Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Psikologji dhe Sociologji
 
<< Previous thread | Next thread >>
Cilat jane rruget ose mjetet objektive ta largosh stresin ?!
Go to page  1 2 3
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
WORLD
Fri Apr 27 2007, 11:19am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
hmmmm e du nga ty super nafije lol

[ Edited Tue Nov 25 2008, 07:24am ]

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
SuperGirl
Fri Apr 27 2007, 01:33pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Nje dite tjeter, se tesh jam e strrrresume. po ia fus gjume (ja nje menyre).Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
WORLD
Fri Apr 27 2007, 02:35pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
qingji vogel rrin menushme be beeeeeeee bannnnn pse me rrin tan kohen ne gjumeeee mjauu mjauuu ban loool ....Flej flej hmmmmmmmm shifsh anderra me mithat lol


MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
SuperGirl
Thu May 03 2007, 01:24pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Atehere femije , pas gjumit jam gati.

Menyrat e perballimit te stresit jane te shumta.
Se pari eshte meditimi, qe kemi folur shume te tema tjeter, kush nuk e di te shkoje atje se s’kemi lene gje pa thene.
Se dyti permendim relaksimin progresiv, qe ndihmon shume ne largimin e stresit. Kjo sepse stresi, ankthi e zemerimi i tendosin muskujt. Dha nga ana tjeter muskujt e tendosur zgjasin situatën stresante. Meqe e kemi shpesh te veshtire te kontrollojme reagimet tona negative, fare lehte mund te kontrollojme muskkujt tane. Kjo mund te duket si meditimi, por ndryshon nga ai. Shtrihesh ne nje vend te qete dhe perqendrohesh. Pastaj fillon me radhe disa tipe ushtrimesh, psh mbledh krahet, forcon barkun, pastaj kembet, etj. Rregulli eshte qe duhet te tendosesh muskujt e me pas t'i leshosh ato. Relaksimi behet gradualisht, duke filluar nga nje grup muskujsh tek tjetri, deri sa te relaksohen plotesisht te gjithe muskujt e trupit, prandaj dhe procesi quhet progresiv. Fillohet nga muskujt e duarve, kraheve, pjesa e kokes, shpina, kraharori, pjesa e barkut, dhe ne fund kembet.(nuk po zgjatem me teper)
Nje tjeter menyre e fikase eshte frymemarrja diafragmatike. Ne rastin e nxitjes se larte fiziologjike ne marrim fryme shpejt dhe pa nje ritem normal, e keshtu sasia e dioksidit te karbonit qe marrim eshte e madhe, gje qe mund te shkaktoje rrahje te shpejta zemre, dhimbje gjoksi, etj. Keshtu kur ne perdorim muskullin e diafragmes, frymemarrja jone do te jete me e plote, e thelle dhe e shtruar. Keshtu enet e gjakut zgjerohen, truri punon me mire. Kur ne marrim fryme me ane te diafragmes, muskujt clirohen nga tendosja. Ne ndihemi me te qete.
Desensibilizimi sistematik, eshte pothuajse i njejte me relaksimin progresiv, por individi rri i shtrire ne qetesi, duke u relksuar dhe ne te njejten kohe imagjinon situaten qe i shkakton stress dhe ankth. Kjo gje perseritet disa here derisa njeriu e imagjinon situaten pa frike (kjo ka perdorim te gjere ne kurimin e fobive te ndryshme). Quhet desensibilizim sistematik sepse kyhet shkalle-shkalle. Te mos harrojme, pa nje relaksim te mire, nuk mund te realizojme desensibilizimin.
Menyra te tjera janë relaksimi autogjenik dhe relaksimi perms imazheve. (vazhdon)

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Thu May 03 2007, 01:35pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Po ne vete, ne jeten e perditshme çfarë mund te bejme? Ja kater keshilla:
1. Qani – na ndihmon te nxjerrim jashte merzine. E qara eshte nje nevoje sic eshte nevoje te ngrenit, seksi apo frymemarrja.
2. Qeshni – e qeshura eshte ilac (flas nga eksperienca  ). Ajo na ndihmon per te pakesuar stresin, duke zbrazur tensioned emocionale, fillojme te shohim problemet nga larg e te rivleresojme rendesine e gjerave.
3. Hapjuni nje njeriu tjeter – eshte mire temos i bluajme gjerat perbrenda port e flasim me dike, nje mik, partneri apo nje njeri te familjes. Kjo ndihmon t’i shohim problemet nen nje drite tjeter.
4. Heshtni – shpesh thenia ne sy e te gjitha gjerave na cliron, por nganjehere kjo gje i nxit me tej konfliktet. Kur e shohim qe jemi duke shperthyer, shpesh here bejme mire te heshtim, te qetesohemi. Kjo nuk eshte dorezim apo inferioritet. Kjo nab en mire per trupin tone, ngadaleson te rrahurat e zemres, mendja kthjellohet dhe keshtu ne kemi veten tone nen kontroll te plote!
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
WORLD
Thu May 03 2007, 05:26pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
hmmm ulu 10

