Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Besimet e ndryshme
 
<< Previous thread | Next thread >>
Mirese te vine nata e Shenkollit
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
::bud::
Sat Dec 05 2009, 07:01pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533

Shën Nikolla (Shen'Kolli)

Shën Nikolla (greq. Άγιος Νικόλαος , Agios Nikolaos, "fitorja e popullit"; Shqipëri Shën Kolli) njihet edhe me emrin Shën Nikolla i Mirës, në kishën katolike edhe Shën Kolli i Barit, në atë ortodokse Nikolla Mrekullibërësi që jetoi në shekullin e 4-t në Lician bizantine (sot me emrin Demre, Antalja, Turqi), kishte famë për dhuratë dhënien sekrete. Në botë njihet më tepër si Santa Claus ose Santa Klaus ndërsa në Shqipëri njihet edhe si Plaku i Vitit të Ri apo Baba dimri.
Mendohet të ketë vdekur me 6 Dhjetor të vitit 326 ose 345 ose 351. Shën Nikolla nderohet nga të krishterët si shenjt mbrojtës i detarëve, peshkatarëve, vozabërësve, tregtarëve, fëmijeve, djemve e vajzave, studentëve, farmacistëve, parfumeristëve.Sonte eshte vigjilja e Shen Kollit. Nje feste shume e perhapur ne boten kristiane. Te gjitha familjet shkodrane katolike e festojne kete nate pamvaresisht ne se ne familje eshte apo jo nje Nikolle ose Nikoline. Tavolina mbushet si ne nje dite feste theret nje pule ose nje gjel dhe karakteristike eshte pogaçja; buke pa maja birre. Para buke mbas lutjes recitohen ne forme vjershe mrekullite e shenjtit, bekohet pogaçja me uje te bekuar dhe pastaj fillon darka. Shen Kolli ka jetuar ne shekullin e III-IV, atij i atribuohen shume mrekullira dhe eshte mbrojtesi i udhetareve, marinareve, i te burgosurve, i te shtypurve etj....
Me kalimin e kohes ne besimin popullor Shen Kolli behet dhe Babbo Natale, si i themi ne Plaku i Vitit te Ri; ai qe me sliten e tij shperndan dhuratat e Krishtlindjes femijeve. Ne anglisht Shen Kolli quhet Santa Claus dhe amerikanet quajne keshtu Babbo Natalen.
Kjo eshte festa e pare e festave kristjane te fundit te vitit. Me 13 eshte Shen Luçia, me 25 krishtlindja, me 26 Shen Stefani, me 31 nata e vitit te ri ose nata e Shen Silvestrit dhe e fundit me 6 janar ujet e bekuar ose Epifania dhe ne Itali thone:
Epifania tutte le feste li porta via. Epifania gjithe festat i merr me vete me qe mbarojne.

Urimet e mija te gjitheve qe kane kete emer dhe te gjitheve qe festojne kete shenjt te madh.

[ Edited Tue Dec 06 2011, 12:41pm ]
Back to top
Gurabi
Sat Dec 05 2009, 07:06pm

Registered Member #1920
Joined: Thu May 29 2008, 09:10pm

Posts: 6466
Urimeee kete naten edhe kete sezon festash harmoni e dashuria mbizoterofte ne familjet tuaja


Give the girl the right shoes and she can conquer the world .!!!!!! .......
Back to top
TOTO-R
Sat Dec 05 2009, 07:33pm

