Forums
Go to page  1 2 3 ... 22 23 24
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Guest2983928
Sun Jul 01 2012, 07:01am
Registered Member #953
Joined: Tue Jul 24 2007, 03:47am

Posts: 3836
Nipi.
Neser edhe femijen tim se di ne do e dua me shume. Me sheh dhe mi zgjat duart qe ta marr ne krahe. Mi ve dockat tek faqet dhe don me mi kacu faqet. Akoma sma thote emrin e as 'halla' sme therret por fytyrat e shemtume te miat e bejne me qesh me ze, e une...une vdes kur qesh ai!

Mami.
Zonja ime. Perendesha ime. Gjithmone ndjeshmerisht e forte. Zemra e saj qelibar e shpirti i saj eshte si nje burim i pashterrshem durimi, miresie, e dashurie. Me mjafton kur ve koken ne preherin e saj dhe ma ferkon shpinden e mi prek floket. Si nje shkop magjik, dora e saj i largon te ligat nga une. Nuk eshte vetem e mire, eshte edhe e bukur. A ka me te bukur se ajo?!

Babi.
Ne syte e tij lexoj veten. As vete se di sesi por ai me te vertete eshte nje hero. Nuk eshte as Supermani e as Batmani. Eshte me shume se keta te dy bashke. Ai e ben gjithcka te mundur e te mrekullueshme per mua. Kam marre nga forca e tij. Kam marre nga bujaria e tij. Mendojme njelloj prandaj edhe punet tona i zgjidhim me nje shikim. Krenohet tek i flet njerezve: “Kjo eshte vajza e babes”…une krenohem me shume me te.

Vellezerit.
Krahu im i djathte dhe krahu im i majte. Aq te ndryshem nga njeri tjetri e aq te njejte ne syte e mi. Ne jemi te jashtzakonshem per te duruar njeri tjetrin. Por nganjehere mendoj se edhe kur te ‘rritemi’ do gudulisemi, do gatuajme gjera te mira vetem per ne, dhe do me mesojne si te vetembrohem po me ngacmoi njeri haha. Kurre nuk mesova por ata jane aty e aq dua une.

Gjyshja.
Lokja jeme. Gjithmone na thonin ‘jeni ba si nuhi me rruken’. Gjithmone bashke..edhe me ble buken bashke..edhe gjumin bashke e benim. Per cdo histori qe me ka tregu e ka nje rrudhe. I mbaj duart e saj ne duart e mia…eshte ajo qe me ka rrite. E kush gatuan si ajo? E kush flet si ajo? Askush!

Ai.
Nje qenie pa te cilen une vec do merrja fryme. Ne momentin kur zemra ime ka fulluar te ndjeje, mu aty ka filluar nje rrugetim i perjetshem…kurre sdo rresht se kujdesuri per te edhe kur distanca na ndan. Gabuam bashke. Gezuam bashke. U rritem bashke. Ai tashme eshte pjese e pandashme e imja.

Ne kete jete krijojme disa lidhje qe askush dhe asgje si prish e si ndan.


Back to top
WORLD
Wed Jul 04 2012, 06:14am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
Tresor ka shkruar:

Nipi.
Neser edhe femijen tim se di ne do e dua me shume. Me sheh dhe mi zgjat duart qe ta marr ne krahe. Mi ve dockat tek faqet dhe don me mi kacu faqet. Akoma sma thote emrin e as 'halla' sme therret por fytyrat e shemtume te miat e bejne me qesh me ze, e une...une vdes kur qesh ai!

Mami.
Zonja ime. Perendesha ime. Gjithmone ndjeshmerisht e forte. Zemra e saj qelibar e shpirti i saj eshte si nje burim i pashterrshem durimi, miresie, e dashurie. Me mjafton kur ve koken ne preherin e saj dhe ma ferkon shpinden e mi prek floket. Si nje shkop magjik, dora e saj i largon te ligat nga une. Nuk eshte vetem e mire, eshte edhe e bukur. A ka me te bukur se ajo?!

Babi.
Ne syte e tij lexoj veten. As vete se di sesi por ai me te vertete eshte nje hero. Nuk eshte as Supermani e as Batmani. Eshte me shume se keta te dy bashke. Ai e ben gjithcka te mundur e te mrekullueshme per mua. Kam marre nga forca e tij. Kam marre nga bujaria e tij. Mendojme njelloj prandaj edhe punet tona i zgjidhim me nje shikim. Krenohet tek i flet njerezve: “Kjo eshte vajza e babes”…une krenohem me shume me te.

