Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Letersia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Proza. Perralla, tregime, novela
Go to page  1 2 3 4 5 6
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
_GUINNESS_
Mon Oct 04 2010, 09:24pm
be allways happy enjoy life its to short

Registered Member #1037
Joined: Tue Aug 07 2007, 11:58pm

Posts: 2385
Olive Oyl ka shkruar:

un kam debules prrallat.skam lan liber me prralla ne librari pa e ble qysh e vogel.me pelqejn se pavarsisht se e kan emrin prralla kan shum gjana te verteta dhe morali asht gjithmon aktual

po e fillaj me nji prrall shkodrane:
TRI KESHILLAT E PLAKUT

U martue nji djale i ri njizet e pese vjec.Ate nate u martue, te nesermen e mueren nizam e ndenji njizet vjet perjashta.
E shoqja pas nante muejsh lindi nji djale po per te shoqin nuk muer vesh a gjall a vdek.E kjo jetoi me ate femije.Femija u rrit e u ba zot i vedit e e mbate te amen e vet mir fort.Pas njizet vjetesh i shqi u nis me ardh ne shpi.Tue ardh iu afrue shehrit te vet.Aty has nji plak ne rrug.I thote ky plaku:
-Sa vjet ke qe je ne kurbet?
-Njizet vjet
-A ke fitue gja?
-Vetem 3 mexhide
-Nuk them per pare-i thote plaku- po a e ke nxane ilmin(dijen)
-Nuk e di cka asht ilmi-i thote ky
-Mbasi nuk di cka asht ilmi-i thote plaku-duhet me u kthye prape e me e nxane, se pa ilm ske ku vete
I thote udhetari:-Mir se po kthehem,po ku me e nxane ket ilm?
Hajt shko ne filan sheher, aty gjen nji plak qe shet ilm
Ky kurbetciu shkon ne at sheher e e gjeti plakun
Si u njoh me te e pyet ky plaku:-Cka lyp tek une?
_Kam ardh me xan ilmin- i thote kurbetciu
-Per nje fjale duhet 1 mexhide-i thote plaku
Edhe ky ia jep nji mexhide e plaku i thote:
"RRuges per shkurt mos i bjer"
I thote, me kallzo nji fjale tjeter
Te dyten fjale i thote ky
"Ujit te turbullt mos i del"
Masi meti me nji mexhide ky mendon, une keq se keq jam t'ia jap edhe kete e te me thote edhe nji fjale, se te mira po i thoka.
te treten fjale i thote plaku
"Idhnimin e mramjes lene per nadje e te nadjes per mramje"
Udhetarit nuk i mbeten ma pare
U nis ky me shkue ne vend te vet.Rruges u ba me nji shok bashk.Tue shkue i thote ky shoku
-po i biem ksaj rruges per shkurt e nuk po i biem per gjate
Ky kurbeciu e majti mend fjalen e plakut qe mos me i ra rruges per shkurt e i thote shokut qe une du me i ra ruges per gjate.
Ky shoku i thote-ti ne dac shko une po i bie rruges per shkurt se shkoj ma shpejt.
e keshtu u ndane.ky qe i ra rruges per shkurt ne mes te rruges i dolen disa bandite i moren paret e e vrane.ky qe i ra per gjate mrriti shndosh
Tue shkue rruges merr me dale nji uj,por uji ishte i turbullt.Ky kujtoi fjalen e plakut e ndenji me prit gjersa te kullonte uji.Ne ate cast vjen nji tregtar me kale.Fillon me i dale ujit po i thote ky kurbetciu
-mos del se asht turbullt
-Nuk ka gajle se une i dal turbullt e paturbullt
Sa shkoi ne midis te ujit u rrzue me gjith kal e u myt e kali doli ne breg ka ishte ky kurbetqari.e keshtu e muer kalin ky dhe pavi qe kali kishte 2 trasta me flori
Kur kulloi uji muer ky kalin e duel matane shendosh e mire
U nis ne shtepi te vet i bie deres e del e shoqja i cil deren por nuk e njef te shoqin
i thote ky- a me len sonte me fjet?
e pyet e shoqja kah vjen e ku shkon e m'at fjal i vjen i biri i grues prej pazarit, e perqafon te birin kjo.
Ky i shoqi filloi me u idhnue me me mendu me vedi 'qenka martue ose paska zan ndonji jaran'
Masi ranen me fjet ky desh me u cue me e myt te shoqen e djalin por i ra ndermend fjala e plakut e pret deri nadje.
U cue nadje e pasi pin kafen djali u nis me shkue ne pazar,
e ama i thote 'udha e mbare bir'
Ky i puth doren s'ames e i thote 'te mbare pac nane'
Ky i shoqi pasi ndivi kto fjal e pyet te shoqen
-I kuj asht ky djal?
Asht djali im-i thot kjo
-Po tand shoq ku e ke?
-Nuk e di a asht gjalla a ka vdek se ka 20 vjet qe jemi nda e haber prej burrit nuk di
Atehere cohet ne kam ky e merr ne krahe te shoqin e gruen e u diftohet
E njikjo asht puna e dijes dhe e durimit!
OLOVE tash pata kohe e lexova very intersting nice one taman per mu si kurbetqar vec shuqyr nuk kam lan femij e gru .
Back to top
OLIVE OYL
Mon Oct 04 2010, 09:25pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
spo vejm doren ne zjerm Gines eleganti.parzoten a i bleve kpuct se chelsea te fitaj***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
_GUINNESS_
Mon Oct 04 2010, 09:30pm
be allways happy enjoy life its to short

