Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Letersia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Aforizma te famshme boterore !
Go to page  1 2 3
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
.: Deno :.
Sat Nov 17 2007, 08:11pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Aforizma, shprehje shumkuptimshme me kredo te vacant , nga njerez te famshem ....

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
.: Deno :.
Sat Nov 17 2007, 08:12pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Me liberalizmin e kanaleve të botimit në Shqipëri, duket tashmë sikur që të nëntë lumenjtë çojnë për në detin që u bë kos, dhe gjithkush ka shpalosur lugën për të përfituar nga iluzioni i përjetësisë apo komunikimit me diçka jashtë vetmisë ekzistenciale, iluzione të cilat pulsojnë midis tre gishtave të parë të dorës së djathtë të shumkujt prej njerëzve që dinë të shkruajnë.
Fizikisht, gjithë çka la shenjë, gjithçka që është shenjë, edhe pa qenë e shenjtë, hyn do s’do në vallet rrethore të komunikimit dhe përjetësisë.
Gjithë puna është tek cili kat i komunikimit dhe përjetësisë do të plluskojë shenja: në katin e fakteve të vetëdijshme apo në atë të artefakteve të vetëdijshme.

ERVIN HATIBI ( Kete e morra nga komentet qe i kishte ba nje libri te nje miku tim)

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
.: Deno :.
Sat Nov 17 2007, 08:41pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Liria fillon nga ironia . V. Hygo

Kur te kafshon ujku bej durim: tmerr eshte kur te kafshon nje dele ! J. Joyce

Nje njeri te cilit nuk i pelqen askush, eshte me fatkeq se nje njeri te cilin nuk e pelqen askush . Rochefoucauld

Do qe te jesh i lumtur ? Meso me par te vuash ! Tyrgeniev

Shume pyje shfrytezohen per tu bere leter miliona gazetarve, qe cdo dit terheqin vemendjen e lexuesit per rreziqet e shpyllzimit . J. Prevert

Miqesia mes dy vetave me seks te ndryshem, ose nuk eshte asgje ose eshte dashuri. A Karr

C'eshte nje mik ? Nje shpirt qe jeton ne dy trupa . Platone

Sa me pak t duash nje grua, aq me i sigurte eshte zotrimi i saje. Pushkini

Grate na pelqejne, sepse jane te mrekullueshme, apo jan te mrekullueshme sepse na pelqejne ?! A. Companile

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
.: Deno :.
Sat Nov 17 2007, 09:10pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Gjithcka ka nje kufi, edhe pasioni njerzor . Bonaparte

Me kundershto mendimin , qe te kuptojme se jemi dy. Seneka

Per ta fituar te ardhmen , me pare duhet te enderrosh. Paskali

Nje budalla , takon gjithnje nje me budalla se vetja qe e admiron . Doyle

Intuita e nje gruaje eshte shume me afer te vertetes sesa siguria e nje burri . Kipling

Dyshim, nje nder emrat e intiligjences. Borgas

Ata qe synojne parate tuaja jane me te shumte se ata qe synojne gruan tuaj. Honore de Balzak

Nese nje mik te kerkon borxh, para se te vendosesh mendo nese do te humbasesh mikun dhe parane tende. Anonim

Kur dashuria do te flase, arsyeja duhet te hesht. J.F.Regnard

Politikanet jan njelloj gjithandej, ndertojne ura edhe kur ska lumej. Hrushov

Pasuria ska bere te pasur asnje. Seneka


Keto i perzgjodha nga nje liber me aforizma te famshme boterore te cilin e kam ne dore aktualisht ...

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
SuperGirl
Mon Dec 10 2007, 08:13pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Il tempo, nonostante la sua relatività, è il più assoluto dei valori.

Lev N. Tolstoj

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
ShKoDrAn_NyC
Wed Dec 12 2007, 08:59pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
Men mistake friendship, but not sex, for love; women mistake sex, but not friendship, for love.

Peter Wastholm


Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
ShKoDrAn_NyC
Wed Dec 12 2007, 08:59pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
My notion of a wife at forty is that a man should be able to change her, like a bank note, for two twenties.