Vellezerit.
Krahu im i djathte dhe krahu im i majte. Aq te ndryshem nga njeri tjetri e aq te njejte ne syte e mi. Ne jemi te jashtzakonshem per te duruar njeri tjetrin. Por nganjehere mendoj se edhe kur te ‘rritemi’ do gudulisemi, do gatuajme gjera te mira vetem per ne, dhe do me mesojne si te vetembrohem po me ngacmoi njeri haha. Kurre nuk mesova por ata jane aty e aq dua une.

Gjyshja.
Lokja jeme. Gjithmone na thonin ‘jeni ba si nuhi me rruken’. Gjithmone bashke..edhe me ble buken bashke..edhe gjumin bashke e benim. Per cdo histori qe me ka tregu e ka nje rrudhe. I mbaj duart e saj ne duart e mia…eshte ajo qe me ka rrite. E kush gatuan si ajo? E kush flet si ajo? Askush!

Ai.
Nje qenie pa te cilen une vec do merrja fryme. Ne momentin kur zemra ime ka fulluar te ndjeje, mu aty ka filluar nje rrugetim i perjetshem…kurre sdo rresht se kujdesuri per te edhe kur distanca na ndan. Gabuam bashke. Gezuam bashke. U rritem bashke. Ai tashme eshte pjese e pandashme e imja.

Ne kete jete krijojme disa lidhje qe askush dhe asgje si prish e si ndan.


Kjo pjesa me bani pershtypje: ..."Gabuam bashke. Gezuam bashke. U rritem bashke. Ai tashme eshte pjese e pandashme e imja"

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
WORLD
Wed Jul 04 2012, 06:19am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
Aroma e kafes, qe padashur me kujton shijen e nxehte e te kafte te buzeve tuaja. Qe kjo arome nade, me jep nje mije fjale, te cilat ndoshta dita nuk mi jep. Sa do doja qe keta zogje qe fluturojne, te merrnin ne mua cdo gja qe ashte e amel, cdo perjetim ashtu bukur. Cdo fjale qe del si fllad arome, luleshtrydhe, qe zemres i jep krah, e kesaj kafe mendime


MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
Guest2983928
Thu Jul 05 2012, 05:35am
Registered Member #953
Joined: Tue Jul 24 2007, 03:47am

Posts: 3836
WORLD ka shkruar:

Kjo pjesa me bani pershtypje: ..."Gabuam bashke. Gezuam bashke. U rritem bashke. Ai tashme eshte pjese e pandashme e imja"


Cne?
Back to top
WORLD
Thu Jul 05 2012, 06:20am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
Tresor ka shkruar:

WORLD ka shkruar:

Kjo pjesa me bani pershtypje: ..."Gabuam bashke. Gezuam bashke. U rritem bashke. Ai tashme eshte pjese e pandashme e imja"


Cne?....Sepse, ne presim shpesh here nga tjetri makismumin e dashurise "prrallore". Nje dashuri sipas modelit "film-romance". Kur lexon dicka reale, si psh: "Gabuam", mendja me shkon tek njerzorja, tek realja, te e perditshmja. "Gezuam", njerzore, ne cift ka dhe momente gezimi, padyshim! U rritem bashke..... e ne fund me "gabime e gezime" AJO ESHTE PJESE E PANDASHME E IMJA.

PS: shytttttt, ketu gjeta veten ne keta rreshta

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
WORLD
Thu Jul 05 2012, 03:28pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
Ndjenja qe perjetohen dhe shijohen vetem me ty.
Ndjej qe dashnia jone ashte e madhe. Aq sa me ben te tretem me sy mbyllur per mos me te harru.
Mram, veshja ngjyre blu, buzet e amla qe percillnin afsh, ndjenje, deshire, per kafshim....
Syte qe nuk e di sa here me kane hipnotizu, sa here kam mendu se dhe hana i ka zili. Sidomos kur i shkruj hera-heres, nates

Por pa dyshim, mbetesh thjeshte bashkshortja ime (ne gabime dhe ne gezime)*
Po citoj shprehjen e Tretsor...MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
WORLD
Fri Jul 06 2012, 07:36am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
WORLD ka shkruar:

Ndjenja qe perjetohen dhe shijohen vetem me ty.
Ndjej qe dashnia jone ashte e madhe. Aq sa me ben te tretem me sy mbyllur per mos me te harru.
Mram, veshja ngjyre blu, buzet e amla qe percillnin afsh, ndjenje, deshire, per kafshim....
Syte qe nuk e di sa here me kane hipnotizu, sa here kam mendu se dhe hana i ka zili. Sidomos kur i shkruj hera-heres, nates

