Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Sofra e Muhabetit - Zone e lire :: Diskutime - Debate - Problematika
 
<< Previous thread | Next thread >>
SA MA SHUM TE KESH - AQ MA SHUM DISHRON
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
::bud::
Thu Sep 20 2007, 09:57pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Qfar mendoni per ato qe kan pare boll the gjithji kthehen ne arroganta, mosmifilles, dhe koprraca.
A keni pas raste kur dikudh ju ka lup dhe nuk ja keni dhan?
ose
Njihni dike (mos jepni emer apo detaje) qe asht i pasun dhe nuk asht mirnjohs?

Parja te ban per veti! !sad
Back to top
L - N
Fri Sep 21 2007, 05:28pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
=>

[ Edited Wed Feb 06 2008, 09:14am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
::bud::
Sun Sep 23 2007, 05:50amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Lec me fal po me ke keqkuptu totalisht. Un apsolutisht nuk jam kundra te pasunve.
Un po diskutoj per ato qe kan pare edhe me shi b**** po i harrojn ato qe ndoshta kan pak nevoj dhe disa nderrojn edhe mentalitetin per te varferit.
Un njoh njerez qe nuk i shkel kama ne toke po ne tapet 24 ore dhe nuk dine se prej kan ardh. Leku i madh dhe i tepruem,tham se rndikon shum ne jeten e njeriut.

kaq desha me diskutu.
Me vjen keq shum nqse je ofendue.
Back to top
L - N
Sun Sep 23 2007, 10:00am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
=>

[ Edited Wed Feb 06 2008, 09:15am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
::bud::
Mon Sep 24 2007, 09:42pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Aj qe lup ka njene faqe te zeze
por aj qe ka teh nuk te jep i ka te dyja.

qa mendon ti per kyt shprehje?
Back to top
L - N
Tue Sep 25 2007, 07:45pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
=>

[ Edited Wed Feb 06 2008, 09:15am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
::bud::
Wed Oct 03 2007, 08:42pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
e kam fjalen ketu lec.

Qe kam pas shum raste kur kam ndej me bosa (tham milioner) dhe i kam lup disa here me me ndihmue me que ndij ndihme ne Shqiperi. Pra e kam ba njenen faqe te zeze tuj e perule vedin. Por me ka ba pershtypje kur me tha pse te lodhem un per te tjeret. Pra ai kishte (me bollek) dhe kishte hupur zemren per te tjeret qe kan nevojen e nji kashate.
Qe ate dite un e them shpesh kete shprehje.

Aj qe lup ka njenen faqe te zeze
por aj qe ka the nuk jep i ka te dyja faqet e zaza.

tham se asht ma e kjart Lec.

Me shum rrespekt.
Back to top
L - N
Wed Oct 03 2007, 09:10pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
=>

[ Edited Wed Feb 06 2008, 09:15am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
123456
Thu Oct 04 2007, 01:46pm

Registered Member #1001
Joined: Thu Aug 02 2007, 11:18am

Posts: 394
Kur e kan pyte Sr. John Davison Rockefeller se kur do te kishte mjaft para, ai eshte pergjigjur: - "Sapo te kem pak me shume!"
Back to top
::bud::
Sat Oct 06 2007, 12:19pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
tamam e drejt njeriu nik ka te ngime me pare. Sa ma shum te kesh ag ma shum don.
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sun Oct 07 2007, 02:06pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Naqe parja asht e mire se ta ban jeten ma komode dhe ke ma pak probleme te pakten ne ate aspekt. 8)
Kur ke shume natyrisht qe don me ble dicka ma te bukur dhe ke ma shume mundesi... thojne ban hapin sa ke kamen... Rendesi ka mos me ngatrru prioritetet dhe paren me e gezu me familjen tane e ndihmu njerez po pate aq shume... Kam ma gezim kur shoh rreagimin e dikuj prej nji dhurate sesa kur marr nji dhurate une prej dikuj...
Ke njerez qe parja i prish dhe rrine tu e rujte tan naten si koprraci dhe harrojne me jetu.. ~:( .


I care and I wish well!