Registered Member #1037
Joined: Tue Aug 07 2007, 11:58pm

Posts: 2385
OLIVE -TOPOLAKJA kam kalu taman nji nice weekend edhe chelsea fitoj por vec kepucet nuk i bleva se nuk kishte nr tem
edhe perralla jote keka shume domethanese
Back to top
OLIVE OYL
Mon Oct 04 2010, 09:36pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
lexoji gines se po te thet najnjena ma difta i prrall e spo ke ca me i than hahahahha***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
_GUINNESS_
Mon Oct 04 2010, 09:38pm
be allways happy enjoy life its to short

Registered Member #1037
Joined: Tue Aug 07 2007, 11:58pm

Posts: 2385
OLOVE une di vec sexy prralla e knaqet najnjena po me tha me i kallzu naj pralle hhhahah a aahahahah
Back to top
OLIVE OYL
Mon Oct 04 2010, 09:42pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
shka mar ti ke nevoj per psikolog na cmende***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
LUPEN
Mon Oct 04 2010, 11:00pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Holly ka shkruar:

Olive Oyl ka shkruar:

un kam debules prrallat.skam lan liber me prralla ne librari pa e ble qysh e vogel.me pelqejn se pavarsisht se e kan emrin prralla kan shum gjana te verteta dhe morali asht gjithmon aktual

