Forums
Go to page  1 2 3
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
SYZEZA
Thu Nov 22 2007, 09:30am

Registered Member #828
Joined: Tue May 15 2007, 09:55am

Posts: 291
Çudi, apo jo?
A jeni duke u çuditur? A jeni duke menduar?
Çudi, se si një kartëmonedhë prej 20 EURO-sh duket aq e madhe kur e jep për xhaminë, por shumë e vogël kur e shpenzon në dyqan!

Çudi, se sa gjatë na duket kur bëjmë dhikër një orë, por sa shpejt kalon kur një ekip luan 60 minuta basketboll!

Çudi, se sa të gjata janë disa orë të kaluara në xhami, por sa
të shkurtra kushikojmë ndonjë film!

Çudi, sa vështirë është të kujtojmë diçka kur lutemi, por nuk
kemi vështirësi për të menduar rreth gjërave për të cilat do të
bisedojmë me ndonjë shok!

Çudi, se sa emocionohemi kur një ndeshje futbolli shkon në kohë
shtesë, porankohemi kur teravia gjatë Ramazanit është më e gjatë
se zakonisht!

Çudi, se sa vështirë është të lexosh një xhuz të Kur’anit, por sa lehtë
është të lexosh 100 faqe të romanit më të shitur!

Çudi, se si njerëzit dëshirojnë të arrijnë një ulëse në radhët e para
në ndonjë lojë apo koncert, por përpiqen të zënë rreshtin e fundit në xhami, që të mund të dalin jashtë shumë shpejt!

Çudi, se si na nevojiten 2 apo 3 javë lajmërim përpara për t'i gjetu
kohë një aktiviteti të xhamisë brenda orarit tonë, mirëpo mund ta ndryshojmë agjendën tonë për ngjarje të tjera edhe në
momentin e fundit!

Çudi, se sa vështirë është për njerëzit të mësojnë mirë një ligjërat
të thjeshtë për t'ua thënë të tjerëve, por sa e thjeshtë është për
të njëjtët njerëz për t' i kuptuar dhe përsëritur thashethëmet!

Çudi, se si besojmë çfarë thonë gazetat, por dyshojmë në atë që thotë Kur’ani!

Çudi, se si çdonjëri dëshiron të shkojë në Xhenet, por nuk kujdeset të
besojë, të mendojë, të flasë apo të veprojë ndonjë gjë për të!

ÇUDI, APO JO?

A jeni duke u çuditur? A jeni duke menduar?

Falënderojeni Allahun, që është më i Mëshirshmi!

Back to top
Rusjani
Sat Nov 24 2007, 08:09pm

Registered Member #501
Joined: Mon Feb 12 2007, 05:42pm

Posts: 101
Allahu te shperbleft SYZEZE per shkrimin me te vertet shum interesant dhe duke marr shkak prej shkrimit tand shpesh ne muhabet me njerez per cudirat e tilla fillon dhe degjon lloj lloj justifikimesh si "nuk jam njeri i mir qe te filloj dhe te bej mir, apo eshte von per mu" apo te tjera te tilla si keto, por mendoj se kete e bejne prej faktit se nuk e din rrugen e nisjes drejt miresis qe ofron Allahu, dhe per keto po sjelli nji tregim qe besoj se eshte interesant.

