Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Forumi i ShkodraOnline.com :: Gjuha - Linguistika
 
<< Previous thread | Next thread >>
Profesor grek në intervistë në NY Times thot “ne flisnim shqip, të tjerë na bërën grekë”
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Vargmali
Sat Jun 27 2009, 08:37pm
Vargmali
Registered Member #3093
Joined: Wed Jun 24 2009, 12:19pm

Posts: 20
Marrë nga:
http://www.tokajone.com/?p=171

Profesori i Universitetit së Athinës Nikos Dimou në intervistë në NY Times(gazeta më e madhe në Amerikë) për Muzeun të ri të Athinës deklaroi që grekët të sotshëm flisnin shqip dhe skanë lidhje me greket të lashtë.

“It’s the fault of a German,” Mr. Dimou said about Greek pride in this cause. He was referring to Johann Winckelmann, the 18th-century German art historian whose vision of an ancient Greece “populated by beautiful, tall, blond, wise people, representing perfection,” as Mr. Dimou put it, was in a sense imposed on the country to shape modern Greek identity.


“We used to speak Albanian and call ourselves Romans, but then Winckelmann, Goethe, Victor Hugo, Delacroix, they all told us, ‘No, you are Hellenes, direct descendants of Plato and Socrates,’ and that did it. If a small, poor nation has such a burden put on its shoulders, it will never recover.”

Përkthim:

Është faji i një gjermani, thot z.Dimou për kokëfortësinë e grekëve në këtë çeshtje. Dimou fliste për Johann Winckelmann, historian gjerman të arteve të shekullit të 18, vizioni i së cilit për “një Greqi të lashtë të popullsuar nga njerez të bukur, të gjatë, të urtë që reprezantonin perfeksionin”, si z.Dimou tha ishte imponuar te shteti grek që të krijoj indetitetin modern grek.

“Ne flisnim shqip dhe quanim vetveten Bizantine”, por athere Winckelmann, Goethe, Victor Hugo, Delacroix,, të tërë na thanë, “Jo, ju jeni Grekë, pasardhës direktë të Platonit e Sokratit”, dhe athere filluan problemet. Por kurrë një komb i vogël dhe i varfër ka një ngarkesë të tillë mbi supet e tija, kurrë nuk do shërohet.kush do t'lej naj koment ne faqe

[ Edited Sat Jul 04 2009, 08:41pm ]


Back to top
L - N
Sat Jun 27 2009, 09:05pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Asht normale qe me logjike mire asht mu bazu ne fakte historike jo ne nostalgji, si kan ba deri sot historiant e ashtequjtun Grek sot si edhe historjant Europian. Me bahet qefi qe nji za i vetem ne Greqi ka kuptu dhe pranon hapun qe Grekt e sotcem deri ne 1453 kan ken pjes e perandoris Bizantine dhe se asht njoft si perandoria Romane e qytetart e saj jane njoft si Romakt e Lindjes, kurse per sa i perket pranimit te hapun se flitshin Shqip, per deri posht qytetit te Arts deri ne 1918 qysh se mahet men asht fole Shqyp, se nuk po dal prej territorit Epiriot.


Me kyt rast te pershnes me mirnjohje zotni i nerum vargmali per punen e shkelqyshme nacionaliste qe ban me faqen e internetit tokajone.com

Falemners

Lec Neli


[ Edited Sat Jun 27 2009, 09:10pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
::bud::
Sat Jun 27 2009, 09:20pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Me vjen keq qe kjo faqe asht ne Anglisht por per ato qe e kuptjone kete gjuhe, ja vlen per tja hedhe nje sy sepse ka prembajtje tronditse.

trokit ketu
Back to top
::bud::
Sat Jun 27 2009, 09:21pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Rrenat e Grekeve trokit ketu
Back to top
L - N
Sat Jun 27 2009, 09:47pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
::bud:: ka shkruar:

Me vjen keq qe kjo faqe asht ne Anglisht por per ato qe e kuptjone kete gjuhe, ja vlen per tja hedhe nje sy sepse ka prembajtje tronditse.

trokit ketu
Zotni i nerum ::bud:: jam edhe nuk jam dakord me shkrimin Anglisht qe na ke pru masiper, jam dakord sepse dihet se Shqyptart kan popullu gjysen e Greqis te sotme deri ne 1918, jam dakord se identiteti Grek asht i adoptum prej nostalgjis te Historianve Germano-Europian sepse qysh ne kohe te Rroms asht njoft si Estern Roman Empire ose ma vone e njoftun si Byzantium apo Byzantine Empire prej ramjej te Romms prej presionit te rracave Gjermane ne 475-480. Shkurt Grekt e sotem jane njoft per 15 shekuj bashk me ne Iliro-Shqyptart mrene te njoftun si Illyricum-Epirius si pjese Rromake.


S'jam dakord hic me versionin Mqedonas sepse Maqedonasit e Aleksandrit asht e vertet se nuk kan fole Greqisht por e kan adoptu Greqishten e vjeter si gjuhe kulturore ashtu si jena tu adoptu na Shqyptart Anglishten sot, por ca me shqetson mu asht kur Maqedonasit e sotem kan fillu si Grekt e sotem me adoptu identitet qe s'kane asnji lidhje me te, Maqedonasit e sotem jane Sllav apo te njoftun ma mire prej shekullit 8-9 qe kan fillu me ardh ne Ballkan si (SCYTH) qe edhe fjala Shka apo Shkja ka lind, Maqedonasit e sotem jane Tartar Sllavo-Bullgare qe s'kane asnji lidhje gjakore apo kultunore me Maqedonine e vjeter.

Shkrimi dhe qellimi i shkrimit me duket shum hipokrit e krejt i rremt


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Sat Jun 27 2009, 09:49pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
::bud:: ka shkruar:

Rrenat e Grekeve trokit ketuKto jane shum te verteta

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Vargmali
Sat Jun 27 2009, 11:13pm
Vargmali
Registered Member #3093
Joined: Wed Jun 24 2009, 12:19pm

Posts: 20
Te gjithe ne te tokajone.com e kemi detyre e deshire t'punojme per Kombin


Back to top
::bud::
Sun Jun 28 2009, 04:34pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Këto janë dy (e katër) panel mermeri hartat e lashta gjetën në coloseum në Romë që përshkruajnë rajonet e sunduar nga të katër më të njohura romake sundimtarët. Shënim emrin "Maqedoni" është treguar qartë, gjithashtu vërejnë se nuk ka "Greqi" ose "Hellas" pranishëm


Back to top
L - N
Tue Jun 30 2009, 12:52pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
::bud:: ka shkruar:

Këto janë dy (e katër) panel mermeri hartat e lashta gjetën në coloseum në Romë që përshkruajnë rajonet e sunduar nga të katër më të njohura romake sundimtarët. Shënim emrin "Maqedoni" është treguar qartë, gjithashtu vërejnë se nuk ka "Greqi" ose "Hellas" pranishëm


Zotni ::bud:: ne radh te pare te lumshin durt qe na ke pru por ne te njajten kohe desha me dite se a ka naj spjegim se per cilin shekull bazohet harta, sepse e di qe ne kohe te Aleksandrit t'madh simas harts pjesa Ilire e jugut prej ne Lezhe e posht dhe pjesa veriore Epiriote prej ne Valone e siper jane nen harten Maqedonase prej pushtimit. Na e ban njat nere zotni ::bud:: e munoju me zbirilu naj informacion ma shum se per cfar kohet bahet fjale per kyt hart.

[ Edited Tue Jun 30 2009, 01:09pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Ledy
Tue Jun 30 2009, 01:00pm

Registered Member #3019
Joined: Wed May 27 2009, 08:04am

Posts: 616
shume e bukur BUD ,te lumt.Back to top
lissandro
Tue Jun 30 2009, 02:26pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Me falni se e ban edit se ishte vellimi 5 dhe mendova qe ti per kethei qe nga 1 deri tek 20 qe i kishte pru Bud keshtu besoj se do te kuptohet me mir

Ky matrila besoj se esht shum i vleshem per te gjith shqiptaret qe te din realitetin e popullit fqinj Greqis

Por besoj se do vlej me shum per ate pjes shqipatre qe jeton ne GREQI SOT DHE MBASE PERBUZEN PER ARSYE QE JAN SHQIPTAR TE PAKTEN TANI KAN GOJ TI PERGJIGJEN GREKVE SE EDHE ATA DIKUR KAN PASUR SI GJUH SHQIPEN .

lEXIM TE KENDSHEM

---------- You can contact the author at -email-
Nga libri i Little BIG greke Lies

BIG greke gënjej # 1

nga Risto Stefov

Prill 2005

-email-

Kliko Këtu për Të tjera greke Lies

"Grekët janë të drejtpërdrejta Moderne descendents i Lashte grekët"
(Më e madhe e viktimave greke gënjeshtra janë grekët vetë)


[SHËNIM: Our apologjitë të popullit grek në qoftë se ata gjejnë këta artikuj ofensive. Objektivi ynë nuk është këtu për të krijuar tensione në mes të Maqedonisë dhe popullit grek, por në vend për të nënvizuar se problemi ekziston brenda shtetit grek dhe institucionet e saj. Për aq sa greke Shtetit mohon ekzistencën tonë si maqedonas me të drejta dhe privilegje, ne do të vazhdojë të botojë këto lloje të artikujve.]

Si mund një rajon në Ballkan moderne Greqi ku ndodhet sot, e cila ka qenë e hapur për një numër të invasions, conquests dhe vendbanime, mbetet i paprekur homogjene dhe për dy mijë shtatë qind vjet?

Ironikisht, si grekët pretendojnë, se si mund moderne Maqedoni, një rajon fqinjë Greqisë moderne të jetë i përzier në mënyrë që ajo e ka humbur plotësisht identitetin e tij origjinal?

Këto janë pyetje që çdo grek duhet të kërkojmë!

Qė nga Philip II të Maqedonisë pushtuar qytetin e lashtë të shteteve në përfundim të betejës e Chaeronea në 338 BC, rajoni në jug të Olimp ka qenë pa kufi dhe të hapura për të gjitha llojet e invasions barbare dhe vendbanimet.

E BIG GREKE gënjej: "Moderne grekët janë të drejtpërdrejta descendents e grekëve të lashtë"

Nuk ka pasur "Grekët e lashtë" që nga fjala "grek" nuk ishte coined deri pas romake conquests, përafërsisht 600 vjet pas themelimit të qytetit dhe rreth 150 vjet pasi ata ishin pushtuar nga maqedonasit.

Është e njohur gjithashtu se Shtetet e qytetit të lashtë nuk u bashkuar politikisht dhe kurrë nuk themeluar veten si një shteti të vetëm. Në të vërtetë ata kanë ekzistuar politikisht të pavarur nga njëri-tjetrin dhe luftoi me njëri-tjetrin për mbizotërim ekonomik të rajonit.

Emri "Greqi" u vendos mbi moderne greke Kingdom nga Pushteti Britania e Madhe, Franca dhe Rusia. Moderne grekët thirrje veten Hellenes (Ellines) dhe shteti i tyre Hellas (Ellas).

Duke përdorur emrin "grek" për t'iu referuar në të dy të lashtë dhe moderne njerëz, shteti grek në mënyrë të gabuar nënkupton pjerrësirë për moderne nga grekët e lashtë.

Duke përdorur emrin "Greqi" për t'iu referuar të lashtë dhe të dy shtetet moderne, të shtetit grek është nënkuptuar në mënyrë të gabuar;

(1) kontinuitet midis qytetit të lashtë dhe moderne Greqi, dhe

(2) se ka pasur një lloj të unitetit politik në mes të qytetit të lashtë Shtetet veten ku nuk ekziston një ..

Në realitet fjalët "Greqi" dhe "grekë" u popularized nga shkrimtarë të shekullit të 19. Moderne. Nuk ka harta apo referencat e lashtë me fjalët "Greqi".

Të Romakėve maj kanë bërë disa referenca në të lashtë njerëzit që jetojnë në Sicily si "Grecos" por ato të referuara në rajon si në jug të Olimp Achaia.

Gjatë epokës otomane e njerëzve që jetojnë në jug të Olimp e quajti veten Romeos (romakët).

Greqia është një shtet i cili sapo krijuar kurrë nuk ka ekzistuar para të shekullit të 19. I Mbretërisë së Greqisë, zënë rajonin e Morea, sot Peloponez, u krijua për herë të parë në 1829. Ndërmjet 1829 dhe 1912 e grekëve të zgjeruar territorin e tyre për të paraqitur ditë Greqi, nga pushtues Epir, Thesalisë dhe 51% e të Maqedonisë.

Fillimi i tij në Greqi ka deklaruar se të vogël me një popullsi prej më pak se një milion njerëz, shumica e të cilëve ishin shqiptarë, sllavëve Vlahs dhe me një pakicë e vogël e etnive të tjera. Deri në kohën Greqi pushtuar Epir dhe Thesalisë, popullsia e saj u rrit deri në tre herë përmasat e tij origjinal. Në 1907 ajo regjistroi një popullsi prej 2.600.000. Pasi të pushtuar Maqedonisë dhe shkëmbyen popullsive me Turqinë, popullsia e saj të trefishuar. Në 1928 Greqi regjistruar 6.200.000 njerëz. 1100000 e tyre ishin të krishterë, refugjatë nga Azia e Vogël.

Pas Traktatit të Lausanne në korrik 1923, dhe pas të shkëmbimeve të popullsisë me Turqinë, Greqia shpalli veten homogjene të përbërë nga 100% të pastra grekët me një shumë të vogël muslimane por etnikisht greke popullsisë.

Është vlerësuar që pasi Maqedonia ishte pushtuar, dhe kishin pushtuar disa dëbuar e popullsisë së saj, më shumë se një milion maqedonasve mbetur ende dhe janë përfshirë në mesin e grekëve.

Sipas Greqi megjithatë, nuk ka pasur jo-grekë të mbetur në Maqedoni pas saj popullsisë shkëmbimeve. Gjithashtu, në bazë të Greqisë, të lashtë maqedonasit ishin zhdukur, të vrarë nga sllavët rreth 6. AD gjatë shekullit të ashtu-quajturit invasions sllave.

Pra çështja se begs të kërkuar këtu është, "Çfarë janë këto kombësi ose në mënyrë milion njerëzve që ka qëndruar në Maqedoni dhe u bë pjesë e Greqisë?" Shumë grekë do të argumentojnë se ata ishin bullgarët!

Në qoftë se janë të rastit, atëherë si mund të pretendojnë Grekët moderne pastërtisë dhe homogeneity nëse të paktën 16% e popullsisë së saj në 1928 ishte jo-greke? What about Vlah saj, sllave, shqiptare dhe turke elemente? Sigurisht ata nuk janë grekë, le më të drejtpërdrejtë duke u descendents i grekëve të lashtë?

Edhe ky argument i vogël, tregon se ka diçka "peshk" greke në lidhje me këto akuza.

Për rreth një shekull e gjysmë shtetit grek institucionet, organizatat dhe individët janë të pabazuara dhe duke e bërë unproven moderne akuzat se grekët janë të drejtpërdrejta descendents të popujve të hershëm. Për këtë ditë ata kanë treguar asnjë provë për të provuar pretendimet e tyre. Në fakt e kundërta është e vërtetë. Nuk ka prova të mjaftueshme që provon se kjo kërkesë të veçantë moderne greke është një gënjeshtër menjëhershme BIG greke.

Kjo çështje është trajtuar saktë nga Historiani John Shea në kapitullin 4 të e Madhe Etnike Mix e Greqisë, faqet 77 deri 96, në librin e tij "Maqedonia dhe Greqia, i Beteja për Define një i ri i Ballkanit Kombit". Midis të tjerash, John Shea provon se edhe njerëzit e lashtë nuk ishin homogjene.

"Ajo që është vlerësuar në klasike herë numri i skllevër në Atikës ishte përafërsisht e barabartë me numrin e banorëve të lirë, ose rreth 100,000. Në Spartes atje ishte edhe një proporcion më i madh i skllevër, dhe shumica e tyre, e helots, u Messenians . Ndërsa robërit e Athinës ishin një përzierje racore të gjerë dhe për këtë arsye më pak të ngjarë që të bashkohen në bazë të një gjuhë të përbashkët, këto Messenian helots e Spartes gjitha foli greqisht, dhe kishte një lloj grupi ndruajtje. Kështu ata paraqitën 'probleme të veçanta për sigurinë e tyre spartan mjeshtrave, numrat e të cilit ishin vazhdimisht në rënie. " Ndryshimet në përbërjen etnike të qytet-shteteve greke janë ilustruar nga komentet në lidhje me rastin e Piso. Piso, që kishin qenë marrësi i një vendimi unhelpful me votën e Athines qytetit Asambleja, 'bëri një fjalim të dhunshëm në të cilat ai tha se se kjo e fundit-ditore athinasit nuk kishin të drejtë për të identifikuar veten e tyre me athinasit e madhe e ditëve të Perikliu, Demosthenes, Eskili, Platoni dhe. athinasit e lashtë ishte extirpated përsëritet nga luftrat dhe masakrat dhe këto janë thjesht mongrels, degenerates, dhe pasardhësit e skllevër. Ai tha se çdo romake që flattered ato si në qoftë se ata ishin të ligjshme trashëgimtarëve të atyre heronj lashtë ishte ulur dinjitetin e Romes name. " Ide të tillë historike e bëjnë të qartë se edhe dy mijë vjet më parë idenë e pastërtisë etnike në mesin e grekëve ishte e vështirë për të mbajtur. Etnike përzierje të vazhdueshme gjatë dy mijë vjet. Nicol Siç ka vërejtur, 'e lashtë ishin Grekët, në fund të fundit, ancestry e shumë të përziera dhe nuk mund të ketë dyshim se grekët bizantine, si para dhe pas pushtimit sllave, ishin edhe më heterogenous'. " (Faqet 83 dhe 84, John Shea, Maqedonisë dhe Greqisë, i Beteja për Define një i ri i Ballkanit Kombit)

Dhe ju keni it!

E vërteta: modern Grekët nuk janë vetëm descendents NUK direkte të të parëve, por Greekness tyre është një mit, një moderne të shekullit të 19. Krijimin.

----------
Ju mund të kontaktoni autorin në -email-
> swap


[ Edited Tue Jun 30 2009, 03:58pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
lissandro
Tue Jun 30 2009, 02:33pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764

Nga libri i Little BIG greke Lies

BIG greke gënjej # 2

nga Risto Stefov

Maj 2005

-email-

Kliko Këtu për Të tjera greke Lies

"The Koine Language është grek"
(Moderne grekët janë viktimat e tyre duke e bërë)


[SHËNIM: Our apologjitë të popullit grek në qoftë se ata gjejnë këta artikuj ofensive. Objektivi ynë nuk është këtu për të krijuar tensione në mes të Maqedonisë dhe popullit grek, por në vend për të nënvizuar se problemi ekziston brenda shtetit grek dhe institucionet e saj. Për aq sa greke Shtetit mohon ekzistencën tonë si maqedonas me të drejta dhe privilegje, ne do të vazhdojë të botojë këto lloje të artikujve.]

[SHËNIM: Our apologjitë të popullit grek në qoftë se ata gjejnë këta artikuj ofensive. Objektivi ynë nuk është këtu për të krijuar tensione në mes të Maqedonisë dhe popullit grek, por në vend për të nënvizuar se problemi ekziston brenda shtetit grek dhe institucionet e saj. Për aq sa greke Shtetit mohon ekzistencën tonë si maqedonas me të drejta dhe privilegje, ne do të vazhdojë të botojë këto lloje të artikujve.]

Në BIG greke gënjeshtër # 1 ne treguan se nuk ka pasur "Grekët e lashtë" që nga fjala "grek" nuk ishte coined deri pas romake conquests, përafërsisht 600 vjet pas themelimit të qytetit dhe rreth 150 vjet pasi ata u pushtuar nga maqedonasit.
Në një mënyrë të ngjashme, ne do të tregojnë se Koine nuk ishte vetëm në gjuhën greke si ne Greqi do të kishin besuar.

The Koine gjuhën bërë rrugën e tij në Maqedoni pak para Philip II kohë. Dobët dhe me fjalë të misspelled mbishkrimet e shkruara në Koine u gjetën në kryeqytetin maqedonas i cili tregon se gjuha nuk është kuptuar mirë dhe ishte vetëm rrugën e saj duke e bërë atje.
Rrënjët e Koine gjuhës mund të ketë filluar në një nga shtetet më progresive City, shumë të ngjarë të Athinës, por deri në kohën që ka marrë rrugën e saj për Mesdheun Lindor, ajo ishte bërë gjuha e administratës dhe tregti, të zakonshme për të gjitha vendet e Mesdheut .

Në Maqedoni, Koine ishte rreptësisht gjuhën e të arsimuar dhe është përdorur nga gjykata ndërkombëtare e administratorëve dhe tregtarët.

Deri në kohën Koine arriti në Maqedoni ajo ishte tashmë e "gjuhë hibride" e administratës dhe të tregtisë në Mesdheun Lindor botë.

Koine në ato ditë u anglisht si është sot. Në Evropë, për shembull, qarqet kanë gjuhën e tyre të cilën ata e përdorin për të komunikuar në shtëpi, por ata e përdorin anglisht ndërkombëtarisht për të komunikuar me vendet e tjera.

Aleksandri i Madh ishte i pari për të marrë Koine nga Mesdhe botë të Azisë, Afrikës dhe botëve të tjera ai pushtuar.
I vërtetë për heronj Koine suksesi ishin Aleksandër e pasardhësve të Antigonids, Selucuseds dhe Ptolemies. Është mirë e ditur se Ptolemies nuk insistojnë vetëm në shfrytëzimin e Koine e ato nuk deshën ta mësojnë ndonjë gjuhë tjetër duke përfshirë ato të vetë ata vendosi.
Cleopatra VII ishte i vetmi sovran maqedonas nga Ptolemeut dinastia që thyen Ptolemeut rregull dhe mësoi disa gjuhë përfshirë egjiptian.

The Koine gjuhën ishte kaq rrënjë të thella në e vjetër maqedonase perandorive se edhe pasi ata ishin pushtuar nga romakët ajo vazhdoi të lulëzojë. Koine ishte folur nga Roman intelektuale edhe në Romë. Gati të gjitha veprat letrare e lashtë ishin të shkruar në Koine

Le të mos harrojmë që të gjithë maqedonas dhe periudha romake Koine, në dritën e saj me popullaritet dhe elita e arsimuar, ajo mbeti një gjuhë e Administrimit dhe tregti. Koine kurrë nuk ishte një gjuhë e përbashkët të njerëzve.

Ndërsa Koine shërbeu qëllimin e saj në qarqet administrative dhe komerciale, gjuhë të tjera, gjuha e popullit, në të njëjtën kohë edhe lulëzuan paralel por në formën e tyre me gojë derisa ato janë të kodifikuar më vonë nga Krishterimi.

Pas përfundimit të ndarë në perandorinë Romake të Lindjes dhe Perëndimit, Koine rishfaqur përsëri dhe zëvendësoi latine si gjuhë administrative e Lindore ose Pravoslav perandori.
Koine qëndroi aktiv dhe ka shërbyer në administratën dhe tregti e Pravoslav botë për rreth një mijëvjeçar.

Është interesante, u bë gjithashtu Koine administrative dhe komerciale gjuhë e Perandorisë Otomane dhe vazhduan të ekzistojnë në një komerciale dhe kapacitetet administrative gjatë sundimit otoman ashtu siç bëri gjatë sundimit Pravoslav. .

Nga ligjit islamik, muslimanët nuk ishin të lejuar të udhëtojnë jashtë fushës së tyre, të trajtojë fondet publike ose flasin gjuhë të huaja. The Ottomans punësuar të krishterëve për të administruar punët e jashtme, bankat e të tregtisë me botën e jashtme. Dhe po ju ftuar atë, të krishterët e vazhdueshme për të punësuar të Koine gjuhën gjithë sundimit otoman ashtu siç bënë gjatë sundimit Pravoslav ..

E roja e Osmane shërbimeve administrative dhe komerciale si dhe sundimtarët e botës së krishterë në brendësi të Perandorisë Osmane ishin të njohur si Phanariots.
Të Phanariots ishin të krishterë të edukuar dhe profesionistëve klasë të mesme ose të borgjezi e Osmane botë. Ata ishin njerëz të nacionaliteteve të ndryshme nga çdo cep të botës e Lindore. Ata ishin të klerikëve, përkthyesve (përkthyes), e tregtarët dhe kapitenët e anijeve dhe të industrisë dhe të gjithë ata foli Koine. Ata u bënë thirrje Phanariots sepse jetonin në një qarkun e Tsari Grad (Konstandinopojën apo Stamboll) të njohur si Phanar.

Në shekullin e 19, rënie gjatë otomane, e Phanariots ishin shumë në favor të rrëzimin e administratës otomane. Ideja ishte për të përmbysur Osmane Sulltan dhe sundimin e tij muslimanë dhe zëvendësuar atë me sundimin e krishterë. Për fat të keq, fuqitë e mëdha nuk favor të idesë dhe ajo dështoi. Pas kësaj, Phanariots punoi ngushtë me fuqitë e mëdha për krijimin e Mbretërisë greke.

Edhe pse populli i të sapo-formuar Kingdom greke ishin shumë të etnive të ndryshme duke përfshirë edhe shqiptarët, Vlahs, sllavët, turqit, etj, secili me një unike e gjuhës dhe kulturës, i madhi instilled Pushteti mbi ta idenë se ata ishin të descendents e lashtë njerëzve që jetonin në atë rajon mbi dy millenniums më parë.

