Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Arti - Kultura - Tradita - Fotografia - Video :: Guzhina Shkodrane - Gatimi Tradicional
 
<< Previous thread | Next thread >>
*`¯* Ëmbëlsirat *`¯*
Go to page  1 2 3 4 5 6
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
LUPEN
Mon Nov 15 2010, 12:37pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Kek me karrota

* 380 gr miell
* 100 gr gjalpë/margarinë
* 100 gr bajame
* arra të grira
* 300 gr karota të grira
* 3 kokrra vezë
* 3 lugë gjelle sheqer sodë buke

Në një tas të thellë përzihet mielli, soda, sheqeri, vezët dhe gjalpi i cili duhet të jetë i butë (në temperaturë dhome). Rrihen derisa të bëhet masa homogjene dhe pastaj duke vazhduar përzierjen i hidhni bajamet e grira dhe karotat e grira. Pastaj hidhet në tavë (të lyer me pak gjalpë dhe pak miell që të mos ketë ngjitje) dhe futet në furrë në 175-180 gradë për 40 minuta.

(recete marre nga interneti)


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
SuperGirl
Tue Nov 23 2010, 02:25pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Kam gjet receten e Rafaello-ve
Hala skam provu me i ba dhe nuk e di si dalin, po nuk asht keq me e dit qe jo vec fabrika mundet me ba at bombe te mrekullushme si Rafaello (m'falni per hyrjen po i dashuroj )


Përbërësit

* 450 gr sheqer
* 200 ml uje
* 250 gr margarine kuzhine
* 400 gr qumesht pluhur
* 250 gr kokos
* 1 pako sheqer vanile
* 100 gr lajthi

Udhëzime per pregatitje

Ne nje tenxheere hedhim 450gr sheqer dhe ujin .i vem ne zjarrr hedhim edhe margarinen dhe perziejm derisa masa te shkrihet.
ne nje ene tjeter te thell hedhim kokosin ,sheqerin vanilje dhe qumeshtin pluhur ,i perziejm dhe duke perzier shtojme ngadale masen me uj e sheqer .perziejm vazhdimisht derisa masa te bashkohet . masen e vem ne ngrirje per disa min. 5 min, minumim-dhe mandej prej mases marrim me dor dhe formojm topa te vegjel duke ju ven nga 1 lajthi ne mes dhe duke i kaluar neper kokos ne fund .Ps. mund te kete gabime ortografike po e kam marr nga neti e pritova me e rregullu.

Ju bashin mireBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
OLIVE OYL
Tue Nov 23 2010, 02:31pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Super Rafaelot kan edhe si vafer***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
SuperGirl
Tue Nov 23 2010, 02:32pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Yeah e di, po ifije si e komplikume me ia vu. vec nqs gjehet gati me u ble..Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
- Stella -
Thu Dec 30 2010, 03:51pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Biskota Pavesini me Nutella:

* 1 paket Pavesini ose ma pak simas kallabllekut
* Nutella aq sa mjafton
* 3 filxhana kafe
* Miell kokosit

Si bahen:
1.Lyen Pavesinit ne pjesen e brendsheme me Nutella.
2.Bashkon dy Pavesini bashk,ne menyr qe te krijojn nje biskot te vetem,e kshtu me rradh ka dy ka dy.
3.Biskotat e krijum i ngjyn ne kafe te ftoft.
4.Manej kalohen ne miell kokosit.
5.Lehen ne frigo per 10 minuta te pakten.

Un i kam ba sa her e mkan pelqyyy!!

[ Edited Thu Dec 30 2010, 03:51pm ]

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
☼sunshine
Sun Jan 02 2011, 06:39pm
(¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

Registered Member #2555
Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

Posts: 11539
PANETONE
650gr mill,i hedh ne mes maje birre dhe25cl tamel e i perzin.shkrij 200gr burro, i hedh150gr sheqer,6 te kuqa vejet, e pak kryp.e ja perzin bashk me brumin. e njesh mir me dor dhe e len me pushu nja15min.
i shton bajame e rrush t that(e qa t dush ti).masi e njesh, prap e len nja15min me ardh brumin.e fut n furr per nja90min

* * *
O nate e qete...
qe xhiron bosh...
kur degjon frymemarrjen time..
mos mendo..
te luash muziken tende
te vetmis...
une veshtroj qiellin..
duke prit mengjesin..
te vallzoj...me diellin...Back to top
MiCoLjA
Sun Jan 02 2011, 06:43pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
waw sunshine jam mat shum her me e ble po siq e din pak koprrace un e shkreta do ta provoj sesban me e ba dhe do ta bi foton kisha me ba sonte po spakam asnji kokerr vejet

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
☼sunshine
Sun Jan 02 2011, 06:49pm
(¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