Por pa dyshim, mbetesh thjeshte bashkshortja ime (ne gabime dhe ne gezime)*
Po citoj shprehjen e Tresor...
MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
Guest2983928
Tue Jul 10 2012, 09:49pm
Registered Member #953
Joined: Tue Jul 24 2007, 03:47am

Posts: 3836
WORLD ka shkruar:

....Sepse, ne presim shpesh here nga tjetri makismumin e dashurise "prrallore". Nje dashuri sipas modelit "film-romance". Kur lexon dicka reale, si psh: "Gabuam", mendja me shkon tek njerzorja, tek realja, te e perditshmja. "Gezuam", njerzore, ne cift ka dhe momente gezimi, padyshim! U rritem bashke..... e ne fund me "gabime e gezime" AJO ESHTE PJESE E PANDASHME E IMJA.

PS: shytttttt, ketu gjeta veten ne keta rreshtaPS. E disha kte, thashe mos ishte najgja tjeter...

Me bane me qesh me paragrafin siper. A din, une kurre se kam mendu njashtu. Gjithmone e kam mendu si nje dru qe asht gati me u perpunu. Veglat i ke, mendt i ke, drunin e ke, tesh me ju fut puns. Po duhet aq kujdes, aq mjeshtri, aq durim, aq pasion e dashni per at qe po ban, aq perpikshmeri, qe sa here ta gdhendesh, te mos e cosh dam e ne fund me gzimin ma te madh te thush: "uh sa pengesat me dolen, po me x (njata qe permenda ma siper) ja dola. Pak une e pak veglat e pak druni...ahhh taman si e dosha une.

Tu gabu, meson. Tu msu, gzon. E kshu krijohet nje lidhje e forte, e pandashme.


Tesh tu u kthy te mendimet e mia...


Po mendosha...
[ Edited Tue Jul 10 2012, 10:08pm ]
Back to top
Guest2983928
Thu Aug 09 2012, 09:40pm
Registered Member #953
Joined: Tue Jul 24 2007, 03:47am

Posts: 3836
Jeta nuk asht nji vize
e lakume apo e preme
asht qiri
asht pika ku prehen vizat me njena tjetren
kajhere pingul me njena tjetren
tu formu kande me madhsina te ndryshme
kurrsesi viza me fillim edhe mbarim
thjeshte viza
negativ e pozitiv
qe mund ti zgjasesh
deri ne infinit
...


Back to top
MiCoLjA
Sat Aug 11 2012, 12:31pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
Me mungon sot
Cdo gja e jotja ,cdo perkdhelje .cdo keshill ,
Isha e vogel kur u ndam po ne mendje kam vec kjtimet te bukura prej tejet ,mke dhan cdo gja qe nji vajz ka nevoj .Sot kisha dasht shum me te pas afer qoft me nji fjal apo thjesht me shikim e buzeqeshje te amel ashtu si vec babi din me i dhan vajz ,po pi kafe ehh gjithmon kam pas qef me ta pjek un kafen dhe pse sot kuptoj qe skam dit me pjek taman, ti kurr ske refuzu.Kena ken noshta te varfen po sot kuptoj se pasunija ma e madhe e njerzimit jan kujtimet e bukura gja qe me ty kam prejtu cdo min te jetes teme .Du me ken per fmit e mi njashtu si ke ken ti me mu :-X

Micole sa i dashtun asht ky emer per mu.

Sa me mungon sot

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
SuperGirl
Sat Aug 11 2012, 01:51pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
MiCoLjA ka shkruar:

Me mungon sot
Cdo gja e jotja ,cdo perkdhelje .cdo keshill ,
Isha e vogel kur u ndam po ne mendje kam vec kjtimet te bukura prej tejet ,mke dhan cdo gja qe nji vajz ka nevoj .Sot kisha dasht shum me te pas afer qoft me nji fjal apo thjesht me shikim e buzeqeshje te amel ashtu si vec babi din me i dhan vajz ,po pi kafe ehh gjithmon kam pas qef me ta pjek un kafen dhe pse sot kuptoj qe skam dit me pjek taman, ti kurr ske refuzu.Kena ken noshta te varfen po sot kuptoj se pasunija ma e madhe e njerzimit jan kujtimet e bukura gja qe me ty kam prejtu cdo min te jetes teme .Du me ken per fmit e mi njashtu si ke ken ti me mu :-X

Micole sa i dashtun asht ky emer per mu.

