Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Letersia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Proza. Perralla, tregime, novela
Go to page  1 2 3 4 5 6
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
MiCoLjA
Wed Feb 29 2012, 08:55am


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
SuperGirl ka shkruar:

MiCoLjA ka shkruar:

Pasi kishin kaluar 18 vjet martese, pas nje lodhje te gjate nga gatimi i perditshem,gruaja pergatiti ushqimin per burrin e saj.Por kjo gjelle nuk ishte si zakonisht…Zarzavatet ishin zier shume,mishi ishte djegur dhe sallata kishte shume kripe.Bashkeshorti u ul per te ngrene dhe gjate gjithe kohes qendroi i heshtur.
Kur gruaja po lante pjatat,ai iu afrua gruas se tij dhe e perqafoi.Ajo e pyeti e habitur:”C’ne ky perqafim ?”Burri iu pergjigj:”Sepse gatimi yt sot i ngjante gatimit te nje nuseje te re dhe une mendova qe te te trajtoj si nuse te re !”

A nuk eshte me mire ta korrigjosh gruan tende ne nje menyre te bute
dhe qe shton dashurine mes jush, sesa te bertasesh
dhe ta ngresh zerin me ofendime dhe ankesa ?!
Pjate turinjve micole, funksionon ma mire e se ban ma gabimin. hahaahaha

sorry se jam n'qejf sot, bej komente pa takt. ahahahA good one


Ikyt itesh e pava hahaha paske pas nevoj per dajak me te pru ne fije mram ti vajzuke hahahahahEach year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
- Stella -
Tue Mar 06 2012, 11:04pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Bota sic e shoh une
Ese nga Albert Einstein


"Sa te cuditshem jemi ne te vdekshmit! Te gjithe ne jemi ketu per nje udhetim te shkurter; per c'arsye njeriu s'e di edhe pse ndonjehere mendon se e ndjen. Por pa reflektuar thellesisht nje njeri e di nga jeta e perditshme se ai ekziston per njerezit e tjere — se pari per te gjithe ata nga te cilet kur buzeqeshin edhe jane mire varet vete lumturia jone, e pastaj per shume te tjere, te panjohur per ne, me fatin e te cileve jemi lidhur nepermjet simpatise. Njeqind here ne dite i kujtoj vetevetes se jeta ime e brendshme edhe ajo e jashtme jane bazuar ne punen e njerzve te tjere, te gjalle e te vdekur edhe se mua me duhet te ushtroj veteveten qe te mund te jap ne te njejten shkalle sic kam marr e vashdoj te marr…

Nuk e kam pare kurre lehtesine edhe lumturine si nje perfundim— kete perfundim kritikal une e quaj idealin e nje stalle derrash. Idealet qe kane ndricuar rrugen time edhe kohe pas kohe me kane dhene kurajo ta perballoj jeten me gezim kane qene Miresia, Bukuria edhe e Verteta. Pa idene e nje vllazerimi midis njerezve qe mendojne njesoj, pa nje dedikim ndaj botes objektive, perjetesisht te paarritshmet ne fushen e artit edhe perpjekjet shkencore, jeta do te me ishte dukur bosh. Qellimet e rendomta te perpjekjeve humane— posedimet, suksesi i jashtem, lluksi —me jane dukur gjithmone te perbuzshme.

Sensi im i apasionuar pas drejtesise sociale edhe pergjegjesise sociale ka qene gjithmone ne kontrast te cuditshem me mungesen e nevojes sime te theksuar per kontakt direkt me njerez te tjere apo komunitetet njerezore. Une jam me te vertete nje 'udhetar i vetmuar' edhe s'i kam perkitur kurre vendit tim, shtepise sime, miqve te mi, e as familjes sime me gjithe zemer; perpara gjithe ketyre lidhjesh, une kurre s'e kam humbur sensin e distances edhe nje nevoje per vetmi…

Ideali im politik eshte demokracia. Ler cdo njeri te respektohet si individ edhe mos idealizo asnje njeri. Eshte nje ironi e fatit se si une vete kam qene marres i nje admirimi te tepert edhe nderimi nga te tjeret, pa fajin apo meriten time. Shkaku i kesaj mund te jete fare lehte deshira, e paarritshme nga shume, te kuptojne ato ide te pakta te cilat une i kam arritur me fuqite e mia te dobta pas nje stermundimi panderprerje. E kam te qarte qe per cdo organizate qe te arrij qellimet e saj, nje njeri duhet te mendohet edhe drejtoj e zakonisht te mbaj pergjegjesi. Por ata qe drejtohen nuk duhet te jene te forcuar, e duhet te jene ne gjendje te zgjedhin liderin e tyre. Per mendimin tim, nje sistem autokratik i forcuar degjenerohet shume shpejt; forca terheq njerez me morale te ulta…Gjeja me vlere te vertete ne maskeraden e jetes se njeriut me duket mua se nuk eshte shteti politik por njeriu u ndjeshem, krijues, personaliteti; i cili i vetem krijon fisniken e sublimen nderkohe qe turma si e tille mbetet monotone ne mendim edhe monotone ne ndjenje.

