Forums
Go to page  1 2 3 4
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
visho
Fri Sep 21 2007, 06:45pm

Registered Member #1144
Joined: Fri Aug 24 2007, 09:47pm

Posts: 2064
Ndodhem ne Itali dhe e quajta ket tem keshtu sepse sot isha tek berberi me u qeth dhe aty vjen nji zotni nga nje qytet ne jug te Shqiperis me dy fmi te vegjel qe nuk i kishin ma shum se 5-6 vjeç , masi pershneti berberin u ul me prit rradhen e qysh se hini e deri samerdhi rralla mu u qetha dhe po delsha nuk bani gja tjeter veç tuj ju fol fmive italisht,ket person un e njoh mir dhe kur po delsha u çu me me pershendet se kur hini nuk me kishte vu re se ishte i xanun tuj fol at italishte te te lodhun si e flasim shumica prej nesh,e aty sdurova e i thash A TE VJEN MARRE folju mar fmive shqip se edhe se ju fole italisht tan e kuptunen se je i huj .
E hapa ket tem jo per debate e as me mu pergjigj kush por qi kush ta lexojn te rreflektojn e ne qoft se asht prin o neser bahet prin tju flasin fmive shqip se gjuhen e vendit ku jetojn kan per ta msu neper shkolla si ky rast ka sa te dush me perjashtim kur fmit rriten nga gjyshat.

FaleminderitBack to top
ShKoDrAn_NyC
Fri Sep 21 2007, 07:24pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
ke shume te drejte visho e jam 100% dakort me ty... po ca me ba disa dojn me ba sikur kan kap hanen me dore e don me e mohu te qenunin shqiptar...

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sat Sep 22 2007, 12:02am


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Teme interresante Visho.
Ktu ku jetoj une asht komplet Bote tjeter ne krahasim me Europen. Nigjoj shume per mentalitetin e Shqiptareve qe jetojne ne Europe dhe asht shume siperfaqsor. Kushrina jeme erdhi prej Italise ktu dhe nuk kishte qefe me diftu nacionalitetin e vet po thoshte ngaqe flite italishten perfekt, jam italjane. Mu mu duk skadaloze me mohu vedin po besoj atje ka shume urrejtje per rracen tone. Kur mohojme vedin, ca presim prej te tjereve. Duhet me e fitu rrespektin per kush jena dhe potencialet qe kena. Nejse se u devijova prej temes, une mendoj qe femijet nuk ka gja ma te bukur se me ju mesu gjuhen e nanes. Une per vedi mundohem edhe pse vetem une flas me ta po tash vajza ka shume deshire e shkon ne internet e meson me nji program dhe me dhin gazit kur vjen me shprehje te ndryshme. Tingellon edhe ma bukur gjuha jone prej gojes se saj hahaha. Ktu ne fakt, mesuesit te shtyjne me i mesu femijes gjuhen e nenes sepse asht shume bamirse dhe e ndihmon femijen ne njohuri ne pergjithsi. Mesoni kete gjuhe se nuk kena shume pasuri tjera . !sad

I care and I wish well!

Back to top
BRUNJA_USA
Sat Sep 22 2007, 02:32am
MRS.

