Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Sofra e Muhabetit - Zone e lire :: Diskutime - Debate - Problematika
 
<< Previous thread | Next thread >>
Martesat me të huaj - sa të qëndrueshme janë ato?
Go to page  1 2 3 4 5 6
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Engel
Tue Jun 16 2009, 08:04am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Emigracioni i madh i shqiptarëve në rrethanat bashkohore ka çuar në lidhje të shumta martesore dhe bashkëjetësore kryesisht në vendet përendimore.

Martesa dhe lidhje të tilla shpesh shoqërohen nga kundërthënie në nivele kulturore, sociale apo edhe fetare. Ato shpesh janë në shënjestër edhe të autoriteteve përkatëse të vendeve ku ndodhen.

Ka shumë martesa etnikisht të përziera që dëshmohen të sukseshme por ka edhe të tilla që nuk arrijnë të mbijetojnë përzierjet e kulturave dhe traditave.

Cfare mendimit keni ju per kete teme???

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
belgium
Wed Jun 17 2009, 03:30pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Martesat me femra te huaja jan aq te mira ne fillim ; sa qe mas dy vjetesh e jan shum te del per hunsh cdo gja....mendoj se martes me nje femer me kultur jo te ngjashme me tonen sjell vec dilema dhe kiomplikacione ; ne jeten tone dhe them me plot bindje se jeta te iken prej duarve pa e shiju ...ato duan nje jet jo popullore apo ndryshe familjare si tonen ; ato nuk i binden sistemit dhe rregulit natyral burre e grua..relation mes tyre asht vec egoisem; ku vec deri diku i intereson dhe me pas je askushi derisa qe arrin duivorcim per nji gjest te kote..une them kete se pse jetojm prej shum vitesh ne dhe te huj edhe jeta paska surpriza por mendoj se nji jet me nje femer jo shqiptare asht shume ma me kontroll sesa kur je i martum me femer shqiptare..ajo te konfiskon te ben te sajen deri en maximum ta marrfrymen shkurt hhahahahaha
edhe ne krevat ste len me ik deri ne wc naten s ekujton se po e tradhton .....derii sa qe ketu ka ndertesa me dhoma gjumi e me pa ska banjo personale ..dmth ske shance me dal ma prej dhomet tana kushtet ti krijon e shpirtin na sakaton ahhaahaha
Back to top
Holly
Wed Jun 17 2009, 05:43pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
martesa me te huaj? Une kam 6 vite ne uk . kur erdha ne fillim shum shiptar ishin te martuar me te huaja ,sot jan te ndam pothuajse te gjithe edhe ato qe jane akoma te martuar ankohen. ....nuk din me gatu, nuk eshte e regullet, don me ba jeten e saj,lekun e shpenzon shum , nuk don me ja dit kena apo skena, gjera qe te tan i dim pak a shum.

nje shok i joni tha nje dite:( ka dy femi me grun angleze , nje te vetin e nje ja ka pru ne paj lol) qe po ti gatunte gruja e te sillej pak me mir ,do ta jetonin tan kohen bashke( por jan tu u nda tesh).

siq e ka than belgium keto shkojne ne divorc per hiq gja, te te shumten e rasteve nuk eshte e qendrushme martesa me te huaj them une.

ka raste qe fonksionan por jane te rradha...[ Edited Wed Jun 17 2009, 05:46pm ]

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
star
Wed Jun 17 2009, 05:48pm

Registered Member #2287
Joined: Fri Sep 05 2008, 08:27pm

Posts: 5088
belgium ka shkruar:

Martesat me femra te huaja jan aq te mira ne fillim ; sa qe mas dy vjetesh e jan shum te del per hunsh cdo gja....mendoj se martes me nje femer me kultur jo te ngjashme me tonen sjell vec dilema dhe kiomplikacione ; ne jeten tone dhe them me plot bindje se jeta te iken prej duarve pa e shiju ...ato duan nje jet jo popullore apo ndryshe familjare si tonen ; ato nuk i binden sistemit dhe rregulit natyral burre e grua..relation mes tyre asht vec egoisem; ku vec deri diku i intereson dhe me pas je askushi derisa qe arrin duivorcim per nji gjest te kote..une them kete se pse jetojm prej shum vitesh ne dhe te huj edhe jeta paska surpriza por mendoj se nji jet me nje femer jo shqiptare asht shume ma me kontroll sesa kur je i martum me femer shqiptare..ajo te konfiskon te ben te sajen deri en maximum ta marrfrymen shkurt hhahahahaha
edhe ne krevat ste len me ik deri ne wc naten s ekujton se po e tradhton .....derii sa qe ketu ka ndertesa me dhoma gjumi e me pa ska banjo personale ..dmth ske shance me dal ma prej dhomet tana kushtet ti krijon e shpirtin na sakaton ahhaahaha
hahaahahaha e paske provu ne shpinen tane a?
Back to top
Engel
Fri Jun 19 2009, 05:56am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Holly ka shkruar:

martesa me te huaj? Une kam 6 vite ne uk . kur erdha ne fillim shum shiptar ishin te martuar me te huaja ,sot jan te ndam pothuajse te gjithe edhe ato qe jane akoma te martuar ankohen. ....nuk din me gatu, nuk eshte e regullet, don me ba jeten e saj,lekun e shpenzon shum , nuk don me ja dit kena apo skena, gjera qe te tan i dim pak a shum.

nje shok i joni tha nje dite:( ka dy femi me grun angleze , nje te vetin e nje ja ka pru ne paj lol) qe po ti gatunte gruja e te sillej pak me mir ,do ta jetonin tan kohen bashke( por jan tu u nda tesh).

siq e ka than belgium keto shkojne ne divorc per hiq gja, te te shumten e rasteve nuk eshte e qendrushme martesa me te huaj them une.

ka raste qe fonksionan por jane te rradha...

eshte e vrtete holly,jo vetem atje per edhe ketu tek ne ndodh po e njejta gje, sa nganjehere ndjej shume keqardhje per fatin tone.per arsye dekomentash detyrohen te rrine te martuar.por nuk e kuptojne veten se shkaterrohen shpirterisht.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
lissandro
Thu Jun 25 2009, 12:50pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Njeriu qe asht taman njeri ska ndryshim sikur se qe shqiptare apo e huaj te mbeshtesh tek ky mendim them se asht gabim .mbasandej dasira po ndollin edhe ne mes shqiptareve plot ............sidomos ket dekaten e fundit .

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Ledy
Thu Jun 25 2009, 01:05pm

Registered Member #3019
Joined: Wed May 27 2009, 08:04am

Posts: 616
lissandro ka shkruar:

Njeriu qe asht taman njeri ska ndryshim sikur se qe shqiptare apo e huaj te mbeshtesh tek ky mendim them se asht gabim .mbasandej dasira po ndollin edhe ne mes shqiptareve plot ............sidomos ket dekaten e fundit .


jam shum dakort me lissandro.
masandej kisha me than qe divorcet jan cdo dit e ne rritje edhe ne shqiperi edhe midis shqiptare.
edhe me sa kam ndi vendin e pare per ndarje ne shqiperi e xen qeshtja morale.Back to top
lissandro
Thu Jun 25 2009, 01:07pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Ledy Amen po me vjen mir qe ja vune vulen taman si duhet te lumshin gishtat.

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Geni_london
Thu Jul 02 2009, 04:06pm

Registered Member #2816
Joined: Tue Mar 24 2009, 01:40pm

Posts: 473
Ne pergjithsi shumica e martesave ndermjet shqiptareve dhe te huajve jane bere ne pikpamjen e interesit..dmth shumica vetem per letra.....
smund te gjykoj asnje kan bere mire apo keq,,
flas per vete sdo martohesha kurre me 1 te huaj jo tme ofroje letra po ndoshta shume me shume....kemi mentalitet komplet ndryshe...kultura e shume gjera tjera ndryshojn......gjths ka edhe nga ato shqiptar te martuar me te huaja qe bejn jete shume te qete dhe plot harmoni.....

