Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Forumi i ShkodraOnline.com :: Arkiv
 
<< Previous thread | Next thread >>
20 Shkurti, Dita e përkujtimit të viktimave të komunizmit
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
L - N
Tue Feb 16 2010, 04:34pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
20 Shkurti, Dita e përkujtimit të viktimave të komunizmit


TIRANE- 20 Shkurti, dita e rrëzimit të bustit të diktatorit Enver Hoxha në Tiranë, shpallet si “Dita e përkujtimit publik të viktimave dhe të krimeve të shkaktuara nga ish regjimi komunist në Shqipëri”.
Në komisionin parlamentar të ligjeve, shumica ka miratuar projekligjin e pregatitur nga qeveria për simbolet e përkujtimit të viktimave dhe të krimeve të komunizmit në Shqipëri.
Ligji ka për qëllim përcaktimin e disa simboleve në përkujtim të viktimave. Me simbole ligji nënkupton muze, obelisk apo monument, dhe gjithashtu datën e përkujtimit publik të viktimave.
Këshilli i Ministrave nëpërmjet ligjit angazhohet të krijojë Muzen Kombëtar të viktimave dhe të krimeve. Diktatura komuniste në Shqipëri shkaktoi me shumë krime dhe viktima sesa në cdo vend tjetër të ish bllokut komunist. Pas gati 20 vitesh pas rrëzimit të këtij sistemi diktature, Shqipëria ende ka shumë pak simbole në përkujtim të viktimave.
8 Dhjetori, data e fillimit të lëvizjes studentore që përmbysi diktaturën u shpall si Dita e Rinisë, ndërsa data 21 Maj njihet si Dita e përkujtimit të revoltës në burgun famekeq të Spacit.
Shqipëria është një ndër vendet e pakta të Europës ish komuniste që nuk ka ende një muze në përkujtim të viktimave.
(e.n/News24/BalkanWeb)

trokit ketu


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2563 sec, 0.0874 of that for queries. DB queries: 33. Memory Usage: 2,459kB