Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Letersia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Reflektime
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Holly
Mon Feb 07 2011, 06:37pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
....

[ Edited Wed Feb 09 2011, 04:02pm ]

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
☼sunshine
Mon Feb 07 2011, 06:46pm
(¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

Registered Member #2555
Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

Posts: 11539
Ekziston nji teme e tille trokit ketu holly

* * *
O nate e qete...
qe xhiron bosh...
kur degjon frymemarrjen time..
mos mendo..
te luash muziken tende
te vetmis...
une veshtroj qiellin..
duke prit mengjesin..
te vallzoj...me diellin...Back to top
Holly
Mon Feb 07 2011, 06:49pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
☼sunshine ka shkruar:

Ekziston nji teme e tille trokit ketu holly

oh flm se nuk e kam pa .

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
☼sunshine
Mon Feb 07 2011, 06:51pm
(¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

Registered Member #2555
Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

Posts: 11539
Holly ka shkruar:

☼sunshine ka shkruar:

Ekziston nji teme e tille trokit ketu holly

oh flm se nuk e kam pa .


sa e shkatht jam papapapapa

* * *
O nate e qete...
qe xhiron bosh...
kur degjon frymemarrjen time..
mos mendo..
te luash muziken tende
te vetmis...
une veshtroj qiellin..
duke prit mengjesin..
te vallzoj...me diellin...Back to top
Holly
Mon Feb 07 2011, 07:00pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
☼sunshine ka shkruar:

Holly ka shkruar:

☼sunshine ka shkruar:

Ekziston nji teme e tille trokit ketu holly

oh flm se nuk e kam pa .


sa e shkatht jam papapapapa


ooooo Sunny ajo ashte tem te besimet! Deshta nje tem ku mund te reflektojme ate qe kena ba ose than.... Tema Le te reflektojme ishte ma shum per fen...edhe pse reflektimI jem sot ishte per fen ! krejt rastesisht ! Kisha dashte me pas nje tem Reflektimesh per qdo gja qe kena ba e gjate dites apo jetes .... A nuk ashte fjala e duhur Reflektim?? Per qa thash ma siper?

[ Edited Mon Feb 07 2011, 07:04pm ]

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
- Stella -
Fri Jan 20 2012, 02:17pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Me pelqej ky rreflektim i Dalai Lames per rrealitetin ne te cilin jetojme.

Abbiamo case più grandi ma famiglie piu piccole.. Più opportunità ma meno tempo… Più istruzione ma meno buon senso... Più conoscenza ma meno senso critico... Più esperti ma più problemi… Più medicine ma meno benessere… Siamo andati e tornati dalla luna, ma facciamo fatica ad attraversare la strada per stringere la mano ad un uomo vicino... Abbiamo prodotto più pc per registrare più informazione, per replicare piu documenti come non mai, ma siamo meno capaci di comunicare… Siamo imbattibili sulla quantità ma scarsi sulla qualità…Questi sono tempi da fast-food, ma dalla digestione lenta… Sono i tempi dei grandi uomini ma di carattere mediocre... Sono tempi in cui si realizzano profitti astronomici ma povere relazioni… Questa è un' epoca in cui tutto viene messo in vista sulla finestra, per occultare il vuoto della stanza….

[ Edited Fri Jan 20 2012, 02:17pm ]

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Tue Jan 31 2012, 01:31pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Sono della generazione del Per Favore.. Buon Giorno.. Buona Sera.. Arrivederci.. e Grazie.. del rispetto degli Anziani.. del chiedere Permesso.. Di Salutare con un Sorriso.. di Amare le persone per quello che sono non per quello che hanno.. o mi danno.. Mi hanno insegnato a trattare bene le persone. Mi hanno insegnato ad avere rispetto per ottenere rispetto.