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
SuperGirl
Thu May 03 2007, 06:35pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Flm Profe!!!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
shkodra
Thu May 03 2007, 07:12pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
menyra ka sa te dush per te larguar stresin, por jo per shum kohe;nje te dalesh me shoqerine,,,, menyren e te fjeturit une super nuk e kisha kshillu,se une per vete nuk arrije te flije...

no comment......
Back to top
WORLD
Fri May 04 2007, 05:24pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
po seksi ta largon stresin ?! hmmm them qe po !!! qeshi lol

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
SuperGirl
Sat May 05 2007, 03:41pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Po Po CIA, vazhdo i qete ti!!! loooooolBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
WORLD
Sat May 05 2007, 07:10pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
ok ...me lind dhe nje pytje tjeter !!!!
VAZHDIMI I AKTIT SEKSUAL A NDIKON + APO - NE STRES (se ti me the vazhdoooo ) lol

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
SuperGirl
Sun May 06 2007, 05:03pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Hahahahahahah............pastaj, nqs ta ban, mire asht. loooolBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
WORLD
Mon May 07 2007, 04:35pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
ohuhuuuuuuuuuu ...po dyshon ne aftesite e mia fiziko-motoriko-seksuale ?! lol ...Ti si mendon apo e ke me te nime loool ose ma e mira me te pytun
qeshi eee mos mi merr per te keq looool seeeeeeee forum ...jeta reale ...ndrysheeee e e eeheeehehhhheee

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
SuperGirl
Wed May 09 2007, 09:12pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
lool lool lool sa kom qesh!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ti kshtu mire dukesh, jo keq. Jeta reale???? shshhshhshhhhhhhhhtttttttttt........

A ka kush naj menyre tjeter me largu stresin apo jo?! Te gjithe flini ju kur keni stres???Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
.: Deno :.
Thu May 10 2007, 11:48am
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
po .... un mundohem me e largu stresin duke fol me shoqe ( qe si njoh ) ne msn .... dhe me rrezultu terapi e sukseshme ( nganjehere kuptohet)

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
WORLD
Thu May 10 2007, 07:42pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
ne msn ?! ca ashte msn a hahet !!! une skam ken ne msn ...Sma var kush !!! :S

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
SuperGirl
Fri May 11 2007, 01:22pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Hahahahah, Altin a don me ta var une ifije??? LooL
Une psh sot jam shume e stresuar dhe skam njeri online. ketij i thone fat i keq.

Bossi kush eshte ajo shoqja qe te me beje dhe mu je terapi?? loooooool (mos e thuj se e di)Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
WORLD
Fri May 11 2007, 05:13pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
SuperGirl ka shkruar:

Hahahahah, Altin a don me ta var une ifije??? LooL
Une psh sot jam shume e stresuar dhe skam njeri online. ketij i thone fat i keq.

Bossi kush eshte ajo shoqja qe te me beje dhe mu je terapi?? loooooool (mos e thuj se e di)


ma var majjjjjjjjjjjjjj hmmmm te kerkova por ste gjeta !!!mrapa mos e merr me gjithe mend cdo gja qa them psh per msn se sdi ca ashte etj etj etj ....te kam than e ta tham :UNE ARGETOHEM ....
adresa -email- sms jo zile lol


MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
SuperGirl
Fri May 11 2007, 08:37pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Aaaaaaaa pse e dike ca asht msn??? shyqyr!! hahaha
Keto menyrat stres-larguese jane shume nice, a e sheh Bossin qe ka fillu me ken ne qejf kohet e fundit!!!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
WORLD
Sat May 12 2007, 12:18pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
e shehhhhh ...une e kam pas shume qejf por me ashte merzit tash kam me dal ne kembe gjiro

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
shkodra
Thu May 17 2007, 08:41pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
altin ban seks ti kur je i stresum?

no comment......
Back to top
Holly
Thu May 17 2007, 09:18pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
hahahah pytje e bukur ,hajde altin pegjigju.hahaha

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
WORLD
Fri May 18 2007, 06:40am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
po ta shpjegoj se ne pamje te pare duket 'jo normale' ose 'jo njerzore' hmmmm gjate aktit seksual e gjithe forcat negative (stesi, nervat , merzia) ikin sepse trupi ose ma mire nga ana fiziologjike nxjerr jashte bashke me spermen dhe 'ndjenjat apo perjetimet e keqija ' arrihet nje lloj extasy ....shkodra dukesh qe se ke ba prove lol

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
shkodra
Fri May 18 2007, 07:16pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
lol te pyta ty nga qe nuk e kisha provu ......nuk po shkoj ma gjat ,,,,urime lol kujdes mos te zhgenjesh ndonjeren!!!!!!!!!!![ Edited Tue Jun 05 2007, 09:57pm ]

no comment......
Back to top
WORLD
Wed May 23 2007, 09:01am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
shkodra ka shkruar:

lol te pyta ty nga qe nuk e kisha provu ......nuk po shkoj ma gjat ,,,,urime lol kujdes mos te zhgenjesh ndonjeren!!!!!!!!!!!je cun i sinqert !!!! se ke provu kurr akulloren lol
por mos te zhgenjej ty se ajo qe a ne shtrat a e vedijshme qe a shte aty

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
Go to page  1 2 3  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2865 sec, 0.0864 of that for queries. DB queries: 61. Memory Usage: 3,070kB