Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Rreth Shkodrës dhe per Shkodrën :: Lagjet e Shkodrës
 
<< Previous thread | Next thread >>
Lagjia " Iliria "
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Dergutsiani
Wed Jul 15 2009, 11:34am

Registered Member #3136
Joined: Tue Jul 07 2009, 07:35am

Posts: 3023
lagjia iliria ndodhet afer kalas dhe asht 1 lagje shumm e bukur sidomos rruget disa te cilat jan te shtruara me kalldrem !

12 klube ka Shqipnia,por nuk gjen asnji si VLLAZNIA !!!

E kaluara i perket Vdekjes , Enderrat Sperseriten , Jeta Vazhdon...:)

Back to top
L - N
Wed Jul 15 2009, 11:51am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Ikjo lagje per menimin tem asht lagja ma e bukur ne Shkoder, pamvarsisht se asht njoft e thirre lagjaj e Gabelve, prej vet injoranc komuniste athere qe ushqete kshtu titujsh paragjykusa qe nuk jam dakord ne asnji mnyre me kyt lloj itikimi te popullsis te lagjes Iliria, gjithsesi dihet se kjo lagje asht popullu ne pergjitghsi me Arapt e Shkodres qe famijet e pasuna qytetare nen perandorine Ottomane i kan pa marre prej Egjyptit me ju sherby neper shpija e dugaj, disa prej tyne jan edhe martu e integru ne qytetarin shkodrane ner shekuj. Nejse gjenja sot katastrofike si e standartit te jetes si edhe e ksaj lagje ne arkitekture dhe banim mu me duket se vetem persekuton kta Arap Egjyptjan qe tash jane asimilu ne Shqyptare sot.

Besoj se koha ka ardh me vendos perfunimisht se ca mu ba me kyt minoritet ne qytetin e shkodres, megjithse Shkodra asht kthy per vedi prap si neper tan historine e saj, ne qytet minoritar prej uljes, e gjthkun ku asht shtri asht nertu ne te njajtin stil si ne pazare ose me stil Berishjane.

Nejse mire do te kishte ken per shkodren sepse lagjaja Iliria asht pozicjoni gjeografik ma i persosuni ne qytetin tone qe ose me nerty kyt lagje me standarte ose me shperngule prej aty e me integru me standarte mrena qytetit, sepse ne gjenjen qi asht dhe ne pozicjonin qe asht asht mrre e faqja e zez me pa kush e vetenm ja ul vlerat si kalase, si kodrave te tepes dhe pazarit po ashtu ja ul vleren shum edhe qytetit dhe kulturs shkodrane qe lejon kyt persukutim e shkatrrim me pasqyru tan shkodren si qytet.


[ Edited Wed Jul 15 2009, 11:53am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
LUPEN
Wed Jul 15 2009, 11:55am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
asht ba lagjja ma e bukur se nuk ka ken ,ose ma mir na e kena qyr me sy tjeter.
m'bahet qefi qe ka arrit stardart tjeter ,sepse asht nji ner pikat ma te bukura te qytetit ton.


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
Dergutsiani
Wed Jul 15 2009, 11:57am

Registered Member #3136
Joined: Tue Jul 07 2009, 07:35am

Posts: 3023
Lupen asht ba hata ma ! por pak 1 pjese e rruges asht e keqe !

12 klube ka Shqipnia,por nuk gjen asnji si VLLAZNIA !!!

E kaluara i perket Vdekjes , Enderrat Sperseriten , Jeta Vazhdon...:)

Back to top
L - N
Wed Jul 15 2009, 11:59am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
LUPEN ka shkruar:

asht ba lagjja ma e bukur se nuk ka ken ,ose ma mir na e kena qyr me sy tjeter.
m'bahet qefi qe ka arrit stardart tjeter ,sepse asht nji ner pikat ma te bukura te qytetit ton.Nuk ka nryshu gja ja, prap se prap njashtu si ka ken asht, te mysin blloqet e betonit e shpijat perdhese, pa rrug e pa asnji lloj arkitekturet e infrastrukturet, stil si ka ken gjithmone e si asht lane e nevleftsu gjithmone. Por gjithsesi si pike gjeografike e si pozicjon per mu asht nji ner lagjet ma te bukura ne shkoder, e kam fjalen per pjesen buse kodres

[ Edited Wed Jul 15 2009, 12:01pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Dergutsiani
Wed Jul 15 2009, 12:01pm

Registered Member #3136
Joined: Tue Jul 07 2009, 07:35am

Posts: 3023
per vec dergutit !