[Anonimo]Sa me pelqej ky shkrim.Kto jan gjanat qe ne jeten e nji njirit nuk duhen me mungu kurr.
Nuk mundesh mu konsideru qenje njerzore nkjoftse te mungojn ito gjana qe jan jetsore.Jeta asht e bazume te sjelljet e mira,edukata,dashnija per tjetrin,ndihma qe i jepet dikuj ne nevoje.
Po s'pate ita elementa per mu ma mir mas me jetu.

[ Edited Tue Jan 31 2012, 01:33pm ]

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Sat Feb 25 2012, 02:55pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Perse Njerzit bertasin kur zihen me njeri-tjetrin?

Nje dite, nje mendimtar indian i ben kete pyetje pasardheseve te tij:"pse njerezit bertasin kur zien?"..sepse humbasin durimin, pergjigjet njeri prej tyre..bertasin sepse duam qe te na degjojne...
Atehere a nuk do ishte me mire te flisnim me ze te ulet?...pergjigjet mendimtari.
Shume pergjigje u thane, por asnjera nuk ja mbushi atij mendjen.Atehere ai filloi te fliste..

"Ju nuk e dini perse njerezit bertasin kur zien me njeri-tjetrin?

KUR DY NEJREZ JANE TE MERZITUR ME NJERI-TJETRIN, ZEMRAT E TYRE LARGOHEN SHUM. PER TE KOMPESUAR KETE LARGESI, ATA BERTASIN QE TE DEGJOHEN..DHE SA ME SHUME TE MERZITUR TE JENE, AQ ME SHUME BERTASIN QE TE MUND TE DEGJOHEN.KJO NUK NDODH KUR DY NJEREZ JAN TE DASHURUAR. ATA NUK BERTASIN..VETEM FLASIN..dhe pse??..SEPSE ZEMRAT E TYRE JAN SHUM AFER..DISTANCA MIDIS TYRE ESHTE E VOGEL.
NDONJEHER ZEMRAT E TYRE JAN AQ AFER SA AS NUK FLASIN..VETEM PESHPERISIN..DHE KUR DASHURIA ESHTE E MADHE NUK ESHTE E NEVOJSHME TE PSHERETISH, MJAFTON NJE SHIKIM DHE ZEMRAT KUPTOHEN"..ne perfundim mendimtari thote "KUR JU DISKUTONI, MOS LEJONI QE ZEMRAT TUAJA TE LARGOHEN, MOS THONI FJALE QE MUND T'JU DISTANCOJNE ME SHUM, SEPSE DO TE VIJ NJE DITE QE DISTANCA DO TE JET AQ E MADHE, SA ZEMRAT NUK DO TE MUND TE GJEJN ME RRUGEN PER TU TAKUAR...

[ Edited Sat Feb 25 2012, 02:57pm ]

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
MiCoLjA
Sat Feb 25 2012, 03:00pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
sa e bukur stellina falemners qe na e prune

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
- Stella -
Sat Feb 25 2012, 03:04pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
MiCoLjA ka shkruar:

sa e bukur stellina falemners qe na e prune


M'bahet qefi qe te pelqej Micole.
Mu mu duk shum domethanse.

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
MiCoLjA
Sat Feb 25 2012, 03:06pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
Domethanese edhe e vertet....

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
- Stella -
Tue Feb 28 2012, 12:54am

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
“Zot! Jepu shqiptarëve vullnet dhe logjikë që të flasin shqip të paktën kur janë në Shqipëri. Se, siç kanë zënë disa, shpejt a vonë do ta bëjnë atdheun babiloni gjuhësh, ku s’do ta marrë vesh qeni të zonë”

N.Bulka


[ Edited Tue Feb 28 2012, 12:55am ]

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Tue Feb 28 2012, 12:56am

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
“E mjera shqipe, ç’i punojnë e s’ka gjuhë të ankohet!”

