Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Besimet e ndryshme
 
<< Previous thread | Next thread >>
Zoja e Shkoders (Mater Boni Consilii)
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
::bud::
Thu Jul 16 2009, 03:31pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
E hapa kete teme meqe kjo histori i perket shkodres.

ZOJA E SHKODRES, PAJTORJA E SHQIPNISE

Kisha e Zojes se Shkodres bri Kalase Rozofat, ka qene nder kishat me te vjetra ne Shqiperi .Ne 25 prill 1993, vete Papa Gjon Pali II me Nene Terezen ndaluan tek rrenojat e kishes se dikurshme

Ne 1467, kur trupat osmane e mbanin Shkodren ne rrethim dhe kercenonin te cshenjteronin kishen, piktura u shkeput per mrekulli nga muri, u largua nga ndertesa dhe mori fluturimin drejt perendimit mbi detin Adriatik per ne Itali. E ndoqen dy shtegtare shqiptare, Gjorgji dhe De Sclavisi.

Nga Bardhyl Ukcamaj
Gjate periudhes se luftes se shqiptareve kunder pushtimit osman, per shkak te dhunes, te shkaterrimeve dhe per te mos iu nenshtruar sundimit te huaj, ne jeten shqiptare u shfaq dukuria e braktisjes masive te vendit. Masakrat e ushtrise osmane bene qe emigracioni te perfshinte te gjitha shtresat shoqerore.

Shqiptaret emigruan kryesisht ne Itali. Valet me te fuqishme te emigracionit te shqiptareve gjate kesaj periudhe ishin ne fund te shek. XIV gjate pushtimeve te para osmane, me 1415 1417 gjate pushtimit te disa keshtjellave te viseve bregdetare, me 1466 1467 gjate rrethimit te II dhe III te Krujes, pas vdekjes se Skenderbeut (1468), pas renies se Krujes, te Shkodres (1478 1479) etj.

Elita e shoqerise shqiptare te Kohes se Gjergjit te Madh u vendos ne te gjitha viset bregdetare lindore te Gadishullit Apenin, ne rajonet e Venedikut deri ne pjesen me jugore te tij (rreth 200 mije veta). Kesaj periudhe i perket edhe legjenda e shtegtimit teShejtores Zoja e Shkodres.

Kisha e Zojes se Shkodres bri Kalase Rozofat, ka qene nder kishat me te vjetra ne Shqiperi. Ajo ndodhej jashte mureve te kalase dhe brenda mureve rrethuese te kalase, mure keto qe kane mijera vjet te ndertuara. Kjo kishe e shenjte e mrekullive ka pasur ne shekullin e XV nje Figure te bukur, ne te cilen paraqitet Zoja me Krishtin e Vogel. Ne 1467, kur trupat osmane e mbanin Shkodren ne rrethim dhe kercenonin te cshenjteronin kishen, piktura u shkeput per mrekulli nga muri, u largua nga ndertesa dhe mori fluturimin drejt perendimit mbi detin Adriatik per ne Itali.

E ndoqen dy shtegtare shqiptare, Gjorgji dhe De Sclavisi. Largimi i kesaj Figure te Zojes nga Shkodra lidhet me nje inkursion te ushtrive te sulltaneve mbi Shkoder. Ky inkursion osman ka ndodhur ne kohen para rrethimit te pare te Shkodres (1478 1479). Shkodranet e shprehin ne kenge mjerimin qe pushtoi qytetin pas shtegtimit te Figures se Zojes dhe pushtimit osman: "Qysh at dite qe na u largove / Te tana te zezat na kan ra".

Ne Genazzano prane Romes u preh Figura e Zojes se Shkodres, me 25 prill 1467, ku u ngrit nje kishe per nder te saj, Kisha e Zojes se Keshillit te Mire (La Chiesa della Madonna del Buon Consiglio). Kjo mrekulli tronditi atehere zemrat e kristianeve. Qe prej asaj kohe, vendi i shenjte i Genazzano s ka qene pike shtegtimi per katoliket shqiptare. Rreth vitit 1700, nderimi i Zojes se Genazzano s u perhap edhe mes arberesheve te Kalabrise, ne vecanti ne San Benedetto Ullano, fale klerikut Stefano Rodota.