Pas pothuajse një dekadë të soditje të cilat si të përdorin gjuhën, autoritetet greke në fund vendosën për të miratuar gjuhën Koine si liturary gjuhën e tyre të ri të kombit. Ata i neveritshëm dhe të gjithë të gjallë që jetojnë popujt gjuhët në favor të lashtë administrative dhe komercial Koine.

Për fat të keq, pas dy mijëvjeçarit të evolucionit, moderne versionin e Koine përmbante shumë elemente të huaj dhe i pakëndshëm për të provuar të purists greke që donin një gjuhë të pastër e cila ishte afër me ato të Shteteve të qytetit të lashtë.

Pas gati një shekulli e përdorimit të Koine, e mori purists përfundimisht shansin e tyre për të zëvendësuar atë. Zgjedhjen e tyre të ri ishte një plake vdekur Attic gjuha e përdorur nga athinasit e lashtë 2500 vjet më parë. Grekët i quajtur në gjuhën e tyre të ri të saj Catharevoussa për pastërti gjuhësore.

Për fat të keq, kjo gjuhë kishte qenë i vdekur për dy mijë vjet dhe greke letrare botë e cila u përdor për të bastardized të papastër Koine, gjeti shumë të vështirë për t'u kuptuar dhe e pamundur për të shprehur emocione. Përdorimi i saj ishte ndërprerë në fund të 1970 e në favor të bastardized Koine (Dimotiki).

Për ata që këmbëngulin grekët që të gjithë grekët e lashtë foli një dialekt të njëjtën gjuhë, këtu janë disa të thjeshta dhe të zakonshme të përditshme fjalet ne anglisht, Moderne Antike Attic dhe Koine;

Anglisht


Catharevoussa
(Attic Lashte)


Dimotiki (Koine)

Kali


Ipos


Alogo

Gomar


Onos


Gaidaros

Ur


Ornitha


Kota

Bricjapi


Ega


Gıda (Katsika)

Femije (baby dhi)


Erifi


Katsiki

Buka


Artos


Psomi

E vërteta: The Koine përket gjuhës për të gjithë Mesdheun Lindor njerëzve dhe jo vetëm Greqia moderne.

Moderne Greqi mori Koine language, nga e cila i takon e drejta për të gjithë Mesdheun Lindor vetë, për veten e tij dhe tani e quan atë greke.

Vetëm për shkak se Greqia miratoi Koine si për gjuhën letrare e saj moderne e kombit, ajo nuk e bën atë ekskluzivisht greke. Koine evoluar si gjuha e administratës dhe të tregtisë në të gjithë Mesdheun Lindor, dhe si e tillë i përket të gjithë njerëzit në Mesdheun Lindor botë.

Në qoftë se dikush duhet të kërkoni kredi për Koine e efektivitetit dhe mbijetesa e gjatë që duhet të jetë e lashtë maqedonasit këmbënguli që të përdorni atë për disa shekuj.

-----

[ Edited Tue Jun 30 2009, 04:02pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
lissandro
Tue Jun 30 2009, 02:38pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Nga libri i Little BIG greke Lies

BIG greke gënjej # 3

nga Risto Stefov

Qershor 2005

-email-

Kliko Këtu për Të tjera greke Lies

"I Lashte 'zotat grek' ishin grek"

(Moderne grekët besojnë se ata, të cilët folën greqisht
dhe besohet në greqisht greqisht në fakt ishin zotat)


[SHËNIM: Our apologjitë të popullit grek në qoftë se ata gjejnë këta artikuj ofensive. Objektivi ynë nuk është këtu për të krijuar tensione në mes të Maqedonisë dhe popullit grek, por në vend për të nënvizuar se problemi ekziston brenda shtetit grek dhe institucionet e saj. Për aq sa greke Shtetit mohon ekzistencën tonë si maqedonas me të drejta dhe privilegje, ne do të vazhdojë të botojë këto lloje të artikujve.]

(Sjellje të parregullt është një shenjë e një fajtor ndërgjegjes. LK)

[SHËNIM: Our apologjitë të popullit grek në qoftë se ata gjejnë këta artikuj ofensive. Objektivi ynë nuk është këtu për të krijuar tensione në mes të Maqedonisë dhe popullit grek, por në vend për të nënvizuar se problemi ekziston brenda shtetit grek dhe institucionet e saj. Për aq sa greke Shtetit mohon ekzistencën tonë si maqedonas me të drejta dhe privilegje, ne do të vazhdojë të botojë këto lloje të artikujve.]

Në këtë artikull ne do të ju tregojnë se i ashtuquajturi "zotat grek" nuk ishin të vërtetë "grek" në të gjitha.

Ne shpesh lexoni në libra, shiko filma dhe të dëgjojnë tregimet rreth mitik i ashtuquajturi "zotat grek" por ne ndonjëherë kanë ndalur për të menduar se çfarë bën këto deities greke? A janë ato "greke" sepse ata origjinën moderne ku Greqia është sot? A janë ata "grek" në një kuptim kombëtare? A janë ata të parët, sepse grek që jetoi në rajon ku Greqisë moderne është sot shkruan për ta? Si janë ato "greke"?

Fjala "grek" përpara fjalën "zotat" nënkupton se ka një marrëdhënie midis "greke" dhe "perënditë" që do të thotë se në një farë mënyre këto i përkasin zotat në Greqi ose "Grekët". Që këta "zotat" nuk janë të lidhur me njerëzit e tjera mesdhetare si maqedonasit, Paeonians, ilirët, trakët, Phrygians, Lydians, Carians, Lycians, Paphlagonians, Cappadocians, Cilicians, Picidians, Pamphylians dhe të tjerëve, në një mënyrë të ngjashme, i cili gjithashtu festuan dhe besohet në to, e pastaj është çuar në zotat besojnë se këto duhet të jenë të lidhura ekskluzivisht për në Greqi dhe të "grekëve"

Pyetja është se si?

Midis kemi konsultuar disa burime, e Microsoft Encarta enciklopedi nën shkon "mitologji greke" kishte një shpjegim, por ky shpjegim nuk zbatojnë idenë se i ashtuquajturi "zotat grek" në fakt u "greke".

Sipas Encarta, mitologji duk në formë të shkruar për herë të parë në veprat letrare të Hesiod dhe favorizon ekipin vendas rreth shekullit të tetë para Krishtit. Favorizon ekipin vendas, si ne e dimë, prodhuar vepra e famshme e "Iliad" dhe "odisea" e prodhuar dhe Hesiod poezi "Theogony". Të dy autorët e tyre përkatëse në të flasë për veprat e ndryshme mit dhe legjendat që lidhen me lashtë deities. Hesiod, megjithatë, sipas Encarta, merr një hap më tej dhe fut një numri më të madh se mitet përfshijnë deities se nuk janë të përmendura nga favorizon ekipin vendas. Hesiod, në "Theogony", i cili flet për krijimin e kësaj bote, e lindjes si dhe zotat e tyre Adventures, ASNJEHERE ONCE përmend "greke" ose çdo emër tjetër që rrjedhin nga kjo fjalë!

Në mënyrë të ngjashme, që favorizon ekipin vendas në veprat e tij të "Iliad" dhe "odisea", konsiderohen të jenë burime të besueshme për të ashtuquajturin "mitologji greke" dhe se "zotat grek", ASNJEHERE ONCE përmend fjalën "greke" ose çdo emër tjetër që rrjedhin nga këtë fjalë!

Pra, përsëri, se si këto janë të ashtuquajturat "zotat grek" "greke"? Ndoshta autorët shkruan për ata të cilët ishin nga rajoni ku moderne Greqia është sot?

Sipas Carlos Parada, të njohura ndërkombëtarisht një studiues dhe ekspert në mitologji, në vijim autorë kanë kontribuar në të ashtuquajturin "mitologji greke";

Author


%
Kontributi


Jetuar në
/ Etnia


Viti

Apolodorus


19


Aleksandri
/ * I panjohur


2. Qind. AD

Paucsanias


12


Lydia
/ Lydian
Hyginus


12


Romë
/ Unknown (spanjisht?)


1. Qind. AD

Favorizon ekipin vendas


8


Azi e Vogël?
/ Unknown


8 cent. BC?

Ovid


6


Romë
/ Romake


43BC-17AD

Nonnus


5


Egjipt
/ Egjiptian


5. Qind. AD

Hesiod


4,6


Boeotia
/ ** I vrazhdë


8. Qind. BC?

Diodorus Siculus


4,4


Sicily
/ Sicilian


21 BC

Virgil


4


Mantua Itali
/ Romake


70 dhe 19 BC

Quintus Smynaeus


3,3Statius


2,6


Romë
/ Romake


1. Qind. AD

Antonius Liberalis


2


Romë
/ Romake
Valerius Flaccus


2


Romë
/ Romake


1. Qind. AD

Apollonius Rhodius


1,8


Aleksandri
? I panjohur


3. Qind. BC

Dionysius e Halicarnassus


1,5


Caria
/ Unknown


1. Qind. BC

Euripidi


1,5


Atikës
/ Athines **


480 BC

Plutarch


1,3


Boeotia
/ ** I vrazhdë


46 AD

Herodoti


1


Caria
/ Carian


484-425 BC

Pindarus (Pindar)


1


Thives
/ I vrazhdë


518-438 BC

Parhenius e Nicaea


1Eskili


0,5Aristophani


0,4Caimachus


0,4Cicero


0,3* Lartà probabilitet - Maqedonisht
** Nga Qyteti i Lashte Shtetet jug të malit Olimp Moderne Greqi ku gjendet sot.

Nga tabela e mësipërme, ne mund të shohim se shumica e punëve për të ashtu-quajturit "mitologji greke" dhe se "zotat grek" ishin në fakt të shkruar nga JO-grekët ose nga autorë të panjohur me origjinë / etnike.

Nëse autorë që shkruan për ata nuk ishin "greke" atëherë ndoshta legjendat e ashtuquajtura "zotat grek" origjinën diku në tokat e Greqisë moderne?

Për fat të keq, se nuk është e vërtetë ose. Sipas Herodoti, shumë nga elementet e të ashtuquajturit "greke mitet" e lidhur me "zotat grek" ishin huazuar nga feve të huaj, kryesisht nga Pelasgi i cili nga ana e tij huazuara ata nga egjiptianët. (Ekzistojnë disa shkencëtarë të cilët besojnë se sot Pelasgi jetuar në Ballkan e më të ulëta, duke përfshirë Maqedoninë dhe ishin ancestors i sllaveve).

Megjithatë, le të marrin jo vetëm si Herodoti e fjalës. Le të shqyrtojë mitologjik deities veten duke filluar me zot suprem Zeus.

Sipas Enciklopedia Grolier, Zeus qiellor është një hyjni e indo-evropiane që lidhen me origjinë simbolikisht qielli. Poseidoni, i vëllai i shtog Zeus, është gjithashtu një perëndi e origjinës indo-evropiane. Apollonit, nga ana tjetër, është një hyjni të Azisë nga cults shaman aziatike, të importuara nga Siberi.

Më poshtë është një listë e deities mitik shifra të mëdha dhe zakonisht të referuara si "zotat grek" dhe "greke mitik shifrave", të cilët besohet të jenë të "jo-greke" origjina;

Zot / Figura madhore


Origin


Burimi

Rhigmus


Trak


Carlos Parada

Diomedes


Trak


Carlos Parada

Phineus


Trak


Carlos Parada

Tereus


Trak


Carlos Parada

Rezus


Trak


Carlos Parada

Alcon


Trak


Carlos Parada

Memnon


Etiopian


Carlos Parada

Alcyoneus


Etiopian


Quintus Smyrnaeus

Alexipus


Etiopian


Quintus Smyrnaeus

Clydon


Etiopian


Quintus Smyrnaeus

Laomedon


Etiopian


Quintus Smyrnaeus

Mmeneclus


Etiopian


Quintus Smyrnaeus

Nychius


Etiopian


Quintus Smyrnaeus

Thalius


Etiopian


Quintus Smyrnaeus

Andromeda


Etiopian


Carlos Parada

Cepheus


Fenikas


Carlos Parada

Europa


Fenikas


Carlos Parada

Pelops


Phrygian


Carlos Parada

Agenor


Egjiptian


Carlos Parada

Belus


Egjiptian


Carlos Parada

Midus


Phrygian


Carlos Parada

Opis


Phrygian


Carlos Parada

Atmosferë


Phrygian


Carlos Parada

Proteus


Egjiptian


Carlos Parada

Egeria


Italisht


Ovid

Koha


Roman


Ovid

Janus


Roman


Carlos Parada

Juturna


Roman


Carlos Parada

Perëndi mbrojtëse e shtëpisë


Roman


Carlos Parada

Tantall


Paphlagonia


Carlos Parada

Orchamus


Persia


Carlos Parada

Pyramus


Babylon


Carlos Parada

Thisbe


Babylon


Carlos Parada

Çapkënëri


Cartagenan


Carlos Parada

Nicea


Indian


Carlos Parada

Phoenix


Arab


Carlos Parada

Hypnos


Nga rajoni i Detit të Zi


Carlos Parada

Muses (9)


Maqedonisht


Carlos Parada

Dionysus


Maqedonisht (Brygian)


Grolier Encyclopedia

Për detajet e mësipërme, shih Donski, faqe 146-173, "Miti i lidhur me të ashtuquajturin 'mitologji greke'", në librin e tij "E pasardhësit e Aleksandrit të Madh të Macedon".

Nga tabela e mësipërme, ne mund të shohim se një numër i madh dhe i rëndësishëm i sajuar deities shifrat kanë qenë me dashje ose padashur misrepresented. Sigurisht ata nuk janë të "origjinë greke"

Dhe në fund, ndoshta i ashtuquajturi "zotat grek" ishin "greke" sepse ata ishin ekskluzivisht nga festoi të lashtë njerëzve që jetonin në jug të malit Olimp ku Greqisë moderne është sot?

Kjo shumë, unë jam i frikësuar nuk është e vërtetë. I sajuar zotat, të referuara si "zotat grek", ishin të zakonshme për shumicën e vendeve të Mesdheut antik dhe kultura të ndryshme. Ata ishin si shumë e lashtë universale të botës, si Krishti dhe Krishterimi tonë është e përgjithshme për të botës moderne.

E vërteta e lashtë "zotat grek" nuk ishin greke, në të gjitha! Në fakt, duke iu referuar atyre si "zota grek" do të ishte një mit në vetvete.

Ajo është më e përshtatshme, të sakta dhe të sinqertë për të thirrur ata zota Mesdheut se ajo është për të thirrur ata "zotat grek". Në fund të fundit, ata u festuan, revered dhe shumë më tepër frikë nga kulturat e popujve dhe në veri, në lindje dhe në perëndim të malit Olimp se ata ishin në jug të malit Olimp. Dhe kjo është e vërteta.

Burimet

"Mitologji greke". Microsoft Encarta Encyclopedia 98, USA, 1998.

Aleksandar Donski, "E pasardhësit e Aleksandrit të Madh të Macedon, The Argumentet Provat dhe se maqedonasit e sotme janë pasardhës të lashtë maqedonasit". Shtip, 2004.

Carlos Parada, "Geneological Udhëzues për mitologji greke". Filadelfia: Coronoet Books, 1993.

The Columbia Encyclopedia. Tretë Edition, New York: Columbia University Press, 1963.

Grolier Enciklopedia. Navato: Grolier Electronic Publishing Inc, 1995.

----------


[ Edited Tue Jun 30 2009, 04:03pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
lissandro
Tue Jun 30 2009, 02:41pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764

Nga libri i Little BIG greke Lies

BIG greke gënjej # 4

nga Risto Stefov

Korrik 2005

-email-

Kliko Këtu për Të tjera greke Lies

"Nuk ka gjë të tillë si një maqedonas"

(Moderne grekët janë kushtëzuar
për të besuar se maqedonasit nuk ekzistojnë)


[SHËNIM: Our apologjitë të popullit grek në qoftë se ata gjejnë këta artikuj ofensive. Objektivi ynë nuk është këtu për të krijuar tensione në mes të Maqedonisë dhe popullit grek, por në vend për të nënvizuar se problemi ekziston brenda shtetit grek dhe institucionet e saj. Për aq sa greke Shtetit mohon ekzistencën tonë si maqedonas me të drejta dhe privilegje, ne do të vazhdojë të botojë këto lloje të artikujve.]

Në këtë artikull ne do t'ju tregojë se maqedonasit bëjnë të vërtetë ekziston, jo vetëm në Republikën e Maqedonisë por edhe në Greqi, Bullgari, Shqipëri, Kanada, Australi, SHBA-ja dhe në çdo cep të largët të këtij planetit.

Kjo është gënjeshtër BIG greke tim të preferuar, sepse unë mund të kanë lidhje me atë nga përvoja personale. Unë nuk jam duke ju referuar përvojën time në Greqi, unë jam duke folur për përvojën time në Kanada. Një nuk mund të thonë se ata ishin në një maqedonas greke në brendësi të Greqisë pa pasoja të rënda!
Duke qenë të një të riu emigrant në Kanada, dhe flet anglisht me një theks, unë shpesh u pyetën për nacionalitetin tim, më shpesh nga grekët. Ajo dukej sikur nuk ka pasur pengesa për të mundim kudo kundër maqedonasve.

Biseda / pyetje që shumë maqedonasit, veçanërisht ata nga Greqia, do të zakonisht lidhen me shkoi si kjo;

"A jeni greke?"
Jo nuk jam!
"Çfarë jeni ju?"
Maqedonas!
"Çfarë është kjo?" Nuk ka gjë të tillë! "

(Ata nuk do të thonë edhe fjalën "maqedonas".)

Pas disa drejtuar-ins unë me grekët filluan të zhvillojnë halli për zbulimin tim kombësisë.

Ndryshe nga ju moderne grekët artificialisht i cili u krijua në shekullin e 19 nga Hellenizing asimiluese dhe një shumëllojshmëri e grupeve të tjera etnike; Vlahs, shqiptarët, turqit, maqedonasit, turqit dhe Anatolian Georgians më shumë kohët e fundit, rusët, më shumë shqiptarë dhe të tjerët, ne maqedonasit janë një reale dhe kanë qenë të nacionalitetit maqedonas qysh tonë great, great, great grandfathers mund të marrin mësim.

Ndryshe tuaj moderne greke gjyshërit madh i cili foli asgjë por greqisht, gjyshërit tonë të madh të gjitha foli maqedonase.

Ynë në gjuhën të cilën ne e quajmë maqedonas që jetojnë është një gjuhë të gjallë, një gjuhë mėsojmė nga nënat tona ndryshe nga gjuhën tuaj, e lashtë Koine vdekur, e cila qeverisë suaj ringjallur dhe ju mësohen në shkollë.

Para se të Republikës së Maqedonisë kodifikuar moderne maqedonase gjuhës letrare, të gjithë maqedonasit gjeografike Maqedoni foli një shumëllojshmëri të beautiful dialekte. Maqedonasit që jetojnë në Greqi dhe Bullgari, ato shtete të cilat refuzojnë të njohin, ende flasin maqedonisht në dialektet e tyre origjinale.

Ndryshe nga të gjuhës greke e cila është duke folur vetëm rreth dhjetë milion grekë, maqedonas sllav është një gjuhë e cila i takon një familje të madhe gjuhë e folur nga rreth gjashtë-qindra milionë njerëz në mbarë Evropën Lindore. Fakti që kjo gjuhë është kaq i përhapur, tregon se ajo ka shpëtuar për millennia shumë dhe ka qenë e kaluara të gojarisht nga brezi në brez.

Moderne studiuesit dhe shkencëtarët besojnë se gjuha sllave i ka rrënjët e saj në prehistory. Një numër i lashtë mbishkrimet konsiderohet undecipherable kohët e fundit kanë qenë të suksesshme deciphered nga gjuhëtarët Vasil Iliov, Anthony Ambrozic, Sergei V. Rjabchikov dhe të tjerëve, duke përdorur gjuhë sllave e cila tregon se këto gjuhë kanë qenë rreth shumë më të gjatë se më parë mendohet. Edhe Aleksandrit të Madh mund të ketë folur sllave. Është e njohur se Aleksandri fliste të paktën dy gjuhë. Ne e dimë ishte një Koine dhe tjetra ishte një gjuhë indigjene në Maqedoni emërtuar "panjohur" nga historianët greke.

Që nuk arkeolog maqedonas ose i huaj ka qenë edhe lejohet të gërmoj në greqisht pushtuar Maqedoni apo çfarëdo të shqyrtojë gjetjet arkeologjike unsupervised, ne nuk mund të verifikojë se çfarë gjuhe tjetër Aleksandrit të Madh foli.

Arkeologët greke nuk mund të jetë për të besuar faktikisht raport gjetjet, veçanërisht ato gjetjet se nuk pajtoheni me Qeveria greke është "politikisht korrekt politikave".

Nëse grekët refuzojnë të njohin ekzistencën e "gjallë dhe të frymëmarrjes maqedonasit" e bën atë që ju mendoni se do të pranojnë ekzistencën e objekte që nuk janë dakord me ideologjinë e tyre politike?

A nuk kanë të njëjtën grekët që shkatërruan çdo pikël të cirilike (Maqedonisht) mbishkrim nga çdo gur varri dhe ikona në kishën greke pushtuan Maqedoni me qëllim që të heq çdo gjë që është maqedonas?

A janë ata të mos të njëjtën grekët që dogjën dhe djegur çdo sllavonas biblik dhe librin e ndaluar dhe gjuhën maqedonase dhe e bëri të paligjshëm për të folur?

Pyetja se begs të kërkuar është NUK maqedonasit nëse ekziston ose jo, por, "Pse grekët e mohojnë ekzistencën e maqedonasve?"

Unë kam kërkuar shpesh pyetje dhe se për këtë ditë unë nuk kam qenë në gjendje të merrni një përgjigje të ndershme. Unë besoj se ata grekët që mohojnë ekzistencën tonë të vërtetë nuk e di veten pse ata e bëjnë atë. Ata kanë qenë e kushtëzuar nga një shumë të rinj të moshës për të besuar se disi maqedonasit janë një kërcënim për ekzistencën e tyre.

Kam dëgjuar shpesh shprehje si, "ata do të bëjë asgjë për të marrë Maqedoni tona larg nesh" por për këtë ditë, unë nuk e di që "ata" janë. Ndonjëherë "ata" janë të "Bulgars", herë të tjera se "ata" janë "Komuniste" ndonjëherë dhe "ata" janë "të këqija popullit" si vetveten.

Unë kam deklaruar në mënyrë të përsëritur se Unë kam lindur në Greqi dhe jam një shtetas grek e maqedonas shpat dhe ende për këtë ditë nuk ka pranuar se greke. Ata mbajnë shpërfillur atë që unë them dhe kthehem në mua e quajtur "Skopjan" dhe trajtimin mua sikur unë nuk ka lindur në Greqi, por në një vend krejtësisht të ndryshme. (I use veten si një shembull gjendjen time por këtu është identike me dhjetra mijëra të maqedonasve të cilët kanë lindur në Greqi pas 1912, pasi Maqedonia u pushtua nga Greqia.)

Pse është e vështirë për grekët në mënyrë që të pranojnë faktin se maqedonas jetojnë në Greqi?

1. Është një fakt i mirënjohur se Greqia pushtuan rreth gjysma e territorit të Maqedonisë në 1912-1913. Gjysma e të tjera u pushtua nga Serbia dhe Bullgaria.

2. Është një fakt i mirënjohur se Maqedonia ishte tashmë plotësisht e populluara nga maqedonasit kur ajo u pushtua.

3. Ai është gjithashtu një të njohur faktin se maqedonasit u bënë grekët me forcë.

A nuk është e mundur atëherë që disa prej atyre maqedonasve të cilët ishin detyruar të bërë grekët në fakt nuk dëshirojnë të jenë të grekëve?

Well greke miqtë e mi, nuk ka një gjë të tillë si një maqedonas. Në fakt ka shumë prej nesh që jetojnë në të gjithë planetin. Historiku ynë shkon prapa në rreth 1000 BC kur fjala maqedonas u coined parë. Unë nuk mund të themi me siguri se ne jemi të drejtpërdrejtë nga pasardhësit e atyre që në fillim të maqedonasve, por unë mund të them se ka një probabilitet të lartë se ne nuk jemi vetëm pasardhësit e atyre para-historike, por edhe maqedonasit e descendents e të gjithë atyre që morën dhe pushtuar Maqedoni tonë.

Para se të shekullit të nëntëmbëdhjetë, shumica e maqedonasve jetuar në gjeografike Maqedoni. I nëntëmbëdhjetë dhe të shekullit njëzet turbullirave të tilla si prishja e Perandorisë Otomane, një numër i uprisings brenda Maqedonisë, të dy luftërave ballkanike, e ndarjes së Maqedonisë, ww I, Luftës së Dytë Botërore, të Luftës Civile Greke dhe greke, bullgare, serbe dhe shqipe shtypja , të gjitha kanë kontribuar në zhvendosjen e shumë maqedonas. Shumë lanë atdheun e tyre dhe shkuan kudo që janë të mirëpritura. Kohët e fundit e zhvendosur maqedonas, si dhe politike refugjatëve dhe emigrantëve të gatshëm janë përqëndruar në Kanada, Australi, SHBA dhe Evropë, ku ato përpjekje për të ruajtur kulturën e tyre dhe të bëjnë ringjalljen e tyre.

Grekët mund të mohojë ekzistencën tonë sa më shumë që është si ata, por se nuk do të thotë që ne nuk ekziston.

