Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Psikologji dhe Sociologji
 
<< Previous thread | Next thread >>
Sa ndikon psikologjia, gjendja shpirterore ne njerez qe bahen te mvarun (adikt) droge, alkohol ..?
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sun Sep 23 2007, 12:53am


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Une i shoh gjanat si gjana po shumica e njerezve, i lajne kto gjana me ju kontrollu jeten ose me u var prej tyne. Konkretisht po flas per gjana qe kthehen ne vese si duhan, pije e tu maru me droge. Mendoj: Dikush asht i forte dhe nuk e ka personalitetin me u var prej veseve. Atehere ata qe jane te drogum, duhet te ken personalitet qe i pershtatet asaj menyre jetese. A asht kjo dobesi psikologjike apo thjesht njeri i dobet ne shpirt ose i papermbushun ne jete? Boshlleqet, vuajtjet, fatkeqsite i mpijne me dicka qe asht thjesht momentare dhe duhet me u apliku ne trup per me te majte ne ate gjendje shpirterore. Si mendoni ju dhe si me i ndihmu?

[ Edited Sun Sep 23 2007, 12:54am ]

I care and I wish well!

Back to top
SuperGirl
Sun Sep 23 2007, 01:36pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Teme shume e bukur a-cat!
Perdorimi i alkololit dhe drogerave eshte nje plage e shoqerise sone, e cila con ne shkaterrimin e familjes, dhe te vete personit. Ska shume qe kam mbaru se lexuari nje liber me nje te droguar, eshte nje tmerr i vertete, bota e nje narkomani eshte nje bote me vete dhe duhet t'i futesh shume thelle qe ta kuptosh...
Alkoli mund te duket si nje problem i thjeshte, por ai ndikon ne marredheniet personale ne aspektin fizik dhe ne aspektin profesional. Rreth 37% e te alkolizuarve vuajne nga te pakten nje crregullim tjeter mendor (zakonisht depresion) dhe 10% e te alkolizuarve kalojne ne vetvrasje. Kjo eshte nje gje shume serioze. Por nuk do te thote se personaliteti i njerezve qe bien viktime e alkolit eshte ndryshe nga ai i njrezve normale.
Prespektiva te ndryshme psikologjike i shpjegojne ne menyra te ndryshme faktoret qe ndikojne ne abuzimin me alkolin. Psh, disa studiues psikodinamike mendojne se abuzimi me alkolon vjen si rezultat i konflikteve emocionale te pavetedijshme, ose disa njerez behen dependente ndaj alkolit vetem ne menyre qe te marrin kujdes nga te tjeret B)
studiues te perspektives konjitive i shohin problemet te vetevleresimi, abuzuesit e alkolit kane vetevleresim te ulet ne krahasim me njerezit e tjere.
Nga ana tjeter dihet se secili nga ne perjeton stres, ankth, probleme nga me te ndryshmet, thjesht disa njerez per ti ik ktyne problemeve zgjedhin rrugen e alkolit. ajo duket se asht thjesht nje zgjidhje, por qe te fut ne nje rreth vicioz nga i cili veshtire te dalesh.
Kerkimet qe jane bere ne kete fushe, tregojne nje trashegimi gjenetike mbi ndjeshmerine ndaj alkolit, po ky nuk eshte faktori i vetem, sepse jane edhe faktoret mjedisore. Pra eshte arritur ne perfundimin qe alkolizmi ka me teper mundesi te trashegohet, e te ndodhe ne familjeBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
visho
Sun Sep 23 2007, 09:12pm

