Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Psikologji dhe Sociologji
 
<< Previous thread | Next thread >>
Si të lësh përshtypje të mirë!
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Engel
Tue Jun 16 2009, 07:38am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Të biesh në sy të të tjerëve nuk është aspak e lehtë. Të gjithë ne duam që të jemi në qendër të vëmendjes, që të tjerët të na konsiderojnë “cool”, të bukur dhe të mençur.

Disa njerëz, thjesht, janë plot vetëbesim dhe, përkundër faktit që nuk janë kushedi se sa të bukur, e as nuk vishen sipas modës së fundit, gjithmonë janë në qendër të vëmendjes, kurse të tjerët, përkundër faktit që i kanë të gjitha premisat që të jenë të suksesshëm, kurrsesi nuk ia dalin që të vërehen nga të tjerët. Por, nuk është se nuk mund të bësh asgjë.

Si të flasësh?

Duhet gjithmonë të flasësh qartë dhe me zë, mos fol me zë të ultë, sikur nuk dëshiron që të dëgjojë askush. Vetëbesimi yt i ultë do të ndikojë që të tjerët të të injorojnë. Kur flet qartë dhe me zë, tingëllon më bindshëm dhe është më e këndshme për të tjerët që të të dëgjojnë. Mundesh edhe të ushtrosh para pasqyrës. Shikoje veten në sy dhe fol diçka. Po ashtu, duhet t’i kushtosh kujdes edhe asaj që flet, duke zgjedhur fjalor të kuptueshëm për bashkëbiseduesit tu. Nëse je e shkolluar, kjo nuk dmth se duhet t’i mërzisësh të tjerët me fjalorin tënd, me fjalë që nuk i kuptojnë shumica e njerëzve.

Si të sillesh?

Kur je në një shoqëri më të madhe, trego interesim për atë që flitet, kyçu në bisedë dhe mos rri anash. Me këtë, do ta tërheqësh vëmendjen te vetja jote. Nëse, përpos kësaj, je edhe e sinqertë dhe e këndshme, nuk e thumbon askënd me fjalë, me siguri se të tjerët do të të shohin si person pozitiv dhe të hapur. Pa marrë parasysh se a gjendesh në një shoqëri të vjetër a të re, mundohu që të jesh sa më e natyrshme, mos u shtir. Më mirë është që të jesh një origjinal i keq, sesa një kopje e mirë. Fundja, herët a vonë, do të dalë në shesh fytyra jote e vërtetë, nuk mundesh gjithmonë të jesh false.

Si të dukesh?

Vishu në pajtim me vendin ku do të shkosh (sipas vendit edhe kuvendi), ky është rregulli themelor i stilit të mirë. Edhe grimin dhe gardërobën duhet ta përshtatësh me motin dhe stinën. Nëse shkon në shkollë me shumë grim dhe me minifund, është e vërtetë se do t’u biesh në sy të tjerëve, por për të keq. Duhet ta dish se, me anë të gardërobës, ne u dërgojmë sinjal të tjerëve. Nëse vishesh si e përdalë, të tillë edhe do të të konsiderojnë. Përpos gardërobës, duhet t’i kushtosh kujdes edhe higjienës, bile-bile, ajo duhet të vijë në rend të parë. Përpos që duhet të jenë të pastra, flokët duhet të jenë edhe mirë të prera dhe të krehura.

Çfarë qëndrimi të mbash?

Gjuha e trupit mund të flasë më shumë sesa gjuha e vërtetë. Personat që gjithmonë ecin me supe të lëshuara, me flokë të shpupuritura, doemos se do të lënë përshtypje të keqe. Për këtë shkak, ec drejt, me supe të drejtuara, kur t’i përshëndesësh të tjerët buzëqeshu lehtazi, kur ta shikosh dikë mos ke frikë nga kontakti me sy, por as mos ia ngul sytë. Me një qëndrim adekuat lë përshtypje se je e sigurt në vetvete dhe se di çka do. Nuk duhet të ngurrosh që t’i shfaqësh mendimet dhe ndjenjat. Trego keqardhje kur është rasti i tillë, por mos ngurro që të tregosh edhe kënaqësi kur dikush nga shoqëria arrin ndonjë sukses.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
SuperGirl
Sun Aug 02 2009, 10:03pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
sa mire t'i meson jeta gjana te tillaBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
LUPEN
Tue Feb 22 2011, 08:08pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
shumica ça jane te shkrume kekan mi çu te tema "aparenca" .


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
S~erenity
Thu Mar 17 2011, 04:04am
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
SuperGirl ka shkruar:

sa mire t'i meson jeta gjana te tilla


Ashtu asht darling!
Back to top
Mbreteresha
Wed Jan 31 2018, 02:21pm
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
Besoj se te flasesh lehte,amel me buzeqeshje.
Te degjosh ate tjetrin. Te tregohesh e sinqerte. Te dalin fjalet prej shpirtit i len pershtypje edhe pershtypjes 😋😇

Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2665 sec, 0.0968 of that for queries. DB queries: 41. Memory Usage: 2,620kB