Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Psikologji dhe Sociologji
 
<< Previous thread | Next thread >>
Sa te qeshur jeni dhe a ndikon ai ne permisimin e jetes ?!
Go to page  1 2 3
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
WORLD
Fri Apr 27 2007, 11:26am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
une si naytre jam e qeshur shume biles ....dhe nga studimet e ndryshme eshte nxjerr s ee qeshura sgjaste jeten (ku futen dhe shume faktor te tjere si ambjenti , ushqimi etj ) po ja le super girl ta shpjegojne me trema se pertoj s all

[ Edited Tue Dec 02 2008, 09:56am ]

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
WORLD
Sat May 05 2007, 07:25pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
une per vedi 12:00 e kam oren , me ndihmon shuuume qe ta harroj cdo gja ...e kam dhe ne karakter (nuk eshte sjellje e fituar gjate jetes ) ...

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
SuperGirl
Sun May 06 2007, 05:01pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
E kam shkruar dhe te tema se cilat jane menyrat per te larguar stresin qe e qeshura ndikon shume ne gjendjen tone shpirterore. Ajo na ben te ndihemi mire. Psikologet e krahasojne te qeshuren me kercimin, qe clirohen shume hormone qe na bejne te ndihemi mire. Kam lexuar diku qe vetem me nje buzeqeshje ne veme ne levizje rreth 80 muskuj te fytyres.
Kam dhe ca gjera per te shkruar, por heren tjeter, se tani skam kohe.
Edhe une jam e qeshur 24 oret e dites. e ku ka me mire?!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
shkodra
Sun May 06 2007, 05:05pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
e qeshura te zgjate jeten....

no comment......
Back to top
WORLD
Mon May 07 2007, 07:20am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
do ta shoh sa do jetoj dhe nqs jetoj shume do ta kuptoj se E QESHURA TE SGJATE JETEN !!!
beso - kontrollo

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
.: Deno :.
Mon May 07 2007, 07:25am
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Edhe un jam si karburant (lol) 24 ore NON STOP (edhe ne gjum shof andrra vetem tu qesh loool)

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
Holly
Mon May 07 2007, 01:44pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
Un jam shum e qeshur ,Por ka raste qe kjo gje po me krijon probleme,haha se kur jam e merzitur i jap disa buzeqeshje fallco e te gjithe e din se diqka nuk shkon.Qa te them un per te qeshuren ndoll qe te ndihmon te largosh stresin ne nje var menyre ,si per shembull te shohshe pak humor shkodran haha qesh sa harron se qfar ishte ajo qe
te ka stresua (ba me ken ndonje qe e vogel eee).Hajde te qeshim te gjithe shum se do te jetojme me gjate e kjo eshte per te miren e forumit,hahaha

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
WORLD
Mon May 07 2007, 04:31pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
me kto qe the mund ta kem iden se si je !!!
E embel,me nje fetyre engjelli , po ashtu ne konstrukt .ne ze etj ...ndoshta gabohem !!!! lol mgjth po la nr e tel e te baj nje vezhgim (introspeksion) lol

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
SuperGirl
Wed May 09 2007, 09:04pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
**Buzeqeshja**


Flitet se arma më e fuqishme e shumë njerëzve është buzëqeshja. Me qeshje lirohet një sasi e madhe e energjisë nervore. Qeshja i zbutë pasojat e stresit çfarëdo lloji qoftë ajo. Sikur për këtë na dëshmojnë me mjaftë sukses aktoret e famshme si Gjulia Roberts pastaj Katarina Zeta Gjonsi të cilat vërtet kanë një buzëqeshje mrekullisht të bukur dhe të gjerë. Shumë njerëz gjatë bisedës së tyre plotësisht i kushtojnë vëmendje fjalëve përderisa si për çudi gati pothuajse në tërësi e lënë anash gjuhën trupore, ato lëvizje të trupit dhe të fytyrës. Përkundrazi, nëse dikush dëshiron të arrij përshtypje të mirë te pala tjetër, duhet të mësoj se kjo në mas të madhe varet nga buzëqeshja si dhe nga mimika.