Registered Member #1144
Joined: Fri Aug 24 2007, 09:47pm

Posts: 2064
Kam pas nji shok qe me ka vdek nga droga pat ik ne greqi e kur u kthy ishte i marum jetoj pak koh dhe vdiq edhe itash qi po shkruaj me dridhen durt kur e kujtaj se ka ken shum djal i mir por jeta ka shum te pa prituna e zoti me duket qe gjanat e mira i merr per vedi.Back to top
SuperGirl
Sun Apr 13 2008, 11:17pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
ahh visho...se paskam lexu ket, me vjen keq....edhe un kam nje njeri shume te afert temin qe ka vdek nga alkooli
E rendesishme mendoj se asht qe te kete mbeshtetje nga te afermit...vetem ato munden me i shpetu njerez te tille. gjithashtu duhet te nxiten qe me kerku ndihme profesionale, qe fatkeqesisht ne shqipni nuk asht se ka shum (per mos me than ska hic).
kujtoj ne tetevjecare, kena pas nje liber per alkoolin, dhe te kopertina ishte e pasqyrume nje shpi e ndame pergjys ngaqe ne mes kishte hi nje shishe alkooli....se di pse me ka mbet e fiksume ajo pamje...Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
belgium
Thu Apr 17 2008, 06:39pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Ketu ne belgjike,fatkeqesisht njoh vajza e djem shkodrane,qe consumojne alcol dhe droge......shqetesohem se si ashte e mujtun,qe rinia shkodrane cdo dite po shtohet ne numer ndaj depandances,se droges dhe alcolit?Ketu mundesija per ta gjetur eshte e thjeshte...po ti shikosh neper bulevarde,apo taverna jane persona teper joshes dhe simpatike,shike me smoking makina luxsoze,jetojne me mire se rinia belge.por rruga qe kane zgjedhur,fatkeqsisht asht e dhimbshme.habitem me faktorin se sa shpejt integrohen,dhe ambjentohen me rrethin shoqeror,dhe zgjedhja e punes ne raport me rinine shqiptare jo shkodrane,ban shum dallim....nuk gjen nji shkodrane opo djal shkodran qytetar,qe punon siq punojne,pjesa tjeter ne ndertim,agronomi,kudo...pervec se ne vende nga me te spikaturat,dhe VIP....Mendoj se ne shkodranet,sikur jemi vellezer e motra te gjithe,sepse harrojme vuajtjet shpejt,dhe nuk vlersojme parane dhe lodhjen....dhe argetimi duhet te jete cdo dite......nuk jam gjelos pse ato jetojne ,dhe fitojne para me shume se une,por shqetesohem se sa here kur falimentojne,dhe gjinden te nesermen ne rruge te madhe .....te gjykojne,pse nuk i ndihmoj.pse ti ndihmoj,kur une punoj e lodhem,e ato festojne e me konsiderojne gjoja vec parane ,njoh une e jo shoqerine?.Rinia shkodrane ashte shume delikate mendoj.bie pre dhe viktime me shpejt,se sa pjesa tjeter e rinis shqiptare.....ku do te shkoje rinia e shkodres,dhe cfare kerkon realisht??
Back to top
scutari82
Thu Apr 17 2008, 07:17pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
mendoj qe shoqeria dhe amjenti ndikon shum nejte me demela do bahesh demel nejte me llapazana do bahesh llapazan nejte me drogagji e pijaneca do bahesh i tille
Back to top
L - N
Fri Apr 18 2008, 08:01am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Personalisht menoj se njerzit qi kan probleme adiktive apo obsesi (fiksime) jan njerz qe kane probleme papaprake te nryshme si probleme (1) Intelektuale 2)-Shpirtnore 3) sociale apo shoqnore te gershetume ose te shkrime bashk. Kuptohet diku ma shum diku ma pak por qi gjithkush i ka ka pak por nryshimi asht se dikush i kontrollon dikush kontrodhohet nga dobsit personale sidomos kur te bahen bashk me rrethana.

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
::bud::
Thu May 15 2008, 11:30amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Sh. lfm. a-cat per kyt teme qe ke hapur, sa interresante aq dhe alarmante per ne dhe per rinine tone shkodrane. Gjithashtu diskutimet e masiperme konfirmojn te njejtet kaktore

Qfare Shkakton Veset (addictions)
Perdorimi dhe abuzimi e ketyre lendeve adiktive per mendimin tim rrjedh nga shum faktore familjare dhe socjale, researchers nuk kan arrite akoma me i dhane ne arsye definitive ketij termi.
Natyrisht, nqse njerezit nuk do kishin konsumuar, alcohol, droge, duhan, luajtur bixhoz (vu baste), shopping ... ose vese tjera distruktive nuk do te perfundonin adiktiva.
Megjithate ka njeres i perdorin te gjitha keto por nuk behen adictive.

Si fillon ky Ves
Njerzit perdorin droge/alkohol/duhan... ne pergjithsi per shkak te efekte vefizike dhe mendore qe ato japin. Nqse ky efekt nuk do ndodhte athere njerzit nuk do ta ri-perseritshin te njejtin vepim. Askush nuk vendos te bahet adikt por shumica perfundojne ashtu.

Nqse disa substanca kimike na qetesojne, eksitojne, na japin fuqi, na largojne hallet etj, athere njeriu tenton perseritjen e ketik perdorimi.
Tek disa njerez kjo eksperience provokon nje terheqje rradikale. Ky perdorim mund te filloje si rrjedhoje e nje experimenti, sjellje shoqerore dhe pse jo edhe nga ilaqet qe doktori pershkruan, dhe qe te qon ne perdorim ma frekuentues dhe me doza gjithnje e me te medha.

Kalimi ne varesi
Si rrjedhoje njeresit fillojne e mvaren fizikisht nga keto sustanca kimike (dhe nuk kund ta shtyjn pa to) . Perberja kimike e trurit adaptohet gjithashtu duke kerkuar gjithjne dhe ma shum.

Cilet jane faktore e rrezikshem
Rreziqet ma te medhenj jane faktoret kulturore dhe socjale. psh, shansi asht me i vogel te bahesh pijanec ne nje vend ku pija asht nuk asht e lejuar sesa ne nje vend/shtet ku pija ashte nje e perditshme. Ose te rritesh ne nje ambjent familjare ose shoqerore ku keto lande frekuentohen rregullisht. Gjithshtu njerezit qe vuajn nga trauma femijore ose si pasoje abusimi (perdhunimi) tentojne ne perdorim.