Douglas Jerrold


Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
Kafscett@
Fri Jan 18 2008, 10:36am
°*°OnE LikE NonE°*°

Registered Member #642
Joined: Thu Apr 05 2007, 02:42pm

Posts: 1370
Martohu!
Po te qelloj nje grua e mir do te behesh i lumtur.
Po te qelloj nje grua e keqe do te behesh filozof.
(Sokrati)

Iluzjone optike

Back to top
L - N
Fri Jan 18 2008, 10:40am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
=>

[ Edited Sat Jan 19 2008, 09:18am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Kafscett@
Fri Jan 18 2008, 10:57am
°*°OnE LikE NonE°*°

Registered Member #642
Joined: Thu Apr 05 2007, 02:42pm

Posts: 1370
Lec Neli ka shkruar:

Kafscett@ ka shkruar:

Martohu!
Po te qelloj nje grua e mir do te behesh i lumtur.
Po te qelloj nje grua e keqe do te behesh filozof.
(Sokrati)


Ku zotin i gjen moj e (dreqnume) se na shkrive tu qeshMram po degjosha ne radio nje emision qe po fliste per martesen edhe me meti ne mendje....

Iluzjone optike

Back to top
scutari82
Fri Jan 18 2008, 03:43pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
hahahaah lol tash e di se ca duhet me ba per me u ba filozof pa ku me e gjet at grun e keqe ma ?
Back to top
Z. Zamir Kaceri
Fri Jan 18 2008, 04:26pm
Lumi Dushes

Registered Member #106
Joined: Tue Oct 24 2006, 12:34pm

Posts: 1625
Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin

Eric Hollar

Lumi Dushes
Back to top
Z. Zamir Kaceri
Fri Jan 18 2008, 04:46pm
Lumi Dushes

Registered Member #106
Joined: Tue Oct 24 2006, 12:34pm

Posts: 1625
Kush nuk eshte martuar akoma nuk eshte se ka bere ndonje budallallek te madh !

anonim

Lumi Dushes
Back to top
Z. Zamir Kaceri
Fri Jan 18 2008, 05:01pm
Lumi Dushes

Registered Member #106
Joined: Tue Oct 24 2006, 12:34pm

Posts: 1625
Femra eshte si nje motorr
Nderron lengje cdo muaj
Ndezet duke i vene gishtin
Me nje te mbushur mban 9 muaj

Lumi Dushes
Back to top
L - N
Sat Jan 19 2008, 09:18am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Zamir Kaceri ka shkruar:

Femra eshte si nje motorr
Nderron lengje cdo muaj
Ndezet duke i vene gishtin
Me nje te mbushur mban 9 muaj


A asht kjo thanie e jotja zotni i nerum Zamir Kaceri, gjithsesi kjo ishte e fort bravo

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Kafscett@
Tue Jan 22 2008, 05:33pm
°*°OnE LikE NonE°*°

Registered Member #642
Joined: Thu Apr 05 2007, 02:42pm

Posts: 1370
Softwar-i eshte si puna e sexit: eshte me i mir kur eshte falas dhe i sigurt.
(Linus Torvalds)


Iluzjone optike

Back to top
Loris
Fri Jan 23 2009, 08:03pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
1. askush nuk mund te dije gjithcka por eshte tur dhe e denueshme te hiqesh sikur di ate qe nuk e di- tolstoi

2. asnjeri nuk mund te beje me shume sesa di. asnjeri nuk di meshume se sa mund te beje- r. Shuman

3. mund te dish shume dhe te mos dish ate qe duhet ditur- tolstoi

4. duhet te mesosh shume qe ta kuptosh se di pak- montenj

5. fitorja mbi friken eshte fillimi i diturise- rasell

6. i dituri cdo gje e kerkon te vetja, i padituri tek te tjeret- thenie anonime

7. liria e vertete eshte njohja- gete

8. me mire te didh shume mire nje gje se sa te dish keq shume gjera- thenie latine

9. mjafton pak dituri te fshehesh para te tjereve paditurine- m. Eshenbah

10. nje nga fatkeqesite me te medha te qyteterimit eshte budallai i ditur- k. Capek

11. per ate qe nuk di gjithcka eshte e mundur- h. Viland

12. po te kish dashur cdo njeri te ishte i ditur aq sa donte te ishte i bukur, sdo te kishte padituri ne bote- thenie orientale

13. praktika pa teorine eshte si anija pa busull- L.da Vinci

14. qe te mund te beosh fort, duhet te fillosh te dyshosh- thenie anonime

15. shume pak njerez e madje vetem ata me te miret jane te afte te thone dicka thjeshte e cilter: ''nuk e di''- d. Pisarev