12 klube ka Shqipnia,por nuk gjen asnji si VLLAZNIA !!!

E kaluara i perket Vdekjes , Enderrat Sperseriten , Jeta Vazhdon...:)

Back to top
LUPEN
Wed Jul 15 2009, 12:04pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
sdi mir per zoten se ka her nuk shkoj.
di qe njaty afer ures asht rrugullu me duket.

megjithate du me shtu qe shkodra asht tu u ba cdo dit e ma e bukur.o zot sa me bahet qefi.


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
L - N
Wed Jul 15 2009, 12:14pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
LUPEN ka shkruar:

sdi mir per zoten se ka her nuk shkoj.
di qe njaty afer ures asht rrugullu me duket.

megjithate du me shtu qe shkodra asht tu u ba cdo dit e ma e bukur.o zot sa me bahet qefi.Po normalisht se gjysa shkodres jan emigranta e kam fillu me msu mos me investu neper kaqorre e nertesa te shemtume qe bahen per dite apo qe jan pa ba deri tash, gjithsesi prap se prap ne te dyja ant e buns anash urs buns, perkatsisht ka Sallahanja perballl urs e ka ana tjeter te lagjaja Iliria vazhdon me kene si ka kene dikure si Afganistan i gjalle.

Shprerojm qe bashkija apo shteti te kujtohet najhere me investu sado pak me rregullu kto pika taman strategjike per qytetin e per turizmin e tij, nejse shkodra ka nryshu shum pak ne krahasim me qytetet tjera, kurse ne krahasim me si ka ken perpara vet shkodra pa ka nryshu bojagi se i kan shtru rrugt e qenres e rrugt e hymjes plus edhe i kan ly apartamentet e qenres e hymjes te qytetit. Pazari e Sallahanja nuk jan perkit hic


[ Edited Wed Jul 15 2009, 12:15pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Dergutsiani
Wed Jul 15 2009, 12:32pm

Registered Member #3136
Joined: Tue Jul 07 2009, 07:35am

Posts: 3023
Shkodra asht tu u ba perdit e ma e bukur po jena njerez halabak sa gaditet nje rrug ose vjedhin pusetat ose naj gja tjeter .... pfffff marrina

12 klube ka Shqipnia,por nuk gjen asnji si VLLAZNIA !!!

E kaluara i perket Vdekjes , Enderrat Sperseriten , Jeta Vazhdon...:)

Back to top
LUPEN
Wed Jul 15 2009, 12:37pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Lec Neli ka shkruar:

LUPEN ka shkruar:

sdi mir per zoten se ka her nuk shkoj.
di qe njaty afer ures asht rrugullu me duket.

megjithate du me shtu qe shkodra asht tu u ba cdo dit e ma e bukur.o zot sa me bahet qefi.Po normalisht se gjysa shkodres jan emigranta e kam fillu me msu mos me investu neper kaqorre e nertesa te shemtume qe bahen per dite apo qe jan pa ba deri tash, gjithsesi prap se prap ne te dyja ant e buns anash urs buns, perkatsisht ka Sallahanja perballl urs e ka ana tjeter te lagjaja Iliria vazhdon me kene si ka kene dikure si Afganistan i gjalle.

Shprerojm qe bashkija apo shteti te kujtohet najhere me investu sado pak me rregullu kto pika taman strategjike per qytetin e per turizmin e tij, nejse shkodra ka nryshu shum pak ne krahasim me qytetet tjera, kurse ne krahasim me si ka ken perpara vet shkodra pa ka nryshu bojagi se i kan shtru rrugt e qenres e rrugt e hymjes plus edhe i kan ly apartamentet e qenres e hymjes te qytetit. Pazari e Sallahanja nuk jan perkit hicshkodra asht e tana strategjike ska qytet ma te bukur,tu fillu nga rusi e tu u ul posht.e kisha me than qe nuk asht e leht edhe per komunen e shkodres me i rregullu te gjitha pikat sebashku.sepse sic the vet ka met mrapa shkodra ,e tash me dasht me e n'dertu duhet koh.qytetet tjera te shqiperis ndoshta kan perparu ma teper por kisha me than qe nuk e kan kurr at qe ka shkodra dhe bukurin e saj.

