Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Rreth Shkodrës dhe per Shkodrën :: Shkodra - Tradita - Jeta sot

<< Previous thread | Next thread >>
Kolë Hidromeno dhe ndikimi i tij në qytetin e Skodrës
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Vargmali
Wed Jun 24 2009, 02:18pm
Vargmali
Registered Member #3093

marrë nga http://www.tokajone.com/
http://www.tokajone.com/?p=47
TokaJone.com është pjesa kryesore e një projekti për mbledhjen dhe shqyrtimin e shkrimeve mbi historinë shqiptare. Besojmë që historia në jetën e çdo njeriu është shumë e rëndësishme, sepse e kaluara, na tregon të ardhmen. Ky projekt zhvillohet nga Lëvizja e Rilindjes Kombëtare(LRK). Gjithashtu duhet të dime vendin dhe popullin tonë sepse atje është trupi e shpirti ynë.
Rrofte Shqiperia!

Kolë Arsen Andre Hidhromeno(ose Hidromeno) lindi më 15/08/1860 në Shkodër, e vdiq më 12/12/1939. Familja e tij, ishte një nga familjet më të njohura të Pargës në Çamëri. U vendos përfundimisht në Shkodër në 1856, ku i ati i tij Arsen u martua me Roza Saraçin. Kolë Hidhromeno ishte piktor, arkitekt, urbanist, fotograf, skenograf, siparist, muzikant, e kompozitor këngësh shkodrane. Gjithashtu ishte dhe fillimtari i shfaqjeve të para kinematografike në Shqipëri.

Mësimet të para i morri në Shkodër, të mëtejshmet për artë të bukura në Venedik. Talenti i tij, drejtoi në pranimin e tij nga komisioni i shkollës i cili fillimisht kishte vendosur mos ta pranonte sepse ishte nën moshën të duhur. Më 1878 u kthye në Shqipëri dhe mori pjesë në bandën muzikore shkodrane, të parën bandë shqiptare.

Veprimtaria pikturore:

Bardhajt
Dymbëdhjetë luftëtarë pargaritë në barkë
Dy rrugët
E vorfna
Fshatarja
Furra e bukës <<Serreqi>>
Gomari në udhë
Gjakmarrja
Harapi i beledijes
Kokë fëmije
Leka i Madh
Lugu i kusarëve
Malësori
Malësorja
Mbesa
Mësuesi
N. Xhuxha
Netë Kazanësh
Në pritë
Oborr shtëpie shkodrane
Plaku i Postribës
Portret burri
Portret gruaje
Portret fshatari
Portret muratori
Portreti i Cinës(e shoqja e tij, Gjyzepinë Gaspër Muzhani)
Rozafa
Saloni me kolona
Skënderbeu
Shkrepi i Ulqinit
Vetëportreti
Vjehrri i Palok Kurtit
Veprat e tij më të famshme janë Dasma Shkodrane dhe Motra Tone.

Dasma Shkodrane

Motra Tone

Ishte skenograf i veprës Limani i Durrësit, dhe morri pjesë në krijimin e veprës teatrale Festa e vetëqeverimit të Shqipërisë. Si arkitekt projektoi dhe drejtoi punimet e mbi 60 ndërtesave midis të cilave dhe fabrika, centrale elektrike, ndërtesën e kryqit të kuq dhe ish-gjimnazin Illyrikum.

Krijimtaria fotografike:

Burra Mirditorë
Dy vajza nga Prekali
Grua Malësore
Malësori prej Shkodre
Nëna me fëmijën e saj
Portret vajze qytetare
Zadrimore duke tjerrë lesh

Vdiq dhe u varros në Shkodër me madhështi.

[ Edited Wed Jun 24 2009, 03:01pm ]

Back to top
star
Wed Jun 24 2009, 02:24pm

Registered Member #2287

ky ktu ma siper e paska ba kyt pikturen?!interesante se e kam pa sa kere kyt pikture ne shpine e nji shokut e sme ka interesu kurre me e pyt,kush e ka ba.
Back to top
Vargmali
Wed Jun 24 2009, 02:29pm
Vargmali
Registered Member #3093

po ky e ka ba.
po do le naj koment te faqja wwww.tokajone.com

Back to top
star
Wed Jun 24 2009, 02:36pm

Registered Member #2287

asht faqe shkodrane kjo?
Back to top
L - N
Wed Jun 24 2009, 02:38pm
Registered Member #1228

Pervec artit te kulturse qe edhe njihet si artisti i famshem dasmes Skodrane, ky artist i nerume Shqiptare asht edhe projktusi i Pijac te Skodres dhe rrugs te Giadolit qe i kane pshtu prej shkatrrimit komunist 50 vjecare, nejse para 2 vjetve kam kene ne shpine e Ndoc Gurashit edhe ky piktor Skodrane e intelektual i nerume ku edhe kam ndi prej gojs tij se Kolë Arsen Andre Hidhromeno ose i njoftun si (KOLE IDROMENO) ka ken mike i ngusht i familjes t'Gurashve ne at kohe edhe nji ner familjet ma te pasuna ne Skoder me fame per venen e vneshtave te Rragamit. Ne kyt bisede kam nigju se Kolë Arsen Andre Hidhromeno dhe arti i Kole Idromenos ka kene frymzim per te vete Noc Gurashin qe me ju fute artit te pikturs mrapa.

Nejse padiskutim figura e Kole Idromenos edhe sot si gjithmone qysh ne kohen e tije ka kene e asht frymzim e shkendije per artin e artistat Skodrane e mare Komtare.