Ata që miren me studimin e mimikës na bëjnë me dije se ekzistojnë disa tipe të buzëqeshjes dhe secila e ka domethënjen e vet. Ajo mjaft mirë mund të na e zbulojë karakterin e një njeriu. Shumë njerëz buyëqeshjen e përdorin si maskë për t'i fshehur emocionet e veta. Me siguri keni patur rast në jetën tuaj t'ia parashtroni dikuj ndonjë pyetje dhe si përgjigje ka pasuar buzëqeshja dhe ndërrimi i temës. Kjo tregon se keni ngacmuar fuqishëm emocionet e personit dhe për ta mbajtur kontrollin ju është përgjigjur me buzëqeshje. Disa hulumtues theksojnë se personat që qeshen edhe atëherë kur nuk kanë arsye për një gjë të tillë me këtë tregojnë se nuk kanë siguri në vete. Nëse dikush qeshet fort edhe nëse ia tregoni ndonjë mahi të pakripë, me këtë ju e zbuloni sensin e dobët për humor të tij.
Gjith neve na kujtohet ajo buzëqeshje misterioze e Mona Lizës nga piktura e Leonardo Da Vinçit. Buzët e mbledhur në buzëqeshje enigmatike të cilat mezi puthiten e që fare pak vërehen. Personat e tillë që kanë këtë buzëqeshje, thonë psikologët, janë të kujdesshëm dhe të pasigurt.
Buzëqeshja e hapur dhe e ngrohtë, shumë emotive është karakteristikë e personave shumë pozitivë. Personat e tillë janë me atë tregojnë se sa janë të lumtur që takohen me dikë. Buzëqeshja e tillë është shumë joshëse.
Buzëqeshja plotësisht e hapur gati infektive është ajo që dominon në gjithë fytyrën. Mollëzat e faqeve janë të ngritura, këndet e buzëve të ngrehura e sytë shkëlqejnë si yje.
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Wed May 09 2007, 09:07pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Buzëqeshja ka efekte terapeutike

Sa herë qe njeriu qeshet, truri liron një materie që quhet endorfin, hormon ky që të bënë të lumtur. Posa të qesheni bëheni të lumtur, e kur njeriu është i lumtur, qeshet edhe më shumë. Si foshnje njeriu mësohet të komunikoj përmes qeshjes. Kur nëna qeshet, edhe foshnja qeshet. Për ta vërtetuar efektin terapeutik të buzëqeshjes, mjafton të përmendim se sa mirë ndjehet njeriu kur dikush i fal buzëqeshje. Ndjeni nevojë që edhe ju t'i buzëqeshni. Disponimi i juaj barazohet me disponimin e njeriut që u ka dhuruar buzëqeshje, pasiguria dhe dyshimi humbet dhe aty për aty krijohet njëfar lidhje e këndshme në raportet tuaja. Paramendoni se me sa dëshirë do të bisedonit me personin e mrolur.