Sa me mungon sot
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
MiCoLjA
Sat Aug 11 2012, 02:02pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
SuperGirl ka shkruar:

MiCoLjA ka shkruar:

Me mungon sot
Cdo gja e jotja ,cdo perkdhelje .cdo keshill ,
Isha e vogel kur u ndam po ne mendje kam vec kjtimet te bukura prej tejet ,mke dhan cdo gja qe nji vajz ka nevoj .Sot kisha dasht shum me te pas afer qoft me nji fjal apo thjesht me shikim e buzeqeshje te amel ashtu si vec babi din me i dhan vajz ,po pi kafe ehh gjithmon kam pas qef me ta pjek un kafen dhe pse sot kuptoj qe skam dit me pjek taman, ti kurr ske refuzu.Kena ken noshta te varfen po sot kuptoj se pasunija ma e madhe e njerzimit jan kujtimet e bukura gja qe me ty kam prejtu cdo min te jetes teme .Du me ken per fmit e mi njashtu si ke ken ti me mu :-X

Micole sa i dashtun asht ky emer per mu.

Sa me mungon sotEach year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
Arlo
Sat Aug 11 2012, 05:53pm

Registered Member #4419
Joined: Mon Mar 07 2011, 01:12am

Posts: 291
Te dua per nje jete... Eshte gjithe kjo dashuri qe ndjej per ty qe me ben te harroj momentet qe me merzit. Dhe pikerisht eshte dashurija jote ajo qe mua me ben te buzeqesh, me ben me te fort se ditet qe kam len pas... Me ben qe te mendoj se nje e neserme do jete me e bukur per mua, me e bukur fal teje e gjith kjo. Me ben te mendoj se nje te neserme nuk do egzistoj largesia mes nesh...

Αta njerez qe zgjedhin te te fundosin ne thellesi
qe te mbeten vetem ata ne siperfaqe,
le te mos harrojne se ne histori
ka mbetur Titaniku dhe jo ajsbergu!

Back to top
Mbreteresha
Sat Aug 11 2012, 09:31pm
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
MiCoLjA ka shkruar:

Me mungon sot
Cdo gja e jotja ,cdo perkdhelje .cdo keshill ,
Isha e vogel kur u ndam po ne mendje kam vec kjtimet te bukura prej tejet ,mke dhan cdo gja qe nji vajz ka nevoj .Sot kisha dasht shum me te pas afer qoft me nji fjal apo thjesht me shikim e buzeqeshje te amel ashtu si vec babi din me i dhan vajz ,po pi kafe ehh gjithmon kam pas qef me ta pjek un kafen dhe pse sot kuptoj qe skam dit me pjek taman, ti kurr ske refuzu.Kena ken noshta te varfen po sot kuptoj se pasunija ma e madhe e njerzimit jan kujtimet e bukura gja qe me ty kam prejtu cdo min te jetes teme .Du me ken per fmit e mi njashtu si ke ken ti me mu :-X

Micole sa i dashtun asht ky emer per mu.

Sa me mungon sot


micole,uroj me gjithe zemer qe shpirti i tij te jete ne xhehnnet
mendoj qe ai eshte krenar per ty,dhe per ate qe ti je,edhe pse je rrit pa te,ai ka ken gjithmone afer teje,edhe pse ti se ke pa...


lutjet e tij jane ken realizim deshirash per ty
Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
MiCoLjA
Tue Aug 14 2012, 10:05am


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
In love ka shkruar:

MiCoLjA ka shkruar:

Me mungon sot
Cdo gja e jotja ,cdo perkdhelje .cdo keshill ,
Isha e vogel kur u ndam po ne mendje kam vec kjtimet te bukura prej tejet ,mke dhan cdo gja qe nji vajz ka nevoj .Sot kisha dasht shum me te pas afer qoft me nji fjal apo thjesht me shikim e buzeqeshje te amel ashtu si vec babi din me i dhan vajz ,po pi kafe ehh gjithmon kam pas qef me ta pjek un kafen dhe pse sot kuptoj qe skam dit me pjek taman, ti kurr ske refuzu.Kena ken noshta te varfen po sot kuptoj se pasunija ma e madhe e njerzimit jan kujtimet e bukura gja qe me ty kam prejtu cdo min te jetes teme .Du me ken per fmit e mi njashtu si ke ken ti me mu :-X

Micole sa i dashtun asht ky emer per mu.