Riprodhime te figures se Zojes
Gjate shekujve kemi disa riprodhime te Figures se Zojes. Ne shekullin XVII ne familjen e paraardhesve te Pashko Vases ka pasur nje veper historike te Zojes se Shkodres dhe nje altar, ku thuhej mesha. Nje veper tjeter artistike per Zojen e Shkodres ka pasur ne Itali dhe piktori shkodran me origjine nga Dukagjini, Ndoc Martini, ndersa ne shekullin tone Kole Idromeno i kushtoi nje tablo figurale me titull "Te ikunit e Zojes se Shkodres ne Gjenacan".

Deri ne fillim te shekullit XX, Figurja e Zojes se Shkodres, ikur ne Gjenacan, ka pasur riprodhime ne pikture dhe eshte vendosur ne shume kisha te Evropes. Piktori Luigj Tossi e riprodhoi i pari me 1747 per Kishen e Gjenoves. Me 1765 Zoja e Shkodres u be Pajtorja e Kishes ne Monte Cassino. Me 1796 ajo u vendos edhe ne Kishen e Shen Bendetit ne Frosinone. Kjo Figure e Zojes ndriti Kishen e Augustinianeve ne Munih (Gjermani), u vu ne Kishen e Zojes se Pushimit (Chiesa della Madona di Riposo) ne Frildenberg afer Angsburgut.

Fort e permendur eshte edhe Figura e Zojes ne Kishen e Augustinianeve ne Madrid. Kisha e tanishme e Genazzano s u ndertua ne fillim te shekullit XX dhe shtegtaret e vizitojne duke ecur zbathur, sidomos gjate dites perkujtimore te Zojes se Kshillit te Mire qe eshte 26 prilli. Zoja e Shkodres apo Zoja e Keshillit te Mire eshte si Zonja Lurde ne France, Zonja Fatime ne Portugali, etj
Vargjet e Fishtes per Shenjtoren
At Gjergj Fishta i ka kushtuar vargjet e meposhtme shenjtores se qytetit.

"Te falemi, o Mri! virgjina e dlir',
O nana e bukur e K'shillit t'Mir;
Ty ndim te kena ne ket' shkreti:
te falemi, o Mri, te falemi, o Mri

Te falemi Virgjin' Nana e Tenzot,
Ndihma e kshtenimit me hire plot;
T'bin ne mend se Zoja e Shkodres je:
Lutu per ne, lutu per ne!

Lutu, po, e derdhi hiret e m'dhaja
Si n'kohet e mocme n'kishe te Kalaja,
Ku t'lutej Shkodra plot me dobi;
Te falemi, o Mri, te falemi, Mri!

Lutu, se Shqiptaret, o Zoje, te tane
Te Ti e cojne zanin ne Gjenacane:
M'shir' per ne thona m'shir' per Shqypni!
Te falemi, o Mri, te falemi, o Mri"!

Nje vend i shenjte per katoliket
Kisha e Zojes ne Shkoder ka qene gjithmone nje vend i shenjte per katoliket shqiptare te Veriut, por edhe per muslimanet. Ne prill 1946, nje vit pas marrjes se pushtetit nga komunistet, mbi dymije vete moren pjese ne shtegtimin tek ajo. Jo shume kohe me vone, kisha u mbyll dhe u shnderrua ne salle vallezimi dhe ne vitin 1967, gjate fushates komuniste kunder fese, kisha e Zojes u rrenua teresisht nga komunistet, por ky vend mbeti si vend i shenjte per t'u nderuar gjithmone. Ne maj te vitit 1988 te, Papa Gjon Pali i Dyte pret ne audience besimtaret katolike nga Shtetet e Bashkuara te cilet kryen nje shtegetim ne Genazzano, Itali, pikerisht ne kishen ku u vendos figura e shenjte Zoja e Shkodres, qe nga viti 1467.