Registered Member #2326
Joined: Fri Sep 19 2008, 05:11pm

Posts: 1780
::bud:: ka shkruar:Sonte eshte vigjilja e Shen Kollit. Nje feste shume e perhapur ne boten kristiane. Te gjitha familjet shkodrane katolike e festojne kete nate pamvaresisht ne se ne familje eshte apo jo nje Nikolle ose Nikoline. Tavolina mbushet si ne nje dite feste theret nje pule ose nje gjel dhe karakteristike eshte pogaçja; buke pa maja birre. Para buke mbas lutjes recitohen ne forme vjershe mrekullite e shenjtit, bekohet pogaçja me uje te bekuar dhe pastaj fillon darka. Shen Kolli ka jetuar ne shekullin e III-IV, atij i atribuohen shume mrekullira dhe eshte mbrojtesi i udhetareve, marinareve, i te burgosurve, i te shtypurve etj....
Me kalimin e kohes ne besimin popullor Shen Kolli behet dhe Babbo Natale, si i themi ne Plaku i Vitit te Ri; ai qe me sliten e tij shperndan dhuratat e Krishtlindjes femijeve. Ne anglisht Shen Kolli quhet Santa Claus dhe amerikanet quajne keshtu Babbo Natalen.
Kjo eshte festa e pare e festave kristjane te fundit te vitit. Me 13 eshte Shen Luçia, me 25 krishtlindja, me 26 Shen Stefani, me 31 nata e vitit te ri ose nata e Shen Silvestrit dhe e fundit me 6 janar ujet e bekuar ose Epifania dhe ne Itali thone:
Epifania tutte le feste li porta via. Epifania gjithe festat i merr me vete me qe mbarojne.

Urimet e mija te gjitheve qe kane kete emer dhe te gjitheve qe festojne kete shenjt te madh.


BUD ne rradh te par te uroj ty me gjith cka ke perzemr ishalla lumturi paq e bekim ne familjen tane qe je kujtu me hap kyt teme sonte ne kyt nat te madhe . ju uroj edhe gjithave fmiljeve qe e festojn kyt fest bekim ne familjet e tyre uroj edhe atyne qe sot kan kyt emer kaq shejt e gzoshi emrin edhe 100 vitet tjera ishalla te lumtera me gjith cka keni perzemer ,,,, KJOFT LAVDERU JEZUKRISHTI
  Mia moglie ha perso la carta di credito. Non ho fatto denuncia perché ho scoperto che il ladro spende di meno.

  Back to top
  lissandro
  Sat Dec 05 2009, 07:59pm
  The pursuit of Happyness

  Registered Member #1963
  Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

  Posts: 4764
  Gezuar gjithve festen e Shenkollit. Ju ndihmofte e u degjoshin tana lutjet tuja te perzemrta.

  Mos harroni me ndez qirin sonte e? Lutuni edhe per ne te tjeret meqe edhe un do lutem per ju tane.

  Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
  Back to top
  - Stella -
  Sat Dec 05 2009, 08:13pm

  Registered Member #3337
  Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

  Posts: 5501
  Gzuar festen e Shenkollit per tan ata qe e festojn.Ju prift mare kudo e ishalla sot i vjet edhe ma mir.Kaloshi mir kyt fest me njerzit qe keni ma perzemer.Gzuar edhe njiher.


  [ Edited Sat Dec 05 2009, 08:13pm ]

  Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
  Back to top
  TOTO-R
  Sat Dec 05 2009, 08:17pm

  Registered Member #2326
  Joined: Fri Sep 19 2008, 05:11pm

  Posts: 1780
  lissandro ka shkruar:

  Gezuar gjithve festen e Shenkollit. Ju ndihmofte e u degjoshin tana lutjet tuja te perzemrta.

  Mos harroni me ndez qirin sonte e? Lutuni edhe per ne te tjeret meqe edhe un do lutem per ju tane.


  gzuar e pershum vitet edhe ty Zotni lumturie bekim ne familjet tane ishalla gjithmon
   Mia moglie ha perso la carta di credito. Non ho fatto denuncia perché ho scoperto che il ladro spende di meno.

   Back to top
   TOTO-R
   Sat Dec 05 2009, 08:19pm

   Registered Member #2326
   Joined: Fri Sep 19 2008, 05:11pm

   Posts: 1780
   Gurabia ka shkruar:

   Urimeee kete naten edhe kete sezon festash harmoni e dashuria mbizoterofte ne familjet tuaja   moter flm maj naqe ishalla i ke me jet artistat e vegjell edhe ty lumturi ne familje gjithmon
    Mia moglie ha perso la carta di credito. Non ho fatto denuncia perché ho scoperto che il ladro spende di meno.

