Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Letersia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Vargjet qe ju prekin me shum ????
Go to page  1 2 3
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
babo
Sat Nov 17 2012, 08:07pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
Kange e Lucio Dalla

Vorrei entrare dentro i fili di una radio
E volare sopra i tetti delle città
Incontrare le espressioni dialettali
Mescolarmi con l'odore del caffè
Fermarmi sul naso dei vecchi mentre Leggono i giornali
E con la polvere dei sogni volare e volare
Al fresco delle stelle,, anche più in là
Sogni, tu sogni nel mare dei sogni.
Vorrei girare il cielo come le rondini
E ogni tanto fermarmi qua e là
Aver il nido sotto i tetti al fresco dei portici
E come loro quando è la sera chiudere gli occhi con semplicità.
Vorrei seguire ogni battito del mio cuore
Per capire cosa succede dentro
e cos'è che lo muove
Da dove viene ogni tanto questo strano dolore
Vorrei capire insomma che cos'è l'amore
Dov'è che si prende, dov'è che si dà
Sogni, tu sogni nel cielo dei sogni

Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
- Stella -
Fri May 31 2013, 12:29pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501

M'pelqej shum iky shkrim i Luciano Ligabues. Shum t'verteta te shkrume ne te.


Un mendoj se njerzit nuk harrohen. Nuk mund te harrosh ato qe nje dite te banin me qesh,ato qe te banin me te rrah zemra e kush t'bante me derdh lote per or' te tana.
Njerzit nuk harrohen. Ndryshon menyre nt'cilen ne i shofim,ndryshon vendi qi xajne ne zemren tone,vendi qi xajne ne jeten tone. Ka njerz qi kan xjerre ma t'miren prej mejet,eh pra midis nesh,tesh ma ka vetem nji 'ckemi'.
Ka njerz qe kane marre zemren teme dhe e kan shkatrru n'njimije copa,pa mendu dy here. Ka njerz qe kan hi ne jeten teme ne maje t'gishtave e kan dale po ne ate menyre. Ka njerz qe kan kriju nji rrmuje t'madhe,kane perzi planet e mija,kane ngaterru idenat e mija. Ka njerz qe perveç te tanave,jane ala pjese e jets teme.
Ka njerz qe kane ardh e s'kan ik ma. Ka njerz qi,edhe pse un si kam ndi,kan ken aty gjithmon. E mandej jane edhe ata njerzit qe nuk jane ala pjese e jets teme,por edhe disa vjet,ndoshta,kan me ken njerzit ma te randsishem per mu. Ka njerz qi,edhe pse m'kan ba me derdh lot,m'kan nderru krejt drejtimin e jets,me kan msu me jetu. Me kan msu me ken ma i mir se jam. E edhe pse sot midis nesh ka vetem nji 'ckemi',vazhdojne me ba pjese e jets teme. Un nuk harroj asnji njiri.
Nuk harroj ato qe kan prek me dore,te pakten nji here,jeten teme. Sepse ne kjoftese e kan ba,don me than qe fati ka dasht qe un te hasem me ta para se me ec perpara.Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
SuperGirl
Fri May 31 2013, 12:34pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
- Stella - ka shkruar:


M'pelqej shum iky shkrim i Luciano Ligabues. Shum t'verteta te shkrume ne te.


Un mendoj se njerzit nuk harrohen. Nuk mund te harrosh ato qe nje dite te banin me qesh,ato qe te banin me te rrah zemra e kush t'bante me derdh lote per or' te tana.
Njerzit nuk harrohen. Ndryshon menyre nt'cilen ne i shofim,ndryshon vendi qi xajne ne zemren tone,vendi qi xajne ne jeten tone. Ka njerz qi kan xjerre ma t'miren prej mejet,eh pra midis nesh,tesh ma ka vetem nji 'ckemi'.
Ka njerz qe kane marre zemren teme dhe e kan shkatrru n'njimije copa,pa mendu dy here. Ka njerz qe kan hi ne jeten teme ne maje t'gishtave e kan dale po ne ate menyre. Ka njerz qe kan kriju nji rrmuje t'madhe,kane perzi planet e mija,kane ngaterru idenat e mija. Ka njerz qe perveç te tanave,jane ala pjese e jets teme.
Ka njerz qe kane ardh e s'kan ik ma. Ka njerz qi,edhe pse un si kam ndi,kan ken aty gjithmon. E mandej jane edhe ata njerzit qe nuk jane ala pjese e jets teme,por edhe disa vjet,ndoshta,kan me ken njerzit ma te randsishem per mu. Ka njerz qi,edhe pse m'kan ba me derdh lot,m'kan nderru krejt drejtimin e jets,me kan msu me jetu. Me kan msu me ken ma i mir se jam. E edhe pse sot midis nesh ka vetem nji 'ckemi',vazhdojne me ba pjese e jets teme. Un nuk harroj asnji njiri.
Nuk harroj ato qe kan prek me dore,te pakten nji here,jeten teme. Sepse ne kjoftese e kan ba,don me than qe fati ka dasht qe un te hasem me ta para se me ec perpara.

