Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Sofra e Muhabetit - Zone e lire :: Diskutime - Debate - Problematika
 
<< Previous thread | Next thread >>
Je shqiptar pse po natyralizohesh atehere??
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
belgium
Tue Jul 20 2010, 09:43am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
sot cdo shqiptar emigrant po preferon per hir te nje dokumenti apo vend qendrim ne- per shtete te botes te marri kombesi te huaj duke zevendesuar ate te tijen shqiptare.
mburren neper shkoder me passaporta neper duar duke tregu se une jam, francez, italian, amerikan apo belg.....
si ju duket kjo krenari per ju apo nje mini dezertim ndaj etnitetit tuaj??
ateher ps eju keni preferenca ndaj ceshtjeve kombetare nje kohe ju vete po dilni jo shqiptare??
ndolli nje rast ku ne vodafone (dyqan)nje person kishte dokumenta italiane dhe bertiste po kam citadinanza more zotni pse ti nuk pranon te me japesh nje kart telefoni?e personi qe punonte aty mire ja bani i tha jo zotni ktu jena ne shkoder e duhet karta identitetit shqiptare...

[ Edited Tue Jul 20 2010, 09:50am ]
Back to top
MiCoLjA
Tue Jul 20 2010, 09:53am


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
kush te tha se dalin jo shqiptar belgium se ne cdo pashaport cfared do qoft aja ke kombesi shqiptare por shtesin e ke angleze franceze italiane apo ku di un kshuqe jan dy gjan te ndryshme se ska shtet qe te jep ty kombesin e vet por te jep shtesin

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
belgium
Tue Jul 20 2010, 10:05am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
KeJsi ka shkruar:

kush te tha se dalin jo shqiptar belgium se ne cdo pashaport cfared do qoft aja ke kombesi shqiptare por shtesin e ke angleze franceze italiane apo ku di un kshuqe jan dy gjan te ndryshme se ska shtet qe te jep ty kombesin e vet por te jep shtesin


Qa ngatron maj naqe ?/vendlindja asht prsh...shkoder, nacionaliteti asht belg prsh!
pashaporta asht per njerez me kombesi si belge, italiane,gjermane qe kjo efundit te detyron ta heqesh krejt ate shqiptare e ti thu ska ??e ketote fundit natyralizohen e natyralizim do thot je belg, italian apo amerikan
natyralizimi te konsideron njesoj si ato q ekan lindur ne ate shtet.

une thjesht thelbin eksaj teme ekisha me ju pa se si reagoni se ndryshe ndiheni(disa ee) ne mergim e ndryshe kur vini ne shkoder ...

[ Edited Tue Jul 20 2010, 10:13am ]
Back to top
MiCoLjA
Tue Jul 20 2010, 10:26am


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
aha belgium tashe mora vesh sorry jam keqkuptu se un pervedi ala se kam nationalitetin (as letra) po pyta hollyn dhe me tregoi fije per pe se qa u bate (marre tju vin atyne qe kan marr pashaportat e huja ) ahhaha nuk e di perzoten qa me than ne kyt rast .....

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
::bud::
Tue Jul 20 2010, 12:16pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Belgium po ku ishte ti deri dje?
Back to top
Paal Syshkaba
Tue Jul 20 2010, 12:30pm