Back to top
::bud::
Mon Oct 08 2007, 12:45pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Zotni Lec.e kam zemren e madhe dhe jap qa tmundem per ato qe nuk kan ose kan pak. The i falem nders Zotit per ate qe m'ka than.
Per sa i perket bosit tand nos ju shkeput sepse shpejt do vije koda qe shkodra te bahen vend investimi nga te huajt . Edhe un punoj inginjer teknik the kam disa koleg te mi ingjinjera qe po mundohna me kriju nji ide per investime. Shpresojm te na dali rasti se un aty e kam piksynimin.
Te uroj tana t'mirat dhe ishalla aj bosi jot i zghohet mendja.

PS. Na nis noj lek masi punoke security ne Bank? Ska gja se jan Sterlings. Hah h aahahahaa

a-cat Edhe un djej shum gezim kur jap sepse kur marr prej dikuj. Nji dite do te shperblehet!!!
Back to top
L - N
Wed Nov 21 2007, 11:35am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
=>

[ Edited Wed Feb 06 2008, 09:16am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
belgium
Thu Nov 22 2007, 09:50pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
edhe ai i pasuni para se mu pasunu ka ken si tan e ka fol si tan,me zemer te madhe por mvaret se si i ka fitu?se po te punosh tan jeten e u dashka me i dhan kujt gja,e mrapa i bahet ves e nuk ta shlonderennuk jam pro......nji i pasun e nji i varfen qe sju ndihet zani i gojs jan ato qe i kane te gjitha.e po te dy krahasimet e mesiperme,ma ne te kundert nuk jan te knaqun kurre,vec momentalisht i kajn,se sigurisht kan me met me gisht ne goje.kot nuk ja thojn asaj shprehjes,mos te namt parja......
Back to top
::bud::
Wed Nov 28 2007, 10:03pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
ke te drejt Belgium.
Po ka disa njerez qe fatkeqsisht nuk e kan mundesine me fitu buken e gojes per arsye te ndryshme qe nuk varen prej tij.
Po aty jam dakort me ty kur nji person asht demel dhe e merr paren qyl prej te tjereve dhe nuk mundohet me ba paren me hak te vetin.
Back to top
::bud::
Wed Nov 28 2007, 10:04pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Leco, U ba hahaaaa

...mi nis me pllum nja 2 zarfa sa mi msue rrugen. hahaa
Back to top
belgium
Wed Nov 28 2007, 11:01pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
::BUD::.......pershendetje, po edhe karitasi nuk mundet kurre me i ndihmu te gjithe....perderi sa exziston bursa economike,ashte dicka qe ka te drejte,ne kete profil.frutat,drithi,nafta,vleresimi i mineraleve,rezervat ujore,peshkimi etj etj...po mos te viheshin nen mbiadministrim mendoj se do te exzistonte kaosi,lufta per mbijetese dhe jo siq exziston sot lufta per teritore,e pasurim.nje gje nuk shkon,ku ne kete bote acoma exziston,prehistoria ku ne skain tjeter,teknologjia.sot flitet per globalizim,ku nuk jam pro!sepse vec perzierje dhe pagese shume te pa arsyetuar,do te ndodhe.sot shtetet e pasura,po rrezikohen cdo dite,nga fenomeni i avancimeve te shumta,ndaj kombeve qe jane duke evoluar,me hapa galopante ku vec dobesim,sjell ndaj super fuqive exzistuese qe vec jetojne,me yndyren e perfituar me te padrejte,ndaj barbarive qe ato kane bere dhe mundohen te gjejne okazion.zia e bukes nuk exziston,ne mase por individuale sepse nuk duhet te harrojme sepse jetojme ne nji bote dhe shoqeri,kapitaliste.dhe ne kete shoqeri sundon vetem ligjet e XHUNGLES.me te vertete kemi pasur nje diktature,cnjerezore por njerezit mbijetonin,gjithmone duke punuar sepse ishte shtet socialist,por sot eshte e pa kuptueshme,kur SOCIALISTET qeverisin, ne nje demokraci kapitaliste ku vec bien ndesh ,njera me tjetren......realiteti po e tregon cdo dite,dhe ketu ku jetoj......cdo dite po hidhen ne rruge,punetoret nga mbydhjet e companive te shumta,dhe ato po drejtohen drejt shteteve te ish bllokut sovietik,ku dhe ne ishim,perse??sepse krahu i punes paguhet shume me lire,dhe nuk jane te detyruar te paguajne solidaritet,dhe taksat....dhe se shpejti varferia,do lulezoje ne europen e endrave.....dmth....cdo dite lind varferia,dhe kurre nuk mbaron......te uroj shendet
Back to top
ShKoDrAn_NyC
Fri Nov 30 2007, 03:12pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
te gjithe njerezit dojn me pas shume pare. Problemi asht se disa njerez nuk dijn mu nal kurr... e po nuk i andive lezetin pares ma mir me kne pa te se kot per dreq je tuj e fitu... nji jete asht kjo e po nuk e shijove kur e ke mundsine atehere kot punon e fiton lek...

