Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Psikologji dhe Sociologji
 
<< Previous thread | Next thread >>
Introverte apo ekstraverte?
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
SuperGirl
Fri May 11 2007, 10:18pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Ca tipash jeni?
Jeni te hapur, te shoqerueshem, i thoni mendimet tuaja, i shprehni ndjenjat...pra ekstraverte;
apo jeni tipa te mbyllur, nuk ju pelqen te thoni ato qe ndjeni e mendoni, krijoni nje guaske rreth vetes...pra introverte.

Na tregoni, qe te njihemi me mire.
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
WORLD
Sat May 12 2007, 09:47am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
hahahahahahah une jam ekstavert ....por ndonjeher arrij te jeme dhe intro ...por me pelqen ta shoh boten time nga tipi ekstravert ...e kup ma mire se ne dy mund te flasim me trema shkencore por si perkufizim jam ekstarvert ....
tipi INTARVERS ne pune eshte shume i ngathet , pret te stimuj te ndryshme, vemendje dhe ai mendon se jane faktoret jashte aftesive te tij qe percaktojne nqs puna e tij ka sukses apo jo !!!!
EKSTARVERSI....Ai eshte zot i cdo gjaje ....ai komandon punet dhe suksesin dhe mos suksesin e tij !!!
MUND TA THEM ME PAK FJALE : THE WORLD IS MINE !!!UNE E KOMANDOJ ATE !!!

[ Edited Sat May 12 2007, 10:34am ]

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
SuperGirl
Sat May 12 2007, 10:35am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Ulu, 9. loooolBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
WORLD
Sat May 12 2007, 12:17pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
hahahahaha sjam i kenaqun me noten !!! Dekan Cimiiii hajde ktuuuuu

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
WORLD
Fri May 18 2007, 11:15am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
Per ekstrovertet:
Ju jeni sinonim i shpejtesise se njeriut qe mendon per te tjeret. Nguteni ne vendime te rendesishme dhe kur mendoni se dikush ka fituar besimin tuaj ju i leshoheni ndjenjave dhe jepni shume nga vetja. Keni aftesi ta kanalizonin energjine tuaj per arritje qellimesh. Prireni te jeni pasionant ne nje maredhenie te caktuar dhe gjithashtu nuk bini ne pesimizem kollaj. Mendimet, planet, imagjinaten dhe fantazine tuaj i vini ne sherbim te realizimit te planeve konkrete.
Anet e forta: Jeni shume te ndjeshem dhe keni aftesi t’i shprehni mire te gjitha ato qe ndjeni.Ndonjehere shfaqni egocentrizmin tuaj per t’u shfaqur te guximshem, te vendosur dhe te besueshem.
Anet e dobeta:Ndjeshmeria qe ju karakterizon shpesh eshte shkak lendimesh. Deshironi te keni fuqi dominuese dhe e keni te veshtire te vereni vlerat reale qe ka nje person tjeter. Deshira e nje ekstroverti per liri absolute con shpesh ne keqkuptim te nocionit liri dhe behet shkak per shume zhgenjime.

Nga ana tjeter ju jeni shume te kendshem dhe social, tipa qe i kushtoni rendesi sharmit. Garoni me te tjeret pa balancuar mire menyren e tuaj te jeteses ose konkretizuar kjo me shprehjen “coni doren per t’iu pergjigjur nje pyetjeje qe mesuesi do te thoje, nderkohe qe mesuesi nuk e ka thene akoma pyetjen”.Ngaqe shpesh punoni jo per t’u shpeblyer, ne vetvehte kjo ju con te revoltim ndaj botes ne menyre te pavetedijshme.
Ju mendoni se me pak dashuri gjithcka arrihet ne jete, por nga ana tjeter jeni edhe ata qe mendoni se nese e shkulni barin, nuk do te dale kurre me ashtu sic ishte ne fillim.


MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
WORLD
Fri May 18 2007, 11:17am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
Per introvertet:

Jeni tipa qe preferoni te qendroni ne prapavi te emocioneve tuaja, ju fshiheni pas tyre. Por qe kjo te jete nje menyre funksionale ne sherbimin tuaj, ju duhet te njihni mire veten.. Ju gjithmone veproni sipas intuites. E balanconi fuqine e kreativitetit tuaj me zemren ndjenjat dhe mendjen, megjithese rezulton te jeni me shume nga ata qe ju udheheq zemra. Jeni si nje mace, qe bie gjithnje ne kembe. Cdo gje qe ndodhe ne jeten tuaj ju e shikoni si rezultat i asaj cka ju keni vepruar ndaj gjithcka e prisni te pergatitur. Preferoni te merrni shume dhe akoma me shume te jepni si themel i nje lidhjeje te shendoshe te cfaredoshme.
Anet e forta: Keni vetedije te shprehur qarte dhe sensitivitet te skajshem. Permbani karizmën dhe sens humori qe ju ben te ndjeheni mire dhe te preferuar ne grupe sociale, ndonese ju shpesh shoqeria e tepert ju bezdis.Besimi dhe bota emotive ka rendesi te vecante tek ju.
Anet e dobeta: Shikimi juaj i balancuar per jeten shpesh nuk eshte i qarte dhe i kuptueshem per te tjeret, per kete ndonjehere edhe keqkuptoheni. Enderroni shume por edhe keni frike nga ato qe enderroni. Lirine dhe pavaresine e keni koncept te brendesuar por kjo shpesh duhet te jete e qarte edhe per se jashtmi qe te sherbeje si rregullator i maredhenieve tuaja baze. Kur dicka nuk e keni te qarte, kjo ju zë frymen.
Ju mendoni se ne kemi lindur ne kete bote per te kuptuar esencen e jetes dhe lirine e brendshme, dhe se artet ne teresi jane menyra me e mire e te shprehurit.


MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
**Topolake**
Sat Oct 13 2007, 05:36pm
KoTeLe

Registered Member #959
Joined: Fri Jul 27 2007, 11:26pm

Posts: 75
Ekstraverte Ekstraverte

8-< 8-< 8-<
Back to top
WORLD
Sat Oct 13 2007, 06:51pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
hahahahahahhahah shpejt e kape ca je


MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
SuperGirl
Mon Oct 29 2007, 09:06pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Kam marre ma te mirat e te dyjaveBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
~*Christel*~
Mon Sep 22 2008, 06:40pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
Introverte

Back to top
SuperGirl
Thu Oct 02 2008, 11:35am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
ekstra ekstra shuuuuuume ekstra
po edhe postimi qe paskam ba ma siper vlenBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Loris
Mon Feb 09 2009, 03:16pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Gershetim i te dyjave, me dominim te se pares. (kam "fol" si Fatos Nano itash )

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
L - N
Mon Feb 09 2009, 03:20pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
SuperGirl tu u tall jam por gjithsesi falemners se mi msove 2 fjale te reja latine.

Sa per temen jam i hapun, s'jam i myllun


[ Edited Mon Feb 09 2009, 04:23pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Al Bundy
Mon Feb 09 2009, 04:15pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Ne gjuhen e Shekspirit ka edhe nje term tjeter qe me pershkrun mua per shembull.Quhet Ambiversion.I bjen me kene diku mes te dyjave:-)

[ Edited Mon Feb 09 2009, 04:16pm ]Back to top
matura2000
Thu Apr 09 2009, 02:24pm

Registered Member #2355
Joined: Wed Oct 01 2008, 03:35am

Posts: 2346
estrovera al massimooooooooooo.forse anche troppo. )


CHI LO FA' , SE LO ASPETTI................

Back to top
Engel
Thu Apr 09 2009, 02:29pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
tip i hapur,dominuse,ndjeshme,e komunikushme.doni ma per belulin.ahahahahhaah

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
Sheqerja
Fri Apr 10 2009, 12:37am