T. Zavalani


Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Tue Mar 06 2012, 03:06am

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Njehere e nje kohe,nje tregtar,dergoi te birin e tij qe te mesonte sekretin e lumturise tek me i mencuri dhe i urti i te gjithe njerezve.
Djali udhetoi i rraskapitur per dyzet dite ne shkreterire,derisa arriti ne nje keshtjelle te mrekullueshme ne majen e nje mali.Atje jetonte ''I Urti'' qe kerkonte djali.

Ne vend qe te gjente nje njeri te shenjte...heroi yne hyri ne nje salle ku mbreteronte nje nje levizje e pareshtur,nje zhurme e madhe,nje gjendje e cmendur:
tregtare qe hynin e dilnin,gjithandej grupe te vegjel qe flisnin me ze te larte,nje orkesterz qe luante melodi te embla. Diku aty ishte edhe nje tavoline e mbushur plot e perplote me te gjitha llojet e gjelleve me te shijshme dhe me te famshme te asaj krahine.
''I Urti'' fliste me te gjithe,ndaj djalit i duhej te priste dy ore qe t'i vinte radha per tu pritur nga ai.

''I Urti'' e degjoi me vemendje arsyen e vizites se djalit,por i tha djalit qe ne ate moment nuk kishte kohe te mjaftueshme qe t'i shpjegonte atij sekretin e lumturise.Edhe i sugjeroi qe te bente nje shetitje neper pallat e te kthehej pas dy oresh.
Nderkohe dua te te kerkoj nje nder,i tha plaku,duke i dhene ne dore nje luge te vogel caji,ne te cilin hodhi dy pika vaj.
''Kur te ecesh,mbaje kete luge ne dore edhe ki kujdes mos te rrezosh ne toke pikat e vajit''.

Djali filloi te ngjiste e zbriste shkallet e gjata te pallatit,duke mos i shkeputur syte per asnje moment nga pikat e vajit ne lugen qe mbante ne dore.Ne krye te dy oreve ,djali rikthehet tek ''I Urti''.
Atehere me thuaj i thote ''I Urti'', a i pe qilimat e mrekullueshem persian qe kam ne dhomen e ngrenies? Po kopshtet e mrekullueshme qe rrethojne keshtjellen,a e di iu deshen plot 10 vjet,mjeshtrit te kopshtareve per t'i krijuar?Po pergamenat e bukura qe ndodhen ne biblioteken time, a i vure re?

Djaloshi i turperuar,i rrefeu qe nuk kishte pare asnje gje.Shqetesimi i tij i vetem ishte qe te mos rrezonte ne toke pikat e vajit qe ''I Urti'' i kishte besuar,per t'i mbajtur me shume kujdes.
Epo mire,nuk ka gje,i kthehet ''I Urti'',ktheu pas dhe shiko nje nga nje mrekullite e botes sime.Nuk mund te kesh kurre besim tek nje njeri,nese nuk i njeh mire shtepine e tij.

I qetesuar,djaloshi me lugen ne dore,rifilloi te shetiste pallatin,por kesaj here,duke verejtur me kujdesin me te madh te gjitha veprat e artit te varuara ne tavan dhe mure.
Veshtroi kopshtet,malet rrethues,brishtesine e luleve,thjeshtesine dhe shijen me te cilen cdo veper arti ishte vendosur ne vendin e duhur,ne harmoni te plote me gjithcka qe e rrethonte.
Ne kthim,kur ritakoi ''Te urtin'',rrefeu dhe pershkroi me zellin me te madh gjithcka qe kishte pare ne pallat,ne cdo detaj.

Po pikat e vajit,qe te lashe nen kujdesje,ku i ke?- pyeti '' I Urti''.

Duke pare lugen,djali vuri re qe i kishte rrezuar pikat e vajit.


''Ja pra,i tha ''I Urti'' – Sekreti i Lumturise eshte te arrish te shikosh te gjitha mrekullite e botes ne cdo detaj,pa harruar per asnje moment dy pikat e vajit qe mban me vete ne luge.''