Varferia, mungesa e edukimit dhe e papunsise gjithashtu shton rrezikun e perdorimit. Nqse ambjenti ku njereait jetojne asht stresues dhe jane te pa-afte ta ndryshojne, athere i drejtohen substancave te tilla per qlirim. Keto faktore nuk shpien gjithmon ne abusim dhe keqperdorim po mund ta shtojne rrezikun.
Back to top
::bud::
Thu May 15 2008, 11:46amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Ne qytetin ku jetoj un eshe nje vajze qe perdoronte droge dhe ajo shkoi deri ne ate grade qe po humbiste krejtesisht mishin e kraheve dhe nuk kishte ma as shprese per jeten sepse edhe organet ishin drejt leshimit. Jetonte ne nje pallat bosh, dhe rrethuar vetem me shiringa dhe kanaqe alkoli. Nje dite erdhi dhe ajo "u zgjua" dhe nuk e besonte ku kishte perfunduar dhe filloj luften per te dale nga kjo situate. Dhe ashtu filloj bani edhe do programe ne TV bile ka dale edhe ne SkyNews. Ajo perveq qe po lufton per vedi, ajo po jep dhe shembullin e saj per te tjeret. Un vazhdoj (te pakten kur kam kohe) me ndihmu kete klase njerezish dhe me duken te gjith jashtzakonisht te zgjuar dhe te bajne me qeshe,disa prej tyre kan qene edhe me profesjone shum te larta dhe kan perfunduar rrugeve. Hallet, streset, ambjenti i ka ba te adiktiva dhe te shkoje ne kyt gjendje. Sheteti ketu ka qendra ne qdo zone per mbeshtetje dhe ndihme per ato qe dojne me dale nga kjo gjendje. Por akoma muk e kuptoj pse valle njeri asht kaq i dobet me ra viktime heren e pare kur e din se ku te qon, dhe se asht veshtire me dale nga ky mjerim. Nuk e kuptoj pse mbikalimi i halleve dhe vuajtjeve te jetes bahet me consumimin e landeve adictive. Ajo qe asht ma e keqja dhe e permendi edhe Belgium asht kur rinia e leshon jeten ne meshire te fatit. Pse marrin rrugat dhe ikin, duke perfunduar nen ura, ne qoshe te rrugeve vetem e vetem se genjehen nga leku dhe luxi siperfaqsore. Nuk besoj te jete si pasoje kulturore sepse Shqiperia nuk i k aperdore kurr keta lende ne te kaluaren.

Ne nje konference globale qe isha i pranishem ne "Prage" 2007 doli ne nje statistike qe Shqiperia ka nivelin ma te ulet te perdorimit te Droges
po ma te madh per trafikimin e saj. Disa i shane shqiptaret (pa ditur qe isha shqiptare) dhe thonin. "Bastards", ato per vedi nuk e marrin por ja
injektojne botes. Dhe kjo asht mase e vertet qe jemi nji popull diabolic per kyt pune. Arsyeja tjeter asht qe Shteti shqiptar nuk regjistron dhe publikon statistika
per kyt pune. Alarmi ka ra po komuniteti nuk e ka ndier akoma.

Luftoni more njerez per jeten dhe te ardhme tuaj. Mos u mbytni ne nji luge uje. Ne dore e keni vetem ju dhe askush tjeter.
Luftoni sa nuk asht vone te ktheheni ne rruge te dejte dhe dinjitoze qe ka per tradite Shqiptari,edhe pse asht e veshtire dhe kerkon sakrifice.

Alkoholi, duhani, droga me thoni ke ka nxjerre ne drite???
Back to top
belgium
Thu May 15 2008, 06:05pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
::bud:: ka shkruar:

Ne qytetin ku jetoj un eshe nje vajze qe perdoronte droge dhe ajo shkoi deri ne ate grade qe po humbiste krejtesisht mishin e kraheve dhe nuk kishte ma as shprese per jeten sepse edhe organet ishin drejt leshimit. Jetonte ne nje pallat bosh, dhe rrethuar vetem me shiringa dhe kanaqe alkoli. Nje dite erdhi dhe ajo "u zgjua" dhe nuk e besonte ku kishte perfunduar dhe filloj luften per te dale nga kjo situate. Dhe ashtu filloj bani edhe do programe ne TV bile ka dale edhe ne SkyNews. Ajo perveq qe po lufton per vedi, ajo po jep dhe shembullin e saj per te tjeret. Un vazhdoj (te pakten kur kam kohe) me ndihmu kete klase njerezish dhe me duken te gjith jashtzakonisht te zgjuar dhe te bajne me qeshe,disa prej tyre kan qene edhe me profesjone shum te larta dhe kan perfunduar rrugeve. Hallet, streset, ambjenti i ka ba te adiktiva dhe te shkoje ne kyt gjendje. Sheteti ketu ka qendra ne qdo zone per mbeshtetje dhe ndihme per ato qe dojne me dale nga kjo gjendje. Por akoma muk e kuptoj pse valle njeri asht kaq i dobet me ra viktime heren e pare kur e din se ku te qon, dhe se asht veshtire me dale nga ky mjerim. Nuk e kuptoj pse mbikalimi i halleve dhe vuajtjeve te jetes bahet me consumimin e landeve adictive. Ajo qe asht ma e keqja dhe e permendi edhe Belgium asht kur rinia e leshon jeten ne meshire te fatit. Pse marrin rrugat dhe ikin, duke perfunduar nen ura, ne qoshe te rrugeve vetem e vetem se genjehen nga leku dhe luxi siperfaqsore. Nuk besoj te jete si pasoje kulturore sepse Shqiperia nuk i k aperdore kurr keta lende ne te kaluaren.

Ne nje konference globale ne "Prage" 2007 doli ne nje statistike qe Shqiperia ka nivelin ma te ulet te perdorimit te Droges
po ma te madh per trafikimin e saj. Disa i shane shqiptaret (pa ditur qe isha shqiptare) dhe thonin. "Bastards", ato per vedi nuk e marrin por ja
injektojne botes. Dhe kjo asht mase e vertet qe jemi nji popull diabolic per kyt pune. Arsyeja tjeter asht qe Shteti shqiptar nuk regjistron dhe publikon statistika
per kyt pune. Alarmi ka ra po komuniteti nuk e ka ndier akoma.

