Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Histori
 
<< Previous thread | Next thread >>
Piramidat e Bosnjes (histori dhe arkeologji) Anglisht
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
::bud::
Tue Jul 28 2009, 09:50amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Po e hap kete tem per te folur per 4 piramidat e gjetura ne qytetin e Visokes ne Besnen e sotme.A jane ato deshmi qytetrimit madheshtor pellazg,a jane shenje astronomike(ehte ne vije te drejte me nje piramde ne meksike,dhe nje te gjetur ne kine).A jane ndertuar nga Ilriret?


<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>VISOKO, Bosnia-Herzegovina - With eyes trained to recognize pyramids hidden in the hills of El Salvador, Mexico and Peru, Semir Osmanagic has been drawn to the mound overlooking this central Bosnian town.

"It has all the elements: four perfectly shaped slopes pointing toward
the cardinal points, a flat top and an entrance complex," he said,
gazing at the hill and wondering what lies beneath.
No pyramids are known in Europe, and there is no evidence any ancient civilization there ever attempted to build one.
But Osmanagic, a Bosnian archaeologist who has spent the last 15 years studying the pyramids of Latin America, suspects there is one here in his Balkan homeland.

"We have already dug out stone blocks which I believe are covering the
pyramid," he said. "We found a paved entrance plateau and discovered
underground tunnels. You don't have to be an expert to realize what
this is."

Osmanagic, 45, who now lives in Houston, is
personally financing excavations at the Visocica hill, a 2,120-foot
(646-meter) hump outside Visoko, a town about 20 miles (32 kilometers)
northwest of the capital, Sarajevo.

He learned about the hill in April from Senad Hodovic, director of a museum devoted to the history of Visoko, which is rich in Bronze Age
and medieval artifacts. Hodovic had attended a promotion of an
Osmanagic book about ancient civilizations and thought he would like to
see Visoko's pyramid-shaped hill.

When the pair climbed the
hill, the sweeping view revealed a second, smaller pyramid-shaped hill.
It reminded Osmanagic of pairs of pyramids he has seen in Latin America
that together create a gateway into a valley.

15 anomalies found
After obtaining a permit to research the site, which is protected by
the state as a national monument, the first probes of the main hill
were carried out this summer at six points. Nadja Nukic, a geologist
involved in the research, said she found 15 anomalies suggesting that
some layers of the hill were human-made.

"We found layers of
what we call 'bad concrete,' a definitely unnatural mixture of gravel
once used to form blocks with which this hill was covered," Osmanagic
said.

"The hill was already there," he added. "Some ancient
civilization just shaped it and then coated it with this primitive
concrete — and there you have a pyramid."

Small-scale
excavations continued until early November, when winter set in, with
the work focusing on what Osmanagic theorizes may have been the
entrance to a pyramid-shaped temple.

Built by Illyrians?
Osmanagic believes the hill was shaped by the Illyrian people, who
inhabited the Balkan peninsula long before Slavic tribes conquered it
around A.D. 600. Little is known about the Illyrians, but Osmanagic
thinks they were more sophisticated than many experts have suggested.

Nukic, who has walked up and down the hill several times, said she
noticed symmetrical platforms in the slopes — indentations that
Osmanagic believes are steps built into the pyramid.

A local
businessman who bought a lot at the foot of the hill and brought in a
bulldozer to dig the foundation for a house, meanwhile, unearthed
manmade sandstone plates that the archaeologists think may have been
paving stones.

Anthropologists say the Visoko valley already
offers ample evidence of organized human settlements dating back 7,000
years. The town was Bosnia's capital during the Middle Ages, and German
archaeologists working the valley recently found 24,000 Neolithic
artifacts just three feet below the surface.

‘No fast conclusions, please’
Osmanagic is taking a cautious approach about the hill.

"No fast conclusions, please. The evidence has to be firm, at least beyond a reasonable doubt," he said.

"Not that I don't believe in a pyramid here," he added. "This place was
always called 'Pyramid' by the local population. But we have to prove
that this is not a natural shape."

He thinks, however, that the shape of the hill speaks for itself.

"God can make many things, but such perfectly geometrically formed
slopes, pointing exactly toward the north, south, east and west — if he
did that, well, that's phenomenal itself."


[ Edited Tue Jul 28 2009, 09:56am ]
Back to top
::bud::
Tue Jul 28 2009, 09:51amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Perveç Piramidave ne Bosnje kan zbuluar edhe dy Anije Ilire:


Anijet ilire, histori 2.200-vjeçare në Bosnje

Historia e tyre është e lashtë, plot 2200- vjeçare. Dhe mbart në
vetvete një epokë të vjetër, atëherë kur mjetet e lundrimit ishin
“armët” e vërteta të dominimit të një populli. Bëhet fjalë për dy anije
ilire, reliket e të cilave janë zbuluar vetëm pak ditë më parë në
Bosnje-Hercegovinë.