    Back to top
    TOTO-R
    Sat Dec 05 2009, 08:20pm

    Registered Member #2326
    Joined: Fri Sep 19 2008, 05:11pm

    Posts: 1780
    **STELLINA** ka shkruar:

    Gzuar festen e Shenkollit per tan ata qe e festojn.Ju prift mare kudo e ishalla sot i vjet edhe ma mir.Kaloshi mir kyt fest me njerzit qe keni ma perzemer.Gzuar edhe njiher.    flm edhe ty ishalla te preht mar e mir e kalon mir kyt nat te madhe gzime ne familje naqe
     Mia moglie ha perso la carta di credito. Non ho fatto denuncia perché ho scoperto che il ladro spende di meno.

     Back to top
     TOTO-R
     Sat Dec 05 2009, 08:21pm

     Registered Member #2326
     Joined: Fri Sep 19 2008, 05:11pm

     Posts: 1780
     TOTO-R ka shkruar:

     **STELLINA** ka shkruar:

     Gzuar festen e Shenkollit per tan ata qe e festojn.Ju prift mare kudo e ishalla sot i vjet edhe ma mir.Kaloshi mir kyt fest me njerzit qe keni ma perzemer.Gzuar edhe njiher.     flm edhe ty ishalla te prieht mar e mir e kalon mir kyt nat te madhe gzime ne familje naqe      Mia moglie ha perso la carta di credito. Non ho fatto denuncia perché ho scoperto che il ladro spende di meno.

      Back to top
      - Stella -
      Sat Dec 05 2009, 08:28pm

      Registered Member #3337
      Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

      Posts: 5501
      TOTO-R ka shkruar:

      TOTO-R ka shkruar:

      **STELLINA** ka shkruar:

      Gzuar festen e Shenkollit per tan ata qe e festojn.Ju prift mare kudo e ishalla sot i vjet edhe ma mir.Kaloshi mir kyt fest me njerzit qe keni ma perzemer.Gzuar edhe njiher.      flm edhe ty ishalla te prieht mar e mir e kalon mir kyt nat te madhe gzime ne familje naqe

      Shum flm toto-r,edhe ti ishalla ban sa ma shum qef kyt nat tmadhe..kalosh sa ma mir..

      Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
      Back to top
      Holly
      Sat Dec 05 2009, 08:45pm
      E forte

      Registered Member #552
      Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

      Posts: 9819
      Gezuar e pershumvjet festen e Shen Kollit .
      Gezime e lumturi ne familjen e gjithesecilit. Zoti qofte prane nesh e na ndimofte ne momente e veshira qe jeta na ofron.
      GEZUAR E PERSHUMVJET MIQ


      * Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
      Back to top
      TOTO-R
      Sat Dec 05 2009, 08:54pm

      Registered Member #2326
      Joined: Fri Sep 19 2008, 05:11pm

      Posts: 1780
      Holly flm e gjithashtu edhe ty te nimoft me gjith cka ke perzemer e bekim ne familjen tande naqe
       Mia moglie ha perso la carta di credito. Non ho fatto denuncia perché ho scoperto che il ladro spende di meno.

       Back to top
       shkodra
       Sat Dec 05 2009, 09:13pm

       Registered Member #237
       Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

       Posts: 13849
       pershumvjet te gjithve ate qe e festojne...desha me shtu dicka bud njeri there ate qe ka mudnesi po si tradite asht qingj me there e me fute ferlig....une per vedi mqs jam i krishter kam vendos me there there nej derr te madhe e me ftu te gjith forumin edhe ata qe nuke festojen....pershumvjet te gjithve...

       no comment......
       Back to top
       shkodra
       Sat Dec 05 2009, 09:15pm

       Registered Member #237
       Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

       Posts: 13849
       me fal edhe dicka tjeter bud babi natle nuk eshte palku i viti te ri..po babo natale dmth plaku i krishlindjeve....edhe dhurata behen per krishlindje o per vit te ri....po regjimi nuk ka lan me festu festa e te ka ba me zori me festu vitin e ri e per kete kan mbet pak mbrapa edhe krishterimi ne hsqiperi...

       no comment......
       Back to top
       West****
       Sat Dec 05 2009, 09:21pm

       Registered Member #2098
       Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