po e fillaj me nji prrall shkodrane:
TRI KESHILLAT E PLAKUT

U martue nji djale i ri njizet e pese vjec.Ate nate u martue, te nesermen e mueren nizam e ndenji njizet vjet perjashta.
E shoqja pas nante muejsh lindi nji djale po per te shoqin nuk muer vesh a gjall a vdek.E kjo jetoi me ate femije.Femija u rrit e u ba zot i vedit e e mbate te amen e vet mir fort.Pas njizet vjetesh i shqi u nis me ardh ne shpi.Tue ardh iu afrue shehrit te vet.Aty has nji plak ne rrug.I thote ky plaku:
-Sa vjet ke qe je ne kurbet?
-Njizet vjet
-A ke fitue gja?
-Vetem 3 mexhide
-Nuk them per pare-i thote plaku- po a e ke nxane ilmin(dijen)
-Nuk e di cka asht ilmi-i thote ky
-Mbasi nuk di cka asht ilmi-i thote plaku-duhet me u kthye prape e me e nxane, se pa ilm ske ku vete
I thote udhetari:-Mir se po kthehem,po ku me e nxane ket ilm?
Hajt shko ne filan sheher, aty gjen nji plak qe shet ilm
Ky kurbetciu shkon ne at sheher e e gjeti plakun
Si u njoh me te e pyet ky plaku:-Cka lyp tek une?
_Kam ardh me xan ilmin- i thote kurbetciu
-Per nje fjale duhet 1 mexhide-i thote plaku
Edhe ky ia jep nji mexhide e plaku i thote:
"RRuges per shkurt mos i bjer"
I thote, me kallzo nji fjale tjeter
Te dyten fjale i thote ky
"Ujit te turbullt mos i del"
Masi meti me nji mexhide ky mendon, une keq se keq jam t'ia jap edhe kete e te me thote edhe nji fjale, se te mira po i thoka.
te treten fjale i thote plaku
"Idhnimin e mramjes lene per nadje e te nadjes per mramje"
Udhetarit nuk i mbeten ma pare
U nis ky me shkue ne vend te vet.Rruges u ba me nji shok bashk.Tue shkue i thote ky shoku
-po i biem ksaj rruges per shkurt e nuk po i biem per gjate
Ky kurbeciu e majti mend fjalen e plakut qe mos me i ra rruges per shkurt e i thote shokut qe une du me i ra ruges per gjate.
Ky shoku i thote-ti ne dac shko une po i bie rruges per shkurt se shkoj ma shpejt.
e keshtu u ndane.ky qe i ra rruges per shkurt ne mes te rruges i dolen disa bandite i moren paret e e vrane.ky qe i ra per gjate mrriti shndosh
Tue shkue rruges merr me dale nji uj,por uji ishte i turbullt.Ky kujtoi fjalen e plakut e ndenji me prit gjersa te kullonte uji.Ne ate cast vjen nji tregtar me kale.Fillon me i dale ujit po i thote ky kurbetciu
-mos del se asht turbullt
-Nuk ka gajle se une i dal turbullt e paturbullt
Sa shkoi ne midis te ujit u rrzue me gjith kal e u myt e kali doli ne breg ka ishte ky kurbetqari.e keshtu e muer kalin ky dhe pavi qe kali kishte 2 trasta me flori
Kur kulloi uji muer ky kalin e duel matane shendosh e mire
U nis ne shtepi te vet i bie deres e del e shoqja i cil deren por nuk e njef te shoqin
i thote ky- a me len sonte me fjet?
e pyet e shoqja kah vjen e ku shkon e m'at fjal i vjen i biri i grues prej pazarit, e perqafon te birin kjo.
Ky i shoqi filloi me u idhnue me me mendu me vedi 'qenka martue ose paska zan ndonji jaran'
Masi ranen me fjet ky desh me u cue me e myt te shoqen e djalin por i ra ndermend fjala e plakut e pret deri nadje.
U cue nadje e pasi pin kafen djali u nis me shkue ne pazar,
e ama i thote 'udha e mbare bir'
Ky i puth doren s'ames e i thote 'te mbare pac nane'
Ky i shoqi pasi ndivi kto fjal e pyet te shoqen
-I kuj asht ky djal?
Asht djali im-i thot kjo
-Po tand shoq ku e ke?
-Nuk e di a asht gjalla a ka vdek se ka 20 vjet qe jemi nda e haber prej burrit nuk di
Atehere cohet ne kam ky e merr ne krahe te shoqin e gruen e u diftohet
E njikjo asht puna e dijes dhe e durimit!

Qa me ke kenaq me iket prralla maj zemer.
Mu duk vedi si femi dikur tu na i diftu gjyshat prradha.Me ke kenaq primen .:x Tesh me duhet me ja diftu femive ,sidomos djali ka shum qef me dit per Shipnin. Me ka kerku per kalan e Leshes dhe vorrin e Gjergj Kastriotit (se e vizitume kete ver)... me i ble Librin po nuk e gjeta.
Flm dhe i her shum qe e solle ketu.:-*


per cilen kala e pate fjalen ti Holly


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
Holly
Tue Oct 05 2010, 11:19am
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
LUPEN ka shkruar:

Holly ka shkruar:

Olive Oyl ka shkruar:

un kam debules prrallat.skam lan liber me prralla ne librari pa e ble qysh e vogel.me pelqejn se pavarsisht se e kan emrin prralla kan shum gjana te verteta dhe morali asht gjithmon aktual

