Forums
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
belgium
Fri Jun 05 2009, 05:50pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Antropologjia (greqisht Ανθρωπολογία, άνθρωπος, enthropos = "njeri" dhe λόγος, legos = "njohuri, dituri, mesim") eshte shkenca qe studion njeriun ne te gjitha kendveshtrimet dhe veprimet jetesore, qofte shoqerore ashtu edhe kulturore dhe fizike.

Antropologjia apo njohurite mbi njeriun, mbi zhvillimin e vetive trupore dhe shpirterore te tij, behen ne disa fusha si p.sh antropologjia biologjike para se gjithash merret me shoqerite fisnore, kendeveshtrimi gjeografike i llojeve te njeriut te soteshem, (Racat e njeriut) si dhe zhvillimet individuale te njerut se bashku me zhvillimet trupore te njeriut. Me studimeve si te qenies njerezore, pozicionimit te tij si i veeante ne gjithesi, sjellja e tij ndaj mjedisit dhe natyra e dyfisht krijuese dhe trupore behen nga fusha e anatomise filozofike.

Deget e antropologjise
* Antropologjia fizike
* Antropologjia shoqerore
* Antropologjia gjuhesore
* Antropologjia filozofike
* Antropologjia teologjike
* Antropologjia biologjike
* Antropologjia historike
* Antropologjia forensike
* Antropologjia kulturore

Antropologjia kulturore (gjithashtu e njohur si, etnologji, studimi mbi popujt, antropologjia apo antropologjia social-kulturore) eshte shkenca qe studion sjelljen shoqerore, strukturen ekonomike dhe fetare te popujve dhe te grupeve te popujve.

Historia e antropologjise
Metodologjia e antropologjise socio-kulturore konsiston ne etnografine, proces qe perfshin te jetuarit per nje kohe te gjate midis objekteve te studimit. Antropologu i pare qe perdori kete metode eshte Bronislaw Malinowski, gjate studimit te tij te banoreve te ishujve Trobriand. Malinowski, antropolog polak i arsimuar ne Angli, konsiderohet si "babai" i antropologjise socio-kulturore.

Antropologe te tjere te njohur jane: Claude Levi-Strauss (i shkolles strukturaliste), Marcel Mauss, Emile Durkheim, Radcliffe-Brown (i shkolles funksionaliste), Mary Douglas (studiuese e teorise kulturore te rrezikut) etj.


[ Edited Sun Apr 11 2010, 07:03pm ]
Back to top
~*Christel*~
Wed Mar 24 2010, 10:28pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
Ke harru edhe atropologjine politike,qe percakton pushtetin.
Antropologji ekonomike,ndryshimet e tregjeve!
Antropologjia sociale,kulturore dhe etnologjia perdoren shpesh si sinonime.

Antropologjia shfaqet fillimisht rreth gjysmes se viteve '800. E ne fillim quhet sociologji,me vone ka edhe nga ato qe e percaktojne si shkence politike.


Lind per 2 motive:

Si pasoje e lindjes se kolonizimeve,kur shtetet me te medha si anglia apo franca shtrijne pushtetin e tyre drejt azis apo afrikes. Lind si pasoje e nevojes per te njohur popujt e tjere,ne menyre qe te kontrollohen ma mire.


Klima positiviste qe ishte kriju, e shndrron antropologjine ne shkenc humane. Besohet se nga te gjitha shkencat humane,ajo te jete me shume se tjerat.


Do te flitsha deri neser per antropologjine. Love it


[ Edited Wed Mar 24 2010, 10:30pm ]
Back to top
belgium
Wed Mar 24 2010, 10:30pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
~*Christel*~ ka shkruar:

Ke harru edhe atropologjine politike,qe percakton pushtetin.
Antropologji ekonomike,ndryshimet e tregjeve!
Antropologjia sociale,kulturore dhe etnologjia perdoren shpesh si sinonime.

Antropologjia shfaqet fillimisht rreth gjysmes se viteve '800. E ne fillim quhet sociologji,me vone ka edhe nga ato qe e percaktojne si shkence politike.


Lind per 2 motive:
ke te drejt naqe po gjinekologjin aban me than ne kto momnente?// hahahhahaha

Si pasoje e lindjes se kolonizimeve,kur shtetet me te medha si anglia apo franca shtrijne pushtetin e tyre drejt azis apo afrikes. Lind si pasoje e nevojes per te njohur popujt e tjere,ne menyre qe te kontrollohen ma mire.


Klima positiviste qe ishte kriju, e shndrron antropologjine ne shkenc humane. Besohet se nga te gjitha shkencat humane,ajo te jete me shume se tjerat.


Do te flitsha deri neser per antropologjine. Love itBack to top
~*Christel*~
Wed Mar 24 2010, 10:31pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
Antropologjia culturale ka origjine recente,lind ne Usa.
Ajo sociale ne B. e madhe,kurse etnologjia vjen nga frengjishtja
Back to top
~*Christel*~
Wed Mar 24 2010, 10:35pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
belgium ka shkruar:


ke te drejt naqe po gjinekologjin aban me than ne kto momnente?// hahahhahahaEgziston edhe antropologjia mjeksore,ban reflektime kritike ndaj disiplinave biomjeksore. Edhe parentele ekziston,por se di a do te ket specifike ne ate sfere qe don ti hahah


[ Edited Wed Mar 24 2010, 10:36pm ]
Back to top
belgium
Wed Mar 24 2010, 10:46pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
~*Christel*~ ka shkruar:

belgium ka shkruar:


ke te drejt naqe po gjinekologjin aban me than ne kto momnente?// hahahhahahaEgziston edhe antropologjia mjeksore,ban reflektime kritike ndaj disiplinave biomjeksore. Edhe parentele ekziston,por se di a do te ket specifike ne ate sfere qe don ti hahahsikur edhe zigmud froid ka fole per te apo jo??
Back to top
~*Christel*~
Wed Mar 24 2010, 10:56pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
Me sa di,Frojdi flet per shndrrime antropologjike fizike dhe sociale! Por,se di tamam deri ne cpike te ketyre shndrrimeve
Back to top
belgium
Wed Mar 24 2010, 11:50pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
~*Christel*~ ka shkruar:

Me sa di,Frojdi flet per shndrrime antropologjike fizike dhe sociale! Por,se di tamam deri ne cpike te ketyre shndrrimevepo ke shum te drejt ...
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2313 sec, 0.0804 of that for queries. DB queries: 41. Memory Usage: 2,629kB