Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Letersia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Aforizma te famshme boterore !
Go to page  1 2 3
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Loris
Sun Mar 15 2009, 08:52pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261

1. ai qe eshte i ditur dhe i mencur flet vetem atehere kur te tjeret rreth tij heshtin- saadiu
2. ai qe flet per gjera qe nuk i takojne fare do te degjoje gjera qe nuk i pelqejne- averroesi
3. atje ku ka pak fjale, ato kane peshe- shekspir
4. atje ku nuk arrijne argumentet, atje ato zevendesohen gjithnje me britma- L. Da vinci
5. besoju syve te tu dhe jo gojes se huaj- anonime


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Mon Mar 16 2009, 08:36pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
1. diplomacia eshte te flasesh gjera kur ska gje per te thene dhe te heshtesh kur ka shume gjera per te thene- b. Franklin
2. eshte e lehte te flasesh kur ke cfare te thuash por eshte e veshtire te kesh cfare te thuash kur duhet te flasesh- xh. Eliot
3. fjala te cilen e ke permbajtur eshte robi yt, fjala te cilen e ke nxjerre nga goja, eshte zoti yt- sh.hafis
4. me te tjeret fol me pak, me veten me shume- thenie ruse
5. me fjale te gjithe njerezit jane te njejte, vetem veprimet i dallojne nga njeri-tjetri- molieri


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Tue Apr 07 2009, 09:02pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261

1. mos e lejo gjuhen te dale para mendimit- hiloni
2. mos hesht kur flasin keq- thenie egjiptiane
3. ndiq rugen tende dhe boten lere te flase- dante
4. njerezit qe kane shume per te thene flasin pak- shekspir
5. njeriu me mendje te shkurter e ka gjuhen e gjate- thenie kineze
6. te dish shume gjuhe do te thote te kesh shume celesa per nje dry- volter
7. urtesia e vertete shprehet me pak fjale- tolstoi
Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
OLIVE OYL
Sun Feb 06 2011, 10:27pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
"Asgjë , sa thjeshtësia , nuk vepron me shume për afrimin e njerezve"-Tolstoi***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
menelau
Mon Feb 07 2011, 06:59pm
Registered Member #976
Joined: Mon Jul 30 2007, 09:29am

Posts: 59
"Ushtria, martesa, kisha dhe banka, ja kater kaloresit e apokalipsit " nga Karlos Ruiz Zafon
Back to top
L€OÑ
Wed Apr 06 2011, 08:38pm

Registered Member #3349
Joined: Sat Sep 26 2009, 09:03pm

Posts: 4104
Shoku i vërtetë është një shpirt që jeton ne dy trupa. Aristoteli
Back to top
S~erenity
Fri Apr 08 2011, 11:16pm
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
L€OÑ ka shkruar:

Shoku i vërtetë është një shpirt që jeton ne dy trupa. Aristoteli


True!
Back to top
S~erenity
Fri Apr 08 2011, 11:18pm
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
OLIVE OYL ka shkruar:

"Asgjë , sa thjeshtësia , nuk vepron me shume për afrimin e njerezve"-Tolstoi


Bukur
Back to top
L€OÑ
Wed Apr 20 2011, 10:02pm

Registered Member #3349
Joined: Sat Sep 26 2009, 09:03pm

Posts: 4104
Shoqëria është gjithmonë sikur pema që bën hije. Calvin Coleridge
Back to top
L€OÑ
Fri Apr 22 2011, 10:18pm

Registered Member #3349
Joined: Sat Sep 26 2009, 09:03pm

Posts: 4104
Një baba është në vend të 100 mësuesve. Gorge Herbert
Back to top
L€OÑ
Sat Jun 04 2011, 09:37pm

Registered Member #3349
Joined: Sat Sep 26 2009, 09:03pm

Posts: 4104
I mençuri pakicën e parave që fiton dhe shumicën e këshillave që merr i fsheh. Harry Karns
Back to top
OLIVE OYL
Tue Jun 07 2011, 10:54pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
''Be selfish with your heart, not everyone deserves a piece.”***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Guest2983928
Tue Jun 07 2011, 10:56pm
Registered Member #953
Joined: Tue Jul 24 2007, 03:47am

Posts: 3836
OLIVE OYL ka shkruar:

''Be selfish with your heart, not everyone deserves a piece.”


Like.
Back to top
OLIVE OYL
Wed Jun 08 2011, 11:54am
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
“Çdo fëmijë ka nevojë për një pjesë të caktuar dashurie.Fëmijëve nuk duhet t’u japim dashuri në mënyrë të barabartë,por në mënyrë të drejtë.Pasi të thuash barazi në dashuri,do të thotë që të gjithëve t’u falësh dashuri njëlloj.
Ndërkohë, drejtësia në dashuri kërkon që secilit prej fëmijëvet’i japësh dashurinë e nevojshme për të.(Dr. Beshir Salih Rashidi)
***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
~*Christel*~
Fri Jul 08 2011, 10:01pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea. -Robert A. Heinlei

Back to top
- Stella -
Wed Feb 29 2012, 09:16am

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Io non pretendo di sapere cosa sia l'amore per tutti, ma posso dirvi che cosa è per me: l'amore è sapere tutto su qualcuno, e avere la voglia di essere ancora con lui più che con ogni altra persona. L'amore è la fiducia di dirgli tutto su voi stessi, compreso le cose che ci potrebbero far vergognare. L'amore è sentirsi a proprio agio e al sicuro con qualcuno, ma ancor di più è sentirti cedere le gambe quando quel qualcuno entra in una stanza e ti sorride.

Albert Einstein


Perkthimi:
Un nuk pretendoj te di ç'eshte dashurija per te gjith,por mund t'ju them se çfare eshte per mua.Dashurija eshte te dish gjithcka per nje person dhe te kesh deshiren te rrish gjithmon me te me shum se me kedo tjeter.
Dashurija eshte besimi ti thuash gjithcka per veten tende,perfshire gjerat qe mund t'na bejn me turp.Dashuri do te thot te ndihesh mire dhe i/e mbrojtur me dike,por me teper te ndiesh kembet qe te leshojn kur ai person hyn ne dhome dhe te buzqesh...

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Wed Feb 29 2012, 09:18am

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Quando andai a scuola, mi domandarono COME VOLESSI ESSERE DA GRANDE. Io scrissi “felice”. Mi dissero che non avevo capito il compito e io dissi loro che non avevano capito la vita.

John Lennon


Perkthimi:
Kur shkoja ne shkolle,me pyeten se cfare doja te behesha kur te rritesha.
Un shkrojta 'i lumtur'.
Me thane se nuk kisha kuptuar detyren dhe un i thash atyre se nuk kishin kuptuar jeten..

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Thu Mar 22 2012, 11:11pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Budha ka thene:' Urrejtja nuk shuhet me urrejtje , por me dashuri'
Dhe nje keqkuptim nuk do te sqarohet kurre duke diskutuar, por duke perdorur takt dhe diplomaci, duke shfaqur nje sjellje per te qene dakort dhe deshiren per te kuptuar kendveshtrimin e tjetrit.

Dale Carnegie

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Thu Mar 22 2012, 11:18pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Për të qenë femër mjafton një kromozom... për të qënë grua këtij kromozomi i duhet një shpirt, kokë, zemër dhe klas.

Alda Merini

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Thu Mar 22 2012, 11:27pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Mjerë ai që ka dashur vetëm pamjen, formën dhe trupin. Vdekja ja rrëmben të gjitha. Dashuroni shpirtin, se do ta rigjeni përsëri!

Victor Hugo

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Thu Mar 22 2012, 11:27pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Jane disa momente gjate jetes kur dikush te mungon aq fort saqe vertet do doje ta nxirrje nga endrrat e tua per ta perqafuar vertet.

Paulo Coelho

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Thu Mar 22 2012, 11:29pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Ka vetëm një mënyrë për të njohur njerëzit e veçantë në jetën tonë
Këta janë ata që ne shohim dhe dëgjojmë për herë të parë, papritur si me magji na duket sikur kemi një jetë të tërë që i njohim!

Bruna Bruni


Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Thu Mar 22 2012, 11:33pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Kur numëroj gjërat më të çmuara që kam, Ty të "numëroj" gjithmonë dy herë.

Silvana Stremiz

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
SuperGirl
Fri Mar 23 2012, 01:34pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Stellina ka shkruar:

Jane disa momente gjate jetes kur dikush te mungon aq fort saqe vertet do doje ta nxirrje nga endrrat e tua per ta perqafuar vertet.

Paulo Coelho
Vec Ai nelt e din!!!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
- Stella -
Thu Mar 29 2012, 04:18pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Lumturia . Ekziston , ju them .
Ku ?
Dëgjo ...Kur isha i vogël i ankohesha shpesh tim eti sepse nuk kisha lodra .Ai më thoshte : kjo ( dhe më tregonte kokën ) është lodra më e madhe që është krijuar ...është këtu sekreti i lumturisë .

Charlie Chaplin


Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
Go to page  1 2 3  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2818 sec, 0.0781 of that for queries. DB queries: 65. Memory Usage: 3,095kB