po e fillaj me nji prrall shkodrane:
TRI KESHILLAT E PLAKUT

U martue nji djale i ri njizet e pese vjec.Ate nate u martue, te nesermen e mueren nizam e ndenji njizet vjet perjashta.
E shoqja pas nante muejsh lindi nji djale po per te shoqin nuk muer vesh a gjall a vdek.E kjo jetoi me ate femije.Femija u rrit e u ba zot i vedit e e mbate te amen e vet mir fort.Pas njizet vjetesh i shqi u nis me ardh ne shpi.Tue ardh iu afrue shehrit te vet.Aty has nji plak ne rrug.I thote ky plaku:
-Sa vjet ke qe je ne kurbet?
-Njizet vjet
-A ke fitue gja?
-Vetem 3 mexhide
-Nuk them per pare-i thote plaku- po a e ke nxane ilmin(dijen)
-Nuk e di cka asht ilmi-i thote ky
-Mbasi nuk di cka asht ilmi-i thote plaku-duhet me u kthye prape e me e nxane, se pa ilm ske ku vete
I thote udhetari:-Mir se po kthehem,po ku me e nxane ket ilm?
Hajt shko ne filan sheher, aty gjen nji plak qe shet ilm
Ky kurbetciu shkon ne at sheher e e gjeti plakun
Si u njoh me te e pyet ky plaku:-Cka lyp tek une?
_Kam ardh me xan ilmin- i thote kurbetciu
-Per nje fjale duhet 1 mexhide-i thote plaku
Edhe ky ia jep nji mexhide e plaku i thote:
"RRuges per shkurt mos i bjer"
I thote, me kallzo nji fjale tjeter
Te dyten fjale i thote ky
"Ujit te turbullt mos i del"
Masi meti me nji mexhide ky mendon, une keq se keq jam t'ia jap edhe kete e te me thote edhe nji fjale, se te mira po i thoka.
te treten fjale i thote plaku
"Idhnimin e mramjes lene per nadje e te nadjes per mramje"
Udhetarit nuk i mbeten ma pare
U nis ky me shkue ne vend te vet.Rruges u ba me nji shok bashk.Tue shkue i thote ky shoku
-po i biem ksaj rruges per shkurt e nuk po i biem per gjate
Ky kurbeciu e majti mend fjalen e plakut qe mos me i ra rruges per shkurt e i thote shokut qe une du me i ra ruges per gjate.
Ky shoku i thote-ti ne dac shko une po i bie rruges per shkurt se shkoj ma shpejt.
e keshtu u ndane.ky qe i ra rruges per shkurt ne mes te rruges i dolen disa bandite i moren paret e e vrane.ky qe i ra per gjate mrriti shndosh
Tue shkue rruges merr me dale nji uj,por uji ishte i turbullt.Ky kujtoi fjalen e plakut e ndenji me prit gjersa te kullonte uji.Ne ate cast vjen nji tregtar me kale.Fillon me i dale ujit po i thote ky kurbetciu
-mos del se asht turbullt
-Nuk ka gajle se une i dal turbullt e paturbullt
Sa shkoi ne midis te ujit u rrzue me gjith kal e u myt e kali doli ne breg ka ishte ky kurbetqari.e keshtu e muer kalin ky dhe pavi qe kali kishte 2 trasta me flori
Kur kulloi uji muer ky kalin e duel matane shendosh e mire
U nis ne shtepi te vet i bie deres e del e shoqja i cil deren por nuk e njef te shoqin
i thote ky- a me len sonte me fjet?
e pyet e shoqja kah vjen e ku shkon e m'at fjal i vjen i biri i grues prej pazarit, e perqafon te birin kjo.
Ky i shoqi filloi me u idhnue me me mendu me vedi 'qenka martue ose paska zan ndonji jaran'
Masi ranen me fjet ky desh me u cue me e myt te shoqen e djalin por i ra ndermend fjala e plakut e pret deri nadje.
U cue nadje e pasi pin kafen djali u nis me shkue ne pazar,
e ama i thote 'udha e mbare bir'
Ky i puth doren s'ames e i thote 'te mbare pac nane'
Ky i shoqi pasi ndivi kto fjal e pyet te shoqen
-I kuj asht ky djal?
Asht djali im-i thot kjo
-Po tand shoq ku e ke?
-Nuk e di a asht gjalla a ka vdek se ka 20 vjet qe jemi nda e haber prej burrit nuk di
Atehere cohet ne kam ky e merr ne krahe te shoqin e gruen e u diftohet
E njikjo asht puna e dijes dhe e durimit!