Registered Member #504
Joined: Mon Feb 12 2007, 09:54pm

Posts: 169
Pikspari. Fjalt introvert dhe ekstravert nuk egzistojn hic ne gjuhen Shqipe.
E dyta, me ban shum pershtypje kjo mania e ne Shqiptarve per me huazu fjal te huja edhe me i ba sa ma konfuz njerzit. Ke njerz qe rrin e merren vetem me studimin e ktyne fjalve te huazume si e si me i perdor edhe me i ba njerzit sa ma lamsh. Nuk ka randsi a lidhet kund me at qe flasin, rendsi ka qe me e than.( ne fund te fundit nuk e kuptojn as ata vet)
Te ban pershtypje ne TV Shqiptare qe ne cdo emision, perdoren fjal te huazume krejt jasht kontekstit te temes edhe nuk bajn gja tjeter vetem qe e bajn corap at qe asht tu e pa.
Edhe ne forum e kam vu re kete gja. Un e di se dona me ba si tipa te sjut por s'ka kuptim sa do fjale te madhe te shkrujm nqs nuk e kuptan kush. Ju lutem merreni pak mundim edhe na i shpjegoni pak ma gjat ner kllapa.

Sheqere Tamli
Back to top
matura2000
Fri Apr 10 2009, 03:26pm

Registered Member #2355
Joined: Wed Oct 01 2008, 03:35am

Posts: 2346
Sheqerja ka shkruar:

Pikspari. Fjalt introvert dhe ekstravert nuk egzistojn hic ne gjuhen Shqipe.
E dyta, me ban shum pershtypje kjo mania e ne Shqiptarve per me huazu fjal te huja edhe me i ba sa ma konfuz njerzit. Ke njerz qe rrin e merren vetem me studimin e ktyne fjalve te huazume si e si me i perdor edhe me i ba njerzit sa ma lamsh. Nuk ka randsi a lidhet kund me at qe flasin, rendsi ka qe me e than.( ne fund te fundit nuk e kuptojn as ata vet)
Te ban pershtypje ne TV Shqiptare qe ne cdo emision, perdoren fjal te huazume krejt jasht kontekstit te temes edhe nuk bajn gja tjeter vetem qe e bajn corap at qe asht tu e pa.
Edhe ne forum e kam vu re kete gja. Un e di se dona me ba si tipa te sjut por s'ka kuptim sa do fjale te madhe te shkrujm nqs nuk e kuptan kush. Ju lutem merreni pak mundim edhe na i shpjegoni pak ma gjat ner kllapa.

Sheqere Tamliajo qe eka hap kete teme , e ka shpjegu perpara shume mire , fjalen introvers e estrovers.masanej nuk ashte faji i kuj se ne shqip nuk egzistojn keto fjale .si thu ti?CHI LO FA' , SE LO ASPETTI................

Back to top
WORLD
Fri Sep 24 2010, 10:11am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
Kohet e fundit ka pas nje prishje raportesh. Tash jam ma shume ekstro ....

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Fri Sep 24 2010, 10:22am


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
ekstraverte alametit :d

I care and I wish well!

Back to top
WORLD
Fri Sep 24 2010, 10:24am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
a-cat ka shkruar:

ekstraverte alametit :d

marshallah

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sun Sep 26 2010, 07:08am


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
dhamet jashte

I care and I wish well!

Back to top
☼sunshine
Sun Sep 26 2010, 07:11am
(¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

Registered Member #2555
Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

Posts: 11539
Du pak koh me studiu e me u ambjentu se mandej ekstra krejt

* * *
O nate e qete...
qe xhiron bosh...
kur degjon frymemarrjen time..
mos mendo..
te luash muziken tende
te vetmis...
une veshtroj qiellin..
duke prit mengjesin..
te vallzoj...me diellin...Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sun Sep 26 2010, 07:12am


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
♥sunshine♥ ka shkruar:

Du pak koh me studiu e me u ambjentu se mandej ekstra krejt


Kopja kopja :d

I care and I wish well!

Back to top
☼sunshine
Sun Sep 26 2010, 07:17am
(¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

Registered Member #2555
Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

Posts: 11539
a-cat ka shkruar:

♥sunshine♥ ka shkruar:

Du pak koh me studiu e me u ambjentu se mandej ekstra krejt


Kopja kopja :d


ahahahahahahahahahhah......... sunny / mica ........ gjeni ndryshimin ahahahahahahah cfar surratesh =P~

* * *
O nate e qete...
qe xhiron bosh...
kur degjon frymemarrjen time..
mos mendo..
te luash muziken tende
te vetmis...
une veshtroj qiellin..
duke prit mengjesin..
te vallzoj...me diellin...Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2564 sec, 0.0745 of that for queries. DB queries: 68. Memory Usage: 3,147kB