Registered Member #3598
Joined: Tue Dec 22 2009, 07:49pm

Posts: 595
po normal qi asht mburrje ma belgium... ti e din mire qi per me pas te drejt per me kerku me apliku per nji passaporte te huj duhet me plotsu disa kushte... vitet e qendrimit n'ate vend, rrezidencen, dhe gjate ktyne viteve mos me pase probleme me ligjin, me pas nji pune (fikse), etj etj... dhe ai qi merr passaporten difton vetem qi asht "qytetar" i cili i ka plotsu kushtet per ate dokument... me siguri shum ma qytetar se disa tcilt kan le n'ate vend...
se pse njerzit e bajn ate gja dihet mire... nuk e di a ke apse ndojhere nevoje ti per ambasaden apo konsullaten shqiptare atje ku je ti, por un kam pase(dhe nkto momente vazhdoj me pase), dhe t'trajtojne krej si "mut"... nuk t'japin xhevap, t'shofin tan pordhe, presin me ju fut 50eurosha neper zarfa(hajt me ken ambasadori apo konsulli, por jane do nenpunsa qi ju duket vedi zot i atij tjetrit qi ka nevoje per ta...)
dhe per sa i perket ceshtjeve ne interres te shqiptarve, kisha me thane vetem dicka; ma t'drejt ka nji shqiptar qi ka le ne shqipni dhe tash asht amerikan(me dokumenta)... me ndjeke dhe me mbshtete ceshtjet n'interres te shqipnise, se sa nji 'shqiptar' qi jeton n'shkoder apo n'tirane apo n'elbasan apo ndurrs, me mbshtet palestinen e iran e pakistan e apo ku di un... pa dasht me i dhan te drejt njenes apo tjetres...
neser ba mu ba un italian apo amerikan apo arab apo egjiptian apo ku di un, jam ba mbasi kam jetu bajagi kohe atje, dhe ndoshta ajo asht mnyra jeme per me shprehe mirnjohje vendit t'cilit mka dhane mundsi mu shkollu, me punu e me pas i karriere, me njoft nji femen e cila ndoshta mrapa ka mu ba nana e fmive t'mi... un do isha mirnjohs dhe do ti sherbesha deri n'vdekje nji vendit t'cilit m'ka dhan mundsi me dhane maksimumin tem dhe ndoshta mrapa i kam pa hajrin... por kjo s'don me thane se jam tuj i ra mohit apo nuk e du ma shqipnine, sado qi t'ma ket vu lakun n'fyt dhe shpirti tuj dale prej shtetit dhe pseudo-drejtsis shqiptare... sdi a mke kuptu...
I don't want any of you boys thinking, that you're gonna score. You don't score, until you *score*!

Back to top
West****
Tue Jul 20 2010, 12:54pm

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
Si me ja ba qe une i kam te dyja e perdori pasaportat si tma dojne zemra
Back to top
lissandro
Tue Jul 20 2010, 01:26pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Ka prej atyre shqiptarve qe e kan nderru edhe kombesin shqiptare mundesh me e nderru .

Ata qe e kan nderru gjoja per me hap bisnese ne shtete tjera pervecse vendit ku jetojn mbase kur nuk e ka shqiptar mendojn qe ekname te lire te hapin bisnes te marrin kredi
hahahah edhe me u hap pak kur te shkojn ne shqipni @-)

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
::bud::
Tue Jul 20 2010, 01:56pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
West**** ka shkruar:

Si me ja ba qe une i kam te dyja e perdori pasaportat si tma dojne zemra


Kur te shkosh te Vodafoni merr at shqiptaren, perndryshe met pa gja. :-j
Back to top
::bud::
Tue Jul 20 2010, 02:03pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Paal Syshkaba ka shkruar:

... nuk e di a ke apse ndojhere nevoje ti per ambasaden apo konsullaten shqiptare atje ku je ti, por un kam pase(dhe nkto momente vazhdoj me pase), dhe t'trajtojne krej si "mut"...
Na lame lesht rrugash, Belgium na thote pse merrni nenshtetsite e vendeve tjera.

Nuk e di a kam naj burm mangut apo naj filet te spanum po iky debat nuk ka diskutim.
ME E MARR QE QKE ME TE SE TAXAT E KONTIBUTI JONE NE KYT VEND SHKOJNE.
Mandej siq e ka thane edhe Paal Shkaba, marrja e nenshtetsise nuk asht zgjedhje por asht merite!

Nuk po flasim mandej per komplikimet e udhetimeve qe bjen fjala ALB....
Asht fakt dhe nuk mohohet!
Back to top
West****
Tue Jul 20 2010, 04:43pm

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
lissandro ka shkruar:

Ka prej atyre shqiptarve qe e kan nderru edhe kombesin shqiptare mundesh me e nderru .

