Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Sofra e Muhabetit - Zone e lire :: Diskutime - Debate - Problematika
 
<< Previous thread | Next thread >>
A jeni prekur nga kriza botrore ekonomike
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
TOTO-R
Wed Dec 23 2009, 07:06pm

Registered Member #2326
Joined: Fri Sep 19 2008, 05:11pm

Posts: 1780
Prej disa muajsh tashme, gjithe ekonomia boterore eshte prekur nga nje krize e rende qe eshte perhapur ne shume vende te botes, ku me shume e ku me pak. E hapa kete sondazh edhe kete teme per te mesuar se sa eshte ndjere kjo krize ne boten shqiptare, si ne shqiptaret qe jetojne ne Ballkan edhe ata qe jetojne ne mergim larg vendlindjes.

A ju ka prekur kriza ju apo familjen tuaj?
Si po perjetohet kjo krize ne vendin ku ju jetoni?
Si po ndikon kriza jeten dhe planet tuaja per te ardhmen?

TOTO-R
  Mia moglie ha perso la carta di credito. Non ho fatto denuncia perché ho scoperto che il ladro spende di meno.

  Back to top
  belgium
  Wed Dec 23 2009, 08:15pm

  Registered Member #1142
  Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

  Posts: 12123
  TOTO-R ka shkruar:

  Prej disa muajsh tashme, gjithe ekonomia boterore eshte prekur nga nje krize e rende qe eshte perhapur ne shume vende te botes, ku me shume e ku me pak. E hapa kete sondazh edhe kete teme per te mesuar se sa eshte ndjere kjo krize ne boten shqiptare, si ne shqiptaret qe jetojne ne Ballkan edhe ata qe jetojne ne mergim larg vendlindjes.

  A ju ka prekur kriza ju apo familjen tuaj?
  Si po perjetohet kjo krize ne vendin ku ju jetoni?
  Si po ndikon kriza jeten dhe planet tuaja per te ardhmen?

  TOTO-R


  po ban me ken te prekun ma a na jep noj fond ndihme aa hahahahhah
  bravo per temen shum me ranci
  Back to top
  TOTO-R
  Wed Dec 23 2009, 08:44pm

  Registered Member #2326
  Joined: Fri Sep 19 2008, 05:11pm

  Posts: 1780
  naqe ngaqe e kisha ngusht per veti thac athu kam shok apo jam vetem ne kyt kriz ...mandej me pas megjithqef ju kisha dhan kaj fond te vogel por si paramendim e kam nqs fitoi superenalloton ahhahahhaha loool flm per konsidorimin
   Mia moglie ha perso la carta di credito. Non ho fatto denuncia perché ho scoperto che il ladro spende di meno.

   Back to top
   L - N
   Thu Dec 24 2009, 10:47am
   Registered Member #1228
   Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

   Posts: 10623
   T'lumt per temen zotni TOTO-R, se per koht e sotme taman tem/pytje teper e ransishme asht per shumicen e Shqiptarve dhe joShqiptarve besoj un.

   Tuj ju kthy pytjes, per vedi dei me thane se, mu personalisht dhe njerzt e afert te mi, si bab e vlla na ka preke pak ne krahasim me ca nigjojm per dite prej bashkomasve tane. Mu per shemull me asht ba e pamujtun me punu tana funjavat si dikure para kriz, por deri tash nuk e kam ndi e nuk me ka preke orarin normal te puns, pra ka niku pak, megjithse e kam ndi ne rritjen e rrogs vjecare se per cdo vjete na kan rrit me 4-5% kurse simjet na e kan rrit 2%.

   Gjithsesi ky vit qi vjen ka shum pasiuri prej ksaj krize, e mos me rrejte nuk e di se ca ka mu ba, ka shum munsi me ca shifet mu kthy ne nji vit teper te shtire per sa i perket puns ne industrin teme.