Qa me ke kenaq me iket prralla maj zemer.
Mu duk vedi si femi dikur tu na i diftu gjyshat prradha.Me ke kenaq primen .:x Tesh me duhet me ja diftu femive ,sidomos djali ka shum qef me dit per Shipnin. Me ka kerku per kalan e Lezhes dhe vorrin e Gjergj Kastriotit (se e vizitume kete ver)... me i ble Librin po nuk e gjeta.
Flm dhe i her shum qe e solle ketu.:-*


per cilen kala e pate fjalen ti HollyUps ! sorry

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
Alterran
Tue Oct 05 2010, 12:04pm
Alterran

Registered Member #1980
Joined: Tue Jun 10 2008, 08:17am

Posts: 1709
Olive Oyl ka shkruar:

Alterran si profesion te dyt a e pranan nji vend punet si rregjizor telenovelash se gjithmon e len te pjest ma te bukra hhahha


hahahah tapa vazhdan sat pjesa tjeter

mosjafutkot@kodramasbregut
Back to top
OLIVE OYL
Wed Dec 15 2010, 02:10am
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Tregim i shkurt
Një vajzë po priste aeroplanin në një aeroport të madh. Meqënëse i duhej të priste gjatë, vendosi që të blinte një libër që të kalonte kohën. Bleu librin dhe një kuti me biskota. U ul në vendin ku rrinë zakonisht persona të rëndësishëm në mënyrë që askush të mos e pengonte. Afër saj ishte karrigia me biskota dhe një karrige më tej një person tjetër i cili lexonte gazetën. Kur ajo filloi të merrte biskota, edhe zotëria nga karrigia tjetër mori një. Ajo u habit pa masë, por nuk tha asgjë vetëm vazhdoi të lexonte librin. C'do herë që ajo merrte nga një biskotë, këtë e bënte edhe zotëria pa u mërzitur fare. Vazhduan kështu deri sa në kuti mbeti vetëm një biskotë, dhe vajza mendoi: Më intereson të di se cfarë do të bëjë ai tani!!! Zotëria e mori biskotën e fundit dhe e ndau në dy pjesë.

- "Kjo me të vërtëtë është e tepërt, filloi të mendojë nervoze vajza. Mori sendet e veta, librin, çantën dhe shkoi drejt daljes. Kur u ndje më mirë, u ul në një vend ku nuk ishte askush, që të mos kishte më asnjë ndodhi të tillë të papritur.
E mbylli librin dhe hapi çantën që ta fuse brenda dhe në momentin kur shikoi brenda, pa një kuti me biskota të pahapur fare. U turpërua dhe atëhërë e kuptoi se kutia me biskota kishte qenë e zotërisë që kishte qënë ulur në karrigen pranë të sajës, i cili pa asnjë shqetësim, nervozizëm apo brengë e ndau edhe biskotën e fundit me të, krejtësisht ndryshe nga ajo, që ndjehej e lënduar në krenarinë personale dhe ndjenjat e veta...!***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
SuperGirl
Wed Dec 15 2010, 02:17pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
ahh maj Olive, se ke idene se here kam pas ne mend me e shkru iket. me qellon shpesh me e has neper internet, e sjam ba mbare me e pru ktu. si i thojne, ma more prej gojet

shum e bukurBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Alterran
Wed Dec 15 2010, 02:23pm
Alterran

Registered Member #1980
Joined: Tue Jun 10 2008, 08:17am

Posts: 1709
e kisha harru krejt kyt tem

oliv thash se e ke shkru ti ate maj. iher mu ba qejfi pa kur lexova kyt ca ka shkru SG, thash u gzova para kohet

tapa vazhdaj at tregimin tem ma von

mosjafutkot@kodramasbregut
Back to top
SuperGirl
Wed Dec 15 2010, 02:42pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
ahahahha ja mar ja, po olivi ma kishte tregu edhe her te tjera, dmth aja e ka ba

Un ato tjerat ca keni shkru si kam lexu hala asnji, skam pas durimBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Alterran
Wed Dec 15 2010, 02:59pm
Alterran

