Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Besimet e ndryshme
 
<< Previous thread | Next thread >>
Mirese te vine nata e Shenkollit
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
S~erenity
Wed Dec 09 2009, 01:02am
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
Engel ka shkruar:

Kanga e Shën Kollit


Sa punë të mëdhaja e mrekulli
Qi ka bâ Shejti Shën Nkollë,
Difton qiella me lumni
E gjithë bota s’pranë tue folë.
Lundërtari tue vozitë
e skamnori që lypë bukë,
kangë e lavde s’rrinë pa qitë;
Si shtegtari që ban rrugë.
Si i pasë, si ai që s’ka,
N’pasët ndoj smundje a çdo idhnim,
Fill te i lumi pa ia dá
N’ ujë t’ Shën Nëkollit gjenë shërim.
Qysh se leu n’ kët botë ky fmí,
Kje si hylli që shkelxen,
Kje si drita tanë mirsí
Gjindja u mbushen me gazmend.
Ai kje i pastër si bilur,
I dha trupit të madh shtërngim
E n’e prende e n’e merkurr
gji nuk merr, ban agjinim.
Tue u rritë me shumë urtí,
Shpejt e ngjiten prindja në shkollë;
E nji të madhe mrekullí
Hin e ban Shejti Shën Nëkollë.
Kur prej shkollës po kthente n’ shpí
Hasë nji grue që ish’ tue dekë
E ky djalë plot me dashtëní
tue i bâ kryq prej dekës e hjekë.
Adeodati, djalë dishiri,
Kje grabitë e çue në mergim
E i Shën Nëkolli prej Misiri
Për ajrí e çon në lirim.
Tri kuleta janë dërgue
Ndër tri vajza mbetun shkret,
Prej dritorjet shkon me i çue,
E ato me nderë i qet.
Tre fmí të mbytun prej mizorit,
Shtî n’ nji sheke copë e grimë,
I ktheu në jetë pa kurrfarë zorit
I Shën Nëkolli me ‘i bekim.
Fushë e male, tokë e dét,
Uj e zjarm e diell e hanë,
Sa fuqí mbi dekë e jetë
Ka Shën Nëkolli, diftue e kanë.
Dridhet ferri prej idhnimit,
Kur Shën Nëkolli n’ ball flakron,
Hikë shejtani pre tmerimit
Kur i k’shteni ndihmë kërkon.
Por nji të madhe porosí
O i Shën Nëkollë, nji të madhe nderë
Na fal t’ gjithve si dhantí
Ndore tande t’ jemë përherë.
E n’at ditë që të jetë shenjue
Prej kso jete na me u hjekë,
Ndore tande kjoshim lshue
Ku gjithmonë na kjeme pshtetë.
O i Shën Nëkollë plot me dashtní,
Shpirtënt tonë ti na i kujtò,
Prap po të bâjmë ket porosi:
ti n’at’ jetë të gjith na pshtò!


oh sa e bukur Engjell flm qe e solle me nda me ne
Back to top
SuperGirl
Wed Dec 09 2009, 04:41pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
::bud:: ka shkruar:

SuperGirl ka shkruar:


Gezuar tanve qe e festojne, dhe ne vecanti a-cat e butterfly

Kam nje pytje, shen kolli a perputhet me immacolata qe festohet ne itali, por qe asht neser, me date 8. sepse spo me dalin llogarinatNuk ka te bajne me Immacolata Concezione, SuperG. Shen Kolli apo Shenkolli siq e qujm na, ka lidhje me San Nicola di Bari. Nuk festohet shum ne itali, po doemos ne Bari qe me duket e kan edhe si patron.

Katoliket shkodran edhe te disa vendeve ne shqipni kan devocjon te veqant per kyt shejt dhe kjo asht arsyeja qe ndoshta nuk ndihet shum neper bote kjo feste.


thanks bud per infon. ne fakt nuk po e kuptosha se immacolata asht me 8, e shenkolli me 6.

gjithsesi gezuar, edhe immacolaten
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
::bud::
Wed Dec 09 2009, 05:30pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
LUPEN ka shkruar:

Engel shume e bukur kanga qe ke pru.