Rrefimi i sinqert

Sa here qe je ngritur nga gjumi, a ke menduar se ke mundur mos te ngritesh me? A ke menduar sa here kur ke lare syte, se ndoshta mund te te ndodhe per nje moment te verbohesh?! A ke menduar ndonjehere se sa here qe te dashures ia thua fjalen me te kendshme, ndoshta mund te nemitesh e te mos mund te flasesh me?! A ke menduar, se ende pa dale nga pragu i shtepise, te ze vdekja dhe nuk ke mundesi as te pershendetesh me njerezit e familjes, me shoket dhe shoqet.... a ke menduar... a ke menduar...Ah, sa i rende eshte mekati ne supet e mia, kjo barre qe nuk bartet, barre qe nuk durohet, barre qe ndoshta Diten e Rende, do te jete deshmitar kunder meje! Sa rende me vijne fjalet e njerezve kur me thone: Jeto jeten qe te vjen, se me kurr kete nuk e gjene". Koheve te fundit gjithcka po me rendon, por me se shumti mekati! Pse? Sepse borxhi mirret dhe kthehet, fyerjen qe ia keni bere dikujt, ua falin, semundja sherohet, por mekati gjeja e vetme qe falet, por len vrrage ne shpirtin e pronarit te saj, pra njeriut. Kjo me mbyti. Kjo me vret edhe vdekjen time.... ma shkaterron shpirtin.... ma lekund Uren e Siratit.... me afron zjarrin e djegur fuqishem.... ahhh...Por?? !! O sa mire e thashe, por?!! Domethene paskam ende shprese se gjithcka nuk ka perfunduar! Shume mire pra. Nje dite lexova ne nje vend nje koment shume interesant, madje nje koment shume lehtesues per mua, ky mekatar shtatedhjete e kusur kilogram. Dijetari ne fjale fliste per mekatin dhe pasojat e tij, pastaj per pendimin, per faljen etj. Pendimin e quante institucioni me i dashur i njeriut, vendi me i sigurt ku mund te qendroje njeriu, shpirt ku pushon. Me erdhi interesant se si kishte bere krahasimin e Zotit si mekatfales dhe mekatarit ne njeren ane, me historin shume interesante te Nenes dhe femijes se saj. Nje dite nje cun i vogel, duke luajtur, i kishte krisur dicka ne koke qe te theje xhamin e shtepise se tij. -Kraaasssssss. ... plasi xhami i shtepise, te gjithe dolen perjashta. Cka per te pare, xhami i thyer, topi prere, ndersa femijet e tjere te shashtisur nga kjo ndodhi. -Cuni qe e kishte bere kete, ishte zverdhur nga frika per xhamin e thyer. Nena e tij menjehere filloi ta qortoje duke kerkuar nga ai qe te hyje menjehere brenda, gje te cilen e refuzoi duke bertitur nje Joooo, dhe me lote ne sy u largua nga oborri. Nena e tij i tha se nuk ka se ku te shkoje, serish ka per tu kthyer ne shtepi... e pastaj e shohim??! Femija i shkrete, tere diten qendroi jashte, duke pasur frike qe te kthehet ne shtepi, sepse nena e tij do ta qortonte shume rende per shkak te xhamit te thyer. Kur erdhi mbremja, nuk pati se ku te shkoje, u nis drejt deres se shtepise, duke thene se cka te dale, le te dale. Iu afrua deres, trokiti ne dere, kur ja nena e tij e celi deren. Ky e dinte fajin e tij, menjehere iu versul nenes se tij dhe e perqafoi duke plasur ne vaj: Me fal nene, me faaal. Nena e mllefosur tere diten ne djalin, nuk pati e ngrata se cka te beje, e perqafoi dhe filloi ta qetesoje, duke i thene se xhami do te rregullohet. Hyne brenda dhe gjithcka u be mire.- A ju kujton kjo dicka, njerez te dashur. A ju kujton vetem nje tregim i shkruar, i imagjinuar, apo eshte dicka me shume. Ketu fillon krahasimi me i bukur. Pra, le t'ia fillojme: Femiu eshte njeriu i cili ben mekate, dhe i cili me ose pa dashjen e tij, gabon. Nena me kete rast paraqet, meshiren ose denimin e Zotit. Mirepo, bukuria e krejt ketij tregimi qendron ne ate se, mbeshtetja me e madhe, Institucioni qe e permenda me larte, eshte PENDIMI. Kjo eshte ajo rruga e cila detyroi femijen te kthehet ne shtepi pas gabimit te bere, detyroi te perqafoje nenen e tij, detyroi te plasin lotet nga syte e tij, dhe ne fund e detyroi nenen te perqafoje te birin dhe t'ia fale gabimin e bere.- Keshtu edhe ne njerez, duhet te Pendohemi per mekatet e bera, t'i kthehemi Atij i cili na fale, me lot ne sy te pranojme mekatin e bere duke mos iu kthyer kurre, sepse Allahu, ne emrin e vet eshte betuar sedo te fale, do te fale, do te FALE, nese i kthehesh Atij. Preheri i TIj eshte preher i Meshires dhe faljes.vraponi pra pas preherit te TIj.
Selam
Back to top
scutari82
Fri Dec 28 2007, 06:02pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
a munet dikush me ju pergjigj pytjes teme gjithmone nase keni mundesi?
a ka ken muhamedi i martum dhe meke?sa vjece ka ken aja ?edhe pse u martu me te?
Back to top
Edmond-Cela
Mon Dec 31 2007, 12:10pm
Rrushi


Registered Member #977
Joined: Mon Jul 30 2007, 10:12am

Posts: 3038
per mu nuk ka randesi feja. nese ke zemren e mire i ke te tana ska randesi se ciles fe i perket

Pa Buk e Pa uje Rri, por Pa Bukuroshet e ShkodraOnline nuk Mund te Rri!!