16. une di nje gje , qe sdi asgje- sokrati

17. eshte shume me e rrezikshme te blesh dituri se sa ushqim- platoniNe nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Sun Feb 01 2009, 06:31pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Per atdheun
1. ai qe ben qe te mbijne dy fije bari atje ku nuk mbinte vecse nje, ai i ben sherbim kombit-volteri
2. eshte budalla ai zog qe nuk e do folene e vet-thenie anonime
3. koken dhe kembet mbeshteti gjithnje mbi truallin tend-thenie afrikane
4. madheshtia e nje populli nuk matet nga numri i banoreve, asht usic nuk matet madheshtia e nje njeriu nga gjatesia e trupit tij- V. Hygo
5. Miq, nuse, prinder e vellezer ka vetem ne atdhe, mergimtari eshte kudo i vetmuar- F. Lamene
6. Mund te shkeputesh nje njeri nga vendi i tij por nuk mund ti shkeputesh vendet nga zemra e njeriut. - Xh. Dos Pasos
7. Nuk jam i sigurte nese do ti dua ne jete dy gra por jam i bindur qenuk do te dua dy atdhe- Stendal
8. Nje atdhe perbehet nga te vdekurit, qe e kane themeluar dhe nga te gjallet qe e vazhdojne.- Renan
9. Nje dimer ne vendin tend eshte me i embel se 100 pranvera ne dhe te huaj- thenie greke
10. shqiptari ja ta thote bramp, ja ta ban bamp-thenie shqipe
11.shqiptaret i dua sepse jane nje race e vjeter dhe trima- Rusvelt


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Tue Feb 10 2009, 09:29pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Mos u laj me uje te qelbur sepse sado i palare te jesh, do te jesh me i paster

[ Edited Tue Feb 10 2009, 09:30pm ]

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Thu Feb 19 2009, 08:41pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261

1. Arsyeja e gruas qendron ne bukurine e saj, bukuria e burrit qendroon ne arsyen e tij- thenie arabe

2. burri eshte i moshuar aq sa e ndjen veten te moshuar, gruaja aq sa duket- Kolins

3. burri eshte xheloz kur dashuron, gruaja kur nuk dashuron- kanti

4. burri i ngjet prillit kur i vjen rrotull nje femre dhe i ngjet dhjetorit kur eshte i martuar- shekspir

5. burri krijon ligjet kurse gruaja zakonet- thenie anonime

6. eshte i mencur ai qe nuk ben ptova me gruan dhe me goten- L de Vega

7. femra nuk sheh kurre ate qe bejne per te por vetem ate qe nuk bejne per te- Zh. Kurtlen

8. grate nuk ta falin deshtimin- A. Cehov

9. Gruaja e bukur u pelqen syve, gruaja e mire i pelqen zemres, njera eshte nje send i bukur, tjetra nje thesar- Napoleoni

10. gruaja e marre pa dashuri eshte si rroba e marre hua- thenie suhaili

11. gruaja eshte si nje qytet: per ta pushtuar eshte shume e lehte, per ta ruajtur shume e veshtire- Zh. Berto

12. gruaja sundon me lutje, burri me urdhra, ajo nese do, ai nese mundet- Rosti

13. gruaja sheh thelle, burri sheh larg- Grabe

14. ka burra qe ua kalojne grave per gojtari por asnje burre nu ke ka gojetarine e syve te grave- K. Veber

15. kujt i ka rastisur nje dhenderr i mire, ka fituar nje djale, kujt i ka rastisur i keq, ai ka humbur edhe vajzen- Demokriti

16. kur nje burre i moshuar martohet me nje vajze te re, ky e meriton....jo nuk ka nevoje per gje tjeter, ky faj e ka me vete denimin.- R. Sheridan

17. kur pi burri, digjet gjysma e shtepise, kur pi gruaja, shtepise i vihet flaka- thenie finlandeze

18. martesa eshte nje ethe nga e kunderta: nis me te nxehte, e mbaron me te ftofte- Hipokrati

19. mbaji syte mbyllur para se te martohesh dhe gjysme te mbyllur kur je martuar- B. Franklin

20. mos e zgjidh gruan ne valle por ne pune- thenie ruse

21. ne dashuri e humbasin arsyen ndersa ne martese e vene re kete humbje- m. Safir

22. nuk duhet te zgjidhni per shoqe jete vecse gruan qe kishit per ta zgjedhur si mik po te ishte nje burre.- Jubert

23. nuk ka gje me te trishtuar se jeta e atyre grave qe nuk kane ditur vetem se si te jene te bukura- B. Fontanel

24. Nje grua e virtytshme e urdheron te shoqin duke iu bindur- Publius Sirus

25. Para martese gruaja eshte pikepytje, pas martese eshte pikecuditese- Zh. Byro

26. sherbimi me i madh qe mund tu beje nje baba femijeve eshte te doje nenen e tyre- P. Merime