Kjo teme me sjell tek me e keqja pjese e jetes se turmes, sistemin ushtarak, te cilin e urrej…Kjo njolle murtaje e civilizimit duhet shfuqizuar me te gjithe shpejtesine e mundshme. Heroizem me komande, dhune e pakuptimte edhe gjithe absurditeti i neveritshem qe njihet me emrin patriotizem - me sa pasion i urrej ata!
Eksperienca me e bukur qe mund te kemi eshte misteri. Eshte emocioni baze qe qendron ne djepin e artit te vertete e shkences se vertete. Ai qe s'e njeh edhe s'mundet te habitet me, mahnitet me, eshte njesoj si te ishte i vdekur edhe syte i jane fikur. Ishte eksperienca e misterit - madje e perzjere me frike - qe shkaktoi fene. Njohuri e ekzistence se dickaje ne nuk mund ta depertojme, perceptimet tona te arsyetimit me te thelle bukurise me te ndritshme, te cilat vetem ne format e tyre me primitive jane te arritshme per mendjen tone: eshte kjo njohuri e ky emocion qe perbejne fene e vertete. Ne kete kuptim edhe vetem ne kete kuptim, une jam nje njeri thellesishte fetar… jam i kenaqur me misterin e perjetesise se jetes edhe me nje njohuri, nje ndjenje te struktures se mrekullueshme te egzistences - si edhe nje perpjekje modeste per te kuptuar sikur edhe nje pjesez te vogel te Arsyetimit qe shfaq veteveten ne natyre. "

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Mon Mar 26 2012, 12:22am

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Once there was a girl whose father died ! She was at school and it was a rainy day ! It was full of lightnings ! Her mother was working. She got worried about the little girl , left work to go and get her . When she arrived near school , she saw the little girl under an umbrella , and every time it lightened , she looked at the sky and smiled ! Her mother went nearer and asked her why she smiled at the sky when it lightened . She replied : " God is taking a picture of me and sending it to dad ! " She then smiled at her mother who couldn't stop crying out of love !
[ Edited Mon Mar 26 2012, 12:24am ]

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
SuperGirl
Mon Mar 26 2012, 09:01am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Awwwwwwwww...........Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
MiCoLjA
Fri Apr 20 2012, 02:21pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
stellina mke ba me qa me kyt qe ke vu omg sa e bukur sa prekese sa domethanese deshta me vu edhe un nji po spo ve itesh du me majt shijen e isaj qe ke vu ti

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
MiCoLjA
Fri Jun 01 2012, 05:28pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
Tregohet se një burrë i moshuar, po udhëtonte me të birin drejt një qyteti të largët.Atyre u duheshin dy ditë rrugë për të mbërritur në destinacion. Me vete kishin gomarin dhe plaçkat.
Here pas here, burri i moshuar pëshpëriste aq sa e dëgjonte dhe i biri:”Zoti na ruajt nga më e keqja.”Teksa vazhdonin rrugëtimin e gjatë, gomarit i thyhet njëra këmbë mu në mes të rrugës.
I moshuari tha:” Zoti na ruajt nga më e keqja.”Të dy morën plaçkat në krahë dhe vazhduan rrugën.Pasi kishin përshkuar goxha udhë, të moshuarit i thyhet këmba dhe e kishte të pamundur të ecte.Ai u mbështet në supet e të birit, të cilit i pëshpëriti:”Zoti na ruajt nga më e keqja.”Përveç se duhej të mbante të atin, djaloshit të ri i duhej të mbajë dhe plaçkat.
Teksa vazhdonin rrugën, i riu pickohet nga një gjarpër.
Ai u shtri përtokë nga dhimbja, sakaq i ati iu afrua dhe i tha:
”Zoti na ruajt nga më e keqja.”Këtu i biri se përmbajti dot veten dhe tha:”E çfarë qenka më e keqe se kaq?!”Pasi u përmirësua pak, baba e bir morën udhën drejt destinacionit,
sigurisht ishin vonuar shumë për shkak të peripecive. Kur mbërritën në qytet, ata u befasuan me atë që u shihnin sytë.
Qyteti ishte goditur nga një tërmet i fuqishëm, i cili e kishte rrënuar të tërin.
I moshuari, e pa të birin në sy dhe i tha:”O bir! Nëse nuk do na kishin ndodhur gjithë ato peripeci gjatë udhës,
do të kishim mbërritur në kohë dhe, sigurisht, do na kishte ndodhur më e keqja, do ishim nën rrënoja tani.”

