Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Arti - Kultura - Tradita - Fotografia - Video :: Arkitektura
 
<< Previous thread | Next thread >>
Tirana Rocks masterplan
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
::bud::
Mon Aug 10 2009, 03:10pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Striking Albanian masterplan will feature architecture on a tilt

The city of Tirana and an international jury announced MVRDV winner of the competition for the urban masterplan creating a new dense urban neighborhood with a park and public facilities at the shore of Tirana Lake, in the south of the Albanian capital. MVRDV won the competition over Bolles + Wilson, David Chipperfield Architects and Carlos Ferrater among others.

Tirana Lake is one of the highly valuable green areas of the city. The project foresees the regeneration of a 20ha site on the north shore of the lake by creating a dense urban neighborhood liberating space for a park, recreational facilities, new public spaces and ecologic interventions.

The cantilevered and leaning buildings allow for a great variety of apartment types, shopping and offices and ‘echo’ the Tirana typology. The stacked and twisted volumes create spectacular public spaces and provide dramatic vistas. Clad in local stones the buildings turn into a series of ‘rocks’, the ‘Tirana Rocks’.

Dense clustering of the program on the lake side allows the site to become part of the chain of parks surrounding the lake. Planting a park of Jacaranda trees will add a new characteristic element to the area and provide natural shade; the tree’s long lasting blue flowers will appear as a ‘blue cloud’. A promenade along the water creates an active social zone that contributes to the idea of a ‘Copa Tirana’.

Edi Rama, the mayor of Tirana who received the 2004 World Mayor Award presented the winning scheme on national television.

The masterplan consists of 225,000 sq m housing, 60,000sq m offices, 20,000 sq m public buildings, 60,000 sq m retail, a hotel of 15,000 sq m and 20,000 sq m sport and recreational facilities and a car park. Start construction is envisioned for 2010, the total estimated investment is 600 million Euro. The client is a group of Albanian private developers; the project is managed by Ambito Project Management, Madrid, Spain
[ Edited Mon Aug 10 2009, 03:15pm ]
Back to top
L - N
Mon Aug 10 2009, 03:50pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Besoj se gjithkush ka te drejt me shpreh menimin e vet, kastan me ca shof un Tirana dashka mu shemtu ma zi se asht shemtu deri tash me nertimet paleje e pa infrastrukture. Personalisht nuk kam asnji lloj knaqsiet me njek apo me kcy fill ne modernizmin ekstrem, kur bahet fjale per arkitekture, noshta jam gabim por edhe tirana ka nevoje me shkri te rene me te vjetren e ja me pas kontrast ekstrem, tuj pas parasysh se gati 85% te nertimeve paleje do te legalizohen shpejt, ca del masanej modernizem me arkitekture latine me kaosin e tash 18 vjetve. Mu nuk asht tu me pelqy e me duket se asht gabim me kcy si kan pa kcy ne vitet 1960 me arkitekturen kubike ne beton ne Angli, qe sot jo vetem kan shemtu arkitekturen Angleze por edhe sjan tuj ja mrri me i prish tana pamvarsisht se pranohet hapun se modernizmi i 1960 ne arkitekture ka shemtu arkitekturen Angleze. E di se mburren me Muzeumin e Californise ne amerike se s'ja maj emnin men taman, ata qe e kan projektu po mu me duket shemtine e palezetshme, kastan per vedi mu s'me pelqen (arkitektura e humners apo arkitektura e Sharp Edge), nejse Tirana asht qytet i ri ala s'ka mush shekullin si qytet por sado kudo si Ahmet Zogu si Italiant i kan lan si trashigimi nertime te bukra te inspirume me arkitekture Helene-Romake, pra pamvarsisht se Tirana asht qytet i ri, Tirana ka trashigimi arkitekturore, masanej asht edhe kryqyt i shqiptarve mrena kufinit dhe shqypnija sasht shtet i ri si amerika apo shtet gjigand si Kina qe na duhen dezinjimet SHARP EDGE. Shkurt mu s'me pelqen hic ikja qe jam tu pa edhe mos me rrejt nuk me pelqen ekstremizmi modern qe tenton me dale i shpum me kalimin e kohs, gjithsesi nuk jam kuner nertimeve te bukra moderne as per Tiranen e as per qytet tjera Shqyptare por nuk me pelqen me eksperimentu me ekstremizem as kur bahet fjale per masterplan arkitekturor.

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Al Bundy
Mon Aug 10 2009, 07:12pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
As mu s'po m'pelqen hiç.Kam frike se ta pa projektojne ndonje marri te ngjashme edhe me Shkodren.Back to top
Paal Syshkaba
Thu Jan 14 2010, 12:41pm