Sa e vertete

'Un nuk harroj asnji njiri.
Nuk harroj ato qe kan prek me dore,te pakten nji here,jeten teme. Sepse ne kjoftese e kan ba,don me than qe fati ka dasht qe un te hasem me ta para se me ec perpara'


Ne menyre te vecante kja mbyllja flet shum
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Sun Sep 08 2013, 10:35am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Po të ishim të barabartë,
dashunia jonë do të zgjaste n'amshim.
Por na jemi të ndryshëm
e dashunia jonë zgjatë vetëm nji jetë.
P.Shllaku

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
- Stella -
Sun Sep 08 2013, 11:35am

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
SuperGirl ka shkruar:

Po të ishim të barabartë,
dashunia jonë do të zgjaste n'amshim.
Por na jemi të ndryshëm
e dashunia jonë zgjatë vetëm nji jetë.
P.Shllaku

Mrekulli

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
Mbreteresha
Wed Feb 25 2015, 05:39pm
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
- Stella - ka shkruar:


M'pelqej shum iky shkrim i Luciano Ligabues. Shum t'verteta te shkrume ne te.


Un mendoj se njerzit nuk harrohen. Nuk mund te harrosh ato qe nje dite te banin me qesh,ato qe te banin me te rrah zemra e kush t'bante me derdh lote per or' te tana.
Njerzit nuk harrohen. Ndryshon menyre nt'cilen ne i shofim,ndryshon vendi qi xajne ne zemren tone,vendi qi xajne ne jeten tone. Ka njerz qi kan xjerre ma t'miren prej mejet,eh pra midis nesh,tesh ma ka vetem nji 'ckemi'.
Ka njerz qe kane marre zemren teme dhe e kan shkatrru n'njimije copa,pa mendu dy here. Ka njerz qe kan hi ne jeten teme ne maje t'gishtave e kan dale po ne ate menyre. Ka njerz qe kan kriju nji rrmuje t'madhe,kane perzi planet e mija,kane ngaterru idenat e mija. Ka njerz qe perveç te tanave,jane ala pjese e jets teme.
Ka njerz qe kane ardh e s'kan ik ma. Ka njerz qi,edhe pse un si kam ndi,kan ken aty gjithmon. E mandej jane edhe ata njerzit qe nuk jane ala pjese e jets teme,por edhe disa vjet,ndoshta,kan me ken njerzit ma te randsishem per mu. Ka njerz qi,edhe pse m'kan ba me derdh lot,m'kan nderru krejt drejtimin e jets,me kan msu me jetu. Me kan msu me ken ma i mir se jam. E edhe pse sot midis nesh ka vetem nji 'ckemi',vazhdojne me ba pjese e jets teme. Un nuk harroj asnji njiri.
Nuk harroj ato qe kan prek me dore,te pakten nji here,jeten teme. Sepse ne kjoftese e kan ba,don me than qe fati ka dasht qe un te hasem me ta para se me ec perpara.
ohhh stelushe mke perlot me kte shkrim... nje nder ma te bukurit qe kam lexu

Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
Mbreteresha
Wed Feb 25 2015, 05:45pm
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
SuperGirl ka shkruar:

Scutari edhe un kam mendu se kjo asht e Migjenit, por ne fakt e ka shkru Nonda Bulka. shum e dhimbshme