Luftoni more njerez per jeten dhe te ardhme tuaj. Mos u mbytni ne nji luge uje. Ne dore e keni vetem ju dhe askush tjeter.
Luftoni sa nuk asht vone te ktheheni ne rruge te dejte dhe dinjitoze qe ka per tradite Shqiptari,edhe pse asht e veshtire dhe kerkon sakrifice.

Alkoholi, duhani, droga me thoni ke ka nxjerre ne drite???


flm bud per kete koment te sakte gjithashtu dhe per aprovimin qe ti me tregove ndaj meje!
te bejme koment real ashtu sic duhet , asht vec te presim ne enviter une toxicomane ici! hahhaha...cte theme me gjate shikoni sote ne shkoder?? cdo ex-emigrant qe po expulsohet drejt shkodres, po ndihmon ne rritje numerin e toxicomanise ne shkoder!!!

[ Edited Mon Aug 17 2009, 11:25am ]
Back to top
::bud::
Mon Aug 17 2009, 11:25amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Eshte optimizmi ai që na sjell lumturinë.
Ta shohësh botën me gjithë ngjyrat e saj, në të kundërt destinacioni do të biesh në depresion. Për këtë qëllim nevojitet filozofia e buzqëqeshjesh, të paktën këtë sugjeron psikologu. Sipas këtij të fundit ndjenja e të qenit i plogësht, na bën që të jemi pesimistë, edhe atëherë kur adrenalina e situatës ku po jetojmë mund të jetë në maksimum. Braktisni këtë situatë dhe ndiq me kujdes katërmbëdhjetë urdhëresat që ju bëjnë të mendoni pozitivisht. Katërmbëdhjetë urdhëresat e të menduarti pozitivisht, lidhen me të qenit i lumtur, edhe atëherë kur gjendja jonë shpirtërore është poshtë. Sipas një studimi të kryer nga Erasmus University në Rotterdam, shumë prej të anketuarve edhe pse jetojnë në një shoqëri mjaft të përparuar arrijnë që të preokupohen edhe për gjërat më të vogla. Kjo gjë i bën ata që të mos ndihen të lumtur, duke u shqetësuar jo vetëm pë problemet personale, por edhe rreziqet globale, të cilat na heqin kënaqësinë e të jetuarit brenda normave që nuk na krijojnë stres.

1. Merru me diçka
2. Shoqërohu me miq
3. Duhet të jesh prodhimtar
4. Organizohu ndryshe
5. Mos u shqetëso
6. Ridimensiono frymëzimin
7. Mendo pozitivisht
8. Mendo për të tashmen
9. Puno në një personalitet të shëndoshë
10. Zhvillo një personalitet të shoqërueshëm
11. Duhet të jesh vetvetja
12. Elimino ndjenjat negative
13. Kultivo raportet intime
14. Konsideroje lumturinë si prioritetin numër 1
Back to top
::bud::
Mon Aug 17 2009, 11:28amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
a-cat ka shkruar:

Une i shoh gjanat si gjana po shumica e njerezve, i lajne kto gjana me ju kontrollu jeten ose me u var prej tyne. Konkretisht po flas per gjana qe kthehen ne vese si duhan, pije e tu maru me droge. Mendoj: Dikush asht i forte dhe nuk e ka personalitetin me u var prej veseve. Atehere ata qe jane te drogum, duhet te ken personalitet qe i pershtatet asaj menyre jetese. A asht kjo dobesi psikologjike apo thjesht njeri i dobet ne shpirt ose i papermbushun ne jete? Boshlleqet, vuajtjet, fatkeqsite i mpijne me dicka qe asht thjesht momentare dhe duhet me u apliku ne trup per me te majte ne ate gjendje shpirterore. Si mendoni ju dhe si me i ndihmu?Per mendimin tem, kjo ka te bajne jashtzakonsht shum me ambjentin qe nje person eshe rritur, relacjoni i tij/saj me prinderit dhe rrethat e shoqnise.


Back to top
WORLD
Tue Nov 02 2010, 02:28pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
Shpesh, alkooli eshte e vetmja mundesi per "shkarkim"... Ashtu si jane femrat per mu

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
SuperGirl
Mon Feb 06 2012, 10:42am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
::bud:: ka shkruar:

Ne qytetin ku jetoj un eshe nje vajze qe perdoronte droge dhe ajo shkoi deri ne ate grade qe po humbiste krejtesisht mishin e kraheve dhe nuk kishte ma as shprese per jeten sepse edhe organet ishin drejt leshimit. Jetonte ne nje pallat bosh, dhe rrethuar vetem me shiringa dhe kanaqe alkoli. Nje dite erdhi dhe ajo "u zgjua" dhe nuk e besonte ku kishte perfunduar dhe filloj luften per te dale nga kjo situate. Dhe ashtu filloj bani edhe do programe ne TV bile ka dale edhe ne SkyNews. Ajo perveq qe po lufton per vedi, ajo po jep dhe shembullin e saj per te tjeret. Un vazhdoj (te pakten kur kam kohe) me ndihmu kete klase njerezish dhe me duken te gjith jashtzakonisht te zgjuar dhe te bajne me qeshe,disa prej tyre kan qene edhe me profesjone shum te larta dhe kan perfunduar rrugeve. Hallet, streset, ambjenti i ka ba te adiktiva dhe te shkoje ne kyt gjendje. Sheteti ketu ka qendra ne qdo zone per mbeshtetje dhe ndihme per ato qe dojne me dale nga kjo gjendje. Por akoma muk e kuptoj pse valle njeri asht kaq i dobet me ra viktime heren e pare kur e din se ku te qon, dhe se asht veshtire me dale nga ky mjerim. Nuk e kuptoj pse mbikalimi i halleve dhe vuajtjeve te jetes bahet me consumimin e landeve adictive. Ajo qe asht ma e keqja dhe e permendi edhe Belgium asht kur rinia e leshon jeten ne meshire te fatit. Pse marrin rrugat dhe ikin, duke perfunduar nen ura, ne qoshe te rrugeve vetem e vetem se genjehen nga leku dhe luxi siperfaqsore. Nuk besoj te jete si pasoje kulturore sepse Shqiperia nuk i k aperdore kurr keta lende ne te kaluaren.