Dashuria?!!? Nje enderr qe te le zgjuar!!
Back to top
Zeshkanja
Thu Jul 02 2009, 06:04pm

Registered Member #2027
Joined: Wed Jun 25 2008, 02:15pm

Posts: 141
Hmmmmmmmmmmmm kur martohem ju tregoj

[ Edited Thu Jul 02 2009, 06:05pm ]

Sa veshtir e kam ti ket mir e din,kur ti je n,Podgoric e une ne mergim
Back to top
Edmond-Cela
Thu Jul 02 2009, 10:40pm
Rrushi


Registered Member #977
Joined: Mon Jul 30 2007, 10:12am

Posts: 3038
mua personalish sme ban pershtypje i huaj apo shqiptar tek fundi fundit jemi te gjith njerz te nje zotit, dhe nese asht personi qe dashuron nuk ka rendesi prej ardhja apo veja e ku e di une. ky mentalitet duhet harruar nje here e pergjithmon se po shkakton shum prasje ne ket bote te vogel

Pa Buk e Pa uje Rri, por Pa Bukuroshet e ShkodraOnline nuk Mund te Rri!!


Back to top
❤Bambolina❤
Thu Jul 02 2009, 11:49pm

Registered Member #2929
Joined: Thu Apr 30 2009, 12:35pm

Posts: 3631
nuk do te thot gje i huaj apo shqiptar rendci ka nqs esht nqs esht personi i duhur.duhet te jet: rrespekti ,dashuria.sinqeriteti e njejta gje.por kaher ndoll qe ka tipa e tipa sic jan dhe shqiptaret.dicka ka qe nk ndihesh mir me nje te huaj se pershembull nje shqiptar ka qe te flasi gjuhen e vet ka tradiconet e veta por me kyt kot qe ka ardh sesht nevoja per kto gjera ka gjera tjera me te rendicishme sic thash dhe me par.
Back to top
sunríse
Sat Jul 04 2009, 07:48am

Registered Member #2659
Joined: Wed Feb 18 2009, 12:09pm

Posts: 11479
si nuk paska ransi lol i huaj apo shqiptar weeee weeeee edhe kyt e lexova!!nejse
varet edhe kjo gja ka i her ma te mire jane te hujt se shqiptaret.ransi ka me dasht njeni-tjetrin,se manej nana baba pse nuk e marrin vesh ca flet ai dmth nuk ja kuptojne gjuhen pak ransi ka (menimi juj ky jo i jemi):P


[ Edited Sat Jul 04 2009, 07:49am ]


Think happy thoughts!

Back to top
L - N
Sat Jul 04 2009, 08:02am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Varet te Individi (personaliteti) por gjithsesi te shtira i shof sepse edhe anrrat jan te nryshme qe jan nertu ne 2 bota te nryshme. Nejse bashkjetesa e martesa jan te nryshme e nuk jan isoj, gjithsesi kur has njeriu ne njeri t'mire e t'komunikushem kalon gjithca ne teori, ne praktike se kam ba prove me u martu me te huje me fol prej eksperienc tuj pas parasysh se edhe rrethanat ndikojn shum.

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
shkodra
Sat Jul 04 2009, 11:20am

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
mmartesa me te huaj asht njesoj si me nej shqiptare perkundrazi eshte me mire ndoshta se nje shqiptare per shum arsy.......