----------
Burimet:

trokit ketu ~ usr02898/sl45.htm
trokit ketu
trokit ketu
trokit ketu

----------
Ju mund të kontaktoni autorin në -email-
> swap


Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
lissandro
Tue Jun 30 2009, 03:05pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764

Nga libri i Little BIG greke Lies

BIG greke gënjej # 5

nga Risto Stefov

Gusht 2005

-email-

Kliko Këtu për Të tjera greke Lies

"Greqia është një etnikisht homogjene Country"

(Modern-ditore e grekëve shumoj Miti
Ata që janë një "etnikisht të pastër" gara)


[SHËNIM: Our apologjitë të popullit grek në qoftë se ata gjejnë këta artikuj ofensive. Objektivi ynë nuk është këtu për të krijuar tensione në mes të Maqedonisë dhe popullit grek, por në vend për të nënvizuar se problemi ekziston brenda shtetit grek dhe institucionet e saj. Për aq sa greke Shtetit mohon ekzistencën tonë si maqedonas me të drejta dhe privilegje, ne do të vazhdojë të botojë këto lloje të artikujve.]

Për të na maqedonasit është jorelevante grekët besojnë në atë që për sa kohë që ato nuk ndërhyjnë në punët tona. Për fat të keq i Greqisë për vetë-portret si një "etnikisht homogjene Shtetit" nuk është vetëm ndërhyrë me ne, ai është armik i vërtetë për ne.

"Grekët 'vetë-imazhi i sotëm është i ndërtuar mbi një sërë mitet. Ky mit e vazhdimësisë. Të miti i superioritetit racial dhe kulturore e ancestors tona (dhe, në sajë të vazhdimësisë, tonë). Mitin e të qënit i veçantë. Mitin e e pastërtisë raciale dhe fetare. Ky mit e shpirt i racës greke.

Ekzistenca e këtyre mitet provokon disa reagime të parashikueshme. Kështu, tipike bashkatdhetar tim, derisa të jetë krenar greke (95 për qind, sipas anketat) do të abuzimit dhe censure tij më të vogël në provokacion. Dhe kjo, natyrisht, sepse ata nuk arrijnë të jetojnë deri në pritjet dhe kërkesat e krijuara nga mitet. "(Nikos Dimou) [1]

Greqi, gjatë viteve të kaluara, ka marrë masa të jashtëzakonshme për të fshihet ajo që është në favor të vërtetë diçka artificialisht prodhuar. "Greqisht-kep" ose "helenizëm", si grekët si të thërrasë atë, është një shpikje të shekullit të 19. Modeluar sipas një kulturë dhe një garë e njerëzve që ka pushuar të ekzistojnë më shumë se dy millennia më parë. Greqia ka shkatërruar e vërtetë kulturat, traditat dhe gjuhët e saj indigjene njerëzve që jetojnë në tokën e tij në favor të këtij artificiale ai kërkon krijimin helenizëm. Më keq, jo vetëm sot Greqia mohon ekzistencën e saj jo-greke rrënjët por ai këmbëngul se nuk indigjene gara të tilla si shqiptarët, maqedonasit, Vlahs, turqit, romët, etj ekzistuar ndonjëherë në Greqi. Greqia nuk e ka braktisur vetëm indigjene kultura e saj por është vazhdimisht ndëshkimin e të gjithë ata që duan të kthehen në to.

E ashtuquajtura "greke Nacionaliteti" (karakter) ishte krijuar artificialisht gjatë shekullit të 19 nga fuqitë e mëdha, në mënyrë për të prishur e Perandorisë Osmane dhe për të ndalur zgjerimin e pan Slavism. Britania e frikës nga Rusi hyjnë në ujërat e Mesdheut dhe contaminating saj "kopsht" zyrtarët britanikë të motivuar për të bërë çka ishte e nevojshme për të ndaluar "sllavo përhapjes".

Pasi u krijua Greqi se i nevojiteshin njerëz "grekët" për të ruajtur dhe zgjeruar vetë. Këta njerëz kanë ardhur nga territoret e saj ajo e zënë gjatë periudhës së zgjerimit.

Një duhet vetëm të kërkoni, "Si të vijë atje janë maqedonas, shqiptarë, Vlahs, turqit, romët, etj që jetojnë në Republikën e Maqedonisë dhe asnjë prej këtyre etnive të jetojnë në greqisht pushtuar Maqedonia?"
Është e njohur se këto ekzistuar në të gjitha etnitë e Maqedonisë, gjatë sundimit otoman para gjeografike / etnografik Maqedonia ishte e pushtuar dhe e ndarë në 1912/1913.

Në fakt ka përpiluar statistikat greke para 1912 se attest për këto fakte. Prapëseprapë, në 1928 Greqia shpalli veten "etnikisht të pastër" me vetëm "pastër grekëve" që jetojnë në Greqi.
Natyrisht djegien pyetje është "çfarë ndodhi me etnitë e tjera që jetonin në Maqedoni, pasi ajo u pushtua nga Greqia në 1912?" A janë thjesht zhduket?

Sigurisht që ata nuk! Ata u Hellenized! Ata ishin "bërë" në grekëve!

Në saj me pasion nga lavdia e saj "fallso" e kaluara, Greqia i saj u bë i turpëruar "reale vetë" dhe u varrosën e saj e vërtetë të pranishëm. Greqia nuk dëshiron një bandë e injorantët sllavët, shqiptarët, Vlahs, turqit, romët, etj për qytetarët. Është e preferuar "mitik" lloje si Perikliu, Leonidas dhe Temistocles ose pasardhësit e tyre. Kjo ishte bërë me të gjitha inkurajim nga benefactors saj, fuqitë e mëdha. Në fakt, disa jashtë grekët që janë emërtuar tradhëtarë [1], askush nuk pyetet Greqi motivet për ta bërë këtë.

Maqedonasit nuk kanë problem me grekët e quan veten çka ata duan për aq kohë sa ata nuk na pengojnë. Ne do të donim të jetë i njohur për atë që ne dhe të cilët janë të vërtetë, maqedonasit. The thelb i problemit është se ndërkohë që për fat të keq të grekëve të vazhdojnë të besojnë në të kaluarën e tyre mitik, ata ndërhyjnë me realitetin. Në mënyrë të gabuar duke menduar se ata janë të gjithë grekët, nga pasardhësit e një populli të lashtë, ato refuzojnë të njohin realitetin se maqedonasit ekzistojnë dhe jetojnë në territorin e tyre. Për më shumë, për të parandaluar zbulimin e të pavërtetën e tyre, ata edhe të ndërhyjnë në çështjet e Republikës së Maqedonisë, i pavarur dhe sovran.

E Vërteta:

Prova se Greqia nuk është as "homogjene" as nuk ka vazhdimësi nga e kaluara e lashtë nuk është e vështirë për t'u shpjeguar. Thjesht hidhini një sy në Greqi përbërjen e popullatës nga 1829 në 1928 dhe në të do të gjeni shqiptarët, Vlahs, Turq, Rome dhe Maqedonas.
Periudha e Aktiviteteve Popullsia
1829 Greqia ishte i krijoi për herë të parë <1000000
1830 - 1911 aneksim të Epir dhe Thesalisë
(Vlahs dhe shqiptarët) 1600000
1912 - 1913 aneksim nga 51% e etnografik Maqedoni
(Maqedonasit) 2,500.000
1920 - 1928 Importimi i krishterë turq nga Azia e Vogël
(Turqit) 1100000

Në 1928 Greqi regjistruar 6.200.000 njerëz pasi të cilën ajo shpalli veten homogjene të përbërë nga 100% të pastra grekët me një shumë të vogël muslimane por etnikisht greke popullsisë.

Në 1920 e importuara Greqi 1,1 milion krishterë turq nga Azia e Vogël, duke pretenduar se ata janë pasardhës nga "Grekët e lashtë". Në atë kohë, një prej tyre nuk foli greqisht apo identifikuar me grekët. Si mund të kenë ata? Një "greke Kombit" kurrë nuk ka ekzistuar para 1829!


Shënime:
[1] Ky tekst, me titullin greqisht "Apologia Enos Anthellina", është e hyrės ese të eponymous mbledhjes (1997, Opera Publishers) si përkthyer nga stafi i odisea magazine. Disa paragrafët janë lënë jashtë.

Kukutë nuk është më e përshkruara nga qyteti i Athinës-ka, megjithatë, helmon tjera. Ndërsa fjala për një shekull të ngushtë, akuzat mbështetemi mjaft në mendjen time, dhe unë duhet të ndjehen të shkarkoj veten time. Sidomos pasi që shumica e sulmeve ndaj meje leveled shqetësim gjëra kurrë nuk kam thënë. Unë jam i ngarkuar me harboring idetë, qëndrimet dhe teori në të cilën unë kurrë nuk besonin. Dhe kështu, një herë më shumë, unë do të përpiqet për të sqaruar se çka në të vërtetë unë besoj, në mënyrë që ata që dëshirojnë të gjykojnë mua do të jetë në gjendje të bazës rastin e tyre në fakte.

Më lejoni të them përpara se unë nuk ndjehen fajit, dhe që ta përdor termin "apologjinë" ironi-me ironi Socratic, nëse ju do. Dhe unë qëllimisht lë rreth vendosjes thonjëza fjalën anti-grek. Ata janë të panevojshme. Unë e konsideroj një termin me nderime titullin, fituan shumë të denjë nga grekët. Si Nietzsche dikur ka shkruajtur (Unë nuk e mbani mend se ku dhe nuk kanë qenë në gjendje për të gjetur atë përsëri), ai ishte anti-gjermanëve që provuar të jetë më të mirë të gjermanëve.

Për të cilët nuk kemi referohen si një anti-grek? Si rregull, greket apo të huajve që shkruajnë (ose thonë) gjëra të pakëndshme në lidhje me grekët, të cilët na kritikojnë, apo shprehin opinione ne nuk dëshironi.

Lidhur me grekët që janë vendosur në këtë kategori: A është me të vërtetë e vështirë të kuptohet në mënyrë të tillë që kritiku i një vendi i tij ka një shërbim më të madh se sa më entuziastë nxitës i tifozëve?

E jashtme anti-grek është një tjetër histori. Ai mund të jetë një gazetar që raporton ose editorializes, apo që një akademik propounds një teori. Ai quhet anti-grek nga momenti ne nuk pajtoheni me mendimet e tij, pavarësisht se si të përshtatshme ose se si të sakta. Fallmereyer do të konsiderohet një anti-grek, edhe në qoftë se teoria e tij e shpat e grekëve sllavëve u provuar nga 100 për qind korrekte. (Të vërtetë, atëherë ai do të konsiderohet edhe më i fajshëm).

Në të vërtetën, kjo kategorizimin e njerëzve në Philhellenes dhe anti-Hellenes është, në rastin më të mirë, naiv. Gazetarët, politikanët, dhe (sidomos) akademikë, historianë, etj, mendoj se shumë rrallë ose të veprojë në bazë të emocioni. (Më shumë dyshim se Fallmereyer urrente greket). Ata as nuk janë të tilla si racists paragjykime kundër të gjithë popujve. Të ludicrousness e etiketën bëhet edhe më e qartë kur një nga ata që supozohet konfirmoi anti-Hellenes (Henry Kissinger, për shembull), vjen nga Greqia pro-maqedonase mbi çështje, të cilin ai është kredituar menjëherë me një philhellenic opinion.

Dimou e Anti-grek

Në 1975 unë i botuar mjerim të jesh grek dhe menjëherë u bë 1. njohur, 2. intelektuale gravitas e diskutueshme (sepse libri u bë një i ikur më të shitësit), dhe 3. bartës të të dy titujt e kam kryer pasi, si bën një deve e saj humps: "autor i të mjerim" (kështu atë se nëse unë i kam shkruar 40 libra të tjera), dhe "Dimou anti-grek".

Kjo nuk ndodhi menjëherë. Reagimet e para të librit ishin pozitive. Grekët, ende dazed nga diktatura, fillimisht e pllakosi një tekst i ngarkuar me të vërteta të hidhura. Por shpejt kaloi fazën introspective këtë, të huajt u fajësua për çdo gjë ( "kukull" diktaturës), dhe u bë i mërzitshëm mjerim. Edhe më i mërzitshëm ishte një shtatë-faqesh intervistë I dha në vitin 1977 të revistës gjermane Der Spiegel. Kjo intervistë, i cili deklaroi edhe një herë të vërteta të hidhura, ishte deplored dhe shtrembëruar nga shtypi grek, ndërsa teksti origjinal nuk ishte botuar në Greqi. Unë në fakt arriti të tokës në të vijës së zjarrit e të majtës dhe të drejta, duke u christened anti-grek nga të dy.

Por tim reputacioni nuk ishte nënshkruar të vërtetë deri në periudhën 1991-1996, gjatë së cilës unë tepruar kundër teptisje e nacionalizmit grek. E përditshmja gazeta Kathimerini menjëherë mua dëbuar nga rradhët e saj. Ndërkohë, e fat i keq u shtua tek Treguesi i Anti-Hellenic Publications.

Megjithatë, tani si atëherë, unë të qëndrimit se ky dokument ishte i lindur nga një dashuri (mundësisht një një tepruar) e Greqisë. Nëse dikujt i lexoni ai nuk e perceptojnë si të ndjehem shumë për këtë vend, e pastaj ai me siguri duhet të jenë të njëanshëm. Satirë gjithmonë është e lindur dhimbje-satirik të ndjeshme është një person i cili transmutes mosbesimin e tij dhe në modë hidhur sarkazem. Megjithatë, ka shumë që mendojnë se unë nuk e duan vendin tim, se unë do të jetojnë diku tjetër në vend, (p.sh. Evropën Perëndimore), dhe se ky është shkaku i im pakënaqësi.

Është e vërtetë se unë do të jetojnë më mirë diku tjetër. Por unë do të preferonte vend tjetër që të jetë këtu. Kjo është ajo që unë e kam luftuar për të përhapur dhe për të kultivuar pozitive elementet e perëndimore (dmth. grekë) qytetërim në vendin tonë. Për 20 vjet, përveç librave të mia, unë kam bërë përdorimin e të gjitha formave të medias në mënyrë që të publikoj shikime tim. Unë u përfshi me gazetat, televizioni, revistat dhe-gjithë prej të cilave, në sytë e intelektualëve, që quhet besueshmërinë time edhe më i madh në fjalë. E gjithë kjo ishte shumë e pashme e kotë. Në vitet e fundit, valë nacionalizmi, fondamentalizmi fetar, racizmi, anti-westernism, dhe isolationism kanë kapërcyer vendin tonë. Si ta lexoj të analizuar studime të ndryshme të mendimeve, e outlooks, dhe qëndrimet e grekëve, unë mendoj se si e pakuptimtë të gjitha përpjekjet e mia kanë qenë. E pikëpamjesh nga Helleno-centrists është i fshehtë dhe i pandërprerë. Në këtë tokë, fjalët "Europeanist" dhe madje "modernizer" kanë ardhur për të tingëllojë si fyerje, apo, së paku, si ironies.

Ndoshta duke lënë tim do të kishte qenë, në një nivel personal, e thjeshta dhe më efektive zgjidhje. Nuk isha i detyruar të qëndrojë. I kishte arritur (pas shumë përpjekje), për të fituar mjetet financiare për të jetojnë jashtë vendit. Sa i përket kërkesave të tjera (gjuhë e huaj, të huaj familiaritetin me jeteses), unë isha përgatitur tashmë. Dhe Unë i pranoj se ka pasur momente kur unë ajo konsiderohet seriozisht. Ajo saddens mua kur unë krahasoni tim përvojë me atë të Evropës Perëndimore dhe classmates miq, të cilët kanë pasur kurrë të përballet me të kanibalit dhe meskin sjellje që mbizotëron në tregun tonë shpirtërore shumë i dendur.

Unë qëndruan, pse, dhe luftoi. Për shkak se çka mattered për mua nuk ishte vetëm për të jetuar në një vend të mirë, por për të përmirësuar një jetuar in. unë besoj se ky vend ka një shumë të duhur për të fituar nga modernizimi dhe shumë për të mësuar nga Perëndimi. Për shkak se Perëndimi nuk është diçka e huaj, kjo është një vazhdimësi e kulturën tonë. Çfarë duhet të synojnë për Greqia është një sintezë e aspektet pozitive e neo-helenik identitetit dhe trashëgimisë pozitive me cilësi të Perëndimit. (Në këtë moment, ne bëjmë pikërisht të kundërt: së paku të lajkatues kombinohen elementet e karakterit tonë kombëtar me më të keqen e ka Perëndimi për të ofruar).

Unë nuk do të diskutojë për dashurinë time here-Greqi për të kaluar 40 vjet e kam treguar atë nëpërmjet shkrimit tim, dhe ai i ilustruar me fotografitë e mia .... Por për mua nuk do të thotë dashuri jokritik falënderim, të verbër dhe respektimin e mitet mirages, shovinizëm dhe demagoguery. Si e vjetër greke shkon duke thënë, që Ai e pëlqen, problemet. Real dashuria është shpallur nga sa ne murmuritje dhe bujë në të gjitha që i gabuar dhe i kërrusur në tokën tonë.

Greqia merr aq shumë për mua se unë kam kushtuar shtatë librat dhe shkrimet e tjera të panumërt të saj. Në Ditari i një Vala e të nxehtit, I shkruante: "Ky vend është vrarë mua. Ti e di se si të themi 'viktima nga përmbytjet,' ose 'tërmet-victim' mirë, unë jam një viktimë Greqi. Greqi-me të gjithë bukurinë e saj dhe të gjitha absurditet e saj-ka qeverisur mbi mua si një motor me avull. "

Ky zell i tepruar i Pitfalls

My imazhin e vendit tim nuk është e bazuar në një ide, por në një ndjesi, një affection për të njohur. Unë e konsideroj atdheun tim as më të mirë e as më e rëndësishme se çdo tjetër tokë; I love it-thjesht rrugën I love my lagjes, sepse është e mia cep të botës. Por, ashtu si unë nuk do të ishte kurrë ëndrra e kthese në lagjen time dhe vrasjen e një ideologji për të, unë nuk shoh ndonjë arsye të bëjnë të njëjtën gjë në emër të kombit, dhe njerëz të sakrificës për një idhull të rreme.

I love Greqi rrugën dikush dashuron shtëpinë e tij dhe njerëzit pranë tij. Por kjo nuk do të thotë unë jam i verbër për gabimet e saj, ashtu si unë nuk e konsiderojnë mi shtëpinë time dhe të afërmit e vet më të mirë se njerëzit e tjerë. Edhe si fëmijë Unë e përdorur për të çudi-fanatikë në çfarëdo tyre shkaktojnë. Dhe unë ende e gjejnë të vështirë për të kuptuar se si dikush mund të bëhet një betua përkrahës ose një ndjekës të verbër. Ajo gjithmonë të habitur mua kur pashë rritur-ups argumentojnë mbi partitë politike apo ekipet e futbollit, duke folur për të ndaluar dhe për shkak se ata shokët e mbështeti "e gabuar" grup.

Personalisht, kurrë nuk kam ndjerë një pasion të tillë duhet të bëjë pjesë. Ndoshta si rezultat i fanatizmi Unë dëshmuar si një fëmijë (isha nëntë vjeçe në kohën e "Dekemvriana" e-dhjetor 1944 përleshjet mes rightists dhe leftists), unë zhvilluar pasionin e kundërta: se mosangazhimi i fanatik. Si pasojë e kësaj, unë e kam bërë tani, në moshën 60 vjeç, tërësisht të margjinalizuar. (Në Greqi, përveç nëse një parti politike, grupazh, mediat grup, fetare apo organizatë mbështet futbollit ju, ju nuk mund të ekzistojnë edhe si).

Prapë, përkundër të gjithë këtë, unë nuk jam në pak të prirur për të ndryshuar opinionet e mia. Unë jam vetëm i lodhur duke argumentuar-veçanërisht me njerëz të cilët nuk kanë interes të vogël në atë që dikush tjetër e ka për të thënë. Në Greqi, një minutë ju shprehin pikëpamje ju merrni mbërthyer me një etiketë (p.sh. mbështetës të Perëndimit), dhe, më pas, çdo gjë që ju thonë se është konsideruar më shumë ose më pak të parashikueshme. E mbështetësve të grupit tuaj automatikisht do të bien dakord me ju, ndërsa ata në anën e kundërt do të nuk pajtohen, pa e ditur atë që ju tha. Një tifoz Panathinaikos kurrë nuk do të diskutuar pikëpamjet e një përkrahës i Olimpiakos. Si rezultat i kësaj, nuk ka ndonjë të vërtetë asnjëherë nuk e dialogut. Çfarë me të gjitha parullat, e etiketat, dhe stereotipe, në skenën intelektuale po vjen për të duket më shumë e më shumë si një stadiumi futbolli.

E di ti vetë

Grekët 'vetë-imazhi i sotëm është i ndërtuar mbi një sërë mitet. E miti i kontinuitet. E miti i superioritetit racial dhe kulturore e ancestors tona (dhe, në sajë të vazhdimësisë, tonë). E mitit të posaçëm. E miti i pastërtisë raciale dhe fetare. E miti i gjeniale e racës greke.

Ekzistenca e këtyre mitet provokon disa reagime të parashikueshme. Kështu, tipike bashkatdhetar tim, derisa të jetë krenar greke (95 për qind, sipas anketat) do të abuzimit dhe censure tij më të vogël në provokacion. Dhe kjo, natyrisht, sepse ata nuk arrijnë të jetojnë deri në pritjet dhe kërkesat e krijuara nga mitet.

Kjo shpjegon pse ne jemi të njëjtën kohë më të madhe dhe më e keqja eulogizers kritikë të vetën. Varësisht nga pikëpamja tona (dhe në këtë moment), ose ne ose shpif grekët këndoj vlerëson tyre. (Në rastin e ish ne zakonisht ata i referohen si "Romious"). Natyrisht, të dy qëndrimet janë të gabuara. Në vend të applauding ose cursing, do të ishte më mirë për të ndaluar, dhe të mendojë. Qetë dhe të arsyeshme. (Por unë harroni vetveten. Racionalizëm është gjithashtu një Perëndimor, të importuara për të këqiat tona Helleno-centric inteligjencës. Ja ky Aristoteli!)

The "Djalli" Perëndimi

Manichaism (dmth. dallim midis të zi dhe i bardhë) është një nga ills se corrupts ne. Nuk ka gjë të tillë si të pastër të pastër të mirë ose të keqe, dhe i bëri thirrje për atë që nuk është antitezë, vendosja e një kundër e tjera, por sintezë. Megjithatë ne kemi bërë kështu që përdoren për këtë lojë të rimorkioj të luftës, që kur nuk kemi armiq, ne ato trillime. Kështu, për shembull, ne kemi të "keqen" Perëndimi, ose tona "i keq" fqinjëve.

Është e mahnitshme se sa ne thjeshtëzoj shtrembërojnë dhe disa gjëra, në mënyrë për të transformuar ato ne armiq. Ne kemi një imazh i shtrembëruar të Evropës. Por Evropa përmban çdo gjë, duke përfshirë edhe ne. Ai përmban rationalists si dhe anti-rationalists, nacionalistët, cosmopolitans, dhe veçotirë e romanit. Nuk ka asnjë tendencë në greqisht mendohet se sot nuk ka e vet evropiane-homologun e tij ndoshta edhe paraardhës. Perëndimi sot perfshin Lindjen e cila ka pasur të tilla një ndikim të thellë mbi artin dhe mendohet të këtij shekulli. Ajo përfshin të gjithë sferën e shkollave të mendimit, nga të racionalizëm jo-racionalizëm, nga Descartes të Derrida. Edhe Dostoyevsky-të anti-perëndimor, e-slavophile themelore është një pjesë e traditës perëndimore.

Në fakt, një gabim të saj që të flitet për kulturën Perëndimore. Çfarë përfaqëson në Perëndim tani është një botë të kulturës, një që ka të integruar të gjitha kulturat që erdhi para tij. Kjo është e parë në historinë e kulturës që e ka mbajtur dhe ende kultivon gjitha tendencat dhe traditat. Kulturave më të vjetra, nga ana tjetër, gjithmonë çrrënjosjes filloi nga ata që erdhën para tyre, apo ata që janë të ndryshme (si të krishterët, për shembull, i shkatërruam popujt e monumenteve dhe shkrimet e të të parëve).

Natyrisht, sa më shpejt të jetë kemi dëgjuar të flasim për një botë të kulturës, ne jemi të mbërthyer nga ankthi e integrimit, e humbjes së identitetit tonë. Ky është një reagim të kuptueshme për një popull të vogël. Por ka të vërtetë nuk është ndonjë gjë për të frikës. Shekujt e bashkëjetesën brenda caqeve të njëjtën kombëtare nuk e kthejnë në Sicilians milan, e Bavarians në Prussians, e Uellsit në anglisht, e Provençales në Normans. Pra, pse do të jetë kam shumë kulturën tonë? Përhapja e Coca-Cola dhe blu xhins domosdoshmërisht nuk shkojnë dorë për dore me përhapjen e vlerave kulturore. (Shumica e anti-amerikanëve, unë e di veshin xhinse). Concurrent me ndërkombëtarizimin e kulturës është e kundërta tendencë, një ide e ngulët me dallim, e cila, si dëshmitarë në ish-Jugosllavi, mund të jetë tepër e mbrojti me shumë zell. Në asnjë kohë të tjera të njerëzimit në histori ka qenë aq të ndjeshme ndaj të drejtave të pakicave, dhe në asnjë kohë tjetër traditat lokale kanë qenë aq të respektuar dhe të ushqehen. Kulturë e re ndërkombëtare të dy mund të sigurojnë unitetin dhe ndryshim.