Ne nje konference globale qe isha i pranishem ne "Prage" 2007 doli ne nje statistike qe Shqiperia ka nivelin ma te ulet te perdorimit te Droges
po ma te madh per trafikimin e saj. Disa i shane shqiptaret (pa ditur qe isha shqiptare) dhe thonin. "Bastards", ato per vedi nuk e marrin por ja
injektojne botes. Dhe kjo asht mase e vertet qe jemi nji popull diabolic per kyt pune. Arsyeja tjeter asht qe Shteti shqiptar nuk regjistron dhe publikon statistika
per kyt pune. Alarmi ka ra po komuniteti nuk e ka ndier akoma.

Luftoni more njerez per jeten dhe te ardhme tuaj. Mos u mbytni ne nji luge uje. Ne dore e keni vetem ju dhe askush tjeter.
Luftoni sa nuk asht vone te ktheheni ne rruge te dejte dhe dinjitoze qe ka per tradite Shqiptari,edhe pse asht e veshtire dhe kerkon sakrifice.

Alkoholi, duhani, droga me thoni ke ka nxjerre ne drite???
Ca m'vjen mire kur ndij raste qe fillojne e luftojne e jane te vendosun per me dal prej asaj situate.
Kjo tema qe ka hap a-cat asht 'sa ndikon psikologjia te njerzit e varun nga alkoli e droga' edhe mund te them me plot goje qe varesia ndaj alkolit ose droges don shum vullnet, po mund te kurohet!! asht nji crregullim si te tjeret, truni peson dam e ndryshime te shumta, por KUROHET! don vetem mbeshtetje e shume deshire nga personi me dal nga ajo gjendje, dhe je ne rrezik te vazhdushem tan jeten tande per me iu kthy prap, por mundesh me ndertu jeten tande edhe iher persmarit.

Po lexosha itesh qe vetem ne shtetet e bashkume, abuzimi me droge asht shkak i mijera vdekjeve cdo vit, e pervec ksaj ka pasoja te tjera sepse kto njerz vjedhin e prostituojne per me gjet leket per me i ble. simas statistikave:
-asht praktikisht e pamujtun me e ndalu qarkullimin e droges. sado me e rrit cmimin, kane me gjet nji menyre me i siguru lekt.
-asht pa vlere me denu njerzit qe vujne nga ky problem, qe jane te semure e te dobet. ska kuptim.
-gjithashtu asht pointless mas me leju disa lloje drogerash e me leju disa te tjera. boh.

E vetmja menyre per me gjet nji zgjidhje asht me ul kerkesen...ato biliona qe jane tu u harxhu per me arrestu njerz qe shesin droge, kishte ken ma mire me i perdor per edukim, kerkim shkencor e programe sociale.
Ishte dasht me vu theksin ma shume ne kujdesin ndaj te varunve, sesa mbi ndjekjen e tyne.
Publicitetet per alkolin e duhanin duhet me u shkurtu.
Perdorimi i sasive te vogla te marijuanes asht leju ne disa pjese te Shteteve te Bashkume, e kishte ken mire me konsideru legalizimin edhe ne pjesen tjeter...
Nji qasje te tille para disa vitesh ka marr Zvicra per problemin e varesise ndaj heroines..edhe pse ka pas kundershtime nga publiku. Shteti ka ndertu disa klinika ne te cilat si pjese e paketes se trajtimit, te varunit ndaj heroines kishin me marr edhe dosa te vogla injeksionesh heroine per nji pagese te vogel. shteti zvicerian ka dhan nji sasi te madhe leksh per ket program kerkimi shkecor dhe rezultatet kane ken bajagi pozitive: Njerzit e varun nuk jane ma prezent neper rruge e parqe, krimi i lidhun me drogen ka ra ndjeshem, mireqenia e te drogumve dhe shendeti asht permiresu, asht ul sasia e perdorimit te heroines, dhe numri i perdorusve te ri asht ul ndjeshem.