Registered Member #1062
Joined: Sat Aug 11 2007, 02:54am

Posts: 1395
TE MOHOSH PREJARDHJEN TANE ASHT TE MOHOSH VETEN.POR NE DUHET TE RESPEKTOJM EDHE AMBJENTIN KU JETOJM DHE RRETHANAT QE NDODHEMI .TE FLASESH DY GJUHE ESHT NJE KRENARI E MADHE CFARDO LLOJ GJUHE QE TE JET.PERSA I PERKET RUAJTJES SE GJUHES SHQIPE MENDOJ SE ASHT NJE FAT I MADH QE NJE FEMIJ EDHE PSE I LINDUR NE TOKE TE HUAJ FLET EDHE GJUHEN E NANES SEPSE HERET A VON KJO GJE KA PER TA NDIHMUAR NE JETE DHE NE SHKOLL.PUNOJ ME AMERIKAN NE NJE ZYRE AVOKATESH DHE TE GJITHE ME THON QE NA MESO SHQIP DHE SHOQJA IME AMERIKANE FLET MIRBOLL SHQIP DHE KUR ERDHI NE SHQIPERI KETE VER E NDJEU VETEN SHUME MIRE QE FLISTE SHQIP..FEMIJET TAN KAN ME KEN KURESHTAR KU KEMI LINDUR DHE KU JEMI RRITUR DHE MENDOJ SE DO JEN SHUME MIRNJOHES QE TRASHEGOJN EDHE GJUHEN SHQIPE NQS NE UA MESOJM..PRAP KETU JETA ME KA MESUAR SE NQS JE NE NJE AMBIENT TE HUAJ DHE FLET GJUHEN TANE ASHT MUNGES RRESPEKTI NESE ATA QE KE AFER NUK E FLS ATE GJUHE.KA PATUR SHUME RASTE QE KAM KEN TU FOL NE TELEFON SHQIP ME DIKE NE NJE KAFE APO DUKE ECUR DHE NJEREZIT ME KAN THAN GO BACK TO U R COUNTRY PRANEJ EDHE SHUMICA E SHQIPTAREVE NE VENDE PUBLIKE MUNDOHEN TE FLASIN GJUHEN E ATIJ VENDI.POR KA EDHE SHUME PREJ ATYNE QE EDHE NE AMBJENTI SHQIPTARE MUNOHEN ME FOL ANGLISHT DHE ME TREGU QE E DIN ANGLISHTE POR KJO BAHET MA SHUME PREJ INJORANCES SE NJERZVE E SIDOMOS EDHE ATYNE QE KAN MSU NJA TRE FJAL ANGLISHT DHE E KAN MENDJEN E MADHE...PO JU TREGOJ NJE GJA QE ME KA NDODHUR KUR KAM ARDHE NE AMERIK.TAKOVA NJE NGA NJE VEND I LARGET I SHKODRES DHE PO I FLISJA SHQIP KUR AJO SA HER DINTE ME THAN DICKA THOSHTE I SWEAR A GOD PO E VRITSHA TRUNIN SE EDHE NGA THEKSI SPO E MERRSHA VESHT SE SI PO E THOSHTE .E I THASH MOR VAJZE UNE KAM BA TAN AT SHKOLL PER ANGLISHT POR NJIKYT FJAL SPO E MARR VESHT CFAR GJUHET ASHTLOL.AJO MU PERGJIGJ ANGLISHT MAR ASHT SE ISHTU I THON AMERIKANT KUR DUN ME BA BE ..I THASH PO TY A STE VJEN MARRE SE AJO NUK THOHET ASHTU PO MOS NA BAN SE DIN ANGLISHTEN..ME THA PO MAR SE UNE E FLS MIRE SHUME DHE ME THAN TE DREJTEN E NDJEVA VETEN SHUME EGOISTE DHE FILLOVA TU I FOL ANGLISHT DHE METI SE SPO MERRTE VESH GJA E MASANEJ ME THA JA MAR SE TI E KE MSU NE SHKOLL E KTU NUK FLS GJUHE LETRARE..KSHTU QE DU ME PRU FJALEN SE KA SHUME NJERZ QE MOHOJN VETEN E VET MA SHUME PREJ MENDJEMADHSIS ..TE RUASH GJUHEN E NANES DHE TRADITAT ASHT NJE NGA VIRTYTET MA TE MIRA QE MUND TE TRASHEGOSH .....

when ur in love u cant fall asleep cause reality is better than ur dreams !!!!!!!!!
Back to top
kaloresi
Sat Sep 22 2007, 08:59am

Registered Member #1058
Joined: Fri Aug 10 2007, 04:42pm

Posts: 13
Ne disa raste eshte me te ardhe marre por askush nuk eshte perfekt! dikush harro vetin dikush harron nga eshte, dikush ecen shume shpejt ne jete por ne krah te gabuar te rruges! por nuk do kishte kuptim bota po te ishim gjithe perfekt dmth do ishim si rrobota qe dikush na gradon dhe kaq!!