Unë nuk e di se si Perëndimi është i keq për ne. Unë e di atë që ne borxh një shumë. Nga pavarësinë tonë (askush nuk e përmend kurrë Navarino në 1827, kur navies perëndimore ndihmoi rikuperoj tonë betejën për pavarësinë) për dashurinë e vetvetes sonë.

Nëse ndonjë Perëndimor importit ka dëmtuar Greqi, është e pasur as racionalizëm, as sistemi politik, as teknologji. Ishte ideja e vazhdimësinë e qytetërimit helenik.

Çuditshmërisht, kjo ide, e cila sot është si një rreth tundnin baner nga anti-perëndimorë, është një ide krejtësisht perëndimore. I jashtëm "Philhellenes" zbuluar monumenteve tona të lashta, dhe se ishte e ata që na mësove të besoj se ne kemi qenë të menjëhershme për të pasardhësve të parëve, përgjegjës për vazhdimësinë e traditat e tyre. Të Romioi të shekullit të 18 nuk ndjeheni shumë më pak greqisht-së lashtë të ndryshme. Ata ishin një popull të Ballkanit, e ka origjinën nga admixture e shumë racave dhe traditat kulturore, me qëndrimet e tyre dhe mënyrat e të menduarit. Si i rënë nga qielli, e Perëndimore "Philhellenes" (dhe mimics tyre, tona "studiues") mbërthyer një përkrenare në kokë të tyre, i quajtur roja e tyre të lashtë Flaka, dhe ata i injektuar me një pasion për pastërti.

Garë të pastër, prandaj, gjuhë të pastër. Si ky popull ka vuajtur në emër të pastërtisë! Ajo ishte një parë në historinë e gjuhësi: krijimin e një gjuhë artificiale, një Retro-dialekt. Të gjitha impurities ishin me rrënjë jashtë, vendosni emrat u ndryshuan, historia është deformuar-për hir të asaj që provon ...? Kjo nuk ishte një Greqi ballkanik si të tjerët, por një nga pikëpamja raciale aristocracy pastër, jo vetëm të rajonit por të gjithë botën. Ashtu si disa pseudo-bluebloods që familja e tyre të rreme pemë e tyre për të provuar superioritetit.

Por ju nuk bëheni i denjë për forcën e juaj racë, por në bazë të arritjeve tuaja. Djali i një fitues çmimi Nobel nuk ka dhënë pas lindjeje për një çmimin Nobel. Grekët e lashtë i takojnë të gjithë botës, sidomos të atyre që studiojnë tyre. Një classicist anglisht në Oksford është më afër që të të parëve se nje grek injorant.

Megjithatë, edhe sot tonë intelektualë grekë e quajnë "të aristocracy të kombeve." Madje edhe sot shumë (shumica) grekët në zemrat e tyre besojnë se ne jemi njerëz të zgjedhur. Kjo është arsyeja pse ne jemi duke u ankuar gjithmonë në lidhje me mënyrën se si jemi trajtuar. Like spoiled fëmijët, ne kërkesën e të gjithë mbështetjen e tyre pa kushte-edhe kur jemi gabim. Dhe ne të këmbëngulë në të besojnë se ne jemi gjithnjë duke u mashtruar, duke injoruar faktin se ne të ndodhë të jetë i vetmi vend në rajon që ka dyfishuar e madhësisë së tij të fundit në 150 vjet. Ne kemi woven pafundme teoritë e konspiracionit në mënyrë që të absolve veten tonë të përgjegjësisë, dhe të hedhin fajin mbi të tjerët në vend. Tona në besimin e superioritetit tonë tregon qartë deri në qëndrimet tona raciste. Çfarë greke nuk e konsideron veten më mirë se të Turk, shqipe, ose të "evgjit-Skopjan"? Go kërkoni një audiencë të edukuar greke rreth turk-they're qytetërimit të caktuara të madh.

Well, ky grek, ky grek i cili kërkon të botës "A e dini që unë jam?", I cili shouts në demonstrata, i cili i mohon të tjera të tij të drejtat themelore të njeriut, i cili ka kryer pogroms kundër tij hebraike (në të kaluarën) dhe muslimane ( sot) compatriots, i cili përfundon deri qitje (gabimisht) shqiptare dhe evgjit; këtë greke, I don't like. Dhe në këtë pikë mbeten Unë, incurably, anti-grek.

Historia si një Perëndimor

Nuk shkon një ditë pa nga gazetat ranting rreth disa anti-Helenike kërcënim. The Turk coughed, amerikan gërvishtem vetë-mjerim për ne! Që nga fëmijëria ime, historia e Greqisë ka dukej si një (të lirë) Perëndimor film, një në të cilin ishin Grekët, gjithmonë dhe pa mëdyshje, e Mirë guys. The Bad guys qenë gjithmonë në ndryshim. Nuk ishte "kërcënimi nga të Veriut", pastaj nga Lindja, pastaj ajo ishte e Veriut përsëri, dhe përsëri në Lindje. Kur isha fëmijë, fjala "bullgar" është një mallkim, aq më shumë se "Turk." Ajo ishte e ndaluar për grekët në Greqinë veriore të projektojë veten si "maqedonase". "Shqiptar" pastaj pati një ton neutral; sot është bërë një kërcënim.

Më shpejt ose më vonë ne kemi nevojë për të liruar veten nga ky mindset Ballkanit. Kjo në të cilin, në fjalët e shkrimtarit Fred Reed, "një burrë i dëshmor kombëtar është një tjetër e kriminel lufte, ku vendin e themelimit të një mit është një tjetër rrëfenjë e uzurpimit dhe i mjeri." Këtu, ideologjik, shfrytëzimi i historisë është bërë shtet-i-i-je. Unë kam qenë i habitur për të realizuar, në leximin e librave të historisë së vendeve të Europës Perëndimore, se ka historitë që nuk janë bazuar në konkurrencën dhe armiqësi, që nuk kënaq në nacionalizmit dhe urrejtjes. Ku janë edhe fqinjët konsiderohet me simpati.

Por ju guxojnë të krahasohet me vendet e tjera grekët? Well, yes, I do, dhe ne nuk do të bëjnë edhe të harrosh uniqueness tona në mjerim gjithashtu. Historia nuk është një qetësues nënës që ju mund të kandidojë për të kur gjërat shkojnë keq-manar i cili do të ju tregojnë ju të posaçme dhe favor. Të gjitha kombet në tokë janë të këqija nëpër herë-nuk ka asnjë kuptim që konkurrojnë për të parë në të cilët mund të ndihen më vjen keq për veten e tyre. Është koha që ne u rrit up!

Dhe mbi të gjitha, ne duhet të ndalojë që jetojnë histori si Perëndimor. Çdo mëngjes gazetat piskat (si pak kec në filma), "Look out! Ai ju prapa e drejtë!" Çdo ditë e njëjta frikë: Cilat janë deri në Bad guys? (Si në qoftë se ata e bëjnë asgjë tjetër nga natën deri në mëngjes, por na komplotoj kundër.) Kur ne do të kuptojnë se në histori, si në jetë, njerëzit nuk mund të ndarë deri në puro të mirë dhe të pastër të këqija. Kjo e madhështia e kombeve nuk është e matur në mitet apo frikën, por kryesisht nga aftësia e tyre për të kapërcyer problemet e pranishme (dhe e së kaluarës, kur ai bëhet i pranishëm). Merrni atë që e mori për frëngjisht dhe gjermanët për të pajtuar dallimet e tyre, dallimet pėrforcohen nga shekujt e përgjakshme luftarake. Çdo herë që kam lexuar në lidhje me të Komunitetit Europian e frengjisht-gjermanisht aks, Mbaj mend mësuesin tim të parë francez, dhe se si ajo e përdorur për të mallkuar "Boches" i egër me tërbim.

Një i Thjeshtë & "Kombëtare" Issue

Unë nuk e konsiderojnë Egje ose çështje të Maqedonisë "çështjet kombëtare." Dhe as edhe me ekonominë dhe problemet e administratës publike.

Për mua, dhe vetëm një kombëtare është çështje e një posited nga poeti Dionysios Solomos: Populli duhet të vë shenjën e barazimit kombëtar me të vërtetë. Nëse kjo nuk është bërë (dhe nuk mund të arrihet nga një ditë në tjetrën-kjo kërkon përpjekje të viteve, kryesisht në arsim), atëherë ne nuk do të jetë në gjendje të qëndrojnë deri në botën e sotme. Ne do të jetë gjithnjë në mes një harresë whining dhe luftë. Ne do të shpenzojnë miliarda-në gjak dhe djerse-on useless armatimet. Ne do të jetë vazhdimisht mosmarrëveshjes me fqinjët tanë, dhe me të gjithë botën. Ne do të shohim paranojak skemave dhe conspiracies kudo. Ashtu si një të sëmurë, maladjusted person, ne do të shpenzojnë jetën tonë lëkundur midis histeri dhe depresioni.

Kush do të guxojnë për të mësuar të vërtetën për grekët historinë e tyre? (Duke përfshirë, për shembull, të lartpërmendur pogroms ...). Rreth të historisë dhe kulturës, fqinjët e tyre? Kush do të guxojnë për të mësuar ata të vërtetën rreth disa "çështje kombëtare" (si bredh Athinon, tona irracionale hapësirës ajrore)? Kur do të ketë sukses në Grekët shohim veten si të vërtetë ata janë: një komb si të gjitha të tjerat, me aftësitë dhe dobësitë, me talentin (shpesh më shumë se mund të mbajnë këtë tokë), dhe pasiguri, të aftë e të dy bujaria dhe meanspiritedness.

Përtej të përgjithshëm të ekonomisë, të predikojnë e revamping e qëndrimeve tona. Am I really anti-grek? A mos I love Greqi? E ardhmja do të vendosë.

Ju mund të mësoni më tepër rreth Nikos Dimou tij në faqen e internetit: trokit ketu

----------
Ju mund të kontaktoni autorin në -email-
> swap


[ Edited Tue Jun 30 2009, 04:06pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
lissandro
Tue Jun 30 2009, 03:07pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
rstefov@hotmail.com
Nga libri i Little BIG greke Lies

BIG greke gënjej # 6

nga Risto Stefov

Shtator 2005

-email-

Kliko Këtu për Të tjera greke Lies

"Grekët janë një superior gara"

(Modern-ditore grekët, midis tyre,
besoj se ata janë të racës superiore)


[SHËNIM: Our apologjitë të popullit grek në qoftë se ata gjejnë këta artikuj ofensive. Objektivi ynë nuk është këtu për të krijuar tensione në mes të Maqedonisë dhe popullit grek, por në vend për të nënvizuar se problemi ekziston brenda shtetit grek dhe institucionet e saj. Për aq sa greke Shtetit mohon ekzistencën tonë si maqedonas me të drejta dhe privilegje, ne do të vazhdojë të botojë këto lloje të artikujve.]

Greke pretendon të superioritetit nuk janë diçka që grekët mbledh të dhëna për të huajt, por kjo shpesh është diskutuar midis grekëve në kompani private. Unë nuk e di nëse kjo është një e vërtetë besimin por disa bëjnë grekët besojnë se ata i kanë dhënë çdo gjë në botë, nga filozofi të shkencës për matematikë në demokraci, dhe se, ata i besojnë, i bën ato superiore.

Edhe nëse moderne janë grekët në një mënyrë të vogla dhe të largëta pasardhës të lashtë njerëzve që jetonin në Shtetet e qytetit të lashtë, të cilën unë dyshim se ata janë, disa kredi është për shkak të tyre. Për fat të keq, jo të gjithë e asaj që u atribuohet Shtetet e qytetit të lashtë është i saktë. Arkeologji dhe shkencore kanë provuar se jo të gjithë e të ashtuquajturës "greke kontributeve" janë në fakt "greke". Kjo megjithatë nuk e ka ndalur moderne grekët nga pretendimet e marrjes.

Ne tani e dimë se atom u diskutua në Indi një mijëvjeçar përpara ka qenë ndonjëherë e qytetit të lashtë States. Grekët për fat të keq vazhdojnë të pretendojnë atë si shpikjen e tyre.

Edhe pse ishin duke përdorur egjjiptas gjeometrisë për millennia, për identifikimin e tyre parcela të tokës në rrafshin Nil përmbytjeje pas përmbytjeve të dimrit, grekët vazhdojnë të pretendojnë se ata trilloi.

A ishte e alfabetit grek një trillim? Grekët pretendojnë se ishte! Por ata mund të shpjegojë etimologji të fjalëve "alfa", "autobiografi e shkurtër", "ghamma", "thelta" etj,?
Unë mendoj se jo! Greke e alfabetit grek nuk është në fakt në të gjitha, ai është fenikas! Të Phoenicians nuk ishin greke, ata ishin fenikas!

Nëse nuk e alfabetit demokracisë atëherë duhet të ketë qenë i shpikur nga grekët për sigurt!

Unë mendoj se jo!

Demokracia, në kuptimin e vërtetë të fjalës, ashtu siç është praktikuar edhe sot u praktikuar nga Phoenicians shumë vite para se ajo u miratua nga Athina. Jo të gjitha Shtetet e qytetit të lashtë ishin demokracitë! Spartes nuk ishte një demokraci.

What do we do të thotë pikërisht nga "demokracia" dhe se si ajo nuk kanë të bëjnë me llojin e "demokracisë" praktikuar në Athinë, gjatë heydays?

Sipas Webster, demokracia është "shumica rregull; parimin e barazisë së të drejtave, mundësi, dhe trajtimit, ose praktikën e këtij parimi; përbashkët e njerëzve, esp. Wielders si e pushtetit politik".

Athinë, në anën tjetër, u qeveris nga një pakicë e vogël shumë e bardhë pasur burra. Këta burra nuk ishin vetëm sundimtarët, ata ishin gjithashtu rob pronarëve. Skllave, i cili përbëhet rreth gjashtëdhjetë e Athines për qind e popullsisë, u Athines as qytetarët e as ata nuk kanë ndonjë të drejtave politike. Në fakt, këta njerëz janë blerë dhe shitur në treg si mallra. Për më shumë, gratë, të cilët përbënin rreth gjysma e popullsisë së lashtë të Athinës, nuk kishin ndonjë të drejtave në të gjitha, e jo edhe për të thirrur vetë njeriut.

Pra, nëse ne e krahasoni Webster përkufizimin e demokracisë që të praktikuar në Athinë lashtë gjejmë se ata nuk krahasohen në të gjitha!

Në realitet e llojit të ashtuquajturës demokraci praktikuar nga të lashtë athinasit tonë ishte më e keqe sesa para të shekullit të 19. Fashizmit dhe nazizmit, llojin e shtetit të bardhë popullor me regjimet raciste. Të parët e quajtën atë mund të ketë demokraci, por nuk lejon ngatërruar atë me demokracinë tonë moderne që është më shumë si origjinale demokracisë praktikuar nga Phoenicians.

Dy millennia dhe gjysmë më vonë grekët mbajnë në gjëra të tilla si grekë inventing kafe, sallatë greke dhe greke pizza dhe mbaj mbi dhënien në botë pa pyetur asgjë në këmbim.

Pra, se si janë grekët superiore për pjesën tjetër prej nesh?

Një gjë që u janë provuar të jetë është "superiore gënjeshtarët!"!

E Vërteta:

Moderne grekë, së bashku me Roman-tyre rrjedhin benefactors, jo vetëm kanë falsifikuar "historinë e lashtë", ata kanë grabitur civilizimeve të tjera të kontributin e tyre në botë. Është e qartë se kontributet e thonë se fenikas dhe egjiptianë të civilizimeve, të cilat ishin shumë të lartë të qytetërimeve që e lashtë e Athinës, janë totalisht të injorohen dhe të gjatë harruar. Më keq, kontributet e tyre tani janë shpronësuar (vjedhura) nga ana e grekëve dhe deklaroi se ishte grek.

Dy millennia e gjysmë më vonë grekët vazhdojnë të shpronësoj (vjedhur) njerëz të tjerë të ideve dhe shpikje dhe shamelessly i thirrët ata e tyre!

Kam përmendur të atom dhe gjeometri, por greke kafe? E qartë se gjithkush e di "greke kafe" është në të vërtetë e kafesë turke.

Sa për "sallatë greke", se shumë është një tjetër "greke shpikjen". Çfarë është e turpshme për "sallatë greke", pavarësisht nga fakti se nuk është shpikur nga grekët, është se pronarët grekë restorant, lëvdatë të tyre perëndimore turistike Shfrytëzues pretendojnë të të jetë "një recetë të lashtë për të kaluar në ato që nga koha e Shtetet e qytetit të lashtë ".

Deri tani e vetmja gjë e kanë provuar se grekët është se ato janë "superiore gënjeshtarët". Për më tepër se grekët nuk janë më të mirë, nuk ka asnjë të ndryshme dhe më e keqe se pjesa tjetër prej nesh. Në qoftë se unë mund të shtoni vetë mendimin tim, unë besoj se ne si popull të gjitha janë të njëjta, vetëm tonë qëndrimet ndaj njëri-tjetrit, ndryshojnë dhe kjo është kryesisht për shkak të "ndikimit të huaj" dhe injorimin e të vërtetën. Të gjitha vendet e Ballkanit moderne janë bërë nga e njëjta stock (lëndë e parë) të njerëzve. Ne kemi jetuar pa kufij për më shumë se dy e gjysmë millennia. Ju kuptoj pjesën tjetër.

----------
Ju mund të kontaktoni autorin në -email-
> swap


[ Edited Tue Jun 30 2009, 04:07pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
lissandro
Tue Jun 30 2009, 03:09pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764

Nga libri i Little BIG greke Lies

BIG greke gënjej # 7

nga Risto Stefov

Tetor 2005

-email-

Kliko Këtu për Të tjera greke Lies

"Greqia është një shtet demokratik"

(Moderne grekët besojnë se ata jetojnë në një demokraci)


[SHËNIM: Our apologjitë të popullit grek në qoftë se ata gjejnë këta artikuj ofensive. Objektivi ynë nuk është këtu për të krijuar tensione në mes të Maqedonisë dhe popullit grek, por në vend për të nënvizuar se problemi ekziston brenda shtetit grek dhe institucionet e saj. Për aq sa greke Shtetit mohon ekzistencën tonë si maqedonas me të drejta dhe privilegje, ne do të vazhdojë të botojë këto lloje të artikujve.]

Deri në vitet 1970 Greqia ishte rrënuar nga diktatura pas diktaturës, por që atëherë ajo ka ekzistuar në një të afërm të qetë. Së paku, është se si ajo duket nga pamja e jashtme.

Përveç të qenit vendi i fundit në Evropë për t'i dhënë grave të drejtën për të votuar në 1950 e, nga demokracia Unë do të thotë gjërat e zakonshme që ne në perëndim të marrë për të dhënë, si liria e shprehjes, të drejtën e organizimit, të drejtën e shkollimit në një të gjuhën amtare, etj, etj

Kur ishte duke marrë pjesë në shkollën fillore në Greqi, unë u tha se "grekët janë të lirë e njerëzve në këtë planet. Nuk ka jetë më të mirë në të gjithë botën se ajo e një greke." Pastaj unë erdhi një ditë në shtëpi të kënduar një këngë që unë kam mësuar në shkollë të cilat shkuan diçka e tillë; "Grekos genithika ke Grekos tha pethono", e cila i përkthen për afërsisht "Unë kam lindur greqisht greqisht dhe unë do të vdesin".

Nuk ishte e fjalët e këngës frikësohem se prindërit e mi, por ajo që ka për qëllim të maqedonasve dhe se unë, djali i tyre, u kënduar it!

Natyrisht që ata më tha të kënduarit për të ndaluar atë dhe nuk do të më thoni pse. Unë kam qenë shumë më tepër i ri për të kuptuar dhe tradhëti mund të ketë për qëllim të rënda për dënimin e tyre. Babai im ishte tashmë një "njeri të shënuara", ai kishte shërbyer në pesë vitet e greke Island burgjet kamp përqendrimi për "të qënit një rrezik për të shtetit grek". Cilido që do të thotë?

Edhe pse unë isha i ri, unë mund të shohin se diçka ishte shqetësuese dhe prindërit e mi, për të kërkuar të dinë se çfarë ishte ajo. Me insistimin tim, nënës sime u ndërprenë dhe më tha. Ajo tha se, "Ne jemi të maqedonasve, nuk jemi greke. Kënga jeni të kënduarit është anti-maqedonase Sung dhe ishte nga një popull që ka për të na dëmtojnë. Këta njerëz mund të jenë heronj greke, por ata ishin armiqtë tonë. Ata vrarë njerëz si na . "

Fjala "Maqedonasit" në atë kohë nuk kishte asnjë kuptim për mua, përveç nga ajo që unë kam mësuar në shkollë për të lashtë "Makedones".

Por atje ishte; fjala "Maqedonasit" një fjalë me të cilat do të fanitet meje për një kohë të gjatë.

Nëna ime bërë mua betohen se unë nuk do të përsëritur për të gjithë atë që kishte dëgjuar dhe unë nuk e kam.

Nëna ime më tha se gjërat nuk kuptim për mua deri sa shumë më vonë. Në ndërkohë unë kam për të jetuar me një të fshehtë, një sekret i bezdisshëm. Sa kohë dolën në jetën mësove mua shumë gjëra duke përfshirë edhe vendin tim Greqia qëndron ushqyer mua. Unë u kam thënë ishte i lirë, por në realitet kjo ishte një gënjeshtër, unë isha një të burgosuri e të vërtetën. Unë dëshiroja të por unë nuk mund të them unë u maqedonas dikush nga frika se familja ime do të ndëshkohen dhe të poshtëruar. I kishte parë se çfarë mësuesi grek kishte bërë për të fëmijëve në oborr kapi duke folur gjuhën e tyre dhe nuk e kam unë si ai në mënyrë të vazhdueshme për të fshehur të vërtetën dhe të jetojnë deri në një gënjeshtër të majtë në Greqi.

Në Kanada si unë hasur grekët, u tha atyre Unë isha një maqedonas nga Greqia. Si zakonisht grekët reagoi në mosbesim me reagimin, "Nuk ka gjë të tillë si një maqedonas, vetëm grekët jetojnë në Greqi." Kohët e fundit ata thonë se "Ju duhet të jetë një Skopjan nga IRJM, brainwashed nga e Titos propagandë." I tregoni atyre Unë nuk jam unë Skopjan as kanë qenë ndonjëherë në Shkup. Unë para se të ishte një maqedonas I dëgjuar ndonjëherë e Titos dhe unë kurrë nuk kishte dëgjuar e Titos erdhi deri sa unë të jetojnë në Kanada.

E sikur të prindërit e mi, nuk thanë gjë për mua në lidhje me familjen time, duke u maqedonase, unë do të vazhdoi të jetë një "i mirë grek" dhe do të ketë jetuar një gënjeshtër. Unë do të kishte qenë unquestionably pranuar nga grekët si greke me një lavdishme ancestry back shtrihen për të grekëve të lashtë. My spoiled prindërit që të gjithë, megjithatë, duke i thënë të vërtetën mua. Tani grekët më thirrni një sllave, një Bulgar, një Skopjan cigan, etj, etj tradhtar dhe një në Greqi, por unë dua që të gjithë të quhen maqedonas është sepse kjo është ajo që unë jam.

Dhe sa demokratike është se?

Si një shtet demokratik është jo vetëm që nuk i njeh minoritetet e saj, por duke u ndëshkon ata për të cilët ata janë të vërtetë?

Përveç atyre që të pranojë fatin e tyre se ata nuk janë të grekëve dhe të pranojnë atë, ka edhe ata që duan të jetojnë me vetëdije një gënjeshtër. Ata janë më të rrezikshme dhe më anti-demokratike njerëzit. Ata urrej e tyre nuk janë njerëzit e afërt për grekët. Ata jetojnë një makth të frikësuar e duke u zbuluar dhe urrente, si ata të tjerët përbuz.

Natyrisht se është një kategori e tretë e grekëve, një brez që nuk e dini vërtet sfondin e vet dhe e ka pranuar si sugjerim të sponsorizuar nga shtetit të vërtetën. Disa prej këtyre grekëve të cilët besuat, vërtet Greqia është një shtet demokratik janë gjetur të vërtetë natyra e të qënit një grek, kur ata fillojnë të tregojnë simpatinë për minoritetet, posaçërisht për turqve dhe maqedonasve. Ata shpejt gjeni se Greqia është VETEM demokratike për ata që prek me majë këmbe qeveria line. Ata që zgjedhin apo shmangie të mendojnë për veten e tyre sa më shpejt të bëhet tradhëtarë dhe anti-grek.

Greqia krenohet e të qënit djepi i demokracisë (një tjetër gënjeshtër), por për këtë ditë nuk ka arritur të praktikë atë që preaches.

Çdo shtet modern që nuk toleronte diversitetin, multikulturalizmin festuar dhe përqafuar saj pakicave është NUK demokratike.

Është e vështirë në mos e pamundur për të bindur çdo greke se ajo që unë jam duke thënë se është e vërteta dhe nuk "Skopjan" gënjeshtra dhe propagandë (edhe pse unë kam pranuar se nuk ka qenë një "Skopjan") kështu që unë sfidë grekët ata që nuk besojnë në mua për të shkuar në Qeverinë e tyre dhe të propozojë zgjidhje për një pyetje të Maqedonisë. Mjafton thjesht të thonë: "Nuk është e drejtë se si i trajtojnë të pakicës maqedonase në Greqi" dhe të propozojë që të jetë e njohur. Unë ju garantojë se jo vetëm qeveria juaj do të bëjë asgjë për maqedonasit, por kjo do të ju ndëshkoj dhe ju bëjnë thirrje për një tradhtar të ketë edhe mendime të tilla. Nëse keni kujdes aq shumë për të vërtetën, atëherë unë ju guxojnë ta bëjnë këtë! Ju lutemi shkruani më tregoni mua dhe unë jam i gabuar.