Sipas gazetes "L'Osservatore Romane", 7 maj 1988, Papa u drejtohet shqiptareve me keto fjale: "Me gezim ju pershendes te dashur bij e bija shqiptare, te ardhur nga vende te ndryshme te Europes dhe Amerikes, me rastin e ketij viti martir. Gjate shtegtimit tuaj ne Gjenocan, ku simbas tradites nderohet Figura e Zojes se Shkodres, Pajtores se Shqiperise, ka qene deshira juaj te ndaloni edhe tek varri i Shen Pjetrit Apostul dhe te takoheni me zevendesin e tij per t' perforcuar ne fe.

Ju me te vertete jeni te mirseardhur ketu.....Me rastin e keetij viti Marian qe perkon edhe me viziten tuaj kete thirrje e bekoj si lutje: O Zoja e Shkodres, Pajtorja e Shqipnise, Ti Nana e jone e ambel! Ty qe ne zemer te rrjedh gjaku i popullit tend: sjelli syte e tu mbi kete komb, i cili ka pase fatin te marre mesimin e pare te Ungjillit nga goja e apostujve e qe Ty te ka nderue perhere me dashteni te paster femije. Edhe sot ne terrin e proves ky komb te drejtohet Ty plot me uzdaje e pret ndihmen Tande amerore.

Ti i prin Kishes ne shtektine e fese, lesho syte e tu mbi bijte e bijat shqiptare, te cilat jane kah udhetojne te ngarkuem me prove e mundime. Forco te ligsht, ngushllo te mjerumet, mbaj gjalle fene ne zemer te te gjitheve! O Nana e Shelbetuesit, beko familjet e krishtera, te cilat perbajne thalbin e Kishes se Birit Tand hyjnor.

O Nane e shpreses, shpetoje diten ne te cilen ky popull fisnik te shohe edhe njehere te realizueme deshirat ma te thellat e shpirtit te tij, atebote kur te gjithe, bij e bija, kane per te mujte te bashkohen ne harmoni te plote per te rindertuar nje te ardhme ne drejtesi e paqe.. Amen".

Urata e Papes Gjon Palit II per "Zojen e Shkodres". Ne 10 mars 1991, Nene Tereza gjate vizites ne Shkoder ndalesen e pare e beri te kisha e Zojes bri Kalase, ku se bashku me meshtare e me popull u lut per dite me te mira per Shqiperine.

Papa ndaloi te rrenojat e Zojes se Shkodres
Jo rastesisht, pikerisht me 25 prill 1993, ne oren 8:30 Papa Gjon Pali II mberrin ne aeroportin e Rinasit, duke qene keshtu i pari pape ne histori qe puth token shqiptare. Se bashku me Nene Terezen dhe personalitetet shqiptare niset drejt qytetit te lashte te Shkodres dhe ndalon te rrenojat e kishes se dikurshme "Zoja e Keshillit te Mire", rreze kalase. Papa Gjon Pali i Dyte vendos ne altar kopjen e figures se "Zojes se Shkodres", te sjelle nga qyteti i vogel i Gjenacanit dhe i lutet i pari per fatet e Shqiperise pas plot 526 viteve. Pak kohe me vone ne themelet e kesaj kishe te vjeter u ndertua nje kishe e re e Zojes se Shkodres, rreze kalase.

Ndersa Kisha e "Zojes se Shkodres" ne Nju Jork, ne ngjasim arkitektural me ate te Kishes se Zojes ne Shkoder, drejtuar nga famulltari patriot don Pjeter Popaj eshte sot nje qender e fuqishme besimi dhe shqiptarie ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Nje prej 4 ipeshkve te pare te bekuar nga Papa Gjon Pali i Dyte pas renies se komunizmit ne Shqiperi, Imzot Rrok Mirdita, ishte famullitari i pare i kesaj kishe ne Nju Jork.Back to top
::bud::
Sun Oct 21 2012, 09:45pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Our Lady of Good Counsel
Alternate titles: Mother of Good Counsel, Our Lady of Shkodra, Our Lady of Good Services and St. Mary of Paradise

M. Jean Frisk

Image
The painting of Our Mother of Good Counsel is an Eleousa, (the Mother of Tenderness). The Christ Child nestles close to his mother. The image is a half figure. The Christ Child rests on Mary's left arm, her head bends toward him, their cheeks touch tenderly. The left hand of the child gently grasps the rim of her dress, indicating the intimacy of nursing.