trokit ketu
Back to top
L - N
Sat Sep 22 2007, 09:27am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Na sot jetojm ne demokraci dhe gjithkush ka te drejten e vet me pranu apo mohu nacionalitetin e tij, por asht me kja prej hadhit kur shef fmi shqiptar artista te edukum e te pranum prej tan shoqnis rreth e rrotudh tyne si shemudh ekselent por qi mohojn identitetin e tyne sepse prind e tyne jane tipa negativa ekstremista qi ushqejn fmit e tyne shqiptar mu mshef e mos me lan boten me na respektu ashtu si jena si te mire e si te kqij sepse ne fun te funit jena Shqiptar e jena njerz si tetan tjert por qi kena vujt ma shum se gjithkush me perjashtim te Izraelitve. Une kam 2 djem i madhi asht 3 vjec dhe i vogli 7 mujsh por di me than se djali jem i madh ka le ne Londer por nuk e flet 1 fjal anglisht sepse prioritet asht Shqipja se Anglishten ka me pas koh me e msu ne shkoll.
Une jam krenar qi jam Shqiptar por edhe ma krenar qi jam nga Shkodra e veriu, dhe(menimi personal i jemi ky) nuk jam krenar per tetan ata qi mshefen mas pezimizmit personal dhe qi lajn trunin fmive dhe familjeve te tyne me marre e turp per Shqiptarizem.
Askush (asnji njeri) dhe asnji krim sado i shemtum qi bahet nga bashkomasit e mi nuk me ban me marre e me turp qi jam Shkodran e Shqiptar sepse une dhe 99% e Shkodranve, Veriorve dhe Shqiptarve nukjan si ata .Une e du vedin tem njashtu si jam, njashtu si du idenditetin tem e te gjakut tem Shqiptar, me pak fjal Shqiptari dhe Shqiptarizmi sidomos Shkodran e verior jane pjes e karakterit tem jane une, dhe une smunem me mohu vedvedin por e du fort si Shkodran e Shqiptar por gjithsesi une i respektoj tetan pamvarsisht binjeve te tyne sepse me ju than te verteten mohimi nacionalitetit asht ma shum problem i atyne qi e mohojn vete sepse i grin permrena e tan kohen ju duhet mu shti tan kohen e me rrejt e me jetu jet fallco gjithmon tuj pretendu me ken dikush tjeter por qi skan ku me shku se Shqiptar kan me deke, por asht knaqsi per ne qi e dashurojm idenditetin Shqiptar, verior Shkodran sepse na jena dikushi e perdit e ma mir bahna, perdit e ma shum msojm, perdit e ma shum nryshojm me koht.
Falemners per kyt teme sepse kjo teme me eksiton duke me ba teper krenar qi jam Shkodran, verior e Shqiptar. Ska ne bot si Shkodra, Veriu, Shqipnia e Shqiptarizmi sepse jam i tyne e jan te miat sepse jetoj ne paqe e dashni me vedin.
Lec Neli
Vetem njohuria, eksperienca dhe hapsina s'kane kufi, dhe vetem ura e njohuris dhe eksperiences te con te inteligjenca dhe mencuria e karakterit


[ Edited Sun Sep 23 2007, 11:30am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Holly
Sat Sep 22 2007, 12:36pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
Nuk eshte mir qe femive mos ti mesosh gjuhen shqipe!
Eshte e veshtir se femit shkojne ne shkolle dhe shoket e shoqet e tyre flasim nje gjuhe tjeter,por kur gjinden me shqiptare dhe sidomos me prinderit eshte gabim i madh te mos ju falasim Shqip.

Une kam disa afert te mi kane shku ne itali ku femit e trye kan ken 7/8 vjec ,tani jane 12/13 vjeca dhe nuk din te flasin shqip!!!!!!!!!Prinderit nuk ju flasin sHqip asnje here,kur i takova i thashe po pse ju flisni italisht??,ata mu pergjigje ,qa po ju duhet me fol Shqip!!!per zote me erdhi shum keq per femit edhe per gjysherit e femive.Ata jetojne ne shqiperi e thahen me fol me to........eehh eshte shum gabim.