[ Edited Wed Jul 15 2009, 12:39pm ]


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
L - N
Wed Jul 15 2009, 12:48pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
LUPEN ka shkruar:

Lec Neli ka shkruar:

LUPEN ka shkruar:

sdi mir per zoten se ka her nuk shkoj.
di qe njaty afer ures asht rrugullu me duket.

megjithate du me shtu qe shkodra asht tu u ba cdo dit e ma e bukur.o zot sa me bahet qefi.Po normalisht se gjysa shkodres jan emigranta e kam fillu me msu mos me investu neper kaqorre e nertesa te shemtume qe bahen per dite apo qe jan pa ba deri tash, gjithsesi prap se prap ne te dyja ant e buns anash urs buns, perkatsisht ka Sallahanja perballl urs e ka ana tjeter te lagjaja Iliria vazhdon me kene si ka kene dikure si Afganistan i gjalle.

Shprerojm qe bashkija apo shteti te kujtohet najhere me investu sado pak me rregullu kto pika taman strategjike per qytetin e per turizmin e tij, nejse shkodra ka nryshu shum pak ne krahasim me qytetet tjera, kurse ne krahasim me si ka ken perpara vet shkodra pa ka nryshu bojagi se i kan shtru rrugt e qenres e rrugt e hymjes plus edhe i kan ly apartamentet e qenres e hymjes te qytetit. Pazari e Sallahanja nuk jan perkit hicshkodra asht e tana strategjike ska qytet ma te bukur,tu fillu nga rusi e tu u ul posht.e kisha me than qe nuk asht e leht edhe per komunen e shkodres me i rregullu te gjitha pikat sebashku.sepse sic the vet ka met mrapa shkodra ,e tash me dasht me e n'dertu duhet koh.qytetet tjera te shqiperis ndoshta kan perparu ma teper por kisha me than qe nuk e kan kurr at qe ka shkodra dhe bukurin e saj.Dakord jam me ty se nuk ka vend ma te bukur se Shkodra si qytet, sepse nuk kan ken te marrte Ilirt qe e kan pa ba kryqytet, asht i lidhum me Alpe-liqen-lumej e detin, pra asht zor me gjet kund qytet me tana kto gjana ne te, nejse

Besoj se Shkodra ka pas edhe nji fatkeqsi tjeter qe askush nuk e permen sot, se deri dje tan Shkodrant vendas apo emigrant, qe kan pas ose qe kan ba nji lek bashk me katunet dhe malsit e Shkodres jane shperngule ne Tirane-Durrs, mos te harrojm se shkodra si qark ne 1992 ka pase 360 000 banore, kurse sot ka vetem 260 mas 20 vjetve qe duhet me pa pase rreht i gjys milionit. Pra shperngulja e emigrimi si jasht si neper Qytetet tjera ka ken masiv.

Vehet re qe Shkodrant qe kan pa shit shpijat e dugajt ne 1992 e 1998 sot kane fillu mu kthy ashtu si emigrantat kane fillu me pa me optimizem investimin e lekut ne shkoder ja ma ne TIRAN_DURRS si asht ba deri sot. Por gjithsesi shifet se ky proces asht i avasht por asht tu ndoll.

Nij e perjetoj po ashtu edhe pasimizem por edhe optimizem ne mesin e familjes dhe shoqnis teme ktu ku jetoj un ne Londer per Shkodren, pra jam optimist dhe besoj se po mrritne vete shkodrant me besu e me pa shkodren si e meriton mu pa athere shkodren s'ka me pas njeri me nal ma.


