veç.Back to top
:::ShkoderZemer
Tue Jun 17 2008, 11:41pm


Registered Member #1
Joined: Mon May 22 2006, 08:16pm

Posts: 1803
si mendoj????

Mendoj se bajne shume seks me kompensu per diferencat
qmtm (qesh me te madhe)

http://www.shkodraonline.com/galeria
Back to top
shehrezade
Wed Jun 18 2008, 12:03am
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
shkodra e bane 1 FAJ kur gjykon shkodren mbi fe-martes shko anej nga jugu e shif se ortodoksi preferon maqedonsin e grekun para shqiptarit mandej ke GOJ me fol per ne kur prifti ortodoks merr muslimane e nipi i Kardinal koliqit po ashtu...BOLL se ka ball armiq qi flasin per ne si KADAre qi nxjerr namin e ca spaskan shpif per ne se edhe mas shpinet si e kan zakon jo-shkodrant TASH edhe ju???per vedi mos u bani kaq PERFEKSIONISTA
Back to top
scutari82
Wed Jun 18 2008, 06:21pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
edhe njihere po e tham nuk egziston vetem ne shkoder apo ne shqiperi po edhe ne perendim kush asht religious preferon qe te martohet me nje person po te njejtit religion nuk asht se ndodh vetem ne shkoder ndodh ne greqi ne serbi ne turqi ne maqedoni ne gjermani ne amerike
Back to top
BRUNJA_USA
Thu Jun 19 2008, 02:56am
MRS.

Registered Member #1062
Joined: Sat Aug 11 2007, 02:54am

Posts: 1395
scutari ma se e vertet dhe e kam thene edhe une me pare biles ketu shifet se asht ma e ekzagjerume sepse irakianet po i vrasin vajzat e tyne se po martohen me baptist apo protestan ....mos te harrojm se kta njerez kan ardhur ketu shume vite perpara dhe femijet e tyne jan te lindur ketu .....
bud asht ma se e vertet ajo qe thua ti sepse kur vjen puna te femijet asht pak e nderlikume por mbase une kam pas fatin e mire qe familja e te fejuarit tim nuk esht aq shume besimtare e fes se vet keshtu qe ne diskutimet qe kena ba deri tesh se ku do veme kunor nuk kam pas asnje penges .....dihet si i bajm punet ne shkodranet nga je nga ke gruan lol

when ur in love u cant fall asleep cause reality is better than ur dreams !!!!!!!!!
Back to top
Go to page  1 2 3 4 5  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2591 sec, 0.0870 of that for queries. DB queries: 68. Memory Usage: 3,148kB