Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Rreth Shkodrës dhe per Shkodrën :: Shkodra - Tradita - Jeta sot
 
<< Previous thread | Next thread >>
Mungesa monumenteve t'kulturs Shkodrane ???
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
L - N
Sat Aug 29 2009, 10:27am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
E hapa kyt teme prej nji shkrimi qe asht vu ne faqe te pare marre prej shtypit qe gigura e Migjenit po injorohet prej bashkiakve Shkodrane, as shpija e tij e as monumentet apo permendoret pothujse nuk egzistojn e po lejohen mu shkatrru kur e kunerta duhet me pa ken tu nodh jo vetem me migjenin por edhe me figurat e historise shkodrane qe i kan dhan idenditetin e kultureen egzistenc Iliro-shqyptare

Ba me pa met vetem turpi i Migjenit per Shkodren kishte me ken disi e pranushme me pretekstin e ngadalsis.

Por Shkodra ka patrupsina te papranushme tuj ja fillu me permendore apo monumente kulturet te Gentit-Teuts, Balshajve, Marlin Barletit e tu maru me Gjergj Fishten, Martin Camaj e Arshi Pipen. Mu me duket injoranca personale e vete bashkiakve dhe zyrtarve Shkodrane bashk me at Qeveritare qe rreflektohet ne varrimin e vlerave te papersristshme e te pamohushme kulturore komtare qe ka prodhu ner shekuj djepi i qytetnimit Shkodrane.

Nejse se kur njiri sja din vleren normalisht edhe se lodh kryt fort me gjana qi si din e kshtu kan perfunu vlerat e figurave shkodrane qe na ka trashgu shkodra ner shekuj.

Kshtu qe sasht mu cudit as me bashkiakt e as me qeverin shqyptare sot qe s'ka kerrkund as permendore e as monumente te figurave qe i kan dhan idenditet e kultur jo vetem Shkodres por edhe kombit Iliro-Shqyptare.

Permendoret e monumentet ne Shkoder sot jane vete pasqyra e vete injoranc politike e intelektuale qe ka zaptu politiken e indoktrinume me injoranc, percamje e korrupsion qe cdo gja nertohet e bahet vetem kur politika e bashkiakt fitojn vete dica personalisht qe per rrug don me thane poshtnim e varrosje e trashigimise kulturore Iliro-shqyptare qe na ka fale Shkodra(Migjeni, Shkodra me një turp

::IROLF::

Në 71-vjetorin e vdekjes së poetit
Si dje para 71 vitesh, u vajtua Millosh Gjergj Nikolla. Megjithatë, dje, qyteti i tij, Shkodra, e harroi. Objektet që kujtojnë sot Migjenin në këtë qytet, duken qesharake. Një bust i tij vazhdon të jetë i rrethuar nga kioska e rrangulla dhe njerëz indiferentë.

Përvjetorët vijnë e shkojnë, Migjeni vazhdon të jetë i pranishëm po aty në të majtë të teatrit që mban emrin e tij, me një pamje që është pak të thuash turp.


Shtëpia e Migjenit që reshti së qeni shtëpi muze në vitin 1993, aktualisht nuk mban as një pllakë ku të tregohet se aty ka jetuar poeti i madh. Migjeni do të meritonte një përmendore në mes të qytetit, të cilit i kushtoi disa nga mrekullitë e tij letrare. Harresa që i bëhet prej vitesh kësaj figure, duket e pajustifikueshme.


Ka shkruar: "Në vendin tonë / kudo valojnë / flamujt e nji melankolije / të trishtueshme / dhe askush s'mund të thotë / se këtu rron / nji popull që ndërton / diçka të re."
Megjithatë, përveç vargjeve "Nën flamujt e melankolisë", në përvjetor zënë më shumë vend vargjet e "Poemës së Mjerimit".

Tronditëse Amélie Nothomb

"Udhëtimi i dimrit" (Shuberti nuk është larg) është një histori "udhëtimi" që Nothomb përshkruan me një vrull tronditës...."