Ata qe e kan nderru gjoja per me hap bisnese ne shtete tjera pervecse vendit ku jetojn mbase kur nuk e ka shqiptar mendojn qe ekname te lire te hapin bisnes te marrin kredi
hahahah edhe me u hap pak kur te shkojn ne shqipni @-)
Kush te pyt ktu me cfare kombesije apo nenshtetesije ke Lissandro ktu te pysin a ke leje qendrimi , ku punon dhe a ke te arrdhura te mjaftushme me la kredin e bankes.............. je i zoti me ja mush mendjen me letra ( ky asht shtet letrash).. as me ka shku menja me nrru nenshtetesin , noshta dhe nuk jam perballu me gjan te tilla..... Ne shqiperi kush po ta shef se qa ke ??? mu sme ka nodh me me than qite pasaporten se ste besoj pastaj gjithkush ka menjen e vet.... a din qa thot im shoq kur shkojme atje ... s'kam arrdh ktu me ta mush menjen ty, ndaq beso ndaq jo
Back to top
West****
Tue Jul 20 2010, 04:47pm

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
::bud:: ka shkruar:

West**** ka shkruar:

Si me ja ba qe une i kam te dyja e perdori pasaportat si tma dojne zemra


Kur te shkosh te Vodafoni merr at shqiptaren, perndryshe met pa gja. :-j
hahaha po si bud se vodafoni i ka pajis me celular dhe fmit 6 vjeqar..... e kur thone s'kena lek jena ngusht, qa kan me pas me celulara dhe ne WC, moderna na shume kuku mazamakeq thuj hahahahahha.
Back to top
_GUINNESS_
Tue Jul 20 2010, 05:02pm
be allways happy enjoy life its to short

Registered Member #1037
Joined: Tue Aug 07 2007, 11:58pm

Posts: 2385
krehohem qe jam shqiptar kur u bana 20 vjec hagra banane e piva coca-cola per here te par

belgjuim me pashaporte teme deri ne qenef kisha drejte me shetit edhe dola e shetita-emigrova tane evropen pa pashaport .

Back to top
belgium
Wed Jul 21 2010, 08:44am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Paal Syshkaba ka shkruar:

po normal qi asht mburrje ma belgium... ti e din mire qi per me pas te drejt per me kerku me apliku per nji passaporte te huj duhet me plotsu disa kushte... vitet e qendrimit n'ate vend, rrezidencen, dhe gjate ktyne viteve mos me pase probleme me ligjin, me pas nji pune (fikse), etj etj... dhe ai qi merr passaporten difton vetem qi asht "qytetar" i cili i ka plotsu kushtet per ate dokument... me siguri shum ma qytetar se disa tcilt kan le n'ate vend...
se pse njerzit e bajn ate gja dihet mire... nuk e di a ke apse ndojhere nevoje ti per ambasaden apo konsullaten shqiptare atje ku je ti, por un kam pase(dhe nkto momente vazhdoj me pase), dhe t'trajtojne krej si "mut"... nuk t'japin xhevap, t'shofin tan pordhe, presin me ju fut 50eurosha neper zarfa(hajt me ken ambasadori apo konsulli, por jane do nenpunsa qi ju duket vedi zot i atij tjetrit qi ka nevoje per ta...)
dhe per sa i perket ceshtjeve ne interres te shqiptarve, kisha me thane vetem dicka; ma t'drejt ka nji shqiptar qi ka le ne shqipni dhe tash asht amerikan(me dokumenta)... me ndjeke dhe me mbshtete ceshtjet n'interres te shqipnise, se sa nji 'shqiptar' qi jeton n'shkoder apo n'tirane apo n'elbasan apo ndurrs, me mbshtet palestinen e iran e pakistan e apo ku di un... pa dasht me i dhan te drejt njenes apo tjetres...
neser ba mu ba un italian apo amerikan apo arab apo egjiptian apo ku di un, jam ba mbasi kam jetu bajagi kohe atje, dhe ndoshta ajo asht mnyra jeme per me shprehe mirnjohje vendit t'cilit mka dhane mundsi mu shkollu, me punu e me pas i karriere, me njoft nji femen e cila ndoshta mrapa ka mu ba nana e fmive t'mi... un do isha mirnjohs dhe do ti sherbesha deri n'vdekje nji vendit t'cilit m'ka dhan mundsi me dhane maksimumin tem dhe ndoshta mrapa i kam pa hajrin... por kjo s'don me thane se jam tuj i ra mohit apo nuk e du ma shqipnine, sado qi t'ma ket vu lakun n'fyt dhe shpirti tuj dale prej shtetit dhe pseudo-drejtsis shqiptare... sdi a mke kuptu...