   Pra me pak fjale per deri tash me ka prek pak jo shum por problemi sasht i asaj qi ka kalu, por per mu problem asht shum pasiguria e te nesermes, sepse kriza e ka preke shum edhe industrine teme qe asht ajo e "Security" rujtjes, sidomos kaqi shum firma kan falimentu e nertesat myllen krejt, por edhe kaqi shum njerz kane mete pa pune te tana dhojeve te profesioneve jan kthy me vershim me mujt me u punsu ne "Security" kaqi edhe kjo industri asht njoft gjithmone si ("recesion proof" ose kriz duruse), por qe asht tu pase per vedi krize.

   Nejse uroj e shpresoj qe tane ata qe jan tu e ndi kyt krize ishalla e kalojn shpejt se vec mire kam qefe me ni per tan bashkomasit e mi.


   [ Edited Thu Dec 24 2009, 10:48am ]

   Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
   ... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

   Back to top
   drejtesia
   Thu Dec 24 2009, 11:25am

   Registered Member #2554
   Joined: Tue Jan 13 2009, 10:53am

   Posts: 1411
   deri tash kam ken ne rregull po tash kam fillu me e ni dhe un pak te ftohtin e kisaj krize megjithate prap mir,ma shum ner te tan besoj se e nijn ata qe jan ne shqipni tu pas parasysh papunsin rrogat e ulta dhe rritjen e cmimeve
   Back to top
   Rose
   Thu Dec 24 2009, 11:48am

   Registered Member #3399
   Joined: Thu Oct 15 2009, 09:08pm

   Posts: 35
   Efekt tek te tan ka pas ne nji menyr a nji tjeter. Un psh n'pun kam ken ok, po n'aspekte te tjera ka pas efekt dhe tek une. Po shyqyr Zotit mir, e ishalla viti ri vjen me t'mira.
   Back to top
   TOTO-R
   Thu Dec 24 2009, 01:16pm

   Registered Member #2326
   Joined: Fri Sep 19 2008, 05:11pm

   Posts: 1780
   Per mendimin tim vetem shqiperi nuk ka krize.Edhe nse ka kalon shume shpejt.Pse?

   Kriza boterore jo vetem qe skalohet porse do rendohet.Eshte bere nje grope thillese ne atmosferen e ozonit ekonomik dhe vetem thith.Kush e njeh ekonomine ndopak e di cdo te thote te kesh arritur majen ekonomise.
   Cdo gje ne kete bote ka nje maje pastaj ka renie.Ka renie me kry poshte por ka dhe renie te lehte.Une mendoj se shqiperia do ta kete me te lehte se vendet perendimore per disa faktore.

   Se pari kriza eshte si pasoje e luftes qe Bushi beri.
   Humbi qetesia humben investimet
   Humben investimet humben te ardhurat dhe shtohet papunesia.
   Po i kthehemi kohes se revolucionit francez.Historia perseritet.
   Lufta boterore i kushtonte shume shtrenjte amerikes megjithese e mbajti pak nga ajo qe mund te shkaktonte ne fillimin e saj per shkak te vjedhjes se naftes.

   Sistemi bankar amerikan eshte sistemi me i cikulibruar.Cifutet dhe bankat e tyre e kane synim shkatarrimin e ekonomise boterore sepse mendojne se keshtu do vi apoklipsi ose keshtu do formohet Israeli i madh dhe do vije mbreti qe ato presin.
   Kush prej amerikaneve nuk ka nigju per armagedonin.
   Pse te gjithe presidentet amerikane e duam shume israelin dhe perpiqen me cdo kusht qe te ndodhe formimi i shtetit te madh cifut i cili ne flamurin cifut pasqyrohet me dy trekendesha qe kane simbolike lumin Nil de Eufrat.

   Nuk ka popull me me bestytni se amerikanet.librat me te shitur ne amerike jane librat e shkatarrimit dhe profecive.

   EKonomia amerikane po humb shume pasi dhe senati amerikan nuk po e miraton paketen e Obames.Pse nuk e miratojne cifutet e senatit?