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
Mbreteresha
Tue Mar 06 2012, 12:42pm
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
sa i bukur ky tregim stellina

[ Edited Tue Mar 06 2012, 12:47pm ]

Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
- Stella -
Fri Mar 16 2012, 08:41am

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Nji ner plaget e shoqnis shqiptare e shprehun me ndjenjat e nji fmije te vogel qe asht pjestare i ketij tmerrit familjar.
Kjo tem nuk me prek mu personalisht se kam nji babe shembullor qe kurr s'ka pi e perdor dhune ne mu as nanen teme,as familjen teme po kam pas shum raste te tilla afer mejet e sinqerisht mfuti ne shum mendime iky postim qe gjeta e po imagjinoshe jeten e ktyne femijve,femijerin,adoleshencen e jeten e tyne kur te rriten.Po mendoshe veshtiresinat e tmerrin qe kan pa me sy dhe se si kan me arrit mi perballu.
Alkoli asht ala shum prezent n'familjet shqiptare edhe sot e kto gjana mu m'lajn pa fjal,m'bajn me mendu shum se vehem ne situaten e atyne femijve e mendoj se do te jet e tmerrshme me pas ne shpi nji situat te till e ku gadi gjithmon e pesojn grate.
T'shkretat gra shqiptare sa te vujtuna,te hekuna keq e me c'fare perbindshash kan jetu e vazhdojn edhe sot me jetu e nuk munden mu rrebelu e ba t'marume ket pun.Edhe ne fund mas me e da burrin se asht marre e me jetu tan jeten ne nji gjendje te tille...THJESHT E TMERRSHME!
Pa harru mandej se ne ç'gjendje jan fmija,qe shofin perdit me syt e tyne nji dhune,fukarallek,terr e skamllek ne familjen e tyne e noshta buken e dits nuk e kan.C'fare te ardhmet kan?Me nji prind qe pin tan diten e me nanat e shkreta qe i hajn tana mrapa..
Cfare gazepit!


----------------------

Babai pinte diten dhe naten bente sherr
me nenen,
vogelushi lemerisej, denese kishte kengen,
kruspullosur ne kuverte dridhej neper lot
derisa vinte gjumi i madh e shpetimplot.
Nje dite babai s'piu. Qetesi e madhe ra,
vogelushi deri vone iu perkedhel ne krah,
i lumtur s'desh te flinte, "O ba, nuk kam
..........................................gjume fare!",
po ba -ja e çoi hopa ne shtratin nen dritare.

Vogelushi qeshte vetem ne erresire me ze,
kjo mbremje ish dhe loder dhe perralle per ate
dhe ndersa lumturia ne gjume po e ndillte
krejt i habitur ndjeu ne xhame nje trokitje.
U ngrit i çuditur mbi doçkat e holla,
pa henen prane te ndritur edhe i iku goja,
iu duk hena si ftua, iu duk si gji plot qumesht
dhe doçkat sakaq zgjati drejt saj fare hutueshem.
"A vjen me mua, hena i tha lehtas ne vesh,
te shkojme bashke ne pyll, te Bukuren te gjesh?"
Dhe djali shkoi pas saj zbathur me kanotiere,
ra ne nje pyll te bukur mbushur me ketra degeve.

Atje...çudi e madhe! E BUKURA E DHEUT
ish nena e tij. Ai syçkat i shqeu.
Iu hodh nenes ne qafe, me shpirt henes i tha:
"E sheh? Eshte mami ime! Ej, me te bukur s'ka!"
Po dheu zu te tundej dhe mami u tmerrua
nga ferrat doli xhindi, kuçeder ish, dragua,
ku shkelte shtypte lulet, druret digjte zjarr,
vogelushi njohu babin, e zu nje tmerr i madh.
Ai pinte raki, kish vrare zogj dhe drere,
me shishen ne koke i ra mamit ca here.