       Posts: 1827
       Gezuar Festen e Shenkollit per tan ato qe e festojne, zoti ju shtofte bereqetin e gezime paqi ne shpijat e familjet tuja. E gezofte diten e emrit nqs kena ndonji ne forum qe ka lidhej me kyt nate.
       Back to top
       - Stella -
       Sat Dec 05 2009, 09:35pm

       Registered Member #3337
       Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

       Posts: 5501
       shkodra ka shkruar:

       pershumvjet te gjithve ate qe e festojne...desha me shtu dicka bud njeri there ate qe ka mudnesi po si tradite asht qingj me there e me fute ferlig....une per vedi mqs jam i krishter kam vendos me there there nej derr te madhe e me ftu te gjith forumin edhe ata qe nuke festojen....pershumvjet te gjithve...


       Pershumvjet edhe ty shkodra,gzuar e ishalla sot i vjet edhe ma me zemer tmir per tan qe e festojn,ner ta edhe un.Kalosh mir e edhe iher gzuar.Mas pi shum ee hahaha .

       Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
       Back to top
       guest
       Sat Dec 05 2009, 11:43pm
       Registered Member #1283
       Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

       Posts: 4466
       gezuar e peshumvjet te gjithve qe e festojn.
       Back to top
       :::ShkoderZemer
       Sun Dec 06 2009, 06:13am


       Registered Member #1
       Joined: Mon May 22 2006, 08:16pm

       Posts: 1803
       Gezuar te gjitheve festen e Shen Kollit. Ia kalofshi sa ma mire prane te dashurve dhe te afermve.

       http://www.shkodraonline.com/galeria
       Back to top
       Artani
       Sun Dec 06 2009, 07:29am

       Registered Member #3191
       Joined: Wed Jul 29 2009, 11:30pm

       Posts: 262
       Jo pa qellim e kam vu nji foto shum te bukur dhe domethanse tek tema ,Ne kujtim te frenit.
       Kjo fest nuk ishte vetem me te dhan urime e dhurata,por edhe me marr kritika per gabimet qi ke ba gjat vitit.
       te fotoja shifet Shenkolli, nji engjell dhe nji qe veshet me tesha te errta, qe ban kritikat,dhe me nji tub thuprash ne dor ban sikur i bjen atyne qi kan ba gabime.
       (sidomos neper shkolla)
       Do ti lutem bud me na shkru pak ma shum ,ose naj tjetrit qe din ,mrena munsive.flm (gjithmon lindin pytjet ner ksi festash si e festoni ju shiptart,pranaj po pys)
       Back to top
       Roxho
       Sun Dec 06 2009, 01:18pm

       Registered Member #96
       Joined: Sun Oct 22 2006, 11:25am

       Posts: 50
       urime festen atyne qe e kane feste dhe sidomos atyne qe e festojne dhe kane emnin ne ket date
       Back to top
       SuperGirl
       Mon Dec 07 2009, 02:14pm
       Miss.Felicity!


       Registered Member #514
       Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

       Posts: 36201
       Gezuar tanve qe e festojne

       Kam nje pytje, shen kolli a perputhet me immacolata qe festohet ne itali, por qe asht neser, me date 8. sepse spo me dalin llogarinat

       [ Edited Thu Dec 13 2012, 08:22am ]       Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
       Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

       Back to top
       ::bud::
       Tue Dec 08 2009, 10:13am       Registered Member #1092
       Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

       Posts: 10533
       SuperGirl ka shkruar:


       Gezuar tanve qe e festojne

       Kam nje pytje, shen kolli a perputhet me immacolata qe festohet ne itali, por qe asht neser, me date 8. sepse spo me dalin llogarinat       Nuk ka te bajne me Immacolata Concezione, SuperG. Shen Kolli apo Shenkolli siq e qujm na, ka lidhje me San Nicola di Bari. Nuk festohet shum ne itali, po doemos ne Bari qe me duket e kan edhe si patron.

