Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Arti - Kultura - Tradita - Fotografia - Video :: Trupi - Shëndeti - Mjeksia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Si mund t’i ndalojmë dhimbjet e menstruacioneve
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
☼sunshine
Fri Nov 12 2010, 01:05am
(¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

Registered Member #2555
Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

Posts: 11539
Simptomat shfaqen me ndryshime të humorit, depresion, acarim, lodhje, shpërqendrim etj. Femrat që vuajnë nga këto simptoma janë tepër të rrezikuara

Gruaja është krijesa më e durueshme në botë. Në këtë rast nuk e kemi fjalën për dëshirat e shumta nga të cilat duhet të heqë dorë për shkak të punës dhe familjes, por për dhimbjet e padurueshme të menstruacioneve që duhet të durojë çdo muaj. Dhimbje të cilat janë të shpeshta dhe të bezdisshme, si gjatë ditëve të ciklit ashtu edhe para ardhjes së menstruacioneve. Shpesh kemi dëgjuar të flitet për sindromën premenstruale, e cila sjell një sërë shqetësimesh fizike dhe psikike që zakonisht zhduken me ardhjen e ciklit menstrual. Simptomat shfaqen me ndryshime të humorit, depresion, acarim, kriza të qarash dhe dhimbje nga më të ndryshmet. Megjithatë, femrat që vuajnë nga këto simptoma mund të rrezikojnë seriozisht si jetën shoqërore ashtu edhe atë në çift. Por nga se varen të gjitha këto shqetësime dhe cilat janë kurat efikase për të gjetur pak qetësi? Në fakt, janë të ndryshme. 20 vjetët e fundit sindroma premenstruale është bërë një kategori e veçantë diagnostikimi. Është një patologji mes kufirit të gjinekologjisë dhe psikiatrisë, vetëm se dhimbjet janë më të ndryshme: depresion, gjendje ankthi, vështirësi për t’u përqendruar, acarim, dhimbje koke dhe barku, pagjumësi, ndryshime të masës trupore, dhimbje gjoksi, prerje e oreksit. Në këtë gjendje të shpeshta janë edhe çrregullimet në sjellje, ku parësor është agresiviteti, gjë që ndikon në pasjen e një aktiviteti të përditshëm normal. Për shembull legjislacioni britanik i merr parasysh rrethanat në rast se gruaja kryen një krim, ndërkohë që rezulton të jetë e prekur nga sindroma premenstruale.

Por a mund të konsiderohet kjo një sëmundje? Më shumë se një sëmundje është një sindormë. Kjo do të thotë shumë për llojin e ndërhyrjeve terapeutike që do të merren. Ka mbi 40 vjet që specialistët përpiqen ta kurojmë këtë “sëmundje”, por ende nuk kanë gjetur barnat e duhura. Kura që duhet ndjekur varet nga shqetësimet që ka një grua. Zakonisht përdoren kura farmakologjike, të cilat nuk funksionojnë, por që ndryshojnë të ushqyerin dhe stilin e jetës.

A mund të lehtësohen simptomat e sindromës premenstruale në tavolinë? Sigurisht. Gjatë atyre ditëve kritike do të ishte shmangia e ushqimeve të kripura, të konservuara, pijeve alkoolike, substancave ngacmuese dhe përdorimi sa më shumë i frutave, zarzavateve, ushqimeve me bazë bulmetin dhe peshkun. Gjithashtu, duhet pasur kujdes me zilen e mëngjesit, pasi gjatë periudhës premenstruale është shumë acaruese. Një faktor tjetër që nuk duhet harruar është gjumi. Gjatë ciklit menstrual femrat duhet të flenë 7 deri në 8 orë gjumë në ditë. Kur patologjia nuk “korrigjohet duke” kontrolluar orët e gjumit, atëherë duhen përdorur terapitë farmakologjike e ndonjëherë edhe ilaçet që jep psikologu.

Edhe aktiviteti fizik ndihmon që të ndiheni mirë gjatë atyre ditëve. Ka nga ata që i sugjerojnë femrat të bëjnë joga, pasi i ndihmon në uljen e tensioneve fizike. Me kalimin e viteve sindroma premenstruale përmirësohet. Me shfaqjen e menopauzës këto shqetësime fillojnë të zhduken, për shkak të rolit shumë të rëndësishëm që kanë hormonet femërore. Gjithsesi, në disa raste marrja e pilulave mund të ketë efekte pozitive deri në lehtësim, por edhe mund ta përkeqësojë situatën.

Cilat janë kurat farmakologjike më efikase? Natyrisht anti-inflamatorët, që lehtësojnë dhimbjet. Në disa raste mund të ketë efekte të dobishme edhe marrja e magnezit. Te disa persona ky element është me pakicë dhe mund të ndihmojë në pakësimin e dhimbjeve. Në 10 për qind të rasteve jep efekt.

Shpesh femrat vrapojnë te barnat nën dorë për të lehtësuar këto lloj dhimbjesh. Por cilat janë këshillat që japin specialistët?