Sa me mungon sot


micole,uroj me gjithe zemer qe shpirti i tij te jete ne xhehnnet
mendoj qe ai eshte krenar per ty,dhe per ate qe ti je,edhe pse je rrit pa te,ai ka ken gjithmone afer teje,edhe pse ti se ke pa...


lutjet e tij jane ken realizim deshirash per ty

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
- Stella -
Sat Sep 22 2012, 11:11am

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501

Ora 08:00
Dite shtatorit e zakonshme,nji dit ma shum qe i shtohet tjerave.
Se di pse jam zgju me nji sens trishtimit,edhe pse dilli n'dhom ka depertu e rreze me grushta m'hedh po un se ve re.
Syt ala t'pergjumun m'fiksohen te nji foto n'mur, fotoja e t'afermve t'mi e familjes teme...heh!
Copa kujtimesh shperdahen n'ajrin e ftoft t'nades si pa dasht, zemra t'rrahunat i shpejton e gadi sa fryma nuk m'merret.

Ca do t'jet kja pun? Pergjigje s'di me dhan...

S'du me mendu,po vet bi n'kurth me kambt e mija e i kujtoj vedit se si vika nji dit kur je i rrethum me njerzt qe n'jeten tande kan lan shenja qe kurr ma s'mundesh me fshi e papritmas t'nesermen je vetem,n'nji tok t'huj,4 mure e plot figuranta qe t'sjellen rrotull po ti si shef e qe pezmin ma fort ta shtojn.
Po un e di se kjo nuk asht shpija jeme,s'm'perket,n'zemren teme s'ka vend...Kjo s'asht JETA jeme!

Sa kisha dasht mu kthy mrapa n'koh e me jetu prep n'at shpi ku gjithmon kam jetu, at shpin qe prindt e mi kan ndertu,tull mbas tullet,pike gjakut mbas pike gjakut t'derdhuna n'temelet e saj. Aja shpi plot me kujtime t'mbylluna n'çils,andrra t'balsamosuna n'muret e saj,fotografi qe pluhni tashma ngjyrat ja ka zbeh e ndjenja t'zhytuna n'harres.
Shikjoj oren e kthehem me kamb n'tok..aja kohe kurr s'kthehet ma, dera e shpis asht mbyll diten kur per her t'fundit syt me lot drejt saj i ktheva si me dasht me e pershendet e me falenderu,sikur t'ishte njiri,sikur t'ishte shoqja jeme e fminis qe doren fort m'shterngon.

Po tashma mu s'mbetet ma gja vec me andrru,me sy drejt qillit si fmi i vogel qe rrugen ka hup e emnin e nans thot,qe nji dit n'at shpi t'rikthehem e t'rijetoj fragmente t'jets t'kalume,qofte edhe per nji dekik, nji frymarrje a nji t'rrahun qerpikut.

[ Edited Sun Sep 23 2012, 08:19pm ]

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
666
Sun Sep 23 2012, 02:30am

Registered Member #5114
Joined: Sun Jul 08 2012, 09:45pm

Posts: 1026
shume e bukur
m'pelqej qe e ke shkrujt n'dialekt plus qe ke perdor ' . Vec nji korigjim ( s'm'perket)

[ Edited Sun Sep 23 2012, 04:55am ]

Touch screen phones piss me off
Back to top
- Stella -
Sun Sep 23 2012, 08:20am

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
666 ka shkruar:

shume e bukur
m'pelqej qe e ke shkrujt n'dialekt plus qe ke perdor ' . Vec nji korigjim ( s'm'perket)


Thank you

Po e korigjoj

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
WORLD
Tue Sep 25 2012, 02:45pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
Imagjino te shikosh nje mace, e cila pret nje ledhatim...

Imagjino nje enderr qe pret zgjim


Imagjino, veten pa zgjim por me ledhatim!

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Tue Sep 25 2012, 09:24pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
- Stella - ka shkruar:


Ora 08:00
Dite shtatorit e zakonshme,nji dit ma shum qe i shtohet tjerave.
Se di pse jam zgju me nji sens trishtimit,edhe pse dilli n'dhom ka depertu e rreze me grushta m'hedh po un se ve re.
Syt ala t'pergjumun m'fiksohen te nji foto n'mur, fotoja e t'afermve t'mi e familjes teme...heh!
Copa kujtimesh shperdahen n'ajrin e ftoft t'nades si pa dasht, zemra t'rrahunat i shpejton e gadi sa fryma nuk m'merret.

Ca do t'jet kja pun? Pergjigje s'di me dhan...

S'du me mendu,po vet bi n'kurth me kambt e mija e i kujtoj vedit se si vika nji dit kur je i rrethum me njerzt qe n'jeten tande kan lan shenja qe kurr ma s'mundesh me fshi e papritmas t'nesermen je vetem,n'nji tok t'huj,4 mure e plot figuranta qe t'sjellen rrotull po ti si shef e qe pezmin ma fort ta shtojn.
Po un e di se kjo nuk asht shpija jeme,s'm'perket,n'zemren teme s'ka vend...Kjo s'asht JETA jeme!