E Vërteta

Maqedonasit që kanë jetuar në Greqi dhe tani jetojnë në diasporën dhe kanë përjetuar vërtetë demokraci të vërtetë mund të ju tregojnë se si Greqia është jodemokratike. Njerëzit në shtetet demokratike nuk janë të ndaluar të flasin gjuhën e tyre amtare. Fëmijët që e dini vetëm gjuhën e tyre nuk janë ndëshkuar atë për të folur në publik. Old njerëz të cilët flasin një gjuhë nuk janë gjobitur për të folur me të në vendin e tregut.

Këto gjëra ndodhin në Greqi demokratike.

Greqia nuk është vetëm një jo-shtet demokratik, por larg nga kjo, Greqia nuk e dinë kuptimin e fjalës demokratike.

----------
Ju mund të kontaktoni autorin në -email-
> swap


[ Edited Tue Jun 30 2009, 04:08pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
lissandro
Tue Jun 30 2009, 03:11pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764

Nga libri i Little BIG greke Lies

BIG greke gënjej # 8

nga Risto Stefov

Nëntor 2005

-email-

Kliko Këtu për Të tjera greke Lies

"Tito krijoi maqedonase Kombit"

(Shumë grekë besojnë Tito krijoi maqedonase Kombit)


[SHËNIM: Our apologjitë të popullit grek në qoftë se ata gjejnë këta artikuj ofensive. Objektivi ynë nuk është këtu për të krijuar tensione në mes të Maqedonisë dhe popullit grek, por në vend për të nënvizuar se problemi ekziston brenda shtetit grek dhe institucionet e saj. Për aq sa greke Shtetit mohon ekzistencën tonë si maqedonas me të drejta dhe privilegje, ne do të vazhdojë të botojë këto lloje të artikujve.]

Unë jam i lodhur për një lexim e e-mail dhe me qëllim, letra e dërguar nga individë dhe institucione me origjinë greke që sugjerojnë se Marshall Josip Broz Tito (1892-1980), e lindur kroat e pas Luftës së Dytë Botërore-udhëheqësi jugosllav, krijoi populli maqedonas.

A janë këta njerëz krejtësisht dezinformuar, në dijeni të realitetit, apo duke u përpjekur mjaft, me çdo kusht, për të diskredituar e popullit maqedonas? Si mund të bëjë të gjithë të tilla fyese pretendime të kohëve të fundit rreth ngjarjeve historike dhe të verifikueshëm dhe të presin për të ruajtur kredibilitetin?

FAKTESH: Të Socialiste (Popullore) Republika e Maqedonisë, u formua në 1944 në bazë të së Titos njohjen dhe pranimin e një të veçanta dhe të dallueshme etnisë maqedonase brenda federatës jugosllave.

Ky informacion nuk është në dispozicion, por vetëm mund të verifikohet pasi ka ndodhur vetëm gjashtë dekada më parë.

Si mundet që një njeri me aftësi për të shkruar një goditje të bindur miliona njerëz për të hequr dorë kombësia e tyre aktuale dhe të zgjedhë për një të tillë që nuk ekzistonin?

Çfarë ofrojmë Tito këtyre njerëzve për ta të duan të jenë maqedonas aq keq?

Si e Titos menaxhuar për të mësuar të gjithë ata njerëz të gjuhës maqedonase jo vetëm në Jugosllavi por edhe në Greqi, Bullgari, në SHBA, Kanada, Australi, Evropa, Rusia, Amerika e Jugut, Azia, Afrika dhe bota rreth? Dhe si ai bëjnë këtë në më pak se një dekade?

Më e rëndësishmja është se si e bëri Titos, kur ai ishte vetëm një fëmijë më pak se njëmbëdhjetë vjeç, ndikimin e maqedonasve të rritet kundër turqve në 1903?

Si e Titos maqedonasit krijohet edhe para ai ka lindur?

Ju nuk kanë për të shkuar në Maqedoni për të zbuluar nëse maqedonasit ekzistuar para Titos ishte e lindur. Të gjithë ju duhet të bëni është ndonjë vizitë tek varrezat e vjetra të madh në qytete të Amerikës së Veriut [1] dhe ju do të gjeni gravestones me mbishkrim "maqedonase". Shko në Ellis Island Immigration regjistrit dhe të kërkoni nga shkrimet e shekullit të 19 dhe ju do të gjeni udhëtarët duke deklaruar veten e tyre maqedonas.
Marrin pjesë në çdo rast kudo maqedonas në Kanada, SHBA, Australi apo dhe të bëni sa më shumë njerëz besojnë se Tito krijoi populli maqedonas. Pyetni ata që descendents e immigrated madhe të këtyre vendeve ka lindur para Titos, në qoftë se Tito krijoi identitetin e tyre maqedonas.

Nevoja për të shkoj?

Pse nuk e kundërshtojnë Greqi Tito kur ai thuhet se populli maqedonas e krijuar në 1944?

Pse nuk e kundërshtojnë Greqi emrin "Socialiste (Popullore) Republika e Maqedonisë" në 1944?

Shumica besojnë se grekët artificialisht Tito krijoi Kombin maqedonas në mënyrë që të bëjnë të pretendimeve të ashtuquajturat "Maqedonisë greke" (greke pushtuan Maqedoni).

Shumica e grekët gjithashtu besojnë se "Skopjans", si grekët si për të thirrur ata sot, duan të vendit të tyre emrin e Republikës së Maqedonisë, sepse ata ende kanë aspirata territoriale ndaj "Maqedonisë greke". Më konkretisht, shumica besojnë se grekët Skopjans dëshironi të aneksi "greke Maqedoni" për veten e tyre.

E Vërteta:

E vërteta është Tito nuk krijojnë të Maqedonisë si komb dhe përmenda më herët, Tito e njohura dhe të pranuara në ekzistencën e një etnie maqedonase e tij brenda vendit, Jugosllavia.

E vërteta është maqedonasit nuk kanë aspirata për të gjithë territorin.

Për më shumë, për të lejuar mua kujtova se grekët e tyre shtetit maqedonas fituar territore kundër pushtimit nga dëshirat e popullit maqedonas dhe për këtë arsye nuk i takon pjesë e Maqedonisë në Greqi. Ajo kurrë nuk e bëri atë dhe kurrë nuk do. "Greke Maqedoni" në realitet është grek pushtoi Maqedoni.

Për dëshmi mbi ekzistimin e të gjithë moshave maqedonasve (se është e Titos para kohe) shih trokit ketu

Shënime:

1. "Unë do të shqyrtojë dëshmitë për ekzistencën e një etnie moderne maqedonase në lidhje me punën time të fundit në një komunitet etnik maqedonas në Steelton, Pensilvani. Gravestones Si në një varrezë lokale dhe raportet nga SHBA regjistrimi në fillim të shekullit njëzet të paraqesin prova se émigrés nga Maqedonia i cili jetoi dhe vdiq në Steelton në fillim të shekullit njëzet konsideruar veten të jetë i dalluar nga fqinjët serbisht dhe bullgarisht "(Eugene Borza).

----------
Ju mund të kontaktoni autorin në -email-
> swap


[ Edited Tue Jun 30 2009, 04:09pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
lissandro
Tue Jun 30 2009, 03:13pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Help---------- You can contact the author at -email-
Nga libri i Little BIG greke Lies

BIG greke gënjej # 9

nga Risto Stefov

Dhjetor 2005

-email-

Kliko Këtu për Të tjera greke Lies

"Maqedonia është greke"

(Shumë besojnë grekët Moderne Maqedonia i takon në Greqi)


[SHËNIM: Our apologjitë të popullit grek në qoftë se ata gjejnë këta artikuj ofensive. Objektivi ynë nuk është këtu për të krijuar tensione në mes të Maqedonisë dhe popullit grek, por në vend për të nënvizuar se problemi ekziston brenda shtetit grek dhe institucionet e saj. Për aq sa greke Shtetit mohon ekzistencën tonë si maqedonas me të drejta dhe privilegje, ne do të vazhdojë të botojë këto lloje të artikujve.]

Disa nga lexuesit e mi janë duke i kërkuar; A është vërtet greke Maqedoni? Nga ata Maqedoni do të thotë të Republikës së Maqedonisë.

A është Maqedonia greke apo jo?

Para 1913 atje ishte një Maqedoni, i vetmi dhe vetëm 100% Maqedoni. Tani sipas grekëve ka një Maqedoni më të vogla, 51% e Maqedonisë origjinal i njohur si "Makedonia". Përsëri, sipas të grekëve, nuk ka të tjera të Maqedonisë.

Pra tim lexuesve kërkoni; në qoftë se Maqedonia ishte 100% në 1913 dhe 51% e Maqedonisë është marrë nga grekët e pastaj atë që ndodhi në tjetrin 49% e Maqedonisë? A ajo zhduket?

Çfarë tim të qartë të menduarit logjik dhe lexuesit janë duke thënë se në qoftë se ju është shkurtuar në Maqedoni tre copë, janë ende pjesë e Maqedonisë, ashtu sikur t'i shkurtoni një mollë në tri pjesë ende është një mollë, tre pjesë të të njëjtit mollë! Me fjalë të tjera, tre pjesë të Maqedonisë është ende e Maqedonisë! Tani në qoftë se ju dëshironi që të identifikojnë secilën copë individualisht atëherë ju mund të telefononi ata A, B dhe C. Një Nëse quhet Maqedoni çfarë duhet të B dhe C të quhet? Sipas grekëve megjithatë, nëse Një quhet Maqedoni pastaj B dhe C nuk mund të quhet Maqedoni!

Pra, përsëri në pyetjen e parë! A është grek Maqedoni?

My lexuesit kanë disa probleme me të mësipërme:

1. Në qoftë se "Maqedonia është greke" të gjithë e pastaj origjinal Maqedonia duhet të jetë gjithashtu greke. Pra, pse nuk janë duke e bërë grekët pretendon të gjithë Maqedoninë. (A është për shkak se janë nënshkruese të Traktatit të Bukureshtit 1913 dhe kanë rënë dakord të mos bëjnë pretendimeve për të tjera 49% e Maqedonisë? Pse Greqia do të nënshkruajnë një marrëveshje të tillë në qoftë se të gjithë e Maqedonisë ishte greke? Pse indeed! A është Maqedonia, sepse është NUK greke?)

2. E qartë se në qoftë se Maqedonia është e ndarë në tri pjesë pastaj të gjitha tri pjesët ende do të quhet Maqedoni. Drejta? Në qoftë se grekët të zgjedhin për të thirrur Makedonia pjesë të tyre, për të identifikuar atë si "një pjesë të Maqedonisë që i takon në Greqi", atëherë nuk duhet të partnerë të tjerë, 1913 Traktati i Bukureshtit nënshkruesve, kanë të drejtën për të thirrur e tyre pjesë të Maqedonisë çka ata duan? A nuk është e Republikës së Maqedonisë pjesë e origjinale Maqedoni? Pse grekët bëjnë të tingëllojë si në qoftë se nuk është?

Grekët pretendojnë se emri Maqedoni është historikisht grek, por në realitet, shohim atë që ata kanë bërë gjatë viteve të kaluara:

1. Kur Maqedonia ishte e para të ndara në 1913 dhe Greqia annexed 51% të saj, grekët e quajti atë "Territoret e Re".

2. Në 1935 ata riemëruar 51% e tyre për të "Greqia e Veriut".

3. Pastaj si Jugosllavia filloi të shpërbëhej dhe REAL maqedonasit ishin rreth për të shpallur pavarësinë e tyre, Greqia përsëri në 1988 riemëruar e tyre 51% "Makedonia", duke pretenduar se ai të jetë në Maqedoni VETEM ekzistencën dhe historikisht i përkasin në Greqi! A nuk aneks Greqi vetëm 51% të Maqedonisë në 1913? Çfarë "historikisht" po flasim për ata?

Greqia kishte shansin e tij për të thirrur provincën veriore e saj "Makedonia" nga 1913 në 1989, por nuk e zgjodhi për të. Pse? Pse të zgjidhni që Greqia e quajti atë "Makedonia" vetëm pasi filloi REAL maqedonasit e quajtur shtetin e tyre Republikën e Maqedonisë?

Më keq akoma, pse është kundërshtuar Greqinë i vërtetë maqedonasit e tyre duke bërë thirrje shtetit Republikën e Maqedonisë?

Si mund të ketë një Maqedoni grekët dhe maqedonasit nuk mund? A është ky një lloj greke logjikën se vetëm grekët mund të kuptoni?

Lexuesit e mia ende duan të dinë (nga grekët);

1. Që nga Republika e Maqedonisë ishte pjesë e Maqedonisë origjinal pse janë grekët për të kundërshtuar atë duke u bërë thirrje Republikës së Maqedonisë?

2. Si mund të jetë historikisht Maqedoni greke dhe maqedonase nuk? A nuk e grekëve dyndem, ndarjen dhe aneksi Maqedoni? A mos ata e marrin 51% e atë me forcë nga maqedonasit?

3. Kur ata (të shtetit grek) të tyre dhe senses mendjelehtit ndaluar marrjen e vetes?

E Vërteta:

E vërteta është Maqedoni asnjëherë nuk ka qenë historikisht grek. Maqedoni u pushtuan me seriozitet, e pushtuar dhe e ndarë nga Greqia, Serbia dhe Bullgaria gjatë 1912, 1913 Luftërat Ballkanike. Pas nënshkrimit të Traktatit të Bukureshtit 1913, 51% e Maqedonisë është dhënë në Greqi, 36% ishte dhënë Serbisë dhe 13% është dhënë në Bullgari. Kjo është bërë kundër dëshirat e popullit maqedonas, i cili, që nga pushtimi i Maqedonisë dhe ndarjes, kanë luftuar për të drejtat e tyre. Maqedonasit luftuar për të drejtat e tyre gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe gjatë luftës civile greke. Ndërsa pjesë të Maqedonisë nën serb / jugosllav fitoi kontrollin e saj të lirisë dhe u shpall një People's Republic të Maqedonisë në 1945 në kuadrin e federatës jugosllave, pjesët nën kontrollin grek dhe bullgar mbeti e pushtuar dhe popullit të saj janë edhe më të pa të drejtat themelore të njeriut.

Greqia është refuzuar të njohin të ekzistencës së një Maqedoni përtej kufijve të saj për të fshehur faktin se;

1. Maqedonia ishte e ndarë me forcë ushtritë luftuan dmth e saj për të fituar kontroll.

2. Greqia po mban 51% të tokave maqedonase se nuk i përkasin atij.

3. Greqia ka largoj nga qindra e mijëra të maqedonasve etnikë, duke përfshirë edhe fëmijët refugjatë dhe nuk do të lejojnë që ata të kthehen.

4. Greqia ka shpronësuar në mënyrë të paligjshme pronat i përkasin të maqedonasve për të cilat nuk është bërë kompensimi.

5. Greqia ka mizoritë e kryera kundër popullsisë civile maqedonase gjatë 1912, 1913 Ballkanin gjatë luftërave të 1946 dhe 1949 grekë të Luftës Civile dhe nuk duan të dinë për botën rreth tyre.

6. Greqia është refuzuar të njohin një indigjene minoriteti maqedonas që jetojnë brenda kufijve të saj.

Këtu është një mësim për historinë e grekëve:

1. Maqedonasit e lashtë mundi të lashtë në Chaeronea grekët në 338 BC subjugated dhe atyre dhe ata kurrë nuk gjetën. Qyteti i tyre më i madh i shteteve, përfshirë Athinën, u pushtua nga garrisons maqedonase deri 197 BC kur ata u liruan dhe ri-pushtuar nga romakët. Grekët e lashtë nuk vë në lëvizje maqedonas mbi tokën!

2. Që nga humbjen e tyre në 338 BC e lashtë grekë, duke përfshirë Spartes, për të qenë politikisht vartėse maqedonasve dhe për më shumë se 140 vjet ishin nën kontrollin e maqedonase.

Pra historikisht fliste më shumë që është e saktë, "Maqedonia është greke" apo Greqi është maqedonas?

E vërteta për fat të keq jo për çështje të grekëve kur kjo nuk i shërben interesave të tyre!

----------
Ju mund të kontaktoni autorin në -email-

[ Edited Tue Jun 30 2009, 04:11pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
lissandro
Tue Jun 30 2009, 03:15pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764

Nga libri i Little BIG greke Lies

BIG greke gënjej # 10

nga Risto Stefov

Jan 2006

-email-

Kliko Këtu për Të tjera greke Lies

"Grekët nuk pretendojnë maqedonas, turq,
Shqiptarë ose vllehë jetojnë sot në Greqi "

(Greqisht besimet nuk përfshijnë maqedonasit, shqiptarët,
Vllehët dhe turqit si pjesë e Greqisë Moderne)


[SHËNIM: Our apologjitë të popullit grek në qoftë se ata gjejnë këta artikuj ofensive. Objektivi ynë nuk është këtu për të krijuar tensione në mes të Maqedonisë dhe popullit grek, por në vend për të nënvizuar se problemi ekziston brenda shtetit grek dhe institucionet e saj. Për aq sa greke Shtetit mohon ekzistencën tonë si maqedonas me të drejta dhe privilegje, ne do të vazhdojë të botojë këto lloje të artikujve.]

Ajo është me të vërtetë një dukuri të çuditshme për Greqinë të jetë i vetmi vend në një homogjene ndryshe multi-etnike heterogjene Ballkan! A është kjo e vërtetë apo Greqi ka zhvilluar amnesia rreth të kaluarën e saj?

Para se ne rrëmoj në temën e "një homogjene Greqi", le të marrin disa gjëra të drejtë. Çfarë është saktësisht homogjene? Unë do të thotë në një kuptim demografik.

Një vend është homogjene demografikisht gjithë popullsinë e saj, kur është e njëjta kulturë, flet të njëjtën gjuhë, praktikave të njëjtën fe dhe aksione të ngjashme zakonet dhe traditat.

Le të marrin tani një udhëtim poshtë kujtesës korsi, përsëri në një pikë pak para Greqi u bë një vend për herë të parë dhe të shohin nëse Greqia ishte homogjene pastaj?

Nëse unë nuk jam i zhgënjyer, e disa jashtë rangut të lartë të krishterë Kishës klerit dhe një pakicë e vogël e shumë të krishterë të edukuar, klasë të mesme të familjeve Osmane, askush nuk fliste greqisht para se Greqia ishte një vend. Në fakt, gjuha e folur nga ana e njerëzve të përmendura më lart pastaj nuk u bëri thirrje edhe greke. Unë jam duke folur për Koine gjuhë, në gjuhën e lashtë e tregtisë dhe tregti.

Koine, e cila i ka rrënjët e saj në të lashtë Atikës, u popularized nga Aleksandri i Madh, kur ai e bëri të tij në gjuhën e tregtisë ndërkombëtare dhe tregtia e tij të madhe për perandorinë maqedonase. Më pas u miratua Koine dhe ruhet nga ana e kishës ortodokse si gjuhën e liturgji në disa pjesë të multi-etnike të Perandorisë Bizantine. Pas themelimit të sundimit osman në Ballkan dhe se rishfaqur gjetur rrugën e saj në administratën otomane, e folur nga një pasur shumë-etnike të krishterë të edukuar klasë të mesme të njerëzve me bazë në Stamboll.

Kohët e fundit e lashtë Koine ndërkombëtare u miratua nga ana e shtetit grek si gjuhë zyrtare të Greqisë dhe të ishte riemëruar "greke".

So what gjuhën bënë shumica dërrmuese e të ashtuquajturës "popullit grek" para se të flasin?

Nëse historia i shërben më drejtë, në 1821, vetëm pak para Greqi është themeluar si një vend, populli i saj nuk flasin greqisht. Në 1829, kur Greqia u bë një shtet, për herë të parë, ajo ishte një vend i vogël që mbulon rajonin e Morea, moderne ditë Peloponez (Greqi duhur). Shumica e njerëzve që jetojnë në Morea në kohën foli gjuhën shqipe, turke, vllahe dhe sllave. Athinë veten, djepin e qytetërimit të lashtë, është asgjë më shumë se një fshat shqiptar.

Pra, nëse "Greqia duhur" nuk ishte "i pastër grek" pse dikush do të presin Epir, Thesalisë, Trakës, apo të Maqedonisë, regjioneve që kurrë nuk ishin greke për të filluar, të jetë "e pastër grek"?

Argumenti për "një Greqi të pastër" të përdorur nga grekët moderne sot është se Greqia edhe pse nuk ishte i pastër në krijimit të saj, ajo ishte pastrohen pas dëbimeve të popullsisë në 1913 dhe pas shkëmbimin e popullsisë me Turqisë në 1920's.

Nëse Greqia nuk ishte "i pastër grek" pse ajo do të lëshojë në 1928 duke pretenduar statistikave 98% e popullsisë së saj që të jetë "e pastër grekët" dhe 2% e të të jetë musliman grekët?

Ky është një argument i fortë, nëse njeri beson statistikave grek! Për fat të keq unë nuk!

Shumë grekë sot besojnë se Greqia pastrohen pas ai u dëbuan një numër të madh të njerëzve në 1913 gjatë luftës së dytë ballkanike.

Shumë grekë sot gjithashtu besojmë se popullsia importuar nga Azia e Vogël dhe pjesët e tjera të Turqisë ishte "pastra greke".

Është fakt;

1. Popullsia përzënë nga Greqia në 1913 nuk ishte e përjashtuar për shkak të përkatësisë etnike, por përkundrazi, sepse ata njerëz refuzoi të jetë asimiluar në greqisht dele. Ata thjesht nuk pranoi të bëhet grekët.

2. Popullsia e mbetur në Greqi ishte emërtuar "greke" vetëm për shkak se ajo ishte dakord, më së shumti nga frika, që të zotohen për besnikëri ndaj shtetit grek.

3. E popullsisë të importuara nga Turqia në 1920 ishte e importuar për shkak se ajo nuk identifikohet me Greqinë. Ajo u importua sepse ishte e krishterë. Krishterimi dhe Islami janë vetëm kriteret që ndan të ashtu-quajturit grekët nga turqit. Shumica dërrmuese e të krishterëve Azi e Vogël, kulturore dhe gjuhësore, të identifikuar më shumë me turqit se ata vepruan me grekët. Kjo, megjithatë, nuk ndalet e shtetit grek i kthyer ato ne nga grekët.

Pra, të cilët ishin origjinale ashtuquajtur "të pastër grekët"? A ishte ajo e sllavëve të Morea, shqiptarët e Epir, e vllehëve e Thesalisë, turqit e Thrakës, apo maqedonasit e Maqedonisë?

Ju shikoni jam duke identifikuar këto vështirësi bishtnues "grekët të pastër". Në qoftë se ata nuk ishin shqiptare, vllehe, turq, apo maqedonas të cilët ishin ata pastaj? Çfarë mund t'i përdorim kritere të veçanta për të "pastër grekët" nga shqiptarët, vllehët, turqve dhe maqedonasve që jetojnë në para-otomane territorin grek i Moderne Greqi?

Sigurisht nuk e gjuhës, që më shumë i vetëm një pakicë e vogël e numrit të përgjithshëm të popullsisë foli Koine Greqi, e cila më vonë është riemëruar greke.

Fe? Greqia në një kohë përdoret feja vetëm për të dalluar grekët nga turqit.

A nuk ishtë se pse Greqia dëbuar muslimanët në Turqi, sepse ata ishin që mendohet të jetë turqve dhe të krishterëve të importuara nga Turqia sepse ata ishin të mendimit që do të grekëve?

Ky kriter për fat të keq është edhe të meta. Nëse janë të krishterëve ortodoksë grekë pastaj të gjithë në Ballkan i cili ishte i kualifikuar për të krishterë ortodoks të grek! Kjo përfshiu bullgarët, serbët, shqiptarët, maqedonasit, vllehët, turqit, etj A serbët bullgarët dhe grekët? Ata nuk mendojnë kështu!

Është e qartë fe nuk ishte vetëm një kriter të mirë për të ndarë nga pjesa tjetër grekët!

Pra, përsëri në pyetjen e parë, "të cilët ishin të pastër grekëve?"

E vërteta:

I përbërjes etnike të Greqisë moderne sot është e përbërë nga shqiptarët e asimiluar (Arvanites), Vllahët (Vlahous), turqit (Turkous) dhe maqedonasit (Makethones). Nuk kishte para-grekë të shekullit të 19. Etnike. Greke e etnicitetit u krijua artificialisht nga Phanariots me ndihmën e Fuqive të Madhe!

Të Phanariots qenë një grup shumë-etnik i të folurit të krishterëve Koine përkasin të pasurve dhe të arsimuar otomane klasë të mesme. Ata ishin të rangut të lartë të Kishës klerit, Osmane bankierë, deti kapitenët, gjuha interpretues dhe tregtarët që ishin të biznesit për të Perandorisë Osmane jashtë territoreve të otoman.

Kur u bë një komb Greqi për herë të parë në 1829, ajo u përball me një krizë të identitetit për shkak se nuk mund të përballen me saj multi-etnik, multi-kulturor të demografisë. Greqia luftoi për vite për të gjetur një identitet deri sa u krijua një për atë nga e tij britanike dhe franceze philhellene patronët.

