Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Sofra e Muhabetit - Zone e lire :: Diskutime - Debate - Problematika
 
<< Previous thread | Next thread >>
Jeta e nje shqipetari kushton 10 fish me pak se ajo e nje Italiani!!!
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
LUPEN
Wed Oct 27 2010, 10:14pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
ROME -Italy
NJE punëtor shqiptar ka vdekur.
Por jeta e tij vlen më pak se ajo e një italiani.
Për familjen e tij, që jetojnë në Shqipëri, "ZONE EKONOMIKE DEPRESE," shkon një kompensim prej dhjetë herë më të ulta se ato që kanë të bëjnë për anëtarët e familjes së një punëtori në Itali. Nëna dhe babai te shqiptarit përndryshe do te perfitonin nje "pasurim të padrejtë". Kjo pagë në bazë të kriterit të kompensimit në varësise të vendit të origjinës të të ndjerit në punë, është përfshirë në një vendim shok nga Gjykata e Torinos. Gjykatsja civile, Ombretta Salvetti, duke iu referuar një vendimi nga Gjykata e Lartë te një dekade më parë, ka vendosur të "balancojë kompensimin për vlerën reale të parasë në ekonominë e vendit te prejardhjes te demtuarit." Duke i ngarkuar punëtor i cili vdiq në 20% të neglizhencës në vdekjen e tij, Dr.Salvetti ka njohur për çdo prind që jetojnë në Shqipëri, shuma e kompensimit vetëm 32 mijë euro. Nëse punonjësi do te ishte italian, do të ishin zbatuar tabelat e reja në përdorim të Gjykatës Torinos që nga qershori 2009, sipas të cilës çdo familjare te punonjësit që ka vdekur do të kishte qenë e njohur shuma deri në dhjetë herë më të larta (në mes të 150 000 deri 300 000 euro).


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
cherry-girl
Wed Oct 27 2010, 10:17pm
Qershi Shkodret

Registered Member #3130
Joined: Sun Jul 05 2009, 07:25pm

Posts: 7264
e kam lexu ket lajm dje Lupen,,vertet me te ardh keq por padrejtsit ekzistojn kudo,,jo vetem ne emigrim por edhe ne vendin tone,,,kur ka paragjykimi ne vendin tand ,imagjinoje ca pret ne vend te huj...sdi ca me than vec mjer ai qe vdes e shkonBack to top
West****
Thu Oct 28 2010, 04:49pm

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
E kam lexu para dy ditesh kete lajm. Por fakti qe avokatet jan qu kunder ketij vendimi, mund dhe te ndryshojne vendim ne te arrdhem. Avokatet e tjere thane qe po sikur te vdiste nji punetor nga Arabia Saudit atehere gjykata do te vleresonte jeten e tij me 5 fishin ( simas ligjeve Italiane)Krim e turpesi per kete vendim.
Back to top
MiCoLjA
Thu Oct 28 2010, 05:54pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
ater lypim na me shku ne be me shpresen se do te ket permisim ikja pra asht be me te mirat dhe te kqijat e saj met ardh keq si ka than cherry mjer aj qe ka dek se ska vler lekut qe ja zevenson dhimjen e shpirtit nanes vet

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
belgium
Thu Oct 28 2010, 09:53pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
West**** ka shkruar:

E kam lexu para dy ditesh kete lajm. Por fakti qe avokatet jan qu kunder ketij vendimi, mund dhe te ndryshojne vendim ne te arrdhem. Avokatet e tjere thane qe po sikur te vdiste nji punetor nga Arabia Saudit atehere gjykata do te vleresonte jeten e tij me 5 fishin ( simas ligjeve Italiane)Krim e turpesi per kete vendim.sa per dijeni ju lutem nji saudien as nuk lodhet me shku ne itali iher se ai ka pare 100 fish ma shum se 10 familje italiansh sbashku....
e jo ma me e konsideru refugjat ne evrop ......
ndersa per ket shqypen e shkret them se kur ato shqiptar q earrijn me rreziku e rrijn tuj u stermundu ne token ma te qelbun te rruzullit toksor si ITALIA mire e kajn se ka shtet ma nelt edhe ma te mira ku te drejtat do ju ishin njoft si me pa ken belg, zviceran apo hollandez....
Back to top
shkodra
Sun Feb 17 2013, 11:05pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
nuk kuptoj pse erritoheni keshtu...ketu shteti ka ligjet e veta.... ketu personi nqs vdes vlen e paguhet ne baz te prejardhjes..shqiptari vlen ma pak..afrikani vlen edhe ma pak se shqiptari..por ketu nqs vdes nje gjerman apo frances vlen 10 here ma shum se italiani.... keshtu ce kuj nuk i pelcen edhe leviz prej ketu..

no comment......
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2080 sec, 0.0816 of that for queries. DB queries: 43. Memory Usage: 2,640kB