no comment......
Back to top
❤Bambolina❤
Sat Jul 04 2009, 07:40pm

Registered Member #2929
Joined: Thu Apr 30 2009, 12:35pm

Posts: 3631
shkodra mos ja fut kot.
Back to top
HANA
Sat Jul 04 2009, 08:05pm

Registered Member #3071
Joined: Thu Jun 18 2009, 12:56pm

Posts: 195
Kur dy njerez i lidh bashk dashuria,nuk lot rrol,a asht shqiptar apo i huj.Ne nji koh kur edhe na jena rrit jasht vendit ton,nuk duhet te jena aq kamngules,o shiptar o me ndejt beqar!!!!!!Kam motren teme,te martume me zvicrran,ka edhe nji djal,jan shum te lumtun,edhe na jena te lumtun se na respekton si e respektojm na.Kur e njef nji njeri me vite,dhe pranon te martohesh me te,dmth qe dashuria spyt prej ka asht.Jan dy zemra qe rrahin per njeni tjetrin.
Back to top
shkodra
Sun Jul 12 2009, 08:30pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
SeRIoUs GiRl ka shkruar:

shkodra mos ja fut kot.


une nuk ja fus kot asnej here.....;)

no comment......
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sat Mar 27 2010, 11:02am


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Per mendimin tem, dashnia asht gjaja kryesore qe lidh dy individe dhe ajo ka gjuhen e vet. Njeriu dashurohet dhe pike. Tash martesa me te huaj nqse lind si rrjedhim i dashurise, nuk ka naj ndryshim te madh por ama ndryshime ka dhe konflite si cdo martese ne pergjithsi. Tash nji gja asht e paevitueshme....fakti qe nuk jena prej nje vendi...kjo nuk asht konfliktprures po asht realitet qe shpesh vehet ne dukje dhe te mungon dashje pa dashje afrimiteti qe ndien per rracen tane (asht e natyrshme) gjuha jone asht e amel dhe shpreh shume ma bukur shume ndjenja...nejse une flas prej eksperiences...ne qe jena rrite ne Shqipni e kena ma te veshtire me u pershtate se ata qe kane emiguru qysh te vegjel e rrite ne vend te huaj. Dashnia asht kryesroja dhe komunikimi asht kyci i cdo rrelacioni njerezor...po ne mendje e ke gjithmone ....ah shqip... :x ca me ba realitet i pashmangshem i brezit tem te pakten...

I care and I wish well!

Back to top
TOTO-R
Sat Mar 27 2010, 11:07am

Registered Member #2326
Joined: Fri Sep 19 2008, 05:11pm

Posts: 1780
Geni_london ka shkruar:

Ne pergjithsi shumica e martesave ndermjet shqiptareve dhe te huajve jane bere ne pikpamjen e interesit..dmth shumica vetem per letra.....
smund te gjykoj asnje kan bere mire apo keq,,
flas per vete sdo martohesha kurre me 1 te huaj jo tme ofroje letra po ndoshta shume me shume....kemi mentalitet komplet ndryshe...kultura e shume gjera tjera ndryshojn......gjths ka edhe nga ato shqiptar te martuar me te huaja qe bejn jete shume te qete dhe plot harmoni.....Mirboll qe sme pase gjyku mor pezzo di....spo e tham ma mir TY tapo te shofim edhe pak o polake o ke met me marr letrat priher me pencin loool

  Mia moglie ha perso la carta di credito. Non ho fatto denuncia perché ho scoperto che il ladro spende di meno.

  Back to top
  Edmond-Cela
  Sat Mar 27 2010, 11:13am
  Rrushi


  Registered Member #977
  Joined: Mon Jul 30 2007, 10:12am

  Posts: 3038
  HANA ka shkruar:

  Kur dy njerez i lidh bashk dashuria,nuk lot rrol,a asht shqiptar apo i huj.Ne nji koh kur edhe na jena rrit jasht vendit ton,nuk duhet te jena aq kamngules,o shiptar o me ndejt beqar!!!!!!Kam motren teme,te martume me zvicrran,ka edhe nji djal,jan shum te lumtun,edhe na jena te lumtun se na respekton si e respektojm na.Kur e njef nji njeri me vite,dhe pranon te martohesh me te,dmth qe dashuria spyt prej ka asht.Jan dy zemra qe rrahin per njeni tjetrin.
  shum dakort me ty

  Pa Buk e Pa uje Rri, por Pa Bukuroshet e ShkodraOnline nuk Mund te Rri!!