       Katoliket shkodran edhe te disa vendeve ne shqipni kan devocjon te veqant per kyt shejt dhe kjo asht arsyeja qe ndoshta nuk ndihet shum neper bote kjo feste.
       [ Edited Thu Dec 13 2012, 08:22am ]
       Back to top
       Engel
       Tue Dec 08 2009, 11:01am

       Registered Member #2627
       Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

       Posts: 2846
       Kanga e Shën Kollit


       Sa punë të mëdhaja e mrekulli
       Qi ka bâ Shejti Shën Nkollë,
       Difton qiella me lumni
       E gjithë bota s’pranë tue folë.
       Lundërtari tue vozitë
       e skamnori që lypë bukë,
       kangë e lavde s’rrinë pa qitë;
       Si shtegtari që ban rrugë.
       Si i pasë, si ai që s’ka,
       N’pasët ndoj smundje a çdo idhnim,
       Fill te i lumi pa ia dá
       N’ ujë t’ Shën Nëkollit gjenë shërim.
       Qysh se leu n’ kët botë ky fmí,
       Kje si hylli që shkelxen,
       Kje si drita tanë mirsí
       Gjindja u mbushen me gazmend.
       Ai kje i pastër si bilur,
       I dha trupit të madh shtërngim
       E n’e prende e n’e merkurr
       gji nuk merr, ban agjinim.
       Tue u rritë me shumë urtí,
       Shpejt e ngjiten prindja në shkollë;
       E nji të madhe mrekullí
       Hin e ban Shejti Shën Nëkollë.
       Kur prej shkollës po kthente n’ shpí
       Hasë nji grue që ish’ tue dekë
       E ky djalë plot me dashtëní
       tue i bâ kryq prej dekës e hjekë.
       Adeodati, djalë dishiri,
       Kje grabitë e çue në mergim
       E i Shën Nëkolli prej Misiri
       Për ajrí e çon në lirim.
       Tri kuleta janë dërgue
       Ndër tri vajza mbetun shkret,
       Prej dritorjet shkon me i çue,
       E ato me nderë i qet.
       Tre fmí të mbytun prej mizorit,
       Shtî n’ nji sheke copë e grimë,
       I ktheu në jetë pa kurrfarë zorit
       I Shën Nëkolli me ‘i bekim.
       Fushë e male, tokë e dét,
       Uj e zjarm e diell e hanë,
       Sa fuqí mbi dekë e jetë
       Ka Shën Nëkolli, diftue e kanë.
       Dridhet ferri prej idhnimit,
       Kur Shën Nëkolli n’ ball flakron,
       Hikë shejtani pre tmerimit
       Kur i k’shteni ndihmë kërkon.
       Por nji të madhe porosí
       O i Shën Nëkollë, nji të madhe nderë
       Na fal t’ gjithve si dhantí
       Ndore tande t’ jemë përherë.
       E n’at ditë që të jetë shenjue
       Prej kso jete na me u hjekë,
       Ndore tande kjoshim lshue
       Ku gjithmonë na kjeme pshtetë.
       O i Shën Nëkollë plot me dashtní,
       Shpirtënt tonë ti na i kujtò,
       Prap po të bâjmë ket porosi:
       ti n’at’ jetë të gjith na pshtò!

       Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


       Back to top
       ::bud::
       Tue Dec 08 2009, 11:04am       Registered Member #1092
       Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

       Posts: 10533
       flm engjell qe na e solle, e kam kerku dhe nuk e kam gjete.
       Back to top
       LUPEN
       Wed Dec 09 2009, 12:54am

       Registered Member #2813
       Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

       Posts: 10264
       Engel shume e bukur kanga qe ke pru.

       ::bud:: per cdo Shën Koll hap nga nje tem per Shën Kollin kurse tjerve ja myll temat ;-) trokit ketu


       Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
       Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

       Back to top
       Go to page  1 2  

       Jump:     Back to top

       Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
       Powered by e107 Forum System
       Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
       Custom Search
       Mire se Vini
       Emri i Identifikimit:

       Fjalkalimi:
       Me Kujto

       [ ]
       [ ]
       Muzik Shkodrane - Sagllam


        
       Chat Box
       You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

       Shkodra ne Youtube
       Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
       Theme created by Free-Source.net
       Render time: 0.3383 sec, 0.0795 of that for queries. DB queries: 71. Memory Usage: 3,194kB