Gjithsesi..kjo ka te bajne me politikat qe cdo shtet zgjedh me perdor, si e ka than edhe bud siper, shqiptaret psh kane zgjedh ma shum me e perhap se me e perdor per vedi, e sdi cfare ligjesh ka shteti rreth ksaj teme...po nji gja asht e sigurt. terapia ndihmon!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Mbreteresha
Mon Feb 06 2012, 11:07am
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
ishalla sja con Zoti kujt ne familje keto njerez me keto vese,,se eshte shume e veshtire jetesa me to,,mos te them e pamundur me jetu me to

Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
SuperGirl
Mon Feb 06 2012, 11:22am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Nuk duhet me than qe asht e pamujtun me jetu me do maj dush...asht e veshtire, asht tmerr..po ne momentin qe tan hekun dore prej tyne, kur tan i braktisin, asht periudha ma e keqe se munden me u vete-shkaterru. Kane nevoje per mbeshtetjen e tan familjes e te njerzve te afert per me e kalu ket problem. Nese lehen vetem, shkon puna keq...Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Mbreteresha
Mon Feb 06 2012, 11:53am
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
po kur sdojne ato me e ndihmu veten,,qa kane me i ba familjart....
per iket gja ju them juve 100 here per punen e alkoolit,,se edhe ky njeri qe njof une,,ska pi me shume se nje teke,,por kur fillunen telashet e jetes nga nje teke u banen dy tri,,e me rradh derisa sot e cunen aty ku eshte,,alkooli eshte i keq,, te shkaterron ne rradh te pare jeten tande,,masanej edhe familjen
ju folet se cfare gjanash te ban me dal prej ati depresion por une po ju shkruj se ca ndodh kur je ne ate faze

ne fillim gjthm je nevrik,,,sdon te flasesh me askend,vetem mbyllesh vetem ne nje dhome,,sdo te te flasi kush,,dhe sdon te shikosh kend me sy...

leket qe ke ste dalin per me pi aq shume,fillon e merr edhe borxh neper shoqeri,,borxhi sa vjen e behet me i madh,,fut edhe familjen ne telashe,,sot njerezve me zor po ju del me kalu,,jo ma me la edhe borxhet e ketyre njerezve


fillon e behehsh njeri jo i dashur as shok i askujt ne shoqeri,,gjithkush te len menjeane,,duuke thene kyy eshte njeri qe do vetem lek,,per te pi ose per te lujt,,askush ste afrohet

te shpija kerkon vetem lek lek lek,po ku dreqin kane me i marr ato lek kur ti sben as jene ma te vogel per me e ndihmu ate familje,vetem duke marr edhe ato lek qe me mund i ka fitu gruja/nena me aq force qe ka pas duke sakrifiku me fitu lek per nje kafshate buk,ose per gjana te nevojshme per nje shpi

fillojn ne sharjet ofendimet,edhe pse ska arsye per te sha apo ofendu,,por efekti i alkoolit ben te veten,,te shkaterrojne gjthc qe ke ndertu aq me mund,per shume vite,,te prishet harmonia ne shpi,,te ik dashuria qe ke pas per ate person,,gjthc...Zot mas sprovo kend me kete prove kaq te dhimbshme

Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
SuperGirl
Mon Feb 06 2012, 01:04pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
In love ka shkruar:

po kur sdojne ato me e ndihmu veten,,qa kane me i ba familjart....
per iket gja ju them juve 100 here per punen e alkoolit,,se edhe ky njeri qe njof une,,ska pi me shume se nje teke,,por kur fillunen telashet e jetes nga nje teke u banen dy tri,,e me rradh derisa sot e cunen aty ku eshte,,alkooli eshte i keq,, te shkaterron ne rradh te pare jeten tande,,masanej edhe familjen
ju folet se cfare gjanash te ban me dal prej ati depresion por une po ju shkruj se ca ndodh kur je ne ate faze

ne fillim gjthm je nevrik,,,sdon te flasesh me askend,vetem mbyllesh vetem ne nje dhome,,sdo te te flasi kush,,dhe sdon te shikosh kend me sy...

leket qe ke ste dalin per me pi aq shume,fillon e merr edhe borxh neper shoqeri,,borxhi sa vjen e behet me i madh,,fut edhe familjen ne telashe,,sot njerezve me zor po ju del me kalu,,jo ma me la edhe borxhet e ketyre njerezve


fillon e behehsh njeri jo i dashur as shok i askujt ne shoqeri,,gjithkush te len menjeane,,duuke thene kyy eshte njeri qe do vetem lek,,per te pi ose per te lujt,,askush ste afrohet

te shpija kerkon vetem lek lek lek,po ku dreqin kane me i marr ato lek kur ti sben as jene ma te vogel per me e ndihmu ate familje,vetem duke marr edhe ato lek qe me mund i ka fitu gruja/nena me aq force qe ka pas duke sakrifiku me fitu lek per nje kafshate buk,ose per gjana te nevojshme per nje shpi

fillojn ne sharjet ofendimet,edhe pse ska arsye per te sha apo ofendu,,por efekti i alkoolit ben te veten,,te shkaterrojne gjthc qe ke ndertu aq me mund,per shume vite,,te prishet harmonia ne shpi,,te ik dashuria qe ke pas per ate person,,gjthc...Zot mas sprovo kend me kete prove kaq te dhimbshme
E di maj naq...i di shum mire tan kto gjana. e kam shkru edhe ma nelt qe nji person shum i afert i jemi ka vdek prej alkolit. e la gruja me dy fmi e se lete me i pa fmite me sy, e ai filloi alkolin deri sa vdiq ne rruge te madhe. tan fisi jane mundu me e ndihmu, i kane fol, e kane majt ne shpi me zor, po prap se prap e ka gjet menyren me vazhdu me pi..deri sa perfundoi si perfundoi
Asht e veshtire qe dikush me u ba i alkolizum prej qejfit. ka gjithmone nji shkak, e nji event traumatik qe te ban me iu drejtu alkolit e masandej nuk mundesh me iu largu ma. Po prap se prap duhet me kambngul, duhet me insistu me kto njerz, me duru shamjet e fymjet, me ia mbush mendjen e me i prek ne pikat ma te dobeta qe kane, per me i largu. sot ne shqipni asht shum veshtire, sidomos per njerzit qe kane njifare moshe sepse nuk pranojne qe kane problem, nuk pranojne trajtim...sidomos psikologjik. Kurse rinia, asht ndryshe. kam ndi raste te bashkemoshatareve te mi qe kane perfundu ne droge, por me mbeshtetjen e familjes kane shku ne qendrat e rehabilitimit (ne tirane me duket) edhe sot jane shume mire e kane dal prej asaj situate. asht shume shpenzim i madh, e jo cdo familje mundet me e perballu...