The image as it is known in the West is traced to the year 1467 to Genazzano, Italy, a small town ca. thirty miles southeast of Rome. It is presently located in a side chapel, built between 1621 and 1629, in the church of Our Lady of Good Counsel, whence the image derives its name. Measuring approximately 15-1/2 inches by 17-1/2 inches, the painting is a fresco executed on a thin layer of plaster or porcelain not much thicker than paper. One writer describes it as a fresco painted on a material resembling egg shell. It appears suspended in mid-air in its frame, with approximately an inch of space between it and the wall behind it. The only support is on the lower edge where it "rests on a small base on one of its sides, i.e. from the center to the extreme right." (Joao S. Cla Dias, p. 42) The work itself probably originates as a fourteenth century Umbrian work.

The Origin

There are two strands to the story of Our Lady of Good Counsel. Most sources refer to the ancient intertwined holy legends of an Albanian image, Our Lady of Shkodra (Good Counsel) and the Italian image in Genazzano. The Albanian Catholic Bulletin Vol. 9, 1988, pp. 12-14 gives a beautiful brief account of the legend:
The story of our Lady of Shkodra (Good Counsel) is in part the story of Albanian Catholicism....O Nane, Zoje e Shkodres, Lutu per Shiqipni (O Mother, Our Lady of Shkodra - pray for Albania) was prayed to in Albania's darkest times of foreign occupation and religious persecution.
The holy legend of the ancient icon...was told from generation to generation and even recorded by Church commissions. Albanians nourished a particular devotion and love for the Virgin Mary, Zoja e Bekueme (the Blessed Lady). Numerous churches and chapels were erected in her honor throughout the nation. Shrines of Mary were placed on the mountain slopes and lowland crossroads. These were decorated with flowers and tree greens as a sign of homage and devotion.
One of those churches dedicated to Zoja e Bekueme lies beneath the old Illyrian fortress of Shkodra. This church was a center of special devotion because of its beautiful painting of Our Lady. The icon hung on the wall over the main altar. Because of the "motherly expression and uplifting sweetness in her gaze," the Zoja e Bekueme was regarded by Albanians as "an angel come to life." The fame of this painting and stories of protection received by numerous petitioners drew large crowds to the church.
Particularly at the time when the Ottoman Turks were advancing in the fifteenth century, the church of Zoja e Bekueme became a source of consolation and encouragement. Her patronage was urgently sought following the death of the Albanian warrior Gjergi Kastrioti (Skanderbeg), in 1405. Skanderbeg had often prayed before the painting, seeking advice and strength for his army. Nonetheless, the Turks quickly conquered Albania. The last stronghold of Albanian resistance was Shkodra.
The story continues: "One day during the siege of Shkodra two escaping Albanians stopped at the Church to pray to Zoja e Bekueme for their safe journey. While praying fervently, they suddenly noticed the painting moving away from the wall.... The two Albanians, Gjorgji and De Sclavis,"followed the painting, as if it were a bright star, all the way to Rome, where the image disappeared. They heard rumors that a miraculous image had appeared in Genazzano. They ran to the nearby town and there discovered the painting of their beloved Zoja e Bekueme." The two "settled down and made Genazzano their home."
It is here that the second strand of the story begins.

