Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Letersia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Alma Papamihali - Poezi
Go to page  1 2 3 4
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
LUPEN
Mon Feb 28 2011, 01:07am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Monologu i dhomësGjithçka e pashpirt në pamje të pare, arrin të flasë. Përgjigjet, sa herë pyes...dhe shoqëron, sa herë ndihem vetëm, edhe pse më ndodh ta kërkoj vetminë, pikërisht atëherë kur e kam. Dhoma ime, është pjesë e muzës sime. Vetëm dikush që të njeh mire, arrin të përgjigjet, ndaj dhe nuk është më e pashpirt...!
Dhoma ime! Ti m´a ke njohur te qeshuren, por edhe lotin…Ajri yt ngushtohet, sa herë që mund të tingëllojnë nota trishtimi. Por dhe vetë dritaret nuk luajnë asnjë rol, kur ai mbushet nga dielli i një dite të re...aq sa më duket ka ditë, që dielli lind vetëm për mua. Kjo është magjia e jetës, që pikënisjen e merr nga gjithçka që prek dhe sheh, duke e shpirtëzuar sipas mënyrës tënde...

© Alma PapamihaliEdhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
SuperGirl
Mon Feb 28 2011, 07:05pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Shume e bukur kjo
Duket dora e artistesBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
LUPEN
Wed Mar 02 2011, 03:15am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
e vertet,ashte artiste.
me e dit ajo qe kam hap i tem per te, noshta kishte pranu me e pi i kafe me mu :d


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
SuperGirl
Wed Mar 02 2011, 03:21am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Kerkoja mar iher numrin se ndoshta ta jepBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
LUPEN
Sat Mar 05 2011, 11:04pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Nuk e ke keq ,tash ja lypi njej dite se e mire boll asht :d


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
LUPEN
Sat Mar 05 2011, 11:04pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
PUTHJA

Ti më pyet ç´është një puthje,
S´quhet dimër patrokitur,
Ç´iknë, ç´vanë, as i duam,
Diellin prite dhe pa zbritur,
...Në s´është ndezur, shuar kurrë,
Puthja ngjyrë, ndryshon me shije,
Se ç´farë është, as mos pyet,
E provojmë, pemës nën hije.

© Alma Papamihali


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
OLIVE OYL
Wed Mar 09 2011, 07:50pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Dua natyren time.

Dua të hedh
në varg natyrën,
e qiellit,
vrenjtësinë t´ja humbas,
ajrin,
me parfum ta lyej,
pastaj,
fuqishëm të thërras.
Të thërras,
sa zëri t´më ngjiret,
e ngadalë,
e tëra të shterem...
natyrës dua
të shtrihem,
aromës së saj,
të endem...
Të qesh sot,
me natyrën dua,
të vetmen,
që më rilind mua...
po ku ta gjej
të bukurin vend,
ndaj mbeta,
poete e dështuar...***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
OLIVE OYL
Wed Mar 09 2011, 07:57pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Beson ti...?

Beson ti,
në jetën pas vdekjes,
më pyete dikur...
Përgjigje nuk dija,
ndaj vetëm të pash çuditur...

Beson ti,
që ekziston dikush lart,
që mendon për të gjithë ne?
Nuk e di. Besoj kur të shoh,
të prek dhe ndjej që ti je...

Beson ti,
që të jesh i lumtur,
të dashurosh duhet?
(U përgjigja)
Dashuria me të dytin emër,
lumturi quhet...***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
LUPEN
Fri Apr 08 2011, 08:54pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264


[ Edited Mon Apr 25 2011, 08:52pm ]


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
LUPEN
Mon Apr 25 2011, 08:45pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264


[ Edited Mon Apr 25 2011, 08:52pm ]


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
Guest2983928
Fri Dec 16 2011, 01:04am
Registered Member #953
Joined: Tue Jul 24 2007, 03:47am

Posts: 3836
NË AJËR

Këmbëve të zbathuara,
U veshëm këpucë,
Për të vazhduar,
Kërcimin...
Por për çudi
Nuk prekëm në tokë,
Bashkë shijuam
Fluturimin.
Back to top
LUPEN
Sun Mar 19 2017, 12:15am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
.Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
LUPEN
Sun Mar 19 2017, 12:16am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
.Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
Go to page  1 2 3 4  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2924 sec, 0.0895 of that for queries. DB queries: 48. Memory Usage: 2,793kB