   Vakumi i gropes se ndodhur nga kriza ekonomike do kthehet ne nje shtjelle oqeanike e cila do filloje te perpije shume bisnese.Do filloje tragjia boterore ku njerzit do fillojne te vjedhin dhe te vrasin ne mynyre qe te mbijetojne.Papunesi, Vrasje, krime, Uri, Vjedhje degjenerim, (lajmi ku nje vajze ben seks per nafte e keni lexuar te gjithe besoj).

   Shqiperia

   Shqiperise i ben pak keq kriza ne fillim pasi ne refugjatet nuk sjellim leke ma se do dalim te papune mirepo gjith ne refugjatet ngaqe nuk i paguajne dot qerate e shtepive dhe taksat e larta do kthemi ne shqiperi te jetojom ne vendlindje ton.Refugjatet Shqiptare janeshume kursimtare keshtu qe kur te vije ne shqiperi do harxhojne kursimet e tyre dhe ekonomia shqiptare do e marri veten.Si thoni do rrini ne angli dhe ne Itali nese do dilni te papune.Si eshte atje kosto e jeteses?Keshtu qe do te detyrona te kthena ne Shqiperi.E duke ardhur ne Shqiperi do harxhojm ato kursime keshtu qe ekonomia shqiptare per nje fare kohe do ta gjej vetveten e saj. Ndoshta edhe gabohem por keshtu e mendoj une ..
   __________________
    Mia moglie ha perso la carta di credito. Non ho fatto denuncia perché ho scoperto che il ladro spende di meno.

    Back to top
    TOTO-R
    Thu Dec 24 2009, 01:19pm

    Registered Member #2326
    Joined: Fri Sep 19 2008, 05:11pm

    Posts: 1780
    _"0*0"_ ka shkruar:

    T'lumt per temen zotni TOTO-R, se per koht e sotme taman tem/pytje teper e ransishme asht per shumicen e Shqiptarve dhe joShqiptarve besoj un.

    Tuj ju kthy pytjes, per vedi dei me thane se, mu personalisht dhe njerzt e afert te mi, si bab e vlla na ka preke pak ne krahasim me ca nigjojm per dite prej bashkomasve tane. Mu per shemull me asht ba e pamujtun me punu tana funjavat si dikure para kriz, por deri tash nuk e kam ndi e nuk me ka preke orarin normal te puns, pra ka niku pak, megjithse e kam ndi ne rritjen e rrogs vjecare se per cdo vjete na kan rrit me 4-5% kurse simjet na e kan rrit 2%.

    Gjithsesi ky vit qi vjen ka shum pasiuri prej ksaj krize, e mos me rrejte nuk e di se ca ka mu ba, ka shum munsi me ca shifet mu kthy ne nji vit teper te shtire per sa i perket puns ne industrin teme.

    Pra me pak fjale per deri tash me ka prek pak jo shum por problemi sasht i asaj qi ka kalu, por per mu problem asht shum pasiguria e te nesermes, sepse kriza e ka preke shum edhe industrine teme qe asht ajo e "Security" rujtjes, sidomos kaqi shum firma kan falimentu e nertesat myllen krejt, por edhe kaqi shum njerz kane mete pa pune te tana dhojeve te profesioneve jan kthy me vershim me mujt me u punsu ne "Security" kaqi edhe kjo industri asht njoft gjithmone si ("recesion proof" ose kriz duruse), por qe asht tu pase per vedi krize.

    Nejse uroj e shpresoj qe tane ata qe jan tu e ndi kyt krize ishalla e kalojn shpejt se vec mire kam qefe me ni per tan bashkomasit e mi.    Zotri i nderum te falenderoj per konsidorimin ten edhe per shprehjen qe na dhe ne ket tem edhe njher FLM SHUM me rrespekt TOTO-R
     Mia moglie ha perso la carta di credito. Non ho fatto denuncia perché ho scoperto che il ladro spende di meno.