  Back to top
  MiCoLjA
  Sun Mar 28 2010, 12:38pm


  Registered Member #2543
  Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

  Posts: 9792
  tashi martesa sic kan than edhe ma nelt kur i lidh dashuria munden me jetu dy-tre vitet e psara po masanej kur ti te vish i lodhun porej punet ke punu 8 or dhe te vish ne shpi normal se ke nevoj me gjet dicka gati me ba nji dush me hanger ma kryesorja dhe te qohesh vet me ba me hanger mas 8 orve pun tham se kja pun e harron faktin qe je lidh me te per dasahuri kur e sheh se leku po te ik prej dursh pra muni jot jo e dan po thu mas paca ma pun me te huja un kam nji njirir temin qe asht i martum me franceze nuk i ka letrat pra nuk ka pashaport e ndac besoni ndc jo as te nana vet nuk po elen me shku se kujton s epo e tradheton un menoj se nuk funksionon dhe kurr nuk kan me ec paralel dy kultura te nedryshme


  Each year we spend togther
  Each day that passes by
  Our partnership grows stronger
  Together forever You and I


  Back to top
  Gurabi
  Tue Mar 30 2010, 07:06pm

  Registered Member #1920
  Joined: Thu May 29 2008, 09:10pm

  Posts: 6466
  si me te huj si me vendit ...mall i skadum ..=)) joke ...kam primend . me pas respekt tolerance e mirekuptim shkon mire me ke do ....

  Give the girl the right shoes and she can conquer the world .!!!!!! .......
  Back to top
  ::bud::
  Tue Mar 30 2010, 07:13pm  Registered Member #1092
  Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

  Posts: 10533
  Kur e gjen kusia kapakun, nuk ka fort randsi qfar market asht.
  Back to top
  belgium
  Fri Apr 02 2010, 10:47pm

  Registered Member #1142
  Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

  Posts: 12123
  star ka shkruar:

  belgium ka shkruar:

  Martesat me femra te huaja jan aq te mira ne fillim ; sa qe mas dy vjetesh e jan shum te del per hunsh cdo gja....mendoj se martes me nje femer me kultur jo te ngjashme me tonen sjell vec dilema dhe kiomplikacione ; ne jeten tone dhe them me plot bindje se jeta te iken prej duarve pa e shiju ...ato duan nje jet jo popullore apo ndryshe familjare si tonen ; ato nuk i binden sistemit dhe rregulit natyral burre e grua..relation mes tyre asht vec egoisem; ku vec deri diku i intereson dhe me pas je askushi derisa qe arrin duivorcim per nji gjest te kote..une them kete se pse jetojm prej shum vitesh ne dhe te huj edhe jeta paska surpriza por mendoj se nji jet me nje femer jo shqiptare asht shume ma me kontroll sesa kur je i martum me femer shqiptare..ajo te konfiskon te ben te sajen deri en maximum ta marrfrymen shkurt hhahahahaha
  edhe ne krevat ste len me ik deri ne wc naten s ekujton se po e tradhton .....derii sa qe ketu ka ndertesa me dhoma gjumi e me pa ska banjo personale ..dmth ske shance me dal ma prej dhomet tana kushtet ti krijon e shpirtin na sakaton ahhaahaha
  hahaahahaha e paske provu ne shpinen tane a?


  po gjithmon flitet e bazohet simas pervojs personale naqe...
  me fal per vonese te pergjigjes..
  Back to top
  Go to page  1 2 3 4 5 6  

  Jump:     Back to top

  Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
  Powered by e107 Forum System
  Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
  Custom Search
  Mire se Vini
  Emri i Identifikimit:

  Fjalkalimi:
  Me Kujto

  [ ]
  [ ]
  Muzik Shkodrane - Sagllam


   
  Chat Box
  You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

  Shkodra ne Youtube
  Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
  Theme created by Free-Source.net
  Render time: 0.2396 sec, 0.0469 of that for queries. DB queries: 75. Memory Usage: 3,238kB