[ Edited Wed Jul 15 2009, 12:50pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
LUPEN
Wed Jul 15 2009, 12:53pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Lec Neli ka shkruar:

LUPEN ka shkruar:

Lec Neli ka shkruar:

LUPEN ka shkruar:

sdi mir per zoten se ka her nuk shkoj.
di qe njaty afer ures asht rrugullu me duket.

megjithate du me shtu qe shkodra asht tu u ba cdo dit e ma e bukur.o zot sa me bahet qefi.Po normalisht se gjysa shkodres jan emigranta e kam fillu me msu mos me investu neper kaqorre e nertesa te shemtume qe bahen per dite apo qe jan pa ba deri tash, gjithsesi prap se prap ne te dyja ant e buns anash urs buns, perkatsisht ka Sallahanja perballl urs e ka ana tjeter te lagjaja Iliria vazhdon me kene si ka kene dikure si Afganistan i gjalle.

Shprerojm qe bashkija apo shteti te kujtohet najhere me investu sado pak me rregullu kto pika taman strategjike per qytetin e per turizmin e tij, nejse shkodra ka nryshu shum pak ne krahasim me qytetet tjera, kurse ne krahasim me si ka ken perpara vet shkodra pa ka nryshu bojagi se i kan shtru rrugt e qenres e rrugt e hymjes plus edhe i kan ly apartamentet e qenres e hymjes te qytetit. Pazari e Sallahanja nuk jan perkit hicshkodra asht e tana strategjike ska qytet ma te bukur,tu fillu nga rusi e tu u ul posht.e kisha me than qe nuk asht e leht edhe per komunen e shkodres me i rregullu te gjitha pikat sebashku.sepse sic the vet ka met mrapa shkodra ,e tash me dasht me e n'dertu duhet koh.qytetet tjera te shqiperis ndoshta kan perparu ma teper por kisha me than qe nuk e kan kurr at qe ka shkodra dhe bukurin e saj.Dakord jam me ty se nuk ka vend ma te bukur se Shkodra si qytet, sepse nuk kan ken te marrte Ilirt qe e kan pa ba kryqytet, asht i lidhum me Alpe-liqen-lumej e detin, pra asht zor me gjet kund qytet me tana kto gjana ne te, nejse

Besoj se Shkodra ka pas edhe nji fatkeqsi tjeter qe askush nuk e permen sot, se deri dje tan Shkodrant vendas apo emigrant, qe kan pas ose qe kan ba nji lek bashk me katunet dhe malsit e Shkodres jane shperngule ne Tirane-Durrs, mos te harrojm se shkodra si qark ne 1992 ka pase 360 000 banore, kurse sot ka vetem 260 mas 20 vjetve qe duhet me pa pase rreht i gjys milionit. Pra shperngulja e emigrimi si jasht si neper Qytetet tjera ka ken masiv.

Vehet re qe Shkodrant qe kan pa shit shpijat e dugajt ne 1992 e 1998 sot kane fillu mu kthy ashtu si emigrantat kane fillu me pa me optimizem investimin e lekut ne shkoder ja ma ne TIRAN_DURRS si asht ba deri sot. Por gjithsesi shifet se ky proces asht i avasht por asht tu ndoll.

Nij e perjetoj po ashtu edhe pasimizem por edhe optimizem ne mesin e familjes dhe shoqnis teme ktu ku jetoj un ne Londer per Shkodren, pra jam optimist dhe besoj se po mrritne vete shkodrant me besu e me pa shkodren si e meriton mu pa athere shkodren s'ka me pas njeri me nal ma.brravo,asht nji proces i avasht por ka me ndodh.
e shpresoj per ne dhe per fmit ton. ka mu ba numeri ne shqipni ,si ka ken gjithmon.


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
Dergutsiani
Wed Jul 15 2009, 03:54pm

Registered Member #3136
Joined: Tue Jul 07 2009, 07:35am

Posts: 3023
Ehhh per fmi kjo rinia shqiptare nuk me duket ne rrug te drejt mu perzoten !!!!!!!

12 klube ka Shqipnia,por nuk gjen asnji si VLLAZNIA !!!

E kaluara i perket Vdekjes , Enderrat Sperseriten , Jeta Vazhdon...:)

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2631 sec, 0.0825 of that for queries. DB queries: 47. Memory Usage: 2,792kB