     Back to top
     MiCoLjA
     Thu Dec 24 2009, 04:24pm


     Registered Member #2543
     Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

     Posts: 9792
     un po flas per shiqiptaret qe jetojn jasht e ne veqanti per vedi normalisht qe ka ndiku jo shum po ka ndiku dhe jam prek sepse me kyt kriz jan shkurtu oret e puns e per pasoj edhe rrogat jan lehtesu gjithashtu edhe orari i punes ka nryshu kshuqe tham ishalla po nryshon kjo situat e bahet mir per te gjith

     Each year we spend togther
     Each day that passes by
     Our partnership grows stronger
     Together forever You and I


     Back to top
     Gurabi
     Fri Mar 05 2010, 12:04am

     Registered Member #1920
     Joined: Thu May 29 2008, 09:10pm

     Posts: 6466
     posi joo na a ba dollari per kurrgja e sidomos veres pfffffffffffffff ...me tu kap i pushim hata :
     ( per vec uljes dollarit jena mire shume....se vec pa u qeth njerezit nuk rrikat ...kshtu qe puna n"pupa ::D

     Give the girl the right shoes and she can conquer the world .!!!!!! .......
     Back to top
     Cen Durimadhi
     Sun Oct 24 2010, 08:59pm
     Marakli hesapi

     Registered Member #4092
     Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

     Posts: 8730
     bisa jena prek fart kisha da bono shkova me i kthy mdhanen veq i 5 mileksh skan marre ata kampistat te dollari tan at bono me nja 10 zero mrapa me t'than menja sa lek pa merr

     Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
     Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

     Back to top
     West****
     Mon Oct 25 2010, 04:36pm

     Registered Member #2098
     Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

     Posts: 1827
     Cen i hash me shnosh bonot Ne si familje s'na ka prek biles biles na eshte qu dollari . Ishalla po rrin ishtu dhe 'vere.
     Back to top
     belgium
     Tue Oct 26 2010, 12:12pm

     Registered Member #1142
     Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

     Posts: 12123
     Cen Durimadhi ka shkruar:

     bisa jena prek fart kisha da bono shkova me i kthy mdhanen veq i 5 mileksh skan marre ata kampistat te dollari tan at bono me nja 10 zero mrapa me t'than menja sa lek pa merr     ti kishe ba tulla e llac ma cen ....
     Back to top
     Cen Durimadhi
     Tue Oct 26 2010, 06:05pm
     Marakli hesapi

     Registered Member #4092
     Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

     Posts: 8730
     belgium ka shkruar:

     Cen Durimadhi ka shkruar:

     bisa jena prek fart kisha da bono shkova me i kthy mdhanen veq i 5 mileksh skan marre ata kampistat te dollari tan at bono me nja 10 zero mrapa me t'than menja sa lek pa merr     ti kishe ba tulla e llac ma cen ....     lene ma kta mas ja pashin piken e hajrit pa si gjithmon na e fusin

     Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
     Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

     Back to top
     alem
     Mon Apr 11 2011, 10:06pm
     alem

     Registered Member #4458
     Joined: Sat Mar 26 2011, 08:02pm

     Posts: 501
     Une jam prekur nga kriza ekonomike e financiare botrore.Aktiet 50 Eurostock ra 30%,Telekom aktie 40%,sigurimi i jetes 15% e tjera.Por ne moment jane mbuluar ato deme dhe ka fitime.Dax i ka kaluar piket qe ka pas para krize.

     Wer sichere Schritte tun will, muss sie langsam tun.Goethe
     Back to top
     lissandro
     Thu May 02 2013, 01:12pm
     The pursuit of Happyness

     Registered Member #1963
     Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

     Posts: 4764
     Kush ska met pa u prek thuj.

     Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
     Back to top
     Cen Durimadhi
     Thu May 02 2013, 05:15pm
     Marakli hesapi

     Registered Member #4092
     Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

     Posts: 8730
     itesh na ka shkatrru kriza, ska pun ska lek

     Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
     Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

     Back to top
     SuperGirl
     Thu May 02 2013, 08:11pm
     Miss.Felicity!


