Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Shkencat -Natyrore dhe të Sakta
 
<< Previous thread | Next thread >>
SHBA-Brazil, prezervativë për të shpëtuar kafshët
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
belgium
Fri Apr 02 2010, 11:24pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Benefitet e prezervativëve nuk janë të lidhur vetëm me njerëzit që mund të parandalojnë një shtatëzani të padëshiruar apo infekfimin nga viruset, por janë të dobishëm edhe për kafshët.
Ky është mesazhi që duan të japin dy fushata në Brazil dhe SHBA, të cilat vënë në qëndër të vëmendjes planetin, kafshët dhe habitatin natyror të tyre. Popullsia në planet po arrin shifrën 7 miliardë dhe cdo vit e më shumë kafshët po e sikojnë veten ngushtë në një planet që po tkurret përditë.

Njeriu po shkatërron ekosistemin për të siguruar mbijetesën dhe kjo do të thotë mungesë oksigjeni për speciet e tjera që jetojnë në toke. “Center for Biological Diversity” dhe 5 mijë vullnetarë do shpërndajnë gjatë muajve të ardhshem 350 mijë prezervativë në mbarë SHBA-në. Në kutinë e prezervativëve do jenë pikturuar imazhe kafshësh dhe informacione në lidhje me speciet më të rrezikuara.

“Kondomet do shpërndahen në koncerte, bare, universitete dhe vende të tjera publike për të sensibilizuar njerëzit rreth cështjes së shumimit të species humane”, lexohet në faqen zyrtare te organizatës. Ndërkohë, në Brazil fushata ka për qëllim parandalimin e zhdukjes së sipërfaqes amazonike. “Guardian” shkruan se inisiativa po korr një sukses të madh. Brazili është konsumatori më i madh i prezervativëve në botë.

Back to top
L€OÑ
Wed Jul 28 2010, 06:49pm

Registered Member #3349
Joined: Sat Sep 26 2009, 09:03pm

Posts: 4104
hahaha hera e par qe po e nigjaj ,prezervativ per kafshet , ban vaki asht e vertet qas po bajn tash ishalla po shpikin edhe prezervativa per mushkajat se kishim pshtu
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2429 sec, 0.0755 of that for queries. DB queries: 35. Memory Usage: 2,493kB