Mëmë e bir


- Nëno!
- Bir!
- Dua bukë!
Mëma hesht.
- Nëno!
- Bir!
- Mardha, ngriva!
Mëma psherëtin.
- Nëno!
- Bir!
- Më dhëmb koka!
Mëma s’përgjigjet
S’ka bukë, s’ka zjarr, s’ka të holla për doktor. Dhe djali psherëtin. Mëma s’përgjigjet. Psherëtin dhe ajo me ngadalë, me ngadalë. Djali nuk I dëgjon psherëtimat e nënës. Mëma dëgjon tik-taket e zemrës së të birit. Një grua plakë, e rreckosur, me fytyrën rrudha rrudha, rri mbi kokën e një djali dhe e vështron me sy të zgurdulluar. S’guxon të qajë, ka frikë se mos zgjojë djalin që porsa filloi të flejë. Rri dhe e vështron! Dy lotë helmi shkasin prej syve të venitur. Me ngadalë, pa zhurmë, mbështet dorën e vet mbi ballin e djalit dhe djali zgjohet përsëri.
- Nëno!
- Bir i nënos!
- Dua bukë!
Nëna hesht.
- Nëno!
- Xhani i nënos!
- Më ngrinë këmbët!
Nëna psherëtin.
Dhe djali fle përsëri, dhe nëna rri dhe e vështron, dhe ngadalë qan dhe psherëtin. Në heshtjen tragjike të një nate dimri, në odën pa dritë, luhet një nga mijëra tragjeditë e jetës njerëzore. Dhe cdo tragjedi është një poemë e gjallë! Poema e shekullit të njëzetë!
Një mëmë; pranë saj një djalë, përkarshi, mbi një dhogë kora e Shën Mërisë: nëna e vështron kokën e shenjtë, i afrohet; e puth dhe kthehet pranë djalit. Një shkëndijë shprese shkëlqen në sytë e saj.
Shën Mëria hesht.
Që nga larg zhurma e muzikës së radios tingëllon në veshët e mëmës. Dhe djali fle, pa bukë, pa zjarr, pa dritë.
- Nëno!
- Bir!
- S’jam mirë!
- T’u bëftë nëna, fli!
Dhe djali fle përsëri. Dhe mëma qëndron si shtatore! Hedh sytë tej përtej, vështron korën, vështron djalin dhe psherëtin thellë. Dhe djali fle! Mëma i vë dorën në ballë! Balli është i ftohtë! Mëma i trazon dorën. Dora i ka ngrirë. Mëma e puth në buzë. Buzët janë mbyllur përjetë. Mëma qan me zë, po djali s’zgjohet. Dhe zërit të mëmës i përgjigjet heshtja e natës. Kora përkarshi vështron dhe hesht. Një trup i ngrirë! Një mëmë me sy pa lot. Një natë dimri vdiq i biri i një lypseje. S’u prish bota; as fukarallëku s’mori fund.Ohhh Zot sa mka trishtu ky shkrim...ne nje moment po veja veten ne rolin e asaj nane,,dhe lot me rrodhen vetvetiu...
ahhh fukaralleku...

Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
Mbreteresha
Wed Feb 25 2015, 05:51pm
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
babo ka shkruar:

Nje dite une do e marr vajzen time perdore...Dhe do i tregoj se kur te rritet do kete shoqe e shoke me te cilet do beje plane per udhetime rreth botes, por nje dite ato do largohen duke i harruar premtimet por ajo nuk duhet te qaje. Sepse Miqte e vertet nuk largohen kurre.... Do e nxjerr para pasqyres do i them se ajo èshte princesha me e bukur e botes dhe duhet te kujdeset te beje te lumtur veten e saj te mos gaboj duke bere te lumtur vetem te tjeret. Do i tregoj se gjerat jane kalimtare se nuk duhet te vrapoje pas askujt se ata qe do e duan vertet do ecin me te perdore, do ti mesoj te marri nga jeta ate qe meriton jo ate qe ndjen sepse ajo qe meriton eshte me e madhe. Do i mesoj se koha me e rendesishme eshte e tashmja dhe njerezit me te rendesishem jane ata qe te qendrojne prane dhe mbi te gjitha do ti mesoj se mireberja eshte qellimi kryesor i krijimit te njeriut


sot jam tu lexu shkrimet ma te bukura,ma te vecante ketu ne SHOL nje nder to eshte edhe kyy shkrimi jot babo,qe ke shkru per princeshen tande

Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
Go to page  1 2 3  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2077 sec, 0.0702 of that for queries. DB queries: 43. Memory Usage: 2,713kB