Buzëqeshja e sinqertë dhe e gjerë mund të jetë shumë e dobishme në miqësi. Me një buzëqeshje të sinqertë mund t'ia ktheni disponimin dikuj nga pikëllimi. Paramendoni dikë që e njihni të shqetësuar e që qanë pa kontroll. Pasi t'ju tregoj arsyen dhuroni vetëm një buzëqeshje dhe pak mahituni në logarinë tuaj, do të ndryshoj edhe disponimi e palës tjetër. Me kët në të vërtet ia bëni me dije se me vëmendje e keni dëgjuar dhe jeni të interesuar për problemet e saj/tij.
Buzëqeshja e sinqertë vërtet është armë shumë e fuqishme joshëse mes qifteve. Për t'i lërë mbresa partnerit tuaj, buzëqeshja është e rëndësishme sikurse ajri për mushkëri. Ajo hapë rrugët e komunikimit dhe zbutë edhe zemrat me të ngurta, madje edhe të atyre që janë "Macho meshkuj". Psikologët thonë se nëse mashkulli buzëqesh, me këtë u jepë shenjë të kaloni në aksion, e nëse edhe ju ia ktheni buzëqeshjen, plotësisht e keni ç'armatosur.
Nëse vërtet dëshironi ta joshni simpatinë tuaj, ja një mënyrë e buzëqeshjes që do ta mbaj mend gjatë: Shikoni anash, pastaj shikoni simpatinë tuaj pa e lëvizur kokën dhe buzëqeshni që shkëlqimi të vërehet në sytë tuaj kur ta vendosni kontaktin me sytë e simpatisë. Është me rëndësi të mos aktroni gjatë kësaj, po të buzëqeshni nga zemra. Nuk është mirë asnjëherë të aktrohet gjatë buzëqeshjes. Hipokrizia shumë shpejtë kuptohet nga njerëzit tjerë dhe vërtet dallohet nga buzëqeshja e ngrohtë dhe e sinqertë, ngase sytë në vend se të shkëlqejnë mbeten të ngrirë dhe të ftohtë. Nëse arrini të buzëqeshni ngrohtë, mund të fitoni gjithçka që dëshironi nga njerëzit tjerë.
Prandaj, le ta përkujtojmë sërish një pjesë të një lutjeje irlandeze që thotë: Gjej kohë për buzëqeshje - buzëqeshja është muzikë e shpirtit.
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
WORLD
Sat May 12 2007, 12:20pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
hmmmm barvo pershkrim i bukur

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
sT...
Sat May 19 2007, 07:19pm
PeAcE

Registered Member #261
Joined: Sat Dec 23 2006, 09:34pm

Posts: 788
Trova il tempo per sorridere.
E' la cura dell'anima!

Une praktikisht e bej gjithe kohes (jam e qeshur per natyre). Eshte me te vertete kure e mire

In heaven, all the interesting people are missing
Back to top
shkodra
Sun May 20 2007, 01:00pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
kisha pas qefe me te pa nje here sa e qeshur je....se ketu te gjith te qeshur jane , kavaliera.bossa...pastaj kot nuk i thojne chat!!!!!!!!!

no comment......
Back to top
WORLD
Thu May 24 2007, 01:11pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
shkodra ! SHKRUJ TE ILUZIONE OPTIKE !!! sdin me dallu forumin e chatin ?! lol
ka dhe ma keq , ma beso !

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
shkodra
Sat Jun 09 2007, 02:53pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
naqe me diferencen e dalloj......pastaj kush nuk te thote ty se ky forum nuk ashte kthy ne chat?.........[ Edited Sun Jun 10 2007, 11:32pm ]

no comment......
Back to top
WORLD
Sun Jun 10 2007, 04:33pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
shkodra ka shkruar:

naqe me diferencen e dalloj......pastaj kush nuk te thote ty se ky forum nuk ashte kthy ne chat?.........


tham qe ke te drejte ...........

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
Albania
Sun Jun 10 2007, 10:46pm
Zemrushi Rrapatushi

Registered Member #466
Joined: Tue Feb 06 2007, 10:33am

Posts: 386
une si naytre jam e qeshur shume biles ....dhe nga studimet e ndryshme eshte nxjerr s ee qeshura sgjaste jeten (ku futen dhe shume faktor te tjere si ambjenti , ushqimi etj ) po ja le super girl ta shpjegojne me trema se pertoj s all

'une si naytre jam e qeshur shume biles ..'