Registered Member #1980
Joined: Tue Jun 10 2008, 08:17am

Posts: 1709
pa merre buken me nutela, ulu para kompjuterit edhe filla e lexoji pra


mosjafutkot@kodramasbregut
Back to top
SuperGirl
Wed Dec 15 2010, 03:03pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
prit prit se kam ca pune

po mundohem me e gjet edhe un nji se e kam shkru diku neper forum :-?Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
OLIVE OYL
Fri Jan 14 2011, 10:28pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
tregim i shkurt
Një burrë pasanik, kur e kuptoi se po i afrohej vdekja, thirri prane djalin e tij dhe i la amanetin më të rëndësishëm. I tha: “Kur të vdes më fut në varr me çorape”. I biri, megjithëse nuk e kuptoi dëshirën e të atit, e pranoi atë. Përpara se të largohej i ati i dha edhe një letër në dorë dhe e porositi që, pas vdekjes së tij, në momentin e parë që të mbetej ngusht, ta hapte e ta lexonte letrën. Kaluan kohë deri sa burri dha shpirt. Në këtë moment i biri filloi të mendonte si t’ia bënte për ta varrosur të atin me çorape. Shkon tek një hoxhë për ta pyetur nëse është e lejueshme një gjë e tillë, por hoxha i kthen përgjigje negative. Shkon e pyet një hoxhë tjetër, por edhe ky i kthen të njëjtën përgjigje. Djali tani gjëndej në një situatë aq të vëhtirë sa nuk dinte si t’ia bënte. Në këtë moment iu kujtua porosia e dytë e të atit, që pas vdekjes së tij, në momentin e parë që të mbetej ngusht, ta lexonte letrën. Kështu veproi. Në letër shkruheshin këto rreshta: ”Bir! Siç po e shikon edhe vetë, unë megjithëse jam kaq shumë i pasur, nuk po marr dot me vete as
një palë çorape. Tani për të tjerat mendo vetë...***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
OLIVE OYL
Sat Jan 15 2011, 12:01am
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Dy burra te semure rende dhe ne moshe te thyer,shtrohen ne te njejten dhome spitali qe kishte vetem nje dritare.Burrit qe kishte probleme me serioze me mushkerine i thone te qendroje nga ana e dritares ,ne menyre qe nje ore ne dite te merrte ajer te paster.Ndersa burri tjeter ishte i detyruar te qendronte shtrire me kurriz.Pasi njohen njeri -tjetrin,folen per familjet ,punet ,shoqerine etj nuk u ngeli me dhe aq shume cfare te flisnin.Atehere burri i drejtohet shokut te dhomes nga ana e dritares:Te lutem me trego se cfare shikon nga dritarja?.Dhe shoku i vet nis ti pershkruaje nje peisazh magjepses qe ia lumturonte ditet te dyve.Pas ca kohesh shoku semuret dhe vdes.I pikelluar ,burri tjeter i kerkon infermieres ta nxirrte ne shtratin qe ishte prane me dritaren ne menyre qe duke pare ate peisazh perrallor qe i kishte pershkruar miku i tij,te kujtonte ate dhe te largonte merzine.Kur ve re qe nga dritarja nuk shikohej asgje tjeter vecse nje mur i bardhe.I habitur pyet infermieren se cfare kishte ndodhur dhe ajo i pergjigjet:Shoku juaj i dhomes ishte i verber.Ai ju pershkroi ju nje peisazh imagjinar ne mendjen e tij ne menyre qe t'ju inkurajonte dhe t'jua bente diten akoma me te bukur ......

Kerkimi i lumturise eshte ceshtje zgjedhjeje.Nuk e gjejme lumturine cdo mengjes ne prag te deres e as nuk na hyn nga dritarja.Edhe rrethanat e jetes na sigurojne vec nje pjese fare te vogel gezimi.Eshte detyre e jona nese kete gezim e lumturi duam apo jo, ta shumfishojme.***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
MiCoLjA
Sat Jan 15 2011, 12:03am


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
waw sa ebukur oli mahnitese du me e marr me vu ne fcb paragrafin e funit e di se ke inat po asht tu me pelqy shum :x

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
Cen Durimadhi
Sat Jan 15 2011, 12:06am
Marakli hesapi

Registered Member #4092
Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

Posts: 8730
MiCoLjA ka shkruar:

waw sa ebukur oli mahnitese du me e marr me vu ne fcb paragrafin e funit e di se ke inat po asht tu me pelqy shum :xpaska ken taman e bukur

Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
OLIVE OYL
Sat Jan 15 2011, 12:07am
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
ja maj skam inat me vu shkrime, inat kam me vu te tjert foto te mija ne fb tyne***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
WORLD
Sun Jan 16 2011, 08:21pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
OLIVE OYL ka shkruar:

Dy burra te semure rende dhe ne moshe te thyer,shtrohen ne te njejten dhome spitali qe kishte vetem nje dritare.Burrit qe kishte probleme me serioze me mushkerine i thone te qendroje nga ana e dritares ,ne menyre qe nje ore ne dite te merrte ajer te paster.Ndersa burri tjeter ishte i detyruar te qendronte shtrire me kurriz.Pasi njohen njeri -tjetrin,folen per familjet ,punet ,shoqerine etj nuk u ngeli me dhe aq shume cfare te flisnin.Atehere burri i drejtohet shokut te dhomes nga ana e dritares:Te lutem me trego se cfare shikon nga dritarja?.Dhe shoku i vet nis ti pershkruaje nje peisazh magjepses qe ia lumturonte ditet te dyve.Pas ca kohesh shoku semuret dhe vdes.I pikelluar ,burri tjeter i kerkon infermieres ta nxirrte ne shtratin qe ishte prane me dritaren ne menyre qe duke pare ate peisazh perrallor qe i kishte pershkruar miku i tij,te kujtonte ate dhe te largonte merzine.Kur ve re qe nga dritarja nuk shikohej asgje tjeter vecse nje mur i bardhe.I habitur pyet infermieren se cfare kishte ndodhur dhe ajo i pergjigjet:Shoku juaj i dhomes ishte i verber.Ai ju pershkroi ju nje peisazh imagjinar ne mendjen e tij ne menyre qe t'ju inkurajonte dhe t'jua bente diten akoma me te bukur ......

Kerkimi i lumturise eshte ceshtje zgjedhjeje.Nuk e gjejme lumturine cdo mengjes ne prag te deres e as nuk na hyn nga dritarja.Edhe rrethanat e jetes na sigurojne vec nje pjese fare te vogel gezimi.Eshte detyre e jona nese kete gezim e lumturi duam apo jo, ta shumfishojme.


Teper e bukur !

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
OLIVE OYL
Sat Jan 29 2011, 10:44pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Një ditë i vajti një grua në pallatin e Trojanit dhe iu ankua se e trajtonte keq burri i saj.
Ai iu përgjigj: " Ç'më intereson mua?!"
Gruaja vazhdon: Ai burri im të shan edhe ty."
Përsëri ai iu përgjigj: " Ç'të duhet ty?! "***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
OLIVE OYL
Sat Jan 29 2011, 10:45pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Te testosh thashethemet.........

Nje burre i afrohet mikut te tij dhe i thote:
"Dua te te tregoj dicka per nje shokun tim...."
"Perpara se te me thuash gje"-ia kthen ai-"dua une te te bej nje test te trefishte.Faza e pare quhet E VERTETA.Ti je absolutisht i sigurt qe ajo qe do me tregosh eshte e vertete?" "Jo,me te degjuar e kam ne fakt ..."-pergjigjet burri me hezitim."Faza e dyte quhet:E MIRA.Ajo qe do me tregosh eshte dicka e mire rreth shokut tend?" " Jo,eshte krejt e kunderta...."-pergjigjet burri. "Dhe faza e trete quhet DOBISHMERI.Ajo qe do me tregosh rreth shokut tend eshte e dobishme per mua?" "Jo,jo taman...." "Atehere,meqenese ajo qe do me tregosh nuk eshte as e vertete,as dicka e mire dhe as e dobishme per mua,pse duhet te ma tregosh???.......

Thashethemet jane :Te degjosh dicka qe do per nje njeri qe nuk do.Jane metode e te shprehurit te Asgjese duke lene te nenkuptohet sikur nuk u la asgje pa u thene.Mos harroni qe kush ju tregon thashetheme ju,do jete po ai qe do beje thashetheme per ju.Thashethemet jane si tymi i nje duhani te piset qe del nga llulla e njerezve qe e perhapin;nuk tregon asgje pervec shijes se keqe te duhanpiresve
***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
OLIVE OYL
Sat Jan 29 2011, 10:47pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082