Back to top
SuperGirl
Mon Dec 31 2007, 12:13pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Normale mondiBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
BRUNJA_USA
Sun Jan 06 2008, 04:13am
MRS.

Registered Member #1062
Joined: Sat Aug 11 2007, 02:54am

Posts: 1395
mondi i ke ra pikes jam shume dakort me ty ......

when ur in love u cant fall asleep cause reality is better than ur dreams !!!!!!!!!
Back to top
Bujana's
Sun Jan 06 2008, 04:28am

Registered Member #1493
Joined: Sat Dec 15 2007, 01:04pm

Posts: 813
scutari82 ka shkruar:

a munet dikush me ju pergjigj pytjes teme gjithmone nase keni mundesi?
a ka ken muhamedi i martum dhe meke?sa vjece ka ken aja ?edhe pse u martu me te?


PO kam lexu ne nji teme tjeter e ke ne forum pergjigjen e pyetjes tande SCUTARI....(diqka per fene me duket shiko dhe gjeje)

Friends like you, are special hugs from GOD.
Back to top
scutari82
Sun Jan 06 2008, 05:03am

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
ja a pashe pergjigjen edhe me pelqeu shume ty si tu duk si pergjigje muhamedi asht martu me 9 vjeqe
Back to top
SuperGirl
Sun Jan 06 2008, 12:08pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Hala me ket muhabet? scutari te lutem STOP naqe! tesh e mrapa do te fshij tana postimet ku mundoheni me ul besimet e njeni tjetrit. nese nuk i intereson dikujt feja asht i lire mos me u fut te kjo kategori. nuk i ka hije nje forumi shkodran nje gja e tille! ju lutem shume edhe nje here te respektoni besimin ose mosbesimin e tjetrit, dhe mos bani komente kot pas cdo gjaje qe thote dikush!

flm


[ Edited Sun Jan 06 2008, 11:28pm ]Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
whatishappiness
Mon Jun 09 2008, 01:01pm

Registered Member #1947
Joined: Tue Jun 03 2008, 06:44pm

Posts: 339
scutari82 ka shkruar:

ja a pashe pergjigjen edhe me pelqeu shume ty si tu duk si pergjigje muhamedi asht martu me 9 vjeqe


Kam lexu se kjo nuk eshte e vertete.
Kur ajo u martua me ate ishte me e madhe se 9. E di moshen kur ajo u martua me ate?


happiness

Back to top
L - N
Mon Jun 09 2008, 01:07pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
whatishappiness ka shkruar:

scutari82 ka shkruar:

ja a pashe pergjigjen edhe me pelqeu shume ty si tu duk si pergjigje muhamedi asht martu me 9 vjeqe


Kam lexu se kjo nuk eshte e vertete.
Kur ajo u martua me ate ishte me e madhe se 9. E di moshen kur ajo u martua me ate?
Ju lutem me rrspekt per ju zotni scutary82 dhe whatishappiness se pamvarsisht se asht e drejta e opinjonit tuj me shreh at qe menoni keni ifije konsiderat edhe per ata qe kan opinjon te kunert me ju per fene. E them kyt sepse lirija juj maron aty kur ja cenoni tjetrit, ashtu si keni besimet tuja ju edhe tjert kan te drejten e besimit. Ju lutem kujdes e mos ulni e mas ofendoni figura fetare qe simbolizojn fen (cila do fe qoft ajo). Pamvarsisht diskutimit ne fun te funit jena njerz me njenja e Shqiptar

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
gilushi
Mon Jun 09 2008, 01:33pm

Registered Member #1263
Joined: Fri Sep 21 2007, 05:06pm

Posts: 859
uuuuuuuuuuu paska plas feja ktu, se paskam dite se jeni kaq besimtare.
un jam myslimane por baj edhe kryq e nuk e kam problem se ne fun te funit tan 1 ZOT kena.