When Pope Sixtus III (432-440) called for help in renovating Saint Mary Major, the people of Genazzano contributed generously. Property was given to the town area that had contributed the most. Eventually a church was built with the title Our Lady of Good Counsel.
Augustinians were entrusted with the church in 1356. Joan Carroll Cruz writes:
With the passage of time the church became decrepit and ill-kempt. During the year of the miracle, 1467, a local widow named Petruccia de Geneo felt herself called to spend her meager funds on needed repairs. Her friends and neighbors thought her plan presumptuous and declined to support her praiseworthy endeavor. After the widow had spent all her money on repairs, work had to be halted due to the increased cost of both materials and labor. When the people saw this, they scoffed and ridiculed her, laughingly calling the unfinished work "Petruccia's Folly." Her efforts were nevertheless rewarded in a marvelous manner.
On St. Mark's Day, April 25, 1467, the entire population of the city was participating in the yearly festival in honor of the day's patron. About 4 o'clock in the afternoon the merrymakers began to hear the strains of exquisite music. Then, while they silently gazed at the sky for the source of the singing, they saw, in an otherwise clear sky, a mysterious cloud that descended until it obliterated an unfinished wall of the church. Before the thousands of awe-struck revelers, the cloud parted and dissipated, revealing a portrait of Our Lady and the Christ Child. This was resting on the top of the unfinished wall that was only a few feet high. It is said that the church bells of the city rang of their own accord, attracting people from outlying areas who hurried to investigate the untimely ringing. Petruccia, who had been praying in another area, rushed to the scene when she heard the bells and fell down in tears before the miraculous image.
Miraculous Character

The provincial of the Augustinian order, Ambrogio da Cori, recorded that:

All of Italy came to visit the blessed image; cities and towns came in pilgrimage. Many wonders occurred, many favors were granted... The very beautiful image of Mary appeared on the wall without human intervention.
So great was the number of healings that a notary was appointed to make a register of the more important cases. This record, which is still preserved, notes that from April 27 until August 14, 1467, 171 miracles occurred.
In a thorough, detailed study, Joao S. Cla Dias writes, "...the fresco has unexplainably remained suspended in the air close to the wall of the chapel in the church of Our Lady of Good Counsel for over five hundred years." Cla Dias' work contains several documents about the miraculous character of the image itself, including the amazing fact that the painting is not mounted or attached at the back. There are also indications that the image appears to bear different expressions according to particular situations.

There is a vast registry of miraculous happenings related to the image of Our Lady of Good Counsel and to its copies. Conversions, healings, and specially requested graces are among the numerous accounts of extraordinary occurances related in connection with the image.

Devotion

There is more to the story and its possible translation from Albania. The Christian population of Albania have kept the memory of Our Lady of Good Counsel alive for centuries. The Catholic population of the country celebrates not one, but two feastdays in honor of Our Lady of Good Counsel, April 26 for all Albania and the third Sunday of October for the Scutari area. The people come from all over the country to gather by the thousands before the cathedral where Our Lady of Good Counsel once was. There is an ancient hymn with the refrain:

Mother of Good Counsel, return to us. On the path of peace lead us.
Copies of the image are found in homes throughout Albania. During the time under Communist rule in this century, the image of Our Lady of Good Counsel was nevertheless to be found in the majority of Catholic homes.
It is the Augustinian Order which has contributed to the worldwide spread of devotion to Our Lady of Good Counsel. Karl Kolb writes,

During the time of the Counterreformation, the Augustinians decided to place the entire order under the protection of this Madonna, and to honor her wherever they were established. In Germany, for instance, seventy-thousand images were soon distributed. Today, copies of the image are found in Augustinian churches and cloisters. Many confraternities developed under her patronage. Pope Leo XIII added the invocation Mother of Good Counsel, pray for us, to the Litany of Loretto. (p. 861).

[ Edited Sun Oct 21 2012, 09:56pm ]
Back to top
::bud::
Sun Oct 21 2012, 10:05pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
...The Albanian Catholic Bulletin Vol. 9, 1988, pp. 12-14 gives a beautiful brief account of the legend:
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2752 sec, 0.0704 of that for queries. DB queries: 35. Memory Usage: 2,580kB