Sa kisha dasht mu kthy mrapa n'koh e me jetu prep n'at shpi ku gjithmon kam jetu, at shpin qe prindt e mi kan ndertu,tull mbas tullet,pike gjakut mbas pike gjakut t'derdhuna n'temelet e saj. Aja shpi plot me kujtime t'mbylluna n'çils,andrra t'balsamosuna n'muret e saj,fotografi qe pluhni tashma ngjyrat ja ka zbeh e ndjenja t'zhytuna n'harres.
Shikjoj oren e kthehem me kamb n'tok..aja kohe kurr s'kthehet ma, dera e shpis asht mbyll diten kur per her t'fundit syt me lot drejt saj i ktheva si me dasht me e pershendet e me falenderu,sikur t'ishte njiri,sikur t'ishte shoqja jeme e fminis qe doren fort m'shterngon.

Po tashma mu s'mbetet ma gja vec me andrru,me sy drejt qillit si fmi i vogel qe rrugen ka hup e emnin e nans thot,qe nji dit n'at shpi t'rikthehem e t'rijetoj fragmente t'jets t'kalume,qofte edhe per nji dekik, nji frymarrje a nji t'rrahun qerpikut.


Zemer sa bukur u kenaqa tu shetite ne mendimet e tuaja origjinaleI care and I wish well!

Back to top
- Stella -
Wed Sep 26 2012, 09:50am

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
ⓐ-ⓒⓐⓣ ka shkruar:

- Stella - ka shkruar:


Ora 08:00
Dite shtatorit e zakonshme,nji dit ma shum qe i shtohet tjerave.
Se di pse jam zgju me nji sens trishtimit,edhe pse dilli n'dhom ka depertu e rreze me grushta m'hedh po un se ve re.
Syt ala t'pergjumun m'fiksohen te nji foto n'mur, fotoja e t'afermve t'mi e familjes teme...heh!
Copa kujtimesh shperdahen n'ajrin e ftoft t'nades si pa dasht, zemra t'rrahunat i shpejton e gadi sa fryma nuk m'merret.

Ca do t'jet kja pun? Pergjigje s'di me dhan...

S'du me mendu,po vet bi n'kurth me kambt e mija e i kujtoj vedit se si vika nji dit kur je i rrethum me njerzt qe n'jeten tande kan lan shenja qe kurr ma s'mundesh me fshi e papritmas t'nesermen je vetem,n'nji tok t'huj,4 mure e plot figuranta qe t'sjellen rrotull po ti si shef e qe pezmin ma fort ta shtojn.
Po un e di se kjo nuk asht shpija jeme,s'm'perket,n'zemren teme s'ka vend...Kjo s'asht JETA jeme!

Sa kisha dasht mu kthy mrapa n'koh e me jetu prep n'at shpi ku gjithmon kam jetu, at shpin qe prindt e mi kan ndertu,tull mbas tullet,pike gjakut mbas pike gjakut t'derdhuna n'temelet e saj. Aja shpi plot me kujtime t'mbylluna n'çils,andrra t'balsamosuna n'muret e saj,fotografi qe pluhni tashma ngjyrat ja ka zbeh e ndjenja t'zhytuna n'harres.
Shikjoj oren e kthehem me kamb n'tok..aja kohe kurr s'kthehet ma, dera e shpis asht mbyll diten kur per her t'fundit syt me lot drejt saj i ktheva si me dasht me e pershendet e me falenderu,sikur t'ishte njiri,sikur t'ishte shoqja jeme e fminis qe doren fort m'shterngon.

Po tashma mu s'mbetet ma gja vec me andrru,me sy drejt qillit si fmi i vogel qe rrugen ka hup e emnin e nans thot,qe nji dit n'at shpi t'rikthehem e t'rijetoj fragmente t'jets t'kalume,qofte edhe per nji dekik, nji frymarrje a nji t'rrahun qerpikut.


Zemer sa bukur u kenaqa tu shetite ne mendimet e tuaja origjinale
Fenk juuuu A_cat ..kajher m'kap frymzimi edhe mu

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
S~erenity
Wed Sep 26 2012, 09:23pm
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
K
Guest2983928 ka shkruar:

Nipi.
Neser edhe femijen tim se di ne do e dua me shume. Me sheh dhe mi zgjat duart qe ta marr ne krahe. Mi ve dockat tek faqet dhe don me mi kacu faqet. Akoma sma thote emrin e as 'halla' sme therret por fytyrat e shemtume te miat e bejne me qesh me ze, e une...une vdes kur qesh ai!