se di...duhet shume shume pune e durim, por po i braktise e po i le ne meshire te fatit, i ke shkaterru pergjithmone...Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Fri Mar 16 2012, 09:38am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Stellina thash po e ve edhe itu at postimin qe kishe vu ti te tema 'reflektime' se i pershtatet temes

~Stellina ka shkruar:

Nji ner plaget e shoqnis shqiptare e shprehun me ndjenjat e nji fmije te vogel qe asht pjestare i ketij tmerrit familjar.
Kjo tem nuk me prek mu personalisht se kam nji babe shembullor qe kurr s'ka pi e perdor dhune ne mu as nanen teme,as familjen teme po kam pas shum raste te tilla afer mejet e sinqerisht mfuti ne shum mendime iky postim qe gjeta e po imagjinoshe jeten e ktyne femijve,femijerin,adoleshencen e jeten e tyne kur te rriten.Po mendoshe veshtiresinat e tmerrin qe kan pa me sy dhe se si kan me arrit mi perballu.
Alkoli asht ala shum prezent n'familjet shqiptare edhe sot e kto gjana mu m'lajn pa fjal,m'bajn me mendu shum se vehem ne situaten e atyne femijve e mendoj se do te jet e tmerrshme me pas ne shpi nji situat te till e ku gadi gjithmon e pesojn grate.
T'shkretat gra shqiptare sa te vujtuna,te hekuna keq e me c'fare perbindshash kan jetu e vazhdojn edhe sot me jetu e nuk munden mu rrebelu e ba t'marume ket pun.Edhe ne fund mas me e da burrin se asht marre e me jetu tan jeten ne nji gjendje te tille...THJESHT E TMERRSHME!
Pa harru mandej se ne ç'gjendje jan fmija,qe shofin perdit me syt e tyne nji dhune,fukarallek,terr e skamllek ne familjen e tyne e noshta buken e dits nuk e kan.C'fare te ardhmet kan?Me nji prind qe pin tan diten e me nanat e shkreta qe i hajn tana mrapa..
Cfare gazepit!


----------------------

Babai pinte diten dhe naten bente sherr
me nenen,
vogelushi lemerisej, denese kishte kengen,
kruspullosur ne kuverte dridhej neper lot
derisa vinte gjumi i madh e shpetimplot.
Nje dite babai s'piu. Qetesi e madhe ra,
vogelushi deri vone iu perkedhel ne krah,
i lumtur s'desh te flinte, "O ba, nuk kam
..........................................gjume fare!",
po ba -ja e çoi hopa ne shtratin nen dritare.

Vogelushi qeshte vetem ne erresire me ze,
kjo mbremje ish dhe loder dhe perralle per ate
dhe ndersa lumturia ne gjume po e ndillte
krejt i habitur ndjeu ne xhame nje trokitje.
U ngrit i çuditur mbi doçkat e holla,
pa henen prane te ndritur edhe i iku goja,
iu duk hena si ftua, iu duk si gji plot qumesht
dhe doçkat sakaq zgjati drejt saj fare hutueshem.
"A vjen me mua, hena i tha lehtas ne vesh,
te shkojme bashke ne pyll, te Bukuren te gjesh?"
Dhe djali shkoi pas saj zbathur me kanotiere,
ra ne nje pyll te bukur mbushur me ketra degeve.

Atje...çudi e madhe! E BUKURA E DHEUT
ish nena e tij. Ai syçkat i shqeu.
Iu hodh nenes ne qafe, me shpirt henes i tha:
"E sheh? Eshte mami ime! Ej, me te bukur s'ka!"
Po dheu zu te tundej dhe mami u tmerrua
nga ferrat doli xhindi, kuçeder ish, dragua,
ku shkelte shtypte lulet, druret digjte zjarr,
vogelushi njohu babin, e zu nje tmerr i madh.
Ai pinte raki, kish vrare zogj dhe drere,
me shishen ne koke i ra mamit ca here.

I vogli u tmerrua, pas henes u ngjesh,
i lutej e i lutej: "Hajde te ikim shpejt!"
Ne vesh hena e pyeti: "Babi yt eshte ky?"
Vogelushi tundi koken: "Jo!" Veç s'e pa ne sy.
Nje gur ne toke rrembeu dhe bamb shishes i ra,
u derdh ne fushe rakia dhe xhindi u be plak.
Pastaj dhe me i ri, pastaj i mire u be...