Tju tregoj diqka tjeter,kur erdha ne Angli ,shkova ne shkolle..flisja pak anglishte,takova nje mesuese angleze...me pyeti nga jam? I thashe Shqiptare,oh tha ajo edhe une jam Shqiptare!! FOLI SHQIP !amazed !!!!!!!!!!!une u befasova ,por u ndjeva shum mir.
Ajo vazhdoi te me tregonte per veten......s'tergjysherit e saj kishin ikur nga Shqiperi qysh ne kohen e Gjergj Kastriotit dhe kishin jetuar ne itali,kjo kishte ardhe 6 vjeq ne Angli dhe qysh ateher jetote ketu.
Imagjinoni sa shum e kan trashiguar gjuhen Shqipe,kjo eshte mesuase e angjlishtes ,por prkthen edhe shqip!
KAN KALUAR GATI 600VJET QYSH KUR S'TERGJYSHERIT E SAJ JANE LARGUAR NGA SHQIPERIA,DHE AJO VAZHDON E FLET SHQIP !!!!!!!!!!!
Ajo flet nje shqipe te vjeter,sikur kan fol ateher , sa her gje e takoj me flet ship dhe me porosit ,mesoju femive shqip,mos ju fol anglish.....ti folju shqip se anglishten e mesojne vete....
UNE JAM HABITUR NGA KY RASTE!!!!ka shum nga ne qe kane 5ose 10 vjet jashte dhe femit e tyre nuk flasin aspak shqip!!!!Eshe per te ardhur turp![ Edited Sat Sep 22 2007, 12:39pm ]

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sat Sep 22 2007, 11:32pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Ke te drejte Holly dhe shume rrenqethse tu mendu se ala ja kane trashigu gjuhen mas qindra vitesh. Gjithmone e kam pase deshire me ja msu po me njate histori qe diftove ti, me shtyn edhe ma shume me ju fole shqip.
Kiss

I care and I wish well!

Back to top
unevete
Sun Sep 23 2007, 12:18am
Registered Member #23
Joined: Thu Aug 10 2006, 11:36am

Posts: 58
Lene mas e pyet, une per vedi jam ne Amerike, dhe bashke me nja dy shoke organizum, ne Houston, Texas, nje kurs shqip per femijet shqiptare(pa pagese, gjithcka ne menyre vullnetare), qe nuk e flasin shqipen. Kishim pyet shume vete nga komuniteti shqptar ketu, dhe na thanen qe ka shume nevoje, e ju hapeni se do ju ndihmojme etj etj, do sjellim femijte etj etj. Biles arritme me siguru klasat ne nje shkolle , i cume ftesa 400 familjeve shqiptare qe jane ketu me poste. (tana me shpenzimet tona) dhe a e dini ca ndodhi. E vume kursin diten e diele, qe shumica (mos me than tan jane pushim) vetem 5-6 familje sollen femijet e tyne, mandej shkoi puna qe e kena vazhdu kursin 9 muaj vec me dy familje. Dhe keto familje, pa perjashtu te gjithe tjerat, vazhdoshin e i flitshin femijve ne anglisht. Biles femijet (sado qe femije jane mund te thote dikush) ishin krenare qe jane amerikane, dhe jo shqiptare. dmth nuk e pranonin veten per shqiptare. Arsyet e familjeve tjera qe nuk i sollen femijet ishin Houstoni asht i madh e smundena me i pru femijet, kena pune, se punojme, ose femijet kane shume ngarkese ne shkolle, dhe sduam ti ngarkojme me shume me shqip. dhe jepnin vec arsye te tilla. Me pas gjithkund ankohen se spo behet gje per komunitetin shqiptar etj dhe po humbet identiteti shqiptar. Ka dhe disa familje, qe pavaresisht se femijet e tyre kane lindur ketu ne Amerike, munden te flasin shqip. (megjithese preferojne ne mes tyre anglisht) por te pakten mund te komunikojne shqip, nese takohen me shqiptare. Nuk e di c'te them por per vete jam shume i demoralizuar me keta shqiptare.
Back to top
::bud::
Sun Sep 23 2007, 06:02amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Per mendimin tem ai personi nuk tham se ka faj. Femijet jan tuj u rrit ne nji vent te huaj dhe naturisht qe aty do marrin shkollimin dhe do te shoqnohen me femijt e atij vendi. Ndoshta aj flet shqip ne shpi me to ku e di ti?
Mandej pse te shofim punet e ati tjetrit? Gjithsecili asht i lire te veproj si te doje me femit e tyre.