Mbetjet e këtyre anijeve janë zbuluar
vetëm tetë metra nën sipërfaqen e detit, në gjirin e parkut natyror
Hutovo Blato, në jug të Hercegovinës, në afërsi të grykëderdhjes së
lumit Neretva. Ato kanë qëndruar për mijëra vjet të fshehur, si për
ironi, në një thellësi jo shumë të madhe, dhe kanë arritur t’i
mbijetojnë gërryerjes së ujit, baticave dhe zbaticave si dhe ndryshimit
të kushteve atmosferike.


Gjithçka ndodhi gjatë
kërkimeve të një ekipi arkeologësh nga Bosnja, përgjatë grykëderdhjes
së lumit si dhe zonën e bregut të parkut natyror. Snjezhana Vasilji,
drejtuesja e ekipit të arkeologëve që punonte në këtë zonë tha se dy
anijet që u gjetën në zonën e quajtur Desilo kanë gjatësi 14 metra dhe
gjerësi katër metra. Mjetet e lundrimit të ilirëve që dominonin detet
në Ballkan kishin gjetur vend mes të dhënave historike greke dhe
romake, por reliket e tyre nuk ishin zbuluar asnjëherë. Dy anijet e
zbuluara pak ditë më parë janë të parat anije ilire që hedhin dritë mbi
historinë e vërtetë të një popullsie të lashtë. Pjesëza nga amfora të
ndryshme janë zbuluar brenda anijeve, 30 prej të cilave mbajnë shenjat
e artizanëve që i kanë punuar ato. Bashkë me to janë zbuluar edhe një
varkë romake si dhe rrënojat e një vile të vjetër romake aty pranë.
Arkeologët kanë zbuluar edhe disa varre ilire, 8 të tilla, që janë edhe
më të vjetra se anijet. Deri tani ekspertët kanë ekzaminuar vetëm tetë
metra katrorë përgjatë fundit të detit dhe verifikime e kërkime të
tjera duhet të bëhen për të zbuluar se çfarë ka ndodhur vërtet dhe nëse
kjo ishte një pikë strehimi për piratët ilirë.


Anijet ilire, që besohet se janë më të vjetra se 2 mijëvjeçare, janë të
njohura për historianët dhe arkeologët vetëm nëpërmjet përshkrimeve të
ndryshme, miteve dhe legjendave greke dhe romake. Por, ekzistenca e
tyre fizike nuk është provuar asnjëherë në ditët e sotme. Arkeologët
tani besojnë se zona e Hutovos, në grykëderdhjen e lumit Neretva ka
qenë një ndër destinacionet e këtyre anijeve që lundronin nëpër detin
Adriatik që është i lidhur me lumin në fjalë. Duket se piratët ilirë,
pasi kanë kapur një anije greke apo romake, kanë shkuar deri në
grykëderdhjen e lumit Neretva për t’u strehuar në Hutovo Blato, ku
anijet e ndjekura nga persekutorët e tyre, u mbytën.
Në zonën e
Desilos ku u gjetën anijet janë zbuluar disa herë amfora të vjetra, që
datojnë mijëra vjet më parë. Për sa i përket ndërtesës romake që gjetur
në fund të këtij territori në deltën e lumit, besohet se ajo daton në
epokën e Hekurit ose të Bronzit. Arkeologët thonë se vetëm kërkimet e
reja si dhe shqyrtimi me shumë hollësi i relikeve që gjetura mund të
hedhë dritë mbi fakte të rëndësishme historike të ndodhura 2.200 vjet
më parë. Ilirët kanë qenë banorët më të hershëm të Ballkanit
Perëndimor, përfshi këtu edhe zonën e Bosnjës, shumë kohë para së
perandoria romake të pushtonte rajonin dhe të merrte kontrollin e tij.
Back to top
L - N
Tue Jul 28 2009, 10:14am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Ti falemners qe ke marr munimin me hape kyt teme mor zotni ::bud::, gjithsesi para nja 2 vjetve scutary82 me ka pa prezantu me da shkrime e me da linke ne youtube per Piramidat Ilire te Bosnjes, gjithsesi nuk e di se nuk kam nigju se e kan zberthy perfunimisht teorine e Piramidave sepse ka pas shum pengesa por edhe shum kontradita prej vete historjanve si Boshnjak ashtu edhe Europian. Gjithsesi per anije po me bahet qefi shum sepse Adriatiku nuk asht shum i thell ka brigjet dhe s'ka rujt shum pasunina te entikitetit se per Ilirine apo Illyricum mas pushtimit rromak ka shum shkrime (Pllaka) historike qe smunen me mohu egzistencen Ilire te ballkanit perendimore deri vone, Nejse po e kthej ne pak qeshrake: Ilirt qe kan popullu Bosnjen sot jan njoft si LOPSI si duket do te ken ken tan bari e blegtor, megjithse si duket paskan pas edhe pirat, s'paska ken vetem Tivari-Ulqini e Scodra pirat hahahahaha.

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
::bud::
Mon Nov 07 2011, 08:55pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
shtrirja gjeometrike e piramidave te Bosnjes.
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2631 sec, 0.0750 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,577kB