Dhe djali humbi rrugen dhe s'mbajti mend asgje.
U zgjua vogelushi, ne dhome syçkat derdhi,
ai kerkonte henen, ne xham tani ish dielli.
"ç'po ben, i tha i ati, vishu te shkojme ne kopesht!"
Ku humbi hena, tha vogelushi neper lot.
Une mbreme dola shetitje me henen e verdhe...
Dhe gjithe ç'kish pare te atit ia tha menjehere.
Pastaj pa befas nenen qe qante e qe dridhej
dhe thirri: "Ma, mos qaj! Babit ia theva shishen!..."Teodor Keko
Balada e djalit te vogel qe shetiti me henen


Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
- Stella -
Fri Mar 16 2012, 01:43pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
SuperGirl ka shkruar:

Stellina thash po e ve edhe itu at postimin qe kishe vu ti te tema 'reflektime' se i pershtatet temes

~Stellina ka shkruar:

Nji ner plaget e shoqnis shqiptare e shprehun me ndjenjat e nji fmije te vogel qe asht pjestare i ketij tmerrit familjar.
Kjo tem nuk me prek mu personalisht se kam nji babe shembullor qe kurr s'ka pi e perdor dhune ne mu as nanen teme,as familjen teme po kam pas shum raste te tilla afer mejet e sinqerisht mfuti ne shum mendime iky postim qe gjeta e po imagjinoshe jeten e ktyne femijve,femijerin,adoleshencen e jeten e tyne kur te rriten.Po mendoshe veshtiresinat e tmerrin qe kan pa me sy dhe se si kan me arrit mi perballu.
Alkoli asht ala shum prezent n'familjet shqiptare edhe sot e kto gjana mu m'lajn pa fjal,m'bajn me mendu shum se vehem ne situaten e atyne femijve e mendoj se do te jet e tmerrshme me pas ne shpi nji situat te till e ku gadi gjithmon e pesojn grate.
T'shkretat gra shqiptare sa te vujtuna,te hekuna keq e me c'fare perbindshash kan jetu e vazhdojn edhe sot me jetu e nuk munden mu rrebelu e ba t'marume ket pun.Edhe ne fund mas me e da burrin se asht marre e me jetu tan jeten ne nji gjendje te tille...THJESHT E TMERRSHME!
Pa harru mandej se ne ç'gjendje jan fmija,qe shofin perdit me syt e tyne nji dhune,fukarallek,terr e skamllek ne familjen e tyne e noshta buken e dits nuk e kan.C'fare te ardhmet kan?Me nji prind qe pin tan diten e me nanat e shkreta qe i hajn tana mrapa..
Cfare gazepit!


----------------------

Babai pinte diten dhe naten bente sherr
me nenen,
vogelushi lemerisej, denese kishte kengen,
kruspullosur ne kuverte dridhej neper lot
derisa vinte gjumi i madh e shpetimplot.
Nje dite babai s'piu. Qetesi e madhe ra,
vogelushi deri vone iu perkedhel ne krah,
i lumtur s'desh te flinte, "O ba, nuk kam
..........................................gjume fare!",
po ba -ja e çoi hopa ne shtratin nen dritare.

Vogelushi qeshte vetem ne erresire me ze,
kjo mbremje ish dhe loder dhe perralle per ate
dhe ndersa lumturia ne gjume po e ndillte
krejt i habitur ndjeu ne xhame nje trokitje.
U ngrit i çuditur mbi doçkat e holla,
pa henen prane te ndritur edhe i iku goja,
iu duk hena si ftua, iu duk si gji plot qumesht
dhe doçkat sakaq zgjati drejt saj fare hutueshem.
"A vjen me mua, hena i tha lehtas ne vesh,
te shkojme bashke ne pyll, te Bukuren te gjesh?"
Dhe djali shkoi pas saj zbathur me kanotiere,
ra ne nje pyll te bukur mbushur me ketra degeve.

Atje...çudi e madhe! E BUKURA E DHEUT
ish nena e tij. Ai syçkat i shqeu.
Iu hodh nenes ne qafe, me shpirt henes i tha:
"E sheh? Eshte mami ime! Ej, me te bukur s'ka!"
Po dheu zu te tundej dhe mami u tmerrua
nga ferrat doli xhindi, kuçeder ish, dragua,
ku shkelte shtypte lulet, druret digjte zjarr,
vogelushi njohu babin, e zu nje tmerr i madh.
Ai pinte raki, kish vrare zogj dhe drere,
me shishen ne koke i ra mamit ca here.

I vogli u tmerrua, pas henes u ngjesh,
i lutej e i lutej: "Hajde te ikim shpejt!"
Ne vesh hena e pyeti: "Babi yt eshte ky?"
Vogelushi tundi koken: "Jo!" Veç s'e pa ne sy.
Nje gur ne toke rrembeu dhe bamb shishes i ra,
u derdh ne fushe rakia dhe xhindi u be plak.
Pastaj dhe me i ri, pastaj i mire u be...

Dhe djali humbi rrugen dhe s'mbajti mend asgje.
U zgjua vogelushi, ne dhome syçkat derdhi,
ai kerkonte henen, ne xham tani ish dielli.
"ç'po ben, i tha i ati, vishu te shkojme ne kopesht!"
Ku humbi hena, tha vogelushi neper lot.
Une mbreme dola shetitje me henen e verdhe...
Dhe gjithe ç'kish pare te atit ia tha menjehere.
Pastaj pa befas nenen qe qante e qe dridhej
dhe thirri: "Ma, mos qaj! Babit ia theva shishen!..."Teodor Keko
Balada e djalit te vogel qe shetiti me henen

Super!


Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3032 sec, 0.0902 of that for queries. DB queries: 61. Memory Usage: 3,103kB