Nga pikëpamja mjekësore, është e udhës të flisni me një doktor dhe më pas ai t’ju këshillojë një kurë.

A i ndihmon femrat fakti që të mbajnë një ditar ku mund të shkruajnë simptomat çdo muaj? Sigurisht. Kjo gjë sugjerohet shpesh edhe nga mjekët për të krijuar një ide më të detajuar mbi situatën në fjalë.

* * *
O nate e qete...
qe xhiron bosh...
kur degjon frymemarrjen time..
mos mendo..
te luash muziken tende
te vetmis...
une veshtroj qiellin..
duke prit mengjesin..
te vallzoj...me diellin...Back to top
~*Christel*~
Fri Nov 12 2010, 01:12am


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
''Për shembull legjislacioni britanik i merr parasysh rrethanat në rast se gruaja kryen një krim, ndërkohë që rezulton të jetë e prekur nga sindroma premenstruale.''

GOD BLESS ENGLAND, do ta kem parasysh

Back to top
~*Christel*~
Fri Nov 12 2010, 01:14am


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
Jam dakort qe specialistat hala skane gjet nji kure te pershtatshme! Mbduket s'ka zgjidhje per me ti hek dhimbjet, vec me ti lehtesu...po prep s'asht gja aja pune
Back to top
☼sunshine
Fri Nov 12 2010, 01:18am
(¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

Registered Member #2555
Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

Posts: 11539
~*Christel*~ ka shkruar:

''Për shembull legjislacioni britanik i merr parasysh rrethanat në rast se gruaja kryen një krim, ndërkohë që rezulton të jetë e prekur nga sindroma premenstruale.''

GOD BLESS ENGLAND, do ta kem parasysh
Ne fakt deshta me i shkru me te kuqe ita rreshta

* * *
O nate e qete...
qe xhiron bosh...
kur degjon frymemarrjen time..
mos mendo..
te luash muziken tende
te vetmis...
une veshtroj qiellin..
duke prit mengjesin..
te vallzoj...me diellin...Back to top
SuperGirl
Fri Nov 12 2010, 07:11am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
God bless Aulin kisha me than un. Nji aulin n'muj dhe ska ma dhimbje menstruale! un shkoj n'spital ba mas me e pi!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
~*Christel*~
Fri Nov 12 2010, 10:01am


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
Lum si ti! Aulina me bate efekt max 2 ore
ketu ne tale e kan hek prej qarkullimit se asht shume e fort, tesh e marr kontrabande prej shqiperiet
Back to top
MiCoLjA
Fri Nov 12 2010, 10:17am


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
pa cfar vajzash delikate un se di per fat te mir apo te keq po si nij hiq :d

male maj kja tem :"<

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
SuperGirl
Fri Nov 12 2010, 11:27am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
~*Christel*~ ka shkruar:

Lum si ti! Aulina me bate efekt max 2 ore
ketu ne tale e kan hek prej qarkullimit se asht shume e fort, tesh e marr kontrabande prej shqiperiet
per 2 ore Aulini?? po habitem, sepse asht shum i forte dhe zakonisht i ka efektet e gjata. Ndoshta per faktin qe un per rreth 1 ore ose 2 e kam t'keqen ma t'madhe, e pastaj kalon cdo gja, me nji gjume t'mire
(Gjumin qe bej masi marr aulinin...ahhhh :X )

Nuk kam dhimbje per dit te tana si disa, ose prishje humori e irritim te lehte. vec diten e pare nja dy ore me dhimbje barku te tmerrshme, e basta

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Fri Nov 12 2010, 11:28am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
KeJsi ka shkruar:

pa cfar vajzash delikate un se di per fat te mir apo te keq po si nij hiq :d

male maj kja tem :"<
ahh lum si ti...s'ia din vedit sa rehat jeBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Al Bundy
Fri Nov 12 2010, 08:41pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Jo jo kot erdhet me pa qa kam shkru se s'po kam qa me than. Deshta vetem me pyt ku hapet tema per prostatin?Back to top
☼sunshine
Sat Nov 13 2010, 11:12am
(¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

Registered Member #2555
Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

Posts: 11539
~*Christel*~ ka shkruar:

Lum si ti! Aulina me bate efekt max 2 ore
ketu ne tale e kan hek prej qarkullimit se asht shume e fort, tesh e marr kontrabande prej shqiperiet


Caffetin menstrual asht ma i leht e ma i shpejt... nji ose dy hapa ne muj dhe ndihesh ifije ma mire


[ Edited Sat Nov 13 2010, 11:15am ]

* * *
O nate e qete...
qe xhiron bosh...
kur degjon frymemarrjen time..
mos mendo..
te luash muziken tende
te vetmis...
une veshtroj qiellin..
duke prit mengjesin..
te vallzoj...me diellin...Back to top
OLIVE OYL
Sat Nov 13 2010, 01:16pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
'Do te paguash me gjak'-i tha Zoti Eves kur po largohej nga Edeni
uuuu sa maleeee kja temaaaa shshshshsttttt.
Une drogohem ner ilace por pa e ba punen e vet se len ky muhabeti.1 her ne muj une shkaj -2kg
dmth skekam vetem une qe baj marrina ne kyt periudh ee***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Gurabi
Sat Nov 13 2010, 01:33pm