Back to top
whatishappiness
Mon Jun 09 2008, 01:44pm

Registered Member #1947
Joined: Tue Jun 03 2008, 06:44pm

Posts: 339
SYZEZA ka shkruar:

Çudi, apo jo?
A jeni duke u çuditur? A jeni duke menduar?
Çudi, se si një kartëmonedhë prej 20 EURO-sh duket aq e madhe kur e jep për xhaminë, por shumë e vogël kur e shpenzon në dyqan!

Çudi, se sa gjatë na duket kur bëjmë dhikër një orë, por sa shpejt kalon kur një ekip luan 60 minuta basketboll!

Çudi, se sa të gjata janë disa orë të kaluara në xhami, por sa
të shkurtra kushikojmë ndonjë film!

Çudi, sa vështirë është të kujtojmë diçka kur lutemi, por nuk
kemi vështirësi për të menduar rreth gjërave për të cilat do të
bisedojmë me ndonjë shok!

Çudi, se sa emocionohemi kur një ndeshje futbolli shkon në kohë
shtesë, porankohemi kur teravia gjatë Ramazanit është më e gjatë
se zakonisht!

Çudi, se sa vështirë është të lexosh një xhuz të Kur’anit, por sa lehtë
është të lexosh 100 faqe të romanit më të shitur!

Çudi, se si njerëzit dëshirojnë të arrijnë një ulëse në radhët e para
në ndonjë lojë apo koncert, por përpiqen të zënë rreshtin e fundit në xhami, që të mund të dalin jashtë shumë shpejt!

Çudi, se si na nevojiten 2 apo 3 javë lajmërim përpara për t'i gjetu
kohë një aktiviteti të xhamisë brenda orarit tonë, mirëpo mund ta ndryshojmë agjendën tonë për ngjarje të tjera edhe në
momentin e fundit!

Çudi, se sa vështirë është për njerëzit të mësojnë mirë një ligjërat
të thjeshtë për t'ua thënë të tjerëve, por sa e thjeshtë është për
të njëjtët njerëz për t' i kuptuar dhe përsëritur thashethëmet!

Çudi, se si besojmë çfarë thonë gazetat, por dyshojmë në atë që thotë Kur’ani!

Çudi, se si çdonjëri dëshiron të shkojë në Xhenet, por nuk kujdeset të
besojë, të mendojë, të flasë apo të veprojë ndonjë gjë për të!

ÇUDI, APO JO?

A jeni duke u çuditur? A jeni duke menduar?

Falënderojeni Allahun, që është më i Mëshirshmi!

20 Euro duken me shume ngaqe ai/ajo se konsideron te falurit arsyen e krijimit te tij/se saj.
Thjesht krejt. Lumturine ne e gjejme ne vende tjera. :/


happiness

Back to top
scutari82
Fri Aug 01 2008, 06:30pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
po e postoj ktu kyt shkrimin asht thjeshte fjala e zotit por e thanun prej dy zotave

The Quran contradicts the Bible
Many stories of the Bible that have been recorded in the Quran were misquoted and are contradictory to the Bible. Here are a few: examples:

The story of Cain and Abel
After Cain killed his brother Abel, The Quran says that "God sent a raven who scratched the ground to show him how to hide the shame of his brother." Surah 5:34. This is not mentioned in the Bible.