Mami.
Zonja ime. Perendesha ime. Gjithmone ndjeshmerisht e forte. Zemra e saj qelibar e shpirti i saj eshte si nje burim i pashterrshem durimi, miresie, e dashurie. Me mjafton kur ve koken ne preherin e saj dhe ma ferkon shpinden e mi prek floket. Si nje shkop magjik, dora e saj i largon te ligat nga une. Nuk eshte vetem e mire, eshte edhe e bukur. A ka me te bukur se ajo?!

Babi.
Ne syte e tij lexoj veten. As vete se di sesi por ai me te vertete eshte nje hero. Nuk eshte as Supermani e as Batmani. Eshte me shume se keta te dy bashke. Ai e ben gjithcka te mundur e te mrekullueshme per mua. Kam marre nga forca e tij. Kam marre nga bujaria e tij. Mendojme njelloj prandaj edhe punet tona i zgjidhim me nje shikim. Krenohet tek i flet njerezve: “Kjo eshte vajza e babes”…une krenohem me shume me te.

Vellezerit.
Krahu im i djathte dhe krahu im i majte. Aq te ndryshem nga njeri tjetri e aq te njejte ne syte e mi. Ne jemi te jashtzakonshem per te duruar njeri tjetrin. Por nganjehere mendoj se edhe kur te ‘rritemi’ do gudulisemi, do gatuajme gjera te mira vetem per ne, dhe do me mesojne si te vetembrohem po me ngacmoi njeri haha. Kurre nuk mesova por ata jane aty e aq dua une.

Gjyshja.
Lokja jeme. Gjithmone na thonin ‘jeni ba si nuhi me rruken’. Gjithmone bashke..edhe me ble buken bashke..edhe gjumin bashke e benim. Per cdo histori qe me ka tregu e ka nje rrudhe. I mbaj duart e saj ne duart e mia…eshte ajo qe me ka rrite. E kush gatuan si ajo? E kush flet si ajo? Askush!

Ai.
Nje qenie pa te cilen une vec do merrja fryme. Ne momentin kur zemra ime ka fulluar te ndjeje, mu aty ka filluar nje rrugetim i perjetshem…kurre sdo rresht se kujdesuri per te edhe kur distanca na ndan. Gabuam bashke. Gezuam bashke. U rritem bashke. Ai tashme eshte pjese e pandashme e imja.

Ne kete jete krijojme disa lidhje qe askush dhe asgje si prish e si ndan.

Kenaqesi me kene nje pjese e jetes tane tane nepermjet shkrimit qe ke nda me ne Te perqafoj!
Back to top
S~erenity
Wed Sep 26 2012, 09:25pm
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
MiCoLjA ka shkruar:

Me mungon sot
Cdo gja e jotja ,cdo perkdhelje .cdo keshill ,
Isha e vogel kur u ndam po ne mendje kam vec kjtimet te bukura prej tejet ,mke dhan cdo gja qe nji vajz ka nevoj .Sot kisha dasht shum me te pas afer qoft me nji fjal apo thjesht me shikim e buzeqeshje te amel ashtu si vec babi din me i dhan vajz ,po pi kafe ehh gjithmon kam pas qef me ta pjek un kafen dhe pse sot kuptoj qe skam dit me pjek taman, ti kurr ske refuzu.Kena ken noshta te varfen po sot kuptoj se pasunija ma e madhe e njerzimit jan kujtimet e bukura gja qe me ty kam prejtu cdo min te jetes teme .Du me ken per fmit e mi njashtu si ke ken ti me mu :-X

Micole sa i dashtun asht ky emer per mu.

Sa me mungon sot


Back to top
S~erenity
Wed Sep 26 2012, 09:30pm
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
- Stella - ka shkruar:


Ora 08:00
Dite shtatorit e zakonshme,nji dit ma shum qe i shtohet tjerave.
Se di pse jam zgju me nji sens trishtimit,edhe pse dilli n'dhom ka depertu e rreze me grushta m'hedh po un se ve re.
Syt ala t'pergjumun m'fiksohen te nji foto n'mur, fotoja e t'afermve t'mi e familjes teme...heh!
Copa kujtimesh shperdahen n'ajrin e ftoft t'nades si pa dasht, zemra t'rrahunat i shpejton e gadi sa fryma nuk m'merret.

Ca do t'jet kja pun? Pergjigje s'di me dhan...