Registered Member #3598
Joined: Tue Dec 22 2009, 07:49pm

Posts: 595
se ku e kam pa kte nuk e di, por jam i sigurt qi e kam pa diku... nejse...\
tashti, ba me'e marre dhe me'e analizu me vemendje kte projekt, dalin disa gjana interresante... n'fillim koncepti, vllimet, kompozicjoni, marrdhanja dhe raporti qi ka me hapsinen rreth e rrotull projektit, mu m'duket ok! ky projekt asht shum n'rregull per tiranen, apo shkodren, apo cdo qytet t'jeter t'shqipnise, n'te cilin ka 20vjet qi nuk asht vu dore nga ana urbanistike, dhe ndertesat kane dale si k'pulla, si me i pas hjedhe me grusht prej siper, e t'bine ku t'bine... mendoj se t'njejten gja asht ba dhe n'rastin konkret.
jane marre nji grusht me kuboide, jane vu n'kambe (vertikalisht) ne nji naltsi X nga plani apo harta e tiranes ( naltsija ska kene shum te madhe, them se sa 2fishi i kuboidit ma t'g'jate) dhe jane lane me ra te lire prej siper mbi planin e tiranes... dmth ky projekt nuk shpreh asgja tjeter, vetem ban nji rezume te arkitektures dhe urbanistike t'tiranes se 20viteve t'fundit... por pervec ksaje, asht dhe nji vazhdimsi e peisazhit arkitektonik dhe urbanistik te tiranes, e cila jo rradhe here asht qujt
"xhungel". shifni pak vendin se ku jane mendu me dale kto ndertesa... jane vu n'mes pemve, n'mes te "xhungles"... plus qi sfondi arkitektonik aty rreth e rrotum, nuk mund t'thuhet se ka dale nga nji plan apo projekt apo studim i mirfillt urbanistik, n'fakt mu mduket ma teper si kazan plehnash se sa si qytet! por kur u ndame, kto na rane, e skena kurr'ku' me i cu... lol
dmth, projekti asht frymzu krejtsisht nga xhungla me emnin Tirona...

por un mendoj se aty, ku projekti asht mendu mu ndertu, ne nji park, ne nji zone t'gjelber, n'mushknin e tirans... sduhet n'asnji mnyre mu mendu, e jo ma me'e ndertu.... asht gjynahi i zotit!!!
I don't want any of you boys thinking, that you're gonna score. You don't score, until you *score*!

Back to top
Paal Syshkaba
Thu Jan 14 2010, 12:52pm

Registered Member #3598
Joined: Tue Dec 22 2009, 07:49pm

Posts: 595
dmth... qe bani krahasimin, mu m'duket si me ken nji pjes e xhungles tarzanit... lol

p.s. mfalni, mu desht me'e zhgarravit shpejt e shpejt letren, e mrapa me'e fotografu sepse s'kisha skanerin n'pune, e pritova me'e marr e me'e lidh e me'e instalu e etj etj...


I don't want any of you boys thinking, that you're gonna score. You don't score, until you *score*!

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sun Jan 24 2010, 07:52pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Paal Syshkaba ka shkruar:

dmth... qe bani krahasimin, mu m'duket si me ken nji pjes e xhungles tarzanit... lol

p.s. mfalni, mu desht me'e zhgarravit shpejt e shpejt letren, e mrapa me'e fotografu sepse s'kisha skanerin n'pune, e pritova me'e marr e me'e lidh e me'e instalu e etj etj...
Paal plot surpriza ti maj rob Zoti hahah very nice e interresante menyra si e ke krahasu... komplimente te sinqerta..

I care and I wish well!

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sun Jan 24 2010, 07:54pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Mu po me duket se dikush ka hupe imagjinaten dhe vec ka pase da dominah ne dore e i la leshu e si perfundim...ky ka kene rreaultati i famshem hahahahahahaha I DON'T LIKE ONE BIT!!!
E ftofte, e ashper, jo mirpritese...mendimi jem...

I care and I wish well!

Back to top
S~erenity
Sun Jan 24 2010, 08:46pm
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
Nuk asht tu me pelqy as mu aspak kjo arkitekture.
Back to top
Paal Syshkaba
Mon Jan 25 2010, 01:59pm

Registered Member #3598
Joined: Tue Dec 22 2009, 07:49pm

Posts: 595
a-cat ka shkruar:

Mu po me duket se dikush ka hupe imagjinaten dhe vec ka pase da dominah ne dore e i la leshu e si perfundim...ky ka kene rreaultati i famshem hahahahahahaha I DON'T LIKE ONE BIT!!!
E ftofte, e ashper, jo mirpritese...mendimi jem...


pikrisht, por ta dish qi ne ne shkolle nuk na msojne me i ba gjanat kot... dmth pa nji motiv... e si rrjedhim as dominot nuk jane lshu kot n'kte rast, por simbolizon dicka... simbolizon arkitekturen dhe urbanistiken e tiranes apo t'shqipnise n'pergjithsi... ku ndertesat kane dale si kpulla apo si pemet n'xhungell, pa ndjeke ndoj plan apo studim specifik... kapish?

plus qi mendoj se kto jane thjeshte si vllime, dhe ba me pa faciatat perfundimtare, apo lidhjet qi u jane ba ndertesave, njena me tjetren, ka me ken dicka bajagi ndryshe nga ky vizion qi kena na tashi...

[ Edited Mon Jan 25 2010, 02:02pm ]
I don't want any of you boys thinking, that you're gonna score. You don't score, until you *score*!

Back to top
Paal Syshkaba
Mon Jan 25 2010, 02:01pm

Registered Member #3598
Joined: Tue Dec 22 2009, 07:49pm

Posts: 595
a-cat ka shkruar:

Paal Syshkaba ka shkruar:

dmth... qe bani krahasimin, mu m'duket si me ken nji pjes e xhungles tarzanit... lol

p.s. mfalni, mu desht me'e zhgarravit shpejt e shpejt letren, e mrapa me'e fotografu sepse s'kisha skanerin n'pune, e pritova me'e marr e me'e lidh e me'e instalu e etj etj...
Paal plot surpriza ti maj rob Zoti hahah very nice e interresante menyra si e ke krahasu... komplimente te sinqerta..


t'duket ty maj naqe... sidokjoft, thenkju... thenkju veriverimaQ!!!
I don't want any of you boys thinking, that you're gonna score. You don't score, until you *score*!

Back to top
lissandro
Tue Jul 05 2011, 07:02pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Nuk pa me pelqen sikurse ra termet

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2249 sec, 0.0813 of that for queries. DB queries: 49. Memory Usage: 2,780kB