Registered Member #1920
Joined: Thu May 29 2008, 09:10pm

Posts: 6466
Miri74 ka shkruar:

Jo jo kot erdhet me pa qa kam shkru se s'po kam qa me than. Deshta vetem me pyt ku hapet tema per prostatin?


hahahahhahaah trafteeeeeeeee ............. armikut tan


une si vajzat tkalume se edhe uen po i bashkohem grupit shoqnore ...na ka nam zoti mas pacim tkeqe tjeter tesh qa me thane


Give the girl the right shoes and she can conquer the world .!!!!!! .......
Back to top
Special_One
Sat Nov 13 2010, 01:37pm
I'm number one

Registered Member #3944
Joined: Tue Apr 13 2010, 06:09am

Posts: 1854
Asperina kam ndigju se ban pak efekt ! Kyt e kam me t'ndime...se flm zotit mu me vijne gjana tjera lol :-p

Prite punen pa u ba
se kur te bahet...
mos ban za!!!

Back to top
Gurabi
Sat Nov 13 2010, 01:44pm

Registered Member #1920
Joined: Thu May 29 2008, 09:10pm

Posts: 6466
lol oooooo gabela si qeshin me fatkeqsine tone


tesh une qa kam ni demek met nime edhe une asperina nuk kshillohet shume as paracetomoli ....arsyet e dijne vet shoqet

Give the girl the right shoes and she can conquer the world .!!!!!! .......
Back to top
OLIVE OYL
Sat Nov 13 2010, 01:58pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
po po Gurabi i dina hahahha
lene ti special mas u perzini hic as ti as tjert se sdini gja hic ca bahet.mund te jepni mendime te tema e Mirit hahahah***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Special_One
Sat Nov 13 2010, 02:01pm
I'm number one

Registered Member #3944
Joined: Tue Apr 13 2010, 06:09am

Posts: 1854
:-p. :-p

Prite punen pa u ba
se kur te bahet...
mos ban za!!!

Back to top
Al Bundy
Sat Nov 13 2010, 02:05pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Special knej asht klinika. Kena ngaterru rruge m'duket:DBack to top
Mbreteresha
Sat Nov 13 2010, 02:08pm
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
a doni me ju tregu une maj vajza si me i parandalu dhimbjet 100% si per 9 muaj mas me ndje asgja ..provoni shtatzanin ahahhahahahahahahah

Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
OLIVE OYL
Sat Nov 13 2010, 02:11pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
spo di a e keni ngaterru rrugen me dashje apo nga pakujdesia

Loviiiiii ke me i kompensu sa te lindsh po hee***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Al Bundy
Sat Nov 13 2010, 02:11pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
...E nqs keni nevoje mi ndal per 10 vjet rresht bjen fjala , tesh e dini qa duhet me ba. Ka efekte te vogla sekondare si psh nja 10 fmi, po ja vlen barra qerane:DBack to top
Mbreteresha
Sat Nov 13 2010, 02:13pm
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
Miri74 ka shkruar:

...E nqs keni nevoje mi ndal per 10 vjet rresht bjen fjala , tesh e dini qa duhet me ba. Ka efekte te vogla sekondare si psh nja 10 fmi, po ja vlen barra qerane:D


kuku sfutem ma te kjo teme lol

Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
OLIVE OYL
Sat Nov 13 2010, 05:51pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
une paskam nji problem teorik me kyt muhabetin e fundit.duhem me ba nji kurs me duket.me falni per injorancen )***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Al Bundy
Sat Nov 13 2010, 07:20pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
:-jBack to top
☼sunshine
Sat Nov 13 2010, 08:20pm
(¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

Registered Member #2555
Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

Posts: 11539
Olive Oyl ka shkruar:

'Do te paguash me gjak'-i tha Zoti Eves kur po largohej nga Edeni
uuuu sa maleeee kja temaaaa shshshshsttttt.
Une drogohem ner ilace por pa e ba punen e vet se len ky muhabeti.1 her ne muj une shkaj -2kg
dmth skekam vetem une qe baj marrina ne kyt periudh ee


ahahahahahhah edhe un ha tan mujin brumna amelcina cokolata ca tme teket mu....e ne njata dit me shkon trupi nform kshq skam nevoj me majt diet se ka kush mi run linjat....

* * *
O nate e qete...
qe xhiron bosh...
kur degjon frymemarrjen time..
mos mendo..
te luash muziken tende
te vetmis...
une veshtroj qiellin..
duke prit mengjesin..
te vallzoj...me diellin...Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3032 sec, 0.0439 of that for queries. DB queries: 65. Memory Usage: 3,122kB