S'du me mendu,po vet bi n'kurth me kambt e mija e i kujtoj vedit se si vika nji dit kur je i rrethum me njerzt qe n'jeten tande kan lan shenja qe kurr ma s'mundesh me fshi e papritmas t'nesermen je vetem,n'nji tok t'huj,4 mure e plot figuranta qe t'sjellen rrotull po ti si shef e qe pezmin ma fort ta shtojn.
Po un e di se kjo nuk asht shpija jeme,s'm'perket,n'zemren teme s'ka vend...Kjo s'asht JETA jeme!

Sa kisha dasht mu kthy mrapa n'koh e me jetu prep n'at shpi ku gjithmon kam jetu, at shpin qe prindt e mi kan ndertu,tull mbas tullet,pike gjakut mbas pike gjakut t'derdhuna n'temelet e saj. Aja shpi plot me kujtime t'mbylluna n'çils,andrra t'balsamosuna n'muret e saj,fotografi qe pluhni tashma ngjyrat ja ka zbeh e ndjenja t'zhytuna n'harres.
Shikjoj oren e kthehem me kamb n'tok..aja kohe kurr s'kthehet ma, dera e shpis asht mbyll diten kur per her t'fundit syt me lot drejt saj i ktheva si me dasht me e pershendet e me falenderu,sikur t'ishte njiri,sikur t'ishte shoqja jeme e fminis qe doren fort m'shterngon.

Po tashma mu s'mbetet ma gja vec me andrru,me sy drejt qillit si fmi i vogel qe rrugen ka hup e emnin e nans thot,qe nji dit n'at shpi t'rikthehem e t'rijetoj fragmente t'jets t'kalume,qofte edhe per nji dekik, nji frymarrje a nji t'rrahun qerpikut.


M'rrenqethi shkrimi jot Stella ne vecanti rreshti i fundit.. qofte edhe per nji dekik, nji frymarrje a nji te rrahun qerpikut Hugs!
Back to top
SuperGirl
Thu Sep 27 2012, 11:20am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
- Stella - ka shkruar:


Ora 08:00
Dite shtatorit e zakonshme,nji dit ma shum qe i shtohet tjerave.
Se di pse jam zgju me nji sens trishtimit,edhe pse dilli n'dhom ka depertu e rreze me grushta m'hedh po un se ve re.
Syt ala t'pergjumun m'fiksohen te nji foto n'mur, fotoja e t'afermve t'mi e familjes teme...heh!
Copa kujtimesh shperdahen n'ajrin e ftoft t'nades si pa dasht, zemra t'rrahunat i shpejton e gadi sa fryma nuk m'merret.

Ca do t'jet kja pun? Pergjigje s'di me dhan...

S'du me mendu,po vet bi n'kurth me kambt e mija e i kujtoj vedit se si vika nji dit kur je i rrethum me njerzt qe n'jeten tande kan lan shenja qe kurr ma s'mundesh me fshi e papritmas t'nesermen je vetem,n'nji tok t'huj,4 mure e plot figuranta qe t'sjellen rrotull po ti si shef e qe pezmin ma fort ta shtojn.
Po un e di se kjo nuk asht shpija jeme,s'm'perket,n'zemren teme s'ka vend...Kjo s'asht JETA jeme!

Sa kisha dasht mu kthy mrapa n'koh e me jetu prep n'at shpi ku gjithmon kam jetu, at shpin qe prindt e mi kan ndertu,tull mbas tullet,pike gjakut mbas pike gjakut t'derdhuna n'temelet e saj. Aja shpi plot me kujtime t'mbylluna n'çils,andrra t'balsamosuna n'muret e saj,fotografi qe pluhni tashma ngjyrat ja ka zbeh e ndjenja t'zhytuna n'harres.
Shikjoj oren e kthehem me kamb n'tok..aja kohe kurr s'kthehet ma, dera e shpis asht mbyll diten kur per her t'fundit syt me lot drejt saj i ktheva si me dasht me e pershendet e me falenderu,sikur t'ishte njiri,sikur t'ishte shoqja jeme e fminis qe doren fort m'shterngon.

Po tashma mu s'mbetet ma gja vec me andrru,me sy drejt qillit si fmi i vogel qe rrugen ka hup e emnin e nans thot,qe nji dit n'at shpi t'rikthehem e t'rijetoj fragmente t'jets t'kalume,qofte edhe per nji dekik, nji frymarrje a nji t'rrahun qerpikut.Sa bukur lapatushe.
E kuptoj qe ka shpesh njiri raste merziet, po mos e mendo nji dite te re vec si nji dite qe i shtohet te tjerave. ti e ban cdo dite te vecante e worth living
Enjoy life se e meriton
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Go to page  1 2 3 ... 22 23 24  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3180 sec, 0.0971 of that for queries. DB queries: 66. Memory Usage: 3,231kB