Pas miratimit të lashtë Koine si gjuhën e popullit të saj, Greqi shpikur një mitik kaluarën me një familje që shtrihen për të kthyer së lashtë grekët dhe filloi një denacionalizimi dhe procesin e asimilimit. Nëpërmjet intensiv, nganjëherë dhunshëm propagandë Greqi filloi fushata të asimilohen e etnive të ndryshme duke bërë grekët nga shqiptarët, vllehët, sllavët, turqit dhe më pas nga maqedonasit.

Siç përmenda më herët, e ndryshme të njerëzve të dëbuar nga Greqia e saj sapo pushtuar territoret ishin ata që refuzuan të asimiloheshin në identitetin e ri grek.

Shumica e muslimanëve Greqi dëbuar gjatë shkëmbimit të popullsisë me Turqinë janë maqedonas etnikë.

Populli Greqi importuar nga Azia e Vogël, Stamboll dhe vende të tjera në Turqi nuk ishin greke, turke ishin ata të krishterët. Një numër i madh ishin njerëzit e biznesit që të shquar në pronësi të ndryshme të biznesit dhe Estates në Turqi. Për fat të keq, kur ata ishin zhvendosur ata humbën gjithçka dhe qytetarë të klasit të dytë u bë në Greqi. Edhe pse Greqia premtoi shtëpitë e tyre, pas gati tetëdhjetë vjet, disa jetojnë ende në pronësi të Qeverisë shacks dhe shantytowns. Këta njerëz janë tepër të fuqishëm dhe asimiluan bërë në mosdashës Grekët ashtu si pjesa tjetër e etnive në tokën greke.

Pra, është Greqi "të vërtetë të pastër dhe i njëtrajtshëm" ose ajo ka zhvilluar një amnesia për të kaluarën e saj? Ju vendosni!

Më keq për të pretenduar se ata të cilët nuk janë të, grekët janë moderne tani ndërhyrë me çështjet maqedonase, duke i thënë se maqedonasit nuk mund të jenë maqedonas, sepse sipas logjikës greke maqedonasit nuk ekziston! Në realitet, megjithatë, është e grekët që nuk ekziston, jo maqedonasit!

Këtu është një pyetje për tonë neo-greke miqve: Ju lutem, më thoni, etnikisht të folurit, të cilët janë të "Maniates", ku ka ardhur nga ata dhe se çka ata flasin gjuhën e bëri para se ato janë bërë në grekë?

Hint: The Maniates janë një njeri me flokë bjond i gjatë tani njerëzit që jetojnë në Peloponez. Para se ata janë kthyer në grekë ata banonin në Mani në rajonin e njohur si Morea. Ata u / supozohet se janë besnikë dhe më të besuar e të gjithë grekët.

----------
Ju mund të kontaktoni autorin në -email-
> swap


[ Edited Tue Jun 30 2009, 04:13pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
lissandro
Tue Jun 30 2009, 03:17pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764

Nga libri i Little BIG greke Lies

BIG greke gënjej # 11

nga Risto Stefov

Shkurt 2006

-email-

Kliko Këtu për Të tjera greke Lies

"Maqedonase murgjit Kiril dhe Metodi janë greke"

(Shumë besojnë greke maqedonase Brothers
Kiril dhe Metodi janë etnikisht greke)


[SHËNIM: Our apologjitë të popullit grek në qoftë se ata gjejnë këta artikuj ofensive. Objektivi ynë nuk është këtu për të krijuar tensione në mes të Maqedonisë dhe popullit grek, por në vend për të nënvizuar se problemi ekziston brenda shtetit grek dhe institucionet e saj. Për aq sa greke Shtetit mohon ekzistencën tonë si maqedonas me të drejta dhe privilegje, ne do të vazhdojë të botojë këto lloje të artikujve.]

Maqedonia ka qenë rrënuar për tokat e saj, burimet e tij natyrore, trashëgiminë e tij, dhe njerëzit e tij, por asnjëherë për identitetin e saj dhe kontributet e njeriut, që është, nuk e deri kohët e fundit. Çfarë e bën të veçantë këtë incident të pikëlluar dhe që të dy i përçmuar është Greqia dhe Bullgaria janë njëherësh pretendojnë hedhjen në kontributet e Kiril dhe Metodi.

Grekët pretendojnë se Kirilos dhe Methodios etnike greke ishin murgjit nga Selaniku që krijoi alfabetin cirilik dhe ajo i dha për të sllaveve. Një shumë bujar "dhuratë greke" të vërtetë. Edhe pse ato nuk e shpjegojnë se si saktësisht Kirilos dhe Methodios etnike ishin Grekët, ata thonë se ata bëjnë foli greqisht, një parakusht për të qenë një etnike greke. Pas të gjitha ata të lindur në Selanik, e cila sipas besimeve popullore moderne greke, Selanik (Solun) është konsideruar si një "etnike greke të qytetit të lashtë".

Për bullgarët Cirili dhe Metodi "janë" Apostujt "se për ta dorëzuar të parë formën e të shkruarit në gjuhën e tyre amtare bullgare. Për bullgarët, "Kisha sllavonas", gjuha e folur dhe mësohen nga Kiril dhe Metodi, është sinonim me "Bullgare". Në fund të fundit, sipas moderne besimet popullore bullgare, Solun (Selanik), e vendi i lindjes Cirili dhe Metodi "është nga të Territoreve bullgare mesjetare herë, që nga koha e Perandorisë së Madhe Bullgare.

Pra, të cilët janë të varfra ne maqedonasve të kundërshtojë këtë dhe si mund t'i konkurrojë me të tilla të mëdha greke dhe bullgare urtësie dhe know-how?

Dikush mund të shihni se pse secila palë është mjaft latching mbi idenë se disi Kiril dhe Metodi mund përkasin atyre, por ata nuk mund ta shohin atë absurditet të gjitha? Si mund Kiril dhe Metodi, të lindur në kryeqytetin e Maqedonisë, një qytet të pastër sllave, të mos jenë të maqedonasve dhe të jenë të dyja njëkohësisht greke dhe bullgare? Mund ata vetë ndonjë budalla më shumë?

Më lejo të ju them edhe më shumë rreth Kiril dhe Metodi.

Ishte gjatë mbretërimit të perandorit bizantin Michael III (842-867) që patjetër Solun kishte ngritur veten si fetare dhe filozofike qendra e perandorisë. Kjo ishte koha kur Kiril (Kiril) dhe Metodi (Metod) shënoj në një seri të misioneve që përhapin doktrinat e krishtërimit në vende të ndryshme në Evropën Lindore dhe Azinë.

Unë thjesht duan të përmendet këtu se deri në shekullin e tetë pas Krishtit të Maqedonisë eparki ishte e kontrolluar nga një maqedonas Arkipeshkvia me qendrën e saj ndodhen në Solun dhe bishoprics ekzistuar tetėmbėdhjetė qytete përfshirë në Lerin, Kostur, Voden dhe Serres.

Vëllezërit Kiril dhe Metodi ishin maqedonasit, natives e Solun, i cili u vlerësua si "Apostujt" e sllaveve jugore dhe baballarët sllave e kulturës letrare. Kiril, të rinj e të dy, iu dha emri Konstantinit kur ai është pagëzuar. Ai ishte shumë më vonë se ai ka marrë emrin Kiril.

Kiril ishte shumë me fat që ka studiuar në Tsari Grad (Konstandinopojën) në një moshë të rinj dhe të marrë arsimin e tij nga e Leo gramatikan dhe Photius, një edukues i shquar perandorak në universitet. Kiril ishte një studente e jashtëzakonshme të fituara vetë pseudonimin "e filozof". Pasi ai mbaruar arsimin e tij ai ishte ordained dhjak e më vonë u bë profesor i filozofisë në shkollë perandorak në Tsari Grad ku ai mori nga kryesuesi Photius. Menjëherë pas kësaj ai të qetë për të dalë në pension i vetmuar i një manastir. Nga atje, në 861 AD, ai u thirr nga perandor, Michael III, dhe të dërgohen në një mision të Christianize e Khazars e Rusinë jugore të cilët jetonin në mes të Dnieper dhe Volga Lumenjtë.

I vjetër Metodi ishte një vëlla i mirë-i pëlqente, inteligjente njeri, i cili filloi karrierën e tij në gjurmët e babait të tij. Në fillim ai kishte shërbyer në forcat e armatosura në Solun. Më vonë në moshën njëzet ai u bë guvernator i një nga kolonitë sllave në Opsikion krahinës në Azi. Pastaj ai u bë murg dhe, si vëllai i tij, morën pjesë në një mision të Christianize e Khazars.

Kiril dhe Metodi qenë dy nga shtatë vellai dhe motra. Babai i tyre ishte një Lev shquar maqedonas i cili shërbeu si asistent në Solun komandantit ushtarak të Pravoslav (bizantine) e ushtrisë.

E karriera e Solun vëllezërit morën një kthehet për të mirë në 862 AD kur Rostislav, e Princi e Moravia, ambasador i dërguar i tij për të kërkuar Tsari Grad misionarë të aftë për të mësuarit e tij njerëzit të lexojnë dhe shkruajnë në gjuhën e tyre. Rostislav, frikësues e tij të fuqishme gjermanisht fqinjët, kërkoi mundësinë e tij për të forcuar aleancë me Pravoslavs të kundër-balancuar gjermanisht misionar ndikim në mbretërinë e tij. Rostislav preferuar e klerikal politikën e Photius, tani patriarku i Tsari Grad, mbi ato të homologut të tij perëndimor.

Kur erdhi fjala se perandorit Mikael u kërkoni misionarëve të aftë, Photius vendosur që Kiril dhe Metodi u kandidatët më të përshtatshme për këtë punë. Solun e vëllezërve, duke u sllavo folësit veten, e dinte se Solunian dialekt i gjuhës sllave mirë dhe pranoi detyrën.

I vjetër-maqedonas dialekt ishte mjaft mirë kuptohet nga të gjitha fiset sllave. Për fat të keq, mësimin e të paarsimuar të lexojnë e të shkruajnë tha se ishte më e lehtë të bëhet. Edhe pse e sllavët kishin një formë të shkruar në gjuhën e përshkroi si "linjat dhe incisions", kjo nuk ishte e lehtë për të mësuar gjuhën.

Kiril u njohur me Glagolic script por se ishte gjithashtu një gjuhë tepër komplekse analfabetë për njerëzit që të kuptoj shpejt. Sipas Tsarnorizets Hrabar, një avokat i letrare maqedonase, Kiril dhe Metodi parë u përpoqën të përdorin Koine alfabeteve latine dhe më pas, por duhur shqiptim nuk mund të arrihet. Sllave fjalim ishte tepër komplekse për të regjistruar me vetëm Koine ose shkronja latine. Kiril ishte një njeri i zgjuar dhe zgjidhur problemin duke ndërtuar një alfabet të ri në bazë të traditave të vjetra maqedonase. Ky model dhe disa letra ai i bazuar në alfabetin Koine pasuruar por ai duke shtuar se re shkronja. Ai huazuar disa nga Glagolic script dhe disa nga ai i modës së lashtë maqedonase simbolet që kishte kuptimin tradicional maqedonas. "Peter Hill argumenton se Vjetër Kisha sllavonas ishte më shumë se vetëm një e folme e shkruar. Është naive, thotë ai, të imagjinohet se kjo ndërtimin e një gjuhë e shkruar ishte e mundur, pa krijuar traditë. Për këtë arsye ajo mund të jenë të sigurtë se nuk kishte marrë të paktën disa traditë në të cilën Cirili dhe Metodi "mund të ndërtojë. tyre duket familiaritetin me këtë traditë rrjedhin nga fakti se ata ishin sllave veten." (Page 198, John Shea, Maqedonia dhe Greqia i Beteja për Define një i ri i Ballkanit Kombit, Jefferson, North Carolina: McFarland & Co, 1997)

Kur ajo ishte e përfunduar Kiril alfabetit përbëhej nga 38 shkronja, secila me saktësi dhe pikërisht që përfaqëson një tingull unik në fjalimin e sllave. Fonetik i natyrës së Kiril i gjuhës spelling bërë fjalë shumë e thjeshtë. Një i vetëm i nevojshëm për të mësuar e alfabetit të ketë aftësinë të lexojnë dhe të shkruajnë. E njëjta gjë është e vërtetë për këtë ditë.

Në 862 AD Kiril dhe Metodi, së bashku me një numër pasuesish, arriti në Moravia në Rostislav e gjykatës. Ata menjëherë e përcaktuar për të punuar dhe për të papritur Kiril i tyre nuk ishte vetëm gjuhë e folur edhe e kuptueshme, por edhe u bë popullor me vëllezër moravian. Të Pravoslav misionarë vazhduar punën e tyre për një kohë, me shumë sukses, por ishin më shpejt të jetë e hendikepuar nga mungesa e Pravoslav peshkopët të urdhëroj priftërinjve të tyre. Gjithashtu, me popullaritetin e tyre vëllezër moravian pakënaqur gjermanisht misionarë të cilët e panë ata si konkurrencë të ashpër dhe të kundërshtuar praninë e tyre.

Gjermanisht armiqësitë e tyre arriti kulmin kur gjermanisht perandorit Louis detyruar të marrë një Rostislav betimin e besnikërisë ndaj tij. Klerik i lartë gjerman, peshkopi i Pasau, i cili kishte fuqinë për të urdhëroj Pravoslav priftërinj refuzoi të bëjnë një gjë të tillë nga të mospërfilljes. Në pamundësi për të vazhduar punën e tyre të misionarëve u detyruan të kthehen në Tsari Grad. Në rrugën e tyre mbështesin vëllezërit maqedonas mori një mënyrë e tërthortë nëpërmjet Venecias ku mësoi se Papa kishte excommunicated Photius, e në Pravoslav Patriarku Tsari Grad. Pravoslav misionarë liturgjik tyre dhe përdorimin e gjuhës maqedonase u kritikua me pasion.

Në 858 AD perandorit Mikael III, në autoritetin e tij, deposed Patriarku Ignatius dhe e zëvendësoi atë me më shumë progresive Photius. Papa, megjithatë, nuk janë dakord me vendimin e Michael dhe veprat e tij të shpallur të pavlefshme. Në të njëjtën kohë e Papa denoncoi dy Photius dhe perandor.

Kur Pope Nicholas I kuptova se Pravoslav misionarë në Venecia ai u thirrur ata në Romë. Deri në kohën që ata mbërritën, megjithatë, Nikolas kishte vdekur dhe situatës politike ka ndryshuar për të mirë. Në një turn i ngjarjeve Nikolas Pasuesi, Adrian II, përshëndeti ngrohtësisht strangers, veçanërisht kur ai kuptova se ata ishin sjellë atij një dhuratë të rëndësishme. Kiril duket kishte shëruar disa gërmadha e Papa Shën butë kur ai ishte në Crimea vizituar Khazars dhe Adrian atyre të ofruara si dhurate.

Kur arritën ata, Adrian kryer një hetim dhe nuk gjeti asnjë shkelje nga ana e Pravoslavs. Në gjykimin e tij ai lejohet Kiril dhe Metodi i peshkopit të marrë përkushtim dhe lejohet tyre sapo të jenë të konvertohet priftërinj ordained. Ai gjithashtu sllavonas miratuar për t'u përdorur në liturgji.

Mjerisht, Kiril vdiq më 14 shkurt, 869 AD në Romë dhe asnjëherë nuk e bëri të kthehet në shtëpi. Pas vdekjes së Kiril Metodi pleaded me Papën Adrian për të lejuar që ai të marrë barrën e vëllait të vet trupit për të Solun Adrian varrimi por nuk do ta lejojë atë. Kjo ishte dëshira e Kiril dhe Metodi e nënës djali ose në qoftë se duhet të vdesin, do të sillte të tjera të trupit të mbështesë për një varrim në familje manastirit. Adrian Për fat të keq nuk do ta lejojë atë duke pohuar se nuk do të jetë i përshtatshëm për të Papës për të lejuar trupin e një të shquar në mënyrë të krishterë që do të merren larg. Ai deklaroi se një njeri duhet të jetë aq i famshëm u varrosën në një vend të famshme. Kiril u varros me madhështi të madhe në kishën e San Clemente mbi Coelian, ku gërmadha e Shën butë ishte mishëruar.

Pasi vdiq Kiril Metodi mori rrugën dhe udhëheqja e misionit prej vëllait të vet. Duke qenë i shenjtë, ai mori një letër rekomandimi nga Papa dhe Selinë e Shenjtë dhe shpejt u kthye në detyrat e tij. Me kërkesë të Kozzel, princ i Pannonia, i cili në atë kohë të kërkuar për të ringjallur e lashtë arqipeshkopinë e Sirmium (Mitrovitsa tani), ishte bërë Metodi metropolitane (arqipeshkvi). Ai ju dha një zonë të madhe të përgjegjësisë me kufijtë që shtrihen në kufijtë e Bullgarisë. Për fat të keq si e situatës politike në Moravia ishte i lëvizshëm, Metodi titullin e tij dhe miratimin e Papës nuk do të thotë shumë për të misionarëve perëndimore, sidomos gjermanët që filloi një fushatë kundër tij leros. Për t'i bërë gjërat edhe më keq Rostislav i nipi, Svatopluk, aleate veten me Carloman Bavaria e tij dhe kishte dajë nxjerrim. Pasi që kjo nuk kishte marrë kohë para se të ishte në vështirësi Metodi përsëri.

Në 870 AD Metodi u thirr një sinod të para gjermanisht peshkopët. Ata e gjeti atë fajtor për sjellje të keqe, nuk ka dyshim mbi trumped-up akuza, dhe atë të kyçur në një burg që rrjedh qelizë. Ajo mori dy vitet e para lutës Pope John VIII mund të merrni atë jashtë. Për fat të keq, për të shmangur më tej kundërshtitë e tij Papa Gjon tërhoqi leje për të përdorur sllavonas, si një barbarous gjuhë që ai e quajti atë, për ndonjë qëllim tjetër se predikimi. Në të njëjtën kohë ai kujtoi se gjermanët Pannonia gjermanisht dhe asnjëherë nuk ka qenë që nga mosha s'mbahet ajo i përkiste në Selinë e Shenjtë.

Pas lëshimit të tij Metodi vazhdoi punën e tij në Moravia por ka shumë ai mori në telashe. Metodi nuk e miratojnë Svatopluk mistrec e jetesës së tij dhe bëri pakënaqësi publike. Në hakmarrje Svatopluk raportuar Metodi në Selinë e Shenjtë. Ai e akuzoi atë për kryerjen e adhurimit në sllavonas hyjnore dhe e herezi, duke e akuzuar se ai i harruar fjalët "dhe të Birit" nga fenë. Në atë kohë këto fjalë ku ende nuk futur kudo në perëndim.

Në AD 878, si rezultat i akuzave të Svatopluk, Pope John VIII thirri në Romë dhe Metodi kryer një hetim. Metodi, një njeri serioz dhe i përkushtuar një të krishterë, ishte në gjendje për të bindur Papën të dy e përkushtim të tij të besimit dhe të nevojës për të përdorur sllavonas liturgji. Papa Gjon Edhe pse ishte në marrëveshje me Metodi në shumë çështje, ai kishte disa rezerva në lidhje me përdorimin e gjuhës sllavonas. Duket se disa prej misionarëve perëndimore e perceptuar sllavonas gjuhën si një kërcënim për misionin e tyre dhe bënë gjithçka në pushtetin e tyre për të dënuar atë. Ata të dyshuar se, duke u krijuar nga njerëzit e thjeshtë, e sllavonas gjuhë nuk ishte nga Perëndia dhe se Perëndia kishte krijuar tri gjuhët kryesore, hebraishte, Koine dhe latine. Metodi megjithatë luftuan mbështesin në mënyrë të barabartë me argumente bindëse, duke pretenduar se kundër-Perëndia nuk krijosh Hebrew, Koine, latinisht apo gjuhë. Perëndia krijoi sirian gjuhën të cilën njerëzit e Ademit dhe pas tij foli deri në përmbytjet. Pastaj, gjatë ndërtimit të Kulla e Babel, Perëndia e gjuhë të ndryshme të shpërndara në mesin e popullit dhe krijuan shkrim të gjuhëve. Argumentet e tij mund të kenë blerë Metodi disa kohë, por ai ishte ende në telashe me misionarët gjermanisht.

Duke parë se ai nuk mund të heqin qafe lehtësisht e tij, Svatopluk përdorur ndikimin e tij si mbret dhe e bindi e Papës për të emëruar Wiching, një kundërshtar i njohur, për të punuar me Metodi. Gjerman (ose frëngjisht) prifti Wiching u sillen për të ndihmuar në Metodi e tij si një nga peshkopët. Wiching ishte një kundërshtar i paepur Metodi i cili ka punuar kundër tij tirelessly. Ky prelat paskrupullt vazhdueshme për të persekutuar Metodi edhe për të përcaktuar shtrirjen e fallsifikimit të dokumentave zak.

Pas vdekjes së Metodi Wiching fituar archiepiscopal shih, banished Metodi dhe ndjekësit e undid sa më shumë që ai të mund të punojnë në Metodi Moravia.

Wiching Kur u emërua si asistent i tij, Metodi duhet ta kenë kuptuar se ai po luftonte një beteje të humbur. Në katër vitet e fundit të jetës së tij ai mori një pushim nga puna misionare dhe pjesa më e madhe e të përkthyera nga Bibla për të sllavonas Koine. Metodi vdiq në 885 AD ndoshta nga rraskapitje. Funerali i tij u kryen në Koine, sllavë dhe latine. Metodi ishte shumë e famshme me shumë njerëz dhe erdhi në funeralin e tij për të respektet e tyre të fundit.

Unë vetëm dua të shtoj këtu se Shenjtorëve Kiril dhe Metodi u festua gjithmonë në tokat e tyre dhe pas misioneve 1880 ata u festua edhe në të gjithë botën perëndimore.

E vërteta:

Të Pravoslav (i drejtë dhe i lavdishëm) Perandoria ishte shumë-kulturore dhe multi-etnike në kuptimin modern të fjalës. Nacionalizmi u ende nuk e trilluar dhe nuk ka të përcaktuar etnitë ekzistonte në atë kohë. Nëse gjuha mund të përdoret si një dëftues i përkatësisë etnike, si moderne preferojnë grekëve për të bërë, pastaj Kiril dhe foli dy Methodi sllave dhe Koine. Sigurisht që para se të shkruar në gjuhën sllave u bë kodifikuar, e Koine gjuhën zyrtare të ishte shkruar në gjuhën e Pravoslav (të krishterë ortodoks) Church. Si të rangut të lartë të klerit të Kishës Ortodokse ajo ishte një kërkesë për Kiril dhe Methodi të flasin e të shkruajnë në gjuhën Koine.

Nëse nuk kishte ndonjë formë të shkruar të gjuhës sllave dhe nëse vërtet Kiril dhe Methodi ishin greqisht, ata mësojnë se si e bëri të flasin maqedonisht (sllave)? A janë mësuar të flasin gjuhën maqedonase indigjene nga nëna e tyre? Në qoftë se u rastin atëherë nënës së tyre nuk mund të ishte grek. Ne e dimë baba i tyre nuk ishte grek. Çfarë vetë respektuar "Grekët" emrin e tyre do të fëmijës "Lev", një emër sllav?

Në qoftë se nëna dhe babai i tyre nuk ishin greke pastaj Kiril dhe Methodi definitivisht nuk ishin as grek!

Kjo e bën greke pretendojnë se "Kirilos dhe Methodios" ishin greke, një tjetër grek BIG gënjeshtër.

----------
Ju mund të kontaktoni autorin në -email-
> swap


[ Edited Tue Jun 30 2009, 04:14pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
lissandro
Tue Jun 30 2009, 03:20pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764

Nga libri i Little BIG greke Lies

BIG greke gënjej # 12

nga Risto Stefov

Mar 2006

-email-

Kliko Këtu për Të tjera greke Lies

"Greko-maqedonasit"

(Shumë grekë besojnë greko-maqedonasit jetojnë në Maqedoni)


[SHËNIM: Our apologjitë të popullit grek në qoftë se ata gjejnë këta artikuj ofensive. Objektivi ynë nuk është këtu për të krijuar tensione në mes të Maqedonisë dhe popullit grek, por në vend për të nënvizuar se problemi ekziston brenda shtetit grek dhe institucionet e saj. Për aq sa greke Shtetit mohon ekzistencën tonë si maqedonas me të drejta dhe privilegje, ne do të vazhdojë të botojë këto lloje të artikujve.]

Nga Maqedonia Unë do të thotë se pjesë të Maqedonisë që tashmë është e pushtuar nga Greqia, nga ana e Maqedonisë si të grekëve e quajnë "grek Provincës së Maqedonisë". Pjesa e Maqedonisë greke, ushtritë e pushtuar në 1912 dhe i pashprehur mizoritë e kryera kundër popullit maqedonas dhe në 1913 e tutje.

Më lejoni të shih tani, ajo nuk ishte në 1928 deklaroi se Greqia për botën se 98% e popullsisë që jetojnë në Greqi ishte i pastër greke dhe 2% janë grekët muslimanë? Pra, ku bëri këto ashtuquajturit "greko-maqedonasit" Nga vjen? Por prisni një minutë? Çfarë është një "greko-maqedonas"? A është e një personi të cilit është një prind greke dhe tjetri është maqedonas? Nëse kjo ndodh atëherë kur e bëri këto maqedonasit në Greqi vijnë nga? A nuk ka deklaruar se Greqia, me pranimin e vet, se "nuk ka gjë të tillë si maqedonas"? Pra, kush dhe çfarë janë këto ashtuquajturit "greko-maqedonas"? A janë ato greke Settlers ndodhur që të jetojnë në greqisht pushtuar Maqedoni?