Un po te kishe femij Anglisht do ti flisja ne vende publike. Po ama nji gja asht "for sure" shqipen do ja fus ne zemer qe diten e par qe te lindin""si asht vendi bahet kuvendi"
Back to top
Genta
Sun Sep 23 2007, 01:24pm
I'm a playa

Registered Member #625
Joined: Fri Mar 30 2007, 09:20pm

Posts: 59
o visho, naqe, ty po te flasin ne forum shqiptar, shkodran n'gjuhe t'huj prej fillimit e ne fund e po i thu a t'vjen marre atij qe i paska fol fmive n'itali italisht!!!!

say whatttttttt?????
Back to top
::bud::
Sun Sep 23 2007, 07:25pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Genta 02 - Gjuha e huaj asht dhurat qe e kemi fitu ose qe Zoti na e ka dhan. Nuk mund ta gjykosh at tjerin per gjuhen qe flet.
Tham se kerkush nuk flet nji gjuh te huej me shit p**** po trgon kulture dhe mundohet me ece perpara.
njeriu nuk lind i ditur - bahet !

Back to top
visho
Sun Sep 23 2007, 07:32pm

Registered Member #1144
Joined: Fri Aug 24 2007, 09:47pm

Posts: 2064
Kam shetit njaq sa kam mujt por spash asnji Turk,Arab,Anglez a Italian edhe se jetote ne vend te huj nuk i flite fmive gjuhen e venit qi jetote po gjuhen e vet e pa i ardh marre e ne vende publike,masanej na kur takona me njeni tjetrin flasim shqip e pse duhet me ju fol fmive gjuh tjeter e pse duhet me na ardh marre a kujtoni se te rrespekton kush se flet ne gjuh te tij perkundrazi te shajn ma shum se kur mohan prejardhjen mohan gjithça mos me ju ardh marre se jeni Shqiptar se aty ku jetoni venalit kan ba e bajn ma keq por gjithkush dan meja hek vedit e me ja lan atij ma te dobdit qi ska mrojtje,ka per tardh nji dit kur fmija te rriten e te kthehen ndoshta me jetu e punu ne vendin nga kan ardh print ma noshta edhe me kalu pushimet nat velipoj te mrekullueshme qi na jakena diftu se si asht magari ne gjuh te huaj e kan me na than sa zag gamarit paske ken mar bab o nan se keka ma e bukur me e shiju shqipBack to top
unevete
Mon Sep 24 2007, 05:29am
Registered Member #23
Joined: Thu Aug 10 2006, 11:36am

Posts: 58
Bud, gjuha e huaj ashtu sic thu ti asht dhurate qe na e ka dhane Zoti, edhe asht mesu me mund te madh, por kjo sdon me than, qe me harru gjuhen tande. Edhe une ketu ne amerike, kam pa boll turq, italiane, deri edhe kineze, qe femijeve u mesojne gjuhen e vete ne fillim, mandej femija ska hall as derman kur bahet 3-4 vjec a ma shume, dmth pse kur shkon ne kopsht pa e mesu gjuhen e atij vend. dhe femija e kap menjehere gjuhen. kshuqe ska nevoje prindi me u lodh me ia mesu gjuhen e atij vend se dashje pa dashje, e meson prej televizorit, ose femive tjere.
kshuqe duke i mesu femijes gjuhen shqipe, i ban nder femijes, se do i mesosh nje gjuhe me shume, dmth anglishten ose italishten do e mesoje se sben. A ka gja me te mire ose ma te bukur, se sa me dite dhe shqipen.
Back to top
SYZEZA
Mon Sep 24 2007, 09:12am

Registered Member #828
Joined: Tue May 15 2007, 09:55am

Posts: 291
PERSHENDETJE TANVE NJIHERE
JAM SHUM DAKORT ME KOMENTET TUJA PO NUK MUNDENA ME I GJYKU NJERZIT PA E DIT SE SI JETOJN. EDHE UN JAM NE ITALI E SHOF FAMILJE SHQIPTARE QE NUK I MSOJN FMIVE SHQIP E KET JO SE NUK DOJN PO NUK KAN KOHE SE PUNOJN TE DY BURRE E GRU TAN DITEN. MA THONI JU KUR KAN ME IA MESU SHQIPEN? NE 11 TE DARKES KUR KTHEHEN TE LODHUN ETE KPUTUN PREJ PUNET E FMIT JANE NE KOKERR TE GJUMIT? E DI SE TE DHEMB ZEMRA PO KUR KE HALLE EKONOMIKE, PROBLEMI I NJI PRINDIT ASHT ME I SIGURU BUKEN FMIVE.
Back to top
::bud::
Mon Sep 24 2007, 11:17amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Se si flet aj tjetri asht pun per te. Po edhe mos me i msu shqip asht liria dhe e drejta e prindit.
Kto jan probleme familjar qe na nuk mundena me ndehye.
Po asht nji pike tjeter ne kyt rast. Nqse aj burri nuk ka dasht me fole me vishon shqip se ka pas marre ajo po, asht degjenerim.
Back to top
visho
Mon Sep 24 2007, 11:44am