::bud:: per cdo Shën Koll hap nga nje tem per Shën Kollin kurse tjerve ja myll temat ;-) trokit ketuKe te drejte LUPEN, gabimi jem. Nuk ma ka marr mendja se ka pas nje teme te hapun ma perpara se perndryshe nuk e kisha hape.

Flm qe m'diftove
Back to top
S~erenity
Thu Dec 10 2009, 08:32pm
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
SuperGirl ka shkruar:

Gezuar tanve qe e festojne

Kam nje pytje, shen kolli a perputhet me immacolata qe festohet ne itali, por qe asht neser, me date 8. sepse spo me dalin llogarinat


thnx Supergirl per urimet Tu prifte mbare ne cdo aspekt te jetes

[ Edited Thu Dec 13 2012, 08:23am ]
Back to top
sunríse
Sun Dec 05 2010, 12:40pm

Registered Member #2659
Joined: Wed Feb 18 2009, 12:09pm

Posts: 11479
Ju uroj nga zemra te gjith besimtarve te Krishtere Gezuar e Pershumvjet Naten e Shen Kollit.


Think happy thoughts!

Back to top
☼sunshine
Sun Dec 05 2010, 01:05pm
(¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

Registered Member #2555
Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

Posts: 11539
Gezuar festen shendet e lumturi ne jeten e gjithsecilit

* * *
O nate e qete...
qe xhiron bosh...
kur degjon frymemarrjen time..
mos mendo..
te luash muziken tende
te vetmis...
une veshtroj qiellin..
duke prit mengjesin..
te vallzoj...me diellin...Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sun Dec 05 2010, 02:17pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Falemners Sunshine,
Gezuar festen e ShenKollit!
Mbaresi, harmoni e dashuri ne gjirin e familjeve tuaja.
Nicola (vagja mamit) gezuar emnin :x :x

[ Edited Sun Dec 05 2010, 08:59pm ]

I care and I wish well!

Back to top
Holly
Sun Dec 05 2010, 02:21pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
Gezuar dhe pershum vjet tanve Naten e ShenKollit!
Ishalla kjo nate e madhe sjell gezim e shpres ne tana familjet shkodrane. Gezuar


* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
Special_One
Mon Dec 06 2010, 09:52am
I'm number one

Registered Member #3944
Joined: Tue Apr 13 2010, 06:09am

Posts: 1854
Gezuar diten e ShenKollit te gjith atyne qe e festojne,ne vecanti vajzes te a-cat qe feston dhe emrin shejt qe ka, Urime!

Prite punen pa u ba
se kur te bahet...
mos ban za!!!

Back to top
SuperGirl
Mon Dec 06 2010, 11:04am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
GezuarBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
TOTO-R
Mon Dec 06 2010, 11:56am

Registered Member #2326
Joined: Fri Sep 19 2008, 05:11pm

Posts: 1780
Gzuar e pershumvjet Shenkollin gzime e te mira paci gjith ne familjet tuja e te mar botes
  Mia moglie ha perso la carta di credito. Non ho fatto denuncia perché ho scoperto che il ladro spende di meno.

  Back to top
  SuperGirl
  Mon Dec 05 2011, 10:04am
  Miss.Felicity!


  Registered Member #514
  Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

  Posts: 36201
  Gezuar e pershumvjet tanve.

  ktu kishin nji tradite te cuditshme per naten e shenkollit, leshin cizmet jashte qe me i fut karamele e gjana te tilla. hahaha  Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
  Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

  Back to top
  ::bud::
  Mon Dec 05 2011, 11:32am  Registered Member #1092
  Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

  Posts: 10533
  Gezuar e pershumvjet naten e Shen'Kollit.

  a-cat gezuar edhe emnin e djalit. U baft 100 vjec.

  SG nuk asht gja e quditshme, kjo asht tradite e vendeve katolike, kjo tradite asht per femije, ne fakt karramelet e qokollatat i fusin vete prinderit dhe femite qohet me plot gezim me pa qa i ka pru Shenkolli.