The story of Noah and the flood
The Quran in Surah 11:42 & 43 says that one of the sons of Noah refused to go into the Ark and was drowned in the flood, while the Bible says that all three sons of Noah went into the Ark with him and were saved from the flood (Genesis 7:7).
In Surah 11:44 the Quran says that the Ark came to rest on top of mount Judi, While the Bible says that it was Mount Ararat (Genesis 8:4).
The Story of Abraham
Abraham's father, according to the Quran, is Azar (Surah 6:74), while the Bible says that his name was Terah (Genesis 11:26).
The Quran says Abraham had two sons, the Bible says they were eight
The Quran says Abraham lived in the valley of Mecca (Surah 14:37),while the Bible says he lived in Hebron (Genesis 13:18).
In the Quran Abraham sacrificed Ismael Surah 37:100-112),while the Bible says it was Isaac (Genesis 22)
The Quran says that Abraham had two wives, in the Bible he had three.
The Quran says that he built the Kaaba (Surah 2:125-127). The Bible has no record of that.
The story of Moses
The Quran states that the one who adopted Moses was Pharaoh's wife (Surah 28:9), While the Bible says it was Pharaoh's daughter (Exodus 2:5)
The Quran states that Haman lived in Egypt during Moses' time (Surah 27:4-6), while the Bible says that Haman lived in Persia during King Ahasuerus time (Esther 3:1).
The story of Mary (the mother of Jesus)
The Quran states that her brother was Aaron (Surah 19:28), while the Bible says that Aaron lived 1300 years before Mary (Numbers 26:59).
That she gave birth to Jesus under a palm tree (Surah 19:13),while the Bible says it was in a stable (Luke 2:7).
That Jesus spoke and made miracles at the time he was a baby (Surah 19:24-26). The Bible has no record of that.
That Zacharias could not speak for three days (Surah 19:10), while the Bible says he could not speak until the child was born (or for about 9 months) Luke 1:20.
Back to top
Al Bundy
Fri Aug 01 2008, 07:18pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Mua ajo qe me intrigon eshte kjo.Nqs si ateist besoj se krijimi filloi me Big Bang-un çfare kishte,s'po tham ma shume, por vetem 1 sec para tij? Kuptohet qe kam lexu ne internet majtas e djathtas per kete teme por perveç disa shpjegimeve me supozime te nje grupi shkenctaresh mbi koncpetin e hapesires, kohes dhe teorise se makanikes kuantike nuk kam gjetur asnje shpjegim per 'popullin'. Dialogu eshte shume abtrakt vetem ndermjet ketyre kokave.
Dikush ndoshta ka kuptu dçka ma teper?....Back to top
scutari82
Fri Aug 01 2008, 07:33pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
miri ne fillim njerezit menoshin qe toka asht e sheshte dhe qe dielli rrotullohet rreth saj well shkenca dhe teknologjia ka perparu shume sidomos shekullin e fundit edhe kena zbulu shume gjana permbi big bangun deri aty jan tashti por shkencetaret nuk tregojn pse ndodhi ngjarja por si ndodhi ngjarja molla bjen ne toke nga graviteti e jo se ju tek zotit asht njisoj si aja pytja jeme nas ezoti ka kriju gjithcka pa zotin kush e krijoj pa krijosin e zotit kush e krijoi e me rradhe
Back to top
Al Bundy
Fri Aug 01 2008, 07:41pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
E di ma scutari po gjumi naten s'me nxen tu mendu se qa ka pas vetem 1/10000-en e sekonds para Big Bangut e s'po ja shof hala hajrin shkenctareve e kam frike se po vdes injorant e me nakel n'zmer:-)Back to top
:::ShkoderZemer
Tue Nov 18 2008, 12:55am


Registered Member #1
Joined: Mon May 22 2006, 08:16pm

Posts: 1803


http://www.shkodraonline.com/galeria
Back to top
Rozafa-usa
Tue Nov 18 2008, 04:28am

Registered Member #1466
Joined: Thu Dec 06 2007, 05:57pm

Posts: 1103
shume e bukur kjo shkoderzemer flm.
Back to top
:::ShkoderZemer
Thu Nov 20 2008, 12:46am


Registered Member #1
Joined: Mon May 22 2006, 08:16pm

Posts: 1803
Keto ne fakt jane lyrics e nje ilahie, kshtu po i tham une, te Sami YUSUF, shume shume e bukur, te qohet mishi kokerr duke e nigju. Shife ketuhttp://www.shkodraonline.com/galeria
Back to top
belgium
Sat Apr 25 2009, 12:51am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
....

[ Edited Tue Apr 28 2009, 07:38pm ]
Back to top
L€OÑ
Wed Jul 28 2010, 05:27pm

Registered Member #3349
Joined: Sat Sep 26 2009, 09:03pm

Posts: 4104
Back to top
Mbreteresha
Mon Aug 30 2010, 09:36am
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
^:)^Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
L€OÑ
Fri Sep 24 2010, 10:48pm

Registered Member #3349
Joined: Sat Sep 26 2009, 09:03pm

Posts: 4104
Back to top
☼sunshine
Fri Sep 24 2010, 10:56pm
(¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

Registered Member #2555
Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

Posts: 11539
L€OÑ ka shkruar:
Shum e bukur e domethanse LEon

* * *
O nate e qete...
qe xhiron bosh...
kur degjon frymemarrjen time..
mos mendo..
te luash muziken tende
te vetmis...
une veshtroj qiellin..
duke prit mengjesin..
te vallzoj...me diellin...Back to top
Go to page  1 2 3  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3421 sec, 0.0890 of that for queries. DB queries: 73. Memory Usage: 3,218kB