Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Forumi i ShkodraOnline.com :: Arkiv
 
<< Previous thread | Next thread >>
Përkujtohet 90-vjetori i Tiranës kryeqytet
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
L - N
Fri Feb 12 2010, 01:15pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Përkujtohet 90-vjetori i Tiranës kryeqytet

» Dërguar më: 12/02/2010 - 13:24


Ermelinda Hoxhaj

Në kuadër të 90-vjetorit të shpalljes së Tiranës kryeqytet i Shqipërisë, është zhvilluar një aktivitet në formën e simpoziumit me temë: "Kryeqendra e shqip-tarëve dhe sfidat e mijë-vjeçarit". Në këtë simpozium merrnin pjesë kryetari i shoqatës "Tirana", Arben Tafaj; prefekti i Tiranës, Keltis Kruja si dhe drejtues dhe ish-drejtues të institucioneve të qeverisjes vendore, por dhe përfaqësues të shoqërisë civile. Shqetësimi për indiferencën e bashkisë mbi promovimin e vlerave të Tiranës, ishte një pjesë e fjalës së dhënë nga prefekti Kruja. Retrospektiva e kryeqytetit që prej shpalljes si i tillë më 11 shkurt 1920, por dhe promovimi i vlerave, ishin në qendër të simpoziumit, ku në të njëjtën kohë nga prefekti i Tiranës, Kruja u kërkua dhe kthimi në vëmendje i ritmeve të larta me të cilat është zhvilluar dhe ka ndikuar në të gjitha fushat, Tirana, kryefjala e metropolit.
Aktiviteti
11 shkurti i vitit 1920 ishte dita e shpalljes zyrtare të Tiranës si kryeqytet i Shqipërisë nga qeveria e dalë nga Kongresi i Lushnjës. 90 vjet më pas, Tirana është tashmë kryeqendra e shqiptarëve, që përbën edhe boshtin kryesor të zhvillimit ekonomik, social e kulturor. Mbi këtë temë u mbajt edhe takimi përkujtimor për këtë ditë të shënuar të kryeqytetit nga Shoqata "Tirana" dhe Prefektura e kryeqytetit. Në këtë takim morën pjesë figura të njohura kryeqytetase. Në mënyrë simbolike u shtuan edhe radhët e shoqatës me anëtarë të rinj nga jeta publike, pjesëtarë të Tiranës së Vjetër dhe të rinj. Ky akt u konsiderua si përvjelje e idesë se Tirana vazhdon të jetë qyteti i bashkëjetesës së qytetarëve nga të gjitha anët e vendit. Në këto vite tranzicion Tirana ka krijuar një tjetër figurë, një fasadë që askund nuk përcjell kujtesën e një qendre historike. Jo vetëm për drejtuesit e prefekturës, por edhe qytetarët vet, sfida kryesore e Tiranës sot është të zhvillohet si një metropol, por duke ruajtur sado pak fizionominë e qytetit, të humbur ndërmjet ngrehinave të panumërta urbane. Po me rastin e themelimit të kryeqytetit, prefekti i Tiranës, Keltis Kruja priti një përfaqësi të tiranasve të vjetër në mjediset e prefekturës. Gjatë fjalës së tij në lidhje me këtë ditë historike, prefekti Keltis Kruja bëri edhe një apel për Bashkinë e Tiranës dhe kryetarin Edi Rama, që t'i përkushtohen më tepër zhvillimit të kryeqytetit. "Si prefekt i Tiranës, por edhe si qytetar i saj, nuk mund të rri pa shprehur shqetësimin për indiferencën totale dhe neglizhencën e pakuptimtë që Bashkia e Tiranës tregon pikërisht ndaj promovimit të vlerave të kryeqytetit. Ndaj, me rastin e kësaj dite historike, gjej rastin t'i drejtohem drejtuesve të Bashkisë, të kthejnë sytë nga qyteti i Tiranës, të hapin kutitë e historisë së këtij qyteti, sepse aty do të gjejnë të vërteta që janë një thesar i paçmuar etnografik, kulturor, intelektual e patriotik", - deklaroi prefekti Kruja.

Copyright 2007 Gazeta Shqiptare
trokit ketu


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1991 sec, 0.0875 of that for queries. DB queries: 33. Memory Usage: 2,468kB