Registered Member #1144
Joined: Fri Aug 24 2007, 09:47pm

Posts: 2064
bud un pranej i thash dhe e vuna si titull temet" a te vjen marre" se zotnia mu me foli shqip po fmive ju flite italisht e fmit i rrit e ama se asht pa pun e per kyt kategori njerzish un tham a ju vjen marre e atyne qi punojn tan diten ndoshta jo, po pak koh mu marr me fmi e kan tan e nuk asht justifikim qi punojn tan diten se un njof edhe njerez qi punojn tan diten e kur them tan diten damethan me shku ne shpi vetem me hanger buk e me fjet por elle se rrin paK me fmit ju flasin SHQIPBack to top
freni
Mon Sep 24 2007, 12:05pm

Registered Member #1129
Joined: Tue Aug 21 2007, 10:41am

Posts: 1112
Ti mar visho ke te drejt se per me msu fmit asht ne doren e nanns .Tanve na punojm prinderit po e gjejn kohen me komuniku me ne . NA qe jena rrit jasht flasim tan diten gjuhen e huj ne shkoll ,ne pun ,por kur mledhena ne shpi na flasim shqip .Un po jap nji shemull vllai jem ka lind ketu dhe asht 17 vjeq dhe flet shqip shum mir dhe thot jam 200% shqiptar.PO un e vlersoj mamen teme qe na flet cdo dit per shkodren per artistat per homuristat per lagjet e shkodres .prandaj po tham nji fjal qe thoshte gjyshi jem nji pik uji qe rrjedh gjithmon e len gjurmen e vet.
Back to top
ShKoDrAn_NyC
Mon Sep 24 2007, 04:49pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
une per vedi fmive te mi do t'ia msoj shqipen se s'ban... se asht marre me ken shqiptar e mos me ta than fmija 1 fjale shqip... ndoshta mas 3-4 brezash edhe mund te hupet gjuha se si ken ane n'doir se ca ka me ba fmija jon me fmit e vet por une per vedi e kam per detyre me ia msu fmise tem shqipen... e s'kam me i foel ndoj here fmise anglisht po vetem shqip... une po shjof prej tana kombsive ktu ne amerike e jane ndoshta qe kan lind ktu me ka 2 breza e prap e flasin gjuhen e tyne... problemi asht me disa shqiptare qe kan marre se jan shqiptare e ata jan personat te cilet nuk ia msojne shqipen fmive te tyne... se ato qe kane i fije kreanri ia msojne shqipen qe c'ke me te.

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
unevete
Mon Sep 24 2007, 05:50pm
Registered Member #23
Joined: Thu Aug 10 2006, 11:36am

Posts: 58
Te lumte goja shkodran_NYC se njashtu si thu ti asht, kush e ka per marre me kene shqiptar, nuk ia meson femijes se vet. se kush asht krenar per dica(ne kete rast gjuha dhe kombesia shqipe) mundohet me ia fut sa ma shume ne gjak femijes.

E ma mire se i ka kendu Gjergj Fishta gjuhes shqipe ska kush me i kendu.

Gjuha shqipe

Porsi kanga e zogut t'verës,
qi vallzon n'blerim të prillit;
porsi i ambli fllad i erës,
qi lmon gjit e drandofillit;
porsi vala e bregut t'detit,
porsi gjáma e rrfès zhgjetare,
porsi ushtima e nji tërmetit,
ngjashtu á' gjuha e jonë shqyptare.

Ah! po; á' e ambël fjala e saj,
porsi gjumi m'nji kërthi,
porsi drita plot uzdajë,
porsi gazi i pamashtri;
edhe ndihet tue kumbue;
porsi fleta e Kerubimit,
ka'i bien qiellvet tue flutrue
n't'zjarrtat valle t'ameshimit.

Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qi këtë gjuhë të Perëndis',
trashigim, që na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.