plotsisht dakort me ty zotni.
Back to top
belgium
Wed Jul 21 2010, 08:48am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
::bud:: ka shkruar:

Belgium po ku ishte ti deri dje?une edhe sot jam kudo por kurr nuk hapem si hapen disa sic po shikjoj e ndeshem per dit n shkoder , tash n sezon pushimesh ke rast me pa gjithfar sorollop njerzish qe vijn ma shum prej italie, e masanej kishe reagu nryshe ti ....
ifreskt kam ik para disa vitesh prej shkodret e i freskt po njashtu jam.
Back to top
MiCoLjA
Wed Jul 21 2010, 09:00am


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
tash po ju baj nji pytje un un ju meqe edhe sja kam fort haberin ksaj pune kur pranon me marr neshtetesin e nji venit tjeter qe nuk asht shqiperia ty si person shteti te man si njeriun e vet pra pergjigjet aj shtet perty po? dhe nuk ke ma te drejta ne venin tan pra ne shqipri ske te drejt me marr pashaport ma?

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
lissandro
Wed Jul 21 2010, 01:02pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
KeJsi ka shkruar:

tash po ju baj nji pytje un un ju meqe edhe sja kam fort haberin ksaj pune kur pranon me marr neshtetesin e nji venit tjeter qe nuk asht shqiperia ty si person shteti te man si njeriun e vet pra pergjigjet aj shtet perty po? dhe nuk ke ma te drejta ne venin tan pra ne shqipri ske te drejt me marr pashaport ma?
Po kejsi ke te drejt me marr pasaporten shqiptare, edhe pse e ke marr nenshetsin e huaj neenshtetsia shqiptare nuk te heket kurr .
kurse e huja edhe mund te heket psh po i bane puq atij shtetit ku jeton ,

Kurse ne shqiperi ban qa te duash se nenshtetsin shqiptare nuk mund ta hekun

pastaj mvaret tek shteti ku jeton se ka shtete, qe nuk te lejojn me shum se nje nenshtetsi ka prej atyre qe mund te kesh edhe tri nenshtesi te lejohet ti mbash.

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
West****
Wed Jul 21 2010, 01:07pm

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
E vertete Lissandro, ka shtete qe te japin te drejten me majt dy nenshtetesi ,prandaj thash me siper qe i kam te dyja por ka dhe shtete qe sti lejojne te dyja si psh Gjermanija , ajo te ban me marr nji leter ne Shqiperi qe shteti shqiptar te jep te drejten ty me marr nenshtetsin Gjermane masi i ploterson kushtet per nji gje te tille
Back to top
Gurabi
Wed Jul 21 2010, 01:12pm

Registered Member #1920
Joined: Thu May 29 2008, 09:10pm

Posts: 6466
edhe une i kam dy ..edhe k a u.s.a kena drejten me i majte te dyja

Give the girl the right shoes and she can conquer the world .!!!!!! .......
Back to top
lissandro
Wed Jul 21 2010, 01:17pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Me falni ju siper kur thoni dy a e keni fjalen edhe per shqiptare apo jo 8-}

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Wed Jul 21 2010, 01:17pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Une per vedi jam shqiptare ne shpirt e ne zemer sa ne pune i kam msu me fole e me sha shqip hahaha ate nuk e mohoj kurre po masi thashe kte, mas 2 viteve qe kam ardhe ktu dhe me kane nderu me neshtetesine dhe pashaporten bluhe kam kene njeriu ma i gezum ne Bote. Kam nderin dhe kjo e fundit vetem me ka dhane nje rrespekt te nalte dhe e vleresoj simbolizmin, benefitet, mundesite, lirine e pamvarsine qe ky vend me ka dhuru. E audhuroj Australine dhe te kenunit Australiane. Jam e barabarte dhe e rrespektume si te tane te tjeret. Pashaporten shqiptare kam te drejte me e pase ba me dashte por nuk e shoh te arsyshme, boll me u lodhe me burrokracine e rrallate e Shqipnise. Nuk ja vlen se nje dokument simbolik asht asgja ma shume. E kam ne zemer e me te thane te drejten, asgja s'me sherben. Ne jete jena po deri tash, nuk me ka ndodhe qe me me thane dikush ja pa pashaporte shqiptare, nuk lejohesh hahahaa pa ofendu po ky asht realiteti i jetes teme.
Rrespekt a-cat


I care and I wish well!