27. shtepia jote mund ta zevendesoje boten por bota kurre shtepine tende- thenie kineze

28. te martohesh nuk eshte e veshtire, e veshtire eshte te jesh i martuar- Unamuno

29. topat ne lufte e grate ne shtepi gjithmone e kane fjalen e fundit- Sh. De Gol

30. vlera e floririt provohet me zjarr, vlera e gruas me flori, vlera e burrit me grua- thenie ceke


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Al Bundy
Thu Feb 19 2009, 09:17pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Ka urtesi te aforizmat ma siper ma teper se tek tana postimet te marra sebashku.Perveç pikes 29 qe s'po me pelqen hiç se nuk po du me e dite te verteten:-PBack to top
star
Thu Feb 19 2009, 11:00pm

Registered Member #2287
Joined: Fri Sep 05 2008, 08:27pm

Posts: 5088
.
Back to top
Loris
Tue Feb 24 2009, 03:28pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261

Per punen
1. ata qe perpiqen te bejne dicka dhe humbasin jane me te mire se ata qe bejne dicka pa u munduar fare- M.Tuen

2. dita pa pune te lodh me shume se nata pa gjume- thenie arabe

3. jeta pa pune eshte pleqeri e parakohshme- V. Gete

4. me mire nje pune ne dore se 100 vetem ne mendje- thenie anonime

5. mijera fjale lene me pak gjurme se nje pune- H. Ibsen

6. nqs pushon gjate, do te ndryshkesh shpejt- thenie ruse

7. nuk e formon momenti njeriun, por eshte njeriu ai qe krijon epoken- O. Uajld
8. nuk ka pasu pune te medha pa pengesa te medha- Volter
9. nje njeri i ditur qe ka pare cdo gje, nuk vlen sa njeriu qe ka bere gjithsejt nje send me duart e veta- thenie kineze
10. paraja eshte sherbetor i te mencurit dhe zotni i budallait- S. Frasheri
11. Pervoja eshte nje kreher qe jeta ta jep pasi i ke humbur floket- J.Strevc
12. Puna i jep shkelqim rinise dhe nder pleqerise- Balzak
13. Puna na largon tri te keqija te medha: merzine, vesin dhe nevojen.- Volter
14. qeni qe nuk ben gje eshte plot me pleshta- thenie spanjolle
15. sado te mendosh, po nuk veprove nuk mund te largosh as edhe nje gur nga rruga- Gorki
16. Te jetosh eshte gjeja me e rrale e kesaj bote; shumica ekzistojne, kjo eshte e gjitha- O. Uajld
17. Ti nuk je me shume se dikush tjeter nqs nuk punon me shume se ai- Servantes
18. tjetrit falja shpesh gabimet, vetes asnjehere- thenie latine.

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Mon Mar 09 2009, 04:40pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261

Arsimimi
1. arti i madh per te mesuar shume eshte te nisesh menjehere nga e vogla- xh. Lok
2. detyra me e rendesishme e qyteterimit eshte te mesoje njeriun te mendoje- t.edison
3. te rinjte thone: sdua te jetoj me mendjen e tjereve, dua te mendoj vete. Po pse nuk e merr te gatshme dicka qe tashme e kane menduar dhe ec para. Kjo eshte forca njerezimit- tolstoi
4. duhet te mesosh shume qe te dish pak- monteskje
5. i pamesuari eshte i merzitshem, pedanti eshte i padurushem- napleoni
6. kush deshiron te mesoje dicka, e gjen menyren, kush nuk deshiron te mesoje e gjen arsyen- pikaso
7. mendja e arsimuar perbehet nga mendjet e gjithe shekujve te meparshem- b. Fontenel
8. meso dhe ke per ta kuptuar se sa pak di- thenie anonime
9. njerezit mesojne duke mesuar te tjeret- seneka
10. njeriu eshte kureshtar ne ate perpjestim qe eshte i arsimuar- zh.zh.ruso
11. ska vlere nje nxenes qe nuk ia kalon mesuesit te vet- da vinci


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Wed Mar 11 2009, 08:43pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Libri
1. ai qe lexon, di shume por ai qe lexon dhe vrojton di edhe me shume- dyma

2. asnje liber nuk eshte aq i keq sa te mos mesosh asgje prej tij- thenie spanjolle


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Go to page  1 2 3  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3531 sec, 0.0743 of that for queries. DB queries: 66. Memory Usage: 3,125kB