Forums
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
::bud::
Fri Jul 03 2009, 01:39pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Sallatë verore
Për 500 g domate e kastraveca duhen: speca 200 g, vaj 4-5 lugë gjelle, uthull 2 lugë gjelle, qepë 2 kokrra, majdanoz 2-3 fije dhe kripë.

Sallatë me spinak
Për 500 g spinaq duhen: vaj 3-4 lugë gjelle, limon 1 kokërr, kripë, qepë 2 kokrra, disa thelpinj hudra.

Sallatë me speca të pjekur
Për 1 kg. speca duhen: Vaj ulliri 4-5 lugë, uthull 2-3 lugë, hudhra 1 kokërr, kripë,piper sipas deshirës


Sallatë me prodhime deti
200 gr. mish karkalecash deti dhe gaforresh ½ filxhan midhje të qëruara ½ kastravec 1 mollë majhoshe 1 spec i kuq ½ tufe majdanoz ½ filxhani misër të zier 1 degë selino 2 qepë të njoma lëng dhe lëkurë të grirë të 1 limoni 1/3 filxhan vaj ulliri 1 lugë të vogël mustardë pikante 1/3 lugë të vogël bahar të bluar (ose piper të zi) 1 lugë të vogël estragon kripë

Sallatë me domate e kastraveca
Për 500 g kastraveca e domate duhen: vaj 3-4 lugë gjelle, uthull 2 lugë, qepë 2 kokrra, majdanoz 2-3 fije, kripë.

Sallatë jeshile
Sallata e larë pritet 10-15 minuta para ngrënies, sepse në rast të kundërt ajo vyshket dhe humbet pamjen e saj të freskët. Sallata pritet në fije të holla, në këtë mënyrë bëhet më e bukur dhe më e shijshme, spërkatet me vaj, uthull, kripë dhe kopër të grirë hollë; përzihet me kujdes me dy pirunj dhe vendoset në mes të pjatës. Sipër i hidhen qepë të njoma të grira hollë. Për 500 g sallatë jeshile duhen: 3-4 lugë gjelle vaj, uthull 2 lugë gjelle, kopër 4-5 fije, qepë 2-3 copë dhe kripë.


Sallatë frutash me salcë kosi dhe mjaltë
Masat: Sipas personave dhe sipas dëshirës. Mund të përdoren edhe kivi, mollë, mandarina, banane dhe lloje të tjera frutash.
Back to top
Ledy
Fri Jul 03 2009, 01:47pm

Registered Member #3019
Joined: Wed May 27 2009, 08:04am

Posts: 616
pa ta haj nji sallatë jeshile sante .Back to top
_GUINNESS_
Fri Jul 03 2009, 01:50pm
be allways happy enjoy life its to short

Registered Member #1037
Joined: Tue Aug 07 2007, 11:58pm

Posts: 2385
SALLADA asht si recete per diete kush don me hup peshen dhe don mu ba elegant si une hhaaaaaaaa
Back to top
::bud::
Fri Jul 03 2009, 01:58pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Nuk kam kujtu se per he hup peshen duhet me blu kafe, si vjehrra e West***

tesh po bluj sallate!!
Back to top
_GUINNESS_
Fri Jul 03 2009, 02:05pm
be allways happy enjoy life its to short

Registered Member #1037
Joined: Tue Aug 07 2007, 11:58pm

Posts: 2385
BUD me taman une i preferoj shume saladat e frutat e kos mish e brumrera pak por pij birren teme te preferume birr irlandeze guinness its healthy drink
Back to top
Al Bundy
Fri Jul 03 2009, 02:41pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Flm bud per recetat e sallatave.Neser ta pa shpervjelem per ndonjenen.Back to top
LUPEN
Sat Jul 04 2009, 02:17am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
KENI KUJDES KUR TE BLENI SALLATA TE GATESHME :-)
Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
~*Christel*~
Sat May 01 2010, 10:00pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
Hahah bretkose mrena....juummmyyy jane te mira


Sallata me pelqen dhe e baj shpesh sidomos ate greke...asht me lan thonjt.
Back to top
Al Bundy
Sat May 01 2010, 10:06pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
~*Christel*~ ka shkruar:

Hahah bretkose mrena....juummmyyy jane te mira


Sallata me pelqen dhe e baj shpesh sidomos ate greke...asht me lan thonjt.
Kambe bretkocet? ..Mmmmmmmmmmmm!!Back to top
S~erenity
Wed Dec 19 2012, 04:22am
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
Quick and easy..

Back to top
~*Christel*~
Thu Mar 14 2013, 10:03am


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
my favorite ever


Back to top
Cen Durimadhi
Thu Mar 14 2013, 10:44am
Marakli hesapi

Registered Member #4092
Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

Posts: 8730
~*Christel*~ ka shkruar:

my favorite ever


pa mduket si sallad greke? edhe une maraj per ket lloj salladet

Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
~*Christel*~
Thu Mar 14 2013, 01:36pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
Cen Durimadhi ka shkruar:

~*Christel*~ ka shkruar:

my favorite ever


pa mduket si sallad greke? edhe une maraj per ket lloj salladet


vecse asht me mozzarella e jo me djath te bardh edhe ketu ka luleshtrylle e jo domate ne fakt ma te mira domatet
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2679 sec, 0.0770 of that for queries. DB queries: 52. Memory Usage: 2,802kB