Një bilbil jetonte ne kopeshtin e një shtepie. çdo mëngjes hapej një dritare
dhe dilte një djalë, i cili hante një panine duke pare bukurite e kopeshtit…
Binin gjithmonë therrime panineje tek parmaku i dritares. Bilbili hante therrimet duke kujtuar se djali i linte për te. Kështu qe krijoi një perzemersi te madhe për atë qe i siguronte ushqim edhe pse ishin vetëm therrime…….
Një ditë ky djalë u dashurua. Kur i deklaroi dashurinë, e dashura e tij i bëri një kërkesë për t'i kthyer dashurinë e tij: qe megjesin e ardhshëm t'i sillte trendafilin me te kuq.
Djali kerkoi ne gjithë dyqanet e luleve te qytetit, por kerkimi qe i kotë. Asnje trëndafil nuk ishte si ai qe donte e dashura.I trishtuar, i zhgenjyer, i kerkoi ndihmë kopshtarit te shtepise se vet.Kopshtari i tha qe ai mund t'i siguronte vetëm Vjollca, Margarita, Zambake. çdo lloj luleje përveçse trendafilit. Nuk ishte stina e tij dhe qe e vështirë te gjendej një trëndafil ne këtë kohe.
Bilbili, e kish dëgjuar biseden dhe i erdhi shumë keq për pakenaqesine e djaloshit.
Duhet te bënte diçka për te ndihmuar mikun e tij për te gjetur këtë lule.
Atëherë bilbili iu lut Zotit te zogjve , i cili i tha:
"Ti mund te gjesh një trëndafil te kuq për mikun tënd…….. por sakrifica është shumë e madhe dhe mund te te kushtoje jetën."
"Ska rëndësi" u pergjigj bilbili "çfarë duhet te bëj?"
"Mirë, duhet te ulesh tek një dege trëndafili dhe te kendosh aty për gjithë naten."
"Po, do ta bëj" tha bilbili.
"Është për lumturine e mikut tim!"
"Ky sforcim është shumë i madh ; dhe kraharori yt mund të mos rezistoje…"
Kur u erresua, bilbili u ul tek një trëndafil qe ndodhej përballë dritares se djaloshit. dhe aty nisi te kendoje këngën e tij me te gezueshme ,kështu qe mund te çelte trëndafili.
Një gjemb i madh hyri ne kraharorin e bilbilit dhe sa me shumë kendonte aq me thelle hynte gjembi, por bilbili nuk ndalej. Vazhdoi këngën e tij për lumturine e mikut te vet. Një këngë qe simbolizonte mirenjohje dhe miqesi. Një këngë e dhuruar deri në fund te jetës se tij.
Ne mëngjes, kur hapi dritaren, djaloshi u gjend përballë trendafilit me te bukur, krijuar nga gjaku i bilbilit. Nuk pyeti se si ndodhi kjo mrekulli dhe e keputi menjehere trendafilin.
Kur pa trupin pa jetë te bilbilit, djaloshi tha.: "çfarë bilbili budalla!
Kishte shumë pemë për te kenduar, dhe u ul pikërisht tek një trëndafil qe ka gjemba.
Të paktën do të fle i qete pa dëgjuar me këngën e tij te kotë."

E trishte , por...
Gjithkush jep atë çfarë ka ne zemër dhe gjithkush merr me zemren qe ka………


[ Edited Sat Jan 29 2011, 10:49pm ]***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
OLIVE OYL
Sat Feb 05 2011, 11:53pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Një çiftë festonte me rastin e përvjetorit te 40 të kurorëzimit të tyre, dikush, si është zakon në këto festa, e pyeti gruan: “Cili është sekreti yt, per kete mirekuptim qe keni me burrin tuaj?”
Gruaja, duke buzëqeshur e lumtur, tha:
“Ditën e kurorëzimit, vendosa të bëja një listë të gabimeve të burrit tim, nje liste që unë gjithmonë do të isha gati t’ia falja atij pa probleme. Vendosa që do të mbijetoj me ato dhjetë gabime”.
Kur e pyetën gruan cilat ishin këto dhjetë gabime të shkruara në listën e saj, ajo u përgjigj:
“Nuk e kam shkruar fare asnjëherë këtë listë. Kështu çdo herë që burri im bën diçka për të cilën do të doja të zemërohesha, unë i thoja vetvetes: “Lum ai! Ky gabim është në listen time!”***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Go to page  1 2 3 4 5 6  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3169 sec, 0.0752 of that for queries. DB queries: 65. Memory Usage: 3,210kB