Registered Member #2555
Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

Posts: 11539
MiCoLjA ka shkruar:

waw sunshine jam mat shum her me e ble po siq e din pak koprrace un e shkreta do ta provoj sesban me e ba dhe do ta bi foton kisha me ba sonte po spakam asnji kokerr vejet


sa mir kishe ba me e ba e me me diftu si del, mu ma kan dhan ikyt recet po si demele qe jam pritoj me e ba e ma teper per faktin se sjam e sigurt a del taman panetone.....kam hall se po me shkon mundi bosh hahahahhahaah e pernjat pritoj.....kshq provoje ti iher e mdifto a tja nisi a ja

* * *
O nate e qete...
qe xhiron bosh...
kur degjon frymemarrjen time..
mos mendo..
te luash muziken tende
te vetmis...
une veshtroj qiellin..
duke prit mengjesin..
te vallzoj...me diellin...Back to top
MiCoLjA
Sun Jan 02 2011, 06:51pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
hahahahaha edhe mas dalt panetone sunshi ka me dal brum i amel hhahahaha patjter qe do ta baj aja qe kam fiksim asht aj pluhni i bardh qe i hellet siper po sdi ne bot as sesi quhet as ku me gjet apo sme shkon me at shishen qe kam vu te foto e perditshme kam me ba namin hahahaha

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
☼sunshine
Sun Jan 02 2011, 06:53pm
(¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

Registered Member #2555
Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

Posts: 11539
MiCoLjA ka shkruar:

hahahahaha edhe mas dalt panetone sunshi ka me dal brum i amel hhahahaha patjter qe do ta baj aja qe kam fiksim asht aj pluhni i bardh qe i hellet siper po sdi ne bot as sesi quhet as ku me gjet apo sme shkon me at shishen qe kam vu te foto e perditshme kam me ba namin hahahaha


pluhun llokumash

* * *
O nate e qete...
qe xhiron bosh...
kur degjon frymemarrjen time..
mos mendo..
te luash muziken tende
te vetmis...
une veshtroj qiellin..
duke prit mengjesin..
te vallzoj...me diellin...Back to top
MiCoLjA
Sun Jan 02 2011, 06:57pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
hahahahahaha ku me i marr un ktu llokumat me pluhhun maj sunshi hahaha

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
Holly
Sat Jan 22 2011, 03:46pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
Bread pudding ose perpeq e moderum* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
LUPEN
Wed Jan 26 2011, 07:40pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Holly ,shume e bukur dhe e mire u dukaa .

a tka msu Micolja me ba amelcina aa?


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
OLIVE OYL
Wed Jan 26 2011, 07:45pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
MiCoLjA ka shkruar:

hahahahahaha ku me i marr un ktu llokumat me pluhhun maj sunshi hahahaah ty si tashpo te rrahi me rrin ne mes te anglis ku me marr kyt ku me marr at, pluhni i llokumave qe thet aja qe ju hedhet amelcinave siper asht sheqer pluhun. un e caj sheqerin me e gri te nji pasticeri 100 lek kilja ban e grijn me makineri gjithkund njisaj e sdin me maru kurr megjithate tezja jeme e fut ne qese sheqerin e ee rrah me cakish mishit.
A e gjete lieviton qe te thash?***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
OLIVE OYL
Wed Jan 26 2011, 07:48pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
hajde tru hajde kam kujtu se ke shkru ku me e marr pluhnin e llokumave hahahah mas ma veni re se jan tuj me djeg syt***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
LUPEN
Wed Jan 26 2011, 07:50pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
OLIVE OYL ka shkruar:

hajde tru hajde kam kujtu se ke shkru ku me e marr pluhnin e llokumave hahahah mas ma veni re se jan tuj me djeg syt


kush e ka fajin tash se spo na len me kuptu ,truni a syt ? hahahahaah


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
OLIVE OYL
Wed Jan 26 2011, 07:52pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
te dyja***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
MiCoLjA
Wed Jan 26 2011, 07:53pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
hahaha oli un e shkruva edhe ma nelt qe se di si quhet tash prit se na je ba si nana madhe ktu n'forum sidomos per gatim me ta pas frigen

po maj e kam gjet

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
☼sunshine
Wed Jan 26 2011, 11:23pm
(¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

Registered Member #2555
Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

Posts: 11539
Tort me karrota

400 gr karrota
3 ve
300 gr sheqer
1 got vaj
300 gr mill
1 lug cajet maje birret
pak kryp

* * *
O nate e qete...
qe xhiron bosh...
kur degjon frymemarrjen time..
mos mendo..
te luash muziken tende
te vetmis...
une veshtroj qiellin..
duke prit mengjesin..
te vallzoj...me diellin...Back to top
SuperGirl
Thu Jan 27 2011, 01:47pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
e pastaj sunny ca me i ba? apo me i bashku tana bashke e me i fut n'furre
a asht njesoj si ajo qe ka vu lupen ne fillim te ksaj faqes?Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
☼sunshine
Sun Feb 06 2011, 03:33pm
(¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

