Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Rreth Shkodrës dhe per Shkodrën :: Shkollat - Arsimi - Edukimi
 
<< Previous thread | Next thread >>
Seveme Preteni-Mesuesja qe mbrojti gjuhen amtare tek te rinjt ne mergim
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
guaca
Fri May 07 2010, 11:18pm

Registered Member #3934
Joined: Sat Apr 10 2010, 01:05pm

Posts: 34
Sot po ju shkruajmë për një aktiviste të shkathët,mësuese,intelektuale,poete dhe prozatore,anëtare e LSHAKSH:
Seveme Fetiqi-Preteni lindi me 07.05.61 ne Vushtrri. Shkollën fillore dhe te mesmen i kreu ne

vendlindje. Me pastaj studioi mjekësinë ne Universitetin e Kosovës ne Prishtine.
Qe nga bankat shkollore tregoi interesim dhe prirje për poezi. Poezitë e saj u botuan pothuaj ne te

gjitha gazetat dhe revistat shqiptare si janë "PIONIERI", "ZERI I RINISE", "RILINDJA" ,"JETA E RE "

,"FLAKA E VELLAZERIMIT", "BOTA E RE","KOSOVARJA" ,etj. Ne vitin 1983 ,poezitë e saj u botuan ne

përmbledhjen "RRJEDH E LE GJURME", te cilën e botoi gazeta e studenteve "BOTA E RE".Me vone me

1985 iu botua përmbledhja e pare "KURORE E KALTER" botim i RILINDJES e cila përmbledhje u

shpërblye si libri me i suksesshëm i Plejadës nga gazeta "ZERI I RINISE".Ne vitin 1998 boton

përmbledhjen e dyte "DESHMIA E KTHIMIT TIM"(RILINDJA).
Ne vitin 2003 ,poezitë e saj botohen ne "ANTOLOGJINE E POEZISE MODERNE " te Ferdinand Lahollit

ku janë te përkthyera edhe ne gjuhen gjermane. Është anëtare e Shoqatës se shkrimtarëve te

Kosovës dhe anëtare e Shoqatës se shkrimtareve shqiptar ne diaspore. Momentalisht punon si

mësuese ne shkollën me mësim ne gjuhen shqipe "NAIM FRASHERI" pranë klubit "Bashkimi kombëtar "

ne Ofenbah te Gjermanisë ku edhe jeton.

[ Edited Sun Jul 25 2010, 10:02am ]
Back to top
belgium
Sun Jul 25 2010, 09:01am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
po femije shqiptar te shqipnis a shkojn ne ket shkolle??
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 3.3240 sec, 3.1229 of that for queries. DB queries: 35. Memory Usage: 2,492kB