Back to top
Gurabi
Wed Jul 21 2010, 01:23pm

Registered Member #1920
Joined: Thu May 29 2008, 09:10pm

Posts: 6466
lissandro ka shkruar:

Me falni ju siper kur thoni dy a e keni fjalen edhe per shqiptare apo jo 8-}une dy ksiha fjalen shqipen edhe amerikanen
Give the girl the right shoes and she can conquer the world .!!!!!! .......
Back to top
lissandro
Wed Jul 21 2010, 01:28pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Gurabi ka shkruar:

lissandro ka shkruar:

Me falni ju siper kur thoni dy a e keni fjalen edhe per shqiptare apo jo 8-}une dy ksiha fjalen shqipen edhe amerikanen


hahahahh Gurabi shqipen po e marrin edhe kosovart jo ma na qe kena lind e rrit trupin ne shqiperi .

me ba me ken gja qe dalin ne shitje pasaportat e huja ne krah te majt dhe falas pasaportat shqiptare ne krah te djathe hahahahah

te hujat ishin shit shqiptaret kishin met si peshku ne zadh

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Artani
Wed Jul 21 2010, 01:30pm

Registered Member #3191
Joined: Wed Jul 29 2009, 11:30pm

Posts: 262
a-cat ka shkruar:

Une per vedi jam shqiptare ne shpirt e ne zemer sa ne pune i kam msu me fole e me sha shqip hahaha ate nuk e mohoj kurre po masi thashe kte, mas 2 viteve qe kam ardhe ktu dhe me kane nderu me neshtetesine dhe pashaporten bluhe kam kene njeriu ma i gezum ne Bote. Kam nderin dhe kjo e fundit vetem me ka dhane nje rrespekt te nalte dhe e vleresoj simbolizmin, benefitet, mundesite, lirine e pamvarsine qe ky vend me ka dhuru. E audhuroj Australine dhe te kenunit Australiane. Jam e barabarte dhe e rrespektume si te tane te tjeret. Pashaporten shqiptare kam te drejte me e pase ba me dashte por nuk e shoh te arsyshme, boll me u lodhe me burrokracine e rrallate e Shqipnise. Nuk ja vlen se nje dokument simbolik asht asgja ma shume. E kam ne zemer e me te thane te drejten, asgja s'me sherben. Ne jete jena po deri tash, nuk me ka ndodhe qe me me thane dikush ja pa pashaporte shqiptare, nuk lejohesh hahahaa pa ofendu po ky asht realiteti i jetes teme.
Rrespekt a-cat


Bravo... Te respektoj dhe te vlersoj, per sinqeritetin qe ke. ^:)^
Back to top
::bud::
Wed Jul 21 2010, 03:09pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
belgium ka shkruar:

::bud:: ka shkruar:

Belgium po ku ishte ti deri dje?une edhe sot jam kudo por kurr nuk hapem si hapen disa sic po shikjoj e ndeshem per dit n shkoder , tash n sezon pushimesh ke rast me pa gjithfar sorollop njerzish qe vijn ma shum prej italie, e masanej kishe reagu nryshe ti ....
ifreskt kam ik para disa vitesh prej shkodret e i freskt po njashtu jam.Ahh po ktu jam dakort me ty. Ajo qe "hapen" e bertasin per ndi nga te tjeret asht tipike shqiptare.

Ato po te hapen ne mes te pjaces me makina angleze qe atje i ka ble me socjale.

Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2575 sec, 0.0835 of that for queries. DB queries: 66. Memory Usage: 3,130kB