Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Psikologji dhe Sociologji
 
<< Previous thread | Next thread >>
NLP (neuro linguistic programming ) kryesisht pyetja i drejtohet SUPER GIRL
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
OCCULTSPIRIT
Tue Dec 22 2009, 10:06am

Registered Member #513
Joined: Thu Feb 15 2007, 07:31am

Posts: 151
kjo eshte nje teme qe me beri pershtypje kohet e fundit
super girl mund te me ndihmosh pak persa i perket kesaj teme
ca eshte NLP e di ajo qe me interreson te di eshte
1)sa efektive eshte kjo si metode sipas mendimit tend
2) kemi te bejme me fenomenin qe quhet brainwashing
3)sa e ka marre ne konsiderate psikologjia NLP
faleminderit.

NQS INTERESOHENI TE DINI SE CFARE ESHTE NLP SHKONI TEK KJO ADRESE trokit ketu

HATE ME
YOUR HATE MAKE ME STRONGER

Back to top
::bud::
Tue Dec 22 2009, 08:35pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
me fal se po futem si 7 ne 13 . Po mendoj qa ka kene e konsideume nga psikoligjija por megjithate nuk mund ta percaktoj meqe ka nevoj per "research" ma shum.
NLP asht asht nje pjese e veqant e terapise ku ndikon tek menyrat e ndydhimit te mendimit tek nje njeri.
Back to top
OCCULTSPIRIT
Mon Dec 28 2009, 11:39pm

Registered Member #513
Joined: Thu Feb 15 2007, 07:31am

Posts: 151
menyrat e ndydhimit

??????? dmth?

HATE ME
YOUR HATE MAKE ME STRONGER

Back to top
SuperGirl
Wed Jan 06 2010, 10:13am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
oh vec itesh e pash iket teme. sa te kem 5 min po shkruj dy gjana occultBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
::bud::
Wed Jan 06 2010, 01:42pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
OCCULTSPIRIT ka shkruar:

menyrat e ndydhimit
??????? dmth?gabim shtypi CCULTSPIRIT, appologise
Back to top
SuperGirl
Sun Jan 10 2010, 03:28pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Pershendetje occult.

Po shkruj nja dy gjana, ashtu si e mendoj une persa i perket NLP, e spo rri me shpjegu se ca asht, sepse e din, dhe asht e shpjegume mire neper net.
Tesh si e konceptoj une. besoj se teknikat e NLP jane te perdorshme pak a shume nga te gjithe ne, jo vetem nga psikologet. po ta vesh re shpesh here ne e cojme vedin ne situata ku na duhet me i mbush mendjen dikujt, apo me bind dike per dicka qe ne jena te bindun. ky mendoj se asht fillimi i tan teknikave, si e thu edhe ti, te brainwashing. te them te drejten ne shkolle nuk na mesojne kto teknika, nuk kena nje lande te vecante per NLP, dhe na lehet ma shume per me e thellu vete, kush ka deshire me e ba. por po te shofim pak nga bihejviorizmi (nje rryme ne psikologji), shofim shume elemente te NLP-se. kjo metode perdoret bajagi ne biznes, apo per reklama, dhe po te hedhim nje sy nga jeta e nje bihejvioristi te famshem, Watson, ai ka ba nje aktivitet te madh ne fushen e reklamave. pra psikologjia gjithmone ne historine e saj i asht referu shpesh NLP edhe pa e dit, pa i vu nje emer. Kur studiohet komunikimi joverbal, vehet theksi te sjellja e njerezve, ajo qe ato shprehin pa fjale, si me i lexu dhe me arrit me i kuptu kto sjellje. edhe kjo asht pak NLP, apo jo? ose ne teknikat qe perdorin psikoterapeutet me klientat e tyne qe me i ndihmu me u shpreh, me ken empatike, me i ba me fol per problemet e tyne, pra me ken gjithmone perkrah tyne qe me zgjidh problemet. ndryshe nuk arrihet asnje gja ne terapi.

po te shikosh me kujdes, komunikimi asht thelbi ne psikologji, ne terapi. dhe meqe metodat e NLP kane ne baze shprehjen verbale, perfeksionin ne komunikim, atehere psikologjia e mbeshtet. sigurisht qe ka mendime te ndryshme, disa qe e pranojne e disa qe nuk e pranojne. diskutimet mund te jene te ndryshme, por une mendoj qe tan e perdorin, tu e dit ose tu mas e dite.

Sa per hipnozen, di vetem me te than qe kush e ban, duhet me ken shume shume i sigurt dhe profesionist, ose ma mire mas ta bajne hic.

Kam disa libra ne PDF format mbi NLP. nese ke nevoje per naj nji, ta nisi me email ose e upload ktu. just tell meBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Sun Jan 10 2010, 04:13pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
edhe dicka. po te lexosh libra te tille, si psh 'how to make anyone like u in 90 seconds' e shikon qe shpesh asht kollaj me i mbush mendjen te tjereve per cdo gja qe ne dojme. mendohet qe psikologet i bajne kto gjana, e kjo asht arsyeja qe e degjoj shpesh qe psikologet jane mashtrues...dhe kjo nuk asht e vertete!!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
lissandro
Sat Apr 09 2011, 08:14pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
SuperGirl ka shkruar:

edhe dicka. po te lexosh libra te tille, si psh 'how to make anyone like u in 90 seconds' e shikon qe shpesh asht kollaj me i mbush mendjen te tjereve per cdo gja qe ne dojme. mendohet qe psikologet i bajne kto gjana, e kjo asht arsyeja qe e degjoj shpesh qe psikologet jane mashtrues...dhe kjo nuk asht e vertete!!Mashtrues nuk jan por ama pak si shum e perdorin ligjin e mashtrimit

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2531 sec, 0.0715 of that for queries. DB queries: 43. Memory Usage: 2,654kB