Në romanin e saj të ri, shkrimtarja belge, që për fat të keq ka në shqip vetëm një vepër, "Shtangie dhe drithërima", i çon personazhet e saj në një udhëtim të brendshëm, të provokuar nga shkaqe haluçinogjene. Amélie Nothomb quhet një gjeni për aftësinë që tregon për të krijuar histori magjike, duke ndërtuar personazhe të marrë, por të vërtetë.

Kështu, edhe "Udhëtimi i dimrit" të çon në universin e një personazhi, përkthyes i "Odisesë" dhe mikes së tij, agjentes së tij letrare. Romani i botuar nga Albin Michel, është pritur mirë nga kritika.

Madje, me humor thuhet se për këtë fantazi tronditëse që ofron letërsia e tij, është i nevojshëm një test antidopingu.
Nothomb është cilësuar, kryesisht në Francë, një shkrimtare e re që ka provuar famën, suksesin e librave të saj, por që ka hyrë tashmë në letërsinë që i mbetet kohës.)


[ Edited Wed Jan 06 2010, 11:00am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Loris
Wed Sep 09 2009, 08:02pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Jam dakort me titullin e temes, do shtoja edhe injorance e jona... :-(

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Bozho
Sun Nov 29 2009, 04:50pm

Registered Member #3363
Joined: Mon Oct 05 2009, 01:52pm

Posts: 226
spocifikoni ndonje monoment kulture qe asht rrenu.Un di nje ,shtepia muze Luigj Gurakuqi. kjo nuk asht injoranc po korrupsion i gjalle i istuticionit te bashkise
Back to top
Ultra-Shkodrane
Sun Apr 25 2010, 10:26am
Registered Member #3169
Joined: Sat Jul 18 2009, 05:40pm

Posts: 106
Cdo gja dan kohen e vet, dhe na Shkodrant itash sa ja kena fillu prej fillimit.
Back to top
belgium
Mon Sep 13 2010, 10:26am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
monumente ne shkoder ka pas me shumic por qysh se erdhi regjimi berishjan cdo gja e shkatroi......
Back to top
MiCoLjA
Mon Sep 13 2010, 10:39am


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
KORRUPSION I GJALL jan tu prish shpijat ma te vjetra qe jan ken te qinari jan tu rpish per mu ba apartamente qe kan leje per 10 kat e nja 10 tjera i vejn pa leje gjynah ...

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
_GUINNESS_
Mon Sep 13 2010, 12:49pm
be allways happy enjoy life its to short

Registered Member #1037
Joined: Tue Aug 07 2007, 11:58pm

Posts: 2385
KeJsi ka shkruar:

KORRUPSION I GJALL jan tu prish shpijat ma te vjetra qe jan ken te qinari jan tu rpish per mu ba apartamente qe kan leje per 10 kat e nja 10 tjera i vejn pa leje gjynah ...
KEJSI ke drejte shume shpija ne mewhalle teme kan nis mu prish per mu ba apartamente kjo tregon se FUKARALLEKU EDHE KORRUPSIONI po shtohet dita dites por shpine teme 170 vjecare e la njaty si museum e nuk e baj apartament me ja ddhan ktyne firmave korruptume qe nuk dine qa asht TRADITA E VJETER E SHPIJAVE SHKODRANE
Back to top
Ultra-Shkodrane
Wed Sep 15 2010, 07:26pm
Registered Member #3169
Joined: Sat Jul 18 2009, 05:40pm

Posts: 106
Me ca i ka dhane Shkodra Shqipnise duhet me pase per cdo ndertese nji figure te shqume si monument kulturet, pra shkodra duhet me kene qyteti i monumenteve te kulturs.
Po vetem po humim kohen kot tuj diskutu per kyt pune se shkodren e kane pushtu hajdutat e mashtrusat e tirans dhe te bashkise dh3e shkodra po lehet mraa e po pengohet mu zhvillu, si gjithmone po mashtrove e pushtove Shkodren ke mashtru e ke pushtu tane shqipnine, kshtu ka ba Zogu, Enveri, Fatosi e Salia .
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1494 sec, 0.0308 of that for queries. DB queries: 46. Memory Usage: 2,698kB