     Registered Member #514
     Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

     Posts: 36201
     Cen, ska pune? Vllai jem erdhi ne gjermani e per 10 dit filloi me ba jo nji, po dy pune! Para nji mujit ndrroi fabriken kaloi te nji e re ma e mire, e tesh ka oferta per me punu ne profesion te tij e asht tu e vleresu si mundesi.

     Varet te vendi ku je, po itu n'gjermani ka pune sa te dush!

     Ps. un per vedi, jam safe up high. Ska gja qe m'prek

     [ Edited Thu May 02 2013, 08:12pm ]     Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
     Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

     Back to top
     Cen Durimadhi
     Thu May 02 2013, 09:49pm
     Marakli hesapi

     Registered Member #4092
     Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

     Posts: 8730
     E di se dan me ma xjerr namin se sjam puntor,
     pa sjam tu hi me dhan shpjegime se ska pun e ska lek

     Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
     Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

     Back to top
     SuperGirl
     Thu May 02 2013, 10:04pm
     Miss.Felicity!


     Registered Member #514
     Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

     Posts: 36201
     Hajde n'gjermani, lene belgjiken     Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
     Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

     Back to top
     Mbreteresha
     Fri May 03 2013, 08:04am
     Love and Peace !!

     Registered Member #2649
     Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

     Posts: 8531
     SuperGirl ka shkruar:

     Cen, ska pune? Vllai jem erdhi ne gjermani e per 10 dit filloi me ba jo nji, po dy pune! Para nji mujit ndrroi fabriken kaloi te nji e re ma e mire, e tesh ka oferta per me punu ne profesion te tij e asht tu e vleresu si mundesi.

     Varet te vendi ku je, po itu n'gjermani ka pune sa te dush!

     Ps. un per vedi, jam safe up high. Ska gja qe m'prek


     e vertete se ne gjermani si ka prek shume kriza,shumica e grekeve per atje jane nis

     Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
     Back to top
     MiCoLjA
     Fri May 03 2013, 01:27pm


     Registered Member #2543
     Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

     Posts: 9792
     Itesh jena ma mir se kurr Flm Te madhit Zot pun boll vec a je e zoja

     Each year we spend togther
     Each day that passes by
     Our partnership grows stronger
     Together forever You and I


     Back to top
     - Stella -
     Fri May 03 2013, 05:28pm

     Registered Member #3337
     Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

     Posts: 5501

     Teshti Italija asht bajagi keq,punen me zor t'madh e gjen,po jane me shkolla te nalta e hekun keq me e gjet e s'ka ma hiq vende.
     Gjithsesi mu e familjes teme,gjynah mu anku s'asht tuj na mungu gja,tuj ken se jetoj me prindt,te dy e kan punen per deri itesh.

     Pernat tham me vedi falemnders o Zot qe na e ke pri kaq mbare e jena tuj jetu mir masi jena shendosh.

     Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
     Back to top
     Cen Durimadhi
     Fri May 03 2013, 05:55pm
     Marakli hesapi

     Registered Member #4092
     Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

     Posts: 8730
     SuperGirl ka shkruar:

     Hajde n'gjermani, lene belgjiken


     edhe 1 vjet e mandej mundem me e shkel gjermanin

     Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
     Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

     Back to top
     - Stella -
     Fri May 03 2013, 06:06pm

     Registered Member #3337
     Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

     Posts: 5501

     O Super tesh t'gjen rreziku me t'ardh Ceni afer

     Tesh po thu me vedi 'ca mu desht qe e thirra'

     Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
     Back to top
     Go to page  1 2  

     Jump:     Back to top

     Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
     Powered by e107 Forum System
     Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
     Custom Search
     Mire se Vini
     Emri i Identifikimit:

     Fjalkalimi:
     Me Kujto

     [ ]
     [ ]
     Muzik Shkodrane - Sagllam


      
     Chat Box
     You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

     Shkodra ne Youtube
     Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
     Theme created by Free-Source.net
     Render time: 0.3263 sec, 0.0935 of that for queries. DB queries: 70. Memory Usage: 3,174kB