  E njejta gja bahet edhe per Santa, Ky asht edhe kuptimi i cizmeve (apo qorapeve) qe vehen ne ozhak, gjoja santa kalon ne qdo shpi dhe ulet nga oxhaku dhe mush pemen me dhurata:)

  Pershumvjet gjithve qe e festoni kyt nate.

  Back to top
  SuperGirl
  Mon Dec 05 2011, 01:51pm
  Miss.Felicity!


  Registered Member #514
  Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

  Posts: 36201
  Per corapet e krishtlindjeve e kam dit, po per ket te shen kollit jo

  Msova dica t're

  Gezuar edhe iher  Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
  Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

  Back to top
  ⓐ-ⓒⓐⓣ
  Mon Dec 05 2011, 06:45pm


  Registered Member #670
  Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

  Posts: 24799
  Gezuar kete nate te madhe e Zoti ju ruajte e cdo te mire ne familjet tuaja. Gezuar Shenkollin

  ::bud:: ka shkruar:

  Gezuar e pershumvjet naten e Shen'Kollit.

  a-cat gezuar edhe emnin e djalit. U baft 100 vjec.

  SG nuk asht gja e quditshme, kjo asht tradite e vendeve katolike, kjo tradite asht per femije, ne fakt karramelet e qokollatat i fusin vete prinderit dhe femite qohet me plot gezim me pa qa i ka pru Shenkolli.

  E njejta gja bahet edhe per Santa, Ky asht edhe kuptimi i cizmeve (apo qorapeve) qe vehen ne ozhak, gjoja santa kalon ne qdo shpi dhe ulet nga oxhaku dhe mush pemen me dhurata:)

  Pershumvjet gjithve qe e festoni kyt nate.
  Falemners ::bud:: e kalofsh sa ma bukur edhe ti

  I care and I wish well!

  Back to top
  S~erenity
  Tue Dec 06 2011, 02:12am
  ~Joy of Life~

  Registered Member #2891
  Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

  Posts: 5994
  Gezuar dhe per shume vjet Shenkollin!
  Back to top
  sunríse
  Tue Dec 06 2011, 10:16am

  Registered Member #2659
  Joined: Wed Feb 18 2009, 12:09pm

  Posts: 11479
  Gezuar ket dite te shenjte te,Shen Kollit.Pacja harmonia gezimi dashnia qofshin gjithmone ne zemrat tuaja.Per te gjithe te semuret kjo dite e madhe dhe dora e Shen Kollit ju dhashte shendet te plote.Per te gjithe ata qe jane larg familjes dhe te afermve,u bashkofshin sa ma pare.GEZUAR!

  [ Edited Tue Dec 06 2011, 02:48pm ]


  Think happy thoughts!

  Back to top
  ⓐ-ⓒⓐⓣ
  Wed Dec 07 2011, 07:05am


  Registered Member #670
  Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

  Posts: 24799
  Summer ka shkruar:

  Gezuar ket dite te shenjte te,Shen Kollit.Pacja harmonia gezimi dashnia qofshin gjithmone ne zemrat tuaja.Per te gjithe te semuret kjo dite e madhe dhe dora e Shen Kollit ju dhashte shendet te plote.Per te gjithe ata qe jane larg familjes dhe te afermve,u bashkofshin sa ma pare.GEZUAR!


  Te rujte Zoti sis sa bukur e ke shprehe

  I care and I wish well!

  Back to top
  sunríse
  Wed Dec 07 2011, 10:16am

  Registered Member #2659
  Joined: Wed Feb 18 2009, 12:09pm

  Posts: 11479
  ⓐ-ⓒⓐⓣ ka shkruar:

  Summer ka shkruar:

  Gezuar ket dite te shenjte te,Shen Kollit.Pacja harmonia gezimi dashnia qofshin gjithmone ne zemrat tuaja.Per te gjithe te semuret kjo dite e madhe dhe dora e Shen Kollit ju dhashte shendet te plote.Per te gjithe ata qe jane larg familjes dhe te afermve,u bashkofshin sa ma pare.GEZUAR!