Aq i famshem asht ky artist Shqyptare ne Skoder sa jam i sigurte se vetem ne Skoder munen me kene te pakten mbi 3-4000 kopje te dames Shkodrane te varuna neper Shpijat e Skodranve te kopjume prej artistave te mavonshem Skodrane

[ Edited Wed Jun 24 2009, 03:36pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Vargmali
Wed Jun 24 2009, 02:42pm
Vargmali
Registered Member #3093

pimp ka shkruar:

asht faqe shkodrane kjo?

jo asht faqe pan-shqiptare, ka lidhje me gjithe trojet shqiptare, asht kriju nga antare te LRK(Levizja e Rilindjes Kombetare)

Back to top
L - N
Wed Jun 24 2009, 02:49pm
Registered Member #1228

Rroft e kjoft gjithmone e jets Shqypnija zotni vargmali.

Zotni i nerum vargmali mire se ke ardh e ja kalosh mire ne kyt kuvend virtual por gjithsesi isha i interresum personalisht por me del i bllokum linku qe ke vu masiper, plus ne google nuk me del hic wwww.tokajone.com

[ Edited Wed Jun 24 2009, 03:01pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Vargmali
Wed Jun 24 2009, 02:53pm
Vargmali
Registered Member #3093

Lec Neli ka shkruar:

Zotni i nerum vargmali mire se ke ardh e ja kalosh mire ne kyt kuvend vrtual por gjithsesi isha i interresum personalisht por me del i bllokum linku qe ke vu masiper, plus ne google nuk me del hic wwww.tokajone.com

Mire se ju gjeta
para pake ditesh u kriju si faqe, e vonon google disa dite ta fusi lart n'search lists
urdhno z. Neli
http://www.tokajone.com/

Back to top
L - N
Wed Jun 24 2009, 02:58pm
Registered Member #1228

Vargmali ka shkruar:

Lec Neli ka shkruar:

Zotni i nerum vargmali mire se ke ardh e ja kalosh mire ne kyt kuvend vrtual por gjithsesi isha i interresum personalisht por me del i bllokum linku qe ke vu masiper, plus ne google nuk me del hic wwww.tokajone.com

Mire se ju gjeta
para pake ditesh u kriju si faqe, e vonon google disa dite ta fusi lart n'search lists
urdhno z. Neli

Falemners zotni i nerum vargmal po u dashka me prit me shku ne shpi sepse serveri puns e paska blloku si faqe

Back to top
HANA
Wed Jun 24 2009, 03:01pm

Registered Member #3071

pimp ka shkruar:

ky ktu ma siper e paska ba kyt pikturen?!interesante se e kam pa sa kere kyt pikture ne shpine e nji shokut e sme ka interesu kurre me e pyt,kush e ka ba.

po na krenohena mar me kta piktora, se jan te pavdekshme.
asht mir me pyt pimp se mson ma shum.
Back to top
Vargmali
Wed Jun 24 2009, 03:02pm
Vargmali
Registered Member #3093

Lec Neli ka shkruar:

Vargmali ka shkruar:

Lec Neli ka shkruar:

Mire se ju gjeta
urdhno z. Neli

Falemners zotni i nerum vargmal po u dashka me prit me shku ne shpi sepse serveri puns e paska blloku si faqe

pa problem z.Neli
rregullova dhe linkun n'post #1

Back to top
star
Wed Jun 24 2009, 03:07pm

Registered Member #2287

HANA ka shkruar:

pimp ka shkruar:

po na krenohena mar me kta piktora, se jan te pavdekshme.
asht mir me pyt pimp se mson ma shum.

e kam dit se asht pikture e ransishme kjo asht e sigurt,por skam pyt.qe ku me doli.
Back to top
Vargmali
Wed Jun 24 2009, 03:11pm
Vargmali
Registered Member #3093

Fakt interesant asht dhe SI U LARGU FAMILJA HIDHROMENO nga Parga e Camerise. Familja Hidhromeno kundershtonte grekezimin qe mundohesh t'arrinte kisha greke n'zone. Perfundimisht kisha greke e beri te pamundur jetesen e familjes atje deri sa iken ne Korfuz, dhe u vendosen perfundimisht ne Shkoder.

Back to top
L - N
Wed Jun 24 2009, 03:34pm
Registered Member #1228

Vargmali ka shkruar:

Fakt interesant asht dhe SI U LARGU FAMILJA HIDHROMENO nga Parga e Camerise. Familja Hidhromeno kundershtonte grekezimin qe mundohesh t'arrinte kisha greke n'zone. Perfundimisht kisha greke e beri te pamundur jetesen e familjes atje deri sa iken ne Korfuz, dhe u vendosen perfundimisht ne Shkoder.

Jam i vetdishem per kyt fakt por gjithsesi asht knaqsi,arritje e fitore e madhe shum qe kjo familje Shqyptare mrriti me i pshtu asimilimit Grek nen ndikimin direkt te kishs ortodokse ne Camri e me na ardh ne Shkoder. Arti pikturs ne Shkoder njifet si shum i arritun prej ksaj figure qe si rrjelloje direkte e ktij nikimi u pasu me mjeshtra tjere si Simon Rrota etj

Back to top
Bozho
Sun Nov 29 2009, 05:08pm

Registered Member #3363

Me falni pak me vonese por jo Hidromeno po Idromeno
Back to top
Ultra-Shkodrane
Sun Apr 25 2010, 10:34am
Registered Member #3169

Pa frige Kol Idromeno ka ken gjeni, dhe shkodra sat pamvarsisht shkatrrimeve qi i ka ba kamunizmi dhe tranzicioni, ala run shum gjana te bukura prej tij, megjithse kafja madhe asht pertoke, krejt pijaca jane te trashgume prej kti gjeniu Shqiptare, gjynah qi shokt e tij pathujse nuk egzistajn ma ne shkoder sat. Sat gjynah se daminan i forti, leku e s'ka ma artista si Idromeno
Back to top

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF