Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Psikologji dhe Sociologji
 
<< Previous thread | Next thread >>
Rolet e nënës dhe babait!
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Engel
Thu Nov 19 2009, 11:24am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Në një ambient familjar, detyrat e prindërve janë të ndara. Nëna njihet për cilësitë dhe rolet e saj kundrejt fëmijëve dhe bashkëshortit. Ajo është e ndjeshme, e dhimbsur dhe e mëshirshme, kurse babai, me tipare më disiplinore duhet të jetë më i kujdesshëm, më i qëndrueshëm, më i fortë dhe që “përhap” ndjenjën e sigurisë në familje.

Nëna dhe babai duhet të kenë kujdes që rolet e tyre ti “luajnë” ashtu siç duhet. Nëse ata ngatërrojnë detyrat që kanë me njëri tjetrin, ambienti familjar do të përballet me një situatë jo natyrale, por disi të stisur, jo të vërtetë dhe fallso.

Në këtë pikë, nuk duhet të keqkuptohemi. Kjo nuk do të thotë që babai të mos jetë i dhimbsur kundrejt fëmijëve apo nëna të mos jetë e përmbajtur dhe e fortë. Por dashuri dhe dhimbsuri e zemrës së nënës është një tipar më i plotë për të, ashtu siç është edhe natyra e qëndrueshmërisë së babait

Si mendoni ju mbi keto rrole?????

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2072 sec, 0.1161 of that for queries. DB queries: 33. Memory Usage: 2,468kB