Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Arti - Kultura - Tradita - Fotografia - Video :: Arkitektura
 
<< Previous thread | Next thread >>
Antoni Gaudi'
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
babo
Mon Nov 16 2009, 06:54pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
Nuk ka lidhje me Shkodren, por meqe po flasim per arkitekture ne pergjithesi dhe jena forum i hapun per dije, pata qejf me hap nji teme per kete arkitekt te madh.
Kisha pas qejf qe kushdo qe ka info njohuri foto kuriozitete apo cdo gja tjeter ne lidhje me kete teme te postoje ketu.
Une jam shume i dhanun mbas jetes dhe sidomos veprave te tij.

Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
Al Bundy
Mon Nov 16 2009, 07:13pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
.
Back to top
babo
Mon Nov 16 2009, 07:38pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
Antoni Plàcid Guillem Gaudí i Cornet (Riudoms, 25 qershor 1852 – Barcelona, 10 qershor 1926),

ka ken arkitekt spanjoll me origjine katalane, perfaqesuesi ma i madh i arkitektures moderne te kesaj krahine, i njoftun mbi te gjitha per stilin e tij perparimtar dhe per krijimin e vepres madheshtore Sagrada Familia.
Lindi ne 25 qershor 1852 ne nje familje artizanesh. U diplomu ne 1878 ne Shkollen e Larte te Arkitektures ne Barcelone, por qysh perpara diplomimit arriti te punoje me arkitektet me te mire te kohes.
Ne te njejtin vit ne Paris gjate Ekspozites Universale u realizua takimi kryesor, ai me industrialistin catalan Eusebi Güell i Bacigalupi, qe u ba zoteruesi kryesor duke i financuar disa prej veprave me te famshme te tij.

Ne 1884 Gaudí mori drejtimin e punimeve te Tempio Espiatorio i Sagrada Familia, nje ndertese monumentale dhe shume komplekse, qe thithi energjite e tij deri ne diten e vdekjes, dhe qe edhe ne ditet e sotme eshte akoma ne faze ndertimi dhe rikonstruktimi. Karakteristika kryesore e Gaudì, ishte bashkimi i arkitektures me artin duke i perkufizu si dicka e njejte.I kaloi vitet e fundit te jetes ne kantierin e stermadh te Sagrada Familia, ne nje vetmi gati prej erediti.

Me 7 qershor 1926 u shtyp nga nje tramvaje. Pamja e tij e jashtme e mjeruar genjeu dhenesit e ndihmes se shpejte, te cilet e moren per nje vagabond te shkrete dhe e transportuan ne spitalin Santa Croce, nje spital per mjeket i formuar nga borgjezet Catalan.
E njohen vetem diten e neserme nga mbikqyresi i Sagrada Familia dhe vdiq me 10 qershor.

Pavaresisht ketij fundi te mjerueshem ne funeralin e tij moren pjese mijera vete.
Qytetaret e Barcelones e mbiquajten nga ai cast "Arkitekti i Zotit".
Eshte varrosur ne dhomen e nendheshme te Sagrada Familia.

Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
babo
Mon Nov 16 2009, 07:52pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
Pothuajse e gjithe vepra e mjeshtrit eshte e lidhun me kryeqytetin katalan, i vetmi qytet spanjoll ne te cilin mes shekujve XIX e XX ishte shfaqur nje parim zhvillimi industrial, baba i atij modernizmi per te cilin Gaudí u shfaq si pjestari kryesor ne vend.

Karriera e tij prej arkitekti karakterizohet nga zhvillimi i formave te jashtzakonshme dhe te paparashikueshme, te realizume duke perdor materiale nga ma te ndryshmet (tulla, gure, qeramike, xham, hekur), nga te cilet Gaudí diti te nxjerre maksimumin e mundshem te te shprehurit.

Besimi i tij i thelle katolik,ana e tij shpirterore dhe misticizmi i tij karakterizuan dhe ndikun ne te gjitha veprat.

Aspak e nje rendesie me te vogel ishte dhe ndihma e tij ne levizjen per pavaresi te Catalunjes. Pretendimi i Madrid-it per ndikim ne zhvillimin urbanistik te Barcelones, beri qe arkitektet katalan te merrnin nje rruge krejt tjeter gjeometrik dhe urbanistik.

Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
babo
Mon Nov 16 2009, 08:12pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
Nder veprat e tij me te rendesishme kujtohen:

-> Casa Vicens (1883-1888, Barcelone)

Casa Vicens eshte nje ndertese e Barcelones ne stil modern dhe ishte e para veper me rendesi e Gaudi'; me perpara Gaudi' kishte punuar vetem vepra publike ose si ndihmes arkitekt.
Eshte perzierje mes stilit mudéjar dhe gotik


-> Il Capriccio (1883-1885, Comillas)Punimet u kryne nen drejtimin e arkitektit Cascante Colom. Emri i vertete i nderteses eshte Villa Quijano, por ju vu emri capriccio, per nder te kunatit te Comillas qe deshironte nje rezidence verore te tipit oriental.


-> Padiglioni Güell (1884-1887, Barcelone)


Behet fjale per financimin e pare nga ana e Eusebi Güell per Gaudí, qe u be shume shpejt arkitekti i tij i besueshem.


Palazzo Güell (1886-1888, Barcelone)


eshte pallat ne Barcelone dhe nje nga veprat e Gaudi' qe jane shpall pasuri e UNESCO. Eshte ba per nder te Eusebi Güell.
Ka pas shume veshtiresi ne ndertimin e saj nga hapesire shume e ngushte ne mes te qytetit afer Las Ramblas.


-> Collegio Teresiano (1888-1890, Barcelone)


e ndertuar menjehere pas Palazzo Güell.

Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
babo
Mon Nov 16 2009, 08:31pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
-----> Pallati Ipeshkvnor (1889-1893, Astorga)

Nje zjarr kishte shkaterruar pallatin e vjeter dhe nuk kishin mundesi te merrnin nje arkitekt nga kisha. atehere ipeshkvi Grau vendosi t'i kerkoje ndihme mikut te tij Gaudi'. Fotoja me lart eshte rezultati.


-----> Casa Botines (1892, León)

U ndertua per t'i sherbyer si ambjent pune e zyrash midis tregtareve te rrobave ne Leon dhe industrialisteve katalan.


-----> Cantine Güell (1895-1901, Garraf)

Edhe kjo veper e financuar dhe mbeshtetur nga Eusebi Güell, sot sherben si restorant.


-----> Casa Calvet (1898-1900, Barcelone)

e realizuar dhe me bashkepunimin e Francesc Berenguer, Joan Rubió e Juli Batllevell.
E projektuar per shitje ne katin e pare dhe per rroba ne katet siper-----> Bellesguard (1900, Barcelone)

Lindi ne te njejtin vend ku gjendej nje keshtjelle antike e ndertuar nga mbreti i fundit i dinastise katalane, Martino I di Aragona, qe e kishte perdor si rezidence verore ne vitin 1410

[ Edited Mon Nov 16 2009, 08:36pm ]

Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
babo
Mon Nov 16 2009, 08:55pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
-----> Parco Güell (1900-1914, Barcelone)

eshte ne listen e pasurive te UNESCO. Eshte nje momument publik i hapur gjithe vitin, simbol i qytetit, ka nje pamje mahnitese te krejt Barcelones, vizitohet nga turiste pafund.-----> Rikonstruksion i Cattedrale di Santa Maria di Palma di Maiorca (1904-1914, Palma di Maiorca)

Eshte ndertesa kryesore fetare ne Palma de Majorka.
120 metra gjatesi, 70 gjeresi dhe mbi 44 lartesi, me nje siperfaqe prej 6.600 m2.-----> Casa Batlló (1904-1907, Barcelone)

ndodhet ne adresen 43 del Passeig de Gràcia.
Edhe kjo pasuri e UNESCO-----> Casa Milà (ndryshe La Pedrera) (1906-1912, Barcelone)

ne adresen 92 del celebre Passeig de Gràcia, per nder te Roser Segimon y Pere Milà me rastin e marteses. Aktuakisht eshte ne pronesi te Caixa Catalunya, dhe qe nga 1984 pasuri e Unesco.
Ka 6 kate, secili ka nga 8 apartamente dhe gjithashtu ka 2 oborre te brendshem.
-----> Cripta della Colonia Güell (1898-1915, Santa Coloma de Cervelló)

eshte nji nga veprat e paperfundume te Gaudi'.
Ne vitin 1936 u shkaterrua nga zjarri nje pjese e saj, dhe pjesa tjeter u perdor si magazine, pastaj ne 1939 u rikonstruktua. Ne 1955 u kthye ne kishe me miratimin e Gregorio Modrego Ipeshkv i Barcelones.
-----> Sagrada Familia (1883-1926, Barcelone), Kryevepra

Emri i plote ne gjuhen katalane Temple Expiatori de la Sagrada Família.
Nuk eshte as monument i kishes as i shtetit, akoma sot financohet thjesht nga dhurime dhe leket e perfituara nga vizitat e turisteve. Rikonstruksioni mendohet te mbaroje ne vitin 2026 (kane filluar ne vitin 1882).Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
babo
Mon Nov 16 2009, 08:57pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
Kohet e fundit ka filluar levizja per Lumturimin e tij.
Eshte Ipeshkvi i Barcelones Ricardo María Carles Gordó, qe mbeshtet brenda Selise se Shenjte levizjen per Lumturimin e tij.
Ai e quan Gudi' nje Laik mistik.

[ Edited Mon Nov 16 2009, 09:24pm ]

Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
babo
Mon Nov 16 2009, 09:27pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
Color in certain places has the great value of making the outlines and structural planes seem more energetic.
Antoni Gaudi

Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
babo
Tue Nov 17 2009, 09:02pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
La Sagrada Familia

Konsiderohet nje nga simbolet e Barcelones, ajo se ciles Gaudi' i kushtoi pjesen e fundit te jetes se tij, dhe ne te cilen ka dashur te shprehe gjithe artin e tij.
Ne fakt, ne hapjen e kantierit per ndertimin e saj (1883) Gaudì vendosi aty studion e vet dhe u sistemua.
Pas vdekjes se arkitektit katalan (1926) punimet vazhduan, por u nderprene me pas per shkak te luftes civile ne Spanje.
Ndertimi rifilloi ne vitin 1952, por tashme nen drejtimin e nje arkitekti tjeter, qe ndryshoi projektin origjinal, qe kishte humbur si pasoje e nje bombardimi gjate luftes civile.

Gaudì kishte parashikuar realizimin e 3 fasadave, te dedikuara respektivisht lindjes, kryqezimit dhe rikthimit te Jezusit, 7 korridore dhe 18 kulla qe duhej te perfaqesonin Krishtin, 12 apostujt , 4 evangjelistet dhe Virgjereshen Maria.
Sot Sagrada Familia formohet nga 2 fasada (Lindja dhe Kryqezimi), nga anet, dhe pjeserisht nga pjese te brendshme.
E vetmja fasade e perfunduar nga Gaudi' eshte ajo e Lindjes e dekoruar nga grupe skulpturore qe perfaqesojne lindjen e Jezusit, dhe nga elemente natyrore.
Gaudì ne fakt riprodhon bime, lule, re dhe dhe shkembinj akullit ne gur.
Fasada e Kryqezimit, e inauguruar ne vitin 2000, eshte realizuar nga arkitekti Subirachs, qe ka ditur te sintetizoje idete e Gaudi me te tijat, duke adaptuar nje stil me modern dhe me pak te fuqishem.
Ndertimi ecen me ritme shume te ngadalta per shkak te kostove te larta, per shkak se realizohet vetem fale dhurimeve.
Per kete motiv duhet te pritet te pakten gjysem shekulli per te pare Sagrada Familia te kompletuar.
Sot kantieri terheq shume turiste , fale kullave te larta, nga te cilat ke nje pamje fantastike te Barcelones, dhe fale muzeut ndertuar prane kantierit, ku i tregohen vizitoreve fazat e ndryshme te ndertimit.

Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
babo
Tue Nov 17 2009, 09:21pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
babo
Tue Nov 17 2009, 09:22pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
SuperGirl
Fri Apr 15 2011, 09:38am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Mezi po pres me shku me i pa tan kto mrekulli.
Nje njeri i tille nuk mundet me mbet ne harrese, veprat e tij jane madheshtore :XBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Fri Apr 15 2011, 09:39am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
babo ka shkruar:

-----> Parco Güell (1900-1914, Barcelone)

eshte ne listen e pasurive te UNESCO. Eshte nje momument publik i hapur gjithe vitin, simbol i qytetit, ka nje pamje mahnitese te krejt Barcelones, vizitohet nga turiste pafund.


M'duket se te ky parku mundesh me hi vetem me guide :-?
Ia fus flaken atij vend ba mas me m'lan me hi


[ Edited Fri Apr 15 2011, 09:40am ]Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
babo
Fri Apr 15 2011, 09:41am


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
SuperGirl ka shkruar:

Mezi po pres me shku me i pa tan kto mrekulli.
Nje njeri i tille nuk mundet me mbet ne harrese, veprat e tij jane madheshtore :X


Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
SuperGirl
Fri Apr 15 2011, 09:42am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
babo ka shkruar:

SuperGirl ka shkruar:

Mezi po pres me shku me i pa tan kto mrekulli.
Nje njeri i tille nuk mundet me mbet ne harrese, veprat e tij jane madheshtore :X

[-X
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
babo
Fri Apr 15 2011, 09:45am


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
SuperGirl ka shkruar:

babo ka shkruar:

-----> Parco Güell (1900-1914, Barcelone)

eshte ne listen e pasurive te UNESCO. Eshte nje momument publik i hapur gjithe vitin, simbol i qytetit, ka nje pamje mahnitese te krejt Barcelones, vizitohet nga turiste pafund.M'duket se te ky parku mundesh me hi vetem me guide :-?
Ia fus flaken atij vend ba mas me m'lan me hi

jo jo, pa problem. hyhet vetem

Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
babo
Fri Apr 15 2011, 09:46am


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
SuperGirl ka shkruar:

babo ka shkruar:

SuperGirl ka shkruar:

Mezi po pres me shku me i pa tan kto mrekulli.
Nje njeri i tille nuk mundet me mbet ne harrese, veprat e tij jane madheshtore :X

[-X

%-(

Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
SuperGirl
Fri Apr 15 2011, 09:47am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
babo ka shkruar:

SuperGirl ka shkruar:

babo ka shkruar:

-----> Parco Güell (1900-1914, Barcelone)

eshte ne listen e pasurive te UNESCO. Eshte nje momument publik i hapur gjithe vitin, simbol i qytetit, ka nje pamje mahnitese te krejt Barcelones, vizitohet nga turiste pafund.M'duket se te ky parku mundesh me hi vetem me guide :-?
Ia fus flaken atij vend ba mas me m'lan me hi

jo jo, pa problem. hyhet vetemKtu te guida m'thote 'consentio solo con visite guidate' pernjat thash.

Shyqyr

[ Edited Fri Apr 15 2011, 09:47am ]Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Fri Apr 15 2011, 09:48am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
babo ka shkruar:

SuperGirl ka shkruar:

babo ka shkruar:

SuperGirl ka shkruar:

Mezi po pres me shku me i pa tan kto mrekulli.
Nje njeri i tille nuk mundet me mbet ne harrese, veprat e tij jane madheshtore :X

[-X

%-(
:-jBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
babo
Fri Apr 15 2011, 09:50am


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
SuperGirl ka shkruar:

babo ka shkruar:

SuperGirl ka shkruar:

babo ka shkruar:

-----> Parco Güell (1900-1914, Barcelone)

eshte ne listen e pasurive te UNESCO. Eshte nje momument publik i hapur gjithe vitin, simbol i qytetit, ka nje pamje mahnitese te krejt Barcelones, vizitohet nga turiste pafund.M'duket se te ky parku mundesh me hi vetem me guide :-?
Ia fus flaken atij vend ba mas me m'lan me hi

jo jo, pa problem. hyhet vetemKtu te guida m'thote 'consentio solo con visite guidate' pernjat thash.

Shyqyr
vetem te pjesa e nderteses.
kurse si park e shetit per qejf

Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
SuperGirl
Fri Apr 15 2011, 09:51am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Ah ok. hajt se ndertesen e shofim prej jashteBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
::bud::
Fri Apr 15 2011, 11:41amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Mi casa ja vlen me e visitu. Para 3 vjetve kena shku me pune po un meta pa shku
Back to top
babo
Wed Apr 27 2011, 12:44pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
::bud:: ka shkruar:

Mi casa ja vlen me e visitu. Para 3 vjetve kena shku me pune po un meta pa shkume shku

Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
SuperGirl
Wed Apr 27 2011, 12:50pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
babo ka shkruar:

::bud:: ka shkruar:

Mi casa ja vlen me e visitu. Para 3 vjetve kena shku me pune po un meta pa shkume shku
sesban!!! budi iher qe i merr vesht taman...ishte hata!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2202 sec, 0.0319 of that for queries. DB queries: 60. Memory Usage: 3,090kB