Për të qenë i sinqertë me ju, as ata njerëz që bëjnë thirrje veten "greko-maqedonasit" të vërtetë e di se kush dhe çfarë janë.

Kjo dukuri është si një sëmundje që sprang up vetëm pak para të Republikës së Maqedonisë deklaroi pavarësinë e saj nga Jugosllavia. Ju shikoni e Qeveria greke është kaq mosbesues rreth duke u zbulua për pasjen maqedonase tokave shpronësuar në mënyrë të paligjshme dhe të kesh mizoritë e kryera kundër popullit maqedonas, që çdo herë kur ekziston një e përmendin asgjë maqedonase ai bëhet shumë mbrojtëse. Çfarë po bën Greqia në fakt është duke u përpjekur për të ngatërruar në botë se kush janë maqedonasit. Në qoftë se Republika e Maqedonisë ka maqedonasit pastaj kështu bën Greqi. Në fund të fundit Greqia zë 51% e tokave të Maqedonisë, se si mund të justifikuar qëndrimin e saj, pa zbulimin e veprave të saj? Për fat të keq do të përpiqet Greqi asgjë, edhe konfuz vet njerëzit në mënyrë që të fshehin prej tyre dhe nga bota e vet të kaluarën. Para 1980 e nuk kishte gjë të tillë si një "greko-Maqedoni" ose "greko-maqedonasit", nuk ishte vetëm "Greqia e Veriut" dhe "grekë", tani ka një "Greqi-Maqedoni" populluar nga "greko-maqedonasit" . Çfarë tjetër?

Lejo mua për të thyer atë për ju.

51% e Maqedonisë annexed dhe u pushtua nga Greqia pas Luftës së dytë të Ballkanit në 1913. Në atë kohë të etnive që jetojnë në Maqedoni ishin një shumicë të madhe të maqedonasve indigjene dhe pakicat më të vogla e vllehëve, shqiptarët, hebrenjtë, turqit dhe të tjerët.

Pas zënë Maqedoni e shtetit grek etnikisht të pastruara të popullsisë nga asimiluese me forcë pjesën më të madhe të tij dhe atë që nuk mund të asimiluan ose u dëbuan ose i plotë i vrarë. Pastaj në fillim të 1920 e popullsisë muslimane ishte spastruar nga deportojë më të muslimanëve në Turqi dhe një pjesë të madhe të importit të krishterë Turk popullsisë nga Azia e Vogël dhe pjesët e tjera të Turqisë. Pas të gjitha që u është bërë, Greqi kryer një regjistrim dhe e deklaroi në botë që është i pastër ishte grek.

Pra, edhe një herë, ku bëjnë këto të ashtuquajtura "greko-maqedonasit" Nga vjen?

Nëse ju më pyesni sinqerisht unë nuk e di, por unë kanë një teori!

Për të kuptuar ku "greko-maqedonasit" vijnë nga një për të përcaktuar se kush i ka këto të ashtuquajtura "greko-maqedonasit" janë. Me sa unë mund të mbledhë njerëz që e klasifikojnë veten e tyre si "greko-maqedonasit" vijnë nga këto kategori;

1. Shumica janë të importuara dhe të tjera të emigrantëve turq që ishin vendosur në Maqedoni në 1920's. Këta njerëz kanë qenë të arsimuar nga Qeveria greke në duke menduar se ato janë të vërteta dhe descendents-maqedonasit e Aleksandrit të Madh dhe maqedonasve të tij të cilët ishin në fakt grekët. Ata mësuan të besojnë se ata janë mu ata trashëgimtarët, të drejtë për të tokave të Maqedonisë. Ata ishin gjithashtu mësuan të indigjene urrej e popullit maqedonas dhe i trajtojnë ata si armikun e tyre të cilët e shtetit grek etiketohen si "bullgarë" dhe i padenjë të trashëgimisë maqedonase. Deri në 1980 për këto Settlers u tha se ata ishin "greket", por në momentin e Republikës së Maqedonisë deklaroi pavarësinë e saj nga Jugosllavia, u tha se ata ishin "greko-maqedonas".

2. Nuk ka një më të vogla të pakicave e maqedonasve që paguajnë homazh, për arsye të ndryshme, të shtetit grek dhe pretendon të jetë grekët sepse ato janë dhënë qëndrimet e të favorshëm në shoqëri. Ekziston edhe një element i penale maqedonase brez që ka kryer krime kundër popullit maqedonas në emër të Greqisë. Këta njerëz gëzojnë status quo-ja, sepse ata besojnë se ata janë të paprekshëm për sa kohë që Greqia refuzon të njohin të maqedonasve. Ata janë besnikë në Greqi dhe në greqisht shkak sepse ata besojnë se Greqisë do të mbrojë ato që të ndiqen penalisht për krimet e kryera ata. Disa kanë fakt, ata vdiq nga pleqëria! Këta persona do të luftojë dhëmb dhe gozhdë për të parandaluar çdo maqedonas nga fitimi i të drejtave të vetëm për të mbrojtur veten.

3. Ekziston edhe një element të njerëzve, duke përfshirë indigjene maqedonas, që në fakt janë ata që besojnë se propagandës greke dhe të abonohen në idenë se ata janë të vërtetë të lashtë e descendents maqedonasve të cilët ishin në fakt grekët.

4. Dhe së fundi ka një mëdha ksenofobe dhe ultra nacionaliste grupit të njerëzve që e dinë të vërtetën rreth Maqedoni por janë kaq të helmuar dhe kapi-deri në greqisht propagandë se ata do të bëjë asgjë për të mohuar e maqedonasve të drejtat e tyre.

Dhe ju e keni atë.

Unë vetëm dua të shtoj këtu se "importuar grekët", ashtu si indigjene maqedonasit, janë viktima të "greke shovinizëm" dhe unë dhimbet me vështirësinë e tyre ashtu si unë dhimbet me gjendjen e të gjitha viktimat e shovinizëm grek. Ju nuk jeni të armiqve tanë.

Edhe pse unë jam i zhgënjyer me ato të maqedonasve që pretendon të jetë grekët, unë nuk mbajë grudges kundër tyre, sepse kam kuptuar se ata janë vëllezërit dhe motrat e mi që kanë humbur rrugën e tyre disi. I hope someday së shpejti ato do të vij në vete.

Për fat të keq unë nuk mund të falë ata që kanë kryer krime kundër popullit maqedonas ose kundër çdo populli dhe unë besoj se do të vijë koha kur drejtësia do të shërbyer. Për ata njerëz që janë të humbur në hapësirë, mund të Maqedonisë diellin dhe dritën e Zotit guide ju prapa për të gjetur rrugën tuaj.

Sa për ato prej jush që bëjnë thirrje vetvetes "greko-maqedonasit", për një arsye apo një tjetër, ku ju do të qëndrojë kur Greqia njeh populli maqedonas? Ku do të qëndrojnë kur ju nuk jeni më i nevojshëm dhe kanë shërbyer qëllimit tuaj të dobishme në shërbimin ndaj grekëve të cilët punojnë kundër maqedonasve? A keni gjë se Greqia do të ju pranojnë si "True-grekët" dhe respekt ju si "greko-maqedonasit", ose ata do të hedhura nga ju si ata na kanë hedhur jashtë, kur dobia juaj ka skaduar? Disa mendohet për ushqimin!

E vërteta:

The "greke-maqedonase" është një fenomen grek përgjigje të Shtetit të Republikës së Maqedonisë shpalljes së pavarësisë. Nuk ka pasur "greko-maqedonasit" e para të vitit 1980, në të vërtetë qëndrimin zyrtar grek ka qenë se "Maqedonasit nuk ekzistojnë". Deri ku kane shkuar "greko-maqedonasit" Nga vjen? Ata kanë ardhur nga e imagjinatës greke. Greqi krijoi ashtuquajturit "greko-maqedonasit" falso apo maqedonasit e vërtetë për të vjedh maqedonasit e trashëgimisë së tyre. Një tjetër metodë e ndajnë greke dhe pushtojnë dhe përhapjen konfuzion ndërsa e bëjmë këtë.

Kështu çfarë është të rreme nuk është e vërtetë dhe ajo që nuk është e vërtetë është një gënjeshtër. Prandaj, "greko-maqedonasit" janë asgjë më tepër se një tjetër grek BIG gënjej.

----------
Ju mund të kontaktoni autorin në -email-
> swap


[ Edited Tue Jun 30 2009, 04:16pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
lissandro
Tue Jun 30 2009, 03:21pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764

Nga libri i Little BIG greke Lies

BIG greke gënjej # 13

nga Risto Stefov

Prill 2006

-email-

Kliko Këtu për Të tjera greke Lies

"Nuk ekzistojnë maqedonasit në Maqedoni"

(Shumë grekë maqedonasve besojnë se nuk ekzistojnë në Maqedoni)


[SHËNIM: Our apologjitë të popullit grek në qoftë se ata gjejnë këta artikuj ofensive. Objektivi ynë nuk është këtu për të krijuar tensione në mes të Maqedonisë dhe popullit grek, por në vend për të nënvizuar se problemi ekziston brenda shtetit grek dhe institucionet e saj. Për aq sa greke Shtetit mohon ekzistencën tonë si maqedonas me të drejta dhe privilegje, ne do të vazhdojë të botojë këto lloje të artikujve.]

Greqia duket se është zhvillim por është një lloj skiç evolution. Nëse ju keni qenë të paguajnë vëmendje grekët ju do të ketë dëgjuar pretendimet e tyre se nuk ka pasur maqedonasve që jetojnë në Greqi, që është, jo deri në fund të viteve 1980. Në fakt, në bazë të shtetit grek, nuk ka pasur as edhe një Maqedoni deri në fund të viteve 1980. Së pari ai u quajt "Territoret e Re" dhe pastaj "Greqia e Veriut".

Sot megjithatë, sipas disa grekë, janë të gjitha llojet e maqedonasve që jetojnë në Greqi, përveç maqedonas-maqedonas. Maqedoni-maqedonasve? Çfarë është kjo? A nuk është se pak konfuze?

Kjo është pikërisht e gjithë pika! Kjo është pikërisht Greqia i pëlqen se si njerëzit që të jetë, të hutuar!

Nëse ti i pyet disa nacionaliste ose brainwashed grekët ata do të ju tregojnë se nuk janë të gjitha llojet e maqedonasve, ka "greko-maqedonasit", "bullgaro-maqedonasve", serbo-maqedonasit "," shqiptaro-maqedonas "," rumanisht-maqedonasve " , "Russian-maqedonasit", "sllavo-maqedonas", "armen-maqedonasit", "Jewish-maqedonasit", "muslimano-maqedonasit", "Kristian-maqedonasit", "vllehe-maqedonasit", "turk-maqedonasit", " Roma-maqedonasve "një e tërë dhe një mori të llojeve të tjera të maqedonasve që jetojnë në Greqi sot me përjashtim të" maqedonas-maqedonas ". Ata poashtu do të ju tregojnë se" Skopjans "dhe" FYROMians ", ndër të tjera, të jetojnë në Republikën e Maqedonisë por JO maqedonasve.

Ndërsa maqedonasit (maqedonasit dhe nga unë do të thotë se maqedonasit e vërtetë, ju e dini se ata që sipas Greqia nuk ekzistojnë) dhe pjesa tjetër e botës po presim Greqi për të ecur përpara dhe njohin pakicën maqedonase në Greqi, grekët po shkon off mbi një tangjent fabrikuar etnive maqedonase duke refuzuar të njohin të ekzistimin e vërtetë të mirëfilltë maqedonas. Pse?

Pse Greqisë nuk do të pranojnë ekzistencën e maqedonasve në Maqedoni? Çfarë është frikë nga Greqia?

Sigurisht, nga një shumëllojshmëri të fabrikuar "llojin e maqedonase", le të thërrasë ato X-maqedonas, Greqia është duke u përpjekur për të ngatërruar të painformuar në duke menduar se Maqedonia është një vend të imigrantëve të cilët janë të lidhur vetëm gjeografikisht me Maqedoninë. Sipas Greqi, nuk ka të vërtetë maqedonasve në Maqedoni, ato u zhduk një kohë të gjatë më parë. Ideja këtu është që të ju japin përshtypjen se Maqedonia nuk ka indigjene njerëzit që jetojnë në tokën e tij e cila është ironike sepse grekët i referohen reale maqedonasve që jetojnë në Greqi si "endopyi" që në greqisht do të thotë indigjene.

Dje nuk ka pasur në të gjithë maqedonasit, por sot ka një spektër të plotë të maqedonasve. Pse është Greqia e bërë këtë? Pse disa janë grekët duke u rrezikuar ridiculed e gjithë bota dhe unë do të thotë fjalë për fjalë u ridiculed e gjithë bota, për të mbuluar-up ekzistenca e maqedonasve nga inventing X-maqedonasve?

Ndoshta ata mendojnë se askush nuk do të njoftimit të "sjellshëm maqedonase" nëse ata janë të rrethuar nga një grup i "X-flavourful maqedonasit", right? Renditje e camouflaging reale me fakes. Ose cloaking së vërtetës midis një duzinë gënjeshtra. Cila mënyrë më të mirë për të minimizuar vlerë të vërtetë maqedonase me një shumëllojshmëri të X-maqedonas.

Well vetëm grekët arkitektë të këtij Fiaskoja e dinë sigurisht se pse ata po e bëjmë këtë, ne në anën tjetër mund vetëm të flasë!

Ajo ka qenë gjithmonë bindjen time se Greqia do të bëjë asgjë për të mbajtur mbi tokat maqedonase dhe të Maqedonisë trashëgimisë. I verbuar nga lavdia e të parëve, moderne grekë të kryera aktet e dhunës të ri-kapur diçka të vdekur dhe të gjatë shkuar. Në këtë proces ata lënduar shumë njerëz, jo vetëm maqedonasit, por edhe disa prej tyre. Shumica e grekëve janë të vetëdijshëm për këto realitete, sidomos ata në pushtet, por nuk pranojnë të përballen me deri në ato.

Çmimi për arritjen e helenizëm, e cila në kushtet moderne nuk është asgjë më shumë se një mit, ishte e shkatërrimit dhe vdekjes së një numri të vërtetë dhe të gjallë kulturave. Ka shumë grekë të cilët ende edhe sot blejnë në idenë se kultura shtetërore e tyre nuk ishin shkatërruar të denjë për kursim. Duket se grekët moderne preferojnë që jetojnë miti i helenizëm mbi realitetin e të qënit shqiptarë, vllehët, turqit, maqedonasit, romë dhe një numër të etnive të tjera që e bëjnë të tyre-multi-etnike greke kombit-shtet sot.

Çfarë është për të ardhur keq për këtë është se Greqia nuk bothered të kërkoni vetë atë që ata e preferuar. Ata thjesht bulldozed e vjetër dhe të vërtetë për hir të krijimit të ri dhe artificiale.

Ka sot janë grekët që refuzojnë të pranojnë faktin se ata nuk janë descendents e lashtë grekët dhe maqedonasit, por e lashtë e moderne shqiptarët, vllehët, turqit, romët, maqedonasit, dhe të tjerët; të njëjtën shumë të etnive dhe ata në mënyrë paqejf përbuz.

Pra, pse janë grekët frikë të pranojë se maqedonasit ekzistojnë? Lejo mua të shtetit arsyet!

Nëse ata pranojnë të maqedonasve që jetojnë në mesin e tyre, e madje ata do të ketë gjithashtu të pranojë gjëra të tmerrshme e bënë të tyre si të gënjyer të tyre në lidhje me ekzistencën e tyre, duke i detyruar ata të bërë grekët dhe vënia e tyre në vlerat e tyre Hellenic artificiale.

Ata do të duhet të pranojnë se ishte e gabuar për të marrë dyndem Maqedoni dhe maqedonas tokat në mënyrë të paligjshme dhe me forcë.

Ata do të duhet të pranojnë që ata ishin të gabuar në lidhje me dëbimin e njerëzve nga shtëpitë e tyre dhe tokat amtare gjatë atyre dëbimet masive të popullsisë të kryera kundër një ata njerëz të pafajshëm vetëm të cilit do të ishte faji i lindur maqedonase.

Ata do të duhet të pranojnë për të qenë i gabuar në ndëshkimin e njerëzve dhe për dërgimin e tyre në burg për të folur në gjuhën e tyre amtare e nënës, e vetmja gjuhë që ata e njihnin.

Ata do të duhet të pranojnë të gabuar duke u ndryshuar për të gjitha toponyms, hydronyms, emrat e njerëzve dhe duke u dhënë atyre emrat e të huajit i cili ata vërtet despised.

Grekët instinktivisht frikë humbjen e Maqedonisë, bukë shportën e tyre, sepse ata e dinë saktësisht se si ata i fituar atë. Por më lejoni t'ju them se një i vjetër që shkon maqedonase duke thënë se diçka e tillë; "ajo që ju frikë, ju nuk mund të shpëtojnë".

E vërteta

E vërteta është se nuk ka dëm e quan veten tuaj në çdo gjë që duan, por sa më shumë që po X-maqedonasit nuk jeni! Politike motivimin, modës dhe dëshirën tuaj ju lutemi të shtetit nuk janë parakushte për përkasin një etnie, veçanërisht të përkatësisë etnike maqedonase. Vetëm mund të maqedonasve etnik maqedonas. "Greko-maqedonas" nuk mund të jetë i moralshëm maqedonasit etnik apo grekët (nëse ka një gjë të tillë), sepse i përkasin një kategori të tretë që quhet "grek-maqedonas". Gjithashtu, në mënyrë që të takojnë një etnie, se përkatësia etnike duhet të kenë vetë ekzistencën e saj, historinë e vet dhe vendin e saj natyrore në botë. "Greko-maqedonase" është një ide e motivuar politikisht, besimi në diçka që nuk ka të ekzistencës fizike, i cili në fakt është e vërtetë më shumë si një kult se një etnie.

E vetmja arsye se nuk ka as edhe një përmendje të X-maqedonasve është që të shërbejë interesave anti-maqedonas, kryesisht ato të Greqisë dhe Bullgarisë, të cilat të dy e mohojnë ekzistencën e maqedonasve.

Pra, a X-maqedonasit të vërtetë ekziston ose janë ata një tjetër grek BIG gënjeshtër? Ju jetë gjyqtari!

----------
Ju mund të kontaktoni autorin në -email-

Artikuj të tjerë nga e njëjta Author
> swap


[ Edited Tue Jun 30 2009, 04:17pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
lissandro
Tue Jun 30 2009, 03:23pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Same Author
Nga libri i Little BIG greke Lies

BIG greke gënjej # 14

nga Risto Stefov

Maj 2006

-email-

Kliko Këtu për Të tjera greke Lies

"Maqedonasit janë sllavët"

(Shumë grekë maqedonasve besojnë se janë sllavët)


[SHËNIM: Our apologjitë të popullit grek në qoftë se ata gjejnë këta artikuj ofensive. Objektivi ynë nuk është këtu për të krijuar tensione në mes të Maqedonisë dhe popullit grek, por në vend për të nënvizuar se problemi ekziston brenda shtetit grek dhe institucionet e saj. Për aq sa greke Shtetit mohon ekzistencën tonë si maqedonas me të drejta dhe privilegje, ne do të vazhdojë të botojë këto lloje të artikujve.]

Edhe para një tipike greke hap gojën e tij apo të saj, unë mund t'ju them se pikërisht ajo që ata do të thonë se kur vjen puna te maqedonasit. Për këtë ditë, unë kam marrë mijra e-mail nga grekët dhe në thelb të gjithë ata thonë të njëjtën gjë. "Maqedonasit nuk ekzistojnë", "maqedonasit janë greke", "Tito krijoi identitetin maqedonas", "maqedonasit janë hajdutë historike dhe kulturore", dhe natyrisht subjekt i këtij BIG greke gënjeshtër, "maqedonasit janë sllavët të cilët erdhën në Ballkan gjatë shekullit të 6. AD ".

Për të provuar tim unë pikë kanë përfshirë citate nga një numër i këtyre e-mail I pranuar. U hoqën emrat më të fundit për të mbrojtur të autorëve;

Xhorxh G. ka shkruajtur: "Nëse ju nuk mund të pranojnë faktin e thjeshtë historike dhe prova se Maqedonia ishte e lashtë grek atëherë unë sugjeroj që ju vizitoni një institucion mendor. Gjuhësi, objekte, burime historike (si Herodoti etj) të gjitha provojë Helenike identitetin e maqedonasve e lashtë . Ajo është e pranuar e përbashkët të njohurive historike sllavët që ju erdhi në zonë të Ballkanit së bashku me bullgarët e 6-të shekullit të 10. AD. "

K. Pauk shkruante: "Unë jam maqedonas; prandaj unë nuk mund të pranojnë që po ju maqedonase nëse nuk kanë të njëjtat të kulturës, të fesë dhe antropologji edhe si bëj unë. Bëj unë ju shoh si një sllave të mbetura pas rusët nuk arriti të fitojë një ngrohtë portin e ujit. Stalin fjalët në kohën e krijimit tuaj (nga comintern, 1945), thotë se të gjithë ju që duhet të dini të lexoni atë dhe të përballen me fakte. "

Nenad D. shkroi: "Maqedonia është e Serbisë Jugore!!!! Ky ishte ish emrin e Maqedonisë dhe arsyeja e vetme është ajo që quhet Maqedoni, sepse sot është një kroat komunist Tito, brainwashed njerëzit tuaj (dhe ju) në të menduarit nuk kanë qenë të sllavëve, por se ata janë pasardhës të Hellenic popujve që jetonin në gadishullin e Ballkanit rreth 4000 vjet më parë. "

-email- shkruante: "Keep shkrim ngadalësoj tuaj gome dhomë është duke pritur për ju??? Hey ju mësojnë të flasin shqipe ende???? Juaj gjunjë i lënduar ende nga bowing para tyre??? Monon lahem etan e epitas

Shkup lindur të varfër, zemërlepur pavlefshme e historisë dhe kulturës, mbetet i dobët, frikacak pavlefshme e historisë dhe kulturës dhe do të vdesin të varfër, zemërlepur pavlefshme e historisë dhe kulturës maqedonase nuk !!!!!!!!!!!!!!!"

-email- shkruan: "Maqedonasit e kombinuar me kolegët e tyre Grekët shumë kohë më parë dhe ishin të përziera dhe të përhapjes në tërë perandorive romake dhe bizantine. Ato janë pjesë e trashëgimisë kulturore greke. Të sllavët dhe shqiptarët që jetojnë në atë pjesë të vogël gjeografike Maqedoni nuk kanë të bëjnë asgjë me të. Reale maqedonasit tashmë i zhytur në botën greke gjerë e gjatë para se të sllavëve arriti në 600's. Nuk kishte të veçanta të identitetit maqedonas deri atëherë, vetëm një emërtim gjeografik.