  Te rujte Zoti sis sa bukur e ke shprehe


  Think happy thoughts!

  Back to top
  WORLD
  Mon Dec 12 2011, 09:39pm
  Just, SMILE

  Registered Member #699
  Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

  Posts: 3824
  Amen...ne gezime e me hire e bekime!!!

  MIND-OF-THE-WONDERFUL
  "Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
  Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

  Back to top
  ::bud::
  Fri Dec 07 2012, 07:39pm  Registered Member #1092
  Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

  Posts: 10533
  Gezuar dhe per shume vjet naten e Shenkollit.

  [ Edited Fri Dec 07 2012, 07:39pm ]
  Back to top
  ⓐ-ⓒⓐⓣ
  Fri Dec 07 2012, 10:09pm


  Registered Member #670
  Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

  Posts: 24799
  Gezuar Shenkollin dhe per shume vjet mbaresi, lumturi, fat e miresi ne jeten tuaj

  I care and I wish well!

  Back to top
  ::bud::
  Sat Dec 08 2012, 09:24pm  Registered Member #1092
  Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

  Posts: 10533


  14th century icon in the National Museum of Medieval Art, Korca, Albania

  Both Christianity and Islam were deeply rooted in Albania before the long dark Communist period (1944 - 1990) that strove to eradicate all forms of religious belief, even closing all churches and mosques in 1967. Christianity flourished from the 1st and 2nd centuries until Ottoman rule brought Islam to Albania during the late 1300s into the 15th century. After that many Albanians gradually, over time, turned to Islam, as conversion offered many cultural advantages.

  In medieval Albania the most popular saints were the Virgin Mary, Saint Nicholas, Saint Veneranda and Saint George. St. Nicholas, Shën Kolli, was the most important after the Virgin Mary. Nicholas was venerated by Catholics, Orthodox and Muslims. He was also the patron saint of many northern mountain tribes. In 1700 one in seven Catholic churches were dedicated to Nicholas, more than any other saint except the Virgin Mary. Many Orthodox churches and monasteries were also dedicated to him.

  Both Christians and Muslims celebrated the feast of Saint Nicholas. This feast also incoporated the pre-Christian festival of the return of the souls of the dead. In preparation, a sheep was kept in the house for weeks before being slaughtered and roasted. In some places the festival lasted a whole week, not just a day.

  In the north a candle was lit and the door of the house left open so the saint and the spirits of the departed could come in to join the feast. The head of the household would raise a glass of raki, saying, "May the Night of Saint Nicholas help us!" In some places three candles were lit to provide protection from earlier gods. The longer the candles burned, the greater would be a household's prosperity. And so a common curse in the northern tribes was, "May the devil blow out your Saint Nicholas candle."

  During feuds, a cease-fire would be called to allow Saint Nicholas celebrations. Feuding families in many northern tribes would meet on St. Nicholas Day to reconcide, thus ending the feuds. In some places bread was blessed and shared with everyone present.

  Even now, the Saint Nicholas feast, known as Kerstov by non-Christians, though no longer observed, is remembered as a day one ought not work, a day of rest.

  The May festival of the Translation of the Relics from Myra to Bari, Italy, was celebrated in the north when people took their herds to summer pasture.

  A Folk Tale from Albania


  SOURCES:
  Robert Elsie, The Christian Saints of Albania
  Wikipedia, Religion in Albania and History of Albania
  Back to top
  Go to page  1 2  

  Jump:     Back to top

  Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
  Powered by e107 Forum System
  Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
  Custom Search
  Mire se Vini
  Emri i Identifikimit:

  Fjalkalimi:
  Me Kujto

  [ ]
  [ ]
  Muzik Shkodrane - Sagllam


   
  Chat Box
  You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

  Shkodra ne Youtube
  Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
  Theme created by Free-Source.net
  Render time: 0.2536 sec, 0.0728 of that for queries. DB queries: 64. Memory Usage: 3,106kB