Altin eke emrin? apo altine? un te njoh per mashkull.
shkruhet un si natyr jam shume 'i' dhe jo 'e' qeshur.
nejse nuk e di ku i keni marre kto iluzjone t'gabume
se un kam njoft njerz qe kan pas perher buzen ne gaz
dhe kan nderru jet, un mendoj qe kjo shprehja 'ai qe
qesh shume i zgjatet jeta' asht si tip shprehje ku
njerzit e kan perdor si tip lavdrimit , dhe jo qe asht
e sakt qe qesh shume edhe po bahesh 200 vjec
nejse boll fola se ju smerrni vesht :pKa vetem nje menyre per te qene i lumtur: te jetosh per te tjeret.
Back to top
.: Deno :.
Sun Jun 10 2007, 10:56pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Zemrushi ka shkruar:

mendoj qe kjo shprehja 'ai qe
qesh shume i zgjatet jeta' asht si tip shprehje ku
njerzit e kan perdor si tip lavdrimit , dhe jo qe asht
e sakt qe qesh shume edhe po bahesh 200 vjec
nejse boll fola se ju smerrni vesht :p
he mar tiiiiii .... gjithkund den me i fut hund ti mar djal ... gadit naj telefon , njat ban den edhe me dhan mend pale ...pis %-6

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
SuperGirl
Sun Jun 10 2007, 11:33pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
shkodra ka shkruar:

naqe me diferencen e dalloj......pastaj kush nuk te thote ty se ky forum nuk ashte kthy ne chat?.........

Kush e di se kush e kthen forumin ne chat...... !lol
Pastaj shkodra, ne nuk kemi pse te hiqemi si te qeshur ose si 'perfekta' ne forum. Ato anetare qe njoh edhe ne real jane vertete keshtu si duken, ta siguroj.
;)

E qeshura te zgjat jeten....hmm zemrush, kjo shprehje eshte thjesht nje tip "mashtrimi" dhe po ta mendosh me gjate, jo vetem ne aspektin kohor, i bie qe e qeshura a ndihmon qe te ndihemi me mire, ti perballojme gjerat me me qetesi dhe t'i marrim pak lehte. kjo nenkupton zgjatjen e jetes. Mos i shiko gjerat ne vije kaq te drejte.......ne qe qeshim gjate tere dites i bie qe te mos vdesim kurre !lol !lol
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Albania
Mon Jun 11 2007, 12:35am
Zemrushi Rrapatushi

Registered Member #466
Joined: Tue Feb 06 2007, 10:33am

Posts: 386
Ne fakt kot s'kan than ai qe qesh
qesh i fundit demethan mduket
qe ai i fundit jetoka ma gjat e sakt
hahahaha e keni myt krejt me kto:P

Ka vetem nje menyre per te qene i lumtur: te jetosh per te tjeret.
Back to top
WORLD
Mon Jun 11 2007, 09:53am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
e qeshuna ...aja a ilac ....ne vecanti kur me gicilojne apa kur me bajne me qesh ...pse jo ...dhe kur shoh ndokend tu qesh .....me shkakton nje stres pozitive .......

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
SuperGirl
Sat Aug 18 2007, 03:26pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Lexova para disa ditesh ne nje gazete, qe meshkujt nuk mund t'i rezistojne nje femre qe qeshet Te Altini paska efekt...besoj se edhe per te tjeret do jete ashtuBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
ShKoDrAn_NyC
Mon Aug 20 2007, 05:11pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
nje e qeshun thojne ta zgjat jeten 10 minuta keshtu qe qeshni popull se asht ilaci ma i mire per me jetu nje jete te gjate e te lumtur...
Super sa per te qeshunat e femnave vec me ken Gay qe mas mi rrezistu nje mashkull


Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
SuperGirl
Mon Aug 20 2007, 11:30pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201


[ Edited Sun Feb 10 2008, 01:07pm ]Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
ShKoDrAn_NyC
Tue Aug 21 2007, 12:26am
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
qe edhe me smiles edhe mi morre mend e krese...ahahahaha

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
Go to page  1 2 3  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2893 sec, 0.0870 of that for queries. DB queries: 64. Memory Usage: 3,116kB