Në gjuhë shqype nanat tona
shi prej djepit na kanë thánun,
se asht një Zot, qi do ta dona;
njatë, qi jetën na ka dhánun;
edhe shqyp na thanë se Zoti
për shqyptarë Shqypninë e fali,
se sa t'enden stina e moti,
do ta gzojn k'ta djalë mbas djali.

Shqyp na vete, po pik' má para,
n'agim t'jetës kur kemi shkue,
tue ndjekë flutra nëpër ara,
shqyp má s'pari kemi kndue:
kemi kndue, po armët besnike,
qi flakue kanë n'dorë t'shqyptarëvet,
kah kanë dekë k'ta për dhé t'Parvet.

Në këtë gjuhë edhe njai Leka,
qi'i rruzllim mbretnin s'i a, xúni,
në këtë gjuhë edhe Kastriota
u pat folë njatyne ushtrive,
qi sa t'drisë e diellit rrota,
kanë me kenë ndera e trimnive.

Pra, shqyptarë çdo fès qi t'jini,
gegë e toskë, malci e qyteta,
gjuhën t'uej kurr mos ta lini,
mos ta lini sa t'jetë jeta,
por për té gjithmonë punoni;
pse, sa t'mbani gjuhën t'uej,
fisi juej, vendi e zakoni
kanë me u mbajtë larg kambës s'huej,
N'per gjuhë shqype bota mbarë
ka me ju njohtë se ç'fis ju kini,
ka me ju njohtë për shqyptarë;
trimi n'za, sikurse jini.

Prandaj, pra, n'e doni fisin,
mali, bregu edhe Malcija
prej njaj goje sod t'brohrisim:
Me gjuhë t'veten rrnoftë Shqypnia!
Back to top
ShKoDrAn_NyC
Mon Sep 24 2007, 05:52pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
bravo unevete.... i ke ra pikes me i kyt poeme...

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
::bud::
Mon Sep 24 2007, 07:36pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
unevete . Mke ba taman me kja itash me kyt poem. As sht e bukur the prekse.
Muk e kisha lexu tesh 10 vjet.
Back to top
shkodrane100%
Mon Nov 05 2007, 05:47pm

Registered Member #1373
Joined: Wed Oct 31 2007, 06:59pm

Posts: 163
Pershendetje Shkodran ,shume teme te veqant keni hapur.Un per vedi po flas kam pas shanc dmth qe erdha ne usa jo se nuk e dua vedin tim po kuptohet si te gjith kushtet ekonomike na banen me lan vendin ton edhe ketu e kam pase shkru.Nuk e di per evropen por ne usa nuk ka racizem bile ketu te pyesin nga je ,kan qejf me dite dhe kam shume shoke e shoqe american qe me thojne eshte mire me e ruajtur gjuhen e traditat.Po duhet te kuptoni kur je ne nje ambjent te huaj eshte munges edukatet me fol ne gjuhe te huaj se njerezit rreth jush ndihen keq mendojne se flet per to.Un pervedi njoh njerez qe kane lindur ketu dhe e flasin gjuhen Shqipe ne menyre perfekte
Per ne qe kemi ikur prej andej sado mire qe jemi zemren e kemi ne Shkoder .Vendi i huaj i joti nuk bahet
Back to top
::bud::
Wed Nov 07 2007, 09:00pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Ke jashtzakonisht te drejt shkodrane100% ..
Nuk asht edukate me fole shqip (ne kete rast) kur shoqria qe kemi pran nuk e kupton.
Dje isha me nje person qe flet anglisht dhe 2 qe flasin spanjisht. Un e kuptoj spanjishten dhe ato filluan me fole spanjisht, por ai tjetri qe flite anglisht u ndie teper i perjashtuam nga muhabeti dhe nuk mu duk e rehatshme.
Kjo ngjaje me ndoll shpesh...
Si asht vendi bahet kuvendi
Mos me fol shqip ne kete rast asht rrespekt per te tjeret dhe jo mohim i gjuhes tande.
Back to top
visho
Tue Nov 13 2007, 07:39pm

Registered Member #1144
Joined: Fri Aug 24 2007, 09:47pm

Posts: 2064
edhe un tham si ju bud se tjetri duhet rrespektu por ama ne rrall te par duhet rrespektu vetvetja e prejardhja jote se asht marre mas me ta fol fmija nji fjal shqipBack to top
Go to page  1 2 3 4  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.4511 sec, 0.1009 of that for queries. DB queries: 69. Memory Usage: 3,173kB