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
::bud::
Fri Nov 30 2007, 09:02pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
belqium pershendetje qjithashtu.
Qe ne fillim, un nuk e kam pas muhabetin te shtetet e varfra dhe te pasura po tek individi i pasur ndaj individid te varfer.
Jam shum i sigurt qe sot parja asht teper e veshtire mu fitu, por disa njerz kan lindur te pasur dhe nuk din as me la pjaten e tyre masi hajn buk. Dhe ngaqe kan shum para dhe jeta e tyre asht fush me lule nuk i shkon ndermend per ate qe ska as buk per me hanger.
Qfar vleret ka jeta dhe paret e tija kur nji dite si te gjith do te vdese?
Pra per mue kjo asht jeta, po pata diqka ma teper se duhet ndjehem teper keq dhe me vret teper ndergjegja kur ka familje qe jan teper keq per buk, sepse ndoshta ashtu do te isha kene edhe une?!

Me ju than te drejten un nuk kisha jetu normal po te isha i mytun ne lek. Ma i kenaqun je kur ke aq sa duhet sepse lumturia nuk fitohet me lek.
Back to top
vesalio
Mon Jan 28 2008, 05:45pm
Registered Member #1603
Joined: Wed Jan 23 2008, 04:22pm

Posts: 3
Asht nji shprehje qe Balzaku e thote te libri ''Iluzionet e Humbura'' : ''Aty ku mbaron varferia fillon kopracia''. Asht e vertet se sa ma teper tkesh deshiron me pas edhe ma teper, asht ne natyren njerzore mos me u ngi asnjihere, bile sa ma shume ka, aq ma teper don me pas, si tthush don me ken pak si posesiv, megjithse asht i vetdijshem se nuk munet me pas kurr gjithcka. Njeriu ne ket mnyre kerkon qi me zotnue edhe nji pjese prej asaj qi munet me u marre, dhe sfundmi kur ai asht pran castit te fundit te jetes se tij e sheh at thesar tmledhun e per te ma nuk ka kuptim. Ai bile as nuk don si me kene, megjithat ngurron me ia dhane kujt, sepse prape don ta kete te veten. Si te thush paraja i shnderron njerezit, prap shprehje balzakiane, po me shum kuptim. Shih per shembull sa mire jetohet kur je i qet, kur ke aq sa te jesh i lumtun edhe nese nuk je i pasun. Asht ma mire pak e shpirtnisht mir, se shume e me shpirt tbjerrun. Sfunmi kur vdes, gjith kjo pasuni asht vec nji germalle qi per ty ma nuk ka vler, por po ti kishe dhane nga kjo pasuni te tjereve, ajo do t'ishte shndrrue ne nje thesar qi pshton jete, kurse kshtu ne nje mal mbeturinash si nuk i duhen askujt. Je ba edhe vet pjes e ktyne meturinave, si per me kujtue sa vlere ke pas. Nese do t'ia kishe dhane te tjerve do t'ishe ba pjestar i zemrave te shum njerezve duke u shndrrue ne thesar.
Ma mire me jetu i lumtun e me pak se i pasun e asgja nshpirt.
Back to top
scutari82
Mon Jan 28 2008, 11:54pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
kjo teme asht shume komplekse edhe vetem desha me thane nji fragment qe e kam nigju tek nji program televiziv mbi nane terezen ku u thote qe shume persona e shofin nane terezen si shenjetore dhe si nje nga personat me te mire ne bote por ka edhe shume persona qe e shofin ate si milionere sepse shoqata qe aja drejtonte kishte me miliona $ ne bank account edhe jo te tan lekt po u shfrytezoshin per me ndihmu njerezit e varfer ashtu sic ndodh me cdo shoqate bamiresiet vetem 20% shkon per me ndihmu te varferit pra ata qe nuk kan, vuna re kru qe ka disa persona qe jan shume materialista un per vedi nuk nuk jam aq materialist po prape ne vend qe me pas nji mazda kisha dasht me pas mercedes edhe ne vend qe me pas shpin qe kam do kisha dasht me e pas nji ma t'mire dmth besoj qe asht normale qe me synu pak ma shume se ca ke edhe deri diku jam dakord me bud poashtu ku deri diku jam dakord edhe me lecin pa nuk e ka kush per detyre me t'nimu bud edhe zoti lec m'vjen shume mir qe ti ke optimizem per investim ne shkoder se un jam shum pesimist jam prej atyne tipave qe i kam shume inat ata kafet me bisht edhe shkodra ose shqiperia me ata gjana jeton hala llogarite me marr nje certifikate lindjet duhesh me dhan 5000 lek zoti lec me keqardhje e tham pa nuk asht shkodra per mu edhe un vete nuk njof nji person n'shkoder qe asht ba i pasun pa pislleqe pa ja fut dikujna
Back to top
SYZEZA
Tue Jan 29 2008, 08:17am