I vogli u tmerrua, pas henes u ngjesh,
i lutej e i lutej: "Hajde te ikim shpejt!"
Ne vesh hena e pyeti: "Babi yt eshte ky?"
Vogelushi tundi koken: "Jo!" Veç s'e pa ne sy.
Nje gur ne toke rrembeu dhe bamb shishes i ra,
u derdh ne fushe rakia dhe xhindi u be plak.
Pastaj dhe me i ri, pastaj i mire u be...

Dhe djali humbi rrugen dhe s'mbajti mend asgje.
U zgjua vogelushi, ne dhome syçkat derdhi,
ai kerkonte henen, ne xham tani ish dielli.
"ç'po ben, i tha i ati, vishu te shkojme ne kopesht!"
Ku humbi hena, tha vogelushi neper lot.
Une mbreme dola shetitje me henen e verdhe...
Dhe gjithe ç'kish pare te atit ia tha menjehere.
Pastaj pa befas nenen qe qante e qe dridhej
dhe thirri: "Ma, mos qaj! Babit ia theva shishen!..."Teodor Keko
Balada e djalit te vogel qe shetiti me henen

[ Edited Fri Mar 16 2012, 08:50am ]

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
babo
Tue Mar 20 2012, 03:16pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
.


Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
babo
Tue Mar 27 2012, 02:59pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
nuk po disha ku me e vu....
ja vlen mu paJa! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
SuperGirl
Tue Mar 27 2012, 09:57pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
babo ka shkruar:

nuk po disha ku me e vu....
ja vlen mu pa

Ahh...Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
- Stella -
Wed Mar 28 2012, 12:02pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
'Po të jetoja në Shqipëri, do çmendesha. Unë nuk mund të jetoj këtu. Është një vend pak i egër për mua, marrëdhëniet midis njerëzve janë pak të egra. E di që është vetëm një fasadë se brenda e kanë shpirtin e mirë, por kanë një egërsi në marrëdhëniet njerëzore. Ju dini të mbroheni këtu, ndërsa unë këtu jam si lepur, nuk di të mbrohem. Unë vij këtu me shumë kënaqësi, por nuk besoj se mund ta përballoj të vij të jetoj përgjithmonë këtu. Ka shumë frustracion të jetës së përditshme. Jeta është shumë e shkurtër e unë nuk kam kohë te përplasem në pengesa, vetëm për të arritur diçka, kur në një vend tjetër e arrij menjëherë dhe pastaj jetoj jetën time. ''

Robert Elsie- Albanolog

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
SuperGirl
Wed Mar 28 2012, 10:51pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Stellina ka shkruar:

'Po të jetoja në Shqipëri, do çmendesha. Unë nuk mund të jetoj këtu. Është një vend pak i egër për mua, marrëdhëniet midis njerëzve janë pak të egra. E di që është vetëm një fasadë se brenda e kanë shpirtin e mirë, por kanë një egërsi në marrëdhëniet njerëzore. Ju dini të mbroheni këtu, ndërsa unë këtu jam si lepur, nuk di të mbrohem. Unë vij këtu me shumë kënaqësi, por nuk besoj se mund ta përballoj të vij të jetoj përgjithmonë këtu. Ka shumë frustracion të jetës së përditshme. Jeta është shumë e shkurtër e unë nuk kam kohë te përplasem në pengesa, vetëm për të arritur diçka, kur në një vend tjetër e arrij menjëherë dhe pastaj jetoj jetën time. ''

Robert Elsie- Albanolog
Kjo atmosfere ndihet kudo fatkeqesisht, sidomos ne shkoder, po he, tapo zbuten edhe shqiptart pak ka pak..
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
MiCoLjA
Thu Mar 29 2012, 07:55am


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
Stellina ka shkruar:

'Po të jetoja në Shqipëri, do çmendesha. Unë nuk mund të jetoj këtu. Është një vend pak i egër për mua, marrëdhëniet midis njerëzve janë pak të egra. E di që është vetëm një fasadë se brenda e kanë shpirtin e mirë, por kanë një egërsi në marrëdhëniet njerëzore. Ju dini të mbroheni këtu, ndërsa unë këtu jam si lepur, nuk di të mbrohem. Unë vij këtu me shumë kënaqësi, por nuk besoj se mund ta përballoj të vij të jetoj përgjithmonë këtu. Ka shumë frustracion të jetës së përditshme. Jeta është shumë e shkurtër e unë nuk kam kohë te përplasem në pengesa, vetëm për të arritur diçka, kur në një vend tjetër e arrij menjëherë dhe pastaj jetoj jetën time. ''

Robert Elsie- Albanolog


e bukur e shum

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
- Stella -
Mon Apr 02 2012, 11:38pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Ata që nuk duan, e bëjnë pavarsisht faktit që është natë apo ditë. Ata që urrejnë e bëjnë qoftë e hënë apo e premte.
Mbi të gjitha ata që dashurojne e bëjnë pavarsisht nga dita, nga ora, nga minutat dhe nga kushtet e motit.
Mjaft bëtë bukuroshat pa shpirt dhe pa zemër, të ftohtë dhe indiferentë për çdo gjë edhe pse pavarsisht të gjithave, digjeni të gjithë nga dëshira e marrë për të takuar bukurinë e pashmangshme të mbyllur në një fjalë të vetme me gjashtë shkronja.
Doni të bëni rolin e cinikut pa e ditur që këta të fundit cinikët e vërtet , ata që jetuan në Greqinë Antike e që ishin ndjekësit e një shkolle të vërtet filozofike, kishin si objektiv themelor të tyre atë të kërkimit të lumturisë si të vetmin qëllim të qënies njerëzore dhe përtej kësaj lumturie ekzistonte një si lloj nënvlerësimi për çdo gjë tjetër që të çonte drejt rehatisë dhe lluksit.

Pra mund te jemi cinikë për çdo gjë por vetëm me dashurinë nuk ndodh kjo.

Mos e plagosni me vuajtje shpirtin tuaj për të treguar që jeni të fortë dhe të pamposhtur, ndiqini këshillat e këtij njeriu të mirë.

R. Benigni

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Mon Apr 02 2012, 11:53pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Te gjithe pa kredi por te gjithe me iPhone.
Vajza papune me duar mbi koke dhe thonj te rindertuara ne menyre rigoroze.
Njerez qe qajn varferine neper diskotekat me te shtrenjta.
Kriza e vetme qe shoh eshte ajo e vlerave.


Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
- Stella -
Thu Apr 12 2012, 10:09pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
Disa te mençur pyeten nje plak , i thane:- Ti qe shume ke kaluar e jetuar do donim te dinim se çfare kuptove nga jeta ? Ç'kuptim ka ajo per ty?!

- Ai:- Do t'ju interesoje vertet' historia e jetes sime dhe kuptimi i saj?

- Pooo ,,,u pergjigjen nje zeri ata.

- Jeta more te nderuar sido qe t'jua them une,,,nuk pershkruhet me fjale,,,fjalet jane thjesht ,,,kujtime ...! Jeta jetohet...por duke provuar ,,,jo duke degjuar,,,ajo te meson ... Edhe nese ju tregoj une JU mund ta besoni,,,por jeten time asnjehere s'do ta kuptoni...! Keni degjuar kur thone se ,Jeta nuk ka kuptim?!

- Pooo ,thane serish ata.

- Ja ku po jua them une ,tha plaku.
Jeta ka kuptim,por atehere kur ju jeni duke u munduar per te gjetur kuptimin e saj,,,une do jem duke u lutur...:- O Zot me ler te jetoj edhe pak ne kete bote!

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2921 sec, 0.0789 of that for queries. DB queries: 63. Memory Usage: 3,129kB