Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Forumi i ShkodraOnline.com :: Ekonomia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Po ike Leku e po na vjen Euroja
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
L - N
Thu Oct 08 2009, 10:36am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Berisha: Do nisim negociatat për të pranuar euron si monedhë

Nga Wieland Schneider, Die Presse

Kryeministri Sali Berisha në bisedë me “Presse” për planet e tij ambicioze për qeverinë e re, krizën dhe frikën prej “Shqipërisë së Madhe”

Qeveria juaj e re është në detyrë që prej tre javësh. Cilat janë projektet më të rëndësishme që keni?

Ne do të realizojmë çdo reformë të nevojshme, do miratojmë çdo ligj të nevojshëm, për të ndryshuar këtë vend, në mënyrë që ai të jetë gati për integrimin e plotë në Bashkimin Europian.

Dhe ne do të nisim negociatat për futjen e euros si monedhë kryesore në vend. Një euro e fortë ndihmon eksportet tona. Por ajo dëmton të gjitha fushat e tjera të ekonomisë sonë.

Shqipëria nuk është një anëtare e BE-së. Si doni të fusni euron në vend?

Pa mbërritur kriza ekonomike, nuk e mendonim një gjë të tillë. Monedha jona është bërë tetë deri në dhjetë përqind më e dobët përkundrejt euros. Nuk kemi një plan kohor për euron. Por unë mendoj se thjesht duhet të nisin bisedimet për këtë gjë. Natyrisht që Brukseli nuk do të jetë shumë i gëzuar për një gjë të tillë. Atje nuk duan të dëgjojnë për të tilla iniciativa.

Sa e ka prekur kriza ekonomike botërore Shqipërinë?

Nga kriza kemi dalë më mirë se të tjerët.

Të ardhurat janë rritur me dhjetë përqind në krahasim me vitin e kaluar. Ne kemi këtë vit një rritje të turizmit me 36 përqind. Por eksportet kanë rënë me rreth 12 përqind.

A janë vendet e Ballkanit më pak të mirëpritura në BE pikërisht tani për shkak të krizës ekonomike?

Duhen 27 çelësa për të hapur dyert e Brukselit. Kjo nuk është e lehtë. Por procesi i integrimit të Ballkanit në BE është i pandalshëm. Natyrisht që në BE nuk ka më aq shumë eufori si më parë. Por vendet e BE-së na kanë siguruar se rajoni do integrohet dhe se premtimet do mbahen.

BE e kritikon Shqipërinë për probleme specifike: për korrupsionin, problemet në fushën e drejtësisë.

Këto janë shqetësime serioze. BE ka të drejtë kur kërkon që të luftohet korrupsioni. Por të dhënat e korrupsionit gjatë vitit të kaluar tregojnë se ne jemi përmirësuar dhe se lufta ndaj korrupsionit ka sjellë rezultate.

Tanimë jeni në një koalicion me Ilir Metën. Më përpara keni hedhur akuza të ndërsjella për korrupsion dhe pjesëmarrje në grupe mafioze. Si është e mundur kjo?

Rezultati zgjedhor na ka diktuar këtë koalicion. Unë nuk doja të kishte zgjedhje të parakohshme dhe kisha vetëm dy opsione: zotin Meta ose zotin Rama të socialistëve. Unë vendosa për Metën. Nëse do të kisha bërë një koalicion me Ramën, vendi do të kishte një opozitë me vetëm katër deputetë- por ne kemi nevojë për një opozitë të fortë.

Por kjo opozitë e fortë rreth Ramës nuk i njeh zgjedhjet dhe ka bojkotuar parlamentin.

Është për të ardhur keq. Të gjithë vëzhguesit ndërkombëtarë thonë se zgjedhjet plotësuan shumicën e angazhimeve të OSBE-së. Për mua është e vështirë që të besohet që socialistët do të bëhen një parti jashtëparlamentare. Por hap pas hapi ata do kthehen.

Bashkëpunimi i ngushtë mes Shqipërisë dhe Kosovës- dhe autostrada e re mes të dyja vendeve- ka afruar frikërat e vjetra të “Shqipërisë së Madhe”.

Ky është një mendim i vjetër dhe arkaik. Nëse vendet vendosin që të bashkëpunojnë më ngushtë me njëri- tjetrin, kjo nuk do të thotë bashkim territoresh. Autostrada e re lidh Kosovën me detin. Ajo është shumë e rëndësishme për zhvillimin e turizmit në Shqipëri dhe një lidhje e rëndësishme për Serbinë dhe Maqedoninë.


© Copyright 2007 tema.al


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Xhulio8
Thu Oct 08 2009, 11:10am
รђк๏๔гค^๏ภlเภє.ς๏๓

Registered Member #3289
Joined: Sun Sep 06 2009, 03:55pm

Posts: 5265
ishalla jo mor ,,se po djegena po mbarojme ,,qa na duhet edhe euroja neve taman
Back to top
LUPEN
Thu Oct 29 2009, 12:26am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
taman po thu shkodran-XH.

edhe per sa i perket korrupsjonit tja paska fut krejt kot ,megjithse me sa pash kishte daten e 2007 :-)


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
lissandro
Tue Sep 06 2011, 05:57pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Rrini pa merak, se kan me kalu shum vite deri qe te vije koha qe te lejohet Euroja.

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
::bud::
Tue Apr 02 2013, 09:31amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
tesh iku leku e iku euroja
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2820 sec, 0.0745 of that for queries. DB queries: 41. Memory Usage: 2,616kB