Morali:

Le të jetë ky interpretimi ynë për shumë ngjarje që na ndodhin në jetë.Kështu do të mund të triumfojmë ndaj stresit, ankthit dhe tensionit.Le të kemi opinion dhe pritshmëri të mira nga Zoti.
Le ti mbështetemi Atij në çdo çështje të jetës tonë.
Le të jemi të sigurtë dhe të bindur se nuk ka më të dhembshur dhe të urtë sesa Zoti.O Zot! Ti ke në dorë gjithçka në tokë e në qiej! Ty të lëvdojmë dhe të falenderojmë!

Amin!!!

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
Mbreteresha
Fri Jun 01 2012, 05:48pm
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
MiCoLjA ka shkruar:

Tregohet se një burrë i moshuar, po udhëtonte me të birin drejt një qyteti të largët.Atyre u duheshin dy ditë rrugë për të mbërritur në destinacion. Me vete kishin gomarin dhe plaçkat.
Here pas here, burri i moshuar pëshpëriste aq sa e dëgjonte dhe i biri:”Zoti na ruajt nga më e keqja.”Teksa vazhdonin rrugëtimin e gjatë, gomarit i thyhet njëra këmbë mu në mes të rrugës.
I moshuari tha:” Zoti na ruajt nga më e keqja.”Të dy morën plaçkat në krahë dhe vazhduan rrugën.Pasi kishin përshkuar goxha udhë, të moshuarit i thyhet këmba dhe e kishte të pamundur të ecte.Ai u mbështet në supet e të birit, të cilit i pëshpëriti:”Zoti na ruajt nga më e keqja.”Përveç se duhej të mbante të atin, djaloshit të ri i duhej të mbajë dhe plaçkat.
Teksa vazhdonin rrugën, i riu pickohet nga një gjarpër.
Ai u shtri përtokë nga dhimbja, sakaq i ati iu afrua dhe i tha:
”Zoti na ruajt nga më e keqja.”Këtu i biri se përmbajti dot veten dhe tha:”E çfarë qenka më e keqe se kaq?!”Pasi u përmirësua pak, baba e bir morën udhën drejt destinacionit,
sigurisht ishin vonuar shumë për shkak të peripecive. Kur mbërritën në qytet, ata u befasuan me atë që u shihnin sytë.
Qyteti ishte goditur nga një tërmet i fuqishëm, i cili e kishte rrënuar të tërin.
I moshuari, e pa të birin në sy dhe i tha:”O bir! Nëse nuk do na kishin ndodhur gjithë ato peripeci gjatë udhës,
do të kishim mbërritur në kohë dhe, sigurisht, do na kishte ndodhur më e keqja, do ishim nën rrënoja tani.”

Morali:

Le të jetë ky interpretimi ynë për shumë ngjarje që na ndodhin në jetë.Kështu do të mund të triumfojmë ndaj stresit, ankthit dhe tensionit.Le të kemi opinion dhe pritshmëri të mira nga Zoti.
Le ti mbështetemi Atij në çdo çështje të jetës tonë.
Le të jemi të sigurtë dhe të bindur se nuk ka më të dhembshur dhe të urtë sesa Zoti.O Zot! Ti ke në dorë gjithçka në tokë e në qiej! Ty të lëvdojmë dhe të falenderojmë!

Amin!!!
Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
OLIVE OYL
Wed Feb 22 2017, 08:12pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
.***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
OLIVE OYL
Wed Feb 22 2017, 09:50pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Përrallë nda libri i Abdullah Grimcit 'à ma shet një sy për 100 florinj' një libër me përmbledhje përrallash, kallëzimesh e gojedhenash.

***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
LUPEN
Wed Feb 22 2017, 09:53pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
OLIVE OYL ka shkruar:

Përrallë nda libri i Abdullah Grimcit 'à ma shet një sy për 100 florinj' një libër me përmbledhje përrallash, kallëzimesh e gojedhenash.
Më kapi ngërçi moj


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
LUPEN
Wed Feb 22 2017, 11:35pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
OLIVE OYL ka shkruar:

Një ditë i vajti një grua në pallatin e Trojanit dhe iu ankua se e trajtonte keq burri i saj.
Ai iu përgjigj: " Ç'më intereson mua?!"
Gruaja vazhdon: Ai burri im të shan edhe ty."
Përsëri ai iu përgjigj: " Ç'të duhet ty?! "

Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
LUPEN
Thu Feb 23 2017, 12:01am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Nuk i lexova tana, por ato që lexova janë vërtet të bukura. Ju lumtë


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
OLIVE OYL
Thu Feb 23 2017, 07:58am
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
LUPEN ka shkruar:

OLIVE OYL ka shkruar:

Përrallë nda libri i Abdullah Grimcit 'à ma shet një sy për 100 florinj' një libër me përmbledhje përrallash, kallëzimesh e gojedhenash.
Më kapi ngërçi moj


Ske nevojë më sjell kryt, sjell ekranin
***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Go to page  1 2 3 4 5 6  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2382 sec, 0.0728 of that for queries. DB queries: 50. Memory Usage: 2,868kB