Registered Member #2555
Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

Posts: 11539
SuperGirl ka shkruar:

e pastaj sunny ca me i ba? apo me i bashku tana bashke e me i fut n'furre
a asht njesoj si ajo qe ka vu lupen ne fillim te ksaj faqes?


hahahahahahahhah ca mke ba me qesh...ca me i ba thu hahahahah ti perziji e futi nfurr maj, apo deshte me i hanger fill njashtu
si e Lupenit keka mduket

* * *
O nate e qete...
qe xhiron bosh...
kur degjon frymemarrjen time..
mos mendo..
te luash muziken tende
te vetmis...
une veshtroj qiellin..
duke prit mengjesin..
te vallzoj...me diellin...Back to top
SuperGirl
Fri Jan 20 2012, 01:24pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Per receten e tiramisù-s teme te famshme

Kur ta bej heren tjeter tapo i bej foto hap mas hapit edhe e update-oj ket postimin.

Per 8 vete duhen:

- Dy kutija 250gramshe mascarpone,
- 4 kokrra veze
- biskotat klasike savoiardi a si e kane,
- kafe
- kakao
- sheqer
- brandy, amaretto (optional)


Si fillim, ndajme te kuqat e vezeve nga te bardhat.
Te bardhat i rrahim derisa te bahen shkume, e i hedhim sheqer. e i lajm nji ane per momentin. marrim te kuqat edhe i bashkojme me mascarponen e me sheqer derisa te bahet kremi i verdhe, i mire e i amel (gjysen e te cilit e ha gjalle njathere sa e bej ). masandej i shtojme shkumen e t'bardhave te vezeve edhe i perzijme bashke.

Pergatisim kafen edhe e bashkojme me ifije alkol - simas deshires...edhe e hedhim ne nji pjate ose tas te sheshte.

Marrim nji ene drejtkandshe, ose kuadrate. fillojme e lyjme biskotat nji ka nji me kafe edhe i shtrojme te kjo ena nji ka nji. duhet me i ly shpejt e shpejt, mas i leni fort ne kafe se bahen llaç! masi shtrojme nji shtrese biskota, i hedhim siper nji shtrese krem qe pergatitme ma siper. e shperndajme njisoj e siper i hedhim ifije kakao pluhun me nji site te vogel. une i hedhi edhe copa cokollatet ktu, se del e mire
Masandej vejme edhe nji shtrese tjeter me biskota te laguna me kafe. e mrapa shtresen e fundit te kremit. e mbyllim me kakao pluhun siper, e copa te vogla cokollatet

Futet ne frigorifer e si rregull duhet me e lan tan naten aty e me e hanger te nesermen. po edhe 5-6 ore boll jane

Enjoy!

Ps. tips: Nji version qe personalisht me pelqen shum, asht me perdor qumesht ne vend te kafes per me ly biskotat...del shum e vecante e jo aq e rande. try it!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Fri Jan 20 2012, 01:30pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Haxhimakulle

Per 12cope duhen:

300gr tlyn
5 te kuqa veze
5 luge sheqer pluhun
600gr miell
1 lug kafet sode buke

Per sherbetin: 500gr sheqer & 350 gr ujeSo, bashkojme tlynin me te kuqat e vezeve e me sheqerin. i shtojme miellin e soden e bahet brumi. tan sekreti i haxhimakulleve asht ne faktin qe ket brumin duhet me e rrah mire e mire. me nejt nja nji ore tu e punu. sa ma shum qe te rrahet aq ma te mira dalin. dan bajagi force, po ktu futni ne pune burrat. per ca i keni

masi brumi asht gati, merrni nji filxhan si mase qe me i ba tana njisoj, edhe bani formen rrumbullake (mas harroni gropen klasike ne mes ).

Masi bahen ne furre, i shtoni sherbetin, e masi te ftofen, i hani!

Ju bashin mire. tul e vjam

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
MiCoLjA
Fri Jan 20 2012, 01:31pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
Po mascarpone ??? Qa asht se se kam ni naj her mas jan ata pudingat ne paket si bahen me qumsht?

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
SuperGirl
Fri Jan 20 2012, 01:33pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
MiCoLjA ka shkruar:

Po mascarpone ??? Qa asht se se kam ni naj her mas jan ata pudingat ne paket si bahen me qumsht?
ja ja micole. Mascarpone asht si panna, vec se ma i trashe. dmth krem i bardhe. asht apastafat per tiramisù e duhet te kete sesban neper supermarkete aty te ju.

asht ishtu ne kutia:

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Go to page  1 2 3 4 5 6  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2806 sec, 0.0899 of that for queries. DB queries: 63. Memory Usage: 3,137kB