Registered Member #828
Joined: Tue May 15 2007, 09:55am

Posts: 291
ASHT MASE E VERTET SE SA MA SHUM TE KESH AQ MA SHUM DISHRON, DHE MU PERSONALISHT NUK ME DUKET GABIM. ME DUKET MASE NORMALE QE ME PRETENDU GJITHMONE E MA SHUM. PO, ME RRUGEN TANDE DREJT PASUNIS NUK DUHESH ME SHKEL TE TJERT E ME I HARRU ATA QE DERI DJE KAN KEN MIQT E SHOK TUJ. JAN NJEREZ QE DERI PARA 7-8 VJETSH KAN ARDH TE TI ME T'I QA HALLET, ME TE KERKU NDIHM SE NUK KAN PAS BUKENE GOJS E TI KE DA NJAT PAK QE KE PAS ME TA, E SOT QE KAN PAREN E DYNJASE NUK DOJN ME DIT A JE GJALL. KJO ASHT GJAJA MA E ULT QE MUND TE BAHET, SE ATA NJEREZ NUK KAN SHOQNI(ATO QE I KISHIN NUK I FREKUENTOJN SE NUK JAN PASANIK SI ATA, ATA QE KAN JANE VEC SHOKE INTERRESIT) E PER MENDIMIN TEM NUK MUNDEN AS ME FJET RAHAT NATEN.
Back to top
::bud::
Tue Jan 29 2008, 01:45pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
gezohem shum me mendimet tuaja dhe me bajn shum krenar qe kan shkodran qe mendojn qe leku nuk sjell lumturi por vete shpirti dhe mirsija e nje personi.

scutari82

vesalio - nuk di qa me shtu as qa me hek prej shkrimit tand se i ke vu pike. bravo

scutari82 - ke shum mendime te pjekura dhe flm qe more pjese ne kyt teme. Aty e kam fjalen edhe un qe nuk ka fort randesi sa lek ke po si i shfrutzon. A e thyen dot koprracine dhe behesh i mosperfiles kundrejt shoqerise qe te rrethon. Paret e rujtuna nen jestek i han tenja kurse vlerat dhe moralet e nje personi nuk vdesin kurr.

SYZEZA - jam teper i kenaqun me mendimet tuaja dhe jam plotesidht dakort me ty. Pasuria e tepert te hup nderin dhe karakterin.
Ne pak a shum te gjith kemi vuajt dhe e kam ndjere vehten me mire athere kur hasha vetem nji buk e djath sesa tani.
Pra mos te harrojm se te gjith kemi filluar nga zeroja dhe nuk duhet te harrojm se kemi qene vete te varfer.
Ndihmoni ate qe ju kerkon ndihme dhe ta dine per nder.

me shum rrespekt bud dhe ju lutem mbani kete ndergjegje.
Back to top
L - N
Sun Jan 25 2009, 01:09pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Sigurisht sepse jetojm ne bote materiale ku gjithca e mi gjithca qenron permirsimi material, kjo nuk asht vetem mode e njerzimit por sot asht ba mentalitet i shoqnise "t'zhvillume demek" per mire apo per keq.

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
drejtesia
Sun Jan 25 2009, 01:11pm

Registered Member #2554
Joined: Tue Jan 13 2009, 10:53am

Posts: 1411
per mua nuk ndodh kjo gje,nuk e kuptoj pse njerzit nuk arrin te vlersojn ato qe vertet jan te rendesishme
Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3772 sec, 0.0908 of that for queries. DB queries: 66. Memory Usage: 3,096kB