Get your faktet dhe të vërtetën ndaluar përhapjen idiot propagandë për një gjysmë shqiptare, gjysmë-shtetit bullgar. Gjithashtu disa tregojnë respekt për vendin tuaj të ekonomisë që e mban gjallë. "

Nick V. shkruante: "Për shkak se ju tani lënë në një zonë që quhet Maqedoni se mendoni se ju janë maqedonas dhe pasardhësit e Hellenic Makedonians? Jo, ju jeni të sllavëve, bullgarët dhe zoti e di se çfarë tjetër që erdhi edhe pas epokës së Maqedonisë dhe Alexander dhe banuar në veri të Maqedonisë. Unë do të thotë se çfarë duhet të bëni gjuhë flisni? greke? Jo, ti flet disa sllave e folme me një përzierje bullgare, serbe dhe ruse dhe në jug të vendit tuaj me disa greke në shumë atje. Ju nuk do të dinë si edhe për të shkruar dhe lexuar në qoftë se ajo nuk ishte për ata dy shenjtëve që ju çliroi nga dark moshave. Në një nga faqet tuaja dikush thotë që ju të na shpëtoi nga Ottomans, janë serioze ju?? Ju jeni vetëm grusht. I feel sorry for you guys coz padyshim ju kishte identitetin tuaj brainwashed në për të besuar se ju jeni dikush që ju nuk jeni. I feel sorry se ju desh të vjedhin historinë e një popull tjetër që të mendojnë se ju takojnë diku Ju sllavët janë ose ndoshta me bullgarët ndoshta disa fshatra që ende flasin një përzierje e disa greke dhe sllave tepër, ju jeni një përzierje e të gjitha, shqiptarët, bullgarët dhe me disa greke në ka shumë, lënë prapa nga komunist luftrave. wake up my friend tuaj dhe për të kërkuar identitetin e vërtetë Ju nuk mund të përdorin emrin e Maqedonisë si Maqedonia është greke dhe gjithmonë do të takojnë në Greqi. Ju jeni duke thënë se ju nuk keni për synimet e pretenduar jug Makedonia, janë serioze ju?? Ju jeni pikëpamjesh fëmijët tuaj për të besuar ndryshe, doesn 't që krijojnë urrejtjes mes nesh? faqet Ju bëni si të njëjtën gjë. Ne kemi kurrë nuk mësohet se fëmijët tanë veri Makedonia takon në Greqi, ai bëri një herë si shumë vende të tjera, por jo sot, ne nuk e dëshirojmë atë, e saj të gjithë të tutë dhe ju mund të lënë në paqe me kolegët tuaj dhe sllavët shqiptare (një ditë ata do të marrë të gjitha vendin tuaj nëse nuk e kujdesshme tuaj), por ju nuk mund dhe kurrë nuk do të përdorin emrin e Makedonia, ju vë në turp emrin! Ne po flasim 1000s rreth e viteve të historisë dhe ju vijnë së bashku nga veriu, fiset barbare dhe tani ju mendoni se ju mund të merrni nga ne historinë tonë? Nuk është kështu. "

Nick V. shkruante: "Unë e di ku të dëshironi që të merrni gjithë tuaj fantasies / faktet nga? Ju duhet të jetë turp për pikëpamjesh tuaj njerëzit me të gjitha këto gënjeshtra! Po ju jeni sllavët dhe ju erdhi nga veriu. Maqedonasit dhe do të ishin të grekëve. Popullore ju duhet të zgjoheni dhe të ndaluar vjedhjen e njerëz të tjerë të historisë. Ju jeni në brainwashed për të qenë i ashtuquajtur maqedonasit nga Tito dhe komunizmit. wake up! "

Xhorxh K. shkruante: "Merr në ju vrima dhe të marrë një tjetër hobi - dëgjojnë janë faktet; Maqedonia ka qenë greke për 3,000 vjet. Në antikitet maqedonasit foli greqisht, adhuruan zota grek, i shprehur përmes greke krijimtarinë e tyre të artit dhe mirëmbajtur një rafinohet kulturën greke ... gjitha zbulimet arkeologjike vazhdojnë të zbuloj më shumë informacion vërtetues i padiskutueshëm për të Greekness e Maqedonisë. Out i rënë nga qielli, në 1944, udhëheqës komunist jugosllav, Tito, të cilët dëshirojnë të dobësojë Serbisë nga njëra anë, dhe të vendosur marrëdhënie miqësore ardhmen për pretendime territoriale ndaj Greqisë nga ana tjetër, i dha Serbisë Jugore schemingly greke emrin 'Maqedoni' dhe ri-shkruan 'historinë' libra për të deklaruar se Maqedonia është e lashtë sllave dhe se këta njerëz ishin pasardhësit e Aleksandrit të Madh. Ekzistimi i një 'sllave' Maqedonia nuk mund të jetë, dhe me të vërtetë, kurrë nuk ka qenë i mbështetur ose nga të dhëna historike, ose nga hartat e etnografik, apo nga statistikat, ose nga disa regjistrimit, ose nga gjetjet arkeologjike, ose duke i përmendur edhe në një njollë e errët e një kombi të tillë nga antikitetit deri sot. Maqedoni është emri i Greqisë veriore për më shumë se 3000 vjet. greke e rajonit ... ka një nga më të popullsive homogjene në botë (98,5% greqisht). saj popullsisë flet greqisht, ndihet grek, është greke. Një pavarur 'Maqedonia do monopolizoj emrin në kurriz të vërtetë maqedonasve që janë dy herë numri i sllaveve. Përdorimi dhe abuzim i emrit do të shkaktojë konfuzion të gjerë siç është tashmë e dukshme. Maqedoni është një pjesë e domosdoshme e Greqisë historike trashëgimisë ajo nuk mund të identifikohen, në një kuptim etnik një popull tjetër. e Shkupit 'language' është undeniably sllave. "

Helen V. shkruante: "Unë jam një greke maqedonas, i cili dëgjuar për ju ka shkruajtur në artikullin tuaj në mënyrë që quhet" maqedonase "javor. Së pari duhet theksuar se si unë isha i ofenduar nga gënjeshtra që e keni shkruar në mënyrë që të pikëpamjesh tuaj njerëz! Maqedoni GJITHMONË ka dhe do të jetë e njohur si Hellenic tokave, mbuloj ju nuk e dini se çfarë do të thotë helenizëm, është grek Land! Maqedonia është një e lashtë mbretëria e lashtë Greqia, e cila ka ekzistuar edhe para popullit të sllavonas garë edhe ekzistuar. Ne jemi një nga më të vjetra dhe më të respektuara dhe të vendeve të tilla kanë një histori të pasur, të cilat ju vetë mund të dëshironi vetëm se kishin një thesar i njëqindtë e qytetërimit tonë ka. mbuloj ju nuk e dini në mënyrë që të vizitoni Aleksandrit të mëdhenjtë e Mbretërisë keni nevojë të shkoni në Pella , dhe Mbreti Phillips rënda dhe mbretërisë është në Vergina. kingdoms dyja këto janë të vendosura në Greqi (Maqedoni jo larg nga Selaniku), me qëllim që të vizitojnë këto ju ose do të paguhet një drahma (me monedhën e vjetër) ose Euro (sot) dhe më e rëndësishmja të gjitha mbishkrimet mbi rrënojat e lashta janë në Lashte GREKE shkrim nuk Bulgarian (e cila është ajo e gjuhës suaj është një pjellë e). Unë vetë gjynah tuaj si ata janë të hutuar dhe të humbur dhe nuk kanë histori apo kulturën e tyre, dhe për këtë arsye kanë pasur për të përshtatur tonë të bukur dhe të pasur rrugë në mënyrë që të ketë disa "histori". kam vërejtur se të vendosni të hartë me artikullin tuaj, ka përfshirë edhe pjesë të tjera të Greqisë që ju kërkoni ishin sllavë maqedonas. Që kur ishte i ishullit e Thassos e sllavonas trashëgimisë? Në të vërtetë qysh kur ishte pjesë e ndonjë tonë të bukur tokat e Trashëgimisë sllavonas? Jeni jashtëzakonisht SAD racës, i cili nuk ka të vërtetë ekzistencën! Çdo person i arsimuar mirë e di se ka vetëm NJË Maqedonisë dhe që është "GREKE MAQEDONI ", i cili përmban emrat e kështu me krenari për shkak të asaj që ajo përfaqëson. juaj njerëzit ishin shumë të gëzuar që të jetë e njohur si Jugosllavi për një kohë të gjatë dhe pastaj në 90 të ishin të gjitha shtetet u detyruan të veçanta keni qenë të detyruar të gjejnë një emër për veten tuaj , si dhe duke parë se nuk keni një vend të vërtetë, ose flamurin apo trashëgimisë, ju e dobët, i përçmuar veten zgjodhi të provoni dhe do të marrë emrin dhe historinë tonë, në mënyrë që të pikëpamjesh tuaj me brezat e ardhshëm.

Përfundimtar komentet e mia për ju janë, "Lexoni ndonjë libër historik apo enciklopedi dhe ju do të shihni të vërtetën se Maqedonia është greke, ju kurrë nuk do të marrë emrin" Maqedoni "si ajo e nuk kanë për të tuajën, Greqi dhe kurrë nuk do të miratojë atë." Ju duhet të jenë mirënjohës që ju dha grekëve një alfabet, si njerëz të paarsimuar tuaj edhe nuk do të jetë në gjendje të shkruani në qoftë se ajo nuk ishte për grekët !!!!"

Z. Panajotis shkruante: "juaj i rrënjosur thellë komplekse është e kuptueshme, që nga kriza e identitetit tuaj si sllave (nga" rob ") rrjedh nga historike pavlefshme të zgjeruar më tej nga ekzistenca e saj dhe kombin grek overshadowing kulturore dhe gjuhësore degëzime, të cilat tani janë konstatuar më tej nga studimet e ADN-së që të nxirrte një vazhdimësi homogjene greke në rajon, për të mos përmendur jugore Itali dhe një copë të madhe të fliste turqisht Azi e Vogël qysh para-klasike herë. Ai është i vështirë për të zhvilluar se Greqia është i shpeshtë mongrelized nga invasions. Është fakt, edhe pse, duke folur greqisht se thelbi ishte gjithmonë në mënyrë dërrmuese në Hellas se çdo absorbohet pushtuesit pretty much të njëjtën mënyrë të shëndetshme një organizëm përthith viruseve vetëm për t'u bërë më të fortë në afat të gjatë. Turqit, nga i cili zgjidhet në mënyrë Greqi ishin në pjesën më të madhe jannisaries e të cilit ishte racë greke prind, konvertuar me forcë në ditët e para të Perandorisë Osmane, my friend injorant.

I vetmi mit ju duhet të luftoj me tuaj është mungesa e ndonjë sfond të rëndësishëm në telash tuaj sllav. Çfarë një ironi se historia përsëritjen e mban vetë. Në antikitet rajonin tuaj varet nga kultura greke dhe tani ajo varet nga financat greke. Çfarë një shteti për të varfërit në të! Sympathies e mia "

Athanasios F. shkruante: "Unë nuk do të ndahet çdo detajuar rreth fakteve historike greke / Maqedoni dhe është e kaluara e lavdishme, por unë do të ju kujtoj të kaluarën tuaj sllave në veri të zonës më të madhe të Maqedonisë, rreth 800 ADI bëni ju kujtoj e Përgjithshme e Titos propagandë me qëllim që të nxjerrë një identiteti të qytetarëve tuaj. Historiku është atje për ju dhe për ata që janë duke u përpjekur (hopelessly) të shumoj "fakte" të cilat nuk kanë të bëjnë asgjë me fakte historike. ASNJEHERE Ju mund të ndërtojë një identitet të vjedhur me materiale, pa marrë parasysh nëse unhistorical karaktere (International politikanët) kërkojë këtë. Faktet janë fakte dhe askush nuk mund të ndryshojnë këtë. grekët Për ju do të jetë gjithnjë sllavët dhe nuk ka asgjë të keqe me këtë, do të thotë nga GJITHA. "

Unë mendoj se ajo tha Athanasios; grekët gjithmonë do të thërrasë maqedonasit "sllavët" pa marrë parasysh çfarë! Pyetja është se pse?

Nga e-mail mësipërme një Fitohet pėrshtypja se Greqia ka bërë një punë të mrekullueshme në indoctrinating me popullin e saj të fuqishme të propagandës anti-maqedonase. Një gjithashtu merr përshtypjen se këto janë grekët në errësirë në lidhje me realitetin e situatës në Maqedoni.

Grekët, të paktën ata që shkroi këto e-mail, duket për të folur në bardhë e zi të qartë termat shkurtojë rreth asaj që ndodhi 1500 vjet më parë, duke harruar se që nga atëherë deri më 1913 nuk ka pasur sot kufijtë midis Greqisë dhe Maqedonisë. Kush e pushtuan Maqedoni me siguri nuk e këmbimit Greqi. Pra, nëse ne jemi të besojnë rrjedhë e historisë atëherë ajo duhet të jetë e mirë për të njohur këto grekët që sllavët të cilët pushtuan Maqedoni gjithashtu pushtuan Greqi poshtë për të thellë jugore skajet e saj. Pra, nëse e maqedonasve moderne janë sllavët, pastaj në mënyrë moderne janë grekët.

Historia gjithashtu na tregon se të pranishëm kufirin greko-maqedonas u ngritën pas luftërave ballkanike si rezultat i 1913 Traktati i Bukureshtit. Ky është thjesht një kufi artificiale që asnjëherë nuk ka ekzistuar para 1913. Pra, si mund moderne grekëve pretendojnë se ajo që është në jug të këtij kufiri është "pastra greke" dhe atë që është në veri të "sllave"? Në qoftë se ne do të pranojmë këtë "greke pretendojnë" atëherë ne duhet të pranojmë idenë se "grekët të pastër" dhe "sllavët" bashkë-ekzistuar në një rajon pa kufij 1500 vjet për krah për krah pa asnjë kontakt mes tyre. Ne gjithashtu duhet të historisë dhe të injorojë faktin se Greqia u bë një komb të shtetit për herë të parë në 1829 dhe në territorin e saj ka jetuar sllavët, shqiptarët, vllehët, turqit dhe një shumëllojshmëri të etnive të tjera.

Jonë e internetit luftëtar grekëve duket se kanë harruar se Greqia moderne annexed 51% e Maqedonisë plotësisht e paprekur dhe të ngarkuar me "sllavo" maqedonasit duke folur si kohët e fundit si dhe të atyre maqedonasve 1913 cilëve ata u bëjnë thirrje sot grekët sigurisht jo pastaj grekët.

Nga e-mail mësipërme një Fitohet pėrshtypja se disa grekët e maqedonasit duan të shkojnë larg. Nuk ka vend për maqedonasit në Ballkan. Grekët shohin në botën e tyre bardh e zi, "Grekët pastër" dhe "sllavët" edhe pse është e qartë të dy njësitë janë bërë nga e njëjta lëndë të para të cilat begs pyetjes "se si të bëjnë dallimin midis grekëve" grekët të pastër "nga njëra anë dhe" sllavët "nga ana tjetër? Çfarë është një kriter që dallon nga këto grupe njëri-tjetrin? Më e rëndësishme, pse është një grup i" grekëve të pastër "me meritë të plotë të trashëgimisë maqedonase me privilegje dhe të drejta të plota ndërsa të tjerë të grupit të" sllavëve "janë që meriton të ASGJE dhe nuk kanë të drejta ose privilegje whatsoever. A janë ata të dy nuk indigjene njerëz të së njëjtës tokë?

Nga dëshmitë e tyre grekët e pranojnë se i ashtuquajturi "sllavët" kanë jetuar në Maqedoni që nga shekulli i 6. AD, që e viteve 1500 ose ekuivalente e rreth 75 breza. Për sa kohë të bëjë një popull duhet të jetoni në një tokë përpara se ajo vetë mund të telefononi indigjene? Sa kohë duhet të jetojnë një popull mbi një tokë të ketë të drejta? Më e rëndësishme, pse grekët besojnë maqedonas takojnë tokave të tyre dhe jo të njerëzve që jetonin në to për 75 gjenerata? Përveç se si mund të justifikonte këto grekët se këto toka i takon atyre? A kanë ata veprat apo provë se ata janë trashëgues të vërtetë? Si e dimë se ata nuk janë të imposters dhe "REAL" swindlers e tokave të Maqedonisë dhe trashëgiminë? A këta grekët kurrë nuk bothered të pyesin veten (a) çka u jep atyre të drejtën për këto toka dhe (b) përse maqedonasit janë të përjashtuar nga këto të drejta? A kanë ata kurrë nuk do t'i kërkojë bothered (a) atë që i bën ata "grekët të pastër" dhe fqinjët e tyre "sllavët" dhe (b) pse ata kanë privilegje dhe të drejta të plota dhe të ashtuquajturin "sllavët" kanë asnjë, as edhe më të drejtat themelore të njeriut ?

E vërteta:

E vërteta është maqedonasit nuk janë të "sllavëve", ata janë maqedonas. Ata flasin gjuhën maqedonase praktikë maqedonase traditat, kanë tyre dhe gëzojnë të folklorit e tyre maqedonas muzikë. Ndryshe nga grekët që kanë imponuar një gjuhë, gjuhën maqedonase e gjuhës amtare është e popullit maqedonas i cili ka qenë me ta për të paktën 75 breza. E gjuhës greke, në anën tjetër, u vendos mbi popullin grek pasi Greqia u bë një komb të shtetit për herë të parë në 1829.

Arsyeja grekët thirrje maqedonasve "sllave" është për shkak se në mendjet e tyre "sllavët" janë me sa duket një specie të padenjë e të drejtave të njeriut që nuk e meritojnë të tokave hirin maqedonas ose kanë ndonjë të drejtave të njeriut. Kjo shkon prapa në "arian" haydays kur ishte popullore për shpërdorime njerëz për arsye të ndryshme, të kujton atë që bënin me nazistët hebrenjve. Edhe pse ky lloj i praktikë nuk është më e popullarizuar dhe më e praktikuesit e saj ra tek pjesa e "arian" bandwagon një kohë të gjatë më parë, duket se askush nuk bothered to tell Greqi. Deri në këtë ditë disa grekëve të vazhdojë të praktikës "maqedonase bashing" si është ende në stilin!

Nëse ju jeni duke lexuar këto lloje të artikujve (BIG Lies greqisht) nga tani ju e dini që do të ashtuquajturin "kombin grek" nuk është asgjë më shumë se një politikisht prodhuar njësi. Është një e vërtetë të ardhur keq që popullit maqedonas që i përkasin një unike, e pasur dhe kulturën e lashtë po dënohen për të qenë "të vërtetë" dhe e gjithë kjo është bërë për hir të propagating një tjetër grek BIG gënjeshtër.

Dhe tani unë do të largohet nga ju me këtë:

Nga: <evagr1@comcast.net>

Sent: prill 12, 2006 12:07:04

To: -email-

Subject: 'maks'

"Ju jeni të hutuar një bullgar të përziera me serb dhe ndoshta gabel dhe shqiptare gjithashtu. Kjo është ajo e njerëzve janë të IRJM. Ju jeni bërë një vend-up. Unë shpresoj se të drejtuar nga shqiptarët mbi ju si cockroaches pak se je."

----------
Ju mund të kontaktoni autorin në -email-

Artikuj të tjerë nga e njëjta Author
> swap


[ Edited Tue Jun 30 2009, 04:20pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
lissandro
Tue Jun 30 2009, 03:25pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
by the Same Author
Nga libri i Little BIG greke Lies

BIG greke gënjej # 15

nga Risto Stefov

Qershor 2006

-email-

Kliko Këtu për Të tjera greke Lies

"Grekët janë Hellenes"

(Moderne grekët besojnë se ata janë Hellenes)


[SHËNIM: Our apologjitë të popullit grek në qoftë se ata gjejnë këta artikuj ofensive. Objektivi ynë nuk është këtu për të krijuar tensione në mes të Maqedonisë dhe popullit grek, por në vend për të nënvizuar se problemi ekziston brenda shtetit grek dhe institucionet e saj. Për aq sa greke Shtetit mohon ekzistencën tonë si maqedonas me të drejta dhe privilegje, ne do të vazhdojë të botojë këto lloje të artikujve.]

Sipas Columbia Encyclopedia, helenizëm është "e kulturës, idealet, dhe modelin e jetës së lashtë klasike herë në Greqi. Kjo zakonisht do të thotë kryesisht të kulturës të Athinës dhe të qyteteve të lidhura në Mosha e Perikliu [495-429 BC]. Të termi është aplikuar edhe në idealet e më vonë shkrimtarëve dhe mendimtarëve të cilët nxjerrin tyre frymëzim nga Greqia e lashtë. shpeshta është kontrast me Hebraism - helenizëm pastaj kuptimin pagane gëzimit, lirisë, dhe dashuria e jetës si kontrast me austere moralit dhe monoteizëm e Vjetër Dhjata. periudhës Helenike i erdhi në fund me një pushtim të Aleksandrit të Madh në shekullin e 4-t para Krishtit. Ajo u pasua nga Hellenistike qytetërimit. " Page 930, Columbia Encyclopedia, i tretë i botimit 1963, New York dhe Londër.

Nëse ju kërkoni një Moderne greke sot për identifikimin e tij apo të saj "kombësinë" ata do të thonë se ata janë "greke". Nëse ti i pyet ata se në çfarë është "grek"? Ata do të thonë "Ellinas" ose "Ellinida". Nuk ka asnjë fjalë për "greke" në fjalorin grek. Nëse ka (Graekos) është përdorur rrallë dhe më të panjohur për grekët.

Sipas më moderne grekët sot, "greke" dhe "Ellines" janë sinonime. Me fjalë të tjera një "është një shtetas grek ose i lashtë apo modern Greqi; një grek".

Nëse unë jam i saktë, për të kuptuar këtë "një grek është një person i cili ndan të kulturës, idealet, dhe modelin e jetës së lashtë klasike herë në Greqi" dhe "cili është një shtetas ose i lashtë apo modern Greqi". Me fjalë të tjera, përsëri, nëse unë e kuptoj këtë të saktë, çdo person i cili është çdo etnia ose amtare e lashtë apo modern Greqi dhe që ndan të kulturës, idealet dhe modelin e jetës së lashtë në Greqi klasike kualifikohet për herë të jetë një grek.

A mundet një person të jetë një grek dhe diçka tjetër në të njëjtën kohë? Sipas standardeve moderne greke, JO! Nuk mund të jetë një grek dhe një turk në të njëjtën kohë, sipas disa grekët, pse ata do të duan të? "Një grek është duke u superiore!" Gjithashtu, sipas disa grekët, "të jetë një grek një duhet të jetë një pasardhës i lashtë Hellenes".

Natyrisht ka njerëz që sot thirrje veten "Hellenes" apo më saktë, "Ellines". Pyetja ime këtu është "të cilët janë këta njerëz dhe si të bëhet i bëri ata Hellenes?"

Moderne grekët sot e konsiderojnë veten të jenë trashëgues të lashtë grek dhe bizantine civilizimeve dhe kulturave. Historikisht, të vetë-perceptim e grekëve dhe përkufizimi i Greekness kanë shumëllojshme, por me shfaqjen dhe konsolidimin e kombit-shtet, nga fundi i shekullit të 18., Greekness u ripërcaktohen përgjatë linjave të asaj që disa njerëz thirrje romantike nacionalizmit.

Romantike nacionalizmit është formën e nacionalizmit në të cilat shteti buron legjitimitetin e saj politik si pasojë e një organike unitetin e atyre ajo qeveris. Kjo përfshin, në varësi të veçantë mënyrën e praktikë, gjuhën, racën, kulturën, religjionin dhe zakonet e "kombit" në kuptimin e saj themelor i atyre që ishin "të lindur" brenda saj të kulturës. Kjo formë e nacionalizmit u ngrit në reagim ndaj dynastic apo dominim perandorak, i cili vlerësohet legjitimitetin e shtetit nga "top down", që rrjedhin nga një autoritet sovran ose të tjera, të cilat i justifikuar ekzistencën e tij. Të tilla poshtë-radiating pushtet në fund të fundit mund të rrjedhin nga Perëndia.

Greqia pranon të gjithë ata që janë dakord me këtë parim dhe kundërshton ata që nuk pajtohen me këtë.

Pra, atë që është pikërisht ky parim dhe cilat janë kriteret për përkasin it? Ose, çfarë është ky klub i quajtur "Hellas" dhe se si funksionon një regjistrohu për t'u bashkuar me atë?

A është e etnisë? Sigurisht jo! Moderne Greqia është i përbërë nga sllavo Folësit, shqiptarët, vllehët, turqit, Kristian turqit, romët, etj

A është i krishterë ortodoks Fe? Padyshim jo, edhe pse shumica konservatore greke si ajo të jetë! E ashtuquajtura lashtë Hellenes ishin pagane.

Pra, çfarë është saktësisht një "grek" pastaj në kushtet moderne?

Një grek Moderne është një person i cili ka kundërshtuar e tij apo të saj reale etnike, i braktisur e tij apo të saj të vërtetë për hir të kulturës që i përkasin një "Klubit".

Një Moderne grek ose moderne greke, sepse grek dhe greke janë sinonime, ka braktisur realitetin e së vërtetës dhe për hir të jetojnë një Idea.

Kur Greqia u vijnë së bashku si një vend për herë të parë në fillim të 1800, etnikisht se nuk mund të mbajë veten së bashku për shkak të etnive të ndryshme që jetojnë së bashku dhe duke tërhequr në drejtime të ndryshme. Ajo është e njohur dhe çdo grek duhet ta dinë se shumica e tyre kombëtare heronjtë e "kryengritjes greke" kundër turqit nuk janë grekët. Ata ishin shqiptarë (Arvanites), vllehët dhe Folësit sllave (kryesisht maqedonasit).

Edhe pse ka pasur shumë rrugëve Greqi mund të kenë marrë gjatë saj kombëtare zgjim ajo zgjodhi rrugën e "helenizëm". Për fat të keq, duke i bërë thirrje si ajo mund të ketë qenë në greqisht Shtetit ishte destruktive dhe shkatërruese të indigjene popujt e rajonit të cilët janë reeling prej saj për këtë ditë.

Greqi, fshihen nga një gjysmë duzinë natyrore kultura dhe gjuhë të gjallë për hir të resurrecting diçka që kishte vdekur pesëqind dy mijë vjet më parë në mënyrë që të mund të jetojnë të ri-të vjetër lavdinë ditë dhe perandorak të kënaqë ambiciet e Madhe Kompetencat e ditës.

E vërteta

E vërteta është "nuk ka Hellenes jetojnë sot", si dhe nga Enciklopedia e Columbia definicionit, ata vdiq, erdhi në fund me një pushtim të Aleksandrit të Madh në shekullin e 4-t para Krishtit.

Ju grekët mund të pretendojë për të gjithë të jenë "Hellenes", por të vetmit që jeni ju, janë të bëra shaka, e cila është e mirë nga mua. Për fat të keq kur ju thuhet se maqedonasit, një të vërtetë, të gjallë që jetojnë njerëzit nuk ekzistojnë, unë për të që të marrin shkelje.

Kur ju fuqimisht insistojnë se Maqedonia i takon në Greqi, një grup të njerëzve që të fabrikuara identitetin e tyre, dhe mos e vërtetë maqedonasit, unë për të që të marrin shkelje.

Kur maqedonasit janë vrarë, dërgohen në burg, mërgim nga shtëpitë e tyre dhe tokat, i ndaluar të flasin gjuhën e tyre amtare, nuk janë të njohur si njerëz në tokat e tyre amtare, për hir të propagating një gënjeshtër greke, unë për të që të marrin shkelje.

Kur maqedonase dhe toponyms emrat janë fshirë, maqedonas Bibles dhe tombstones çrrënjosen, popujve dhe identitetet hoqi nga ata, për hir të krijimit të "Hellenes" identiteti eons shumë se vdiq më parë, unë për të marrë shkelje që too.

So please mirë të marrë një vështrim në krijimin tuaj dhe tregoni mua se "helenizëm" nuk është një tjetër grek BIG gënjeshtër!

----------
Ju mund të kontaktoni autorin në -email-

Artikuj të tjerë nga e njëjta Author
> swap


[ Edited Tue Jun 30 2009, 04:21pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.5267 sec, 0.0874 of that for queries. DB queries: 61. Memory Usage: 3,785kB